IHrttwr jTrihsrijf CTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT; per kwnrtnal In Leiden en In plaat- aar n ag-uitschap gevestigd |9 ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ...1ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4-50 dageiijksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 I NO. 3781 VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 iDTüBTCN,1EN Van 1 tot 6 regels..—.^.^....^. LiVfi Elke regel meern 0.22V5 Icgez. Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Hit nummer beslaat uit TWEE blade; OVER EEN VONNIS In het fabriceeren van sensationeele op- chriftcn is de roode pers prijswinnaar. En iet is zoo erg, dat eigen menschen er alkee- ig van worden en zelfs van ophitsing enz. preken. Een treffend voorbeeld is een artikel van recies een kolom over een vonnis van de rossche Rechtbank en dat met niet minder lan de vijf hier volgende schreeuwerige itels versierd is: „Een schandelijk vonnis der Bossche cchtbank"; „Roomsche moraal boven recht"; Kinderexploiiatie wordt gehandhaafd": Baron Van Voorst tot Voorst houdt zijn ienstbode van f 2.per week!"; „Geen echt voor de moeder". Na zooveel sensatie is een artikel feitelijk verbodig. Men weet er nu meer dan genoeg an. Alleen vraagt men zich af, of de Bos- clie rechtbank wel in Nederland resideert, ant zulke dingen acht men hier doodeen- oudig onmogelijk. Dat een rechter kan walen, erkennen wij; dat het in Nederland do „schandelijk" kan toegaan, als deze op- ihriflen zeggen, acht bijna iedereen onbe- laanbaar. Er is dan ook in den Bosch niets anders oorgevalfen, volgens minister Donner, dan at de rechtbank er rekening mee hield, dat inderen, die roomsch-katholiek gedoopt aren, niet aan de uit de voogdij ontzette loeder teruggegeven werden, omdat deze adrukkélijk liet verklaren, dat zij geen nkele belofte omtrent de godsdien- lige opvoeding wenschte te doen; terwijl zij roeger had geze'gd, dat zij haar kinderen roomsch-katholieke opvoeding wilde De rechtbank stelde zich daarbij op het landpunt, „dat op de ouders van nature de plicht rust, de kinderen op te voeden, dat is grooi brengen, verstandelijk te ontwikke len en zedelijk te vormen; en dat uit de verklaringen van de moe der en haar raadsman volgt, dat bij haar herstel in de voogdij de leiding, die min derjarigen noodig hebben, althans op het gebied van den godsdienst, die ook vol gens den raadsman der moeder een be langrijke factor bij de opvoeding is, zal ontbreken." Tegen deze overwegingen keert de roode srs zich nu met alle felheid waarover zij escliikt en zij vraagt Waar stelt onze Nederlandsche wet den eisch, dat de ouders hun kinde ren een godsdienstige opvoeding geven? Wie geef! een rechter, die volgens de Ne derlandsche wet moet rechtspreken de bevoegdheid uit te maken, dat op- voeding in een bepaalde gods dienstige richting in het be lang is van de kinderen? Wij kennen geen staatskerk; de kerkgenoot- schappen zijn naar ons recht gewone ver- ecnigingen; kerk en staat zijn principieel gescheiden. Uit deze nijdige opmerkingen blijkt over- ïidelijk, dat de sociaal-democraten de erg- e anti-klerikalen zijn van onzen tijd; doch erigens zit deze tirade vol verkeerde voor- el lingen en misverstand. Immers, afgezien van de vraftg of de Ne- erlandsche wetgeving geen rekening houdt iet de groote beteekenis van den godsdienst io Krijgswet spreekt er van als de bron an het hoogste geluk!), is het niet juist, at de Bossche rechtbank deze stelling po- eerde. Zij sloot zich aan bij de