iHrttnr? £ei&srijr (Hmraat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Opheffing van zeven rechtbanken ABONNEMENT! Per kwartaal In Leiden en In plaat gen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten per week ƒ0.18 Mior het Buitenland bij wekelijk se zending w4-50 Lugeiijksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent ngrjj met Zondagsblad 7% cent ie Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3785 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 12 OCTOBER 1932 ADVwBTEN. E N Van 1 tot 6 regels1.1'V! Elke regel meer0.22VS Ir.gez. Mpdedcelingen van 15 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit TWEE blader DE VERHOUDINGEN SCHEEF TREKKEN De anti-rev. partij in Amsterdam heeft haar leedwezen uitgesproken over de hou ding, welke de anti-rev. wethouder aldaar leeft aangenomen inzake het stempelverlof op 20 September. We blijven van stempelverlof spreken, on- fiStSfJdanks de rectificatie, welke men daarop in- 9-74 der tijd heeft aangebracht. Want al kon de 48._Minister slechts rekening houden met het 35.—stempelen in de. morgenuren; de gemeente iV7.*67ze^ het middag-stempelen ingevoerd demonstreerende werkloozen werden van die verplichting ontheven. De partij sprak over het geheele beleid in ia.7iTdezen haar leedwezen uit en deze uitspraak moge voor den betrokken wethouder jgenaaiQ zijn; er is niets aan te verhelpen; recht moet zijn loop hebben. Trouwens, deze wethouder, wiens gemoe- geldelijke persoonlijkheid overigens aller sym- 8.6ifeathie en achting geniet, wordt heel wat ^vriendelijker bejegend, dan bij de S. D. A. P. zulke gevallen gebruikelijk is. De anti- partij denkt er niet aan een wethouder raadslid tot aftreden te dwingen; z< slechts haar afkeuring uit en laat beslissing voor de loopende periode aan -•—den eenmaal gekozene over. Dat hier een kardinale fout gemaakt is, jdaaraan valt niet te twijfelen. Vooral _°_jmen begonnen is ter verdediging van het uüjbesluit de staatsrechterlijke verhoudii ^"jabsoluut scheef te trekken. Daarbij is toch O.csadezo redeneering gevolgd: wanneer de ge- ^'tjmeentelijke overheid het stempelverlof had .'geweigerd, dan zou zij daarmee de „grond- -Mw ettelijke rechten" der werkloozen, .'dajgeval het recht van vergaderen, geschonden Lebben. Nu minister Ruys nadere maatregelen :am, davert het weer in de roode pers. Een erklooze te verplichten om te stempelen, ip straffe van verlies van een gedeelte der 25-l\)jtkeering, heet weer: „misbruik maken van controle-maatregel; de vrijheid der erkloozen belemmeren; hen tot burgers tweede klasse te degradeeren". De redeneering is zoo absurd en zet de 'dingen dermate op hun kop, dat men eigen lijk volstaan kan met zijn verbazing over zooveel onzin uit te spreken. Ja;. I Onmiddellijk na het gebeurde hebben wij geschreven: We zullen de zaak zoo objectief mogelijk stellen en daarom buiten rekening laten het feit, dat men op een manier als te verwachten was, tegen de regeering ging denionstreeren, hoewel daarover toch waar lijk ook wel iets te zeggen was. Maar we (bepaalden ons tot de vraag: kan het recht op aitkeering gehandhaafd blijven, wanneer men ?ich zonder noodzaak, uit vrije wil ont- j trekt aan de verplichting om te stempelen? Om die eenvoudige vraag en daarom al leen ging het. Meenen sommige werkloozen. dat hei steungeld op behoorlijke manier be steed wordt, als ze er voor naar Den Haag reizen om daar de orde te verstoren; allah, dat moet 'ieder voor zich zelf weten; daarbij heeft de werklooze dezelfde grondwettelijke rechten als ieder ander en hij kan, als ieder een, er rekening mee houden, dat de over heid ook van haar