VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND REGEERINGS-SPORTKAMPEN IN DUITSCHLAND olpens een Fransch daghlad-eorrespon- dent bij de Ontwapeningsconferentie te Ge neve, ontmoet de houding welke Duitsch land tegenover die conferentie aanneemt, niet alleen in de kringen der groote mo gendheden maar ook in die der kleinere, weinig sympathie. Men zou het cr wel vrijwel over eens zijn, dat Duitschland op den duur niet in de po sitie van minderwaardigheid ten aanzien van de bewapening kan worden gelaten. Maar toch zou men o. schuw voor zijn om op dit oogenblik Duitschland op gelijkeoi voet ie gaan behandelen met de andere mo gendheden. Er is zeker reden voor zulk een schuw heid, want er zijn verschijnselen genoeg van een daadwerkelijke bezinning op een nieuwe weerbaarmaking van het Duitsche volk. Tot nogtoe gingen de immilsen daartoe uit van organisaties, zooals de machtige Hitlerbeweging, met haar S.A.-afdeel ineen en haar Hitier-Jeugdbond en van den Staal- helmbond. De vorige weck echter heeft de Duitsche Rijksregeering de weerhaarmalcing van dr- Duitsche jeugd, voorzoover dat binnen de grenzen van het .Vredesverdrag van Ver sailles mogelijk is,1 zelf ter hand genomen. Wij hebben toen gemeld, dat onder ioor- zitterschaD van den Rijksminister van Rin- nenlandsche Zaken en onder leiding van den gepensioneerden generaal Edwin von Stülpnagel een officieele instelling in het leven is geroepen om de jeugd tusschen 18 en 20 jaar te oefenen in „Gelandesport". wat blijkens de uiteenzetting daarover in de desbetreffende verordening, misschien het best kan vertaald worden als vcldsport. Men wil met deze nieuwe instelling niet slechts sterke individuen kweeken. maar wel zeer nadrukkelijk „weerbare mannen" voor den staat. In een 17-tal kampen, verspreid over hot gehoele Duitsche rijk, zullen jongelui tus schen 18 en 26 jaar zich drie weken kunnen oefenen in een uniform kamppakje en on der de deskundige leiding van sportlecraars. gewezen officieren en gewezen inspecteurs van politie. De deelnemers krijgen vrije reis en vrij verblijf. In de toelichting, die de Duitsche minis ter van binnenlandsche zaken op het plan geeft, wordt gezegd, dat het Verdrag van Versailles geen verbod bevat „om de jeugd op te voeden tot de karakteristieke eigen schappen van den weerbaren man, waar van geen volk, dat leven wil, kan afzien". Wat weerbaarheid is, licht de minister als volgt toe: „Weerbaarheid bet eek ent lichamelijke en geestelijke manhaftigheid en bereidwillig heid om zich voor het geheel te offeren. Een weerbaar man moet behendig zijn en ge hard, een sterken wil hebben, moedig en heslist zijn, hij moet tucht, orde en kame raadschap kennen en bereid zijn zich voor volk en land op te offeren. De veldsport- oefeningen moeten deze eigenschappen van lichaam en geest, die elkander aanvullen en versterken, aankweeken". In het vervolg van deze officieele be schouwing wordt o.m. nog gezegd, dat er behalvo lichaamsoefeningen ook orde-oefe ningen en oefeningen in groepsverband noodzakelijk zijn en dat de jeugd moet wor den gewend aan tucht, gehoorzaamheid en ondergeschiktheid. Heit doel dezer oefenin gen is bereikt als men in de sportkampen of bij voetreizen de jfrnge menschen bijeen kan houden om hen in goede straffe hou ding en in goede orde over straat en langs de wegen kan leiden. Driemaal 's jaars moeten examens wor den afgenomen door plaatselijke commis- Het doel van dit plan der Duitsche regee ring is uit het bovenstaande