ONZE VROUWEN Liwol a HALEE RICHTER *5 2-w-S 5 5. li w 6 5 S.£.a John Wesley's tragische lieide Bladzijden uit het leven van den stichter van hetMethodisme John Wesley, wiens bezielde en vurige, schoon wel'icht te eenzijdig georiën teerde prediking in de achttiende eeuw een godsdienstige opleving bracht, en aanleiding werd tot de stichting der zoogenaamde Methodistenkerken, heeft wat de xrdsche liefde aangaat, geen gelukkig leven gehad. Toen hij nog een jong, knap prediker was, en te Savan nah arbeidde, in den Amcrikaansdhen staat Georgië, ontmoette hij aldaar een eenvoudig en lieftallig meisje van achttien jaar dat Sophy Hopkey heette en de dochter was van den voornaam- sten magistraat. Dit nadenkende, zich aan hem toevertrouwende meisje werd zijn beschermeling. Zij plachten reeds om vijf uur in den morgen elkander te ontmoeten, om samen den Bijbel te lezen, en godsdienstige boeken. Aan vankelijk is Wesley's eenigc wensch haar in den godsdienst te onderwijzen en hair te bekwamen tot een vroom en toeg3.v«iJ leven. Maar Sophy was een hirvbt-ir meisje, een van het soort dat later zich tot uitstekende huisvrou wen ontvikkelt, en zij had in het stadje een minnaar, zekeren Tom Mcllicantp. Toen Wesley dit vernam ontd «l\te hij terzelfder tijd, dat hij van haar hiel 1, ook uit andere dan enkel godsdiifvj'.ige motieven. Toen zij eens een dag samen buiten warm, vroeg hij plotseling: Sophy, in hoe/erre heb je je aan Tom Mellicamp gebonden? Zij antwoordde: Ik heb be loofd, dat ik hem trouwen zou, en geen ander. Wat er vervolgens plaats had, beschrijft Wesley zelf in zijn dagboek: Ik zeide, (de wensch kwam plotseling in mij op, het was niet een tevoren beraamd plan): „Miss Sophy, ik zou een gelukkig man zijn als ik mijn leven met jou mocht doorbrengen". Zij barst te uit in tranen en antwoordde: „Ik ben aan alle kanten ongelukkig. Tommy wil ik niet hebben, want hij is con slecht mensch. En een ander mag ik niet nemen". Zij voegde er aan toe: „U weet niet in welk gevaar u verkeert. Ik vraag u er geen woord meer over te spreken". En na een poasje: „Als an deren mij over zooiots praatten, kreeg ik een afkeer van ze. Maar niet van u. Ovei andere onderwerpen kunnen we samen spreken, net zoo als vroeger" Beide, mijn verstand en mijn wil, leg den zich bij haar uitspraak neer, en wij beëindigden ons gesprek met een Op deze wijze verklaarde Wesley aan Sophy zijn liefde, en sindsdien had hij geen rust meer. Hij had zichzelf beloofd ongehuwd te blijven, om zich geheel te kunnen wijden aan den dienst van zijn kerk, maar verzoeking en beslui teloosheid kwelden hem nu. Deze stren ge prediker werd tegen zichzelf ver deeld. In zijn hart was een onophou delijke tweestrijd. Aan een vriend schrijft hij: „Hoe kan ik weten of dit ding, hetwelk ik overweeg, met Gods wil in overeen- stemming is, en niet een list van den Boozo om mij te verschrikken en neer werpen? Het zou beter geweest zijn zoo deze vrouw nooit in mijn leven ge komen ware, dan dat de liefde die ik voor haar gevoel mij scheiden zou van de veel grooter liefde, waardoor ik in Jezus Christus verlost ben. Bij tijden ben ik de ellendigste oer menschen, daar ik op twee gedachten hink, en bevreesd ben dat ik mij zal overgeven aan het vleesch, dat zwak en verdor ven is, en zoo in doodolijke zonde zal vervahen". Hij bedacht voor zichzelf allerlei mid delen om deze verzoeking te bestrijden. Niet alleen studeerde hij hard, maar ook ging hij zwaar ichaamswerk ver richten, zoonis het vellen van boomen en het aanleggen ji voetpaden door het bosrh. Hij bad uren aanéén, en zong psalmen en liederen, teneinde zijn geest af te leiden. Hij trachtte zich- Hot o»n hnwp. lijk aan zijn arbeid onder de Roodhui den in den weg zou staan, dat hij bo vendien niet sterk genoeg was om „de velerlei verzoeking van den gehuwden staat" te doorstaan. En de arme Sophy deed haar best hem te