Dinsdag 11 October 1932 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Medemblik, P. van der taaij te Tricht bij Geldermalsen. Voor 1 Heer Arendskerke. P. Warners te Doetin- CHR. GEREF. KERK weetal: Te Assen, T. A. Bakker te luiden en J. Hovius te Nieuwe-Pekela CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Na proponentsexamen is tot de Evangelie- ediening in het Hersteld Evangelisch-Lu- ïersch Kerkgenootschap toegelaten de heer Mostert, Theol. cand., Lijsterstraat 3 te 'trecht. CANDIDATEN-OVERVLOED D s. W. H. Gispen, predikant der Geref. erk van Scheveningen, schrijft in de aldaar srschynende „Kerkbode" over den overvloed an candidaten in de Geref. Kerken. De schrijver memoreert het plan van de pre ikanten Ds. Chr. Bruins en Ds. P. Prins ordeelt dat als de komende Generale Synode, ie hij met zorg naderen ziet, weer een collecte de rij toevoegt, het aantal Zondagen we: iag worden vermeerderd! Wat het plan var i heeren Bruins en Prins betreft, die elk pre- °&'s kant 1 pCt. van zijn salaris voor fondsvor- ling willen doen storten, wijst hij er op, dat Wes ït niet wel aangaat dat men ook die predi- ikeli uiten die voor 10 jaar den huidigen over- erd^o^ al zagen aankomen en ernstig hebben iwaarschuwd om toch voorzichtig te zijn met et aanmoedigen van de studielast door middel de vorming van particuliere fondsen irmeerdering van het aantal collecten v kerkelijke kassen voor on- en minvermo- Bnde studenten, mee te laten betalen. „Naar hun waarschuwing werd niet gehoord waren te nuchter, te weinig geestelijk en grj,£ :ofessoren te Kampen en te Amsterdam ble- m opwekken tot de Theol. studie en verheug- het aanwassen van hun discipelen et tientallen. Zoo de predikanten 1 pCt. van (un tractement zouden storten voor het fonds toor candidaten, mogen we zeker van deze jrofessoren verwachten, dat ze 10 pCt. geven 0,bor dit doel". >6 1J Schrijver vraagt zich af hoe een candidaat U een kleine gemeente van een 100-tal zielen 'mgtaak vinden zal. Hij acht het beter geen '4 jtrisissteun" uit te denken op deze wijze, maai M) o>n nood, die er thans is te dragen en inmid- 16 Ofls te doen wat voor de hand ligt. „Daartoe 9 OÏhoort dat predikanten de vacantie gebruiken ®j>t het doel, waartoe ze die ontvangen: om 'j! Jij rusten. Candidaten kunnen dan den predik- oenst waarnemen. En dan het hulpprediker- chap, vooral in de groote steden, waar zoo- ENfeel te doen is op het gebied van evangelisa- ie en jeugdorganisatie. En verder breide men |en Zendingsarbeid in Indië zoover mogelijk 0 14J 0 j«| HULPPREDIKERS 7 13.' De heer G. Chr. H. Plantagie, Theol. cand., 8 J«4 Voorthuizen, heeft, naar wij vernemen, de 9 ïoNnoeminS tot tijdelijk hulpprediker bij de 8 I3»eref. Kerk te Dieren, aanvaard. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. F. J. Fokkema, gekomen van t JFang> werd Zondagmorgen j.l. bij de Ned. ïerv. Gemeente van Amstelveen bevestigd Joor Ds. J. H. F. Remme, van Amsterdam, met ^oryjén predikatie over Spreuken 13 17, daarin rijzend op: 1. den Zender, 2. het doel van de el bending, en 3. de getrouwheid in het najagen tilt® 111 <*at doel. Toegezongen werd Ps. 134 3. 'o z\. s. Fokkema hield des avonds een intreepredi- ezeii |de over Ps. 25 5, handelend over een bede us'tl o Goddelijk onderricht", en wijzend op: 1. m ernstige vraag, 2. een heerlijke bekentenis, ■ANln 3. een hoopvolle verwachting. De nieuwe leraar werd daarna toegesproken door: ouderl. mt de Leeuw, namens Kerkeraad en Gemeente jn vader; Ds. L. R. Aalbers, van Ouderkerk d. Amstel, consulent; en J. Treffers, direc- van „Vredeveld". Slotzang was Psalm 11. j"edd«J Ds. P. ten Have, gekomen van Oot- heeft Zondag j.l. zijn intrede gedaan (ij de Ned. Herv. Gemeente van Noordlaren, "ie bevestiging geschiedde door den consulent, A. Altena, van Groningen, met een predi- itie over 2 Cor. 4 7. Des namiddags had de itrede plaats met een prediking over 1 Cor. 1. Nadruk werd vooral gelegd op de actuali it der prediking, waarin de Gemeente van "swege wordt toegesproken en waardoor _s openbaring in Christus, door de Schrift, het heden komt te staan (uitdeelers van ods heilsgeheimen, openbaring van Gods jenbaring). Na de prediking volgden de ge- ■uikelijke toespraken tot diverse personen en illeges en van Ds. Altena, als consulent, en ,_>n heer J. Ebbinge, namens de Jongelings- (ereeniging. Door de Gemeente werd toegezon- n Psalm 20 1. Mede aanwezig waren nog D. Boerema, Burgemeesetr van Haren; Ds. Jskamp, van Haren; en de weduwe van den 'origen predikant, mevr. HulsbergenTen Aldus kwam aan de meer dan 5-jarige icature een einde. D s. J. J e 11 e m a. overgekomen van St 'ancras, deed Zondag j.l. zijn intrede in de led. Herv. Gemeente van Woubrugge. Als» ,evestiser trad des voonniddags op de con sulent Ds. Joh. Stehouwer, van Alphen a.