O P. VAN BERK NS PRAATUURTJE LAND. EN TU1NB0ÜW No. 157 BUREAU VOOR RECHTSBIJSTAND „LINKER MAASOEVER" Hillevliet 142, Rotterdam, Tel. 13224 Kantooruren: 9-5 en 7-9, Zaterdags 9-1 en 6-9 BEHANDELT ALLE RECHTZAKEN. geene uitgezonderd INFORMATIëN en INCASSO'S over het geheele land. .Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders «lilU. ü.ii 11:.: li-ll-LI l! Vil.;,/:! Jhj,:I, I; lljililijl !i IjiJ Jljiil i:i IJl III: [1 f31ll!!i:llli]lllilllllil];ll;jl:l] Hifi lüli !|l||] IKIliil iiiijiiM.iiiliii.li:::i:;;Jli|jlK De stand der gewassen De laatste mededeelingen van de Directie van den Landbouw verschenen in de St.Ct. over den stand der gewaseen in land- en tuiaiibouw, gaan over de toestand zooals die >vas op 20 Sept. LI. We ontieenen er het volgende aan: DE WEERSGESTELDHEID De periode van 1—20 September vormt, ■wat de temperatuur betreft, eenigermate een voortzetting van Augustus, aangezien in de beide dekaden de ochtendtemperatuur ongeveer 2 graden C. boven normaal wae en de maximum en minimum temperatu ren respectievelijk ongeveer 1 gr. C. en bij na 3 gr. C boven het gemiddelde waren, zoodat nachtvorst, voor zoover bekend, nog niet is voorgekomen. De regenval was echter ver boven nor maal in bet grootste deed van het land; jvyorad van 1—4 September, op 11 en 12 en van 18—20 September vielen zware buien. Alleen in Zeeland was de regenvaJ 1020 procent beneden normaal; daarentegen vva6 deze in het oosten van het land 7080% boven normaal. DE GEWASSEN Bij het fraaie weer in Augustus en de Voortzetting daarvan in September kon de oogst goed binnengehaald worden. Over het algemeen zijn zoowel kwantiteit als kwali teit der geoogste producten zeer bevredi gend te noemen. De gevolgen van het lege ren va.n vele graanvelden zijn door de gun stige weeisgestedidheiid van beperkten om vang gebleven. De tarwe geeft goede opbrengsten van goede kwaliteit, behalve op de gelegerde perceelen, waar de korrels te smal zijn ge bleven. In verschillende streken werd scha de van voetziekte ondervonden. De opbrengst van de h a v e r is eveneens goed, hoewel men vreest, dat ook deze op de gelegerde perceelen zal tegenvallen. De veldboonen zijn goed tot vrij goed. De kwaliteit der erwten is slecht ten gevolge van aantasting door insecten; ook de opbrengst liet daardoor te weneohen over Op velschillende plaatsen hebben de bruine en witte boonen zich al te welig ontwikkeld, zoodat schade werd on dervonden van zomerrot. Gemiddeld was de stand echter goed. Blauw maanzaad en klaverzaad leveren een vrij goede opbrengst. In Fries land heeft de witte klaverbloem door regen geleden. Het spinaziezaad is goed. Het suikerbietenzaad belooft een grooten oogst. De consumptieaardappelen ge ven hooge opbrengsten. Over het algemeen goed tot zeer goed. Slechts in Noord-Hol land laat de kwaliteit soms te wenschen in verband met het optreden van de aardappel ziekte. De oogst van de fabrieksaardap pelen mag vrijwel nc maal heeten, alsook het zetmeelgöhalte. De suikerbieten staan goed tot zeer goed. De stand van de uien loopt vrij steris uiteen en kan gemiddeld goed tot vrij goed .worden genoemd. Evenals de suikerbieten staan de voe derbieten goed tot zeer goed; de paar de p e e n 6taat goed. Behalve korten tijd gedurende de warmteperiode was het we der gunstig voor het grasland. Er is thans nog overvloed van gras in de weiden. De tweede snede gaf een goede opbrengst en werd voor het meerendeel goed gewon nen. Het inmaken van gras neemt nog 6teeds toe. De oude klavers vertoonen een nor malen stand; de jonge klavers staan oveT het algemeen hol, als gevolg van den zvvaren stand der dekvruchten. De stoppelknollen heioven een goeden oogst Spurrie staat vrij goed. FRUIT