familic- vertuiging, welke hier aanwezig was en op rond daarvan achtte zij het gewenscht, dat kinderen bleven in hetzelfde godsdien- ige milieu, waarin ze aanvankelijk gedoopt 1 opgevoed waren. Be parafrase, welke het roode dagblad an de motiveering van het vonnis geeft, is ijuist. Voorts zit er een misverstand in, waaruit lijkt, hoe totaal onkundig de roode redac- es zijn op het gebied van het kerkelijk 'ven. Klakkeloos wordt hier beweerd, dat ie kerkgenootschappen naar ons recht ge- fone vereenigingen zijn". Raadpleging van et eenvoudigste kerkelijk handboekje had redactie wijzer kunnen maken. Met dc kerkelijke" medewerking is het daar nog iet in orde. Waarbij dan nog op te merken valt, dat 1 dit stukje weer de gebruikelijke verwar- ng te vinden is van godsdienst met kerk. erwijl het spreker, van „staatskerk" heele- isal geen zin had. Het is niet alleen een sensationeel, maar ok een oppervlakkig, ja misleidend journa- stiek vonnis, dat hier over een rechterlijk onnis geveld wordt. AD NOTAM NEMEN In het weinig doordachte vonnis, dat de node pers over de beslissing der Bossche nchtbank strijkt, komt een merkwaardige verklaring voor, welke we ad notam dienen e nemen. Op zeer krasse wijze wordt daarin de ge stichtsvoeding afgekeurd. Met woorden, die niet de minste twijfel overlaten. Aldus; „De gestichtsopvoeding is volgens het oordeel van alle deskundigen katholieke nooit iets anders dan een noodzakelijk kwaad Kan een kind in de vrije maatschappij worden opgevoed, dan moet het om psychologische, opvoed kundige redenen ook in die vrije maat schappij worden opgevoed. De funeste i vloed van het gestichtsleven op het kind in de puberteit is overbekend Wij hebben altijd de opvoeding in het ge zin hooger gesteld dan die in een gesticht maar zoo kras hebben we ons nooit uitge laten. Doch, bedriegt ons geheugen ons ni heel en volkomen? Hebben nooit plei dooien in de roode pers gelezen tegen ge- zins- en vóór gestichtsverpleging? Hebben we nooit discussies bijgewoond, wi sociaal-democraten aan het bestuur van stad en gewest den eisch stelden om de gezins verpleging te staken en door gestichtsopvo ding te vervangen? En werd vervolgens niet dikwijls het ovcrheidsgesticht begeerd boven de inrichting door particulier initiatief ont staan? Vergissen we ons heelemaal? En dient deze lofprijzing op de gezinsver pleging in 't geheel niet als argument, dat men pour besoin de la cause gebruikt; om dat het nu zoo mooi in deze roode kraam te pas komt? BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ALGEMEENE ARMENCOMMISSIE Tot lid der algemeene Armencommlssle ia benoemd mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck,. bur gemeester van Breda. LAND- EN ZEEMACHT Bij K. B. zijn benoemd bij het res.-personeel er landmacht, bij het wapen der inf.. tot res.- e-lult. bij hun tegenwoordig korps, de res.-2e- ilts. J. A. Vermeulen en A. M. E. F. de Grijs, eidien van het 10e reg. inf. RADEN VAN ARBEID Mr. Dr. J. VAN BRUGGEN VOORZITTER VAN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD VAN ARBEID. Wordt die te Delft opgeheven? Mr. dr. J. van Bruggen, thans voorzit ter van den Raad van Arbeid te Dordrecht, die benoemd is tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, werd in 1889 te Teteringen geboren. In 1915 promoveerde hij te Utrecht tot doctor in de wis- en natuur- Mr. Br. J. VAN BRUGGEN kunde. Later zette hij zijn studie voort en behaalde hij ook het doctoraat in de rechten. De nieuwe voorzitter van den Amsterdam- schen Raad van Arbeid heeft zich veel be wogen op publiek terrein, als Chr.