^d lijn, die als tekst gekozen had Judas Cb- 'e nieuwe leeraar sprak des namiddags >ver Psalm 147 2a en werd hartelijk toege oproken door Ds. A. W. M. Odé, van Koude- dfeerk, namens den Ring Alpben en door Ds ♦Stehouwer, namens Kerkeraad en Gemeont6 pie Psalm 118 12b liet toezingen. Beide kee- •en was het vriendelijke kerkgebouw ge icel gevuld. Ds. H. W. Waardonberg, van loogmade, Ds. H. van Dijken Gzn., van louda, waren mede aanwezig. a4 d r. f. W. A. K o r f fbenoemd kerke- jjk hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te c-nuUK noogieeituir kui i oLeiden, heeft Zondag j.l. zyn afscheid ge- •£rti )reekt als predikant der Ned. Hervormde He ïemeente van Heemstede. Zijn tekst was 1 t-ieCor. 16 23 en 24. Aan het einde werd hij toe gesproken door zijn ambtgenoot ter plaatse, )s. C- M. Briët. De Gemeente zcmg haar scheidenden leeraar Psalm 121 4 toe. Ds. J. M. Kroes nam Zondag j.l van spilde Geref. Kerk van Tienhoven (U.) afscheid met den tekst Hand. 20 32. Aan het einde der predikatie richtte Ds. Kroes zich met een woord van dank tot de ambtsdragers, de "commissie van administratie, de catechisan ten, tot de verschillende jeugdvereenlgingen en mannenvereeniging, tot hoofd en personeel der Chr. school en schoolbestuur, tot de ambts- b collega's Ds. K. van de Veen, van Maarscn, en Ds. Wessels, van Abcoude, B. en W. van tc^Tienhoven en tenslotte tot de geheele Gemeente. s. Kroes werd toegesproken door ouderling van Hoegee namens Kerkeraad en Ge meente, door Ds. van Veen namens de Classis Breukelcn en door Ds. Wessels als vriend. Toegezongen werd Ps. 134 3. D s. 0. F. N o 11 e, gekomen van Harlin- gen, werd Zondagmorgen by de Evang. Luth. Gemeente van Middelburg bevestigd door Ds. J. Bergman, van Leeuwarden, en deed des na middags intrede met een predikatie over 2 Cor. 4 7a. Des avonds verbond hij zich aan Ds. K. R e i 1 i n e nam Zondag j.l., wegens vertrek naar Hengelo (O.), afscheid \an de Baptisten-Gemeente te Nieuw-Weer- dinge met Hebr. 13 S. Aan het einde werd hij toegesproken door ouderling J. Wiersema, die als aandenken aan den 10-jarigen trouwen dienst een schilderij (de twaalfjarige Jezus in den tempel) aanbood; door den heer Pi de Boer, namens de 11 jèugdvereenigingen in de Gemeente een album met foto's dezer orga- nisatie's en de handteekeningen der leden overhandigend; door Ds. A. P. Barendregt, van Fmmererfscheidenveen; door Ds. H. Bak ker, namens de Gemeente van Tweede Exloër- mond; en door den heer P. Kraan, voorganger der Herv. Evangelisatie te Ter Apel. C-and. D. Veenhuizen werd Zondag morgen bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Valthermond door Ds. W. Ooster- heert, van Ter Apel, met Jesaja 40 1 en 2. Ds. Veenhuizen deed des middags zijn intrede met een predikatie over 1 Petr. 1 24, 25 Als hoofdgedachte ontwikkelde hij de krachte loosheid van het vleesch en de eeuwige kracht het Woord Gods. Hierna werd hij door sprekers namens Kerkeraad, Classis en gena- buurde Kerken verwelkomd. Ook de neer P. Koster, die de Gemeente vele jaren als oefe naar diende, was aanwezig en sprak zyn opvolger hartelyk toe. Ds. J. Visser, gekomen van AaJsum by Dokkum, deed Zondag j.l., na bevestigd te zyn door Ds. J. W. Hannema, van Hol- wierde, met een predikatie over 2 Tim. 2 15, zyn intrede als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Losdorp, daarbij sprekend over Jac. 1 21b. In beide beurten vulde een groote schare het kerkgebouw. Des namiddags waren met den bevestiger nog aanwezig Ds. F. C. Willekes, van Spyk (Gr.), en Ds. H. A. ten Hove, van Delfzijl. Ds. Hannema en Ds. Willekes hebben den nieuw overgekomen predikant hartelijk toegesproken. A- Wier sin ga preekte Zon- ig j.l. afscheid van de Geref. Kerk te Weesp, met een predikatie over 1 Petr. 5:10 en 11 De indeeling zijner predikatie was als volgt 1. een blik terug, 2. een blik vooruit, en 3 een blik omhoog. Aan het einde werd de naar Loosduinen vertrekkende predikant toegespro ken door ouderl. W. Kuurman namens Kerke raad en Gemeente, en door Ds. I. Groenenberg, Nederhorst den Berg, namens de Classis Amsterdam. Toegezongen werd Psalm 1214. EMERITAAT D s. J o h. E. B ij 1, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Gouda, is door het Prov. Kerk bestuur van Zuid-Holland, het door hem, we gens voortdurende ongesteldheid, aangevraag de emeritaat eervol verleend met ingang