N.V. STASSEN JUNIOR O Bloembollen voor Kamer en Tuin P, VAN BERK - PLANTEN BLOEMBOLLEN HILLEGOM - ROZEN ENZ. Alle artikelen worden onder garaniie geleverd. NS PRAATUURTJE LAM), m TülbBOTjW Nd. 159 BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en 7-9. Zaterdags 9-1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. geene uitgezonderd INFORMATION en INCASSO'S over het geheele land. DOiïDERDAG 13 OCTORFR 1332 ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuindersl.' i i-i.ii.Uni<ui"iiliiiJi'liiliiu.i 1.1: ..'in.iiiliilijiildlIWIiliKe' In donkere dagen en sombere tijden vroolijkheid in huis. Thans is het tijd daarvoor te zorgen. De giuire herfst vlagen zijn al we«r geko-1 mor itn bloei krijgen. Men moet diain <3e he men en ruïneeren op voor ons hoa-tvemscheu plante potten Ln een d'cmikere, voorail rui et rende en voor de plainten toch vaak zoo j warme, katst of op den zolder, waar men heilzame wijze, onzen tum. voor een goede donkere plaate kaai zorgen, Wel mogen nog herfetaetere met hum zetten en vooral zorgen dal de grond goed mooie blauwe bouquetten of helemdrums en voohtiig blijft. Als de spruiten minstens 7 hediamthus met hun gele bloemen, soms a 8 cM. lang zijn, wat na zee weken cnnge- met donker oog, ons op eJegamte wijze nog veer het geval karn zijn, komen ze im het toelonken, alsof ze onze sombere gedachten licht. Niet im de warmte, Liefst ook niet in wilden verdrijven. Alsof ze on6, als we ten fel zonlicht. Voor een raam op het Noorden vensteren uitzien naar de neerplassende is het beste plekje voor zulke crocussen. regen, nog willen zeggen, dat de naauur Het ontwikkelen gaat op deze wijze larag- toch ook nog kleur en fleur heeft al lijkt zoom maar zeker Men kan lang genieten alles grijs en grauw; wel mogen enkele van het ontwikkelen en ook van het bloeien violen, in afwisseling met herfstanemoncn j daar men zoo flinke, fotsohe, lang goed en vuurpijlen, met een enkele phlox nog cnj blijvende bloemen verkrijgt, wat Gailllardia's de herinnering aam een Met narcissen, tulpen en hyacin- 6choonen zomer en prachtiigen voorlierfst willen levendig honden, de steeds meer uit dijende sneeuwbes vain Sympkouiicarpus raoemosus, en al rooder wordende bessen van de Cotone-asteis wijzen op een voorbij gegane bloeitijd. De roode, ontbladerde twij gen van Cormus alba siberica spreken reeds van een rusttijd, vam winter, van dood. En toch en toch, dlie Corylus (hazelaar) vertoont reeds zijrn katjes. Nog wel dun en teer; toch katjes, die spreken, die prof et ee- ren van nieuw leven, van een nieuwe lente, die straks zal komen. En tevens spreken zij en spreekt alles in de natuur, ook thans, ook im de gure najaarsdagen, ook in de schijnbaar verdorrende planten vam de wijs heid van den Sohepper, die im eilk jaarge tijde, in elk seizoen, in elke periode vam het plantenleven laat zien, hoe schoon Hij alles in hert aanzijn riep. Straks komt de Lente, kunnen wp genie ten vam de eerste lentebloemen, en zullen Sneeuwklokjes, Eiraimthiis hyemailiis, Scillla's en Crocus eerst en later de narcissen, de tul pen en de hyacimrthen ome oog weer boeien door hun schoane kleuren. Maar ook in den winter kan men bimmen6 huis vam deze kleurenpracht genieten. De bloembollen, mede Hollands glorie in het buitenland, Jeenen zich zoo goed om voor kamerversiering im dien winter im bloei getrokken te wrxrden. En dat wed op versohMenide wijze. BOLLEN VOOR DE