-Hist. ge meenteraadslid en als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ook was hij lid van het hoofdbestuur der In- en Uitwendige Zending, bestuurslid van de Openbare Lees zaal te Dordrecht, bestuurslid van de ver- eeniging „Zonnegloren" te Soest, wiskundig adviseur van het Emeritaatsfonds van Ge reformeerde Predikanten, en wiskundig ad viseur van de Glasfabriek Leerdam. Wij vernemen, dat mag worden aangeno men, dat in de vacature van voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht zal wor den voorzien door de benoeming van Mr. G. Snoeck Henkemans, voorzitter van den Raad van Arbeid te Delft, en dat ernstig overwogen wordt de opheffing van de Raad van Arbeid te Delft en de verdeeling van het desbetreffende gebied tusschen de Ra den van Arbeid te 's-Gravanhage en Rotter- BIJ DE MARECHAUSSEE EEN VONNIS VAN DEN KRIJGSRAAD Met vreugde, indien geen leedvermaak, doet de roode pers mededeeling van vonnis, dezer dagen door den Krijgsraad in den Bosch geveld en waarbij een wacht meester van de Kon. Marechaussee tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk is ver oordeeld met terugstelling in rang. Wij betreuren het in hooge mate, dat deze behandeling de roode pers in de gelegenheid heeft gesteld om een schimpstukje op het korps Marechaussee te schrijven en wij stellen de hoogere leiding in dit korps hier voor aansprakelijk. Het feit zelf wordt in de roode pers vrij juist en nauwkeurig meegedeeld: een wacht meester heeft niet gerapporteerd, dat een tweetal onder hem dienende marechaussees na een dag verlof gehad te hebben, des avonds niet op tijd thuis kwamen en daar door des nachts niet konden deelnemen aan het onderzoek naar een diefstal. Dat was, militair gesproken, fout van dien wachtmeester. Maar ter verklaring dienen, dat een vroeger rapport over deze manschappen niet zeer gunstig had geluid dat ze onder leiding van dezen wachtmees ter uitstekend oppasten; en dat deze er nu opvoedkundig goed aan meende te doen de overtreding door de vingers te zien; ook. omnat ze dien nacht eenvoudig bij familie gebleven en 's morgens vroeg weer present Geen haan zou er naar gekraaid hebben, indien er des nachts niets gebeurd was; indien men dezen wachtmeester later niet was gaan „zoeken" en indien toen dit feit niel was aangebracht. Wij betreuren het, dat de Krijgsraad met deze dingen geen of o.i. zeer weinig rekening heeft gehouden. Ook niet met de omstan digheid, dat deze wachtmeester een staat van dienst heeft als weinig anderen. Van zijn superieuren kreeg hij steeds 't meest loffelijke getuigenis mee en zijn strafregister was absoluut blanco. Wij durven dat zoo kras te schrijven, omdat we een heel dik dossier hebben van hetgeen zich om deze zaak heeft afgespeeld en omdat het geheele korps marechaussee van noord tot zuid met deze dingen vol komen op de hoogte is. Toen we onlangs twee artikelen over ae organisatie der politie schreven, hielden we met een en ander rekening. Van alle kan ten betuigden met name marechaussees hun instemming met deze artikelen; we ontvin gen zelfs moties, onderteekend door alle leden van een brigade. Echter, op alle brieven en stukken stond vertrouwe lijk; want zoo schreef men: „de aard ome betrekking laat niet toe, dat wij open lijk door de pers onze instemming met de artikelen betuigen, aangezien we alsdan ge- 1 loopen in ongenoegen met onze hoog ste chefs te vallen". Dit is dezelfde toon, als welke men bij militairen hoort. We