van 1 Januari 1933. VEREENIGING DER GEREF. GEMEENTEN In het kerkgebouw aan den Boezemsingel te Rotterdam werd gister in een tweetal samen komsten herdacht hoe 25 jaar geleden de ver- eeniging tot stand kwam tusschen de gemeen ten onder het Kruis en de gemeenten geboren uit de actie van Ds. Ledeboer. Beide malen het kerkgebouw overvol. Middags werd het woord gevoerd door Ds. M. Hofman, van Krabbendyke, die naar aan leiding van Psalm 138 3 wees op het feit hoe een kwart eeuw de verstrooide deeltjes der kerk onder één vaan werden bijeen ge bracht. Spr. wekte op rouw- en leeddragende getuigen te zyn van Sions ramp. Steeds moe ten we ons de vraag stellen: waartoe en waar om hebben we die leer gekozen Wat nut heeft ize ziel er aan? Ds. J. R. v. Oord, van Zeist, koos tot tekst Psalm 62 9. God heeft ons niet noodig, aldus ir wordt verheerlijkt in Zyn eigen werk. Er zijn vele arbeiders noodig om den oogst binnen te halen. Dat die arbeiders niet machinaal klaar gemaakt worden, maar zich van God geroepen weten, 't Is niet eerste eisch mooi over godsdienst te kunnen spreken, maar door echte droefheid tot God gedreven te worden. Net het zingen van Psalm 133 1 werd de middagsamenkomst gesloten. De eerste spreker in de avondsamenkomst as Ds. J. F r a a n j e, van Barneveld. Deze sprak over Handel. 14 27 en schetste in t kort wat 25 jaar geleden te Rotterdam heeft plaats gehad. God bewaart Zyn kerk tegen alle list en ge weld. 't Zegt wat dat er in dezen tyd nog een gemeente is, die wil leven by het zuivere Woord Gods. Wy zyn geen dwepers met de leer der recht- vaardigmaking, maar predikers er van. Er zijn in deze 25 jaar groote mannen geval len, die thans juichen voor Gods troon, maar onder het oordeel bewaart de Heere Zyn kerk en opent zelfs voor haar telkens weer nieuwe deuren. Onder het zingen van Psalm 102 10 en 11 besteeg Ds. G. H. Kersten, van Rotterdam, den kansel, die een historisch overzicht gaf der gebeurtenissen op kerkelijk terrein. De gemeenten onder 't Kruis behoorden ook tot de uitgetrokkenen van 1834. Toen de kerk lyn werd gesteld met gewone vereeni- gingen, konden zij zich niet met den gang van zaken vereenigen. Want bovendien werd de leer der kerk ondermijnd en alles op losse schroeven gesteld; o.m. had men ook een an dere Kerkorde ingesteld. In groote lynen schetste spr. dan de gebeur tenissen van 1869 tot 1907; in 't laatste jaar kwam hier in Rotterdam de vereeniging tot stand tusschen de gemeenten onder 't Kruis en die van Ds. Ledeboer. Deze vereeniging was zoo hecht, zegt spr., dat wy nooit A en B ge kend hebben. Waar de waarheid bindt, daar wordt de vereeniging vanzelf gevonden. En wat is in die 25 jaar een groei en toe name openbaar geworden. In 1907 waren er een 40-tal gemeenten, thans naderen we de 100. De eene plaats na de andere ging over tot de stichting van een eigen school, waarvan we er thans een 25-tal bezitten. Ook werd uit vrij willige giften een eigen Theologische School gesticht, waar thans een viertal studenten vorming en leiding ontvangen. Spr. betreurt het, dat telkens zich broeders terugtrokken, die aanvankelijk meegingen. Wij mogen niet berusten in de scheur, die ge scheurd is in Gods kerk. Dat bijeen gebracht moge worden wat waarlijk bijeen behoort. Nooit mogen we de goddelijke waarheden prijsgeven voor een z.g.n. neo-Geref. leer, die ons o.m. een veronderstelde wedergeboorte Met een krachtige opwekking besloot spr. zijn toespraak. Met 't zingen van Psalm 122 3 werd de herdenkingsdienst gesloten. Zeer velen van buiten Rotterdam vooral Zeeland was sterk vertegenwoordigdwoon den de samenkomsten by. PREDIKANTENCONFERENTIES. Naar wij vernemen, zal er Donderdag 13 October a.s. te Utrecht een vergadernig worden gehouden van predikanten, aangeslo ten by den Geref. Bond. Ds. J. C. W. Kruis- hoop, van Bodegraven, zal spreken over: „De Avondmaalspractij k". De Luthersche Predikantenvergadering wordt Dinsdag 18 October a.s. in de Luther- kapel te Amsterdam gehouden. Dr. J. A. Rust, van Utrecht, zal spreken over: „Het ge weten" en Dr. H. J. Toxopeüs, van Breda, over: „Het streven naar meer liturgie". OUDERLINGENCONFERENTIE Te Utrecht wordt, naar thans definitief bepaald is, op Donderdag 20 October a.s., des morgens te half 1, in het kerkgebouw Witte- vrouwensingel, de Conferentie gehouden van Ouderlingen en Diakenen in de Chr. Geref. Kerk. Ds. P. J. de Bruin, van Veenendaal, zal refereeren over: „Belijdenis-Avondmaal", en de heer J. W. Roodenburg, diaken te Den Haag-Centrum, over: „De geestelijke zijde van het diakenambt". VERSTROOIDEN OP CURACAO Inzake de geestelijke verzorging van de ver strooiden op Curasao heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-West op voorstel van de Deputaten voor deze zaak besloten een oproep te plaatsen, waarin predikanten of candidaten, die zich tot dezen arbeid aange trokken gevoelen, verzocht worden zich tot de genoemde Deputaten ter kennismaking te wen; KERKORGELS Te Bolnes zal het orgel in de Ned. Herv. kerk grondig gerestaureerd worden, o.a. wind lade gedeeltelyk vernieuwen en reviseering der intonatie, alsook een nieuwe electrische wind- machine. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de firma Valckx van Koute ren Co. te Rotterdam. INWENDIGE ZENDING In de ledenvergadering van den Centraal- Bond voor Inwendige Zending en Christelijk- Bhilantropische Inrichtingen, die op 24 Oct. te Amsterdam gehouden wordt, zal in de vac.- wylen Dr. J. Th. de Visser een voorzitter en zullen voorts nog andere bestuursleden moeten worden gekozen. Des middags zal in het Park hotel de directeur eenige mededeelingen doen over den arbeid van den Bond in de laatste ja ren, waarna de inspecteur een rapport zal uit brengen over „Verpleging van jongens'*. ZENDING N.Z.V. De Ned. Zendingsvereeniging hoopt Woensdag 19 October a.s. haar najaarsver gadering te houden. V.Z.B. De Vrouwen-Zendingsbond hoopt Maandag 24 October a.s. te Amsterdam, haar Jaarvergadering te houden. Het adres van de secretaresse, mej. A. E. Adriani, is niet meer te Leiden, maar: J. P. Coensiraat 25, te Den Haag. A.Z.C. De Algemeene Zendings-Conferen tie, van Maandag 24 tot Woensdag 26 Oct. a.s. in het Kol. Instituut te Amsterdam te houden, heeft het volgende programma: Maandagavond. Ontvangavond: Sprekers de heer en mevr. Van Boetzelaer van Dub beldam, over: „De vergadering van den In ternationalen Zendingsraad te Horrnhut". Dinsdagmorgen. Ds. Joh. Rauws: „Over zicht van het Zendingswerk in Oost- en West-Indië. Prof. Dr. Julius Richter: „De Zending in Oost-Aznë (China en Japan). Dinsdagmiddag. Prof. Dr. Julius Richter: a. „De Zending in Afrika", b. „De Zending in Britsch-Indië en Voor-Azië. Dinsdagavond Zendingsavond, met nader bekend te maken program. Woensdagmorgen. Dr. Otto Iserland: „De economische problemen en de Wereld-Zen ding". Woensdagmiddag. Director H. G. Steinberg: „Twee eeuwen Zending der Broe dergemeente" Enkele mededeelingen over de viering van het tweede eeuwfeest te Hcrrn- hut. Balé Wyata. De Balé Wyata te Ma- lang, opleidingscursus voor Javaansche pre dikanten, is, na 2 jaren lang gesloten ge weest te zijn, 3 Augustus 1.1. heropend. den groei van de Christengemeenten en Zendingswerk op Oost-Ja va is de vorming van Inheemsohe leiders van het allergroot ste belang. Niettegenstaande er twee jaar geleden nog 18 jongemannen hun studie aan de Balé Wyata volbrachten en een nlaal in de Gemeenten gevonden hadden, bleef er nog een groot tekort aan inlandsche uredi- Kr»-s. Vele Gemeenten zijn vacant en tal van oude goeroes-indjil zullen straks hun moeten neerleggen De sluiting van den cursus bracht alzoo een ongewenschte stag natie. Verblijdend is dus, dat weer leerlinge) aangenomen konden worden, al duurt d cursus dan ook nog vier jaar. Docenten riin de heeren P. Bartlema, C. W. Nortier en Ds. B. M. Schuurman. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Dr. A. Garcia, benoemd tot lector bij de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onder wijs te geven in de Italiaansche letterkunde heeft gister zijn colleges geopend met een openbare les in de aula der Universiteit over „II Rinascimento Italiano". PERSONEEL CHR. KWEEKSCHOLEN Te Utrecht wordt Woensdag 28 Dec. a.s. de algem. vergadering gehouden van de Vereeniging van Onderwijzend Personeel aan Prot.-Chr. Kweekscholen. Na afdoening van de huishoudelijke zaken houd't des mor gens de heer J. Strikwerda van Dokkum, een inleiding over: „Het huiswerk van de leer lingen der Kweekschool". Des middags zal de decdamator Albert Vogel, van Den I-Iaag, een referaat over: „Het gesproken woord" en een voordracht houden. VERSNIPPERING-CONCENTRATIE Gedrongen door het besef, dat de toekomst van ons volk in zoo velerlei opzicht ten nauw ste samenhangt met de regeling van het Lager Onderwijs, en dat zonder doeltreffende scholen organisatie overeenkomstig de dichte sa woning van ons volk, elke andere verbetering, indien dan en daardoor niet reeds financieel onmogelijk, grootendeels zonder nuttig effect zal blyven, heeft een aantal heeren een adres gericht aan de Regeering, de Staten-Generaal, de Gemeente-, en de Schoolbesturen, waarin zy, onder verwijzing