helpen, door daar niets tegen in te brengen. Maar ten laatste verloor zij toch den moed, en daar zij naar een huwelijk verlang de, vergat zij haar belofte aan haar vroegcren minnaar Tom en verloofde zich met zekeren Williamson. Dit gaf Wesley weder nieuwe kwelling. Was het haar met deze verloving inderdaad ernst, zoo vroeg hij zich af, of wilde zij hem dwingen, haar hand te vragen? Het huwelijk had echter plaats en John Wesley was gewond, niet alleen in zijn liefde, doch evenzeer in zijn trots. Dit verleidde hem tot een daad, waarover hij later ongetwijfeld berouw zal heb ben gehad. Op een gerucht afgaande, dat zij zich met haar vroegeren vriend Tom Mellicn imp weder ingelaten had, schreef hij ha vr een boozen, beleedigen- den brief en sloot haar van het Avond maal uit H'-.\r echtgenoot liet dit er echter niet bij zitten en stelde een rechtsvervolging tegen Wesley in we gens laster, waarbij hij duizend pond schadevergoeding eischte. Hangende dit proces werd het Wesley niet toe gestaan, den staat Georgië te verlaten; hij werd zelfs bewaakt. Hieruit besloot hij dat zijn missionaire taak in Ame rika ten ein-le was, en dat hij beter zou doen met naar Engeland terug te keeren. In zijn dagboek schrijft hij: „Ik zag duidelijk, dat voor mij het uur was gekomen om te vlieden om mijns levens wil, en onmiddellijk na het avondgebed, schudde ik het stof van mijn voeten en verliet Georgië, na er bijna een jaar en negen maanden het Evangelie te hebben gepredikt met veel zwakheid en vele tekortkomingen, niet zooals ik het moest doen, slechts zoo als ik het kon". De zware strijd was nu ten einde, John Wesley was ongehuwd gebleven, of schoon het hem de vrouw gekost heeft, waarvan hij hield. Des te onbegrijpelij ker is het, dat hij op middelbaren leef tijd toch nog huwde, en wel met een weduwe, wier liefde voor den toen zeer gezochten, beroemden prediker van zeer jaloerschen aard was. Tenslotte verliet zij hem zelfs, en de woorden, die Wesley daaraan wijdde, zijn wel sprekend in hun kortheid: „Mary is naar New-Castle getrokken, met het voornemen nooit terug te keeren. Om welke reden weet ik nog steeds niet. 11c heb haar niet verlaten. Ik heb haar niet weggezonden. Ik zal haar ook niet terugroepen". Dit was de laatste gedachte, die de be roemde prediker aan liefde in dezen zin wijdde. En zijn levensarbeid ging Die moeielijke opvoeding Jokken Wat kan liet ons pijnlijk aandoen, als wo merken, dat onze kinderen niet steeds de waarheid spreken, ook al wijzen we hen er m-t tact en liefde op, dat liegen een groot kwaad is. Er zijn kinderen, die geheel in hun fantasie opguan, en die zijn weer te onderschei den in twee groepen, waarvan de cene opzettelijk een verhaal fantaseert met de bedoeling, daarmee bij de volwasse nen een bepaalden indruk tc wekken, en de andere zich zoo sterk verbeeldt dat een bopaald voorval zich zóó had kunnen afspelen, dat zij ten slotte zelf gelooven, dat het inderdaad zoo is gebeurd. En voor de waarheid van die bewering laten zij zich desnoods ook wel straffen, zonder te willen toegeven. Andere kinderen jokken juist uit vrees voor straf, zoo goed als uit overgevoe ligheid, of uit verlegenheid om iets te moeten bekennen. Eerst als moeder er in is geslaagd, nnutvkciiriir vast te stellen, wat de oorzaak is van de leugentjes, waarop zij haar kind voortdiffend betrapt, zal zij er met succes iets tegen kunnen doen. We moeten het kind er niet al leen op wijzen, dat liegen zonde is, maar ook probeeren het duidelijk te maken, dat het door jokken juist het tegendeel bereikt, van wat het wenscht Zulk een kind als les een keertje open lijk beschamen is wel een onaangena me, maar heilzame kuur. Bij kinderen die een al te rijke fanta sie hebben, en deze niet meer van de werkelijkheid weten te onderscheiden, moeten we er op bedacht zijn de na tuurlijke opmerkingsgave van het kind te scherpen, en met