BINNENLAND. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 19 TWEEDE BLAD PA'G.l? ECONOMISCHE PROBLEMEN INTERNATIONALE FINANCIERING OVERAL MUREN. BEHALVE IN NEDERLAND Worden wij nimmer wijs? „Financial News" aan het woord. „Financial News" bespreekt in een van baar hoofdartikelen de internationale fi nanciering en wijst in dit verband op het feit, dat op dit gebied eenige verlevendiging te bemerken is. Dit blad vindt het buwijs yan vertrouwen, dat hierin ligt opgesloten, een heuglijke gebeurtenis, maar het wijst er yerder op, dat de internationale geldmark ten, buiten die in Nederland en Zwitser land, zich nog uiterst gereserveerd betoo- nen. Financial News beschouwt dit niet als een incidemteele geschiedenis. Integendeel, het blad veronderstelt, dat in de naaste toe komst hierin geen verandering te consta- teeren zal zijn. Londen is uitgeschakeld vanwege het embargo, dat ingesteld is ten tijde van de conversie-kwestie der 5 pet. War-loan. De Britsche Regeering wilde deze conversie tot een groot succes maken en zij iwilde daiarom niet de gelegenheid openstel len, dat de voor belegging vrijliggende gel den voor andere doeleinden zouden worden benut. In Amerika is het emitteeren van leeningen van buitenlaiidsche origine totaal uitgesloten. Het State Departement in Was hington weigert alle aanvragen tot dat doel en dit zal eerder verscherpt dan ver zacht worden aan den vooravond van de presidentsverkiezing. Bovendien hebben de groote verliezen door de beleggers op buitenlandsche waarden geleden, het be- schikibaarstellen van nieuwe gelden ten be hoeve van het Continent en van Zuid- Amerika verhinderd; men voelt er niets voor en men zal zich voorloopig niet op nieuw aan denzelfden steen stooten. Men mag verder niet vergeten, dat de komende verkiezingen uiterst fel zullen zijn. De de mocraten zullen onmiddellijk munt slaan uit elke afwijking, welke de Hooveriaan- sche regeering doet ten opzichte der stem ming van de massa. Bovendien staan ook de meeste banken en financierings-lidha- men afkeerig hiertegenover. Al zou het State Departement in deze richting niet optreden, dan nog zou er weinig kans be staan, dat aangekondigde emissies van bui tenlandsche fondsen zouden slagen. In Parijs is ook een embargo geheven op het leenen aan het buitenland, zelfs voor de politieke vrienden Polen en Roemenië. Frankrijk heeft in deze het Engelsche Voorbeeld gevolgd; de conversie der Fran- 6che rente moet ongestoord en ongehinderd voortgang kunnen vinden. Van de Skandi- navische landen vormt Zweden, anders een dankbaar centrum voor internationale fi nanciering, eveneens een pool, die op het moment gericht is tegen het beleggen van i geld in buitenlandsche waarden en dit zal zoo blijven, zoolang de Kreuger-affaire niet geheel en al is afgewikkeld. Een twijfelachtige eer. Nederland en iZlwitserland ondervinden de twijfelachtige eer om als willige centra voor internationale financiering te worden beschouwd. België wil 750 millioen belgi- sche francs leenen voor den Telegraaf- en telefoondienst; Luxemburg overweegt een leening van 8 millioen guldens. De Fran- sche Union d'Electricité arrangeert een 4% pet. leening van 150 millioen francs en Parijs tracht zijn hoog-rentende buiten landsche emissies in goedkoopere te con- verteeren. Financial News wdj herhalen vindt dit feit verheugend. Het blad betreurt al leen, dat de genoemde beide landen niet in staat zijn om op dit gebied