llirutur £ri hsrljr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ie ABONNEMENT: Per kwartaal In Lalden en In plaat sen waar 'n agentschap Revested Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending »*-50 dagenjksche zending ,5.50 Alles bij litbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Jondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 11 OCTOBER 1932 No. 3784 ADVuRTEN.\EN Van 1 tot 6 regels......—.........», L19W Elke regel meer.........—0.22V5 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang lit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. EEN VRUCHTELOOS PROTEST Over het demonstreeren op Zondag schreef en „religieus denkend politie-ambtenaar", id van den rooden politiebond in zijn or- aan een teekenend, maar vruchteloos pro- 50 De inzender heeft practisch weinig ver zachting van zulke demonstraties; de over- eid, die maatregelen neemt, weet van te oren wel, dat er verzet zal komen. Dat is jn eerste gedachte. Dit is een nuchtere opmerking, waarvan re thans alleen willen zeggen, dat men groo twij fel kan koesteren aan het nut van emonstraties, doch dat ernstige critiek, ver- et (zoo men wil) daarmee niet veroordeeld ijn. Mits men maar argumenten aanvoert, rant die hebben altijd waarde. Holle en gevaarlijke betoogingen missen iet doel en wie daarvan heil venvacht, be- (keipie?t zich. Belangrijker is de opmerking, welke deze Dzender maakt over 't demonstreeren op ondag. Te meer, omdat het hoofdbestuur eailerklaarde, dat zij, die niet demonstreeren, 1 [igenlijk ontrouwe leden der organisatie zijn. .Hiermee, aldus het protest, worden op wijze, de religieuse gedachten en ge- iens gekwetst". „Nimmer te voren werd den leden van N pilzen Bond de verplichting als het ware bpgelegd, deel te nemen aan demonstraties bp Zondag". „Het heeft sterk den schijn, dat de mo- vakbeweging in het algemeen spe- ,1 de Zondagen uitkiest voor een demon- tie". ,Voor den schrijver staat het vast, dat, neer de geestelijke belangen in de mo- irne arbeidersbeweging voortaan nog meer rden verwaarloosd, dit noodwendig moet liden tot een conflict, met gevolg, dat weer :n nieuwe organisatie moet worden opge richt". En hij vermaant, „laat dan de moder- le vakbeweging niet langer de gewetens Lwetsen. doch tijdig de bakens verzetten", is een teekenend en welgemeend pro- De vakbond kan van zijn leden niet jfcehen, dat zij hun geweten geweld aandoen. n^' Jaarom kan een Christen het niet uithouden i de moderne vakbeweging. Het is echter ook een vruchteloos protest. De redactie van De Politiebode voelt er niets ran, „dat door demonstreeren op een Zondag le gevoelens van religieus denkenden op uwe wijze worden gekwetst". En zij wijst op de R. K. bonden, die er >k geen bezwaar tegen hebben om op Zon- lag te vergaderen. Dat feit staat natuurlijk vast; we hebben ir meermalen op gewezen en we verstaan dat I.-K. leiders vaak verlangen naar een „Cal- rinistische Zondag". Maar de inschikkelijk heid der Roomsoh-Katholieken op dit punt rerandeft niets aan de gewetensbezwaren van inderen. En daarover denkt de Politiebode il heel licht; want zij antwoordt: .,Als pessimisme en principes ons tot niets doen zouden doemen, gelijk dit met inzen der het geval blijkt te zijn, dan zouden de rakbonden hun matten wel kunnen oprollen". Die uitspraak is duidelijk. En wanneer er nu werkelijk nog personen met Christelijke levensovertuiging in „moderne" vakvereeni- gingen gevonden worden, dan, weten ze nu voor goed, waar hun plaats niet is! Uit de Pers. PROF. BORDEWIJK VERKLAART ZIJN FOUT Prof. Bordewijk heeft in de laatste .afleve ring van Ec. Stat. Berichten zijn fout willen verklaren. Hierin slaagt hij