Zooals reeds irn vorige berichten werd vermeld, leveren appels en peren slechts een matigen oogst. Dror het stormachtige Meei dan ooit Is het THANS noodig NAUW KEURIG BOEK te HOUDEN. Laat het doen door VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57798 Eiken Maandag en Dinsdag van 95 a te spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. weer in begin September is veel wormste kig fruit afgevallen. Het fruit, dat thans nog aan de boomen hangt, is over het al gemeen goed van kwaliteit De stand van de goudreinetten is aanmerkelijk beter dan van de meeste andere variëteiten; van ge noemde variëteit zullen nog vrij groote en goede partijen kunnen worden afgeleverd. De druiven 6taan goed tot zeer goed. WARMOEZERIJGEWASSEN De koolsoorten hebben vau. de droogte door rupsenaanta6ting geleden. De stand van de bloemkool is, mede tengevolge van de hooge temperatuur, sleohts matig te noemen. Aan den Langedijk treden draai- hartigheid en vallpnde ziekte Ln 6terke mate op in de sluitkool. De witte kool staat ma tig tot vrij goed, de roode kool matig tot vrij slecht, terwijl de stand van savoyekool vrij goed Ï6. Boerenkool en spruitkool vertoonen goeden stand. Hetzelfde kan gezegd worden van de echorseneeren. Prei belooft een vrij goeden oogst. Sla en andijvie hebben op sommige plaatsen te lijden van luizen. Eerstgenoemd gewas staat goed tot vrij goed. De andijvie vertoont goeden stand. Een stem uit de praktijk van de runderhorzelbestrijding De heer J. v. d. Burg te Jelsum deelt in het Friesch Landbouwblad van 16 Juli No. 29 zijne ervaringen mede, waaraan ik het onderstaande ontleen: „Wat komt in de praktijk van de bestrij ding terecht?" „Onze runderen, vooral het jongvee, gaven ons de gepasseerde zomer- zonnige dagen demonstratief antwoord, ze toonden ons de gevolgen onzer gemeen schappelijke halfheid en nalatigheid en wij veehouders oogsten de wrange vruch ten met hen. Van rustig grazen komt over dag weinig terecht, staartzwaaiend en been- stampend zien wij het vee rusteloos over de weide verspreid rondslenteren en gedu rig angstig galophollend met opwaarts ge heven staart er van door gaan. Óp den dam bij stekkages, op hoeken en in de slootwal len wordt tijdelijk rust gehouden, soms in groepjes, de ooren gespitst voor het vlieg- geluid van de horzel, tot ze er op eens weer hollend van door gaan, soms grenzen- loos er vandoor. Zoo leeren ze dikwijls, dat een sloot zon der letsel gepasseerd kan worden; ook ma ken ze in deze omgeving soms deerlijk kennis met de prikkeldraadafrastering. Na tuurlijk is na zoo'n echten horzel-vliegdag het vee 's avonds afgemat, enkele kalveren weigeren zelfs aan den oproep tot drinken gevolg te geven. Moe hebben ze zich ergens geposteerd of gedoken neergevleid. Wel spitsen ze even de ooren, maar dat is dan ook het eenige toeken van verstaan, ze blijven waa - ze ziin als nisc nog een horzel hen weer opschrikt en bevreesd opnieuw doet jachten her cn der. Den volgenden morgen vallen de melk- giften tegen, ondanks een zoelen zomer nacht en een prachtigen morgenstond. Wie vraagt er nog hoe dat mogelijk is? Het bestuur onzer afdeeling van de Fric- sche Maatschapij van Landbouw ontving van de werkzaamheden der runderhorzel- bestrijdingscommissie reeds haar 5e Jaar verslag. Aan elk dier verslagen werd ter le denvergadering eenige besprekingen gewijd en toepassing der horzel bestrijding den leden in hun eigen belang op het hart ge drukt Ook werd deze materie door een des kundige speciaal ingeleid en met een serie lichtbeelden verduidelijkt Het nut dezer bestrijding wordt hier dan ook wel alge meen erkend. Al de zuivelfabrieken binnen het ressort dezer afdeeling bevelen haar ten zeerste en stellen zelfs