naar een toelichting, me dewerking vragen voor onderstaande maatre- a. Vervanging der huidige versnippering van het Openbaar Lager Onderwys in de bevol kingscentra door een doelmatige scholenorga nisatie van groote woonbuurtscholen met half jaarklassen onder leiding van ambulante school hoofden. b. Overeenkomstige concentratie der Open bare Lagere Scholen en der Bijzondere Lagere Scholen van gelijke richting buiten de bevol kingscentra tot 7-, eventueel 14-klassige streek scholen. Het adres is verzonden door de heeren Prof. Dr. H. T. Colenbrander, P. A. Diels, A. J. Drewes. A. Febenvee, Dr. C. P. Gunning, Dr. A. J. Ketelaar, J. J. Kloppert, C. G. Roos, K. H. van Schagen, Prof. tor. Mr. S. R. Stein- metz en Dr. J. H. van Zanten. Adhaesie is betuigd o.m. door de heeren E H. Bos, hoofd Chr. School Den Helder; Prof. Dr. A. Noordtzy, Utrecht; K. G. Rouwenhorst. hoofd Chr. School Vorden; J. Th. R. Schreu- der, hoofd Chr. School Amsterdam; en Prof. Dr. J. Waterüik, Amsterdam. HOOFDBENOEMINGEN Heinenoord, P. van Steensel, onderwij zer aan de School aldaar. Putten, G. (Geref. School, Voorth.str.), J. Koelewijn, ond. te Weesp. Niebert, J. N Haren. Voor tydelyk. Knooihuizen, ond. te ONDERWIJZERSBENOEMINGEN itt,en, G. (Geref. School, Voorth.str.), A. Smit te Nijmegen. Voor tijdelijk. Totaal ongeveer 100 soil. „HET APRIORI IN DE GEESTES WETENSCHAPPEN" Prof. Dr. H. J. Pos AMBTSAANVAARDING PROF. DR. H. J. POS Als Hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam Gistermiddag heeft Prof. Dr. H. J. Pos, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de theoretische wijsbegeerte en de geschiede nis der wijsbegeerte aan de Gem. Universi teit te Amsterdam dit ambt aanvaard met het houden van een rede, getiteld: „Het apriori in de geesteswetenschappen". Het apriori in algemeensten zin, aldus spr., is een uitdrukking voor het feit, dat ervaring tot kennis verwerkt wordt met hehulp van vooraf gaande begrippen. In de natuurweten schappen heeft het apriori sedert Kant steeds meer de betee- kenis gekregen van een voorloopige anti cipatie, die zich laat cnrrigeeren door de ervaring. Het is niet meer een zui ver formeel constan tie, die geen vat zou hebben op de erva ring; het is een relatief apriori van telkens anderen inhoud, dat op ervaring vooruit loopt en van deze de terugwerking onder gaat De vaste gang der natuurwetenschap pen is te danken aan de opvatting dat het apriori in 'wisselwerking met de ervaring staat. De ontwikkeling der zgn. geestesweten schappen biedt een geheel ander beeld: hier is geen rechtlijnige voortgang aan te wijzen, het apriori staat in een losse, ongeregelde verhouding tot de ervaring. De geesteswetenschappen, die den mensch tot voorwerp hebben, stellen zich bewust te genover de natuurwetenschappen en deeren zich op een eigen apriori. Als voor beeld van zulk een autonome fundeering behandelde spr. Rickert's transcendentalis me. Spr. ontleedt de begrippen onwerkelijk, zin, gelden, waarde en „Sollen", waarbij blijkt, dat deze begrippen, verre van onaf hankelijk te zijn van de kategorieën der na tuurkennis, een voor een als begrensde ver dubbeling van de laatste kunnen worden aangewezen. De door de transcendentale analyse gewonnen kategorieën zijn ontoe reikend om de menschelijke werkelijkheid te begrijpen. Zij zelf laten zich begrijpen als uitdrukking van de zelfonderscheiding van den mensch, die de kategorieën der ken nis in overeenstemming brengt met zijn zelfgevoel, door de toepassing van deze op hem zelf alleen toe te laten met begrenzen de ontkenning. Overgaande tot de verdubbeling der ka tegorieën als algemeen beginsel der men schelijke werkelijkheid wees spr. op den dubbelen zin van één, eenig en tellen, die in volledig-makende en in uitsluitende zin warden gebruikt De laatste valt samen met de kwalitatieve en kwalificeerende ding, die deze kategorieën nemen, wanneer ze op het specifieik-menschelijke worden toegepast. Dit geldt ook van het begrip re kenen, dat hoezeer het van de geesteswe tenschappen uit met uitsluiting van de na tuur wordt toegewezen, zich als rekenen op en rekenen met. als vertrouwen en ontzien ook in het specifiek-menschelijke laat gel den, een ongezochte verdubbeling, die heen wijst naar een oorspronkelijker zin van re kenen, waarin doellooze theorie en door De lang geleid overleg nog ongescheiden zijn. De moeilijkheden, waarin een autonome fundeering der geesteswetenschappen zich verstrikt, kunnen worden opgelost door wetenschap van den mensch, dde het apriori in wisselwerking met de ervaring opvat en de zelfinterpretatie van den