Jliruiur Criltsrljf Öfnumnl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. CONVERSIE VAN LEENINGEN BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL V.H 1 VAN SCHIJNDEL CO. ABONNEMENT: 'er kwartaal In Leiden en In plaat- en waar n agentschap gevestigd is 2.35 'ranco per post 2.35 portokosten er week 0.18 oor het Buitenland bij wekelijk se zending «4 50 U dagenjksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vz cent iondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3777 ZATERDAG 1 OCTOBER 1932 IDVcRTBN EN Van 1 tot 5 regelsf 1 l'V« Rlke regel meer0-22Vj Ir.gez Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Rlke rpgel mper1.45 Bij contract bplangriike korting, 'oor het bevrag°n aan "t bureau wordt berekend f 0 10 12e Jaargang n verband met de 3 October-feesten «rschijnt de courant Maandag NIET lil nummer beslaat uit DRIE bladen Verdere inpoldering der Zuiderzee Sommige menschen weten thans met hun geld geen raad. Dat klinkt vreemd, Kaar het is volkomen waar. Zij weten liet, wat zij er mee moeten beginnen; niét, om het op te krijgen, maar om 't jehoorlyk te beleggen. En daarom ber gen zij het maar op bij de Ned. Bank in Amsterdam. Daar ligt het veilig, al jrengt het geen rente op. In totaal lag er onlangs 275 millioen wel niet te roesten, maar toch in roes tige rust. Er is een 25 millioen afge gaan, welke het rijk geleend heeft ot in particuliere bedrijven is gestoken, r een 250 millioen ligt dan toch op rentegevende belegging en pro ductief gebruik te wachten. Dat is, vergeleken bij vroeger, een Keer abnormale toestand. Toen bleef dit rentelooze kapitaal regelmatig beneden 20 millioen. 't Is dus waarlijk geen wonder, als het bedrijfsleven met kapi taal-moeilijkheden te kampen heeft. En gemeenten geen geld hebben om productieve werken uit te voeren, ja, zelfs niet om voor werkverschaffing te zorgen. Echter, niet deze conclusie willen we heden uit deze opgestapelde millioenen trekken. Er zit ook andere leering in. Vorige week brachten wij hulde aan ide wijze, waarop minister de Geer zijn lsenjngspolitiek verdedigd heeft. Daar aan moet thans toegevoegd worden, dat we de stelling, onlangs door ons gepo neerd, ten volle kunnen handhaven: dé regeering kan net zoo veel geld leenen. als zij wil. Dat is de laatste weken oyer duidelijk gebleken. Als de regeering geld vraagt, dan kan zij dat krijgen. Er is voorraad. Zelfs de gemeenten, die onlangs aan alle kanten het hoofd stootten, doen geen vergeefsch beroep meer op de geld markt. Dit wil natuurlijk geenszins zeggen, dat er nu maar voor alles en nog wat geleend moet worden. In geenen deele. Zeer terecht merkt de minister op: „Er ligt een innerlijke tegenstrijdig heid in, te willen leenen voor al wat het hart bekoort en uit de gewone mid delen niet meer kan worden betaald, en tegelijkertijd te tprnen aan het eerste rangs karakter der Staatsobligaties". Een bedachtzame leeningspolitiek moet gevoerd worden. En dat is de laatste jaren ook geschied. Zoo zelfs, dat de nationale schuld met vele mil lioenen is verminderd. Het is onbegrijpelijk, dat men van zekere zijde de ministers Colijn en De Geer er een verwijt van maakt, dat in voorgaande jaren belangrijke overschot ten gekweekt zijn. Men vindt het zonde en jammer, dat dit geld niet opge maakt is. Doch dit niet alleen. Onlangs kon men zelfs in de roode pers lezen, dat minister De Geer er kwaad aan gedaan heeft om van de nationale schuld 30o millioen af te lossen; hij had dit be drag der overschotten moeten reser veeren voor kwade dagen. Zelden hebben we oppervlakkiger praat gelezen. Alsof schulddelging niet de allerbeste reserve is. Het is de eene dwaasheid op