KAMER. Men kam die vensahalllemde soorten bloem bollen, die zich laten forceeren, zooails we dart. noemen, en dat zijn orocussen, tulpen, hyacinthen, narcissen en enkele andere' minder bekende en veelal ook minder schoo me, hoewel Blauwe druifjes en Stehhyacin- then (SoiWa's) ook heel lief zijn, op velschil lende wijze in de kamer Laten bloeden. Beginnen wij maar met die BLOEMBOLLEN IN POTTEN En dan nemen we het eerst de crocus- sen. Deze zijm o.i. mooiea- im een sohaal of kom, doch ook voor de kamerculrtuur im potten doen ze het natuurlijk heel goed. Als men maair bedenkt dat wat voor aJle bolge wassen en feitelijk voor alle planten geddrt, dooh bijzorader voor de crooussen, deze be slist niet tegen droge liudht kunnen. Men moet de im de kamer in bloei te trekken crocuesen nooit in een verwarmd vertrek zetten. De bladeren ontwikkelen zich dam wal goed, dooh de bloemen, waar het om begonnen is, verdrogen. Dit hebben we al zoo vaak meegemaakt, dat hert wel nuttig schijnt om daar bijzonder de aandacht op te vestigen. Verder moeten de orocuesen voor de ka mer bestemd, reeds vroeg geplant worden. Men plaatst ze in de potten, de pannen of bakjes, waarin men ze wil laten bloeien diioht opeen, zoodat de bollen elkaar raken. Men behoeft hiervoor geen beste tuinaarde te nemen, gewone aarde en zelfs wit zand zijm goed te gebruiken, waaróm de bollen ongeveer 3 cM. diep gezet worden. Maak de aarde goed vochtig en graaf de potten of de andere dingen waarin men ze plantte, in den grond, ergens op een of ander plekje in den tuin. Zóó dat de ramd van de pot ongeveer 5 of 6 cM. onder de oppervlakte komt. Goed met aarde toedekken en,als het eohraal, droog weer is, de plek eens goed vochtig gieten. Heeft men geen tuin dam behoeft men daardoor ziah niet laten ontmoedigen. Men kam evengoed bloembollen in de ka- Meej dan ooit la het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT lb. ROTTERDAM TELEFOON 57796 Eiken Maandag en Dinsdag van 95 a te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis ie ontbieden. then handelt men op vrijwel dezelfde wijze waarbij nog op het volgende gelet moet war den. Ln een geAvarae pot (12 cM. doonsnede, bovenwijdte) zet men drie of vijf tulpen, of één hyacinth. Narcissen plant men diicht opeen. Als potgrond neemt men goed voed zame en doorlatende grand, du6 geen pak- kenige, 6tijve kleimassa. 'in Heed goede grond is H z<g. b u 1 b f i b r e dart is een mengsel, dat alle voedingsstoffen bevat en wat structuur aangaat, voor de bolilenforceenderij ideaal. Het wordt droog verkocht en moet vooraf goed natgemaakt worden, waarna men het uitknijpt en de potten er mee vult. Zorg voorail, dat het niet weer uitdroogt, dooi- het moeilijk weer vochtig is te krijgen. Als de bollen opgeplant zijm, gaam z« im den grond of op een donkere plek zooais bij do crocus is opgemerkt Eerst wanneer de spruiten een centimeter of 8 a 10 bij tulpen ongeveer 7 cM. lang zijm, komen ze in een koele kamer op een lichte plek. Nooit im een heetgestookte kamer, dat geeft misluk king. BLOEMBOLLEN OP GLAZEN Daarvoor leenen zich de hyacinthen, waarvoor dam ook de speciale glazen ge maakt zijm. Ge kent deze glazien wel. Boven wijd, zich kort beneden de bovemramd im eens vernauwend, zoodat een soort platte schaad gevormd wordt met een gat itn dien bodem en dan daarbeneden zich weer ver wij derad: een hyaciirathengdae. Vul dtiit glas, tot bijna aan