véél te doen en het hoopt, dat de andere landen zich daar bij zullen aansluiten. Zoolang dit niet ge schiedt, kan er z.i. van een werkelijke her leving op emissie-gebied geen sprake zijn. Wij betreuren het, dat ook ons land ge noemd wordt als dankbaar centrum om er geld op te nemen! Worden wij nimmer wijs? Het buitenland weigert onze export producten, maar tracht onze markt te ont wrichten door haar als vuilnisbak te be schouwen voor datgene, wat men niet in eigen land of in vroegere afzetgebieden kan plaatsen. Onze landbouw- en industrieele bedrijvigheid is door die politiek als lam geslagen en ons eigen consumptievermogen is niet groot genoeg om de groote kwanti teiten geproduceerde producten en goederen op te kunnen nemen. Maar ons geld willen zij dolgraag 'hebben. Tal van Staten zijn in gebreke om aan ons rente en aflossing te betalen. Wij vallen hen, die te goeder trouw zijn en werkelijk niet kunnen betalen, hier over niet hard, maar wij constateeren het feit alleen. Er zijn tal van vooraanstaande economen, die internationale financiering als het ss- sentieele beschouwen voor een land, dat op export is ingesteld. Immers hoe kan het buitenland dien export betalen? Hetzij door invoer, hetzij door het zenden van goud of het bewijzen van diensten, zooals scheep vaart, het assurantiewezen, en ten slotte door te leenen! Wij laten het vreemdelin genverkeer erbuiten, alhoewel dit ook groote beteekenis heeft... wij zouden dan alle factoren van een betalingsbalans moe ten opnoemen. Wij onderschrijven die opvatting, zij het ook met enkele beperkingen, die men in het vrije handelsverkeer en in de individua listische opvatting omtrent handel en in dustrie echter niet toepaste en waarovor wij het later zullen hebben. Geen wereldmarkt en geen wereld verkeer. Doch er bestaat op het moment geen vrije handel! Wij hebben geen wereldmarkt, geen wereldverkeer. Moeder Aarde is in allerlei vakjes verdeeld, die zooveel moge lijk in de eigen behoeften trachten te voor zien en het ontbrekende trachten aan te vullen. Waarom zouden wij dan onze beur zen opendoen, wanneer daar geen tastbare voordeelen tegenover staan. Wij kunnen België leenen, waarom niet. Het land zal ongetwijfeld aan zijn verplichtingen vol doen en het heeft dit steeds gedaan met uitzondering dan van het terug brengen van zijn munteenheid van f 0.50 op f 0.07. Doch dit willen wij door de vingers zien als nood zakelijk uitvloeisel van den hoogen nood, waarin de geheele wereld en dus ook Bel gië verkeerde. Maar België, niettegenstaan de Ouchy, beperkt hoe langer hoe meer onze handel. Ook dit zouden wij kunnen bil lijken, want elk land moet trachten op de beste wijze de moeilijkheden te weerstaan. Maar dan behoeven wij geen millioenen guldens te leenen! Wanneer België ons hiervoor contra-prestaties verleent door een deel van onze boter te koopen, onze eieren af te nemen en ons vleesch, om van andere artikelen niet te spreken, welnu, dan zou er aanleiding bestaan om te overwegen, of wij onzen kapitaalrijkdom ter beschikking van onzen Zuidelijken buur behooren te stellen. Dit geldt voor elk land, dat geld van ons vraagt. Wij moeten niet klaar staan om buitenlandsche waarden te ne men, wanneer er geen tastbare voordeelen aan verbonden worden. Dat de banken als onderdeed van hun bedrijf, waaruit zij winst moeten putten, emissies aanmoedigen, is te begrijpen. Wan neer wij bankiers waren, dan zouden wij dit ook doen. Maar