BINNENLAND. Rechtzaken WOENSDAG 12 OCTOBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 2fC BVITENLAN1I HET FRANSCHE ONTWAPENINGSPLAN VIJF HOOFDPUNTEN EEN INTERNATIONALE STRIJDMACHT. De speciale correspondent van de „Petit Parisien" te Genève weet tal van bijzonder heden over het aangekondigde Fransche ont wapeningsvoorstel mede te deelen. Het plan, dat, zooals men weet, onder zocht moet worden dnor het ministerie vaa buitenlandsche zaken en door den raad van defensie, houdt de volgende vijf hoofdpun ten in: L Een algemeene ontwapeningsconventie. 2. Een algemeen consultatief pact 3. Een regionale overeenkomst tot weder- zijdschen steun bij de veiligheid en controle. 4. Een overeenkomst tot instelling van een internationale strijdmacht. 5. Een protocol over de uitvoering van het principe der gelijkgerechtigdheid. Punt 3 heeft uitsluitend betrekking op Europa De schrijver in de „Petit Parisien" meent dat het plan in hooge mate rekening houdt met de voorstellen der voorbereidende ont- wapenings-cominissie en met de aanbeve ling van president Hoover. De consultatieve overeenkomst legt allen onderteekenaars den plicht op, om in geval van een conflict de daarbij betrokken par tijen een ultimatum van hoogstens 48 uren te stellen, om de vijandelijkheden te staken. Indien aan dit ultimatum geen gevolg wordt gegeven, zouden onmiddellijk alle sanctie- maatregelen, waarin de overeenkomst voor ziet, in werking treden. Voor de Europeesche Staten gelden hierbij de reeds in andere internationale verdragen vastgelegde wederzijdsche ondersteunings maatregelen ten gunste van den aangeval len staat, terwijl Amerika, afstand moet doen van de voordeelen der neutraliteit. De overeenkomst houdt voorts de verplich ting in, dat een ander land nooit voor een „fait accompli" mag worden gesteld. Wat de regionale overeenkomst betreft, het algemeene preambule is hetzelfde als dat van de overeenkomst van Ixicarno en zaJ bovendien versterkt worden door een non-agressle-garantie Wat tenslotte het instellen van een inter nationale strijdmacht betreft, is het de be doeling bombardementsvliegtuigen ter be schikking van den volkenbond te stellen en den staten, die de overeenkomst ondertee kenen, het gebruik van deze vliegtuigen geheel te vebbieden Parallel hiermede loopt een strenge controle op de burgerlijke lucht vaart. De uitvoering in de praktijk van het prin cipe der gelijkgerechtigdheid denkt men zich aldus. dat in een diplomatiek document de volledige stand der bewapening van alle landen. Duitschland inbegreppn. zal wor den vastgelegd. Op den grondslag van deze 'cijfers, die in geen geval verhoogd of ver minderd mogen worden, zou Duitschland daji gelijkheid van reclït kunnen worden toegekend. TITULESCU BIJ HERRIOT De Fransche Invloed op Roemenië bedreigd Zooals bekend streeft Frankrijk naar een Roemeensch-Russische toenadering om zijn positie in het Oosten tegenover Duitschland te versterken. Titulescu, de bekende Roemeensche staats man, die dezer dagen, nadat hij demonstra tief ontslag had genomen als gezant te Lon den, tot leider van de Roemeensche politiek is aangewezen, is op zijn doorreis te Parijs aangekomen en heeft Dinsdag gedurende twee uren met Herriot gecorffereerd. Vol- TITULESCU gens een mededeeling uit Parijs, heeft Titu lescu bij dat onderhoud de Roemeensche eischen inzake Bessarabië tegenover Rus land volgehouden en heeft hij het er zelfs op laten aankomen, dat Rusland met Polen en Frankrijk zonder Roemenië voortgaat met onderhandelingen over de non-agressie pacten. Roemeninë dreigt door vol te houden, uit de Fransche invloedssfeer te glijden in die van Italië, dat er op uit heet te zijn Roeme nië en Polen, die een alliantie hebben, van elkaar te scheiden. VOLMACHTEN VOOR Dr. SCHACHT? Vernomen wordt, dat overwogen wordt den vroegeren president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, die Maandagavond uit Londen terugkeerde, te belasten met de