grondwettelijke rechten, d. w. z. plichten! gebruik maakt om orde verstoring tegen te gaan en desnoods met lid geweld te keeren. Meedoen aan demonstraties tegen de re geering is echter geen grondwettelijke plicht van een burger, hetzij hij wel, dan niet werk loos is. En de plaatselijke overheid is daar om niet gehouden hem de betrachting van die plicht mogelijk te maken. Immers, in dien zij daartoe wel geroepen was, dan zou ze niet kunnen volstaan met het stempel verlof, maar ware een „duurtetoeslag" voor die week noodzakelijk. De grondwettige rechten van den werk looze zijn precies gelijk aan die van ieder ander burger; wil hij zijn steunuitkeeiing opofferen voor een demonstratie, zooals een ander er een dag loon over heeft; dat is zijn zaak; maar de overheid mag daarbij geen faciliteiten verleenen. Dóartoe mist zij het recht. STEUN IN NATURA Zoo is dan de Regeering er eindelijk toe over gegaan om een commissie in te stellen inzake steun in natura. Deze commissie heeft tot opdracht „na te gaan en de regee ring van voorlichting te dienen over de vraag of niet tot een meer doeltreffende be steding van de overheidsgelden, welke aan de werkloozen worden verstrekt, kan wor den gekomen". Over dit onderwerp is het laatste woord nog niet gesproken. I-Iet komt eigenlijk nu pas aan de orde. Maar de S.D.A.P. en som mige van haar bijwagens hebben reeds het vonnis over het verstrekken van steun in natura geveld en haar onherroepelijk veto Uitgesproken. Dat is wel vreemd. Tegen verstrekking van voedsel, kleeding en schoeisel buiten de ouders om aan schoolkinderen heeft men geen bezwaar; ook niet tegen de beschik baarstelling van kleeding door een Crisis comité of van brandstoffenbonnen voor werkloozen. Waarom gaat men dan zoo fel te keer tegen het denkbeeld meer is het nog niet! om een deel van de werk- loozensteun niet in geld, maar in levens middelen te verstrekken? Daar zit toch een inconsekwentie in, waarover we nog wel iets naders willen hoo- ren. Want met het zeggen van enkele groote woorden, zooals Onze Vaan, het orgaan van de R.K. Volkspartij doet, zijn we er niet. In dit blad heet het: Harteloozer bejegening en beleediging van de schamel ondersteunde werkloozen is moeilijk denkbaar. Alsof de werkloo zen maar zoowat boemelen van het Rijks- geld. In de2;e scheeve voorstelling van zaken schuilt zooveel onbillijke, ja onredelijke cri- tiek op de regeering, dat een woord van protest niet achterwege mag blijven. Nie mand denkt er aan om de werkloozen er van te beschuldigen, dat zij boemelen met rijksgeld. Het moge zoo nu en dan aan het licht ko men, dat een werklooze zijn steunpenningen verbrast of verdrinkt; maar wie rechtvaar dig oordeelt rekent dat niet aan d e werk loozen toe. De Minister heeft bij de installatie dei commissie daarop dan ook niet gewezen. Hij beeft van geen boemelaars of van nutteloos erk wisten van rijksgeld gesproken; al dringt de vraag zich ook op of werkloozen, die kosten maken voor demonstraties geen onverantwoordelijke uitgaven doen. Bij de ondersteuning in natura gaat het vooral over twee factoren. In de eerste plaats of het overheidsgeld niet doeltreffender bp- steed kan worden door groote inkoopen te doen voor werkloozen, die nu vaak genood zaakt zijn in zulke kleine kwantums te koo- pen, dat ze duurder uit zijn, dan werkelijk noodig is. In de tweede plaats rees de vraag of op deze wijze niet voorkomen zou kunnen wor den, dat groote partijen onverkoopbare groenten aan de consumptie onttrokken ■orden. Over die desiderata wil de Regeering gaarne advies hebben; en men moet al erg kwaaddenkend zijn om daaruit de conclusie te trekken, welke