nauwelijks vol- doende. Het „Amstcrdamsch Effectenblad althans schrijft er als volgt over: In de op 6 October verschenen afleve ring van Economisch Statistische Berich ten no. 875, vindt men op biz. 7S7 een ingezonden stuk van professor Bordewijk waarin hij de verklaring geeft van een getalfout betreffende het Rijks-reserve fonds (zie nummer 218 van het A.E.). De hoogleeraar verklaart 't slachtoffer te zijn geworden van een foutieve opgave in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, waarin 't bewuste bedrag vermeld stond als f 569.2-41.335, hetgeen moest zijn f569.241.33V2- En schrijft: Ver verwijderd van de officieele bron was ik, in verband met den vereischten spoed, aangewezen op het eenige mij ten dienste staande materiaal, dat. naar ik dacht, betrouwbaar was, de N.R.C. Deze aan de spits onzer dagbladen staande courant heeft die fout niet hersteld; dit valt te meer te betreuren, waar het hier ging om een groot bedrag en een zaak van eminent gewicht. Om nu niet voor een naïeveling te worden aangezien, wil ik even mededeelen, hoe het komt, dat ik niet dadelijk ten aanzien van een zoo groot bedrag argwaan heb opgevat. Mij speelden de eveneens in totaal honderden millioenen beloopende overschotten op de rijksrekening van 1924 tot en met 1930 door het hoofd, waarvan echter slechts de saldi van de dienstjaren 1929 en 1930 dit reservefonds hebben gevoed. Met het bedrag, dat de N.R.C. vermeldde, voor oogen, heb ik mij toen verder niet ge realiseerd. dat het leeuwendeel dier over- i dit fonds niet is ten goede Men zou zoo zeggen, dat, waar prof. B. zelf de zaak van „eminent gewicht" be schouwt, hij het archief van de Rijks- Universiteits-bibliotheek te Groningen had kunnen raadplegen een bron, die niet ver verwijderd is en waar hij dan uit de vorige begrootingsstukken direct had kunnen zien, dat een dergelijk cijfer moest berusten op een foutieve opgave. Wanneer men het regeeringsbeleid aan valt, dienen dan toch minstens de offi cieele stukken geraadpleegd te worden. Doch uit de mededeelingen van het thans geplaatste ingezonden stuk blijkt duidelijk, dat de financieele toestand van ons land niet bestudeerd werd. Dat zeifs een professor zich vergissen kan. weten wij allen en is mensehelijk, doch, dat prof. B. de gemaakte fout op deze wijze tracht goed te praten, maakt de zaak slechts erger. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN By Kon. besluit is benoemd tot ridder in de )rde van Oranje-Nassau M. H. W. Beuken, loofd der openbare lagere school te Mechelen, gemeente Wittem; is toegekend de aan de Orde van Oranje- Jassau* verbonden eere-medaille, In brons, aan l. A. P. Rüsenbrü. zeepziedersknecht b(j de Vergulde Hand", sepfabriek ,.D< I de aan de Ordevan Oranje Jong. blikslager bij de firma De Brun Nassau mej. C. den Bieman (zuster M. Marini overste van de Roomsch-Katholieke Gerart Majella-stichtJng ter verpleging van mela. schen te Suriname. CURAcAO Bij Kon. besluit is aan den heer H. Sch borgh. op verzoek, eervol ontslag v administrateur van financiën in Lur dankbetuiging voor de langdurige di ZEEMACHT Eervol uit zeedienst ontslagen de officie aarinestoomvaartdienst le klasse G A Dl bevorderd tot officier marine-stoom' ilenst le klasse die der 2e klasse M. Ku H. M. DE KONINGIN NAAR ZEELAND Naar wij vernemen vertrok H. M. de Ko ningin heden met den trein van 10.24 uur uit Arnhem naar Zeeland, teneinde aldaar eenige schetsen te maken. De Koningin keert terug met den trein welke 20.47 uur te Arnhem aankomt. TWEEDE KAMER DE VACATURE-GUIT De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, heeft wegens het niet-aannemen van zijn be noeming door Jhr .Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck in de vacature-Guit, thans tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer W. S t e i n m e t z. Amsterdam. TOENEMENDE NOOD IN DEN TUINBOUW De hoofden der 50 Westfriesche gemeente besturen naren wederom in vergadering bij een om de situatie te bespreken, ontstaan door den toenemenden nood in den tuin bouw. Het bleek, dat dit stuk platteland zich sterk misdeeld en getroffen voelt, ter wijl de gemeentebesturen veelal onmachtig zijn om hulp te bieden. Besloten werd de Regeering te verzoeken om perfectie van hulpverleening in werkverschaffing en steun. Verlangend wordt uitgezien naar de tuinbouwsteunwet. Door nood gedwongen, gingen zeer vee." stemmen op voor steun in natura. Besloten werd uitvoerig advies hierover te doen uit brengen aan de Commissie-Lambooy. De vertegenwoordiging van den midden stand' verzette zich ter vergadering tegen steun in natura, wanneer niet de midden stand zelf hiermede gedeeltelijk wordt IR. DR. J. W. IJZERMAN t Gisteravond is te 'e-Gravenhage op den leeftijd van 81 jaar overleden de heer Ir. Dr. J. W. IJzerman, hoofdingenieur bij de Staatsspoorwegen en oud-lid der Tweede Kamer. Jan Willem IJzerman werd geboren te Sliedrecht op 9 April 1851. Na zijn opleiding te Breda werd hij in 1S70 benoemd tot tweede luitenant der genie, maar hij is niet lang in militairen dienst gebleven. In 1S73 vertrok hij naar Indië als spoorwegingenieur.. Onge veer 24 jaar is hij werkzaam geweest bij de opneming, den bouw en de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java en Sumatra. In twee verschillende perioden heeft de heer IJzerman zitting gehad in de Tweede Kamer. Zonder dat hij poseerde als Indische specialiteit, liet hij bij verschillende belang rijke besprekingen over koloniale zaken zijn invloedrijke stem hooren. Nog tal van andere functies heeft hij vervuld ten dienste van het land en de wetenschap. Hij is o.a. voorzitter geweest van het Haagsclie Lyceum aan welks oprichting hij groot aandeel heeft genomen, en curator van de door die instelling ge stichte leerstoel voor paedagogie te Leiden. Voorts voorzitter van den Mijn raad en pen ningmeester van het Kon. Instituut voor de Taal-. Land- en Volkenkunde van Ned.-Indië. Nog lang niet alles waarmede de heer IJzerman zich heeft bezig gehouden is met het voorafgaande aangeduid. Vermelding verdient echter inzonderheid zijn voorzitter schap. van de Linsohoten-Vereeniging. welke hij met enkele anderen had gegrondvest j DE AMSTERDAMSCHE STEMPELKWESTIE DE A.-R. KIESVEREENIGING EN WETHOUDER DOUWES De motie van de Bondsvergadering Het was te begrijpen dat ook in de kies verenigingen in de hoofdstad zelf, bezwa ren bestonden tegen de houding door het college van Burgemeester en Wethouders, en door den Antirevolutionairen wethouder aangenomen. En het spreekt van zelf dat men de eer ste gelegenheid de beste aangreep, om over die zaak een oordeel uit te spreken. Die ge legenheid was er toen de Bondsvergadering samenkwam, om te hooren naar een rede van het Kamerlid C. Smeenk. Voor de heer Smeenk het woord kreeg, werd de zaak, die langzamerhand een bran dende kwestie is geworden, afgedaan. Ten minste voor zoover het de kiesvereeniging betreft. Het is bekend dat de betreffende Wethou der van meet-af tegen het geven van facili teiten bezwaar had, dat hij dit ook duidelijk heeft uitgesproken, doch tenslotte het be sluit van de meerderheid heeft uitgevoerd. Vrijwel unaniem meende men in onze kringen, dat het plicht ware geweest, geen medewerking te verleenen aan de uitvoering van een zoodanig besluit en desnoods al> wethouder heen te gaan. Bij elk meenings- verschil is dat natuurlijk niet te