BINNENLAND. «SfiST VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BEAD PAG. 5 VRAGEN VAN KAMERLEDEN De heer Duymaer v. Twist heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd of belanghebbenden in den zin van de Zui'derzee-steunwet, die het Zuiderzeevis- scherijbedrijf hebben verlaten om elders hun bestaan te zoeken, doch daarin niet slaagden, geen aanspraak meer kunnen maken op een tegemoetkoming, ingevolge de Zuiderzeesteunwet. Voorts heeft het Kamerlid den minister gevraagd, waarom deze geen gevolg heeft gegeven aan zijn herhaaldelijk in de Twee de Kamer gedane verzekering, dat de Zui derzeesteunwet royaal en op soepele wijze zou worden uitgevoerd en waarom aan vele jongeren en vele ouderen elke finan cieel e steun geweigerd wordt. ANTWOORDEN VAN MINISTERS De Minister van Justitie deelt naar aan leiding van de hem gestelde vragen mede, dat, verzoeken van Nederlanders om hetzij in Russischen, hetzij in anderen vreemden Staatsdienst te mogen treden, worden ge toetst aan de omstandigheden en op gelijke wijze beoordeeld naar het algemeen Neder- landsch belang. Aan een Ned. ingenieur, die een functie in Russischen Staatsdienst wenschte te aan vaarden en in verband daarmede tot be houd van zijn Nederlanderschap vex-lof ver zocht. is dit geweigerd, daar als men dit verleent, men van Regeeringswege eenige Verantwoordelijkheid op zich neemt en het is zeer moeilijk eventueel bescherming te Verleenen, daar sovjet-Rusland door Neder land niet is erkend. DE AFSLUITDIJK Naar wij vernemen zijn de berichten als eou het voornemen bestaan den weg over de afsluitdijk in het begin van de volgen de maand ten behoeve van het verkeer open te stellen, onjuist. In verband met den toestand van den weg en de bermen en van de uitvoering van verschillende werken is voorshands de weg over de af sluitdijk nog niet geschikt voor openbaar Verkeer. LANDGOED ..DE KEYENBERG" OPENGESTELD Tiet landgoed „De Keyenberg" onder de gemeente Renkum is erkend als landgoed in den zin der Natuurschoonwet en voor het publiek opengesteld. CHR. GEMEENTE-AMBTENAREN EN HET RAPPORT-WELTER Te Utrecht vergaderde de vakgroep ge meente-ambtenaren van den Alg. Ned. Chr. Amhtenaarsbond, ter bespreking van het rapport Weiter. In de morgenvergadering trad als spreker op de heer L. H. Kurpera- hoek, van Den Haag, lid van het hoofd bestuur met het onderwerp: ,De'gemeente- ambtenaren en het rapportrWelter". De vei- gadering vereenigde zioh na de bespreking met de volgende conclusies: Ie. de huidige economische depressie ver toont veel verschijnselen die er op wijzen dat zij, niettegenstaande haar langen duur, abnormaal, tijdelijk is; 2e. het is daai'om ongeoorloofd ten op zichte van lloonen en salarissen maatrege len van blijvenden aard te treffen met -het 5e. uit het onder 3 en 4 genoemde volgt ÏÏWÏÏÏ S Ben tot een proccntrische korting op de in- kiomens der gemeente-ambtenaren; 6e. onze Bond blijve ijveren voor premie- vrij pensioen (art. VI van zijn program van actie) en lette daarbij op de belangen van de gemeente-ambtenaren, die bij een wijzi ging van artikel 36, 4e lid der Pensioen wet, ernstig in gevaar komen; 7e. wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel dienen een punt van georganiseerd, reëel gevoerd overleg te zijn en te blijven in de betreffende ge meente; 8e. bij de onderhandelingen over verla ging van of korting op de salarissen der gemeente-ambtenaren worde gelet op het afkeurenswaardig streven naar nivelleering der inkomens door te sterke progressie. Des middags refereerde de voorzitter, de heer P. Lak van Zaandam, over 't ondei- werp: „Is groepsvorming van onze leden technische ambtenaren gewemscht?". Na de discussie over dit referaat werd