Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ISTE BLAD. GOE INVOERRECHTEN BONN EM ENT: al In Leiden en In plaat- i agentschap gevestigd is ƒ2.35 pust 2.35 portokosten 0.18 iuitonland bij wekelijk- ig „4.50 .scho zending ,5.50 is bij vooruitbetaling se nummers 5 cent Zondagsblad 7% cent i niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3790 DINSDAG 18 OCTOBER 1932 ADVIBTEN.TEN Van 1 tot S regels..L17W Elke regel meer......0.22V» Ir.gez. Mpdedeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang er HE n de Minister ze mogelijk en noodig acht 2ïi knap stuk werk, de Memo- ntwoord op de bedenkingen Ie Kamer tegen de tijdelijke j der invoerrechten. De Mi- op vele punten verrassend m en wijst oppervlakkige tjes terug; anderzijds echter t stellig den indruk, dat elk de verhooging der invoer- vervangen tot elke prijs als ir afgewezen moet worden. 3 dingen wordt de nadruk ge- 3 bedoeling der verhooging; geheel en uitsluitend een fis ter. Terecht wijst de Minister zulks duidelijk blijkt uit het iet alleen producten worder. welke hier te lande gewon- •vaardigd worden, maar ook als thee en koffie be- )erd moeten worden. De ver dus zuiver een accijns. ste erkent ook de Minister jk en daarom verstaan we le Memorie vlak daarop de ig uitspreekt: in het jaar ïen van die tendenz tot ver- sinig merken. In de praktijk anders. jk, niemand zal ontkennen, oeling der verhooging louter en er niets protectionistisch komt het tractaat van Ouchy r in de knel. Maar de Minis- ïet toch eenigszins te mooi zegt: >uchy niet wil doen vervluch- t een motie of een „aanbeve- ils in het verleden zonder >leven, maar er een levenden ieven inhoud aan wil geven, het onderhavig ontwerp, met 2 veeleer een eeren van de van het betreffende trac- i dan een verloochening daar- taat is immers niet gesloten Bele verhoogingen wederzijds passen, maar, om gezamen- •laging van invoerrechten te •n kan met de Memorie zeg- achy niet in 't gedrang raakt, gië en Luxemburg en even •e landen, welke zich aanslui- de verzwaring vallen; doch iet evenveel recht aantoonen, hooging tegen den geest van t ingaat. n dit bij komt, dat de Minis- zijn eigen scherpzinnigheid det keur van redenen wordt at het eenig en alleen om de gaat en niemand zal dat be- taar dan volgt even later de het zou best een financieel d zijn, als andere landen zich ictaat van Ouchy aansloten, st; ook ons idee; maar dan iscus er naast, i de zaak ook wendt of keert, n, welke gelden tegen de ver- >r invoerrechten, blijven ook rzwakt aanwezig, weer verzekert de Minister, Bffing over een jaar automa te vervallen. Doch zelfs, in- hi eraan geen oogenblik twy- heffingen van tijdelijk zoo urzaam worden; dan nog aag gewettigdmoet voor één lies door elkaar gegooid wor sten zij het voor één jaar efmuren zoo aanzienlijk om- lan niet honderdmaal beter 3ne jaar een ander middel te niet zoo'n nare indruk in 't maakt en niet zulke onge- jevolgen heeft als een prijs- welke 't volgend jaar min d verdwijnen dan ze nu toe- •dt? wijfel is de ondoelmatigheid voorgestelde belastingen, om ing der rechten te vervangen, angetoond. fssie-belasting leent zich niet tijdelijke verhooging, omdat k zich tot een klein deel der u bepalen. Jig der rijwielbelasting is on- want die drukt ook oneven- irterwijl de opbrengst be- )or het Wegenfonds. oordeelt de Minister ovei* nbelasting gunstiger. Deze ers groote voordeelen. We jas op: ze zou fraude in de •gaven sterk tegen gaan. De /an èffecten wed* gemakke lijker verzwegen dan van hypotheken. Het komt voor, dat een vader voor zijn geld effecten koopt en zijn kinderen hypotheek van een bank laat opnemen, omdat de effecten in de brandkast ver zwegen kunnen