de andere gestapeld. Blijkbaar ziet men heelemaal over het hoofd, dat de aflossing van deze 300 millioen een jaarlijksche besparing aan rente (ongeacht de verplichte aflos sing) beteekent van zeker 15.mil lioen. Alsof het huidige tekort nog niet groot genoeg is, meent men dat er nog best 15 millioen aan rente en eenige millioenen aan aflossing bij kan. Doch dit niet alleen. Men verliest heelemaal uit het oog, dat de leenings- capaciteit toeneemt, naarmate de schuld minder bedraagt. We kunnen daarom de regeering niet dankbaar genoeg zijn, dat zij de over schotten van de jaren der schijnwel vaart aangewend heeft om de nationale schuld naar omlaag te brengen. Dat geeft uitsluitend voordeel. Echter rijst thans de vraag of de minister van Financiën wel voldoende rekening houdt met het feit, dat het geld op dit oogenblik voor het opgrü- pen ligt en dat een secure belegging door velen als ëen uitkomst beschouwd wordt. Aan een gedwongen leening be hoeft de minister niet te denken; er is liefhebberij genoeg. Daarom meenen wij de volle aan dacht te mogen vestigen op hetgeen de minister zelf in zijn millioenen-nota schrijft: „Indien de regeering een lee ning van hooger rentetype kan aflossen door een leening van lager rentetype aan tfe gaan, hetzij dan bij dezelfde het zij bij nieuwe geldgevers, m. a. w. wanneer zij converteeren kan mag zij zulks geen dag uitstellen. Aldus is het ook te allen tijde verstaan, zoowel door het rijk als door de andere publiek rechtelijke lichamen. Iedere conversie, die mogelijk is, is tevens geboden". Deze gedragslijn is gevolgd. Dat moet erkend. Er loopt thans geen enke le leening meer boven de 5 pet en die niet aflosbaar is. Maar ook 5 pet is voor een staatsleening nog hoog en op 1 Juli dacht de regeering er zelfs over, gezien het succes van 1 April, om een leening tegen 41/2 Pct- uit te schrijven. Men is toen van dat idee teruggeko men; doch we vragen ons ernstig af, of de regeering nu nog een dag langer mag wachten met converteeren? Er is geld; men wil het graag beleggen; thans ligt het renteloos. Zou een rijks- leening tegen lager dan 5 pct. rente, dan niet slagen? En moet een vijf-procents leening voor Indië uitgegeven worden tegen een koers van 97^? Wij kunnen het niet aannemen en al prijzen wij de voorzichtigheid van den minister, we moeten er toch op wijzen, dat het niet in orde is, wanneer het levenspeil daalt, doch de rente van geld hoog blijft. En de rentestandaard welke de regeering om zoo te zeggen sancti- onneert is van veel belang voor het maatschappelijk leven. Daarom dient deze zaak ernstige overweging. Wü hebben zoo straks gewaarschuwd tegen financieele lichtzinnigheid. Dat het geld er ligt, beteekent nog niet, dat men maar mag leenen „voor wat het hart bekoort". Echter, of sommige dingen het hart bekoren, dan wel benauwen, ze zyn er nu eenmaal en zij vragen behartiging. Welnu, een van die dingen is de werk loosheid. Die geeft groote zorg; finan cieele, maar vooral ook moreele. In elk geval: er moet geld voor wezen. Wil len we, tot het uiterste toe, de honger buiten ons land houden, dan zullen er uitkeeringen verstrekt moeten worden. Daar is niets aan te doen. Maar nu is het merkwaardig, dat Troonrede en Begrooting in dit opzicht een tegenstelling vormen. De Troon rede zegt, dat de werkloosheid de voort durende zorg der Regeering heeft, en dat bij de bestrijding der werkloosheid het noodzakelijk herstel van het be drijfsleven richtsnoer zal blijven en dat in 't bijzonder aan jeugdige werkloozen zal worden gedacht. De begrootingen echter schijnen het vraagstuk der werkloosheid buiten be schouwing te laten; dat werkverschaf fing van de grootste