wel duidelijk geworden. Hindenburg en zijn medewerkers willen de zinnen der jonge menschen, die thans deels in militairen zin, deels minder stelselmatig, tegen elkander worden opge zet richten op het ééne vaderlandslievende doel en hen tevens soldateske eigenschap pen bijbrengen en dus den grondslag te leggen voor een militie-leger. De bezorgdheid, die 'hierover inzonderheid in Frankrijk nan den dag wordt gelegd, is begrijpelijk. Met de letter van het Vredes verdrag kan men deze weexQxuarmaking van de jeugd zonder wapenen niet bestrij den, doch men spreekt nu vian handelen tegen dein geest van het verdrag. Allicht zullen de Duitsche „sportoefenm- gen" bij de ontwapeningsbesprekingen wor den aangeroerd. Ze zullen evenwel in Fransche handen een zwaard met twee scherpe kanten blijken te zijn. Immers wanneer Frankrijk over den geest van het Verdrag gaat spreken, zal het niet kunnen ontkennen, dat lietzèlf eveneens tegen dien geest hiamidelt, door zich aan zijn sterke bewapening vast te klemmen. Men zou het misschien ontactisch van de Duitsche regeering kunnen noemen om met haar veldsport voor den dag te komen nu zij tevens bezig is te trachten gelijkbe rechtiging in de bewapening te verkrijgen. De tesenwoordige bestuurders van Duitsch land, Von Hindenburg in de eerste plaats, zijn er evenwel de menschen niet naar om doekjes te winden om den werkelijiken toc- s'on.cL Zij zullen, hoewel zij in hum pariteits- eisch de noodzakelijkheid van ontwapening der anderen tot het Duitsche peil voorop stellen, bij hun maatregelen in het binnen land ervan uitgaan, dat pariteit alleen te bereiken is op een hooger niveau van de Duitsche bewapening. Hot ware tc wonschen, dat men overal zulk een werkelijkheidszin betrachtte, want om de diplomatieke doekjes af te wikkelen heeft men gewoonlijk te veel tijd noodig. HENDERSON TEGEN BONCOUR EN SIMON IN DE KWESTIE DER DUITSCHE PARITEITS-EISCHEN Uit verklaringen van Boncour en Simon in het bureau der Ontwapeningsconferentie te Genève is gebleken, dat beide de behan deling van den Duitschen eisch in de Bu reauzitting willen verhinderen om den weg voor de door Frankrijk gewenschte bespre king over deze kwestie of in de Assemblée of in den Volkenbondsraad vrij te maken. Opmerkelijk vindt men te Genève, dat Henderson dit standpunt niet deelt en een spoedige oplossing van de gelijkgerechtigd heidskwestie in het Bureau der Ontwape ningsconferentie verlangde. Paul Boncour heeft in een verklaring aan de Fransche persvertegenwoordigers nogmaals gewezen op het Fransche stand punt, dat de Duitsch eisch inzake gelijk gerechtigdheid thuis hoort in den Volken bond en door aile naties aangesloten bij den Volkenhond, besproken behoort te wor- Henderson zou, naar te Genève verluidt, het voornemen hebben bij de verdere on derhandelingen, welke de volgende week zullen plaats hebben, voorstellen in te die nen alle politieke kwesties van het ontwa peningsprobleem onverwijld door het bu reau in behandeling te doen nemen. Hij zou in het bijzonder de bedoeling hebben de Duitsche eischen inzake de er kenning der gelijkgerechtigdheid in open bare zitting van het bureau te doen behan delen. Henderson zou aldus de algemeen te ver wachten diplomatieke besprekingen achter de coulissen wenschen te bespoedigen. Hij zou er. naar voorts verluidt, zeer groote beteekenis aan 'hechten, het aan Duitsch land mogelijk te maken ter Ontwapenings conferentie terug te keeren en wenschen dat de pnncipieele en moreele