hiei'boven geciteerd is. Sommigen schijnen te meenen, dat ze hun liefde voor de werkloozen niet beter kunnen demonstreeren dan door de Regeering coüte que coüte te betichten van boosaardige voor nemens en motieven. Het is droevigl TIJDELIJKE OPCENTEN OP INVOERRECHTEN ONTSLAG RECHTERLIJKE AMBTENAREN OP ZEVENTIGJARIGEN LEEFTIJD De Regeering heeft voorstellen gedaan om voor rechterlijke ambtenaren, evenals zulks oor professoren reeds het geval is, den 70- jarigen leeftijd als leeftijdsgrens vast te stellen. Gaan deze voorstellen door, dan zullen 30 a 40 rechterlijke ambtenaren direct onder den nieuwen maatregel vallen. Naar wij in het „Vad." lezen, was de toe stand op 1 Jan. j.l. aldus: Bij den Hoogen Raad, Gerechtshoven, Rechtbanken en Kantongerechten zijn werk zaam: 1 tachtigjarige, 1 achtenzeventigjarige 2 zevenenzeventigjarigen, 1 zesenzeventig- jarige, 4 vijfenzeventigjarigen, 3 vierenzeven tigjarigen, 5 drie-enzeventigjarigen, 6 twee- enzeventigjarigen, 5 eenenzeventigjarigen; 6 ■entigjarigen, 3 negenenzestigjarigen, 13 achtenzestigjarigen, 5 zevenenzestigjarigen; 7 zesenzestigjarigen en 10 vijfenzestigjarigen Er zijn er dus 34, die 70 jaar of daarboven zijn, terwijl 3S den zeventigjarigen leeftijd meer of minder dicht naderen; in het geheel 72 personen van 65 of daarboven. De Hooge Raad heeft 1 zeventigjarige, 2 achtenzestigjai-igen, 2 zesenzestigjarigen en 1 vijfenzestigjarige. Bij de Gerechtshoven zijn: 1 tachtig jarige, 1 vijfenzeventigjarige, 1 vierenzeven tig-jarige, 2 tweeenzeventigjarigen en 3 zeven tigjarigen (totaal 8 van zeventig of daar boven); bij de Rechtbanken zijn: 1 zevenenzeventigjarigc, 1 zosenzeventigjarigp 2 vijfenzeventigjarige, 1 drieenzeventigjarige 1 twee-enzeventigjarige, 3 ecnenzeventigjari- gen en 1 zeventigjarige (tezamen 10 van zeventig of daarboven); bij de Kanton gerechten: 1 achtenzeventigjarige, 1 ze- venenzeventigjarige, 1 vijfenzeventigjarige, 2 vierenzeventigjarigen. 4 drie-enzeventigja rigen, 3 twee-enzeventigjarigen, 2 eenen- zeventigjarigen en 1 zeventigjarige (teza men 15 van zevntig jaar of daarboven). DE ELECTRISCHE DEN HAAG ROTTERDAM WEGVERANDERING Bij Nootdorp rijdt thans de Electrische ran den Haag naar Rotterdam over een paralielbaan en kruist daarbij niet meer de Staatsspoorbaan naar Gouda over een brug, maar a niveau, beganegronds dus, en niet over een dijk. Dc oorzaak van dezen maatregel houdt verband met den aanleg van den nieuwen Rijksweg den Haag—Utrecht. Daarvoor moet ter plaatse een tunnel worden gemaakt in de spoorbaan. Men hoopt daarmee omstreeks Mei van het volgend jaar gereed te zijn Op het nieuwe baanvak wordt, gelijk we gisteren constateerden, langzaam gereden. Maatregelen zijn genomen om de veilig held "an het verkeer ta verzekeren. PRIJSOPDRIJVENDE WERKING VOORLOOPIG VERSLAG TWEEDE KAMER Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tij delijke heffing van opcenten op alle in rechten, en op den accijns op bier. Hieraan ontleenen wij het volgende: Zeer vele leden verklaarden tegen de voor gestelde verhooging van het tarief van in voerrechten zeer ernstige bezwaren te heb ben. Deze leden wezen er op, dat dit middel om aan de uit de crisis voortgekomen finan- cieele moeilijkheden het hoofd te bieden rechtstreeks tot verscherping van de crisis moet leiden. Bij dit alles kojnt nog, dat het ontwerp, wijl het een prijsopdrijvende werking heeft, volkomen in tegenstelling is met andere door de regeering getroffen maatregelen, welke de daling van het prijsniveau tot grondslag hebben. Dit laatste bezwaar klemt te meer, wijl verschillende in het belang van den landbouw tot stand gebrachte rege lingen