den bodem der bovenste platte schaal, waarin de hyacinth geplaatst wordt Let er wel op, dat alleen de allereerste kwa liteit hyaoinitihenb allen hiervoor gebruikt kunnen worden en let er ook op dat d e bol het water niet mag raken. Tusechen onderkant vam de bol en de wa teroppervlakte moet een atetand van onge veer een luoiferdikte zijin. Let wel dat het verdampte water steeds bijgevuld wordt, tot de oorspronkelijke hoogte. Zoo mogelijk de bol niet natmaken bij dit bijvullen. Ook deze gaan een tijdlang im de donkere kast. In de kelder alléén als deze goed droog is. De bol mag beslist niet schimmelen, wat bij een beetje vochüiigh aid dadelijk gebeurt. Tijdens het verblijf in de keet moet een paar keer, om een week of d/rie, het water uit het glas ververscht worden, de beul mag daarbij niet verwijderd. Du6 d'eze met de vingers vasthouden en zoo het glas ledigen en daarna weer vullen. Als de spruit zich begint te openen om de bloem door te laten, niet eerder komt de bol uit de kast. Eenst im wat gedempt licht tot wat bijkleuren, dat is met een dag of vijf, daanna ui een vensterbank voor een niet te worm gestookte karnen', het beet ie pl.m. 60 graden F. Het is niet gemakkelijk mooie hyaciinthenbloomen op glas te kwee ken. BLOEMBOLLEN IN GRINT Dat is een heel mooi gezicht, een schotel of schaal met grimt en daarin narcissen groeiend en, natuurlijk, bloeiend. Want voor deze cultuur komt eigenlijk alleen maar de Narcis in aanmerking en clan nog wel de wilide Trosmarcis, de „Fa per- white", die welriekende narcis. Ook Grand soledl dnor, een zusje vam Paperwhite, doet het even goed. In een schaal doet men een laagje gewes- sohen grint, plaatst hieiop dlickt uneen de bollen, vult de ruimten tussohen en naast de bollen met grint, giet er water op, dat da bollen voor ongeveer de helft in het vocht staan en zet ze damim de don kere kast, raadt ge...... mris! Deze kunt ge dadelijk in het Licht zetten. Volop licht en matige temperatuur. Vochtig houden is de boodschap. Mislukken doen ze zelden. Probeer het maar eens! Elke schaal die zoo dllep is, dat de bollen' niet boven da rand uitsteken, kan gebruikt worden. En nu, geluk met uw bloembollen in da kamer. Verlustig u im den aanblik en laten ze uw moeilijkheden, die het leven thans in zoo pijnlijk groote hoeveelheid geeft, voor een oogenblik doen vergeten. Bloemen in de kamer, 'n prettige stem ming bij da bewoners! Eigen gekweekte bloemen geven daarbij een aangename zelf vol doening, die de stem ming nog prettiger maakt BOLLEN VOOR DEN TUIN. Ook voor den tuin moeten we zorgen. Zoo vlug mogelijk in het voorjaar, als de lentezon prettige herinneringen aan het vo- nig jaar wekt en blijde hoop voor het ko mende jaar doet rijzen, wenschen wij bloe men iin den tuin te zien. Enkele heesters hebben ons im het hartje van den winter im het heel vroege voorjaar reeds doen zien dat winter niiet beteekent: dood, dooh rust, en dat die rust voor den een langer duurt dan voor den einder. Dit verschil is ook op te merken bij de bloembollen, die in den herfst geplant, in het voorjaaT met vroolijke kleuren toe lachen. ieder die oog heeft voor bloemen. En wie heeft dat niiet? Verschillende tijdperken zouden wij op kunnen merken bij den bloed der voorjaars bloemen. Maar daarover zullen wij irau niet uit weiden. Ze moeten nu geplant, de bloembollen om op tijd balbloemen te hebben Het vroegere bloeien zit niet in het vroegere planten, dooh in den aard, van de soort, die men ge bruikt. BLOEMBOLLEN OP PERKEN Voor perïibeplaratiimg komen nJL in aan merking hyaointhen en tulpen. 