beteekenis is, kan men in de hoofdstukken niet lezen. Het schijnt, dat beperking der uitgaven op personeel het een en het al is. Dat geldt voor onderscheiden hoofd stukken, diensten en openbare werken het geldt in 't biizonder voor de droog making der Zuiderzee. Kort en goed besluit de regeering, dat voorloopig geen gelden voor Zuiderzee-inpoldering aangevraagd mogen worden. Droogmaking en ontginning van den N.O-polder vergen vijftien jaren arbeid en 144 millioen. De Regeering acht zich niet verantwoord voor 1933 gelden voor dit doel op de begrooting te bren gen; zoo zegt zij. En zulks geschiedt, hoewel in het stuk zelf de erkenning is opgenomen, dat indijking van den Noordoostelijken polder aan de bestrijding van de werk loosheid ten goede zou komen". We behoeven er thans niet diep op in te gaan. We hebben er nog pas op gewezen, dat afgedacht van de prin- cipieele vraag of indijking der Zuider zee verstandig was men thans moei doorzetten, omdat stilstand enkel ver lies is. Het verheugt ons niet weinig, dat we in Utrecht van Dr. Colijn mochten hoo/en, dat hij precies dezelfde mee- n'/T is toegedaan. De feiten zijn er nu /nmaal: de Zuiderzee is afgesloten; de werkloozen moeten geholpen worden en gelukkig het geld is te krijgen Wat is nu het voordeel van de stop zetting? Dat een klein bedrag aan geld j bespaard wordt. Laat het 25, laat het desnoods 40 pct. zijn. Maar daar staat tegenover, dat de materialen thans ab normaal goedkoop zijn en dat die 25 a 40 pct. meer aan uitgaven stoffelijke en zedelijke zegeningen brengt in vele gezinnen; terwijl het bedrag, dat meer aan loon, dan aan steun wordt uitge geven, weer geheel in artikelen wordt omgezet; en er bovendien cultuurgrond aan de markt komt, welke nieuwe wel vaart kan scheppen. De grond wordt te duur, zegt de Mi nister. Voor de 144 millioen, welke de besproken inpoldering kost, wordt een oppervlakte van 44.000 H.A. grond verkregen, zoodat de kosten per H.A. derhalve gemiddeld op 3275 gesteld kunnen worden. Het is wel duidelijk, aldus de minis ter in zijn nadere toelichting, dat dezo kosten niet door de waarde van den grond gedekt zullen kunnen worden. Hoe hebben wij het nu? Wordt de grond te duur? Wel, dan hebben de vroegere berekeningen, ook op dit punt, niet gedeugd. Dan maar een bres in de dijk geslagen en de Zuiderzee aan de visschers terug gegeven. Want als de grónd nu te duur wordt met goedkoope arbeidskrachten, zeer goedkoope materialen en niet-duur geld; wat zal het dan in de toekomst zijn als de prijzen eens wat omhoog gaan? Dan wordt de grond ook duur der, zal men zeggen. Heel wel; maar dat wordt de grond ook, als de inpol dering nu doorgaat. Des te gemakke lijker, zelfs, want dan is de ontzouting achter de rug. Het heden biedt dus op alle manier voordeelen. Zóó kan men het niet be zien, of uitstel geeft schade. En dan herhalen we: liever honderd gulden voor productief en moreel-sterkend werk, dan vijftig gulden aan steun; als het verschil zoo groot zou zijn. De grondprijzen gaan op en neer; thans een redeneering te bouwen op de allerlaagste grondprijs in vele jaren, is onjuist. Men moet van de schommelen de prijzen het gemiddelde nemen. En voorts bedenken, dat de overheid b- wust en vrijwillig duizenden werk ie» heeft gemaakt; duizenden, die thans de hand moeten ophouden voor een re- geeringsaalmoes (zooals we in enkele artikelen op een andere plaats zullen aantoonen)terwijl ze veel liever schop en spa opnemen al is dat ongewone arbeid om daarmee een sober stuk brood te verdienen. Voor zoover we kunnen nagaan, vindt het regeeringsbesluit om 0 zoo weinig geld te leenen voor nuttige en noodzakelijke groote openbare