reeds in dezelfde richting werken. Ook met het oog op de internationale positie van ons land achtten deze leden de in het ontwerp vervatte tariefsverhooging aan zeer ernstige bhdenkjng onderhevig. De voorge stelde heffing toch gaat lijnrecht in tegen het standpunt, ingenomen door onze verte genwoordigers te Genève. Dat standpunt is hier te lande zeer gewaardeerd; het is ook in het buitenland door groote groepen ge prezen. Door het in te nemen heeft Neder land zich echter moreel verplicht, zelf-vaj3 het verlioogen van zijn tarief af te zien. Bovendien is de voorgenomen wijziging m het tarief niet te rijmen met dc overeen komsten van Oslo en Ouchy, waarbij ons land partij was. Weliswaar wordt de lettei dier verdragen door de voorgestelde verhoo ging niet geschonden, doch met den i daarvan is zij volkomen in strijd. Algemeen waarderecht. Als eventueele andere maatregel in de plaats van de thans voorgestelde noemden sommige leden in de eerste plaats een ziging van het tarief in dien zin, dat alle goederen met een algemeen waarderecht worden belast, voorzoover zij niet uitdruk kelijk van invoerrecht zijn vrijgesteld. De invoering van zulk een wijziging zou bij ge lijkblijvend percentage een belangrijke ver hooging van de opbrengst met zich brengen. Voorts werd in overweging gegeven een ■erhooging van de tabaksbelasting, voorzoo- :er die sigaren en rooktabak betreft. Ook werd gedacht aan een couponbelas ting. Verder worden nog genoemd opcenten op de dividend- en tantièmebelasting, een be lasting op goederen in de donde hand, ver hooging van het successierecht, een heffing ineens, verhooging van de rijwielbelasting, een belasting op radiotoestellen, vroeger be ginnende progressie bij de voorgestelde op centen op de Gemeentefondsbelasting, ont munting van het zilvergeld cn vervanging daarvan door.nikkel. Intusschcn waren er ook leden, die ver klaarden het voorstel tot verhooging van het tarief wel te willen aanvaarden. Onder deze leden waren er, die het in te genstelling" met anderen toejuichen, dat door het thans gevolgde systeem de gebre ken, welke de Tariefwet aankleven, bijzon der worden geaccentueerd. Dat zal er toe kunnen leiden, dat, indien het volgend jaar opnieuw een beslissing moet worden geno men, tot een algeheele herziening dier wet wordt overgegaan. Suiker, thee en benzine. Ernstige bezwaren werden gevoeld tegen het feit, dat ook het invoerrecht op geraffi neerde en met deze in-belastbaarheid gelijk gestelde suiker aan de voorgestelde verhoo ging is onderworpen Men bepleitte een wij ziging, waarbij witte suiker aan de werking voorgestelde verhooging wordt ont trokken. Ook een verdere verhooging van het invoerrecht op thee werd ongewenscht genoemd, omdat dit recht thans reeds dc waarde van het goed verre overtreft Even eens werd van verschillende zijden bezw__. geopperd tegen de nieuwe verhooging dei- benzineprijzen, die door de verhooging van het tarief zal worden veroorzaakt. Bij verscheidene leden bestond bedenking tegen de bepalingen omtrent de navordering. Bieraccijns-verhooging. Ook de voorgenomen heffing van dertig opcenten op den bieraccijns ontmoette bij verscheidene leden bezwaar. Van andere zijde gaf men als zijn mee ning te kennen, dat vóór het bier de tabak in aanmerking behoort te komen voor een extra-heffing, mede wijl daarvan een hoo- gere opbrengst kan worden verwacht Weder andere leden verklaarden, dat zij, zonder de aangevoerde bezwaren in elk op zicht geheel onjuist te willen noemen, in de gegeven omstandigheden de hierbedoelde accijnsverhooging geenszins de minst juiste heffing achtten. Ten slotte meenden verscheidene leden