'k Heb ook wel eens een perk met nar cissen gezien, dat werkelijk im de omgeving waar het voorkwam, het heel goed deed. Tooh voldoen narcissen beter voor wildfbe- planting. onder de boomen, in het gras, hier en daar een bosje. Malar 6traks hierover Wil men een of meer perken met bloem bollen beplanten, dan moeten deze tij dog te voren goed diep omgewerkt worden, want al hebben de bloembollen geen hoofd wortel, dlie diep de grond ingaat, toch hebben ze een hekel aan een natten om-doorlatenden bodem. De grond moet vruchtbaar zijn, TELEF. 2257 Onze fraaie, in koper-diepdruk uitgevoerde Catalogus, voorzien van zeer vele origineele bloemen-fotografieën, wordt op aanvraag gratis toegezonden. Deze prijscourant, die uitsluitend bestemd is voor particuliere bloemenliefhebbers, is de beste en duidelijkste hand leiding voor het aanleggen en onderhouden van een bloementuin en het kweeken van bloemen in de binnen kamer of serre WINTERPROVISIE De puikbeste ZEEUWSCHE AARD APPELEN, Bonte en Blauwe worden U aangeboden rechtstreeks uit het land franco thuis bezorgd per 50 kilo k2. Bestellingen worden aangenomen L. PENNING, Rotterdam, Sophiakade 50b of TELEFOON 33317. NEEMT PROEF! NEEMT PROEF! maar een bemesrtiing met versohe stalmest is miet aan, dooh beslist af te raden. Een niet te dikke bemesting met kunst mest gaat heel goed. Ijl het voorjaar wart vam de kunstmeststof, die ail-le noodig e voe- diiingsbesta-radd'eelen (uitgezonderd kalk) be vat, n.l. Nitrofoska. is heel goed. Eén ons op anderhalf vierkante mfter, in het vroege voorjaar, Januari, Februari of begum Maart, te geven. Men moet er wel op letten, dat tulpen niet graag groeien op een perk, waar vorige jaren ook tulpen stonden. Ze blijven dan, als ze tenminste -opkomen, klein en armetierig, 't Beet is zelfs om geen twee jaar aaneen tulpen op eenzelfde plaats te zertten. Als men de moeite will doen de grond te vernieuwen, dam kan hert natuurlijk wel. Bij hyaoimtthen geldt dirt bezwaar niet zoo zeer. Men plant de bollen zóó diiep, dat de neus een centimeter of 6 è7 of 8 (hoe zwaar der grond hoe minder diep) onder den grond komen. In zwaren grand kan men de gaten onge veer 10 cM. dtiep maken, hierin een laagje scherp zond doen, waarop de bol komt, dan weer zand, zoodat de bol om en om in het ■zond Ligt, en eindelijk het gat vullen met aarde. Men heeft dan minder kans dart de bo-1 door het zg. vuur wordt aangetast Bij hyaoiirathen neemt men de afstand der botlüen onderling 12 k 15 CM., al naar de zwaarte vam den bol, bij tulpen 10 k 12 cM. Tegen dat de vorst bomt doet men een laagje van 5 cM. turfsürooieel over de per ken en legt hierover wart takken om hert weg waaien te voorkomen. Als het lekkere voorjaarszonnetje de bol len de neuzen boven den grond doet steken gaan we hert dekmateriaal langzamerhand verwijderen. Eerst een gedeelte, later de Voor beplanting der perken zou ik de voorkeur geven aam één kleur en één soort op elk perk. Dit garandeert beter een gelijk tijdige bloed en staat ook beter dan afwis selende kleuren. Een kleurenmengsel staart o.i. niet fraai. Weet ge wart wed mooi is: tulpen perk met andere planten. Wat mooi deed dit voorjaar een perk blauwe vergeet-nüj-niet met roode tulpen im de nabijheid van mijn woning