functie van Rijkscommissaris voor het jBankwezen. EEN DAK IS GEEN TRIBUNE. Uit Messina wordt gemeld: Tij-dens een voetbalwedstrijd in het nieuwe stadion van Messina heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Talrijke toeschouwers hadden zich op de daken der aan het stadion grenzende ge bouwen opgesteld, om van daaruit den wed strijd te volgen. Plotseling stortte een dak in, waarop on- geveer 250 personen hadsen plaats genomen. Negen-en-veertig personen werden gekwetst, .van wie zes zwaar. Geen ernstige persoonlijke ongelnkken. De sneltrein Parijs—Bazel, die des morgens te zeven uur van het Gare de l'Est te Parijs vertrekt, is Dinsdag door tot nog toe onbe kende oorzaak te Villepatoür ontspoord. Vol gens de ontvangen berichten zouden er 16 per sonen gewond zyn. Het treinverkeer moest om gelegd worden. De trein reed op het oogenblik, dat het on geluk gebeurde, met een snelheid van 110 K.M. per oor. GOEMBOE'S KRACHTIGE REGEERINGSVERKLARING HERZIENING DER VREDES VERDRAGEN Aaneensluiting der Oost-Eoropeesche Staten Uit Boedapest wordt gemeld: Het nieuwe kabinet-Goemboes heeft zich Dinsdag aan het huis van afgevaardigden voorgesteld. De belangstelling, ook van de zijde van 't publiek, was zeer nroot. Alle galerijen waren tot de uiterste hoeken bezet. In de regceringsverklaring wees de mi nister-president op de noodzakelijkheid van <vn herziening der vredesverdragen. Er mo gen. aldus Goemboes, geen volkeren .neer voorkomen, aan wie men de gelijkberechti ging weigert De buitenlandsche betrekkingen van Hon garije ter sprake brengend, «ces Goemboes on de goede verstandhouding met Oosten rijk en ook met Duitschland en sprak de hoop uit, dat met beide landen voordeeligo economische betrekkingen zullen worden aangeknoopt Tenslotte verklaarde Goemboes nog. dat de Hongaarsche rceeriror er naar zal stre ven de buitenlandsche schu'den te regelen. Zij is echter niet voornemens eenzijdige maatregelen te treffen. Nader wordt uit Boedapest gemeld: Aan de door den premier in het pane ment gehouden eerste groote rede, is nog het volgende «ontleend: Den klassenstrijd noemde spreker verou derd. Hij was een voorstander van samen werking en evenwicht tusschen kantaal -o arbeid en hij zou alles in het werk stellen om dit evenwicht te verkrijgen. De leiding van de arbeiderskamp zou niet langer eoD monopolie der sociaal-democraten mogen zijn Sprekende over de buitenlandsche poli tiek verklaarde Goemboe. de pan-Furopi- geriachte onuitvoerbaar te achten Hij zou werken voor aaneensluiting der Oost-Eun- peesche staten. Hongarije diende zich te voegen in dj rij der Donaustaten. De vre desverdragen waren zwaar en vernederend. In een periode van vredes- en ontwape ningsconferenties mochten er geen tweede rangsmogenciheden bestaan. Hongarije wenscht zich niet te bewapenen. Het wil in vrede leven met z'"n nahuurstaten. Goemboes verklaarde zioh ook voor den geloofsvrede in het land. Ook de Jood is, wanneer hij zich voegt in de Hongaarschv volksgemeenschap, een broeder. Noodig is een alge: .een geheim kiesrecht met waar- •borden. Naar een die lat streefde spr. nje Toen de sociaal-democraten hierop eenige hoonende intemmtirs lieten boeren zeide Goemboes, dat hij de heeren wilde verte'ton, dat hij een gezonde kapitalistische politiek wilde voeren. De sociaal-democraten leefden slechts van de uitwassen en misbruiken van het kapitalisme. POLEN EN DE DUITSCHE MINDERHEDEN TACHTIG DORPSONDERWIJZERS MOGEN GEEN ONDERWIJS MEER GEVEN Volgens te Berlijn ontvangen berichten is in Oostelijk Polen aan 80 Duitsche dorps onderwijzers het verlof, om onderwijs te ge ven, onttrokken. Dit optreden van de Poolsche overheid is vooral gericht tegen de z.g. cantoraat-scho len van de Duitsche Evangelische minder heid in Wolhynië, waai- die cantor in vele gevallen den geestelijke, die dikwijls ver weg woont, vervangt, bij de kerkdiensten voorgaat en ook onderwijs geeft De meeste dezer scholen dateeren uit