de verga dering gesloten. NACHTPOSTTREIN AMSTERDAM- GRONINGEN INVOERING VAN SLAAPWAGENS Naar „Spoor- en Tramwegen" meldt zal met ingang van 15 November a.s. bij wijze van proef in den nachtposttrein Amster damGroningen een slaapwagen worden ingevoegd. De prijs bedraagt re&p. f5, f 3.50 en f 2.50. Bij aankomst kunnen de reizigers als zij dit verkiezen tot 8 uur in hun rij tuig blijven, zoodat men bij aankomst niet in 't holle van den nacht op straat komt të STEMPELVERLOF Het. oordeel, dat het (lib.) Vaderland over Wethouder Douwes velt ook na de ver klarende mededeelingen is lang' niet malsc'h. Het blad schrijft: „Is het ergerlijk, dat een bepaalde poli tieke partij aldus het gezag ondermijnt, nog veel bedenkelijker wordt, als wie deel van de Overheid uitmaakt, de taak van de po litie bemoeilijkt, en dan bedoelen wij hex heidens'uk van den anti-revolutionairen wethouder van Amsterdam, den heer Dou wes. Het is eenvoudig onbegrijpelijk dat deze, wetende hoe moeilijk de taak van de Haagsche Politie op den derden Dinsdag in September zou wezen, deze. nog -ver zwaard heeft, door de werkloozen uit de van de stem- ■gemakkelijken liever, het zou a, als wij hier gevallen der doen gehad, mocratisch" te als Overheids- zwaara neen, aoor ae werKitw pehïSeSnadopd0d0ien ïag^T^rgi naar Den Haag te gaan. Of li< waarin de vrees om niet „df „De heer Douwes is voor de anti-revolu tionaire partij als Overheidspersoon niet te handhaven. Voor den mensch Douwes mag zij het woord van Mattheüs laten gelden: „Want indien gij den menschen 'hun mis daden vergeeft, zoo zal uw Hemelsche Va der ook U vergeven, voor den wethou der Douwes zij geen pardon". WAT NIET GECONTINGENTEERD WORDT! Naar wij vernemen zal niet worden over gegaan tot contingenteering van de volgende artikelen: passementwerk, vallende onder post 737 van de handelsstatistiek; lint, band en veters, vallende onder de posten 739, 740, 741, 742 en 2742 van die statistiek; borduur sel, garneersel en gewerkte tulle, vallende onder post 743, van de statistiek; heei-en- en dames modewaren uit elastiek vervaardigd, vallende onder de posten 4764 en 5764 van de handelsstatistiek; modewaren vallende on der post 765 van de handelsstatistiek, draad nagels en spijkers; dekens van katoen en an dere dekens valen onder de posten 733 en 735 van de handelsstatistiek en meubelen vaillen de onder post 646 van de handelssta tistiek* WERKLOOZENZORG TIJDVAK 31 JULI—27 AUG. 1932. Over het tijdvak 31 Juli27 Aug '32 is uitgegeven door de gemeenten zonder aftrek voor subsidies van staat c.q. provincie aan werkloozensteun f 5.346.139. Uitgegeven is door de gemeenten, zonder aftrek van sub sidies, voor werkverschaffing f 1.526.162. Uit betaald is door werkloozenkassen' f 1.696.017. Door' het Rijk is betaald f 661.218. Van 38 gemeenten met rond 255.000. inwo ners" waren nog geen gegevens binnen- JEUGDWERK EN VAKKUNDIGE ONTWIKKELING CONFERENTIE C.N.V. REFERAAT VAN DEN HEER J. NAUTA Vanmorgen half 10 ving de derde (laatste) zitting aan van de conferentie, door het Christelijk Nationaal Vakvei'bond te Lunte- ren gehouden, ter bespreking van 't jeugd werk en de vakkundige ontwikkeling. De heer J. N a u t a, voorzitter van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handels bedienden en 2e Secretaris van het C.N.V., refereerde over het ondercverp De Chr. vakbeweging aldus Spr heeft ten aanzien van de vakopleiding (vak- en nijverheidsonderwijs) een natuurlijke taak, waaraan zij gedurende vele jaren zal moeten arbeiden. De moeilijke financieele omstandigheden, waarin than? zoowel het rijk en de gemeen ten als in het algemeen het bedrijfsleven verkeeren, behoeven en mogen voor het C.N.V. en de daarbij aangesloten organisa