werken bij nagenoeg niemand steun. Maar het zal hSel wat voeten in de aarde hebben om minister De Geer c.s. in andere richting te sturen en te stuwen. EINDE ZOMERTIJD VANNACHT DE KLOK TERUG We herinneren er nog aan, dat vannacht om 3 uur de klok een unr wordt teruggezet. Men doet das het best er vanavond alvast rekening mee le houden en vóór men naar bed gaat de klok een uur achteruit te zetten. OFFICIFELF BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN BH Kon. besluit is benoemd tot officier In de Orde van Oranje Nassau mr R. S. Bakels _n den Raad van Beroep O te Amsterdam mr M. G. Levenbach. lector Lan de Gemeentelijke Universiteit, aldaar. ARBEIDSINSPECTIE Bö Kon. besluit Is aan F. H. Blom -te Kot- prHnm wegrens x dienstvak. HEFFING VAN INVOERRECHTEN DE WET FEITELIJK REEDS IN WERKING Gistermiddag bereikte ons van belangheb bende zijde de mededeeling, dat de verhoo ging der invoerrechten feitelijk reeds prak lisch was toegepast De juiste beteekenis van deze mededee ling was ons niet geheel duidelijk. Wel be grepen we onmiddellijk, dat het in verhand moest staan met het bericht, opgenomen in de bladen van 29 September, dat de Minis ter een systeem van navordering wilde toe passen om abnormale invoer tusschen 29 Sept. en de datum van de inwerktreding der Wet te voorkomen. Natuurlijk trok dit bericht zeer de aan dacht in de kringen van den handel en er rees ook ernstig verzet. Want het hl ij kr nu dat onze zegsman volkomen gelijk had met de opmerking: feitelijk is de Wet reeds in werking getreden. Immers, de handel moet er rekening mee houden, dat de invoerrechten werkelijk worden verhoogd en dat deze verhooging straks nagevorderd wordt. En hieruit volgt weer, dat men maaregelen neemt om geen risico's te loopen. Het zijn in 't algemeen de importeurs, die voor de betaling der invoerrechten moeten zorgen. Maar zij verhalen ze natuurlijk weer op hun lastgevers. Doch hoe zullen ze dat doen, wanneer ze thans de goederen doorgeven alsof de invoerrechten niet ver hoogd zijn en ze straks niet weten, hoe zij verhaal kunnen krijgen. Vandaar dat deze importeurs een even resolute beslissing namen als de Minister i Ze hebben sedert gisteren op vele verkoa i pen de 30 opcenten gelegd, om daardoor ge vrijwaard te worden deze verhooging straks uit eigen zak te moeten betalen. Practisch zit er natuurlijk nog we! iets meer aan vast; doch dat is niet van alge meen helang. Met komt er op neer, dat op dit oogenblik de Regeering niets andere deed dan mee te deelen: wanneer straks de verhoogde invoerrechten in werking treden geschiedt onmiddellijk een navordering hij importeurs of bij hen, die de goederen heb- ontvangen. Deze echter voelen er niets voor, om zplf het r'sico te dragen en dus leggen zij de 30 opcenten al vast op de prijs der goederen. liet wordt zoo wel een ingewikkelde ge schiedenis. Mocid de verhooging van in- oerrerinon niet tot stand komen, dan ral de handel wel zorg.-n. dat hij het meer be taalde terug kriigt. Wanneer echter de tus- sche handel ook direct overgaal tot verhoo ging van de winkelprijs, dan wordt hot pu bliek \an een en ander de dupe. Want de 5 ct op de !hee. de 3 ct. op -ie koffie de "ent op dc rijst enz. enz., die worden straks niet teruggegeven. 't Is wel een abnormale toestand. Een \er[.