mensch als niet meer dan een gegeven aangaande hem. Spr. schetste eenige grondlijnen van wezensbepaling van den mensch, als vend wezen, welks specificiteit is, dat hij, in onderscheid van het andere levende. z\ch zelf compliceert. De verhouding van inner lijk tot uiterlijk, die 't levende onderscheidt van de verdere natuur, vraagt als belang om regeling, die zich discursief als rekenen voltrekt In oorsprong is belang en levensbe lang identiek, zooals leven en rekenen. De mensch als levend wezen valt onder de wet van het belang, als zich compliceerend we zen maakt hij zich daarvan vrij. Doelloos heid en belangloosheid krijgen in zijn leven positieve waarde, d.w.z. zij zijn zelf be langen. De belangeloosheid is de voorwaar de voor adeauate zelfkennis. In de toekomst zal de belangelooze kennis van den mensch de rol der intuïtieve zelfinterpretatie over nemen en de verhouding tusschen apriori ep ervaring zuiveren. Op de rede volgden de gebruikelijke toe spraken. EERSTE INTERN. CHR. SCHOOL CONGRES crisistoestanden in vroeger jaren ER IS NIETS NIEUWS ONDER DE ZON „Hetgene dat er geweest is, aldus de Pre diker, hetzelfde zal er zijn en hetgene er an is, hetzelfde zal er gedaan worden, zoodat er niets nieuws is onder de zon. Is er eenig ding waarvan men zou kunnen zeg gen: Zie dat, het is nieuw? Het is aireede geweest in de eeuwen die voor ons geweest zijn." In een klein onaanzienlijk geschriftje het boekje is maar twintig bladzijden groot heeft de Leidenaar J. J. Planjer de ■aarheid van deze stelling van den wijzen Prediker zonneklaar aangetoond. Het werkje, waaraan ondanks zijn weinige omvangrijk heid, nog een ernstige studie ten grondslag moet liggen, is getiteld „Crisistoestanden in vroeger jaren" en bevat eenige losse histori sche notities die in hoofdzaak betrekking hebben op de Leidsche industrie. Wanneer we de weinige bladzijden door lezen treft ons oogenblikkelijk de frappante overeenkomst van de gebeurtenissen van vroeger jaren met die van onzen tegenwoor- digen kommervollen tijd. Laten we eens eenige van die gebeurtenis sen mogen aanstippen. Van het hinderen van werkwilligen wist men reeds in 1389/90, toen het gebeurde dat „yeanant den anderen mit driehlike woirden om uten werke mede te doen gaen qnade ende onnutte woirde toesprake of mitter hant misdede", welke belemmering van den willigen arbeider op zware straf verboden werd door een keur, gelijk een andere hem, die „mit eenwille", niet werken wilde, die koppig in zijn onwil volhield, eveneens strafte. Ook de tarievenoorlog was in vroeger eeuwen niet onbekend, hetgeen blijken mag uit het feit, dat in 1430/46 Philips van Bour- gondië trachtte den invoer van Engelsche lakens in zijn landen tegen gaan. Deze Engelsche lakens werden in Nederland zwaar belast. Dat de stakingen zoo oud zijn als de wereld is bekend. Toch is het wel aardig ter illu stratie daarvan even te wijzen op de onlus ten in 1478, toen de lakenvollers o.a. verla ging eischten van den prijs van het Leid sche bier, beperking van het aantal leerkna pen enz. Omdat zij in 't eerst hun zin niet kregen, dreigden zij het land te zullen ver laten. waardoor de Leidsche Nijverheid ge heel te gronde zou gaan. Het einde was, dat de vollers op de meeste punten hun zin doordreven. Later was er ook nog herhaal delijk sprake van staking of uitwijking. Omstreeks 1370 geraakte het ruilmiddel in een treurigen toestmid. Het verzwakte in zilverwaarde, in waarde in het algeaneen, men kon er ook minder voor koopen, m.a.w. de prijzen waren gestegen, hetgeen van on berekenbare gevolgen moest zijn voor den economischen toestand van stedeling en land bouwer, daar de loonen volstrekt niet even redig da rmee klommen. En het gevolg was armoede, ellende, ontevredenheid, oproer, waaraan alleen door gewelddadige onder drukking of door loonsverhooging een einde was te maken. Hoe angstig zijn onze regeering, onze stadsbesturen voor Kapitaalsvlucht. Het is een oud liedje. Leiden heeft van 1480/1537 vastgehouden aan de heffing van het exue- geld van wegtrekkende poorters, die 10 van hun vermogen moesten betalen, om de ontvolking van de stad, zoo\feel mogelijk tegen te gaan. De renteniens trokken weg om de zware lasten te ontgaan. Is dit iets voor Minister Donner? In het begin van 1500 heerschte er malaise in de draperie. Aanzienlijk was het aantal der bankroeten die in het begin der 16e eeuw voorkwamen. Een oude gewoonte was, dat de Raad van Holland namens den vorst aan kooplieden „brieven van cessie" kon verlee- nen, d.i. vergunning om hun betalingen tij delijk te staken. Nu werd