den tijd voor de stichting van den tegenwoor- digen Poolschen staat, toen Wolhynië nog tot Rusland behoorde. Enkele dezer scholen bestaan reeds bijna een eeuw. De Poolsche overheid beroept zich voor haar optreden op de nieuwe Poolsche voor schriften voor de opleiding van onderwij zers. Het gevolg zal zijn, dat bijna alle Duitsche kinderen in Wolhynië, wier aantal op 3000 wordt geschat, geen onderwijs meer zullen ontvangen, aangezien het Poolsche schoolwezen hier nog slechts in een begin stadium verkeert. STALIN OVERWINNAAR Negentien vooraanstaande bolsje wisten uit de partij gestooten ONDEE WIE ZINOWJEF EN KAMENEF Eenige dagen geleden is het gerucht door do wereldpers gegaan, dat Stalin, de dictator van Sovjet-Rusland, gedwongen was ge worden om af te treden. Veel aandacht is daaraan niet geschon ken, want we hebben langzamerhand wel eenige gereserveerdheid geleerd tegenover geruchten over Rusland. We hebben thans een bericht uit Moskou ontvangen, dat het genoemde gerucht vol komen naar de sfeer der sprookjes terug wijst, omdat er uit blijkt, dat Stalin, instede van door de oppositie verdreven te zijn, zelf zijn tegenstanders van zich af heeft ge schud. Dat Moskousche nieuws spreekt van groo te opgewondenheid in de Russische regee- ringsstad naar aanleiding van de publicatie van een officieel rapport, waarin wordt me degedeeld, dat zich in de Communistische C0NT1NGENTEERING MET HINDERNISSEN Wat beteekenen de voorstellen voor Duitschland zelf? BETEE TEN HALVE GEKEEED.... Het geweer onder den eenen arm, de landbouwwerktuigen onder den anderen, In grooten getale komen Japansche immi granten Mandsjoerije binnen, met het ge weer onder den eenen arm en hun landbouw werktuigen onder den anderen, onder be scherming van het nieuwe Mandsjoerijsche regiem. De meeste immigranten zij r forsche mannen tussschen de twintig en dertig jaar oud, zonder huisgezin. Zij maken sterk den indruk er op te zijn voorbereid oj met de eene hand den ploeg te voeren en met dé andere de wapens te hanteeren tegen de „bandieten". De nieuwe immigranten zijn gekleed als soldaten en in militaire formaties gegroe peerd, terwijl zij onder leiding staan van officieren, die een strenge militaire disci pline handhaven. Zij dragen khaki unifor men en zijn gewapend met zwaarden en geweren. Zij worden gedirigeerd naar de Japansche nederzettingen in het Noord- Westen van Mansjoerije. Deze nederzettin gen zullen krachtig georganiseerd worden tegen mogelijke „inmenging", van gewapen de „bandieten". VON PAPEN TE MUNCHÏN Rede van den Rijkskanselier voor de pers In een persconferentie te München gehou den, zeide Von Papen, dat dit bezoek voor namelijk beschouwd moet worden als een oen beleefdheidsbezoek met een symbolisch karakter. De huidige Rijksregeering heeft van den eersten dag af verklaard, dat zij be wust op federalistisch standpunt stond en dat het eigen leven en hot leven der landen weer tot vollen bloei moet worden gebracht, wat slechts mogelijk is wanneer alle krach ten hun medewerking verleenen. Geen cen tralisme of unitarisme, geen rijk dat van Berlijn uit geregeerd wordt, doch een Rijk. dat geregeerd wordt door de duizendvoudige krachten, die gegroeid zijn uit alle lagen van het Duitsche volk en hun medewerking aan bieden. De ontvangst van Von Papen Bij de ontvangst ter eere van den Rijks kanselier door de Bciersche regeering waren aanwezig leden van het corps diplomatique, den pauselijken nuntius, leden van den Landxiag en talrijke vooraanstaande per soonlijkheden op politiek, economisch, we tenschappelijk en artistiek gebied. Zinowjèf STALIN, DE OVERWINNAAR Partij der Sovjet Unie een uit 19 personen bestaande contra-revolutionaire groep heaft gevormd. Een aantal leden der partij had een Sovjet-blok gesticht, dat van de regeering en de partij de invoering eischt van privaat- kapitalistische methoden in de Sovjet-Unie, zoomede maatregelen -welke het particulier initiatiief mogelijk