het niet. En hoe keurig staan b.v. gele tulpen (b.v. gele Prins of Mr v d Hoeff) met de donkere muurbloemen op één perk. En bij de helder witte Arabis Alpima maken alle tulpen een schitterend effect. Ook Veronica en Vidla oooinuta zijm schitterend al6 ondergrond voor tulpen met sprekende kleuren. Wij bedoelen hiermede, de bloembollen, die tussohen de heesters, Lainigs waterpartijen im het gazon, im de rotspartij geplaatst wor den. Wart kunnen ze het daar mooi doen. Tus sohen de heesteas, langs de vijvers groepen Eö-roiiss-en, sneeuwklokjes in het gras. Maar heel, heed lief staan daar im het gra6 ook de Éranthis hyeanalis, de winteraoaraieten met goudgele bloemen, die elke plaats, zon of schaduw voor lief nemen en Februari- Maort bloeien. Tussohen de heesters doet het ook zoo mooi d-e blauwe Scilllo, dlie in Maart-April het oog bekoort In de gazons staat de Narcis ook heel goed en de crocus dan. Deze laatste past ook zoo goed in een rots pairtij, evenals de Soitla, Blau-we druifjes, Anemonen, Chinodjoxa's, Éranthis. en i vam dat goedje. Ooh, ze 6taon overal goed. Als ze maar niet im stijve groepen geplant worden. Gooi hier en daar dooreen gemengd de bolletjes, knolletjes, klauwtjes of wat ■dan ook meer, en stop ze, waarze na het uitstrooien, Liggen in den grond. Hert vroege voorjaar beloont de Natuur u voor uw natuurlijke uiitplanrtirag met een schat vam kleuren im juiste groepeeriing. *t Is tihains de tijd, vooral voor bollen in de kamer. In November kan men ook nog bollen in de tuin planten. Ik deed het eens noodgedwongen nog kort voor Kerstmis met succes, doch het is een uitzondering als het don nog goed gaat. Bollen zijn tihans heel goedlkoop. Maak hier gebruik vam. Bolbloemen in de kamer, bolbloemen im den tuin, wat kunnen ze de donkere winter 'deigen, de gure voorjaarstijd opvroolijken 1 En elk kan er vam profiteeren, zoowel zij 'die in die groote stad ergens dniiehoog^ach- ter, als zij die comfortaböler wanen. Zij die een stadstuintje hebben bijna zonder zon of zij die meer op ruimte wonen. En altijd weer zal men genieten, intens ge nieten van geur en kleur. BERICHTEN VAN DEN P. D. jjjmbanden om vruchtboomen Tegen het eind van October of in het be gin van November, als het eens flink koud is geweest, komen de winterviinders uit den grond te voorschijn. De vrouwelijke vlinders van deze soort zijn ongevleugeld en kunnen dus niet vlie gen; om in de kronen van fruitboomen bij de knoppen te komen om daar hun eitjes te leggen, waaruit in het voorjaar de rup sen ("bekend als trekmaden) zullen komen, moeten zij tegen de stammen opkruipen. Daar de trekmadtn zeer ernstige schade kunnen veroorzaken door vrqterij aap knop pen. bladeren, bloemen en jonge vruchten, moet de wintervlinder, waar hij voorkomt, bestreden worden en in verband met zijn levenswijze kan dit gemakkelijk, door om Ie 1 stammen der vruchtboomen lijmbanden te bevestigen. Op een vlak gedeelte van den stam, pfl.m. 1 M. boven den grond, wordt een strook perkamentpapier of geolied papier, ter breed te van pl.m. 15 c.M., met twee touwtjes ste vig vastgebonden. Op deze strook wordt z.g. rupsenlijm, d. i. een speciaal voor dit doel vervaardigde maanden lang klevend blijven de lijm, uitgesmeerd. Lijmbanden dienen alleen om win terviinders te vangen en daardoor beschadiging door trekmaden in het voor jaar te voorkomen, wormstekigheid der vruchten wordt door het aanleggen van