daarvan gebruik gemaakt om zich van zijn crediteuren te ontslaan, terwijl men zeer goed zijn schulden kon betalen, en dit ook bewees door, na de brieven van cessie te hebben verkregen, op een ruimen voet voort te leven. Philips de Sohoone bepaalde daarom voor Leiden in 1501. dat de bankroetiers 3 dagen achtereen een uur lang voor het stadhuis te pronk zouden staan. Andere bepalingen beletten het overschrijven van goederen op naam van de vrouwen van kooplieden, toen reeds een gewoon middel om zijn crediteuren beet te Ook de straatbetoogingen die we in onzen tijd zoo menigmaal aantreffen zijn absoluut niets nieuws onder de zon. In 1619, toen de vollersknechts „te samen inspanden ende complotterden" ter verkrijging van hooger loon, trokken zij in optocht door de straat met een blauwen schorteldoek aan een stok als vaandel en een tonnetje als trommel. In 16-43 hooren wij van zulk een beweging onder de lakenbereidersgasten, die 4 stuivers per dag meer loon eischten en zich daartoe krachtig aaneensloten. Ze trachtten werkwil ligen te bemoeilijken, hielden oproerige sa menkomsten buiten de Zijl- en Hoogewoerds- poorten, waaraan honderden deelnamen en trokken in optocht onder groot rumoer door de stad. Onze tijd is er een die in het teeken staat van loonsverlaging. Welnu, het is opmerkens waardig dat reeds in 1703 Leiden krachtige mataregelen heeft genomen om den finan- tieelen toestand der stad te verbeteren. Burgemeesteren boden in de vroedsc-haps- vergadering van 2 April 1S03 een uitgebreid en weloverwogen plan van bezuiniging aan. O.a. een aantal overtollige kleine ambten werd opgeheven. Het aantal der bezoldigde stadsadvocaten, dat tot 15 gestegen was,, moest uitsterven tot 4. De traktementen van vele hoogere en lagere ambtenaren, van den pensionaris tot den klokkenluider, werden aanzienlijk verminderd. De pensionaris zag zich van f2600 tot f2000 verminderd. Steunt uw eigen stad en staat en gebruikt Nederlandsch fabrikaat, is een leuze die om streeks 1740 ook reeds opgeld deed. Men drong er op aan, dat de bevolking der Repu bliek zou aangemaand, liefst gedwongen wor den om zich vooral met inlandsch fabrikaat te kleeden, wat natuurlijk op den duur wei nig effect had. Men vroeg verbod van invoer van bereide lakens, verbod van woluitvoer, opdat men tenminste de inlandsche wol, die ook al naar het buitenland werd uitgevoerd, goedkooper zou kunnen krijgen. De alge meene geest was in het midden der 18e eeuw hier te lande niet voor protectie van nijver heid door invoerrechten ten koste van den handel. Integendeel, het was de tijd van het veelbesproken porto franco. En tenslotte: Men ziet momenteel in Lei den angstig aan '--gen een werkloozen- c ij f e r van ongeveer 3000, waarvoor de ge meente grootendeels zorgen moet. In Fe bruari 1815 telt Leiden 28500 inwoners, van wie in 1816 niet minder dan 10.600 geregeld worden bedeeld, in strenge winters zelfs 15000, zegt een officieel rapport. Inderdaad: Is er iets waarvan men zou kunnen zeggen: Zie, dat. het is nieuw? Het is aireede geweest in de dagen die voor ons geweest zijn. Het is waar: het geeft niet veel troost dat on_:e voorouders ook reeds dikwijls in de na righeid zaten, maar in elk geval kunnen we uit dat alles toch leeren dat onze tijd niet zoo'n groote uitzondering maakt als wel eens gedacht wordt en voorts ook dat elke inzinking tenslotte toch weer door een tijd perk van bloei wordt gevolgd. Zoo kan het eenvoudige geschriftje van den heer Planjer ongetwijfeld een stimulans zijn voor het herstel van den ingezonken moed en het geschokte vertrouwen. EEN MASSAAL OPTREKKEN Vrienden van het Chr. Onderwijs uit alle deelen van Europa bijeen Onze speciale correspondent op het Eer ste Internationale Christelijke Schoolcon- gres te Elberfeld-Barmen schrijft ons: Uit alle hoeken van ons land maakjen wij ons Vrijdagmorgen op om naar Wuppertal- Barmen te gaan ten einde het eerste inter nationale Christelijke Schoolcongres bij te wonen. Door de goede zorgen van de Ned. Chr. Reisvereeniging liep alles vlot en wa ren we na een buitengewoon prettige reis, die vooral daarom zoo gezellig was, om dat de geestigste Hoofdinspecteur van Ne derland in ons midden was in Barmen aan. Enkele commissies stonden aan den trein om ons af te halen en na enkele mi nuten waren we voorzien van de noodige kaarten en wisten, waar ons logies was. Voor al de deelnemers uit Holland was voor logies gezorgd bij vriendelijke ingeze tenen. Ook de deftigste families hadden hun huis opengezet voor de buitenlanders. Reeds op de begroetingsavond op Vrijdag merkten wij, dat