aan leden of leveran ciers gratis zalf daartoe beschikbaar en tochOok dit jaar ging het vee weer terweide ruim voorzien van wormbulten (gevolg van onze nalatigheid 1931) en thans wordt weer de grondslag gele\gd voor de wormknobbcls 1933. Ter afdeelingsvergadering werd algemeen meer gevoeld voor een vrijwillige bestrijding dan voor een wettelijke verplichting met den aankleve van dien. Accoord maar dan ook de handen inéén tot een algemeene en intensieve verdelging van de larven der runderhorzel. Met halfheid komen wij er niet; wat tot nog toe hier van onze vr ij willige bestrijding terecht kwam, is den veehouders onwaardig". Het bovenstaande is inderdaad een zelfbe kentenis van iemand die, alhoewel over tuigd van het groote belang eener rationeele bestrijding, het treurige feit constateert, dat tot heden zoo weinig aandacht besteed is aan de bestrijding van een plaag, die aan den runderstapel in ons land al jaren zooveel last en schade berokkent Zeer typeerend in het betoog zijn de algemeene erkenningen van het nut der bestrijding, het verzet tegen een wettelijke regeling dezer aangelegen heid en het tocli ook niet toepassen een vrijwillige bestrijding. In verband met de zeer terecht geuite klachten over de miserabelen toestand in het veeteeltbedrijf, zou men zoo denken, dat het voor de hand ligt te trachten alle scha delijke factoren, die hierop van invloed kun nen zijn uit te schakelen. En waar er dezer zijds herhaaldelijk op gewezen is, dat deze schade jaarlijks eenige millioenen bedraagt, mag toch wel verwacht worden van de rechtstreeks belanghebbenden, met name de veebezitteis, dat zij in hun eigen belang nu eindelijk er eens toe overgaan de bestrij ding algemeen krachtig ter hand te nemen Aan voorlichting om tot een georgani seerde bestrijding te geraken heeft het zeer zeker met ontbreken, zoodat het voor mij vaststaat, dat "t zonder weltelijke bepalingen in ons land nimmer tot een over de geheele linie goed doorgevoerde bestrijding zal komen. Nu behoeven deze wettelijke voorschriften niet hinderlijk te zijn voor de veehouders, de der bestrijding welgezinden, die veel voor hunne die-en gevoelen en beseffen, dat schade voorkomen, voordeel beteekent, ondervinden er niet den min sten last van, vragen er zelfs om en voor de lakschen en onverschilligen zal van een dergel ij ken maatregel een opvoedende kracht uitgaan, waarteg.-n dus oveneens geen bezwaar kan bestaan. Een verbad van runderen met wormbui ten bezet, die niet bri andel-J zijn, op vee markten, tentoonstellingen en fokvecdagen aan te voeren zal ongetwijfeld een heilzame uitwerking hebben en tot het gewensrl te doel kunnen leiden. DR. 'T HOEN. P)e Hollandsche Maat schappij van Landbouw Verslag over het laatste boekjaar Wij ontvingen het verslag van de Holl. Mij. v. Landbouw over het vereen igingsj aar 1 Aug. 1931—'32. Bij het doorbladeren van dit omvangrijk verslag (ruim 80 pagina's) kregen we eenig idee van de groote be- teekenis van deze landbouwmaatschappij. Wat het aantal leden aangaat, deze is weer in de stijgende lijn gekomen. Natuurlijk hebben het Hoofdbestuur, het Dagelijksch Bestuur en de onderschei den commissies het in verband met de tijdsomstandigheden heel druk gehad met het uitbrengen van adviezen, enz. Ook bij meerdere afdeelingen heerscht een ijverig vereenigingsleven, waartegenover ook weer anderen stonden die blijkens den in houd van het uitgebracht verslag niet veel verrichten. Proeven met roggerassen Petkuser wint het toch. Sedert eenige jaren is het onderzoek van roggerassen geconcentreerd op de dal- en zandgrond gelegen proefboerderijen. Door de Regelingscommissie voor het Landbouwproefveldlwezen zijn de opbrengst cijfers van de laatste drie jaren in uitvoe rige en overzichtelijke tabellen weergege ven. Vergeleken werden Petkuser, Kroon. Kirche's Staal, Mandorfer, Wiersbienski, I. v. P. 37, Ottersumsche, Zeeuwsche, Kort- stroo Petkuser. Op alle drie proefboerderijen, n.l. te Bor- gercompagnie, te Emmercompascuum en te Heino was wat de zaadopbrengst betreft, de Petkuserrogge in de laatste drie jaren (1930. 