lijmbanden niet verminderd. Tegen worm stekigheid moet men op andere tijdstippen andere bestrijdingsmaatregelen nemen (men raadplege daarvoor Mededeeling No. 20 van don Pla: tenziektenkundigen Dienst). Zoowel de levenswijze van den winter vlinder en de trekmade en de door laatst genoemde veroorzaakte beschadiging als de te nemen bestrijdingsmaatregelen zijn uit voerig beschreven in Mededeeling No. 3 van dien Dienst Voor de bestrijding van enkele andere, vaak op fruitboomen voorkomende rupsen, raadplege men Mededeeling No. 59. I Nadere inlichtingen over deze schadelijke j insecten en over plantenziekten worden verstrekt door den Planteraziektenkudigen Dienst te Wageningen en door de op ver schillende plaatsen werkzame ambtenaren van den Dienst, zoomede door de heeren Rijkstuinbouwconsulenten. VTeevoederbureau voor Zuid-Holland Formulieren van het Veevoederbureau, waarop men zijn voederrantsoenen kan in vullen om deskundig advies er over te vra gen zijn gratis en franco verkrijgbaar bij den secretaris, Ir. P. Verhoeven, Emma- staaat 211 te ^s-Gravenhage. Op de nieuwe formulieren is ook een ko- lom aanwezig, waarop men kan invullen, wat de prijzen van de verschillende voe- dermididelen zijn, aoodat het Veevoeder- bureau de rantsoenen zoo voordeelig moge lijk kan samenstellen.. Alle adviezen wor den gratis verstrekt ONTVANGEN GESCHRIFTEN Do fokkerij van het rwartbonto Friesch-Hollandsche rundveeras ln de V. S. van Amerika in ver band met de werkzaamheid vatn The HolsteinFriesian Associa tion of America. Over dit belangrijke onderwerp handelt het zoo juist versohenen tweede nummer van den jaargang 1932 der Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw. Het is bewerkt door den heer Lr. I. G. J. van den Bosch, landbouwkundig explora- teur en oud-hoofdinspecteur van net Neder- landsche Rund/veestamboek. Deze deskun dige maakte in 1931 een studie van den landbouw in Argentinië, waarvan de resul taten door de directie van den landbouw zijn gepubliceerd in den vorm van no. 1 van jaargang 1914 der Verslagen en Mede deel ingem De fokkerij van het zwartbonte Friescn- Hollandsohe rundveeras heeft in de V. is. van Amerika een groote verbreiding verkre gen; de Amerikaausche zavartbontrokkerij vindt haar grondslag in uit ons land be trokken fokvee; de invloed van het stam- boekwezen is in de Vereenigde Staten zeer groot geweest Hierin vond de heer Van den Bosch aanleiding een grondige studie te maken van het zwartbonte rundvee daar te lande. Achtereenvolgens worden de volgende ze ven hoofdstukken behandeld: 1. Iets uit ere geschiedenis. 2. Organisatie en beheer. 3. Gritische beschouwingen. 4. Het zwartbonte vee in Amerika. 5. Voederteohniek. 6. Be strijding van veeziekten. 7. Stalling en be handeling. Het boek, dat talrijke interessante photo- grafieën bevat, is voor de prijs van f 2 ver krijgbaar gesteld bij de Algemeene Lands drukkerij te 's-Graverahage en kan ook wor den besteld bij de plaatselijke postkantoren. D. P. KAPTEY« Capel.e a/d IJssel Tele». 