aanspraken van Duitschland op gelijkgerechtigdheid worden erkend. Uit Berlijn wordt nog eens geirjeld, dat Henderson op zijn schrijven geen schrifte lijk antwoord krijgt. Von Neurath, die gis teren per auto te Genève is aangekomen, zal den voorzitter der conferentie opzoeiken en hem nog eens in bijz mderheden de re denen uiteenzeten, welke Duitschland. no pen van de verdere ondei handelingen der Ontwapeningsconferentie verre te blijven. Een officieel bericht spreekt tegen dat er naar een compromis gezocht wordt. De Duitsche regeering zal rustig afwach ten wat de tegenpartij zal doen en daar naar haar houding regelen. Wat de geheime documenten betreft, waarop de Fransche pers telkems en telkens terugkomt, verklaart de Duitsche regeering opnieuw, dat zij de publicatie van derge lijke dossiers niet te vreezen heeft De besprekingen van het bureau der Ont wapeningsconferentie zijn tot Dinsdag a.s. verdaagd. Op te merken valt nog, dat de kwestie inzake luchtbombardementen eveneens ver daagd is tot Dinsdag en wel met hot mo tief, dat een der bij deze kwestie belang hebbende mogendheden, nl. Duitschlanui, momenteel niet ter zitting aanwezig was. Men schijnt dus van meening te zijn, dat Duitschland a.s. Dinsdag wel aan üe zit ting van het Bureau zal deelnemen. Naar aan de Msb. gemeld wordit, kwam na afloop van de vergadering nog een groo te verrassing, doordat van de zijde derEn- gelsche delegatie verklaara werd-, dat Sal mon verder was gegaan in zijn verzet te gen de bespreking van politieke vraagstuk ken dan in zijn bedoeling had gelegen. Si mon had zich slechts willen verzetten te gen een onmiddellijke politieke bespreking, daar hij den tijd wilde hebben voor voor afgaande besprekingen van politieken aard met de Duitsche delegatie. PARIJS-WASHINGTON Van Amerikaaneche zijde worden bijzon derheden vernomen over hot Frameohe voor stel inzake een nieuw Franech-Ameri- kaansch handelsverdrag. Het verdrag wordt beschouwd als een groot succes voor de Amerikaaneche handelspolitiek. Uit den inhoud, die voor een groot ge deelte bekend is, blijkt inderdaad, dat Frank rijk waarschijnlijk uit politieke overwegin gen vergaande concessies heeft gedaan. Het vermoeden bestaat, dat het Amerikaansche standpunt in de ontwapeningskwestie hier mede verband houdt. Het hoofddoel der Amerikaaneche onder-; handelaars, rul. een gelijkwaardige compen satie voor de meeetbegunetiging, is in het Fransche ontwerp geheel ingewilligd. Het is geen meestbegunstiging de jure, doch een de facto. De Amerikaansche concessies liggen voor namelijk op administratief gebied, bijv. de wijze van toelaten van Fransche goederen in Amerika, maatregelen tot bescherming der Fransche rno le-ontwerpen tegen pla giaat, he voorrecht ing van Fransche chemi sche producten onizoovoort, INTERNATIONALE 40-URIGE WERKWEEK? EEN BESPREKING IN JANUARI A.G. De Buitengewone Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau heeft be sloten per Januari 1933 een Voorbereidende Technische Internationale Arbeidsconferen- tie bijeen te roepen ter behandeling van het voorstel der Italiaansche regeerdng tot in voering van de 40-urige werkweek in de industrie. Het voorstel werd aangenomen met 16 tegen 6 stemmen (en wel tegen: vijf Btemmen van de groep werkgevers en de stem der Engelsche regeerimg). Besloten werd dat de 40-urige werkweek niet van toepassing zal zijn op de arbeiders in de landbouw- en havenbedrijven, doch 6leoht6 op arbeiders in industrieën, met in begrip van