maken. Deze politieke groep had de verwijdering van de Sovjetleiders, met inbegrip can Stalin geëischt Ook had zij getracht met be hulp van vervalschte documenten te bewij zen. dat de politiek der partij tot een poli tieke en economische instorting van het land moet leiden. Aan het hoofd van dit contra-revolutio naire Sovjet blok zouden hebben gestaan de bekende bolsjewistenleiders Zinowjèf, Oeglanof en Kamenef. De werkzaamheid dezer groep, aldus wordt verklaard, verschilt in geen enkel opzicht van de politiek van Trotzki en beteekent een verraad aan den Sovjetstaat en aan de Communistische dictatuur. Het Centrale Executieve Comité der Com munistische Partij, dat het officieele rap port heeft gepubliceerd, heeft besloten alle leden van het Sovjet-blok en zijn organisa toren uit de partij te zetten. Als bijzonderheid wordt nog uit Moskou gemeld, dat Zinowjèf en zijn kameraden gebruik hebben gemaakt van geheime druk persen waarmede contra-revolutioniare lite ratuur werd gedrukt, die over het geheele land werd gedistribueerd. In politieke krin gen te Moskou wordt dp ontdekking van dit contra-revo'.ut:o- naire complot uitge legd als een van de perste triomfen van Stalin, sedert diens politiek onlangs in de plenaire vergade ring van het oen- traal comité van de communistische par tij op alle punten goedgekeurd werd, hoewel een nieuwge vormde oppositie in d'ie vergadering trachtte tevergeefs even wel verscheidene onderdeelcn van Stalins politiek aan critiek te onderwerpen. We hebben hier blijkbaar weer te doen met een van de vele innerlijke oneenigheden in het Kremlin, die zoo duidelijk demonstree- ren, dat er in den bolsjewistischen staat voor de persoonlijke meerling geen plaats is, om dat de bolsjewistische leer in het persoon lijke van den mensch zijn sterkste bestrijd ster vindt Kamenef en Zinowjèf hebben indertijd Trotzki helpen verbannen. Samen zijn zij later door Boecharin en Jaroslawski uit de partij verwijderd. Jaroslawski en Maloti heb ben weer later Rijkof en Boecharin ten on der gebracht enz. enz. Werden Kamenef er Zinowjèf, na hun deemoedige verklaring dat ze gedwaald hadden, weer in genade aange nomen, hun „bekeering" blijkt niet van har te te zijn geweest en thans zal hun verban ning uit de partij dan wel definitief zijn. Dit incident is niet alleen in zijn uiteflijk verschijnsel soortgelijk met vroegere uitban ningen, maar ook in wezen. De sowjet-politi-ek is, uit practische over wegingen, omdat de heilstaat nog niet te ver wezenlijken blijkt te zijn, de boeren niet socialist worden alken door dat ze in „kol chozen" werden saamgebracht en de toe name van de productie niet overeenstemt met het ideaal dat men zich daarvan ge vormd had, tijdelijk een weinig naar hel kapitalistische stelsel teruggezwenkt Dit feit is door de oppositie uitgelegd als een toegeven van de leiding, dat zij tevo ren de zaken verkeerd had ingezien. Aan die uitlegging is door de „geheime persen" een andere methode is niet mogelijk in Rusland in hreeden kring bekendheid gegeven. Dit is echter aantasting van het prestige van de leiding, die niet door het volk gezien mag worden als een zwakke volgeling van het program der oppositie. In de Prawda werd enkele dagen geleden geschreven over „openlijke ^n tersluik- sche opportunisten, de agentuur van onze klasse-vijanden, de door en door verrotte resten van de uiteengeslagen oppositie groepen, ten eenenmale van de arbeiders klasse afgescheurd, afglijdend op den con tra-revolutionairen 'weg, de burgerlijke we dergeborenen, die soms nog bij toeval in het bezit van hun partijbiljet zijn." We weten nu wien deze liefelijke scheld woorden van het Sovjet-orgaan hebben ge golden. KOREAAN TERECHTGESTELD Wegens aanslag op Keizer Hlrohito De Koreaan Rikosho, die wegens het ple in van een aanslag op het leven van den keizer van Japan ter dood was veroordoeld, is Maandag te Tokio terechtgesteld. (Van onzen Duiteohen correspondent) Onder leiding