uit alle deelen van Europa vrien den van het Christelijk Onderwijs gekomen waren om samen te spreken over de nood zakelijkheid van dat onderwijs en de mid delen en we»en te vindon tot verbetering daarvan. Een spreker was afkomstig uit 1 ilsit. op enkele meters afstand van het verre Litauen. Een ander kwam uit Tseëho-Slowakije ons vertellen, hoe de Christenen daar nog steeds hun eigen scholen geheel alleen moeten: onderhouden en bovendien de scholen van den staat. Er was iemand uit Zevenburgen, die ook vertelde, dat slechts geloofsmoed hen staande houdt in den moeilijken strijd voor de vrij e Christelijke school. Allen be- toocdoi dat het de scholen in een land zijn, >:io vo .r den ondergang kunnen behoe den: „Geef mij de jeugd en ik heb de toe komst". Neutraliteit is een onding! Hoo lang hebben reeds hier in Duitschland ver keerde krachten in de scholen gewerkt, 't Was in vele scholen net als bij ons vroe ger: een stelselmatige voorbereiding tot de sociaal democrat Ni komt ontwaking! Overal ziet men in, J.-.t oen school met den. Bijbel noodzakelijk is. Vanuit Holland is de sloot tot ontwaking gekomen en nog steeds wordt Hollandscho hulp dankbaar aanvaard, Juist het massale optrekken naar Barmen was een vreugde voor de Evangelische Pro testanten. Het medeleven van de Hollanders heeft de Duitsche broeders zeer verkwikt. Het ware te wenschen, dat de Hollandscho schoolbesturen of particulieren, die het zenden van afgevaardigden in onzen tijd ongemotiveerd achtten, het heilig enthou siasme gezien hadden, waarmee men thans ten strijde trekt. Reeds de eerste avond was een mooi moment. Op Zaterdagmorgen werd het congres ge opend en verder geleid door Prof. Dr. J. Waterink. In zijn openingswoord wees de spreker er op, dat wij alle problemen omtrent opvoeding moeten bezien in het licht van Gods Woord. En in dezen tijd van beproeving houdt ondanks alles het idealis me van het geloof ons staande. Meer dan 80 jaren heeft de Hollandsche schoolstrijd geduurd. Maar wij zijn j>al blijven staan, omdat het was een zaak van geloofsnood- wendigheid. En toch: niet onze steTke han den hebben het werk volbracht, het was Gods werk. De spreker dankt alle medewer kers in 't bijzonder de heeren Buehholz, Windisdh, Schreuder, U'ittenbogaard en Grünweller. Een ontroerend moment was ook, toen de voorzitter onzen Pierson herdacht, van wicn de stoot tot het eerste internationale Chris telijke Sohoolcongres is uitgegaan. Daarna sprak een vertegenwoordiger dier Duitsche Evangelische onderwijzers. Hun aantal is nog niet groot, maar is groeiende. Hij hield een warm pleidooi voor de Chris telijke school. De voorzitter bedankte den spreker en herinnerde aan het gezegde, dat de oorlog van 1870 door de onderwijzers gewonnen is. Als alle Duitsche onderwijzers zoo zijn als Herr Spader, dan wordt ook deze school strijd gewonnen. Morgen hopen we dit overzicht van het Congree te vervolgen. LICHAMELIJKE OEFENING GYMNASTIEK HET EERSTE LUSTRUM VAN D.I.O. De Haageche Chr. Gymnastiekvereeniiging herdenkt haar eerete lustrum. Dit feit zeil worden gevierd met een lustrum-uitvoering, welke D.V. op morgen zaïl worden gehouden Er is voor de jonge Haageche vereeiiigiing ad'le reden om over het resultaat veun de eer ete vijf jaar tevreden te zijn; zij mag bogen op een ledental van ongeveer 300 onderen en jongeren, heeft een energiek bestuur en een goede naam. Dat ook het contact met de verechiiilldene kerkelijke voormannen goed ia, blijkt wel uit heit feit, dat in het feeet programma zoowel Dr W. J. de Will de, Ned. Herv. predikant, ails Dr J. Hoek, Geref. predikant in een bijdrage hun waardeering voor het werk vam D.I. kwamen betuigen Op de feestavond hoopt een damescomité, met mevr. De Walde als eere-presidente aan het hoofd, een vaandel aan te bieden. De baten van dezen avond komen ten goede aan de nieuw te bouwen Ned. Heirv, en Geref. kerken in Zuid. 3-5 5-0 8-2 0—4 7—1 0—5 DE C.N.V.B.-COMFETITIE Nagekomen uitslagen: Vriezen veen: WESparta Zwolile: ZwaluwenSparta Kampen: DOS I—CSV I Zwolle: CSV 11^—Stormvogels Enschedé: Sparta I—Juliana Utrecht: EDO—DVV II Nunspeet: Volhardiing IGo Ahead Kampen: Go Ahead IIVolharddug II 22 Kampen: DOS II—Quick II 3—5 Zwolle: Be Quick IIElb. Boys I 12 Glanerbrug: Sportlust I—BCSV 34 Borne: BCSV II—Sportlust II 1—3 Leeuwarden: Zwaluwen I—Zwaluwen II 9—5 Competitiestand in de afd. Friesland: gesp gew. gefl. varl. pnt v.—t. Zwaluwen I 3 3 0 0 6 1810 HVV 3 2 1 0 5 9-5 V en K 3 1 0 2 2 14—12 Zwaluwen II 5 0 14 1 1125 Oranje Nassau Vitesse

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3