worden bij de belasting aangifte maar hypotheekbrieven niet. Als verdere voordeelen noemt de Mi nister, dat op deze wijze ook bezitters van goederen in de doode hand getrof fen kunnen worden en voorts de Neder landers, die Nederlandsche effecten be zitten en wegens verblijf in het buiten land niet in de inkomstenbelasting wor den aangeslagen. Teneinde dubbele belasting te voor komen, zal de contribuabele de bevoegd heid moeten hebben de betaalde belas ting af te trekken van zijn aanslag in de inkomstenbelasting. Dit geldt echter alleen voor het eerste geval; omdat bij de laatste groepen er geen sprake is van inkomstenbelasting. Natuurlijk, hier zijn bezwaren. Met name deze, dat het voor kleine rente niers wel eens een gevoelige aderlating kon zijn en voor stichtingen ook; maar de Minister spreekt reeds van nood zakelijke uitzonderingen. Die zullen er ongetwijfeld zijn. De Haagsche Post somt in zijn laatste nummer onoverkomenlijke bezwaren te gen een couponbelasting op. Waarom, zoo vraagt het blad, worden hypothe ken, deposito- en bij spaarbanken be legde gelden niet getroffen? We hebben in een vorig artikel hierop reeds gewezen; voorzoover het belang rijke bedragen geldt, dient men ook hierop te letten. Ook meent het blad, dat een belasting van, zeg 5 op de coupons, de waarde der obligaties automatisch zal doen da len. Wie een leening plaatst, zal feitelijk de couponbelasting bij voorbaat moeten betalen en het geld zal dus duurder worden. Wij zeggen niet, dat die vrees geheel ongegrond is; maar overdreven is ze zeker. Zóó automatisch gaat het niet met het bepalen van het rentetype. Het hangt er maar van af, of er veel dan weinig te beleggen valt. En automati sche verhooging vreezen wij niet. Trouwens, het blad, dat de bezwaren oppert, wijst er zelf op, dat in verschil lende landen de couponbelasting bestaat. Waarom zou het hier dan niet mogelijk z\jn. Het is maar zoo jammer, dat de Mi nister verklaart: voor 1 Januari 1934 komt er in geen geval iets van. En duskan deze belasting de invoer rechten niet vervangen. Dat is zeer te betreuren; al moet ieder toegeven, dat hier zeer veel voor bereidend werk te doen is. In 't voorbijgaan wijst de Minister er ook nog op, dat een vroeger beginne progressie bij de voorgestelde opcenten op de gemeentefondsbelasting zonder een algeheele omwerking van het ont werp, waartegen bezwaar bestaat de opbrengst dier opcenten niet zou ver- hoogen, maar verminderen. Immers, zulk een vroeger beginnende progressie zou in het stelsel van het ontwerp be- teekenen, dat voor alle inkomens bene den f 30.000 een lager aantal opcenten dan 30 geheven zou worden." Wat wordt daarmee bedoeld? Waar om zou de progressie niet bij f 10.000 kunnen beginnen, zóó, dat men van dat inkomen af voor elke duizend gulden b.v. een half procent meer betaalt en vanaf een volgend station één procent meer? Men kan het zoo regelen, dat de 150 opcenten reeds bereikt worden bij „armzaliger" inkomens dan f 150.000 men kan ook de progressie zóó stellen, dat ze geleidelijk oploopt tot 150 bij het nu vastgestelde bedrag; maar altijd zóó, dat de progressie eerder begint en de opbrengst grooter wordt. We kunnen niet inzien, dat zulks by het gekozen systeem onmogelijk is. Het geheel overziende, erkennen we wel, dat de Minister het de Tweede Ka mer zeer moeilijk maakt om iets anders voor de Invoerrechten in de plaats te stellenmaar de bezwaren weggenomen, heeft de Minister nog niet. EIGENMACHTIG OPTREDEN Het laatste nummer van de Nationale Unie is bijna geheel gewijd aan de ge beurtenissen op 20 Sept. 1.1. in den Haa; Er staat veel in, dat een nadere bespreking behoeft. Maar op enkele ontstellende dingen