van Ministenalrat Walter, die in het rijksministerie voor volksvoeding zitting heeft, reist een Duitsche commissie door de hoofdsteden der Europeesche landen: Den Haag, Brussel, Rome, Kopenhagen. Voor de commissie, welke al deze fraaie steden met een bezoek vereert, gaat 't echter geens zins om een plezierreisje of een wetensohap- polijken ontdekkingstocht Zij wil met de rogeering der betrokken landen onderhande lingen aanknoopen over de invoer-contingen- teering van agrarische producten. De regeering wil den invoer van buiteD landsche producten, in de eerste plaats van levensmiddelen, contingenteeren. Zij wil dus van deze waren slechts een bepaalde, kleine hoeveelheid over de Duitsche grenzen bin nen laten, een nader vast te stellen contin gent. Welke omvang deze contingenten bij de agrarische producten, waar het om gaat zullen hebben, wordt vooralsnog zorgvuldig geheim gehouden. De commissiie, welke ook ons land met een kort bezoek vereerde, heeft de uiterst delicate opdracht, de plan nen der tegenwoordige regecring in de nabu rige staten acceptabel te maken, dwangmaat regelen, welke het maximum van voortaan in te voerden producten moeten vastleggen. Een verre van benijdenswaardige opdracht voor de rijksregeering haast nog onaangena mer dan voor de commissie, daar heiden met hun contingenteeringsplannen geen sympa thie bij de omliggende landen vinden. Het tragische hierbij is, dat zelfs de Duitsche landbouw voor het sperren der Duitsche grenzen voor buitenlandsch koren, fruit en groente weinig voelt De meeningen loopen hierover sterk uiteen. De grootgrondbezitter* vinden het systeem tot verhindering van den invoer nog lang niet streng genoeg: zij willen eiken invoer van buitenlandsche pro ducten verboden zien, dus je reinste autar- cie. Ernstiger acht ik de bezwaren van an dere landbouwers, die zich tegen de voor gestelde contingenteering van den invoer keeren, daar zij dit als een bedenkelijken slag tegen de „Ankurbelung" op economisch gebied beschouwen. Want het gaat volgens hen niet slechts om den invoer, maar onaf scheidelijk hiervan tevens om den uitvoer Koopt men in Duitschland geen buitenland sche producten meer, dan is het logisch, dat in het buitenland ook geen Duitsche voort brengselen geaccepteerd worden. „Wenn du nehmen willst, so gib"! Dat is een waarheid, welke zich in den wereldhandel van alle tij den bemerkbaar heeft gemaakt. Vertegen woordigers van groote Duitsche industrieele ondernemingen moesten reeds vaststellen, dat gunstig staande commercieele onder handelingen afgebroken werden op het oogenblik, toen de rijksregeering met haar contingenteeringsproject voor den dag kwam Dadelijk werden de in gang zijnde ondcr- handelingen afgebroken. Men schijnt over 't hoofd gezien te hebben, dat in Duitschland pl.m. 7 millioen mcnschen met hun gezin op export zijn aangewezen; zij werken in fabrieken of zijn aangesteld bij handelsfirma's of scheepvaartmaat schappijen, welke voor export arbeiden. On danks alle concentreering of intensiveering van den landbouw zal het niet mogelijk zijn, aan deze zeven millioen werkloos ge worden menschen werk te verschaffen, voor al niet, wanneer Duitschlands industrieele productie op de wereldmarkt door uitslui ting wordt belemmerd. Men merkt reeds, hoe langzaam het „Siedlungs"-werk vooruit gaat en hoe minimaal het heirleger der werkloozen hierdoor wordt verminderd. Daarom is dit spel met contingenten, welke in het buitenland ontstemming wekken, zoo dat het eerlang als afnemer van Duitsche industrievoortbrengselen wordt uitgescha keld zeer gevaarlijk. Duitschland is nu een maal in ons werelddeel het land d?r fabrie ken. De tijden van Frederik den Groote, toen een autarcie, ccn blokkade rter grenzen, zeifs van het toen nog onaanzienlijke Pruisen mo gelijk was, zijn nu eenmaal voorbij. In die dagen was Pruisen nog niet dicht bewoond, industrie kende men haast niet, de men schen leefden nog op hun eigen