1931 en 1932) steeds de beste, daarbij gevolgd door Petkuser kortstroo, uitgezon derd in 1932 toen Manaorfer te Emmer compascuum nummer twee en te Heino nummer één was. De opbrengst der Petkuser bedroeg in de bovengenoemde jaren te Borgercompagnie, resp. 2300, 2960 en 39C0 K.G., te Emmer compascuum, resp. 3780. 3010 en 4260 K.G. en te Heino resp. 3490, 3480 en 4090 K.G., alles per H.A. Wat de stroo-opbrengst aangaat staat de Petkuser op de drie proeflboerderijen in de genoemde drie jaren vijfmaal op nummer één (in 1931 zelfs op alle drie boerderijen) en in de andere gevallen steeds op num mers twee. Wanneer we de cijfers van 1927, 1928 en 929 nemen, dus van de jaren aan de bo vengenoemde proefjaren voorafgaand, dan zien we dat toen ook Petkuser zoowel wat korrel- als wat stroo-opbrengst aangaat, steeds vooraan stond, zoodat de Regelings commissie voor het Landbouwproefveldwe- zen met recht schrijven kan: De conclusie Steunt de Nederlandsche olie-industrie Inlandsche of buitenlandsche lijnkoeken* Inlandsche of buitenlandsche lijnkoek Nu alom een beroep wordt gedaan op het Nederlandsche volk om de Nederlaidsche industrie met de daad te steunen zal hel geenszins verwondering wekken, indien wij hder nogmaals de aandacht vragen voor een der oudste Nederlandsche industrieën, de olieind<ustrie. Ook deze industrie heeft misschien nog meer dan vele andere te kampen met tal van protectionistische maatregelen der olie importeerende staten, waardoor de export van olie, met name wxwal de lijnolie, groote moeilijkheden in den weg wordt gelegd en zelfs practisch onmogelijk wordt gemaakt. Vrij is daarentegen de import in Neder land van buitenlandsche lijnkoek, waardoor begrijpelijkerwijze de noodtoestand in deze industrie nog wordt verscherpt. Niettegen staande van de zijde der Nederlandsche oliefabrikanten reeds meerdere malen een beroep is gedaan op den Nederlandsohen landbouwer om deze Nederlandsche indus trie toch te steunen, valt niet te ontkennen, dat nog zeer velen de buitenlandsche lijn koek prefereeren, ofschoon gemaakt van hetzelfde zaad en volgens dezelfde methode. Ja men betaalt hiervoor zelfs een hongeren prijs, ofschoon de voorwaarden waarop wordt gekocht, ongunstiger zijn. Opmerkelijk is ook, dat niettegenstaande de lofwaardige medewerking van eenige landbouworganisaties, de toestand onveran derd blijft. Zoo richtte het bestuur van de Overijsse.l- sche Landbouw-Maatsohappij in Maart 1931 het volgende schrijven aan alle aangesloten vereenigingen en afdeelingen, waaruit over duidelijk blijkt dat deze organisatie de moeilijkheden van de olie-industrie be grijpt, maar tevens ook inziet dat de Ne derlandsche landbouwer, die op den steun van het volk rekent in zijn strijd voor net bestaan, ook de plicht heeft de jNederland- sche industrie waar mogelijk te steunen. Het schrijven luidt als volgt: „Het is langzamerhand van voldoende be kendheid dat inlandsche koeken, waaron der de lijnkoeken, in geen enkel opzicht be hoeven onder te doen voor de koeken van buitenlandsche origine. Speciaal geldt dit tegenover die koeken, die uit hetzelfde zaad bereid worden als waaruit onze koeken ook zijn samengesteld. De eenige uitzondering is misschien de Noord-Amerikaansohe koek uit Noord-Ame- rikaansoh zaad geslagen. Deze heeft moge lijk in sommige opzichten iets voor boven de