48 (Nieuwerkeik a/d l|ssel) Alle betonwerken op gebied van wonini 1 UlNBOUWGEh EEDSCHAP PEN K. R. H. de beste Fa K. RODENBURG. Honse'ersdijk, Tel. 25fe JUIST NU IS HET NOODZAKELIJK UW VOEDlJ VERLIES TE VERMINDEREN PLAATST DAAROM IN UW KIPPÖ HOK ONZE PRACT.l«CHE DROu VOEDERBAK Prijs slechts f 3.25 bij 1 Meter lenf Prijs slechts 4.15 bij 1.50 Meter lenr Verzending o. remib. franco stat. Er GEBR. DE KLEER - EDE - Telef. VLEKZIEKTE EN TRICHINEN worden door Ratten verspreid Het RATIN-systeem verdelgt RATTEN EN MUIZEN afdoende en is onschadelijk voor Mensch en Huisdier Vrijblijvend nadere inlicht bij: BACT. LABOR. „RATIN" le v. d. Boschstraat 8, TeL 772653 DEN HAAG L. J. HOFSTEDE TELEFOON 622 DRIEBERGEj Fabrikant rem: Tuinmeubelen, Plantenel quetten, alle soorten broeiramen en -bakki KASSENBOUW - Rolsehermen voor Plante kassen - VERWARMINGEN - PlantenkuiL Bloemstukken - Orohideeërabakjes enz. ei Levering aan Rijk en Gemeenten. li BLOEMEN met Kerstmii in Uw Kamerl' Tegen ongekend lage prijzen verkoopen i onder volle garantie: Hyacinthen, voor glazen12 Idem, voor potten Idem, voor perkbeplanting Narcissen (dubbel) voor schaal 3 cft Tulpen (vroege) voor potten 3 c Een collectie van 6 stuks ieder1 Dubbele Collectie 3.50 en voor reclai dan 12 Irissen (blauw) CADEAU. Rembours 20 ets. extra. L. Penning, R'dam, Sophiakade Ja, dat zet je er zoo gewoonteweg boven: „Wat ik hoorde en zag, las en dacht. Op reis en thuis". En in den regel is het ook zoo. Maar ditmaal komt het niet geheel uit, want van hooren en zien is deze week niet veel gekomen, evenmin als van reizen. 'k Had een beetje huisarrest, en moest 't dus deze week wel laten bij wat ik las en dacht te huis. Stel je voor: de praatjesmaker thuis op een stoel, met een (gewond) been op een andere stoel. Nu en dan strompelt hij even rond en kijkt dan nog leelijker dan anders. Hij had nu tijd om rustiger dan anders verschillende verslagen en berichten eens door te zien. Zoo las ik ook het Verslag van uen Rijkszuivelconsulent voor Noord-Hol land 'k La$ o.m. van EEN LEVERANCIER, DIEALLééN ZONDAGS WATER DOOR DE MELK DEED. Terwille van de Zondagsrust had men afgezien van het bemonsteren der melk, welke op Zondag geleverd werd. Daarvan meende een gemeene boer gebruik te kun nen maken en hij deed alleen door de melk die Zondagsmorgens geleverd werd een goede scheut water, ruim 10 pet., om deze als melk betaald te krijgen. Doch hij vloog tegen de lamp en moest een hooge boete betalen. Goed ook. Dat het in Maart al door dp Zuive' consulent geconstateerd werd, waarna de knoeierij tijdelijk ophield en men in December weer last kreeg met dezen leverancier, bewijst wel, dat hij het nog al lucratief vond zoo te handelen. Maar ik las ook van Een veehouder kocht van een kaasfabriek de wed voor 60 ct de 100 L. Hij was zelf ook leveranjer aan de fabriek. Toen de wei hem steeds weer erg dun voorkwam, wat dan al heel erg geweest moet zijn, want wei is al zoo dun als water, liet hij het ge leverde eens onderzoeken en kwam men tot de conclusie, dat er bij de wei vast wel een 40 pet. water extra gevoegd werd. die van zelf ook voor 60 ct. per 100 L. in rekening gebracht werd. Dat is bedoelden veehouder natuurlijk wat 'te kras geworden. Zooals het den bollenkweeker soms ook te kras wordt, die „doode grond' heeft en dus om toch er op te kunnen kweeken een goede hoeveelheid kalk geeft, terwijl er na deze kalkbemesting evenmin wat van de gewas sen terecht komt Ik heb dit niet van mijzelf alleen. In Het Kweekersblad, van 7 Oct 1.1. wordt in een artikel: „Kalk op zuren grond" ook daarop gewezen. Een eenvoudige proef: overgieten met zoutzuur, geeft wel de noodige opbrui sing, doch de praktijk zegt: de grond moet nog zuur zijn. Wat ze inderdaad ook is. Dat komt, omdat de kalk, hoe goed men 't ook doet, haast