liefde en tact zijn aandacht op de werkelijkheid vestigen. Maar dan eerst de zonnige werkelijk heid, die hem aantrekt, opdat hij niet nog sterker gaat verlangen naar het paradijs van zijn verbeeldingsleven. Hoeveel kinderen komen er ook niet toe, te jokken uit vrees voor de soms onevenredig harde straffen. We moe ten het kind inprenten en serieus be loven, dat het voor een zelf bekende fout of streek geen of althans een milde straf krijgt, dat het er daarente gen minder gemakkelijk zal afkomen, als we het zelf moeten ontdekken. Houden we onze belofte, want dat is natuurlijk allereerst noodzakelijk, dan zal het kind vertrouwen krijgen, en zullen we het spoedig hebben ge- Dikwijls is het zelfs niet eens de angst voor straf, maar meer de schuwheid of valsehe scha-wote, die het kind naar een leugentje doet grijpen. In het bij zonder bij reeds opgroeiende en fijn gevoelige kinderen komt dat vaak voor. We hooren moeders wel eens de ver zuchting slaken: „Ach, dat had het kind mij toch gerust kunnen zeggen!" Maar die moeders, die het zoo goed be doelen, vergeten, dat een gebeurtenis die voor one van weinig belang is, voor kinderen van zeer groot gewicht kan zijn. In zoo'n geval is het beter, heele- maal niets te vragen, dan brengen we het kind niet in de verzoeking te jokken, en op een of anderen dag zal het uit eigen beweging naar ons toe komen, en ons alles vertellen. De behandeling van fluweel, kant en zijde Het meest wordt wel gezondigd bij het strijken van deze stoffen. En dc fout, die veel Siuisvrouwcn maken is, dat ze bonte stoffen heet strijken. Ook ver schillende witte stoffen verlangen een bijzondere behandeling. Ze matig warm te strijken is absoluut voldoende, de bonte kleuren in de stof blijven don krachtig en frisch en ook voorkomt men er het geel worden van de teere witte stoffen mede, een euvel, dat an ders niet meer is goed te maken. Gestreepte en geruite stoffen moeten steeds naar één richting worden ge streken, daar het patroon anders on gelijkmatig en leelijk wordt. Als wo chiffon of georgette gaan strij ken, dienen we dat op ons gemak, en niet overhaast te doen. Deze stoffen zijn als het ware veel te voornaam, om ze haastig en zonder onderscheiding te behandelen. Het is goed ze voor het strijken op een graven badhanddoek te leggen. Ze zullen dan na de behande ling weer precies nieuw lijken. En ook chiffon cn georgette mogen slechts in één richting worden gestreken, een regel, die overigens voor alle teere stof fen geldt Het wasschcn van al die dingen be hoort ook tot con van de talrijke klip pen in het leven van iedere huisvrouw. Voor menigeen is bijvoorbeeld het wAMchcn van kant het ergste wat er is Een goede methode is eerst het to wasschcn kantwerk op een stuk linnen of mousseline van dezelfde kleur to nuaion. Het wordt dan in een lauw- warm, vet sopje gewasschen, maar niet op liet wn9chbord! In helder water wordt dft kant in een schoonen witten doek gewikkeld, en zoo gedroogd. Als het kantwerk nog vochtig is wordt het aan den verkeerden kant opgestreken. Ook bij het strijken zit het nog op het stuk linnen of mousseline vast, ciT eerst later wordt het er afgenomen. Er zijn ook nog stoffen die in het ge heel niet gestreken mogen worden. Ve lours en verschillende chiffon-soorten, alsook panne en fluweel worden ge stoomd. Als het om stukken van niet te groote afmetingen gaat kunnen we dat zelf doen, door de stof boven een ketel of pan flink kokend water te houden. Na 15 tot 30 minuten is do stof dan weer als nieuw. Waar het fluweel eenigs- zins geplet is, wordt het na het stoo- men op die plaatsen met een zachten borstel eerst tegen den streek in, en vervolgens met den streek mee behan deld. Als het voorzichtig gebeurt zullen alle fijne haartjes weer rechtop gaan staan. Het stoomen van groote stuk ken kan men echter het veiligst aan een stoomerij overlaten. De jongen met