moeten we direct wijzen. De redactie zegt, dat wij de zaak juisi gesteld hebben, toen wij op de opvallende woordkeus wezen. En gaarne bevestigt zij dat de, „uit den aard bedekte, uitdrukkin; in het rondschrijven van den secretaris der Unie niets anders beteekent, dan dat de „oproeping geschiedde in overleg en met toestemming" der bevoegde Overheid". Dat is heel sterk gezegd. Hoewel we nog niet voldoende weten. Tn antwoord op onze critiek, dat men door eigenmachtig optreden op de ver keerde vg komt, het cr~-"n der Nat. DE RIJKSMIDDELEN IN SEPTEMBER De opbrengst bleef 5 millioen onder de raming Alleen de invoerrechten brachten aan zienlijk meer op EEN ZEER SOMBERE MAANDSTAAT De opbrengst van de Rijksmiddelen in de maand September j.l. is verre van roos kleurig. In totaal leverden de verschillende „Rijksbronnen" een bedrag van 29-832.870 op, tegenover ƒ34.090.642 in dezelfde maand het vorige jaar, zoodat er op 3 ton vermindering valt te constateeren 1 ƒ5 millioen. Aangezien 1/12 van de raming 34-850.714 bedraagt, valt dus een even groote achteruitgang (op één ton na) to.v. de raming te boeken. De vermeerdering inkomsten in de maand Augustus jl. hiermede dus volledig teniet gedaan. Over de eerste 9 maanden van 1932 werd thans ontvangen ƒ2 95,867,307 tegen ƒ334.082,522 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar (ach teruitgang rond ƒ40 millioen), en een ra ming van ƒ313,656,427 (achteruitgang eerste 9 maanden 18 millioen). Tot de vermindering in ontvangsten over September jl. hebben alle posten bijgedra gen, op drie na. Het accijns op wijn bracht ƒ18.000 meer in bel laadje dan verleden jaar (overigenfl maar een bagatelle), terwijl het accijns op zout omhoogsprong van 178,000 ƒ212,000, hiermede dus de verbetering, rige maand inzette, handhavend. Alleen de invoerrechten leverden een hoogcr bedrag op, dat althans eenige bet eekenis is. Er werd ontvangen een bedrag van ƒ6,929,299, d.i. 1,(5 niilliocn meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Sedert 1 Januari 1932 leverden de in voerrechten op 57,2 millioen tegen verleden jaar 46,6 millioen O ogenschijnlijk is dit een niet onbelangrijke vooruitgang. Wan neer men echter in het oog houdt, dat de Minister voor het heele jaar 1932 op ƒ26 millioen méér had gerekend (dus 72 mill.), dan ziet men, dat er allerminst reden is tot juichen. Er va.lt hier een zeer belangrijke achtcrutigang te constateeren, en men mag al blij zijn, als aan bet eind van het jaar de ƒ16 millioen méér (dus 62 mil-Lioen) zijn bereikt! fs de belangrijke verbetering in de laat ste maand soms te „danken" aan een ver hoogde invoer met het oog op de dreigende, pas aangekondigde plannen van de Regee- ring, om cle rechten per 1 Januari as. van 10 op 13 te brengen? Zoo ja, don zijn we nu reeds bezig inkomsten, die aan het vol gend jaar ten goede moeten komen, te ont- loopen. Met dit al, is deze „verbetering" in de op brengst der invoerrechten ook het eenige lichtstraaltje, dat over deze sombere maand staat heenvalt. Want meer en meer blijkt, hoe allerdroevigst het met de Rijkemiddelen staat. De inkomstenbelasting daalde van 5.3 millioen in September '31 tot ƒ4.07 millioen ia. de vorige maand, een vermindering dus van ƒ1,3 millioen, en een achterblijven bij de raming met meer dan 2 millioen. De opbrengst der vermogensbelasting doet al evenmin prettig aan. Die daalde van S12.967 tot 614.585, hiermee 5 ton onder 1/12 van de raming blijvend. Wat wij de vorige maanud schreven over de dividend- en tantièmebelasting, nl. dat de volgende maanden wel een evenredige vermindering zouden gaan te zien geven bij de toen zoo zeer verhoogde opbrengst, wordt thans met de cijfers