ties geen aanleiding te zijn tot het uitstel len van of ophouden met hun bemoeiingen met de vakopleiding. Ook waar het stichten van nieuwe en het uitbreiden van bestaande inrichtingen voor vakopleiding, vooralsnog vanwege boven bedoelde financieele omstandigheden niet goed mogelijk schijnt, is activiteit van het C.N.V. en de daarbij aangesloten organisa ties op dit punt ook nu mogelijk en nood zakelijk. Die activiteit richte zich nu vooral op twee punten en wel: a. bevordering van de vakopleiding volgens het in titel II van de Nijverheidsonderwijswet geregelde leerling stelsel; b. het toonen van belangstelling in en het oefenen van invloed op de reeds be staande en buiten ons om tot bloei gekomen vakopleiding. Het hierboven onder a genoemde systeem van vakopleiding krachtens titel II der Nij verheidsonderwijswet (leerlingstelsel) vindt in steeds ruimer kring sympathie en waar borgt vooral als bovenbouw op een twee jarige schoolopleiding een behoorlijke theorethische en practische opleiding, waar van de kosten betrekkelijk gering zijn. De bemoeiingen hierboven onder b ge noemd tot het toonen van belangstelling in en het oefenen van invloed op de reeds bestaande vakopleiding, kunnen in geen ge val beteekenen, dat wij voor wat er op dit gebied buiten ons om tot stand kwam, geen waardeering zouden hebben. Die waarden- ring is ten volle aanwezig. Het is echter de natuurlijke taak van de vakorganisaties der arbeiders, zich bezig te houden met de opleiding van jeugdige werk krachten. Deze gedachte wordt in ruimen kring aanvaard en is de rechtsgrond voor ons verlangen om invloed te oefenen op wat er op 't gebied van vakopleiding bestaat. De christelijke vakbeweging is daartoe thans ■olkomen in staat. Vooral de vakorganisaties, die vrij nauw in geregeld contact hebben met de organi saties der patroons, kunnen met behoorlijke kansen op resultaat pogingen aanwenden om met de vakopleiding krachtens het leer lingstelsel te komen tot een begin. ^Zij - besSBBBBBJPB ging ter bevordering van het nijverheids onderwijs, welke zich krachtens titel III van de Nijverheidsonderwijswet o.a. ten doel stelt het doen sluiten van leerovereen komsten tusschen patroons en wettelijke ver tegenwoordigers van leerlingen. Met het aanwenden dezer pogingen be hoeft niet noodzakelijk te worden gewacht tot het tijdsip waarop over een collectieve arbeidsovereenkomst wordt onderhandeld. Het vei'krijgen van den invloed hierboven bedoeld, bepaalt zich niet slechts tot het verkrijgen van zitting in de besturen van bestaande en op te richten inrichtingen voor vakopleiding, doch evenzeer tot a, het op nemen van vertegenwoordigers onzer bewe ging in de in het tweede lid van artikel 57 der Nijverheidsondei'wijswet bedoelde, door den gemeenteraad te benoemen plaatselijke commissiën van toezicht: b. het volgens het derde lid van artikel 57 der Nijverheids- onderwijswet als gedelegeerd lid namens provincie en gemeente zitting nemen in de besturen; c. het deelnemen aan de in art. 64 der Nijverheidsonderwijswet bedoelde, door of vanwege den Minister van Onderwijs enz. tweemaal 's jaars bijeen te roepen bijeen komsten van deskundigen ter bespreking van het liierbedoelde onderwijs. Om tot invloed op wat er op het gebied der vakopleiding reeds 'bestaat te geraken, is het noodig, dat we de samenstelling van de besturen der inrichtingen voor vakoplei ding-kennen. De besturenbonden dienen die gegevens te verzamelén. Het C.N.V. geeft zich reken schap van die samenstelling. Het verkrijgen van invloed kan dan geschieden door het uitbreiden der best u u rsb ez et tin g met een of meer vertegenwoordigers onzer beweging of door bij eventueele vacature in het bestuur zulk een vertegenwoordiger