de kippen Voor humor in de krant ben ik altijd een beetje huiverig. Niet, dat ik er niet van zou houden, maar er zijn zoo heel veel menschen, wien het lachen zoo moeilijk en stroef afgaat, en die een aardigheid zwaarwichtig kunnen opnemen, net alsof het een vraagstuk, cn niet een glimlach gold. Ik vertrouw, dat er onder onze lezeressen zoo niet zijn, en mochten ze er tóch wezen, welnudie moeten me het dan maar eens vergeven, dat ik hier het volgen de verhaaltje opneem, dat mij dezer dagen ergens onder de oogen kwam. Vader, Lk wil gaan trouwen. Jongen, zegt vader, wacht nog wat! Je bent nog jong, nog heelemaal eigen Dat zal 'k toch wel blijven, zeker, als ik getrouwd ben? Jongen, zegt vader, 't zal niet gaan. Geloof den man, die uit ervaring spreekt Ik zie dat niet inl Jongen, zegt vader, geloof je me niet? Neem dan twee paarden cn vijf cn twintig kippen. Gaat do wereld rondl En waar in een gezin de man baas is, geef een paard. Waar de vrouw baas is, geef een kip. De zoon ging al denkende: paarden te weinig, kippen te veel! En ziet, kip na kip ging de mand uit. De paarden had hij nog alle.twee. En hij dacht al tegenover zijn vader hee lemaal cn voor honderd procent on gelijk te krijgen, maar ncenl Daar komt 'tl Daar heb je 't! Een gezin, waar de man de baas is. Zoek maar uit, zegt de zoon! Welnu antwoordt de man, ik neem het witte paard! Het witte, vraagt de vrouw, maar do bruine is toch veel mooier. Kijk dio pooten, die rus, alles! We nemen den bruine, zegt dc man. Neen, zegt de zoon, noch de witte noch dc bruine! Je krijgt een kip! Die kip was zijn laatste. Met twee paarden cn zonder kippen, kwam do zoon bij zijn vader terug. Maar natuurlijk, dc jongen is niet lang daarna getrouwd! Handige maniertjes Nieuw blikwerk, dat men inwrijft met ongezouten reuzel en daarna goed in den oven verwarmt, zal later niet meer gaan roesten. Als men aardappelschillen in de kachel verbrandt heeft men geen last van roet In den schoorsteen. 4 VRIJDAG 14 OCTOBER 1932 Bijblad van de Nieuwe Leidsche Courant Verschijnt des Vrijdags Bureau Breestraat 123 Leiden Tel. 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 Bij VAN LOONDAM SLAAGT U ZEKER KOO li II>1 OI.KN üTHA AT No. NIEUWE BINNENWEG No. ROTTERDAM Waarom gas en waarom juist nu? Zuinigheid met vlijt1 Wanneer wij in hot volgende enkele wenken geven, die tot bezuiniging op de uitgaven voor de huishouding kunnen leiden, doen wij dit niet voor de eerste maal. Integendeel, de uiteindelijke besparing waartoe een oordeelkundig en doel matig gebruik van gas onvermijdelijk moet voeren, is steeds door het Gasbe drijf als een der belangrijkste voordee- len van gas als brandstof aangevoerd. Alleen daar, en alleen onder die om standigheden, waar dit voordeel inder daad kan worden bereikt, heeft het Gasbedrijf de toepassing van gas aan bevolen. Wat wij in het volgende zeggen, is dus in wezen een herhaling van wat reeds meermalen is verkondigd. Aanleiding tot deze thans meer nadrukkelijke her haling is de nood der tijden, dio een zoo zuinig en doeltreffend mogelijk gebruik van alles, wat we voor de huis houding behoeven, noodzakelijk maakt Dc brandstof gas en de gasverbruik- toestellen stellen U in staat tot de toe passing van de hoogste maat van zui nigheid bij het gebruik van warmte voor huishoudelijke doeleinden. Alle factoren, die tot verspilling van brand stof aanleiding geven, kunnen bij gas worden uitgeschakeld. Hierop in het hijzonder het licht te laten vallen is het doel van dit artikel. Waarom kookt men het zuinigst op gas? Omdat de gasbrander onmiddel lijk na de ontsteking zijn volle warmte ontwikkelt en aan de pan afgeeft. Bij gas behoeft men niet te wachten, tot het vuur doorgetrokken of de kook plaat op hitte is. Een gemak cn een besparing dus. Een tweede voordeel is, dat de vlam on middellijk met dc pan in aanraking komt. Ook een pan met een zeer