andere, hoewel ook dit niet zoo gemak kelijk onder cijfers is te brengen; maai voor de grootste meerderheid van de in Ne derland ingevoerde koeken bestaat dit voor deel zeker niet De Nederlandsche koekenindustrie, die een onderdeel is van de olie-industrie, maakt een zeer zorgelijken tijd dooj, erger dan de meeste industrieele bedrijven op het oogerablik kennen. Ons bestuur is van meening dat, waar eenigszins mogelijk, aan het inlandèche pro duet de voorkeur moet worden gegeven bo ven het buitenlandsche. Wij zelve willen gaarne als landbouwers, dat ook de Neder landsche regeering en het Nederlandsche publiek aan voortbrengselen van den Neder landschen landbouw de voorkeur geven bo ven die van buitenlandsche origine, maar dat brengt ook tot op zekere hoogte de ver- pi ioh ting voor ons mede, dat wij op dezelfde wijze handelen. Waar thans in geen enkel opzicht de bin- nenlandsohe koek bij de buitenlandsche achterstaat, en ook de prijs geen beletsel vormt, doet ons bestuur een ernstig beroep op U, bij Uw aankoopen vooral de aandacht te willen besteden aan de koek van binnen- landsche origine". De inhoud van dit zoo lofwaardig schrij ven van het bestuur der O.L.M. geldt ook thans nog ten volle. Ja de toestand is nog gunstiger voor de binnenlandsche lijnkoek, daar momenteel zelfs de prijs lager en de verkoopvoorwaarden gunstiger zijn lan bij aankoop van Amerikaansche koek, die evenals de binnenlandsche, van la Plata- zaad is gemaakt. Het is dan ook verwonderlijk, dat dit nog slechts onvoldoende door de landbouwers, uit al deze cijfers is, dat de Petkuser rogge nog steeds is en blijft het meest aanbeve lenswaardige rogge ras voor onze veenko loniën en onze zandgronden. Of voor onze klei- en zandgronden een ander ras mis schien de voorkeur verdient kan niet ge zegd worden, daar Liervoor proefveldgege- vens geheel ontbreken. handelaren of aankoo-pvereenigingen wordt ingezien, daar zij hierdoor volkomen in strijd handelen met hun eigen belang. Eenerzijds toch doen zij een beroep op het Nederlandsche publiek, op de Nederland- sohe industrie, om hen te steunen in den strijd tegen die staten, die de import van de landbouwproducten onmogelijk .naken, anderzijds koopen zij zelf producten als lijnkoek, die door deze staten, die onze landbouwproducten weren, worden geëxpor teerd en waardoor zij zelf niet allien, maar ook nog de oudste Nederlandsche in dustrieën zwaar worden benadeeld. Evenzeer als voor de Amerikaansche lijn koek geldt dit ook voor de Duitsche lijn koek. Duitschland toch maakt door zijn steeds toenemende protectionistische maat regelen, de export van onze zuivel- en an dere landbouwproducten onmogelijk, zoodai derhalve juist door het weren van deze Duitsche lijnkoek, de boer meehelpt in den strijd tegen de steeds toenemenae Duitsche protectie-maatregelen. Het is dan ook te hopen dat alle landbou wers thans de oogen open gaan en dat zij zich unaniem verzetten tegen het gebruik van buitenlandsche lijnkoek, waarvan de kwaliteit geenszins beter is dan van de bin nemlandsche, maar waarvoor alleen slechts een hoogere prijs wordt betaald. VEREENIGING VAN NEDERLAND SCHE OLIEFABRIKANTEN. Haarlem, 24 September 1932. MARKTOVERZICHT Voerartikelen. De maisprijzen blijven vrijwel op eenzelf de hoogte. De aanvoeren zijn momenteel niet groot, doch ook de vraag laat veel te wen schen over. Vandaag was de stemming wat vaster door de betere vraag. De laatste dagen gebeuren er geregeld zaken in Donau- maia op najaarsaflading, tegen prijzen die onder die van Laplatamais liggen. Door de binnenkomst van verschillende partijen Donaugerst is de prijs daarvan ge leidelijk teruggeloonen. Ook Russische is eveneens een weinig lager te koop. In tarwe, rogge