te kiezen. Het spreekt vanzelf, dat slechts vakkundige en organisatorisch geschoolde, met den stand en de eischen van hun vak op de hoogte zijnde arbeiders, voor bovenbedoelde func ties in aanmerking komen. Te verwachten is, dat rijk en gemeenten bij hun bezuinigingen als gevolg van de tijdsomstandigheden, het nijverheidsonder wijs niet ongemoeid zullen laten. Waar zulks geschiedt door den drie-jari gen leergang aan ambachtsscholen om te zetten in een twee-jarigen, worden onzer zijds (C.N.V. en besturenbonden) krachtige pogingen aangewend tot 't verkrijgen van: a. een leergang van vier halve jaren; b. een op de schoolopleiding aansluitende voortge zette opleidiing in werkplaats of fabriek ge durende nog twee jaren, krachtens leerling- overeenkomst op de wijze als hierboven reeds omschreven. In ieder geval dienen we erop toe te- zien, dat. op het nijverheidsonderwijs in vèi*- gelijking met andere Takken van onderwijs niet onevenredig-zwaar wordt bezuinigd en Nu een tip van 't Amsterdamsche Sluiertje wordt opgelicht, Blijkt, hoe daar 't gemeente-uurwerk Wonderbaarlijk is ontwricht. 't Zijn regeerders van je welste Aan 't hoofdstedelijke roer: Fier een meening durven zeggen Acht men haast een heksentoeri Ieder dekt zich op z!n voorman Nu het om de kwestie gaat Wie de oproerkraaiers loosde Naar de 's-G-ravenhaagsche straat B. en W. wringt zich in bochten, De Miranda wel het meest Die als loco-burgemeester Eerste Heerscher is geweest, En de roode rest der vroedschap Wil voor Daaf niet onderdoen In respect voor de proleten En hun burgerlijk fatsoen. 't Is een prachtig stel regeerders, Dat zich openlijk niet schaamt Ruimte aan den bruut te laten Die een opstootje beraamt! Amsterdam! je bent gelukkig Met zoo'n mooie meerderheid Van regeerders, die zich open Aan de revolutie wijdt! Het wordt tijd, ook voor Groot-Mokunit Dat de kiezer gaat verstaan. Dat we met de roode heeren Vliegens naar de kelder gaan. Het wordt tijd, dat de Regeerinp Met de vuist op tafel slaat, En met minder-hoofsche woorden Zeggen zal waar het op staat. (Nadruk verboden.) LEO LENS dat de omvang en de kwaliteit van hef onderwijs naar vermogen worden behouden. Na bespreking van dit referaat werd de conferentie gesloten. INVOERBEPERKING BELGISCHE STEENKOOL? In België gaat het gerucht, dat de Neder- landschë Regeering het voornemen zou koes-j teren de invoer van steenkool, waaronden ook die van Belgisch origine, te beperken. den Ned. ZuivelbomL Rechts6™nD° ^ijHeemskerk*1 Y* eeuwen-oude slot Assumburg Op een motorbootjewaarmede S jongelui uit Norderncy een ucer van aen oona, oua Minis- oij Heemskerk (N.H.) wordt tot Jeugdherberg ingericht vacantietochtjc hielden, brak brand uit. Het boot ie in het Rokin te Amsterdam. ter Dr. F. Posthuma, De gisteren officieel onthulde plaquette in het Leger- en vïootmonu- ment te Scheveningen ter herinnering aan den tachtig sten -verjaardag van Generaal Snijders. De vordering van het het herstel van Veeres Raadhuis Dingen, die bijna eiken dag gebeuren. Op den Be- noordenhoutscheweg te Den Haag ontspoorde een tramwagen. Een zandwagen kwam in de knel en werd vernield. We geven hier een drietal interessante foto's betreffende de restauratie van het oude Raadhuis te Veere. Op de eerste foto ziet men een groote opening in het dak: daar heeft een torentje gestaan, en daar komt het na herstel weer te staan. De andere foto ver toont het reeds herstelde rechtertorentje, met den weer opgetrokken rechtertopgevel met schoorsteen; ook de dakkapellen zijn gerestaureerd. De foto hiernaast (links) geeft een blik in de steenhouwerswerkplaats, zijnde het interieur van Veere's oude Groote Kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5