reeds thans te moeten mededeelen, dat naar hun meening in elk geval het voorstel tot verhooging van den bieraccijns niet zou kun orden aanvaard, indien niet levens het ontwerp vervatte voorstel tot hef fing van een gelijk aantal opcenten op het tarief van invoerrechten, althans voor zoo- er dat bier betreft, zou worden aangeno- AFSCHAFFING 48 KANTON GERECHTEN Bezuiniging van ruim acht ton Ingediend is een wetsontwerp tot nieuwe vaststelling van rechtsgebieden en de zetels der rechtbanken en kantongerechten. Aan de Memorie van Toelichting ontlee nen wij: Het ligt voor de hand, dat naar inkrim ping van het aantal gerechten wordt ge streefd. De commissie-Welter beval inkrim ping aan, mede met een beroep op het ad vies der commissie-Bosch. De minister van justitie heeft daarop opnieuw het gevoelen der commissie-Bosch gevraagd. Deze com missie adviseert tot de opheffing van ze\en rechtbanken en 49 kantongerechten. Dit ad vies is bij de onderhavige ontwerpen ge volgd, al zijn er enkele afwijkingen. Zij voorzien de opheffing van zeven rechtban ken en 48 kantongerechten. Het streven naar bezuiniging, waar dit mogelijk is zonder vitale belangen te scha den, is de aanleiding tot deze .'oorstellen. Zij laten de grondbeginselen van de rech terlijke organisatie in hun geheel. Het meer malen geopperde denkbeeld om, met op heffing der gerechtshoven, den Hoogen Raad te maken tot eenig hof van beroep vindt men in de ontwerpen niet.. De rechtspraak zal blijven toevertrouwd aan kantongerech ten. rechtbanken, gerechtshoven en Hoogen Raad. In zooverre zijn deze voorstellen dus niet ingrijpend. De minister merkt op, dat er verschillen de denkbeelden geuit zijn, waarvan destrek king is om op andere wijze te bezuinigen, rbij de bedoeling, voorzat, om colleges, waarvan de opheffing is voorgesteld, te kun nen handhaven. De minister meent, dat voor zoover die denkbeelden op ander terrein liggen, b.v. in vereenvoudiging van de pro cedure, zij moeten worden toegepast naasi het thans voorgestelde. Die andere maatre gelen zullen zelfs effectiever worden bij concentratie door inkrimping van het aan tal colleges. De groote lijn. Wie bezuinigen wil moet, zonder 't kleine ta verwaarloozen, een greote lijn volgen. De te volgen lijn is te dezen gevonden in de opheffing van verschillende gerechten. Wel is, wat de kantongerechten betréft, de mo gelijkheid van zittingdagen buiten de kan tonnale hoofdplaats geopend. Dit kan voor al ook van belang ziin voor de erisispacht- zaken, welker behand .ng krachtens een ivct die een tijdelijk karakter heeft, is toe vertrouwd aan de kantongerechten. Voor de vraag, hoeveel rechtbanken cn kantongerechten zijn op te heffen, is de toe stand van 's Rijks schatkist mede van be lang. Gelijk uit de ontwerpen blijkt, wordt voor gesteld de opheffing van alle rechtbanken, behoorende tot de tweede klasse. Dit is geen vooropgesteld uitgangspunt, doch het resul taat van overweging ten aanzien van elke rechtbank afzonderlijk of zij kan vervallen. Dit laatste geldt evenzeer ten aanzien van de kantongerechten. Voorgesteld wordt op te heffen de vol gende arrondissements-rechtbanken: Roer mond, Zutphen, Tiel. Almelo, Dordrecht, Alkmaar en Winschoten; de kantongerechten te Oss, Heusden, Veghel. Oirschot, Oosterhout, Zevenbergen. Tholen, Gulpen, Weert, Wageningen, Eist, Doeshorgh, Groenlo, Geldermalsen, Zaltbom- mel, Druten, Vianen, Kampen, Harderwijk, Ommen. Steenwijk, Goor, Alphen, Schoon hoven, Sommelsdijk, Oud-Beijerland, Rid derkerk, Sliedrecht, Goes, Oostburg, Hulst. Schagen, Medemblik, Zaandam, Purmerend. Haarlemmermeer, Breukelen-Nijenrode, Wijk bij Duurstede, Woerden, Dokkum. Bergum