<->nv,ng van Invoerrechten, waar voor nog geen goed woor-1 tresproken is treedt reefs drie maanden in werking /nar den dag, waarop ze misschien ingwoerd zullen worden. .nderlne ivaai b;1 hU ontslag verleend als EEN NIEUWE INDUSTRIE TE OSS KLOKKENFABRIEK FA. HERR Het is het Gemeentebestuur van Oss in samenwerking met de Nijveriioidscommissie gelukt to bewerkstelligen dat binnenkort al daar een nieuwe industrie zal worden geves tigd. Reeds ecnigen tijd werden daaromtrent onderhandelingen gevoerd, welke nu tot re sultaat hebben gehad, dat hier zal worden gevestigd een klokkcnfabriek van de firma Hubert Herr. Binnenkort wordt met de inrichting begon nen Het bedrijf zal onder leiding staan van een tweetal directeuren. BEZUINIGING BIJ P.T.T. OPHEFFING VAN KANTOREN Met ingang van heden zijn de P.TT-kan toren te Kreukelen, Gemert en Delden', ver vangen door hulpkantoren voor de drie dien sten. Breukelen zal voor den postdienst res sorteeren onder het postkantoor te Utrecht en voor den telegraaf en telefoondienst onder het T. en T.-kantoor aldaar. Gemert zal ressorteeren onder het PTT- kantoor te Helmond en Deldcn voor' den Post- en Telegraafdienst onder het P en T kantoor te Hengelo (O.) en voor den tel* loondienst onder het districtskantoor aldaar RIJKSPERSONEEL EN SALARIS- POSITIE DE PLANNEN DER REGEERING. Het algemeen bestuur van de centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst kwam te Den Haag bijeen tot be spreking van de plannen der Regeering ten aanzien van de salaris-positie van het Rijks personeel. De vergadering constateerde, nat de in de millioenennota vervatte plannen met inbegrip van de reeds loopende korting een salarisverlaging beteekenen, welke door het Rijkspersoneel niet aanvaard kan wor den. Aan het dagelijksch bestuur werd opdracht gegeven aan een redelijk overleg met de Regeering mede te werken, onder DE PRINS VAN WALES OP voorwaarde, dat de verschillende zaken. welke met de salaris-herziening een onver- BEZOEK? brckelijk geheel vormen, o.a. de wijze van afvloeiing van personeel, bij dat overlee SLECHTS EEN GERUCHT zullen worden betrokken. overleg In verband met geruchten, dat de Engel- sche kroonprins een bezoek zal brengen aan ons land. vernemen wij van de zijde der QTORM IN WFST IMniF Briische legatie, dat hieromtrent officieel uc~ °luniY| WLÖI-INUIL nog niets bekend is. EéN DOODE, VIJFTIEN GEWONDEN J Aneta-Holland meldt: I Luidens een bij het Depart, van Koloniën ADMIRAAL I. VAN DEN BOSCH T ontvangen nader telegram - d.d. 30 Sept.- van den Gouverneur van Curacao werd op Saba ten gevolge van den storm een per soon gedood, terwijl 15 personen werden gewond. De gouverneur vertrekt lieden per „Van Nes" voor een week naar de Boven- windsche eilanden. NATIONAAL CRISIS COMITÉ Voornaamste Nieuws. OPROEP AAN HET NEDERL. VOLK Op 23 November 1931 werd op initiatief van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, het Nationaal Crisis Comité opge richt. Hare Majesteit de Koningin heeft het behaagd Haren naam als Beschermvrouwe aan het Comité te verbinden. Toonaange vende personen op elk gebied namon er zitting in. In 755 gemeenten werden Plaatselijke Crisiscomité's opgericht, waarbij tal van in gezetenen veelal geheel belangeloos tijd en werkkracht beschikbaar stelden. Hun nuttige arbeid verdient dankbare or kenning. Giften in geld tot een waarde van millioen kwamen, nevens gaven in natura, ter beschikking van het Nationaal Crisis comité en Plaatselijke Comité's; wij her denken dezen steun met gruote dankbaar heid, niet het minst van "iej.enen, welke ge regeld van hun inkomsten een bedrag af zonderden, en. menigmaal niet zonder op offering. eigen arbeid dienstbaar maakten om anderer nood te lenigen. Met deze middelen nebben het Nationaal f risisconiité en de Plaatselijke Comité's ge daan wat zij konden om den heerschenden crisisnood in zijn meest dringenden vorm te bestrijden, waarbij helaas verzoeken van ruimer strekking moesten worden afgewe zen, omdat voldoening daaraan de beschik bare middelen te boven ging. Thans