mijnwerkers en employé's in „et mijnbedrijf. Voorts besloot de Raad van B >- heer voor deze conferentie ook uit te naodii- gen de Vereenigde Staten en de Sovjet Uniie. Op de Ocbober-bijeenkomst van den Raad van Beheer welke te Madrid zal worden gehouden, zal beslist worden, of de invoe ring van de 40-urige werkweek in de in dustrie geplaatst zal worden op de agenda van de gewone Internationale Arbeidscon- ferentie van 1933. Op dezelfde bijeenkomst zal beslist worden of de resultaten der tech nische conferentie welke in Januari zal worden gehouden, zullen worden doorgege ven aan de Economische Wereldconferen tie. Bovendien besloot de Raad van Beheer den secretaris-generaal van den Volkenbond op te wekken, de gemengde Commissie van de Europeesche Commissie bijeen te roepen, teneinde haar houding te bepalen nopens het verrichten van openbare werkzaam heden. DE PRUISISCHE LANDDAG DE GEHOORZAAMHEID DER AMBTE NAREN AAN DE GRONDWET. Zoolang de regeering het ook is. Nadat die vergadering van den Pruisi- schen Landdag gister tot vier maal toe was onderbroken, daar zij to rumoerig was, heeft zij ten slotte met 156 tegen 80 stem men en 45 onthoudingen (die van het centrum) een motie der natianaal-socialis ten aangenomen, waarin staat dat het de plicht is van de ambtenaren, de grondwet te eerbiedigen en te steunen voor zoover de regeering zulks ook doet. De sociaal democraten hadden niet deelgenomen aan de stemming. Van tevoren was do Duitsch- nationale motie, diie de opheffing van het bekende besluit vaststelde, met 208 (nat.- socialisten en communisten)35 stemmen (Duitsoh-nationaden) en 35 onthoudingen (centrum) verworpen. Of de commisso riale regeering zich met dit besluit van den Landdag tevreden zal stellen, is nog biet bekend. I Beleediging van Hitler door Braun. Het nat.-socialistische voorstel tot ophei- fing van de immuniteit van Otto Braun, den gewezen minister-president, tegen wien Hitiler een klacht wegens persoonlijke be- leediigiug heeft ingediend, werd verwor pen met 200 tegen 197 stemmen. CHRONISCHE ISCHIAS Pijn nu weg Stok overbodig Niemand kan er aan twijfelen of deze man heeft voorgoed afgedaan met het loopen met een stok, want het nu al vier jaar geleden, sinds hij hem afdankte. Hij schrijft: „IS Maanden leed ik aan chronische ischias en rheumatiek en het was mij onmogelijk te loopen zonder stok. Maar nadat ik korten tijd Kruschen Salts had .gebruikt kon ik de stok wegdoen. Het is nu vier jaar geleden dat dit gebeurde; de pijn is nooit teruggekeerd en ik heb geen dag meer behoeven te ver zuimen op mijn werk Ik zou dan ook nooit meer buiten K:uschen willen want het is zijn gewicht in goud waard. U kunt van dit schrijven naar goeddunken gebruik maken, want ik kan Kruschen Salts werkelijk aan ieder lijder aanbevelen". C. F. Als de afvoe>r-organen traag gaan werken wordt het schadelijke urinezuur vrijheid ge laten zich op te hoopen en zich te nestelen in de weefsels, spieren en gewrichten in vorm van naaldscherpe kristallen. Deze kristallen zijn het, die, doordat zij de zenuw- wanden doorboren, de ondragelijke rheuma- tische pijnen veroorzaken. Kruschen Salts lost de kwaadaardige urinezuur-kristallen op, om ze daarna zacht maar volkomen uit net lichaam te verwijderen. Wanneer U dan trouw blijft aan de kleine, dagelijksche dosis, zullen de zes verschillende zouten in Kruschen Salts de afvoer-organen blijven aansporen tot gezonde, geregelde werking. Het kwaad aardige urinezuur krijgt dan geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k ƒ0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) HET LYTTON-RAPPORT TE GENEVE AANGEBODEN. Jou vel et, medewerker der Lytton-commis- sie, welke een onderzoek ter plaatse in stelde naar de gebeurtenissen in O.