Harlingen, Bolsward, Lemmer. Zuidhorn, Appingedam, Onderdendam en Hoogeveen zijn ontbonden. Financieel resultaat. De nieuwe indeeling kan leiden tot een bezuiniging op de personeele en materieoic uitgaven van de kantongerechten van pl.ni f 365.000 per jaar en van dcrechtbanken van pl.m. f 440 000 per jaar. Hierbij is bui ten beschouwing gelaten de mogelijk worden vermindering van het aantal hui zen van bewaring als gevolg van de ophef fing van rechtbanken. Wel is rekening ge houden met vermeerdering van getuigen- gelden en met de omstandigheid, dat hi en daar uitbreiding van personeel noodig zal zijn. Met wachtgelden is daarbij even wel geen rekening gehouden, zoodat de reëel te bereiken bezuiniging voorloopig lager is. Verwacht mag evenwel worden, dat. mede door het stellen van feu leef tijdsgrens voor de rechterlijke amhienaren, de wachtgeldpost binnen enkele jaren aan zienlijk zal zijn verminderd. De nieuwe indeeling. In de onderscheiden wetsontwerpen geeft de minister de nieuwe indeeling der reséor ten en arrondissementen aan. Gelijk reeds gezegd, wordt, \yat het gerechtshof te Den Bosch betreft, slechts voorgesteld tot de op heffing der rechtbank te Roermond. De overblijvende kantons worden onder de ar rondissementen 's-Hertogenbosch en Maas tricht verdeeld. Onder het gerechtshof Arnhem wordt de opheffing voorgesteld van de rechtbanken te Zutphen, Tiel en Almelo. Het overblijvende kanton Tiel wordt op genomen in het arrondissement Arnhem. In het aangenomen stelsel past ook opheffing van de rechtbank te Almelo. De kanton: Almelo en Enschedé worden ingedeeld bij Zwolle. Het kanton Deventer kan eveneens bij Overijsels hoofdstad worden gevoegd, terwijl de kantöns Zutphen cn Apeldoorn het arrondissement Arnhem kunnen wor den opgenomen. het ressort van het gerechtshof te 's-Gravenhage wordt volstaan met de op heffing van dc Dordtsche rechtbank. Van de m het oude arrondissement bestaande kantongerechten blijven alleen die in Dor drecht en Gorkum bestaan; zij worden respectievelijk ingedeeld in de arrondisse menten Rotterdam en Utrecht. Eveneens wordt in het ressort vai gerechtshof Amsterdam volstaan met de op heffing van een rechtbank, namelijk die te Alknibar. De kantons Schagen cn Medem blik worden opgeheven, waarna de indse- ling der overblijvende kantons aldus zal geschieden: Den Helder en Alkmaar bij Haarlem, Hoorn bij Amsterdam. De ophef fing der Alkmaarsehe rechtbank acht de minister zeker gerechtvaardigd met het oog op den betrekkelijk garingen omvang harer erkzaamheden. Ook in het ressort van het gerechtshof te Leeuwarden wordt de opheffing van slechts een rechtbank voorgesteld, namelijk van die te Winschoten. PREMIEBETALING INVALIDITEITS WET De voor eenige weken door ons gepubli ceerde wijziging in de premiebetaling voor de invaliditeitswet wat betreft de loonklasse 'ndeeling is met ingang van 25 Sept. j.l. in werking getreden. AANGIFTEN VAN SPIJSVETTEN VAN VOORRADEN BOVEN 500 E.G. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat ieder, die op 8 October 1932, voor zich zelf of voor een ander meer dan 500 K.G. andere spijsvetten in zijn bezit had, verplicht is daarvan vóór 14 October '32 aangifte te doen bij de Crisis Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. De aangifte moet onderteekend zijn en opgave bevatten van: a. naam en woonplaats van den aangever; b. de soort en de hoeveelheid van den oorraad (zonder aftrek van 500 K.G.); c. nauwkeurige aanwijzing van de plaats vaar de vooraad is opgeslagen KATTEN ALLER RASSEN VEREENIGT U TE UTRECHT Ter gelegenheid van haar zevende Justrum organiseert „Ornithophilia" o.m. een