bevestigd. Slechts een kieiine 7 ton werd ontvangen (v. j. 1,4 mil lioen), dus een vermindering met de helft! Het statistiek recht verminderde van ƒ266,995 in 1931 tot 1S6.680 thans. Gezien de toe stand, niets bijzondere. De accijnzen (behal ve de bovengenoemde), droegen tot de al gemeens verlaging ook niet weinig bij. De accijns op het geslacht bracht in September op ƒ579.678 (v. j. ƒ784,351), id op gedistil leerd f 2,763,183 (v j f 2,964,838), dw.z. 6 ton onder 1/12 van de raming blijvend; id op b er f 1,088,187 (v j f 1,512,253); id op 6uiker f4,405,686 (v j f5,674,139). d.i. f 1,2 mill, min der; en id op tabak f 2,070,243 (v j f 2,335,279) De crisis zorgt er dus ook al voor, dat heel wat minder rook de lucht wordt ingeblazen. De zegelrechten konden zich vrijwel hand haven. Ze daalden van f 1,63 tot f 1,56 mill, hetgeen wel te danken zal zijn aan meer dere bedrijvigheid op de beurs. Dat er geer vooruitgang valt te bespeuren zal wel te wijten zijn aan het feit, dat de maand Sept. 1931 in deze cri6i6 een zeer bijzondere was (val van het pond), en dat de levendige beurshandel van vóór een paar maanden n September 1932 aanzienlijk was geluwd. Het schijnt echter, dat we met deze poet than6 op een vrij 6tabiel niveau zijn geko men, al blijven we toch altijd nog een stuk onder de roming. De successierechten bieden iedere maand een troosteloos beeld. Ze daalden van f 3,7 tot f 2,5 mill. Met de registratierechten is het al even zoo: daling van f 1,04 mill, tot ruim 8 ton. De domeinen leverden f 237,000 (v jaar f 243,000). De opbrengst der Staatsloterij bleef gelijk, en de crisis in de scheepvaart Het Recht der Overheid op gehoor zaamheid bestaat slechts zoolang de Overheid haar plicht tot bescherming der rechtsorde nakomt. Het vervalt wan neer de Overheid, uit angst, heult of par lementeert met revolutionairen, of aan revolutionaire velleïteiten concessies doet Dan treedt het Volksrecht in de plaats van het Overheidsrecht en komt, uit het Volk, de Nieuwe Overheid op. Deze bedenkelijke stelling, in een breed artikel toegelicht, eischt nadere toetsing Het citaat is echter voldoende om aan t< toonen, op welk een gevaarlijk pad de Nat Unie gekomen is. De kwestie wordt steeds ingewikkelder: en volkomen opening van zaken steed: noodzakelijker. Wo zijn er nog niét af. (samen met de scheep vaartstaking) zorgde voor een verdere vermindering der inkom sten van de loodsgelden met bijna een ton, nl. van f326,489 tot f236,466. Tenslotte nog eenige andere gebruikelijke De inkomsten ten bate van het wegen fonds bedroegen over de eerste 9 maanden van 1932 f 17,6 mill (v j f 17,0 mill); id ten bate van het Gemeentefonds f 60,811,529 (v. j f 6,672,843); en id ten bate von het Leening fonds 1914 f 44,441,591 (v j f 575,316) BINNENLAND. GOEDERENRUIL MET DU1TSCH- LAND Reeds geruimen tijd verschijnen berichten 7er de actie door de Kamer van Koophan del te Leiden begonnen om op bepaalde ba sis Nederlandsche goederen te ruilen tegen Duitsche industrieproducten. Deze warenruil trekt in Nederlandsche handelskringen, vooral in de verschillende Kamers van Koophandel zeer de aandacht. De Nederlandsche transacties hebben naar wij vernemen inmiddels een dus danige vlucht genomen dat het Gesellschaft für Internationalen Warentausch te Dussel- dorf binnenkort in Nederland een eigen kan toor gaat openen. VISCH NAAR FRANKRIJK DE AFGIFTEN DER CERTIFICATEN De Staatscourant meldt de voorwaarde, ver bonden aan de afgifte van certificaten voor de uitvoer van visch naar Frankrijk. Daar uit blijkt dat men moet verklaren, en des- gewenscht aantoonen, dat de betreffende visch inderdaad Nederlandsche visch is. De Minister van Economische Zaken