-Aziö, is gister met het rapport der commissie te Genève aangekomen. Het rapport is in het Enigelsóh gesteld en beslaat 40 getypte bladzijden. In bet Voï- kenibondssecretariaat is men onmiddellijk begonnen met de vertaling van het docu ment in het Fransoh. Twee leden van de commissie, de Fran sche generaal Claudel en de Duitsche ver tegeruwoordiger Dr. Sdhnee, zijn reeds in Europa aangekomen, terwijl Lord Lytton (Engeland), graaf Aldrovandi (Italië) en generaal Mc. Coy (Ver. Staten) den 30sten dezer te Venetië worden verwacht. Vermoedelijk zal de Volkenhondsraad, overeenkomstig het desbetreffend verzoek van de Japansche regeering, de behande ling van het rapport zes weken uitstellen, om de regeering te Tokio gelegenheid te geven een specialen vertegenwoordiger met uitvoerige instructies naar Genève te zen den. Japan en de Volkenbond. Het hoofdbestuur van de Engelsche Vol- kenibondsvereeniging heeft gister naar Reuter meldt, onder voorzitterschap van Lord Cecil, na overweging van de positie van Japan, de volgende motie aangenomen: „Hoe betreurenswaardig het bedanken van een lid van den Volkenbond ook moge zijn, het is toch beter, dan te gedoogen, dat een lid niet bereid is zijn verplichtingen krachtens het statuut van den Bond na te komen". HET ENGELSCHE KABINET Treden Snowden en anderen al? LONDEN, 23 September. Verschillende couranten achten de mogelijkheid gxxiot, dat de löiberaJe ministers voornamelijk d-e poli tieke vriendep van Sir Herbert Samuel uit de regeering zullen treden. Volgens de „Daily Heraild" zou voornamelijk Snowden het besluit van d-e liberale ministers hebben veroorzaakt, door te verklaren, zelf te zul len aftreden Reeds gister i6 de beslissing der liberale minste re gevallen en is Mac Donald hier van op de hoogte gesteld. Naar verluidt, zuilen behalve Sir Herbert Samuel, Sir Archiba.lt Sinclair en Lord Snowden, nog vier staatssecretarissen aftre den. Reeds worden voorbereidende stappen an om de vacatures in het kabinet door andere personen te doen vervullen. Mac Donald heeft zijn bemiddelingspogin gen opgegeven, nadat Snowden tot ontslag neming had besloten, Schoolnieuws. PROF. DR. L. BOUMAN Op Dinsdag 27 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Prof. Dr. L. Bouman, thans hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, optrad als hoogleeraar in de Psychia trie en Neurologie aan de Vrye Universiteit te Amsterdam. GANDHI EN DE PARIA'S HEDEN EEN REGELING VERWACHT. Uit Foona werd gisteravond gemeld: Na een dag onderhandelingen tusschen de Himdoeleiders en de gedelegeerden der oaiaanraakbaren, heeft een deputatie in deu avond een bezoek gebracht aan Gandhi. Toen twee uur later de deputatie de ge vangenis verliet, verklaarden de leden er van, dat zij een hartelijk en bevredigend onderhoud met Gandlhi gehad hebben en hoopten heden tot een definitieve regeling te komen. Gandlhi, die nu reeds zestig uur aan het vasten is, is lichamelijk zeer verzwakt, maar ?estclijk nog zeer vif. Den komenden nacht brengt hij door on der de boomen op de binnenplaats der ge vangenis. Zijn zoon Devidas en de vroegere president van het Al-Indisoh congres, Val- labhai Patel, zijn bij hem. Reuter seint dat te Poona thans, over eenkomstig