zouden, zoo zeggen zij, gaarne aan minister Deckers schrijven, wat ons hier opvalt en wat verbeterd moet wor den; maar als onze mededeelingen onder zocht worden, speurt men ook ernstig en met volharding, wie de schrijver is. En dan is hij nog niet gelukkig. Zoo ook hier. Zelfs voor commissies durft men de volle waarheid niet te zeggen. We critiseeren het vonnis van den Krijgs raad niet; maar wij betreuren het wel, dat hier blijkbaar geen rekening is gehouden met alles wat er aan en om deze zaak zat en waarvan men in den Bosch toch ook wel het een en ander weet getuige hetgeen nipt lang geleden is voorgevallen want d> 'straf is hier zeer zwaar. Veel zwaarder nog dan de buitenstaander kan vermoeden. Meer zeggen we er op dit oogenblik niet van; het spijt ons zelfs, dat we op hetgeen de roode pers schreef, wel even moesten reageeren. GOEDERENRUIL NEDERLAND-DUITSCHLAND Do Kamer van Koophandel en Fabrieken oor de Beneden-Maas heeft aan haar le den een circulaire gericht, waarbij zij de aandacht vraagt voor het door de Leidsche Kamer in het leven geroepen instituut van goederenruil met Duitschland, waarbij men er steeds op uit is, geen orders in Duitsch land te plaatsen, alvorens een Neder- landsch exporteur gelijkwaardige opdrach ten uit dit land ontvangen heeft De Kamer voor de Beneden-Maas wekt nu haar leden op deze beweging te steunen, door eveneens van het Leidsche goederen- ruil instituut gebruik to maken. INDISCHE TENTOONSTELLING GEBOUWEN IN BESLAG GENOMEN Op verzoek van eenige crediteuren van de maatschappij, welke de Indische tentoon stelling in het Westbroekpark te Den Haag exploiteerde is, zoo meldt het Hbld. beslag op de gebouwen gelegd. Er is nl. tusschen eenige crediteuren en de directie der tentoonstellingsmaatschappij geschil ge rezen over enkele vorderingen. Op grond van betwiste vorderingen is daarop Maandagmiddag omstreeks 4 uur be slag op de gebouwen gelegd. Op dat tijd stip waren echter de verschillende particu liere verzamelingen in het hoofdgebouw en de bezittingen van het Koloniaal Instituut te Amsterdam reeds grootendeels ingepakt Voor zoover wij hebben kunnen nagaan heeft men overigens ook geen bijzonderen hinder ondervonden bij het expediteeren van bezittingen, welke niet tot de eigendommen van de Tcntonstellingsmij. behooren. ONZE SPOORWEGEN Naar wij vernemen zullen zeer binnen- ko?-t eenige sneltreinen naar Luik en ver der naar Spa, Bazel Parijs niet meer te Eijsden (grens) stoppen. De douaneformali teiten zullen dan te Maastricht plaats hebben. BELASTING OP OLIËN EN VETTEN OP 10 OCTOBER A S. IN WERKING Recht op reuzel 0.35 per K.G. Naar de „Tel." verneemt is zeer spoedig het Kon. Besluit te verwachten inzake hei heffen van rechten op andere vetten dan boter en margarine, welke reeds met resp. 0.65 en 0.45 per K.G. belast waren, het belang van den steun aan den land bouw. De nieuwe regeling houdt in een be lasting o.a. van vet, dat verkocht wordt in de slagerswinkels, voorts van reuzel en van oliën. Deze accijns is bedoeld als een indi recte steun aan de botcrconsumptie en het verbruik van boter in bepaalde industrieën, welke vaak in den laatsten tijd, in plaats van boter, de tot dusver onbelaste vetten en oliën verwerkten, zooals o.a. biscuitsfabrie- ken en dergelijke. In een dezer dagen onder leiding van den heer Buckmann, leider van de Crisis Zui vel Centrale, gehouden bespreking met ver tegenwoordigers van allerlei vetten verwer kende industrieën is mededeeling gedaan van de maatregelen. Deze zullen, schrijft het