is bo vendien bevoegd het stellen van een bank garantie of andere zekerheid te vorderen tot waarborg, dat de gestelde regelen, alsmede de voorwaarden waarop de uitvoer is toege staan, behoorlijk worden nagekomen. Indiey deze regelen en voorwaarden naar het oor deel van den minister niet behoorlijk zijn nagekomen, vervalt de gestelde zekerheid ten behoeve van den Staat. PRIJZEN VAN RUNDVET EN REUZEL MAATREGELEN TEGEN OPDRIJVING Op vragen van het Kamerlid Mevr. Groe- e g betreffende het nemen van maat regelen tot spoedige verlaging van den prijs van ongesmol- ten rundvet en reu zel, heeft de Minis- ter van Economische Zaken geantwoord, ^5/ clat het hem bekend is, dat de prijzen ingesmolten rundvet en reuzel in de laat ste week in aanzien lijke mate zijn ge- tegen, nietegenstaan de die artikelen ons land overvloedig aanwezig zijn. Door een ongemotiveerde paniekstemming, tenge volge waarvan de vraag naar genoemde ar tikelen plotseling abnormaal is gestegen, is deze prijsstijging te verklaren. Om aan deze prijsopdrijving snel een einde te maken, heeft de minister reeds eenige dagen gele den de medewerking van de Nederlandsche Varkenscentrale verkregen, welke groote par tijen ongesmolten reuzel tegen lagen prijs be schikbaar stelt onder voorwaarden, welke ook een lagen prijs in den kleinhandel waar borgen. TWEEDE KAMER DE VACATURE-AMENT De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer heeft thans in de vacature-Ament tot lid dier Kamer benoemd verklaard den heer P. W. H. T r u y e n te Roermond. Mevr. Groeneweq TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Het referendum der Haagsche liberalen ever de eerste twee plaatsen op de voorloo- pige lijst der candidaten voor de Tweede Kamer in den kieskring 's-Gravenhage heeft tot resultaat gehad, dat de heer van Bere- steyn met 95S van de 1747 geldige stemmen No. 1 werd. No. 2 w'erd de heer C. J. Kempen met 753 stemmen. De zaak is hiermee nog niet beslist. Er komen nog, meenen we, aan te pas Partijraad en de algemeene vergadering. BOOTTREINEN Nederland-Express De speciale boottrein met post en passa giers in aansluiting op het d.d. 21 October a.s. van Genua vertrekkende motorschip „Chris- tiaan Huygens", zal Donderdagmorgen 20 October a.s. (nieuwe winterdiens regeling) om 8.uur van Den Haag S.S. vertrekken. Vetrek van Utrecht C.S. 9.Ó7 u., van Arnhem 10.02 u., van Nijmegen 10.2S u., vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S. 7.57 u., van Amsterdam \V. P. 8.12 u. en van Rotterdam-Maas om 9.19 a Aankomst te Genua Vrijdagmorgen 21 Oct. te 7.30 ur. Rotterdam Lloyd Rapide. De fa. Ruvs en Co., Hoofdagenten van de N.V. Rotterdamsche Lloyd. meldt, dat de boottrein van he mailschip „Dempo". dat Dinsdagmorgen IS October to Marseille zal aankomen, Woensdag 19 October te 7.16 uur te Roosendaal te 8.51 uur te Ilo terdam D.P. en te 9.28 uur te Den Haag H.S.M. zal nrri- NEDERLAND-INDIE HET EERSTE LUCHTPOSTPAKKET Zaterdag j.l. is op Schiphol met de lucht mail het eerste postpakket uit Indië ontvan gen, dat door de lucht naar Nederland is vervoerd. In verband met den Zondag kon eerst Maandagochtend inklaring door de douane plaats hebben. Gistermorgen is het pakket per expresse bij den geadresseerde in Den Haag bezorgd. Het was 5 October uit Indië verzonden. DE TOESTAND DER GEMEENTEN In de September-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek wordt een overzicht gegeven voor de belastingjaren 1931/1932 en 1932/1933 van de gemeenten die zich voor de gemeentefonds belasting in een der drie klassen hebben ge- ngschikt, en van de aantallen opcenten, die de gemeenten op deze belasting heffen. Het aantal gemeenten dat daarop geen