doen, maar hier was toch wel de spanning zoo groot, dat uittreden plicht was geweest. Het Centraal Bestuur kwam daarom reeds terstond met het voorstel om een uit spraak te doen. Een uitspraak waarin be treurd werd de houding van het college en ernstig leedwezen werd uitgesproken over het feit dat de wethouder Douwes aan de uitvoering van het besluit medewerkin; had verleend. Het bestuur meende, in tegenstelling met enkele leden, dat men niet verder behoorde te gaan. Naar socialistisch voorbeeld, een lid verzoeken heen te gaan. terwijl er van een principieel verschil geen sprake is. leek hem niet juist. Trouwens, de overgroote meerderheid der vergadering stemde daar mee in. Een voorstel namens een der kies- vereenigingen ingediend strekkende tot een uitspraak voor royement werd niet in handeling genomen. Of de zaak nu „uit" is? Het is ons be kend dat enkele leden der kiesvereeniging een scherper uitspraak hadden gewild. Maar voor wie in de politieke terminologie geen vreemdeling is, lijkt ons de aangenomen motie nogal afdoend. Of de betreffende wethouder, uit dit oor deel van de kiesvereeniging bepaalde conse- kwenties trekken zal, is ons momenteel nog niet bekend. Zooals men weet, behoore: antirevolutionairen niet tot de „verbonden partijen" en heeft de fractie geen man voor het college aangewezen. De heer Douwes is door een meerderheid van den Raad, zonder eenige afspraak, gekozen. Het is nimmer naar den geest van een goed deei der partij geweest, dat in deze situatie een antirevolutionair zitting nam in het college. Misschien heeft dit ook thans bij het uitgebrachte votum invloed gehad Hot terugtrekken nu, zal dus ook een kwestie van persoonlijk inzicht van den heer Douwes blijven. De positie is voor hem wel heel pijnlijk. Jaren lang heeft hij met groote trouw en toewijding in Raad en Staten de partij gediend. Niet altoos heeft hij de waardeering gevonden, waarop hij recht had. Gezien zijn leeftijd, loopt hij nu zijn laatste ronde wellicht mee. Maar, hoe pijnlijk ook wij de situatie voelen, en hoe gaarne wij het anders had den gezien, het lijkt ons toe, dat na de uit- TEGEN STEMPELVACANTIE MINISTERIEELE MAATREGEL De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft de gemeentebesturen verzocht ten spoedigste aan hem ter goedkeuring in te zenden een gewijzigde steunregeling, bij deze wijziging zal rekening moeten orden gehouden met een nieuwe aanvul ling van het besluit van den Minister van Binnenlandsehe Zaken van 15 Januari 1932, luidende: „De regeling tot bepaling van tijd (en) en Dlaats van stempeling wordt vastgesteld door burgemeester en wethouders. Zij is aan de goedkeuring van den Minister van Bin nenlandsehe Zaken onderworpen, terwijl af wijking van de goedgekeurde regeling an ders dan in gevallen van dringende nood zaak, b.v. bij ziekten of overlijden van bloed of aanverwanten zonder toestemming van den voornoemden minister niet geoorloofd is". Hierdoor wordt dus bereikt, dat ongere geldheden als bij de opening der Staten- Generaal plaats hadden, niet meer kunnen •oorkonten. HET BEZOEK VAN DEN PRINS VAN WALES ONTVANGST TEN PALEIZE Naar aanleiding van berichten in de bui- tenlandsche pers, dat het vertrek van den Prins van Wales en zijn broeder Prins George uit Maljnö voor onbepaalden tijd zou zijn uitgesteld, werd door de Britsche Legatie te Den Haag medegedeeld, dat van een zoodanig uitstel op de Britsche legatie niets bekend is. Men rekent daar, dat de Prins van Wales op den vastgestelden tijd zal aankomen. Prins Hendrik zal den Prins van Wales Donderdag a.s. des namiddags omstreeks 5 uur ten paleize Noordcinde in Den Haag ontvangen. De Prins van Wales zal de thee bij