den wensch van Gandhi, twee tempels der Hindoes vioor de paria's zijn geopend. Land- en Tuinbouw. INVOER MELKPOEDER De Crisis-Zuivel-Ccntrale brengt het vol gende ter kennis van belanghebbenden: Ter uitvoering van de Crisis-Zuivel-Wet zal met ingang van 25 September 1932 op ingevoerd melkpoeder door den importeur een heffing betaald moeten worden, over eenkomende met de heffing, welke op bin- nenlandsch melkpoeder verschuldigd is. In verband hiermede is met ingang van genoemden datum voor den invoer van melkpoeder vereischt een „vervoervergun- ning", afgegeven door de Crisis-Zuivel-Cen- trale, welke wordt verstrekt tegen betaling van de verschuldigde heffing. Aanvraagformulieren voor een vervoer- ergunning zijn te verkrijgen aan het Bur. der Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meer- dervoort 84, den Haag. Geboren in 1869. studeerde hij te Amster dam in de medicijnen en werd hy na zijn promotie tot Doctor in de Geneeskunde in 1895 geneesheer aan de stichting „Bloemen- Haal" te Loosduinen. Hier onderscheidde hij zich terstond door een bijzonderen wetenschap pelykert aanleg en ijverde hij tevens voor een betere behandeling en verpleging der patiën ten. Toen dan ook in den boezem der Vereeni- ging tot Christelijke Verzorging van krank zinnigen in Nederland de plannen rijpten, om een kliniek in Amsterdam te stichten en de Vrije Universiteit in samenwerking hiermede een hoogleeraar in Psychiatrie en Neurologie zou benoemen, was Dr. Bouman de aangewe zen persoon, om de plaats van hoogleeraar- directeur in te nemeft. In 1907 aanvaardde hy het hoogleeraarsambt met een rede, getiteld: „De wetenschappelijke beoefening der Psy chiatrie". Gedurende een drietal jaren kon hy alleen theoretische colleges geven, maar inmiddels werd onder zijn leiding de psychiatrische- neurologische kliniek aan het Valeriusplein gebouwd, die in 1910 kon worden geopend. Dank zy de groote activiteit en de wetenschap pelijke bekwaamheden van Prof. Bouman. kwam deze klinie.t, doorgaans bekend onder den naam Valeriuskliniek, reeds spoedig tot bloei. Uit alle deelen van het land kwamen patiënten behandeling en genezing zoeken in deze kliniek. En naast de colleges, die Prof. Bouman gaf voor de studenten, heeft hy in zijn klinische assistenten een groot aantal leerlingen gevormd, die veel aan hem te dan ken hebben. In 1925 werd Prof. Bouman opvolger van Prof. Winkler, te Utrecht, en zette daar met dezelfde energie zyn veelomvattenden arbeid Talryke publicaties in binnen- en buitenland sche tijdschriften verschenen van zyn hand op klinisch-psychiatrisch, psychopathologisch, cyperimenteel-psychologisch, neurologisch en histopathologisch gebied. Onder redactie van Prof. Bouman en Prof. Brouwer zag een Nederlandsch Leerboek der Neurologie het licht. En dit jaar verscheen een werk van hem en Prof. Bok over de histopa thologic van het centrale zenuwstelsel. De wetenschappelijke studie was voor Prof. Bouman geen belemmering, om tevens een be langrijk aandeel te hebben in allerlei practi- schen arbeid. In verschillende vereenigingen bekleedde hy belangrijke bestuursfuncties. Zoo hij jaren lang voorzitter der Ned. Vereeni- ging voor Psychiatrie en Neurologie. De Recht bank vraagt vaak zijn ooi deel in bijzondere forensische gevallen. In den Psychopathenraad heeft hij sinds jaren zitting. Zoo heeft hij op allerlei terrein actief medegewerkt en staat hij nog steeds in het volle leven. Als koninklijke onderscheiding ontving hy een benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De assistenten en oud-assistenten willen den jubileumdag niet onopgemerkt laten voorbij gaan, maar met eerbiediging van den wenscb van den jubilaris zal dit jubileum op eenvou dige wijze worden gevierd. Op Dinsdag 27 September a.s., des namid dags 4 uur, zal er een receptie worden ge houden in de Psychiatrische-Neurologische Kliniek te Utrecht, Nicolaas Beetsstraat 24. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Uit Soerabaja wordt one door Aneta gemeld: In navolging van Nederland worden hier in Ned. Ooet-Indiië commissies benoemd met het doel gelden in te zamelen, welke ter gelegenheid van de herdenking van het K1 feit, dat 100 jaar geleden de stichter van de Vrije Universiteit te Amsterdam, Dr Abra ham Kuyper, werd geboren, aan de Univer siteit zullen worden aangeboden teT ver sterking van de Medische en Wis- en Na tuurkundige Faculteiten. Deze actie wordt „Vrije Universiteitsfonds 1937". HOOFDBENOEMINGEN. Rotterdam Vredenoord-Bewaarschool) xr.ej. E. C- van Asch, hoofd der Wilhelmina- Bewaarschool te Hillegersberg. Oosterwolde, Fr. (Herv. School), H. Hoogeveen, hoofd te Schettens. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Veendarn (U.L.O.-School, hoofd L. Stellingwerf), S. van den Berg te Ter Apel- Ede, G. (U.L.O.-Kopschool, hoofd G. Jan sen), M. O verwijk te Arnhem. Ridderkerk Kerkweg 7, hoofd J. Noorlander Jz.), G. G. de Snoo te Rotterdam en mej. C- J. Schoneveld te H.-l.-Ambacht, beiden voor tijdelijk, en als kweekeling met akte J. van der Linden te Vlaardingen. Uithuizen (Geref. U.L.O.-School, hoofd R. W. Gerritsma), R. G. van den Helm te Hoek van Holland. Leens, K. Stoutmeyer te Zoutkamp. Voor tijdelijk. Marum (Ghr. Bewaarschool), mej. Y. Hoekstra te Menaldum. Drie sum (Geref. School), mej. A. Westra te Anjum. Winschoten (U.L.O.-School, hoofd Zwart), W. H. Huisman te Den Haag (Dr. Bavinckschool). B u s s u m (Instituut-Brandsma, afd. L.O., hoofd H. Alpherts), J. van Hassel te Utrecht. i L. Schothorst. EXAMENS-GYMNASTIEK UTRECHT. 22 Sept. Vrije en Orde-Oefening» Geëx. 7. ge-si. 3 cand.. nl. de dames: A. A. Zot- Rotterdam: A. H. H. M. Kallenaers, Leiden; N. Booms tra, Sneek Hengoio; C. Barleeus, Hllv» Sportleider (-leidster), der. Hengelo. LICHAMELIJKE OEFENING CHR. INSTITUUT VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING Op eenivoucliige wijze is het nieuwe cursus jaar van bo v en genoemd instituut geopend. Van cle Commissie van Toezicht deed da heer Mr. J. M. A. Lisman door zijn aanw ziglieid blijken van belangstelling voor het insta tuuit. De directeur herdacht op gevoelvolle wijze den overleden directeur, den heer Rauws. Tevens sprak hij zijn voldoening uit over het feit, dat steeds meer ouders het belang van een Ghr. opleiding inzien. De heer J. M. A. Lisman verklaarde met aandacht en genoegen naar den directeur geluisterd te hebben. Hij achtte in verhand met de toeneming van het aantal Clir. scholen de vermeerdering van het aantal leerlingen van zeer veel belang. Uiteraard heeft liij veel met scholen te maken en steeds meer blijkt de moeilijkheid een ge- sohïkte leerkracht te vinden. Ondanks de slechte tijdsomstandigheden geloofde hij dan ook, dat de afgestudeerde leerlinge) spoedig hun weg zullen vinden. KORFBAL DE C.K.B.-C OMPETITIE Rotterdam: Quick IRapiditas I Rotterdam: Hollandia IIIZwaluwen I Dordrecht: Oranje Wit IIIBlauw Wit II DE R.C.V.B.