blad, zoo we goed zijn ingelicht, reeds Maandag 10 October in werking treden. Het vervoeren, verkoopen of afleveren i; eenheden van meer dan 50 K.G. van andere vetten dan tot dusver als spijsvetten aan gewezen vetten en oliën, wordt slechts toe- «estaan onder conditie, dat de partij gezeld is van een geleidebiljet, dat door «Ie Crisis Zuivel Centrale wordt afgegevc: Eveneens is een geleidebiljet noodig vo< vervoeren, verkoopen en afleveren in eei heden van meer dan 50 K.G. van vetten, welke gekleurd of kunstmatig gearomati seerd zijn of een bijmenging bevatten van zout of water en overigens door samenstel ling of bewerking uiterlijk weinig of niet verschillen van boter en margarine. Het vervoeren, enz. in eenheden van meer dan 25 K.G. van reuzel is slechts toegestaan ook onder de voorwaarde, dat de partij vi gezeld wordt van een geleidebiljet, door de Centrale afgegeven, Onder reuzel wordt dan verstaan gesmol ten varkensvet, dat niet is gekleurd of kunstmatig gearomatiseerd of bijmenging bevat van zout en water. Verpakking en banderolles. De allereerst genoemde spijsvetten (met uitzondering dus van de gekleurde of kunsi matig gearomatiseerde en van reuzel) moe ten verpakt zijn in eenheden van y>, 1, 21/2, 5. 10, 20, 25 of 50 K.G. Op de verpakking van elke eenheid komen zegels of bande rolles, aanduidende het gewicht en vermel dende „vet (geen reuzel)". Voor de gekleur de of kunstmatig gearomatiseerde vetten, welke niet of weinig verschillen van boter margarine, moet de verpakking hetzelf de worden als voor de eerstgenoemde vetten. Deze vetten krijgen ook banderolles, waarop ermeld worden, behalve de woorden „vet (geen reuzel)" de woorden „dubbele hef fing" Voor zoover dan tenslotte reuzel wordt ervoerd, verkocht of afgeleverd in hoeveel heid van 25 K.G. en mihder, moet zij zijn verpakt in eenheden van y2 °f 25 K.G. Ook op de reuzel komt het beïastingmerk, vermeldende o.a. het woord „reuzel". Het ten verkoop, ter aflevering of in op slag voorhanden hebben van reuzel is slechts toegestaan in eenheden van y±, y2 of 25 K.G., voorzien van het vereischto merk voor vervoer. De belasting. In het Kon. Besluit wordt vermeld, dat de prijs van het reuzel-merk, dus de reuzel banderol le 0 35 per K.G. zal bedragen en veneens komt er 0.35 op de vetten, ande re dan gekleurde of kunstmatig gearomati seerde. Voor deze vetten, die het merk „dubbele heffing" er bij krijgen, wordt de banderolle op 0.70 per K.G. gesteld. Het bepaalde betreffende de vetten eii reuzel, behalve voor vetten gekleurd of kunstmatig gearomatiseerd, is niet van toe passing voor de waar, gedurende het tijn- vak van 9 tot en met 15 October door winkelier uit zijn winkel-voorraad ver voerd, verkocht of afgeleverd. Het bovenstaande beteekent dus o.a. dat los vet of losse reuzel nergens meer te krij gen zullen zijn en alle ruim 21.000 slagers in Nederland deze artikelen, als sigaren, gebanderolleerd moeten verkoopen. REGEERING EN BOUW NIJVERHEID DE WIJZE VAN STEUNVERLEENING. Eerst vereenigings- en gemeentebonw. Binnenkort zal met het van Rijkswege on dersteunen van de bouwnijverheid, door het verstrekken van bouwcredieten, een begin worden gemaakt. Allereerst zullen de ver eenigings- en gemeentebouw geholpen wor den. De particuliere bouwers zullen zich vooralsnog met credieten van hypotheekban ken moeten behelpen. Mocht echter de par ticuliere credictverleening niet voldoende blijken, dan zullen ook de particuliere bou wers met Regeeringscredieten geholpen wor- De Regeeringscredieten