en haver gaat zeer weinig om; de prij zen zijn niet noemenswaard veranderd. Inlandsche- en Amerikaansohe lijnkoeken zijn vrijwel onveranderd in prijs gebleven. De vraag beperkt zich tot kleine postjes inlandsche lijnkoeken. Cocos- en grondno- tenkoeken prijshoudend, eveneens met zeer weinig vraag. Meststoffen. Stikstofmeststoffen. Er valt wei nig mede te deelen van de stikstofmarkt der vorige week. Het is duidelijk te bemerken, dat de vraag voor directe levering afneemt Alleen Chili- salpeter had eenige afname. Ook was er hier en daar wat vraag naar spoedige kalkstik- stof. Deze wordt gebruikt vóór den uitzaai der rogge. Het voorjaar heeft van kooperszijde heele- maal geen belangstelling. ThomasmeeL Het begint er op de tho- masmeelmarkt vrij ernstig uit te zien voor on2e verbruikers. De meeste hunner wach ten nog steeds af, terwijl de prijzen regel matig omhoog gaan. Allereerst het feit, dat de vrachten geste gen zijn, vooral die van Charleroi zijn plot seling veel duurder geworden. Doch bovendien is het aanbod op het oogenblik al zeer schaarsch. Een paar groote werken in Luik zijn tot het einde des jaars uitverkocht en ook uit de tweede hand is het meeste aanbod reeds opgenomen. Duitschland heeft in Augustus een invoer- overschot gehad van 30.500 ton tegenover 11.100 ton in dezelfde maand van het vorige jaar. April/Augustus 1932: 194.600 ton. April/Augustus 1931: 240.700 ton. Duitschland is dus met zijn importen ook ten achter bij het vorige jaar, hetgeen bij den slechten economischen toestand niet te verwonderen is. De markt is ook in de afgeloopen week weer regelmatig vaster geworden. De laatste posten van September worden thans bij de Duitschers opgenomen. Voor October hebben zij nog geen prijzen afgegeven. Superfosfaat. De markt is kalm en van de zijde der verbruikers is er nog vrij wel geen belangstelling. Gemalen Noordafrikaansch Fos f a a t Dit artikel vraagt thans ernstige be langstelling vanwege zijn gunstigen prijs ten opzichte van thomasmeel. RATTFN verontrusten Uw litt I I l-li paarden, wan neer deze hun rust noodig heb ben. De gezondheid Uwer paar den lijdt hierdoor. HET RATIN SYSTEEM verdelgt RATTEN EN MUIZEN AFDOENDE- en is onschadelijk voor 'mensch en huisdier Vrijblijvend nadere inlicht, bij: Bact. Labor. „RATIN" le v. d. Boschstraaf 8, TeL 772653 DEN HAAG TUINBOUWGEREEDSCHAPPEN K. R. H. de beste Fa'K. jk, Tel. 259 H.H. PLUIMVEEHOUDERS Vermeerdert Uw inkomsten door minder voederverlies. Gebruikt daarom onze DROOGVOEDERBAKKEN Vraagt gratis geïllustreerde prijscourant GEBR. DE KLEER - EDE - Telef. 9 GROOTESTKAAT 17 D. P. KAPTEYN Capelle a/d IJssel Telel. 48 (Nieuwerkerk a/d IJssel) Alle betonwerken op het gebied van woningbouw L. J. HOFSTEDE TELEFOON 622 DRIEBERGEN! Fabrikant van: Tuinmeubelen, Planteneti-j: qetten, alle soorten broeiramen en -bakken! KASSENBOUW - Rolschermen voor Planten-f kassen - VERWARMINGEN - Plantenkuipenl Bloemstokken - Orchideeënbakjes enz. enz.F Levering aan Rijk en Gemeenten DE IEPENZIEKTETENTOON- STELLING Naar wij vernemen mag de tentoonstel ling, die vanwege het Comité ter bestudee ring en bestrijding van de Iepenziekte ge houden wordt in het Koloniaal Museum te Amsterdam, zich in een druk bezoek ver heugen. Vele ambtenaren van Publieke Werken, houthandelaren, leeraren en studenten van landibouwscholen hebben reeds van hun be langstelling blijk gegeven. Ook voor leeken biedt de tentoonstelling echter veel belangwekkends, vooral omdat deskundige gidsen de bezoekers rondleiden. De aantrekkelijkheid van de tentoonstelling wordt nog verhoogd door een nieuwe zen ding dahlia's, die de firma Topvoort uit Aalsmeer wederom beschikbaar heeft ge steld. Heil! Dat is de groet waarmee ik tegenwoordig nog al eens bejegend wordt Och jal Er moet zoo nu en dan eens zoo 'n manie zijn. En onwillekeurig doe je mee en zegt ook, min of meer als sleur en zoo goed als nooit over het woord nadenkend: heil! Niet dat ik u geen heil wensch. Dat wensch ik alle menschen en natuurlijk hen, die mij na staan bij mijn dagelijkschen arbeid- Maar hoe gaat het? 