hem gebruiken. VERKOOPT PORTUGAL TIMOR AAN DE VEREEN. STATEN WAARSCHIJNLIJK LOOZE GERUCHTEN In Oost-Indië ligt het eiland Timor, dat ge deeltelijk aan Nederland en gedeeltelijk aan Portugal behoort. Nu maakt de „Daily He rald" melding van geruchten, dat Portugal met de Ver. Staten in onderhandeling was getreden over de verkoop van zijn deel van Timor. Mocht dit gerucht waarheid blijken te zijn, dan zou het tot groote ongerustheid aanlei ding kunnen geven. De veiligheid onzer ko loniën zou er zeker door in gevaar komen. Maar waarschijnlijk zijn het niet meer dan loozc geruchten. Want als onderhandelingen gevoerd mochten worden dan zou ons land er wel iets van vernomen hebben. Immers zoo brengt de „N. R. C." in her innering, „bij art. 13 van het op 1 October 1904 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en rtirtugal gesloten verdrag tot regeling der grenzen van het wederzijdsch gebied op het eiland Timor, (Stbl. 190S no. 414) „kennen de Hooge Contracteerende Partijen elkander in geval van gedeeltelijken of geheelen af stand van haar grondgebied of van haar souvereiniteitsrechten in den archipel van Timor en Solor wederkeerig het recht van voorkeur toe op voorwaarden die gelijk of gelijkwaardig zijn aan de voorwaarden, die mochten zijn aangehoden". Indien er ernstig sprake ware van een verkoop aan de Ver. St zou Nederland d in elk geval daarin te voren moeten worden gekend, en zoo de voorwaarden van den ver koop aan Amerika bepalingen mochten be vatten, die om welke reden ook gevaarlijk voor ons moesten worden geacht, zou Neder land van zijn recht van voorkeur gebruik kunnen maken." Zoo eenvoudig staat het met dezen ver koop dus niet. Doch niettemin moet men ook op de geruchten ietten. DE VETCONTINGENTEERING TREEDT HEDEN IN WERKING Gisterenavond is in de „Staatscourant' afgekondigd het kon. besluit, waarbij tot tijdelijke beperking van den invoer van ongesmolten dierlijk vet is overgegaan. Het besluit treedt vandaag in werking. WEMELDINGE IN VLAGGENTOOI EEN ZEVENTIGJARIGE BURGEMEESTER Gister vierde de bekende burkemeester van Wemeldinge, de heer F. Wabeke, zijn zeventigsten verjaardag. Het heeft hem daarbij niet aan blijken van waardeering ontbroken. Zeer talrijk waren de bewijzen van belangstelling, die de heer Wabeke uit zijn gemeente, maar ook uit tal van andere plaatsen, zelfs uit het buitenland, mocht ontvangen. De uitgestoken vlaggen in het dorp wezen er op, dat de burgerij met haar burgemees ter meeleefde. Ook kwam de gemeenteraad, later gevolgd door de gemeenteambtenaren, hem aan zijn woonhuis feliciteeren. Menig hartelijk woord van gelukwensch is daar tot hem gesproken. De heer Wabeke is sedert 24 December 1902 burgemeester van Wemeldinge. Voor dien was hij reeds Raadslid, wat hij tot he den toe is gebleven. Hij mag zich verheugen in de achting van alle groepen der burgerij en tracht, hoewel hij zich zijn overtuiging allerminst schaamt (de heer Wabeke is de A.-R. richting toegedaan), voor al zijn ge meentenaren inderdaad een burgervader te zijn. Behalve burgemeester is hij voor velen ook een vaderlijk vriend en raadgever. In de oorlogsjaren heeft hij zich zeer ver dienstelijk gemaakt voor de uit hun land gevluchte Belgen, die in groote getale te Wemeldinge waren aangekomen. Alles wat kan dienen tot behoud der Zeeuwsche folklore heeft zijn warme be langstelling. Hij was langen tijd Bestuurslid van Vreemdelingenverkeer en van de com missie voor de ringrijderijen op Zuid- Beveland. De heer Wabeke is ridder in de orde van Oranje-Nassau. AMSTERDAM ACHTERUITGAAND TRAMVERKEER In de periode 1 Januari—30 September 1931 werden door de Amsterdamsche tram vervoerd 106.061.330 