zullen thans op de eerste plaats verstrekt worden aan die ge meenten, waar een sterke behoefte bestaat aan goedkoope woningen. Bij het verleencn van de bouwcredieten of voorschotten zal peciaal gelet worden op het type woningen, dat men wil bouwen en voorts zal worden nagegaan, of de verlaging der loonen in de bouwkosten is verdisconteerd. BEZUINIGING RECHTERLIJKE MACHT VASTSTELLING VAN LEEFTIJDSGRENS Verschenen is het voorloopig verslag de vaste commissie voor privaat- en straf recht over het ontwerp tot vaststelling van een leeftijdsgrens, bij het bereiken waarvan aan verschillende bij de rechtspraak betrok ken ambtenaren ontslag wordt verleend. Het vaststellen van een leeftijdsgrens voor de rechterlijke macht acht dc commissie in het algemeen gewenscht Hare leden willen echter uitdrukkelijk doen uitkomen, dat zij ten aanzien van de voorgenomen oph ;ffing van een aantal gerechten door de regee ring gebruikt ais argument vóór dit ont- werp daar door deze opheffing personeel zou vrijkomen om de plaatsing der wegens hun leeftijd ontslagen rechters in te nemen zich alle vrijheid voorbehouden. Verscheidene leden der commissie stelden zich op het standpunt, dat de voorgestelde leeftijdsgrens van 70 jaar te hoog is en moet worden vervangen door die van 65 jaar. Zij achtten het r.iet juist, voor de rechterlijke macht een hoogere grens te stellen dan voor de andere ambtenaren in het alge meen geldt Ook met liet oog op de promotiekans v.i de jongere leden der rechterlijke macht achtten zij het gewenscht, dat de ouderen op niet te hoogen leeftijd hun ambt zullen moeten neerleggen. 'T GODSLASTERINGSONTWERP Verschenen is de memorie van antwoord der Eerste Kamer op liet voorloopige ver slag der Kamer over het Godslasterings- ontwerp. TegcnoVer de leden, die liever een anderen vorm \an het ontwerp hadden gezien, be toogt de minister, dat iedere andere redactie onhoudbaar is gebleken De minister ontkent voorts, dat hier strijd zou zijn met de vrijheid op godsdienstig gebicl en zet de onwenschelijkheid uiteen, de godslastering op zichzelf strafbaar te stellen. De minister handhaaft met kracht zijn uitspraak ,in de Tweede Kamer gedaan, dat bet persoonlijk geloofsstandpunt van den rechter hier buiten geding is. Er is immers juist gezocht naar een zakelijke omschrij ving, die de aangelegenheid in de objectieve sfeer hield. De rechter krijgt hier met gi gevens te maken, die geheel los van zijl persoonlijk inzicht, moeten en kunneD worden vastgesteld. DE UTRECHTSCHE BEGROOTING DEKKING VAN HET TEKORT B. en W. van Utrecht hebben den ge meenteraad nadere voorstellen doen toeko men tot sluitend making van de begrooting. Behalve door bezuiniging bij de politie en door het verhoogde pcnsioenverhaal, zou het ncudig zijn door het verhoogen van het aantal opcenten op de gemecnte-fondsbelas- ting, (tot 60) het tekort te vinden. Ook het tarief der personeelsbelasting, dat thans ge lijk is aan het wettelijk tarief, zou tot 115 opcenten moeten worden opgevoerd. Land- en Tuinbouw. DE CRISIS-VARKENSWET De vrije huisslachtingen. In de St.Ct. komt de Ministerieele Beschik king voor omtrent de eischen voor huisslach tingen van varkens, welke vrij zyn van accyns. Deze eischen komen op het volgende neer Men moet lid zijn der Gcwestelyke Varkens centrale, de te slachten varkens zelf minstens vier maanden hebben gemest en gewoon zijn voor gezinsgebruik te mesten, in den loop van het kalenderjaar niet reeds eerder vrijstelling van accyns hebben gehad. Deze vrijstelling is