bij den aanvang van den twee den winter is bij de meeste Plaatselijke Comité's de kas zoo go*d ais ledig; het Na tionaal Crisiscomité heeft in vele gevallen uit zijn middelen algeheels stopzetting der uitkeeringen kunnen voorkomen. Het be schikt thans over een organisatie, systema tisch opgebouwd, welke g ed kan function- neer wanneer en naar mate het Neder- landsche Volk in zijn 0eheei nogmaals zijn steun verleent. Van 2—9 October zal over het geheele Und uitgezonderd daar waar dit wegen6 locale redenen reeds geschiedde een Na tionale Inzamelingsweek worden gehouden De opbrengst ervan wordt voor 90 te, plaatse besteed: 10 vloeit in de Centrale kas en daarmede worden de Plaatselijke Comité's der meest noodlijdende gemeenten gesteund. Wie er de voorke-ur aan geeft, dat zijn bijdrage geheel of voor rjeer dan 10 aan de Centrale kas ten goede komt, kan d-e«ze geheel of gedeeltelijk storten op de Post rekening 186000 N.C.C. of rechtstreeks in zenden aan heit Bureau Kneuterdijk '20 te 's-G ra ven ha ge. Periodieke bijdragen en deze zijn voor den arbeid van het grootste belang kun nen door bet eenmaai invullen van een machtiging tot overschrijving ter beschik king van het Nationaal Crisis Comité wor den gesteld Binnenkort ontvangt iedere rekeninghouder bij den Postchèqne en Giro dienst daartoe weder een formulier. Postrekeninghouders ten getale van 195000 overweegt eens of niet maandelijks van rekening een klein bedrag op 186000 kan worden overgeschreven. Als slechts de helft der rekeninghouders er week ƒ0.25 liet overschrijven, zou dit onze kas versterken met ƒ1.300 000 in één jaar. Het i6 zoo een voudig, het gekozen bedrag behoeft t drukkend te zijn en de continuiteit verhoogt zoo de waarde! Sommigen meenen reed6 teekenen te zien dat het diepste punt van de crisis over schreden is en zien de toekomst hoopvoller tegemoet; hoe dit zij. de komende winter zal nog zeer moeilijk zijn en het N. C. C. moet thans weten of liet over de noodige midd-elen kan beschikken, teneinde tijdig voorziening te kunnen treffen om zijn taak doeltreffend voort te zetten. De crisis woedt nog in hevige mate over het Vaderland; steunt elkander om tegen den storm in de zwaksten op de been te houden. Op 80-jaiïgen leeftijd is te Den Ilaag overleden de vim-admiraal b.d. I. van «Ion Bosch, kanseliei der Nederiandsche ridder AMSTERDAM GEMEENTERAAD De Kon. Hollandsche Lloyd. De stem pel kwestie, ook een crisisver schijnsel, had ons Donderdag den geheelen dag opgehouden en zooals wij reeds schreven had het debat niet de solutie gebracht die wij hadden mogen verwachten. Gisteren gingen wij met onze crisiszaken voort en behandelden een voordracht om f 69 000 extra subsidie te geven aan de Ver- een'iging „Hulp voor Onhehuisden' Behalve de communisten, die ook nu ge meente-exploitatie willen, was heel de Raa 1 bereid, de verhooging toe te staan. Algemeene sympathie vond een voorstel van B. en W. om de grondt»xe van het Telefoontarief te verlagen van f 72 tot f 60 per jaar. In zekeren zin was dit ook een crisismaatregel, wijl men meende hiermede het terugkamen van het aantal aansluitingen te voorkomen Daarnaast stond echter, d;:t reeds bij de be handeling der begrooting van 1932 een ver laging in uitzicht was gesteld. Indien de Kon. Goedkeuring op dit besluit /al worden verkregen, zal deze tariefswijziging ingaan per 1 Mei 1933. Veel sterker sprak het crisiskarakter hij de voordracht betref. _ndc de vernieuwde In den loop der jaren is de positie van deze maatschappij niet verbeterd en in ver band daarmee is ook dc positie van de Ge meente Amsterdam ten opzichte van lipt vorleenen van steun ook al niot gunst geworden. Evenwel men stond eenvoudig voor dp vraag, moet men alles doen om de Mij, in kan verwerven. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal ceschiedcn Dinsdag as. op jOud Eik en Duinen. De stoet vertrekt te 2 I uur van hel sterfhuis aan het Prinsevin- 1 kenpark 9 te VGravenhage. 1 (Blz. 1) Oproep van het Nationaal Crisis Comité. De heffing van invoerrechten.. (bit 2) Henderson en de gelijkgerechtigdheids- kwestie. De Europeesche studie-commissie bijeen. Het nieuwe Hongaareche kabinet. Nieuwe revolutie in Chili. (Blz. 5) Algemeene vergadering van de Ned. Herv. Vereen, voor Kerkopbouw. De uitvoering van de Tarwewet voor 1933. Het ZONDAGSBLAD van deze week bevat o.m.: Overdenking: Erve en beker. Agape, vers van Willem de Mérode. Het verhaal, van deze week: Ontvan genook zalig, door G. Mulder. Letterkundige Kroniek: A. Wapenaar bespreekt Door donker en dood, van P. A. de Rover. Van bonte dingen: De mode in de caricaluur. door G. K. A. Nonhebel. Vervolgverhaal: De gezegende rit. Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. NIEUWE JUBILEA DE HEER JAN DUYS 25 JAAR WACHTGELDER De categorie der Jubilea kan weer met óén uitgebreid worden: 25 jaar wachtgelder; 25 jaar gecumuleerd. En, als de berekenin gen juist zijn, dan zal Mr. J. E. W. Du va de eerste zijn, die als wachtgelder iubi- leert. Zoo werd liet althans deze week op een vergadering in Den Haag verteld. De mededeeling lijkt ons niet geheel juist. De heer Duys is 22 Sept. 1909 lid der Tweede Kamer geworden en genoot sindsdien een non- activiteitstraetement als ambtenaar bij de Rijksverzekeringsbank ten bedrage van f 2358.per jaar. Eenige jaren later kwam daarbij een pen sioen groot f 1000, als wethouder van Zaan- doin; want de democratie van die tijd had uitgevonden, dat wie een paar jaar wethou der was geweest, daarvoor geheel zijn leven beloond moest worden met een vrij aanzien lijk pensioen. Ook, als men vrijwillig been- gaat, omdat men wat beters kan krijgen. Nu, bij den lieer Duvs was het: goed. be ter. besi. En zoo cumuleerde hij voort rede lijk. Een jubileum als wachtgelder is nu reeds in zicht Want minister de Geer heeft wel overal rondgespeurd naar belastingobjec ten, maar de cumulatie van wachtgelden, pensioenen en traktementen is aan zijn speurend oog ontgaan. Intusschen. zoo schrijft de Residentie- bode, „moge het den aanstaanden pihila- r>s tot troost strekken, dat hij niet de eenige is in de S.D.Arbeiderspartij, die op derge lijke wijze van aardig wat winstgevende functies de gelden opstrijkt. Ir. Cramer de beide ter Laans, Vliegen. Schaper en v. d. bluis zijn waardige paladijnen voor dit k* mend zilveren jubileum". Dit is volkomen juist Want ai zou de heer Duys ook troost kunnen zoeken bii an dere partijen het is toch veel plezieriger ia eigen kring lotgennoten te vinden ,,„MaarIe SO A P 2a| llü rin2o k(w en succes loef W' WePSCh0n haar 'noeJ been'te^bUjven. h°Ude" h"pen °P de "''/een steun te (reven cou voor Am. M.f nadeel heleekenci den n,™ .nslc° dat oneetwijfeM de ca- meente loopt. jteerIs fulmineerden de communisten teeen deze steunverleening. die ze cadeau- tics geven noemde. Maar de Raad hegreep ^en Vest. KhU"ie e" d"s m'- MEINEED. Te Assen werd voor de politierechter de zaak behandeld van P. ,T. van dc Murk to rcize die terechtstond wegens hot in zijn oez-.t hebber, ran een distilleerWstet i ,see getuigen, n.t H. V. er. J. B. te J ..nin en, geno c'S VerQJcht vaM remeed gev-mgen HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAA'SCN: NASSAUHAVEN B0ERENGAT ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: OOSTZEED'IK No. 228, R'JAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1