ten slotte komen de waarden in de portefeuilles van de beleg gers, de banken en andere tusschenperso- nen hebben hun provisie opgestreken en de beleggers zitten met het risico, dat zeer groot is, getuige de verliezen, die ons volk met buitenlandsche waarden geleden heeft. Wij zouden het waardeeren, wanneer de Regeering zich met het emissiebedrijf be moeide en geen enkele emissie toeliet, die niet tevens werkverruiming verschafte. Nadere toelichting Wij zeiden hierboven, dat in normale tij den beperkingen noodzakelijk zijn. Wij zou den dit nader toelichten. Wanneer onze ex port gediend wordt doordat onze beleggers buitenlandsche waarden koopen en daar door dien export ten deele mogelijk maken ten voordeele van het algemeen, dan is het noodzakelijk, dat die weg wordt betreden. Maar het is niet billijk, dat de beleggers met het risico blijven zitten gedurende den looptijd der leening, terwijl het bedrijfsle ven de winsten allang opgestreken heeft en zich om de leeningen, die te haren be hoeve zijn geëmitteerd, niet meer bekomme ren. Er zou, zoodra normale tijden weer zijn ingetreden, een delcredere fonds moeten worden gevormd, waarin een zeker percen tage van de bedrijfswinsten der exportee- rende industrieën wordt gestort, in verhou- ling tot de winst op hun export gemaakt. Dit fonds zou dan moeten dienen om de gevolgen van eventueele deconfitures op te heffen en houders dezer waarden alsdan schadeloos te stellen. Het spreekt vanzelf, dat ook de beleggers hun deel van het ri sico moeten bijdragen, immers zij touchee ren rente en eventueele koerswinst wan neer de koers van uitgifte lager was dan de koers van aflossing. Zij zullen een pre mie hebben te betalen, wanneer zij tenmin ste willen profiteeren van de te stichten re serve. Aan de uitvoering van dit denkbeeld kleven natuurlijk moeilijkheden, toch is het denkbeeld o.i. de moeite van het bestudee rden waard. OFFICIEELE BERICHTEN LOODSWEZEN BIJ K. B. Ia: aan den bureelambtenaar le chef de bureau, van het loodswezen, de beton ning. bebakening en verlichting, te Rotterdam. A. J. Advocaat, op zijn verzoek eervol ontslag verleend; bevorderd tot bureelambtenaar le kl. chef de bureau, van het loodswezen, de beton ning. bebakenlng en verlichting, te Rotterdam, de bureelambtenaar bij het loodswezen, de be tonning, bebakening en verlichting, J. H. Ock- hulzen. LAND- EN ZEEMACHT Bij K. B. is benoemd bij het res.-personeel der landmacht, bij het wapen der genie, de res.- 2e-luit, J. W. G. baron Sloet van Oldrultenborgh. ONDERSCHEIDINGEN BIJ K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaiUe» In brons, aan J. Blootshoofd, te Amsterdam. RIJKSTUINBOUWCONSULENT Bij K. B. is benoemd tot tijdelijk Rijkstuto. bouwconsulent Ir F. W. Honig te Zutphen. INSPECTIE VAN DEN ARBEID Bij K. B. is wegens verandering In de inrich ting van het dienstvak, eervol ontslag verleend aan: Ir J. J. Klompe, hoofdinspecteur van den arbeid te Haarlem; H. Bakker, administratief ambtenaar le kl. bij de Arbeidsinspectie te Haarlem; L,. Camphuis. technlsch-ambtenaar bij de inspectie van den havenarbeid te Rotterdam DEPARTEMENTEN Bij Kon. besluit is: aan den administrateur bij het Departement van Koloniën, Mr Dr H. U Hemsing, en aan den referendaris bij dat Departement W. F. Gerdes Oosterbeek, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak eervol ontslag ver bij het Departement van Koloniën aan de heeren P. W. Steenbergen, hoofdcommisles, P. E. de Waal. commies. H. J. Paternotte, adjunct commies. mej. N. H. G. J. van der Speek Obreen. •ru- het Techn. Bureau van het Departement van Koloniën aan de heeren Ir J. A. C. Oude mans. ingenieur, C. Bok. teohn.