op centen heft, is van 1931/1932 tot 1932/1933 ge- 'cl van 317 tot 181, terwijl het aantal ge meenten met 80 of meer opcenten is gestegen an 238 tot 447. Verder blijken 64 gemeenten, die voor 1931/ 1932 in de eerste klasse waren gerangschikt, 1932/1933 naar de tweede of de derde klasse te zijn overgegaan. Het aantal ge meenten der derde klasse vermeerderde van 1931/1932 tot 1932/1933 met 9S. EEN GOOISCHE TOLKWESTIE GEREGELD Bij Kon. Besluit is goedgekeurd bet besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, tot af koop van de tollen op de straatweg Naarden Huizen—Blaricum. De verschillende gemeenten nemen de haar grondgebied gelegen weggedeelten eigendom en onderhoud over en ontvangen daarvoor als vergoeding uit de provinciale kas: Naarden 11.000; Huizen 19.500; Bla ricum 8700 en Laren 1300, verminderd met de waarde der haar overgedragen tol huizen. De administratie-commissie ontvangt ter liquidatie 16.000, terwijl de provincie ten behoeve van den vroegeren opzichter een lijfrente koopt voor 3500. Hiermee is dus eindelijk de Gooisclie tol- kwestie definitief geregeld. VOORZICHTIG MET VREEMDELINGEN INSCHRIJVING IN VERBLIJFSREGISTER De minister van Binnenlandsche Zakoa heeft in een circulaire aan de gemeentebe sturen verzocht de uit 't buitenland komen de vreemdelingen niet onmiddellijk in te schrijven in het bevolkingsregister, doch hen eerst eenigen tijd op te nemen in het verblijf re igster. De minister is namelijk van meening, dat het bijzonderlijk in deze ab normale tijden noodig is bij de inschrijving van vreemdelingen, die hun laatste woon plaats buiten Nederland hadden, in het be volkingsregister, de noodige omzichtigheid te betrachten. NED. BOND VAN J. V. OP G. G. JAARVERGADERING AFD. GRONINGEN Op Vrijdag 4 Nov. a.s. hoopt de afdeeling Groningen van de Ned. Bond van J.V. op G.G. haar jaarvergadering te houden. De Bondsvoorzitter zal spreken over „'k Zal gedenken". Verder zullen als sprekers optreden ds. Visscher, van Spijk („Jeugd- dagen"); dr. Dijk ,van Den Haag („Anti these of synthese"); ds. Wijngaarden, van Bedum („Voorrecht en Roeping") en ds. Vi Arkel, van Utrecht („Jonathan"). Voornaamste Nieuws. HET OVERLIJDEN VAN AGENT BAAS Was de ziekenhuisverpleging onvoldoende? Volgens een bericht in de Tribune zou de dood van den agent Baas te Den Haag te wijten zijn geweest, althans verhaast zijn door een gebrek in de ziekenverpleging. „We hebben, schrijft de Maasbode, ons tot den geneesheer-directeur van het ge meente ziekenhuis Dr. E. A. Koch gewend en hem gevraagd wat hiervan -.vaar was. Dr. Koch gaf ons toen de volgende lezing van het geval: Agent Baas lag op een afzonderlijk kamer tje en werd verpleegd door een zuster, die meer patiënten had te verzorgen. Dat is een heel normale verzorging, die steeds wordt toegepast, wanneer de patiënten goed bij hun verstand zijn en agent Baas was goed bij zijn verstand en hij was nistig. Op een gegeven oogenblik, vijf minuten nadat de zuster nog bij hem was geweest, zag zijn vrouw, die voor het kamertje van Baas zat. door een kier van de deur, dat haar rnan aanstalten maakte om uit bed te stap pen. Zij waars .huwde terstond de verpleeg ster, die spoedig kwam aangeloopen. De zuster kon Baas, die reeds half uit het bed was gegleden, niet meer houden, zoodat hij op den grond zeeg. Nu wordt gezegd dat dit zijn dood zou hebben verhaast, maar dit is geenszins het geval. liet heeft zijn toestand niet verergerd. Baas had een steek in de long en een in de lever, waardoor lucht in zijn borstkas was gedrongen en dat was de oorzaak van zijn Hij is niet uit het bed gevallen maar hij zakte nog half gesteund door de zuster op den grond. Dit zijn van