grondge bied, maar thans is dat alles heel anders: Duitschland lijdt aan overbevolking, het leeft allang niet meer van de opbrengselen van eigen bodem, het is aangewezen op het werk zijner fabrieken, die de leveranciers der gansche wereld geworden zijn. De producten dezer industrie zijn aange wezen op de wereldmarkt Hun afzetmoge lijkheid mag niet verminderd worden, door het feit dat men met den buitenlandschen leverancier tegelijk den buitenlandschen af nemer fnuikt, want het gaat hierbij haast steeds om dezelfde landen. Beperkt men ech ter den invoer nog verder als zulks reeds door de hooge tollen werd gedaan, dan gaat automatisch ook de uitvoer voor Duitsch land achteruit Deze kringloop gaat nog verder: wordt de export geringer, dan krijgt men minder de viezen, om den invoer te betalen en ronder die gaat het niet Duitschland is bij vele grondstoffen op het buitenland aangewezen, daar het deze zelf niet produceert, bijvoor beeld gummi, metaal, koffie, thee, zuidvruch ten. Zelfs het geïsoleerde Rusland met zijn enormen omvang en mogelijkheid tot produ- ceeren heeft bewezen, dat het zonder buiten landsche hulp niet kan bestaan, want het is een der beste klapten van de Duitsche in dustrie. Duitschland ligt ongunstig, is om geven door andere staten, is erop aangewe zen. de belangrijkste producten door middel van ruilhandel binnen te halen. Wil men zulk een dr* rgangsland den weg tot de we reldmarkten sperren, dan brengt men hier door de levensmogelijkheid zijner bewoners in gevaar. En dat kan van het thans ge volgde en van allen kant bevechten systeem der contingenten ver .vacht worden. Het is te hopen, dat de regeering dit, mede door het geringe succes der commissie, welke ook in Nederland geen gunstige ontvangst mocht beleven bijtijds mziet.^ Beter ten halve gekeerd dan ten h< VON PAPENS REGEERING BESCHULDIGD VAN GRONDWETSSCHENDING Door de Rijksdagcommissie voor Buitenlandsche Zaken De Duitsche Rijkscommissie voor Buiten landsche Zaken, die ook na de Rijksdagont binding intact blijft, heeft in een scherpe verklaring de Rijksregeering beschuldigd van grondwetsschending, daar zij niet is ver schenen in haar zitting om verslag uit te brengen in verband rret de Ontwapenings conferentie en de Volkenbondsvergadering. „Het blijft, zegt de verklaring, die met de stemming van al'le partijen is aangenomen (alleen de communisten namen niet aan de stemming deel), den nieuwen Rijksdag voor behouden daaruit de grondwettelijke conse- kwenties te trekken. De weigering der Rijks regeering om tegenover de commissie ver antwoording af te leggen, beteekent echter ook een ernstige benadeeling van de buiten landsche politieke positie van het Rijk, aan gezien de Rijksregeering daardoor voor de geheele wereld bewijst, dat zij niet den moed heeft om te staan voor haar door negatieve resultaten gekenteekende buitenlandsche po litiek te Lausanne en te Genéve en dat zij geen steun van het volk en van de volksver tegenwoordiging verwacht. Haar buitenland politieke actie is dus ontbloot van de noo- dige heteekenis. Het welzijn der natie eischt gebiedend een spoedig einde van de'en ver- derfelijken en met de grondwet in strijd zijn- den toestand". VON GRONAU TE RANGOON Het vliegtuig onbeschadigd. De Duitsche wereldvlieger Von Gronau, die wegens een koelerdefect op zee moest landen, is te Rangoon aangekomen, gesleept door het s.s. Carragona. Via liet radiostation Bandoeng heeft hij thans medegedeeld, dat zijn Öornier-Wal- vliegtuig onbeschadigd is gebleven en zich tijdens de vaart over zee uitstekend heeft gehouden Toestel en bemanning verkeeren in uitstekende conditie. Von Gronau hoopt binnen eenige dagen zijn vlucht te kunnen voortzetten. WERKLOOZEN-ONLUSTEN TE BELFAST Te Belfast is het Dinsdag tot ernstige wevk- loozenonlusten gekomen. Ongeveer 10.900 werkloozen wi'den een betooging voor het bureau van maatschappelijk hulpbetoon hou den, om verhooging van de ondersteuning te