passagiers. Voor de overeenkom stige periode in 1932 bedroeg dit slechts 87.657.000, hetgeen een achteruitgang betee- kent van 18.404.330 passagiers. OPLEVING IN DE AMSTERDAM SCHE HAVEN De omstandigheid, dat de laatste maan den in den algemeenen economischen toe stand eenigermate een verandering is inge treden, welke er op zou kunnen wijzen dat de wereld over bet dieptepunt van de crisis heen is. heeft het Persbureau Vaz Dias aan leiding gegeven don heer W. N. van de Poll, havenmeester te Amsterdam, de vraag voor te leggen of het beeld der in- en uitgaande schepen, voor zoover die het hoofdstedelijk havengebied betreft, den laatsten tijd een zoodanige verandering heeft ondergaan, dat van een opleving in de haven gesproken zou kunnen worden. De heer Van de Poll beantwoordde deze vraag bevestigend, zonder in hetgeen hij heeft waargenomen 'n direct of zijdelingse!! verhand te kunnen of willen zoeken met 't aspect, dat de beurs sinds eenige maanden heeft geboden. Het valt niet te loochenen zeide hij - dat er den laatsten tijd te Amsterdam on ik bedoel dan vooral het Oostelijk haven gebied, waar de schepen van de K.N.S.M. en de „Nederland" ligplaats hebben, wat méér schepen ziin waar te nemen, welke dieper beladen zijn, dan wij gewend waren. En zoo bevinden zich er thans ook op liet IJ. om en nabij de Silo. verschillende met graan beladen schepen, waaronder er één is. namelijk het Grieksche s.s. „Michnliog Xilas", dat wij aan den steiger van de Hol landAmerika! ijn hebben moeten doen meren. Wat is het bijzondere daarvan? Het bijzondere daarvan is dat sinds Augustus 1921 aan genoemden steiger geen beladen vrachtschip ligplaats heeft gehad, hetgeen er dus op wijst dat wij voor het groote aantal graanschepen, dat zich mo menteel in de haven bevindt, bijzondere maatregelen hebben moeten treffen. Ook in de Houthaven is weer leven te be speuren. De ledige plaatsen, welke de sche pen laten, die uit dit gebied, o.a. de Miner va haven. vertrekken, worden spoedig weer door andere houtbooten aangevuld. Dit alles tezamen vormt zoo besloot de havenmeester een beeld, dat in deze tij den, nu iedereen nog steeds praat over cri sis en crisisnood, een verheugenden aan blik en dient vooral daarom ook aan de vergetelheid te worden ontrukt. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ KAMERKIESKRING ..LEIDEN" Onder leiding van den heer H. Nieuwen- huvsen, van Zegwaart, kwam het bestuur van den Kamerkieskring „Leiden" op Zater dag 8 October te Den Haag in vergaderin; bijeen. Onder de ingekomen stukken is een schrij ven van den heer C. van Muiswinkel te Zwammerdam, waarin deze meedeelt ont slag te nemen als lid van het Kamerkies- kringbestuur. Nu de voorbereiding voor de a.s. Kamerverkiezing weer een aanvang ge nomen heeft, acht de heer van Muiswinkel de tijd gekomen om in zijn plaats een jongere kracht te stellen. De vergadering neemt met leedwezen van deze mededeeling kennis. Immers de heer v. Muiswinkel is in de actieve politiek, met name in de Rijnstreek een bekende en ge ziene persoonlijkheid, die slechts noode kan gemist worden. Jaren aaneen, voorheen in het oude Kamerdistrict „Bodegraven" en na de Kies wetwijziging in 1918, in den Kamerkies kring „Leiden", heeft de heer v. Muiswin kei een vooraanstaande plaats in 't actieve politieke leven ingenomen. De A.R. partij is den heer v. Muisw inkel veel dank verschul digd. De vergadering kan niet anders dan het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze verleenen, maar besluit, den heer van Muiswinkel te verzoeken nog tot het einde dezes jaars in functie te blijven, aangezien in December a.s., in de vierjaariijkschc gadering van rtcn Kamerkieskring de