die gevallen, waarvoor we geen verantwoordelijkheid kunnen dragen en waartegen geen maatregelen zijn te ne- We kunnen hieraan nog toevoegen, dat ons bij een bezoek aan het ziekenhuis in die dagen bleek, hoe allen met agent Baas en de zijnen meeleefden en dat de verpleging, naar onze indruk, zoo zorgvuldig mogelijk (Bit 1) De verhoogde invoerrechten (hoofd artikel). De rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand f -1.757.773 minder opgebracht dan over September 1931; o\er de eerste negen maanden ruim f38 millioen minder dan over diezelfde periode van liet vorige jaar en circa f 17% millioen minder den 9/12 der raming. Binnenkort zal een Duitsch bemiddelings kantoor in ons land gevestigd worden voor goéderenruil met Duitschland. Statistiek der gemeentefondsbelasting laat de toestand der gemeenten zien. minister van Economische Zaken en Arbeid heeft de medewerking verkregen an de Nederlandsche Varkens-Centrale, om snel een einde te makeu aan de prijsop drijving van ongesmolten rundvet en reuzel. De „Johan van Oldenbarneveld" kon we gens de stormachtige wind vanmorgen niet te IJmuiden binnenkomen. (bla. 2) De dertiende Volkenbondsveroadering ge sloten nadat de Franschman Avenol was benoemd tot opvolger van Sir Eric Drum mond als secretaris-generaal. De politieke toestand in België. De con- tingenteeringspolitiek wordt hei-zien. Toenadering tussehen Japan en Rusland. Het doel van Harriots reis naar Spanje. Demonstratie-verbod te Weenen na het bloedig gevecht te Simmering. Gandhi zou door een beroerte zijn ge troffen. Aftreden van het kabinet-Vagda in Roe menië. De Engelsehe Kerk op het Bagijnhnf te Amsterdam heeft een belangrijke restauratie ondergaan. Blz. 3 De Jaarvergadering van de Bond van Ned. Herv. Zondagsscholen op Geref. Grondslag te Utrecht. Prof. J. W. Geels hoopt op 27 Oct. zijn zilveren jubileum als predikant te her denken. De destructie van afgekeurd vleesch De Federatie van Ned. Herv. Diaconieën zal op 1G Nov. te Utrecht een bizonderc vergadering houden voor alle aangesloten diaconieën. (blz. 5) De Fransche regeering zal de invoer van levende planten enz. voorloopig tot 15 Mei a.s. contingenteeren. De Engelsehe plannen omtrent de bacon- contingenteering vormen een ernstig ge vaar voor onze export. (Blz. 9) Het Valkhof te Nijmegen. (blz. 10) De Crisiszuivelcentrale en de toeslag op de melk. De interpellatie-Vliegen in de Haagsche gemeenteraad over het gebeurde op 20 Sept. Het debat is zonder motie geëindigd. De nasleep van de Kreuger-affaire heeft geleid tot nieuwe onthullingen van bedrie gerijen. Opegericht is de PhilipsMiller N. V., ter exploitatie van de Miller-patenten. welke een eenvoudiger wijze van opname van spre kende films beoogen. DE STORMACHTIGE WIND DE „JOHAN VAN OLDEBARNF.VELT" KAN NIET BINNENKOMEN Men meldt ons uit IJmuiden: Tengevolge van de stormachtige W.N.W. wind, was hedenmorgen om half tien het m.s. Johan van Oldebarnevelt. dat heder-morgen om 6 uur zou binnenloopen nog steeds niet te IJmuiden aangekomen. Het schip kon de haven van IJmuiden niet binnenkomen, en heeft weer zee gekozen. De loods is aan boord. DOODELIJK MOTORONGELUK. De heer Meijer te Noordevhoogebrug (Gr.), die j.l. Donderdag by het motorongeval te Itoodeschool ernstig werd verwond, is thans, zonder tot bewustzijn te xyn geKomcn, overleden. Als tragische bijzonderheid k.«n hieraan worden toegevoeed. dat de heer Meijer, die een vrouw en twee kinderen achterlaat, met zijn zwager, de heer Bos te Harlingen, een bezoek gebracht hadden aan beider schoon ouders te Nieewkerkje hjj Roodeschool. De toestand van den heer Bos is zeer critiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1