verlangen. De politie, die uit geheel Ulster samenge trokken was, had buitengewone voorzorgs maatregelen getroffen om de orde te hand haven. Zelfs waren gepantserde auto'i gereedheid gebracht. Op verschalende punten kwam het botsingen, daar de werkloozen zich niet naar ae bevelen van de politie gedroegen en tot daden van geweld overgingen. Zoo werden tramwagens aangehouden en de ruiten daar in verbrijzeld. De menigte werd door de politie met den gummistok uiteengedreven, waarbij verschei dene personen gewond werden. In den laten namiddag zyn opnieuw onge regeldheden uitgebroken. De menigte trachtte het verkeer stop te zetten en wierp met steenen de ruiten van de winkels en passeerende voertuigen trams in. De po'itie verspreidde de manifestanten, doch dezen vielen op him heurt op de politie aan en wierpen haar met verscnillcnde projectielen. Er vielen zelfs enkele schoten, waarop de politie het vuur beantwoordde. Vyftien personen werden by de gevechten gewond. Bereden po'itie bewaakt thans in het oproerige stadsdeel de winkels, welke alle gesloten zyn. EEN STAD MET PETROLEUM BESPOTEN NEW-YORK, 12 October. Te Hobbs in New- Mexico begon Dinsdagnacht plotseling een midden in de stad gelegen petroleumbron ten gevolge van plotselinge drukverhooging te spuiten. De olie spoot over een groot deel van de stad en veroorzaakte onder de bevolking een paniek. PORTUGEESCH TIMOR AAN VERKOOP WORDT TE LISSABON NIET GEDACHT Achteraf blijkt, dat niet gedacht werd aan den verkoop Van half Timor aan Ame rika, maar aan Japan. Het zou niet minder ernstig zijn. Echter meldt een telegram uit Lissabon: Het departement van Buitenlandsche Za ken ontkent formeel de berichten omtrent den afstand van Portugeesch Timor aan Japan. Hiermee moge deze zaak ten einde zijn. DE NOORD-HOLL. TUINBOUW Naar wij vernemen zal het door de pro vincie Noord-Holland in te stellen In- en Verkoopbureau voor tuinbouwproducten worden gevestigd in het Landbouwhuis te Alkmaar. Tot directeur van het Bureau is benoemd de heer P. Klant, secretaris van de Provinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland. De heer A. W. Michels, lid van Gedep. Staten van Noord-Holland, zal optreden als voorzitter van de commissie, die op de ver richtingen van het In- en Verkoopbureau toezicht zal hebben te houden. De samen stellingen van deze commissie moet nog plaats hebben. Zooals bekend stelt het In- en Verkoop bureau zich ten doel de aan de Noordhol- landsche Groenteveilingen aangevoerde pro ducten, die de daarvoor gestelde minimum prijzen niet kunnen opbrengen voor reke ning van de Provincie aan te koopen. Aan elke veiling wordt één van de han delaren als vertegenwoordiger van 't bureau aangesteld, die zorg moet dragen voor de verzending van de producten: De door de Provincie overgenomen pro ducten zullen worden gedistribueerd als menschelijk voedsel, daar waar een tekort bestaat, of als veevoeder. Voor de distribu tie als menschelijk voedsel zal de directeur zich in verbinding stellen met liefdadige instellingen en inrichtingen van sociaal nut in verschillende plaatsen van het land, voor zoover deze Inrichtingen in aanmerking komen, om door het bureau te worden be diend. Voor de levering van groenten, even tueel ook van vroege aardappelen, als vee voeder of pluimveevoeder, wordt de mede werking gezocht van diverse landbouworga nisaties. Door de bovenvermelde maatregelen wordt in de tuinders eenige vergoeding voor hun onverkoopbare producten verzekerd en tege lijk de vernietiging van goede producten oorkomen. Zij, die zich met het Bureau in verbinding wenschen te stellen kunnen zich wenden tot den directeur, Landbouwhuis, te Alkmaar. Weerbericht Hoogste stand te Marseille 762.8. Laagste stand te Reykjavik 741.4. Stand vanmorgen half twaalf: 756.3. - WEER VERWACHTING L (Medeged door "1 Kon Ned Meteorologisch Inst >o Do Riltl p Zwakke tot matige- W Z. wind, nevel!