dun nen bodem kan onmiddellijk op de gasvlam worden geplaatst Geen zoo genaamde warmplaat behoeft te wor den tusschengeschakeld, terwijl ook roetaanslag bij een eenmaal goed ge- regelden gasbrander is uitgesloten. Verder kan de vlam in verschillende standen „kleingesteld" worden, tot een minimum van 15 van haar volle verbruik. In de practijk brandt de gasvlam maar betrekkelijk kort op haar volle capaciteit en meestal in min of meer „klcingestclden" stand. De gasaanvoer is dus in onmiddellijk verband met de warmtebehoefte te re gelen, hetgeen wederom uiterste eco nomie waarborgt. Een laatsto voordeel is, dat de gasbrander, zoodra geen warmte meer gevraagd wordt, onmid dellijk kan worden uitgedraaid. Ook dit geschiedt met vormijding van c4k warmte-, cn dus brandstofverlics. Geen nasmeulen van een vuur, geen na gloeien van een verwarmde kookplaat, lloc kookt men het zuinigste op gas? Men kan het gasverbruik beperken in dien men de volgende regelen in acht 1. Gebruik bij het koken op gas do zoogenaamde gaspan, die voorzien is van oen plat deksel, waardoor de pan nen op elkaar kunnen geplaatst wor den. Lage, rechte pannen zijn beter dan hooge smalle. 2. Zet alles op met zoo weinig mogelijk water, bijvoorbeeld groenten alleen met het van het wasschen aanhangende water; aardappelen met één derde van de gewoonlijk te nemen hoeveelheid. 3. Steek den gasbrander pas aan, nadat de pan reeds op het comfoor is ge plaatst. 4. Kook niet zonder deksel op de pan nen, er gaat dan veel warmte verloren 5. Breng alles op volle vlam, dus vlug aan den kook. 6. Regel den gastoevoer van het com foor zoodanig, dat de vlam binnen den bodemomtrok van de pan blijft. 7. Gebruik om iets aan den kook to houden steeds den spaarbrander. 8. Zet zooveel mogelijk de pannen op elkaar; de opstijgende warmte langs de pan is voldoende om den inhoud van de tweede pan op ongeveer 90 graden C. te houden, cn dien van de derde pan op ongeveer 70 graden C. Ontwij kende damp beteekent verlies van warmte en aroma; stel dus tijdig de gasbranders klein. Onder punt 2 wordt aanbevolen de spijzen met zoo weinig mogelijk water op te zetten. Deze wenk is alleszins ge rechtvaardigd, omdat als regel deze hoeveelheid water veel te ruim geno men wordt. Als gevolg hiervan wordt onnoodig veel gas verbruikt, terwijl doordat veel voedingsstoffen in het overtollige water worden opgenomen, de spijzen aan voedingswaarde inboe ten. Zoo is bijvoorbeeld voor het koken van anderhalf kilo aardappelen een kwart liter water voldoende. Vult men de pan echter zoover hetgeen in de practijk bijna regel is dat de aard appelen nog maar net boven water uitkomen, dan heeft men daarvoor driekwart liter water noodig. Het gas verbruik voor het koken der aardappe len bedraagt in het eerste geval 0.1 M3. en in liet laatste geval 0.15 M3., dus 50 pet. meer. Ook met betrekking tot verschillendo groenten, zooals Brusselscli lof, spruit jes, bloemkool enz. kan met veel min der water worden volstaan, dan als regel wordt genomen. Vele huisvrouwen vinden do gasvlam ook in baar kleingestcldcn stand te heet om er spijzen op te stoven, zacht te laten trekken, om er wat de dames vaak noemen op te „sudderen". Volstrekt afdoende wordt aan deze be zwaren der huisvrouwen tegemoet ge komen, indien op de gasvlam een zoo genaamde stoofring wordt geplaatst, en voorts bij gebruik van het speciale stoofcomfoor. In beide gevallen wordt de hitte der gasvlammen door een plaatje afgeschermd, maar tenslotte toch weer onder de pan gebracht, zoo dat geen warmte verloren gaat. Ook hier dus weer in dc eerste plaats uiterste zuinigheid door een gering gasverbruik cn verder het ontbreken van alle kosten voor onderhoud. Het gasverbruik voor liet stoven is zeer gering. Wilt gij metterdaad bezuinigen? Strijk dan ooi op gas. Het is goedkoop, daar de kosten aan gas ten hoogste écn cent per uur bedragen en