nooit roet alle gronddeeltjes in aanraking komt. Ze zit wel in den grond, doch werkt niet Men Dat lijkt mij de meest aanbevelenswaar dige weg. Men geeft clan twee voedingsstof fen, die de bloembollen noodig hebben: phosphorzuur en kalk. En deze laatste wel zóó, dat ze op geen enkele andere wijze zoo fijn, zoo regelmatig door den grond deeld wordt Hyacinthen, we weten het, pre- fereeren een zwak alkalischen bodem. Deze zijn dus al bijzonder gevoelig voor zuurheid van den grond. Narcissen hellen de andere kant wat over en houden van een grond, die iets aan den zuren kant is. Tulpen hou den den gulden middenweg. Dit alles vol gens deskundigen op dit gebied. Maar waar om zoo vraag ik mij af, wordt dan haast altijd super- en zwavelzure ammoniak aan bevolen. Beide zure en zuurmakende mest stoffen. Of is het omdat de kunstmest in de bollenstreek nog niet zoo'n groote vlucht nam. Laten ze eens proeven nemen mpt 't slakkenmeel. Dit is beslist op zure grond aan te bevelen. TEGF.N THRTPS IN GLADIOLEN WORDT NAPHTALINE AANBE VOLEN. Tenminste in Amerika. Een Amerikaan- sche bloemist zegt, dat de thrips in gladio len zich zeer uitbreidt en vele acre's door dit insect totaal vernield werden. Naphta- line tusschen de bollen in de opslagplaatsen en bij het planten naphtalineschilfers in de geulen gaf goede baat. De kwaal schijnt in Amerika veel kwaad te doen. Wat daar helpt zal hiér ook wel helpen. Als hier dus thrips mocht optreden in de gladiolen probeere men naplitaline. In Italië probeert Mussolini op elke ma nier om belangstelling voor den landbouw te wekken. Thans wordt gehouden. Vooral wordt daar de aandacht gevestigd op de groote opbrengst van den bodem in geheel Italië en van de pas ontgonnen gron den. In de laatste jaren heeft men nl. in Italië onder de krachtige leiding van Mus solini veel gedaan voor ontginning van woeste gronden en drooglegging van moe rassen. Ook leert men den landbouwers met zoo weinig mogelijk kosten zoo groot moge lijke oogsten te krijgen. Door premies voor de boeren, die relatief de grootste oogstpn leveren, dus, die het meëst rationeel hoeren, leert men oi bbel snel hoe de landbouw kan opgevoerd worden. Vandaar ook, dat Italië dit jaar een recordoogst had van ruim 7.500 millioen kg. graan. Maar zoo'n cijfer zegt eigenlijk niets, want ge weet niet hoe het in normale jaren was. Ik ook niet. Doch omdat er zoo'n ophef van gemaakt wordt, (alle Italiaansche bla den schrijven er over), zal het wat bijzon ders zijn. Zooals het ook bijzonder is, dat iemand oogst. Dat werd mij door den persoon ze en heel geloofwaardig medegedeeld, waren stoelen bij waar 33 en 34 aarda. len, volwassen aardappelen, geen potei aanzaten. Nu waren de omstandigheden i naar en de verzorging op een klein stukj en bij veel vrije tijd, deed natuurlijk oo veel. Niemand moet nu gaan rekenen, zeggeni tjonge, tjonge, wat halen de boeren veel va de grond. Net zoomin als men bv. bewere mag. dat de Goudenregen in October bloei omdat nu toevallig tegenover mij thai zoo'n boom in volle bloei staat Dat is iel heel abnormaals. Maar tegenwoordig is hl abnormale veelal normaal. Tk maak het voor ditmaal ook abnormal kort. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER Over 't gebruik van bloembollen in kamt en tuin, waarnaar door enkelen gevraag werd, leze men het artikel in dirt of lie volgend nummer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8