#*' tot half bewolkt, weinig of geen neerslag G kans op nachtvorst, weinig verandering öp temperatuur overdag 13 OCTOBER Pc prwi-T— oTTTTR Stand vanmorgen halftwaalf 13.2 c. U. VOERTUIGEN MOrTPN HUN LICHTElfe OP HEBBEN hf Van 's avonds 5.39 u. tot 's morgens 5.54 nd WATERSTANDEN RIVIEREN L, Heiten Vorig Heden Vort£e Walsh at 2.29.98 Caap 1.5* 1.N HhhH I. 5 i'.2H Einx 1. 6 '.li llunlngen O 0.00 Cnhl-nz l.fii 1.4 Klieinweiler -i.6* l.l Trier 0. 3 i-.ff Kehl 2. 5 VSO Keulen l.l' 1.4 Mhxru F.76 3.76 Knlirori 1/7 (.Up W i'-ilenhelm 0.71 ('.5W-nel .-C/4 - Maniihelui 2.37 2.5 Emmerik 1 .tye Lolir i.i K i.i,Uu-neidurr o.i9 oAf Mainz 0.2* Maastricht v-1*.'4 U.ngen 1.46 1.44 Veuio .10.4 luOt HOOGWATER NED. ZEEHAVEN^ 13 October tl (Oude AmateiduiiiHche ttld) l)elfz(jl l'. 3 23. i Helievutiai 2.1« 14.ztv Term-helling i.-'Ui :3.:7 Wllleinelad ;-.15 5..f* llarnngen 1.4. *1.0' bmuweruh. 1 0 .a.4jn Helder le i.i7 Zlerikzei v.U Idem te l.-.'h 1Kb4 Wemeldlngt 2. 7 l-liT Uitluiden. iLïA 11.37 Vlieaiiigen i'. a 1 11. v Holland 1.34 i3.n* .TVrn. uzen 1.4 ,3.1 Hingen i. 4 1 -06 Hansweeri 1 57 DE LEVENSMIDDELENRAAD Reeds thans ernstige oneenigheid, Met eenig optimisme is enkele dagen geleden, door den wethouder Kropman, di Leiensmiddelenraad geïnstalleerd. Oiige i twijfeld kan dit instituut op den duux èenige heteekenis krijgen. Het heeft wat moeite gekost, om te0 komen tot een goede samenstelling. Daar tegen is bij de behandeling in den Raad reeds van Antirevolutionaire zijde gewaar- schuwd. Men heeft te veel het adviseerend karakter dat dit lichaam moet hebben uit1 het oog verloren en er een parlementj9?< van gemaakt De Wethouder heeft bii de installatie er wel op gewezen, dat men geen debatingclub 1 worden moet. maar er is wel eenige vrees' dat men voorloopig niet veel verder zal komen en dat binnen korten tijd het ven trouwen, dat van te voren al niet groot - was, geheel zal verdwijnen. Moeilijkheden. J Reeds nu schijnen er moeilijkheden te komen. In drie sub-commissies zouden aan gewezen worden drie vertegenwoordigers il van de organisaties van winkelpersonceL Er waren ook precies drie organisaties die hiervoor in aanmerking kwamen. De Alge-i; meene Bond van Handels- en Kantoorbe*t dienden, de R K. en de Christ, organisatie. Bij de benoeming bleek dat de socia isti- sche organisatie twee plaatsen had gek re- gen, de Christelijke Bond 1 primuslid, maar dat de R.K. bond niets dan twee se cundusleden mooht leveren. Deze organisaties hebben nu het voorne-*1 men om voor de plaatsen, die zij mochten bezetten te bedanken. Do Wethouder kan dan in die vacatures ook leden van den modernen bond aanwijzen. Maar in het belang van de werking van het instituut lijkt het ons allerminst. De fout ligt hier echter niet bij de Christelijke organisaties, naar ons oordeel. In onvoldoende mate bezuinigd De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer dér Staten-Generaal, wmrin zij als haar oordcel uitspreekt, dat voor het slui tend maken van de Rijksbpgrooting 1933 in onvoldoende mate wordt bezuinigd op do staatsuitgaven en voor een zoo belangrijk deel wordt gegrepen naar versterking der middelen. Met leedwezen moet worden vastgesteld, dat de regeering met name de doorat rap port van de commissie-Wclter aangegeven wegen ter besparing op de overheidsuit gaven voor een deel ongebruikt heeft ge laten, althans een beslissing daaromtrent naar een later tijdstip heeft verschoven, en dat de voorgestelde verzwaringen van las ten uit economisch oogpunt onder de voor handen omstandigheden uiterst bedenkelijk zijn. DE RELLETJES TE BOSKOOP Donderdag 20 October des middags te 2 uur zal de Rechtbank te Den Haag behandelen de zaak tegen de beide communisten Bunschoten en Schoutensse, die indertyd tydens de rei- letjes te Boskoop werden gearresteerd en die respectievelijk wegens openlijke geweldpleging en opruiing zullen terechtstaan. Als verdedi ger treedt op Mr. van 't Hof! Stolk te Am sterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2