geen reparatie of onderhoud aan het ijzer te verwachten is. Het is gemakkelijk, omdat geen slang of snoer U hindert bij het hanteeren van het ijzer. Het is betrouwbaar, omdat storing in de werking van het gasijzer niet kan voorkomen. Het is veilig, omdat het gasijzer geen brand kan veroorzaken. Ook voor de warmwaterberelding is gas de goedkoopste brandstof. Zoowel, met behulp van den ecnvoudigen fluit ketel, die men op den brander van gascomfoor of gasfornuis plaatst, als met het nieuwe, zoo practisehe keuken- geysertje, of met de zoo populaire bad- geyser bereikt men het voordeel van nooit meer gas tc gobruiken dan strikt noodzakelijk is. Gas is ook het goedkoopste, omdat men met geen andere brandstof cn met geen ander verwarmingsmiddel voor het zelfde geld een even groote hoeveelheid warm water kan bereiden. Nog niet algemeen genoeg bekend is het, dat voor alle vertrekken, dio slechts tijdelijke verwarming behoeven, gas onbetwistbaar de goedkoopste brandstof is. Wij denken aan slaap kamer, salon, studeer- of werkkamer, eetkamer, badkamer, enz. Denkt men voorts aan het ontbreken van stof, asch, rook en roet, aan de groote duurzaamheid der moderne gas kachels en het geringe onderhoud, dat zij behoeven, dan zal het weinig moeite kosten, ten volle toe te geven, dat het alleen met behulp van gasvenvnrming mogelijk is alle vertrekken onzer wo ning, ook in den winter, met een mi nimum aan kosten ten vollo te be nutten. In liet bovenstaande hebben wij ge tracht vluchtig aan te toonen, hoe er thans meer dan ooit reden voor is, de meest uitgebreide toepassing van gas in de huishouding met klem aan te be velen. Is het U ernst met bezuinigen? Kook, stoof en strijk dan met gas. Ge bruik gas voor liet bereiden van het warme water In Uw huis. Gebruik gas voor de tijdelijke verwarming van de vertrekken Uwer woning. Neem er gas voor en ge hebt minder kosten, min der werk cn minder onderhoud. Bovenstaand artikel van de Directie van het Gemeente-Gasbedrijf te Rotter dam, dus van zeer deskundige hand, cn dat menige wenk bevat, welko onze lezeressen kan te pas komen, ook al zullen zij het misschien hier of daar met den inhoud niet geheel cn al eens zijn, verleencn wij hier gaarne plaats. Waar wij er thans, ieder in eigen kring, zooveel mogelijk op uit zijn, om „geen geld over den balk te gooien", zooals inen het vroeger graag noemde, is elk denkbeeld de moeite van het overwe gen waard. Men doe er dus voordeel mede! Handige maniertjes Zeemlappen moeten na gebruik zacht cn buigzaam blijven. Hiertoe linie men ze na gebruik door zout water, waarna men ze te drogen hangt. In huif dro gen toestand kunnen dc zcomlappen gemakkelijk opgerold worden, waar door ze zacht blijven. B. CONRADS Co. Rotterdam Groote Markt 8 Filiaal 's-Gravendijkwal 130 Dames Handwerken RH EU MATH I EK Ischias, spit, spierpijn. Genezing door behandeling met hoogfrequentstralen. Vraagt inlichtingen gratis over koop of verhuur van onze apparaten, RODENBURG, v. d. Takstraat 12 Telefoon 11977 ROTTERDAM Voor uw groote wasch en voor uw f ij n e wasch Wasscherij „Tusschendijken" HUDSOI.STR. 111. Rotterdam Prijzen voor iedere Beurs Vra ag U zo eens aan FIJNE VLEESCHWAREN ZUIVELPRODUCTEN ALLEEN PRIMA KWALITEITEN Melk onder toezicht Contr.-Stntion J. C. BORST - ROTTERDAM V. d. SLUIJSSTRAAT 78, h. Obrcenstr. ÏHet wondere I waschmiddel I Llnola waarmede U zelf „chemisch" kunt wasschen zonder dat U bang behoeft te zijn iets te bederven. De teerste tinten, de fijnste weefsels blijven onaange tast. Zelfs plissé's blijven er ln. Bovendien is Llnola onont- plofbaar, zoodat geen ge vaar voor ongelukken bestaat. Probeert U ook eens dit ideale waschmiddel. Een groote bus kost 1.40. Verkrijgbaar bij drogisten. J. B- VERMETTF.N Zien is alles maar alles is niets ZONDER zien. OPTICIENS 1| Zwart janstraat Sï ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11