't Woord verliest tegen het laatst zijn beteekenis doordat het gedachtenloos uitgesproken wordt, omdat het zoo dikwijls gesproken wordt Maar nu zeg ik al mijn luisterenden ken nissen: Heil! En dtm. wel na bij dit woord. Deze groet komt, zegt men, (ik ben niet zoo thuis in die dingen) uit Duitschland en daarbij wordt dan de rechterhand opgehe ven. Sommigen die wel eens bijna bij de Duitsche grens geweest zijn en het dus weten kunnen, beweren dat de hand vlak uitgestrekt moet worden, anderen, die ook wel eens dicht bij de Duitsche grens ge weest zijn, betoogen, dat de hand tot een [yuist gebald moet worden. Als het waar i9, dat deze groet uit Duitsch land komt, en waarom zou het niet, zoo fcrgens dan hebben ze ddd" wel hedl noodig, wel dan ben ik geneigd, vooral na de laatste dagen, om aan te nemen, dat men bij het uitspreken van het woord: heil! de vuist moet ballen. Is het geen Ge hebt het natuurlijk Dinsdag wel in onze krant gelezen, die plannen van de Duitsche regeering. Contingenteeren, mijnheer, alles contingen teeren. Duitschland moet zichzelf red Irn, zegt de Duitsche minister van landbouw Treiherr von Braun, en dus contingentee ren we alles wat het buitenland ons ands.-s levert Kool, tomaten, fruit, slachtkoeien, reuzel, vet, boter, erwten, die ge me voeger leverdet moogt ge me nu ook nog wel wat leveren, doch niet meer dan een bepaald procent van de hoeveelheid, die ge in vroeger jaren op mijn markt bracht Ge zijt zoo goed veel machinerieën, ge reedschappen, kolen, kunstmeststoffen, ziek-1 tenbestrijdingsmiddelen bij mij te koopen voor uw land- en tuinbouwbedrijven en koopt voor wel tweemaal zooveel bij mij als ik bij u, en daarom: heil! Maar wilt ge mij uw land- en tuinbouwproducten leveren zooals ge vroeger ook deed, dan steek ik u mijn krachtige arm met gebalde vuist toe. Wij zijn een bijzonder goed en lankmoe dig slag van menschen, wij Nederlanders, doch de goedigheid van de meest goedige persoon heeft een grens en daarom is het verklaarbaar, dat er zijn, die met een boycot-voorstel komen, zooals ik de vorige week reeds mededeelde. Deze actie, in West- Friesland begonnen, kon door dit optreden van Duitschland wel eens versterkt worden. Want Want als we ons wel herinneren is kort geleden door dit land met Hongarije en met Roemenië een accoord aangegaan, waardoor granen uit deze landen gemakkelijker dan tot dusver in Duitschland ingevoerd kunnen worden- Dat gaat dan wel om andere voor- deelen te bekomen of te behouden. Laten ze dan ook eens het voordeel dat ze van ons als afnemers hebben, trachten te behouden en zoo niet... ik vree9, dat de Duitschers zich wel eens in uithoudingsvermogen van goedheid kunnen vergissen. En misschien is de storm die deze drie dagen reeds opsteeg voldoend.) om de cijfers van de grootte der contingenteering, die nog niet bekend rijn. ten onzen gunste, of laat ik liever zeggen niet al te zeer in ons nadeel te doen uit vallen. We hopen. Zooals we ook hopen, dat de menschen niet zullen meenen, dat GROOTE WINSTEN Ik heb naar aanleiding van wat ik de vorige week bebabbelde enkele rmdedee- lingen en opmerkingen gehad. De huis vrouwen die mijn praatje laaen, en de prij zen die ik noemde vergeleken met de prijzen die zij maar behoeven te besteden, weten ook wel beter. Ik noemde uitzonderings gevallen en wees er op, dat het voor den boer of