drie dagen geldig en men moet minstens acnt dagen vóór het slachten de Gewestelijke Var kenscentrale bericht zenden. Verder is bepaald, dat één varken per ka lenderjaar vrij geslacht mag worden door een hoofd van een gezin, die hoogstens f2500 zui ver inkomen in het vorig belastingjaar had; twee varkens door het hoofd van een gezin, dat uit minstens vyf personen bestaat en niet meer dan f 2000 inkomen genoot; drie varkens bij een gezinssterkte van 9 personen en hoog stens f 2000. Onder gezin worden inwonenden inbegrepen. Meer dan drie varkens worden vrijgegeven voor inrichtingen van liefdadigheid, enz. DE REIS VAN BURGEMEESTER DROOGLEEVER FORTUYN TE MARSEILLE. Donderdag is deheerDroogleever Fortuvn, burgemeester van Rotterdam, per s.s. „Ra- loeran" te Marseille aangekomen, alwaar hij ten stadhuize werd ontvangen. Door hem werd 0. m. een bezoek gebracht aan de uit breidingswerken te Berre. Denzeifden avond nog is de heer Droogleever Fortuyn via Pa sar Rotterdam vertrokken. INVOERRECHTEN EN CONTINGENTEERING Engelsche grossiers verkiezen het eerste Door de vereeniging van grossiers in Kruidenierswaren in Noord-Engeland is een circulaire verspreid waarin medegedeeld werd, dat als zij zouden moeten kiezen, ze de voorkeur zouden geven aan een invoer recht op bacon boven eenigerlei vorm van quantitatieve beperking van den invoer. De leden der vereeniging maken zich zeer be zorgd over het voorstel der regeering, den invoer van bacon te beperken. In de circu laire wordt erop aangedrongen, dat de op brengst van het invoerrecht zal worden be steed aan het organisceren en aanmoedigen der productie van varkens en bacon. HET VERDRAG TOT BESCHERMING VAN PLANTEN De Minister van Buitenl. Z. maakt bekend, dat de Nederlandsche akte van bekrachtiging van het op 16 April 1929 te Rome gesloten ver drag tot bescherming van planten, op 7 Sep tember te Rome in de archieven van de Ita- liaansche regeering is nedergelegd en zal in werking treden 7 Maart 1933. Thans hebben de volgende landen het ver drag bekrachtigd: Egypte, Italië, Finland, Bel gië, Portugal, terwijl België het ook toepasse lijk verklaarde voor den Belgischen Congo en Belgische mandaatgebieden. Voornaamste Nieuws. (BIz. 1) Mr. Dr. van Bruggen benoemd tot voor zitter van de Raad van Arbeid te Amster dam. Zal de Raad van Arbeid te Delft worden opgeheven? (bit 2) De conferentie te Londen -is slechts uit gesteld. Bonnet vond Colijns rede te pessimistisch. Moeilijkheden in het Belgische Kabinet. (BIz. 3). Vandaag begint ons nieuwe jeugdver haal „Joosje Pinda en Pietje Roet." (BIz. 5) De K. L. M. en de wekelijksche dienst Amsterdam—Data via. KON. NED. LANDBOUWCOMITE Het Koninklijk Xederlandsch Landbouw-Co- mit4 noudt op Vrijdag 21 October des namid dags te uur en ip Zaterdag 22 October des voormiddags, te balt tien zün 22e alg^meene vergadering in het gebouw der Eerste Kamer. Hehalv-3 huishoudelijke aangelegenheden rul len inleidingen worden gehouden op VrUdag door Prof. Dr. W. C. Hees te Wagenlngen over „Waarom geen Inflatie, doch wel een stel selmatige wijziging van de geldvorderingon en -schulden in evenredigheid met veranderingen in de koopkracht \ai het geld" en op Zaterdag Mr. O. r.erelle Meerburg te Utrecht ..De .nd In UITVOER POOTAARDAPPELEN UIT HET SOCIALE LEVEN WERKSTAKINGEN EN UITSLUITINGEN Bü Mar tin us Xtfhoff te 's-Gravenhage is ver schenen de „Statistiek der werkstakingen en uitsluitingen gtdurende het jaar 1931". waar voor de gegevens zijn verstrekt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Er