perio dieke verkiezing van het bestuur plaats heeft. Door den voorzitter wordt verslag uitge bracht van de vergadering van het Cen- traal-Comité op 22 September 1.1., die hij als afgevaardigde van don Kamerkieskring Lei den heeft bijgewoond. De besprekingen in deze vergadering ge voerd, o.a. over de wijze van candidaatstel- ling in 1933 zijn vastgelegd in de uitvoe rige voorstellen van liet C.C., die bereids aan de kiesvereenigingen ter behandeling zijn toegezonden. Besloten wordt deze voorstellen in de a.s. vergadering met afgevaradigden der aange sloten kiesvereenigingen te behandelen. Het bestuur zal deze voorstellen in die vergade ring toelichten. Ter voorbereiding en regeling van boven genoemde vergadering, die dit jaar te Gouda zal plaats hebben, wordt een commissie be noemd, bestaande uit de heeren Boot, te Leiderdorp, Bonda, te Oegstgeest, Karstens te Leiden, Nieuwenhuysen te Zegwaart, en Polet te Gouda. Voor de middagvergadering zal mr. J. A. de Wilde worden uitgenoodiigd een opwek kend woord te spreken. Een door 't Modenamen uitgebracht prae- advies op de verschillende voorstellen, in gekomen op het hoofdstuk Hulp-Centrales van het concept-reglement, wordt besproken en ongewijzigd met algemeene stemmen aangenomen. Tevens wordt behandeld een door den secretaris samengesteld programma van spreekbeurten voor de Kiesvereenigingen in de a.s. wintermaanden. Het programma bevat 51 kiesvereenigingen met 10 sprekers. Enkele leden verklaren zich bereid den secretaris bij het regelen dezer spreekbeur ten te assisteeren. In verband met het bepaalde in art. 4 van het reglement, nl., dat den kiesvereenigin gen gelegenheid moet worden gegeven, ge schikte personen te noemen voor de gros lijst van candidaten voor het bestuur, zal de secretaris nog deze week een desbetref fende circulaire lot de K.V. doen uitgaan. Opgaven voor deze groslijst moeten uiterlijk Vrijdag 4 Nov. a.s. bij het secretariaat van den Kamerkieskring, Hooigracht 35, Leiden worden ingezonden. Op Zaterdag 5 Novem ber zal het bestuur opnieuw in vergadering bijeenkomen Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten, nadat Ds. E. II. Broekstra, van Rijnsburg, is voorgegaan in dankzegging. Land- en Tuinbouw. BACONBEREIDING lo van den Landbouw deelt mode, ide de dag:en 29 September—Oct. baconberieding 35.198 (voor- or «„O, |--'--ns terwül werd a 34.787 (29.657) Gemengd Nieuws. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. De 50-jarige tuinder M. Coenen, die een week geleden als gevolg van een aanrijding door een personenauto np den Tegrlsche- ceg te Venlo een ernstigen val heeft ge daan. is overleden. INBRAAK. Te Bergambacht hebben de 16-jarige U. en de 17-jarige van W. ten huize van G. R. in gebroken cn f 30 gestolen. De politie heeft hen later gearresteerd en opgesloten. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Geruchten over de verkoop van Timor door Portugal. De Amsterdamsche Stempelkwestie. Opleving in de Amsterdamsche haven. Relletjes te Bodegraven. (bit 2) Dc verkiezingsuitslag in België en de posi tie van het kabinet-Renkin. Ambtsaanvaarding van Prof. Dr. H. J. Pos. Het Eerste Internationale Chr. School- congres. Crisistoestanden in vroeger jaren. (Blz. 9) De dader van de moord te Zenderen heeft bekend. Trambotsing te pkehaar. RELLETJES TE BODEGRAVEN 'N GEBARRICADEERD HUIS INGENOMEN Maandagmiddag werd onder toezicht van den burgemeester en in tegenwoordigheid van vier gewapende politiemannen een ge zin aan de Rijnkade wegens huurschuld ge rechtelijk uit hun woning gezet. Deze uitzetting verliep niet gemakkelijk, daar de deur w as gebarricadeerd en vastge spijkerd, terwijl de man zich op de boven verdieping had verschanst en het zolderluik Jiad dichtgespijkerd. Met de geladen revolver in de hand drong de politie via een ladder door een ingesla gen raam de bovenverdieping binnen. Onderwijl kwam het buiten onder leiding van den plaatselijken leider van de O.S.P, tot een demonstratie. s Avonds begaf de man zich met zijn ge- heele gezin, bestaande uit grootendeels heel kleine kinderen, naar het gemeentehuis, waar het college van B. en W. vergaderde. Ook de O.S.P.