tuinder een zeer onaaangenaaxn ge voel moet zijn, dat hij zoo goed als niets voor zijn producten krijgt en de prijzen bij particulieren soms beduidend hoog zijn. Er is iets, dat wringt. Ik heb er ver leden jaar ook al eens over geschreven- Ik weet dat er bona fide groentehandelaren zijn die voor een heel, heel zuinig winstje de zaak omzetten. Er rijn er ook, die met twee maten meten. Ik bedoel nu niet, dat ze, als ze opgebeld Er werd door de Directie van den land bouw in Handelsberichten een mededeeling gedaan over het aantal varkensslachtingen. Hieruit bleek, dat er vrijwat meer varkens in de Nederlandsche menschenmagen te recht kwamen dan twee jaren geleden In 1930 (le half jaar) bedroeg het aantal voor binnenlandsche gebruik geslachte varkens 655.000 en in hetzelfde tijdvak van 1932 was het 1.231-000, dus 84 meer. Het aantal slachtingen voor export verminderde echter en zoo bleef het aantaJ vrijwel gelijk, n.l. 1.775.000 stuks, ongeveer evenveel als ver leden jaar toen het 1.777.000 was. Zoo was het althans als men de gegeven cijfers op telde. Doch de Directie van de landbouw kwam maar tot 1.745.000, wat 30.000 verschilt en een optelfout was, wat later per rond schrijven ook medegedeeld werd. Doch deze fout had men kunnen opmerken. En nu werd er zelfs nog een commentaar over deze* oo.000, die er volgens deze fout wel, in wer- mieren, doch daar deze stof heel spoedig verdampt, helpt het slechts zeer korten tijd. Een proef van rubber en zwavelkoolstof hielp afdoende. Nu opent zich voor de insectenbestrijding een nieuwe aëra, want ook bij andere insecten had deze geprae- pareerde rubber een doodende werking. - Het middel zal ook van belang kunnen worden als bestrijdingsmiddel van in den grond levende insecten. Dr. S. Leefmans, hoofd van het Instituut voor Plantenziekten, neemt thans een proef ter bestrijding van engerlingen. Ook is het niet uitgesloten, dat het rubberprepaiaat van waarde zal blijken bij de bestrijding van aaltjes in de koffie. Behalve onaangenaam riekende maakt geen fouten gemaakt 't Is te hopen, dat ze met de mededeelin- gen over de worden om een kilo aardappelen en een kelijkheid niet, minder waren geslacht Dat pond princesseboontjes ergens eenige straten j is leelijk zoo iets. Vooral van officieele ver te bezorgen, zoodat ze een kwartier of j lichamen. Daar worden anders, zoo het heet meer kwijt zijn, dat ze dan een paar centen extra vragen. Dat komt ze to9. Doch er zijn er ook, ik hoor het veel en zie het veel, 'k draag niet voorniets een bril, die als ze in de eene straat met een arbeidersbevolking rijn een andere, veel lagere prijs vragen, als wanneer ze een uur later in een wat deftige straat komen waar ze misschien niet zooveel van de prijzen afweten. Waarin ze zich wel eens vergissen. Zooals men zich OOK geen fouten hebben gemaakt, want de zaak lijkt me héél belangrijk. Het moet een eigen schap van rubber zijn om vluchtige stoffen langen tijd vast te kunnen houden. Dit bracht enkelen, verbonden aan het Indische rubberproefstation er toe, rubber te gebrui ken als drager van stoffen, die insecten ver drijven. Zoo helpt zwdvel-koolstof tegen Ten dien einde werden bloemenessences in de geplasticeerde rubber verwerkt. Op 100 g. rubber werd genomen 1 cm.3 bloe- menessenre. Deze geparfumeerde rubber zou gebruikt kunnen worden om de in den han del voorkomende kunstbloemen te parfu meeren. Dat belooft wat! Geparfumeerde auto-, motor- en fietsbanden, geparfumeerde rub berzolen en -hakken. Alsof er al niet ge- uoeg parfum, of wal cr voor doorgaat, je op straat tegen wolkt Straks moeten we met watten in de n is Inoprn Daarom... heil! I Tot de vo'gendo week PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8