z\fn 215 arbeidsconflicten geteld, welke tot onderbreking van het werk hebben geleid, tegen 212 ln 1930- Naar den omvang gerekend la er echter verschil geweest. In 1931 waren 974 ondernemingen in arbeidsconflicten gewik keld. in 1930 slechts 5CT. Verder waren ln de betrokken ondernemingen als gevolg van ge- schillcn in 1931 21.260 plaatsen niet bezet, te gen 9.760 ln 1930. Ook was in 1931 het aantal rechtstreeks aan geschillen deelnemende werk nemers aanmerkelijk grooter dan ln het vooraf gaand jaar. n.l. 27.050 tegen 10.260. Voor de ondernemingen gingen in 1931 766.300 arbeidsdagen verloren, ln 1930 229.300, terwijl dat aantal voor de werknemers In deze Jaren resp. 856.100 en 27S.ÖUU beliep. Verzet tegen loonsverlaging was in 1931 eert belangrijke factor voor het uitbreken van ge schillen. Niet minder dan 74 pCt. van alle rechtstreeks in geschillen betrokken werkne mer.- legde om die reden het werk neer (in 1930 11 pOL). Daarentgen was slechts 16 pCt. 30 pCL dei Lrbeldsconflicten. welke in 1931 t JBI organisaties gemoeid, ln 85 pCt. werknemers organisaties. ^Als steeds eindigde ook ln 1931 sciiiileu, waarin vakvereenigingen waren be trokken, geheel of gedeeltelijk ton voordeele van öe werknemers dan van de overige. In eerstbedoeld geval werd voor 72 pCt- der werk nemers een geheel of gedeeltltjk gunstigen uitslag verkregen ,In laastbedoeld geval voor De Contact Commissie verbiedt te monsteren bij deze reederij. De Contact-Commissie van organisaties van werknemers ter Koopvaardij vestigt *r de aandacht op, dat in verschillende bladen de gedachte wordt gewekt, alsof ton aan zien van de kortelings opgerichte reederij Atlantische Scheepvaartmaatschappij een „nieuwe wijze van exploitatie" zou worden toegepast en deze onderling zou geschieden door koopvaardij-officieren. Het is echter gebleken, dat men hier te doen heeft met een reederij zooals ieder andere en waarbij de officieren en scheepsgezellen in loon dienst staan van den reeder. Het bijzondere in dit geval zou kunnen gezocht worden in het feit, dat de kapitein aan zijn aan- deelenbezit nogal eenige ruchtbaarheid heeft gegeven. Intusschen tracht deze reederij voor haar Panameesch schip, Nederlandsche officieren en scheepsgezellen in dienst te nomen voor gages, die belangrijk beneden de bier to lande geldende liggen. Als compensatlo wordt voor enkele officieren een procente- lijk aandeel in de bruto-vracht in het voor uitzicht gesteld, hetwelk echter dan eerst zal effectueeren, wanneer een vrachten- cijfer wordt bedongen, dat ver uitgaat boven de gemiddelde vrachtnotceringcn. In verband met het bovenstaande zal de leden van de bij de Contact-Commissie aan gesloten organisaties dan ook verboden worden om dienst te nemen bij bedoelde reederij. ROTTERDAM GRIEKSCH MATROOS OP SLAG GEDOOD Gistermorgen heeft aan boord van het Ci ;eksche s.s. „N'ea" een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 27-jarige Grieksche ma troos L. Livanos wilde uit ruim 2 van het schip, dot aan de werf van Wilton ligt, planken ophalen on hod daartoe de winch aangezet. Toen hij over den kop hiervan een touw wilde slingeren, is hij tusschen de winch en het touw beklemd geraakt. De ongelukkige werd drie moal in het ron-1 geslagen, en viel daarna naar beneden. Do man1 was op slag dood. Vreesel.jk verminkt is h-i naar het bureau van de Rivierpolitie vervoerd, vanwaar het lijk naar de Alge meens Begraafplaats Crooswijk zal worden overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1