inter nationale tentoonstelling van katten van alle rassen, welke zal worden gehouden in de groote zaal van het nieuwe Jaarbeurs gebouw te Utrecht op 10 en 11 December e.k. Secretaris-generaal van deze tentoonstel ling is de heer Dirk Das te Utrecht. ONREDELIJKE PRIJSVERHOOGING VAN RAUWE REUZEL EN RUNDVET Een waarschuwing De regeeringscommissaris voor de hulp verleening aan de melkveehouderij, brengt het volgende ter algemeene kennis: „Van onderscheidene zijden bereiken mij klachten, dat^slagers de prijzen van rauwe reuzel cn van rauw rundvet belangrijk op geslagen hebben. Voor deze prijsverhooging bestaat echter geen enkele redelijke grond. De heffing van 35 et per kg., die voor ge smolten vetten geldt, is niet van toepassing op rauwe reuzei en rauw rundvet, ook heeft de heffing op gesmolten vet geenerlei prijs- verhoogenden invloed op de prijzen der var kens of van het rundvee." Wanneer we een goeden raad zouden mogen geven, zouden we betrokkenen willen raden van de huidige situatie, die van de verbruikers belangrijke offers vraagt, geen misbruik te maken. Laat niemand zich tot minder oirbare praktijken laten verleiden. Wie zich in dit opzicht zou misgaan, speelt gevaarlijk spel. Men wekke geen onrust en brenge ook de steunregeling niet in gevaar! MIJNENLEGGER „KRAKATAU" OMGESLAGEN IN HET OOSTERVAARWATER VAN SOERABAJA DE HEELE BEMANNING GERED Een Aneta-bericht meldde gistermiddag, dat op het Departement van Defensie be richt is ontvangen dat de mijnenlegger Kra- katau te Soerabaja is omgeslagen. Daarna werd nog vernomen, dat op 11 October des middags om half 1 dit ongeval in het Oostervaarwater plaats had. Er" was nog gelegenheid, het schip op een bank aan de Oostzijde van het vaarwater te zetten in vier meter water. De bemanning is volledig gered. Vijf opvarenden zijn licht gewond. De bemanning, totaal 104 koppen, te we ten 30 Europeanen en 74 inlanders, is voor een klein gedeelte door watervliegtuigen en grootendeels door de mijnveger M 2 opge nomen. De commandant van de Krakatau, overste Jager, die gezien had, dat de Krakatau niet rceht kon worden gehouden, heeft het schip full speed op de bank laten loopen, waar door het behouden bleef. Als de comman- dan niet aldus gehandeld had zou een ern stige ramp zijn ontstaan. TEXTIELNIJVERHEID OP JAVA TERUG NAAR DE WEEFGETOUWEN BATAVIA, 11 October (Aneta) De Regee ring diende bij den Volksraad een ontwerp- ordonnantie in, beoogend de uitbreiding van de hier te lande bestaande textiel* nijverheid, alsmede de bevordering ter ves tiging van nieuwe textielbedrijven. Het ont werp stelt voor afschaffing van het invoer recht op ongeverfde katoenen en kunstzijden weefgarens, en op grondstoffen ter vervaar diging dier garens. De hierdoor veroorzaakte inkomstenderving zal 220 000 beldragen. Deze ordonnantie houdt verband met de pogingen van de Internationale Crediet- en Handelsverecniging ..Rotterdam", die de stichting van een textielnijverheid op Java beoogen. De Internatio heeft reeds ecnigen tijd een proeffabriek te Garoet in bedrijf en de directie heeft liet voornemen deze industrie eveneens bij wijze van proef, uit te breiden Daartoe had zij het verzoek tot de regeering cericht de invoerrechten op weefgarens en grondstoffen af te schaffen. De Regeering is thans berr»:d aan dit ver zoek gehoor te gever, temeer, omdat de weefgarens ook in Nederland ~nbelart zijn Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Critiek in de afdeelingen der Tweede Ka mer op de tijdelijke verhooging der invoer rechten. (bit 2) Twintig bolsjewistische leiders uit de partij gestooten, w.o. Zinowjef en Kamenef. De regeeringsverklaring