-hoofdambt.. J. Wessels. techn.-hoofdambtenaar, en bij het Kol. Etablissement te Amsterdam aan de heeren J. D. v. Staalduynen, ambtenaar van administratie le kl., F. H. G. A. de Jonge, amb tenaar van administratie 2e kl., wegens veran dering In de inrichting van het dienstvak, eer vol ontslag verleend: aan den heer Dr H. H. Janssonlus, wegens op heffing zijner betrekking, eervol ontslag ver leend als ambtenaar voor de wetenschappelij ke beschrijving van Indische houtsoorten bij het Departement van Koloniën, BEGRAFENIS J. J. C. AMENT Onder buitengewoon groote belangstel ling, vooral uit de land- en tuinbouwwe- reld, had gister te Roermond de begrafenis plaats van het overleden Tweede-Kamerlid J. J. C. A m e n t In den stoet bevonden zich o.m. verscheiden leden der Tweede Kamer; de heer M. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat; A. Fleskens, uit Geldrop; J. Vos, uit Roozendaal; oud-minister Posthu- ma, die met den overledene tal van jaren samenwerkte in de zuiverorganisatie, Dr. Paels, uit Heerlen; het hoofdbestuur van den Limb. Land- en Tuinbouwbond; enkele leden van Gedep. Staten van Limburg, Bur gemeester en Wethouders van Roermond; en vele burgemeesters uit Limburg. Op het kerkhof werd door vele sprekers uit den land- en tuinbouwiwiereld het woord gevoerd. DE INSTELLING VAN BEDRIJFS- RADEN VERSLAG VAN DE COMMISSIE VAN VOORBEREIDING Verschenen is het verslag van de Com- i missie van Voorbereiding over het wets ontwerp tot instelling van bedrijfsraden. Wij omleenen daaraan het volgende: Ünkele ledien meenden zich tegen het wetsontwerp te moeten verzetten, wijl bij hen voorshands bezwaar bestond tegen elke uitbreiding van staatszorg. Sommige leden uitten hun verwondering over de omstandigheid, dat de regeering in dezen zoo zorgwekkend en tijd een ontwerp als het onderhavige, heeft meenen te moe ten indienen. In zijn antwoord verklaarde de minister, dat de opvatting van eerstgenoemde leden zou leiden tot een lijdelijk toezien der re geering, ook daar waar optreden geboden is Opgemerkt moge worden, dat de uitvoe ring van dit ontwerp relatief geringe finan- cieele edschen stelt, zoowel aan de over heidskassen als aan het bedrijfsleven. Verscheidene leden juichen de indiening van het ontwerp boe. Naar hun meeni-ng zal de daarin vervatte regeling, wet gewor den, in belangrijke mate tot de bevordering van den bedrijfsvrede kunnen bedragen. Op een door sommige leden gemaakte op merking antwoordde de minister, dat hij op zijn aanvankelijke zienswijze, dat het schep pen van de mogelijkheid om collectieve con bracten bindend te verklaren, aan de instel ling van bedrijfsraden zou moeten vooral gaan, tengevolge van de thans heerschende crisis is moeten terugkomen. De minister acht het voorts niet waar schijnlijk, dat de ontworpen wet zal leiden tot het ontstaan van organisaties tot be hartiging van het consumentenbelang. De minister maakt bezwaar tegen een im peratief voorsohrift om vertegenwoordigers van het algemeen belang aan den hedrijfs- raad toe te voegen. Komt een voorstel tot toevoeging van dergelijke reitegon woordd- geis uit het betrokken bedrijf zelf op, dan bestaat tegen inwilliging daarvan geen be denking. VEERDIENST HANSWEERT-WALZOORDEN