-ers waren weer present. Eén dezer laatsten, die "wat al to hardhan dig optrad, werd door de politie met de gummistok weggejaagd. Na afloop der \ergadering werd aan den burgemeester om buisvesting gevraagd en toen deze de politiepost aanbood, volgde een menschenmenigte van vele honderden personen den stoet. De politie werd tenslotte genoodzaakt in te grijpen en joeg do menschen uit elkaar. Een wilde ren brak uit. waarbij verschei dene personen vielen en enkele klappen werden uitgedeeld. Het werd voor het an ders meestal rustige Bodegraven een zeer rumoerige avond. EEN ZONDERLINGE AUTOMOBILIST. Te Zaandam heeft de politie een auto in beslag genomen, aangezien de bestuurder niet in het bezit was van een wegenbelas- tingkaart. rijbewijs en nummerhéwijs. Er waren drie verschillende nummerbordjes aanwezig. VARKENSSMOKKELARIJ. In het Duitsch-Geldersche grensgebied w-nrdt op het oogenblik een uitgebreide smokkelhandel gedrevpn in z.g. ongemerkte varkens en biggen. Deze worden duurder verkocht dan de gemerkte. De politie en het veeartsenijkundiff toe zicht staan machteloos tegenover dezen frau- duleuzen handel, wijl zij niet het recht heb ben hier als controleurs in te grijpen. D» controle is nl. ongedragen aan de eigen con troleurs. bedoeld in de Varkenscrisiswet, Deze controleurs hliiken nog onvoldoende, te zijn geïnstrueerd om hier energiek te kunnen ingrijpen. Op de markt te Nijmegen waren Maandag w-eer groote partijen ongemerkte vartcenscn hieeen aangpvoerd. De bona fide-handelaars klagen over de zen on hi 11 ijken handel. Venvacht wordt thans, dat de controleurs weldra strenge»* zullen optreden tegen de overtreders. BRAND. Te Bolnes is 's na-hts in het café van S. Kerkhof, toen de bewoners afwezig waren, door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Café en bovenverdieping brandden geheel uit. Woonhuis en schuur bleven behouden. Verzekering dekt de schade. ONVOORDEELIGE WISSELPARTIJ Een Belgische vrouw vervoegde zich bij een wisselkantoor te Nijmegen om een biljet van 100 frs. te wisselen. De kassier vergiste zich en zag het biljet voor een van 1000 frs. aan. De vrouw kreeg dat bedrag dan ook uitbetaald. De Belgische zei niets, maar ver dween spoorloos. De politie te Nijmegen zoekt de Belgische inadam. EEN REGENBOOG BIJ MAANLICHT In den nacht van Zaterdag op Zondag hoeft zich een zeldzaam natuurverschijnsel op Zuid-Bevejand voorgedaan. Bij het ondergaan van de maan trok juist de groote wolkbank die den heelen avond den hemel had bedekt, boven den horizon weg. Het toen vrij komende maanlicht werd door de nog steeds vallende regen druppels geschift, waardoor gedurende vijf minuten een vrij goed zichtbare regenboog zich aan den N. O. hemel afteekende. DURE PASSAGIERS Zondag is de fonkelnieuwe autobus van den busexploitant P. uit Groesbeek door Duitsche douanebeambten bij den terugkeer van die bus van een uitstapje naar Duitsch- land, aan de grens aangehouden en in be slag genomen. De eigenaar kon de luis weer vrij krijgen togen betaling van een boot© .*an f 1350. Deze boete werd geëischt, omdat de heer P. onderweg op Duitsch gebied twee Duitsche passagiers had opgenomen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1