in Hongarije. Von Papen spreekt te München. Werkloozen-relletejs te Belfast. De sneltrein ParijsBazel verongelukt. Blz. 3 Het Eerste Internationale Chr. School- congres IL (blz. 5) Economische Problemen. De Duitsche voor stellen. blz. 7 Om de Zuiderzee IV. De Kamer van Koophandel te Amsterdam verzet zich .egen de voorgestelde con tingen- teering van steenkolen. jj)e Amsterdamsche Gemeentebegrooting. TEUN DE KLEPPERMAN EXIT WORDT DORPSBARBIER IN VRIJENOORD In het begin was het erg_Jdrtlig, o zoo lollig: maar op den duur werd het ver velend. oervervelend. Het pompwater werd alsmaar groezeliger; er kwam steeds meer modder. Op het laatst was het allemaal modder en toentoen raakte Nergens-, huizen in verval. Er moest wat gebeuren en... er gebeurde wat Een barbier zou er komen en die zou zich vestigen ergens waar je heelemaal vrij bent. Net als op het Hekclveldmaar dan niet zoo midden in oen groote stad. Nee, op de hei of zoo, bijv. in Vrijenoord. Een winkeltje werd geïnstalleerd. Ieder een zwoegde even hard; van de jongste V.A.R.A.-bediende tot hoogstderzelfder voor zitter toe. Ziezoo, dat zou nu eens een zaakje wor den om je petje voor af te nemen. De openingsplechtigheid was vastgesteld op Zaterdagavond 8 uur. Tegen dien tijd was rle belangstelling enorm. Geen Vrijenoorder, of hij wilde bij den nieuwen barbier onder het mes. Teun werd er zenuw achtig van en zweette in die resteerende minuten meer water dan z'n pomp geleverd had. Want niet alleen, dat hij handen te kort zou komen, maar de zeep was nog steeds niet gearriveerd. Toen het elk oogenblik acht kon slaan, drongen de klanten met geweld naar bin nen. Daar waren er met oude harde stop pelbaarden, waaraan-ie een reuzen kluif zou hqbben en er waren ook die pas voor dc eerste keer kwamen. Zelfs was er nog een juffrouw onder, die d'r haar wilde laten shingelen. Klokslag acht stapte een P.T.T.-mannetje binnen: een telegram. „O. Teun", riepen de klanten in een koor, ,dat is vast een gelukstelegram". Nerveus scheurde hij het open en las: .Controle-commissie maakt bezwaar tegen samenstelling zeep. Stop. Kan niet worden afgeleverd". Teun viel in zwijm. Tumult in de zaak. Toen stond een der klanten op en ver klaarde plechtiglijk namens de heele clien tèle, dat ze hun baarden een week zouden laten overstaan; vanwege de solidariteit. Onder het zingen van de Internationale ngen ze huistoe. en als grondstoffen worden beschouwd. De Regeering was hiertoe te eerder bereid, aar deze maatregel tevens beschouwd kon worden als zijnde in het belang der Inland- sche bevolking. Er is in dezen tijd een aan zienlijk aantal inlanders, die naar hun eefgetouwen terugkeeren en zich weer aan deze bezigheid gaan wijden. Dit deel der be- ■olking wordt thans eveneens van goedkoo- pe weefgarens voorzien. DEN HAAG HUWELIJKSINZEGENING. In de Duinoordkerk. Gistermiddag heeft in de Duinoordkerk de inzegening plaats gehad van het huwelijk tussehen Jhr. Mr. H. de Ranitz en Jonkvr. H- C- de Brauw, die een der parnnymphen was by de promotie van H. K. H. Prinses Juliana. De Prinses woonde deze plechtigheid bjj en had plaats genomen in een der voorste ban ken, waar tevens een aantal leden van de jaarclub van de bruid uit haar Leidschen studie-tyd gezeten waren. Ds. B. ter Haar Romeny, Ned. Herv. pre dikant te Ginneken, leidde den dienst. De bruid was in wit bruidstoilet niet sluier i sleep gekleed en werd vergezeld door twee bruidsmeisjes in licht-blauwe toiletten. Ds. ter Haar Romenv sprak naar aanlei ding van den eersten brief van Paulus aan de Corinthen, hoofdstuk 13, waarna hy het

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1