DE „PEINS HENDRIK" Na een op de Schelde gehouden proef tocht hebben Ged. Staten van Zeeland van de directie der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen overgenomen het op haar werf gebouwde motorschip „Prins Hendrik". Dit schip zal eerlang in dienst worden gesteld op de lijn HansweertWalzoorden. DE ZUIDERZEE IS WEG... DE NIEUWE NAMEN. De Minister van Waterstaat brengt ter al- gemeene kennis dat de volgende namen zijn vastgesteld voor het afgesloten gedeelte van de Zuiderzee: IJselmeer, voor het ove rige gedeelte van de Zuiderzee benoorden een afsluitdijk: Waddenzee. ROFFELR1JMEN. Kikkercongres "Wegens de echade, die de gToene kikker aan de Noord-Hollandscha vischstand aandoet, heeft de Com missaris der Koningin dispensatie verleend van het verbod groene kikkers te vangen en te vervoeren^ Men verwacht van de uitvoer naar Frankrijk een „niet to versmaden Koning Groene Waterkikvorsch Rana Esculenta Rex, Blies twee extra-groote Wazen Aan de hoeken zijnes heks, En hij kwakkerde zijn kwakinfr Als een trotsch bazuingeluid, Over de verlaten vijver Van zijn residentie uit Duizend gladde kikkerkoppen Kwamen uit de krooskring op; Duizendvoud weerklonk de krijgskwaak Naar de waterlelie op, Waar Zijn Majesteit Vorst Kikvorscli IFas gezeteld op het blad, Dat hij zich voor deze meeting Tot een troon verkoren had Kranig Kikkervolk, begon hij, En een goudstraal schoot z'n oog, Zwijg' thans 't onderling kwakeelen! Houden wij de eenheid hoogl Otter, ooievaar en reiger, Snoek en paling, baars en mensch. Staan, gewapend tot de tanden, Aan de Kikkerlandsche grens! Van het domme dier begrijp ik Dat het krijgsplannen beraamt, Maar ik kan me niet begrijpen Dat het menschdom zich niet schaamtl 't Drieste menschdom durft beweren Dat de vischstand tvordt geschaad, Als men ons de groene vrijheid In de waterwegen laat Onze hammen wil men hebben Voor de Fransche kokerij! Hier is 't antwoord!! kreet de Koning, (Hij sloeg achter op z'n dij) Schoon is liet symbool van Freiheit, Op uw groene kikkerbast: De drie strepen zijn drie pijlen, Dat beteekent: opgepast!! Toen het hooge woord eruit was, Opgekikkerd, ging hij voort: Wat het menschdom wil, is schande; Dat is oorlog! dat is moord!! Oorlog aan de oorlog! Freiheit! Handen af van ons bestaan! Klonk de kwaakToen: koppen weg, [lui! Want er kioam een reiger aan. (Nadruk verbodenLEO LENS De Oranjesingel te Nijmegen zooals die er thans, bij het aanbrengen van Een straat zonder huizen. Inden Blij dorppolder te Rotterdam liggen de Aan den Goirlescheweg te Tilburg werd de najaars-bijenmarkt gehouden, een nieuw en beter wegdek, uitzietstraten geduldig te wachten op nog te bouwen Ruizen. een der belangrijkste van het Zuiden. Op onze foto: St. Ambrosius patroon der bijenhouders, inspecteert het bijenvolk. De Ontwapeningsconf erentie te Geneve die Woensdag door den voorzitter tl enderson met een korte rede voering werd geopend. Het blusschen van den brand in het pand Oudaenstraat 11 te Rotterdamwaarvan het bovengedeelte geheel verwoest werd. De heer Th. M. Ketelaar her dacht gisteren het merkwaar dige feit, dat hij gedurende vijl en dertig achtereenvolgende ja ren lid was van de Tweedt Kamer, Te Berchtesgaden in Beieren had dezer dagen een dimnanten bruilofts feest plaats, waaraan alle dorpsgenooten deelnamen. De feeststoet, met voorop de boerenmuziekkapel, op weg naar de dorpskerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5