-COMPETITIE Maassluis: ExcelsiorDVV. Rotterdam: EendrachtHBS KDOPro Patria UnicumRCK Zwart WitOranje Wit ZwaluwenTTB GWB—BVA Overschle: ZOWS tterdam: WIA—Vitess OOV—Odlve» Capelle a. d. IJssel: Cen Rotterdam: Uni Rotterdam: Condors nDOS II TTB II—Eendracht III CJW I—DVV. I rtrecht: EDO bCJW b ZWOLLE llasse I: Nunspeet: Volharding IDOS I Hoogeveen: Be Quick IGo Ahead Zwolle: CSV I—Quick I Elburg: Elb. Bo: Ent. Boys IDES I n: Excelsior I—HW I Sportlust ISportclub II Nijverdal: DES II of IIIEnt. Boys II ECONOMIE EN FINANCIEN en proefschrift getiteld: „Decharge va rekenpllchtlgen in het Nederlandsch Privaa recht", de heer P. J. A. Clavareau, geboren ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT- W .F^'vanVent! BINNENLAND Groot f5.000.000 De gemeenteraad van Amsterdam is bij eengeroepen ter behandeling van een voor dracht tot het aangaan van een geldleening, groot nominaal v ijf millioen gulden. De leening zal worden aangegaan voor veertig jaar en dient ter bestrijding van reeds gedane kapitaalsuitgaven voor de be drijven. Rente, koers en verdere voorwaarden zul len nader door B. en W. bepaald worden, na overleg met de Commissie van' Bijstand in het Beheer van de Financiën en de Belas- INSCHRIJVING SCHATKISTPAPIER Ingeschreven voor pLm. f 195 millioen. Bij de gisteren gehouden Inschrijving op schatkistpapier werd ingeschreven: Op drle-maandspromessen f 47.000.000: op zes- maandspromessen f 51.940.000 en op één-jaars biljetten f 96.038.000. In totaal f 195.378.000. Toegewezen werd van de: drie-maandspro- messen f22.900.O00 tegen f 999.48: zes-maands- promessen f 5.510 000 tegen f 907.95 en één- Jaarsbiljetten f 26.373.000 tegen f 1018.35, iu totaal f 54.783.000. KOLONIËN VER. JAVASCHE HOUTHANDEL MIJEN. Verlies 1931 1.105.197 (v. j. winst 55.236). Financieele reorganisatie 1931 der Ver. Javasche Weerbericht. Het Jaarver!.._D Houthandel Mljen. deelt taten belangrijk ongunstig» -vacht werd. De prijzen en afzet daalden. Aan- .ienlijkeafschrijvingen op voorraden waren d slechts een gedeel De besj nde Jaai het I i uit- uitdrukklng kom Het duDne pijltje geeft den vorlgen sta Hoogste stand te Budapest 763.7. Laagste stand te Nordöy„u 739.3. Stand var morgen halftwaalf 749.7. WEERVERWACHTING Matige aanvankelijk tijdelijk afnemende N.W. tot Z.W. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien, aan vankelijk iets koeler. 24 SEPTEMBER Zonsopgang 5.50 u.; Zonsondergang 5.53 u. Maansopgang 11.01 u.; Maansonderg. 3.53 u. Zomertijd: Van 's avonds 7.23 u. tot 's morgens 6.21 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorif Wal shut 2.3') 2.30 0.20 0.20 Huningen 0.'0 0.00 Rheinweiler -1.07 -1.64 Kehi 2.31 2.23 Maxau 3.74 3.73 Wiedesheim 0.00 0.00 Mannheim 2.38 2.46 1.05 LOL z 0.20 0.35 Bmgen 1.45 1.45 Heden Vorig Caup .it. 1.56 1.55 Ems 1.12 1.13 Coblenz 1.60 1.56 Trier 0.»2 0.43 Keulen 1.16 1.08 Ruhrort -0.31 0.31 Wesel -0.65 0.68 Emmerik 0.50 0.57 Dusaeldorf 0.56 O-ia Maastricht 1.78 1.83 Venlo 10.85 10.70 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 24 September (Oude Amsterdamsche ttJd) 4.30 17.18 Hellevoetsl.8.58 21.41 Willemstad 10.00 22.43 Bronwersh. 8.10 20.">3 Zierikzee 8.27 21.15 Wemeldinge P.55 21.39 Vlisaingen 7.2.' 20.15 Terneuzen 7.54 2 .41 Hansweert 8.19 2 .07 Delfzijl Terschelling 1.47 14.33 Harlingen 2.14 15.U2 Heider le 10.50 Idem 2e 22.19 1.21 IJmulden 9.16 21.55 H.v. Holland 8.2? 21.11 Scheveningen 8.37 21.21 Rotterdam 10.10 23.01 voorgesteld op de bezittingen d< bedrag af te schrijven van vorig jaar f 118.694. De en ing sluit dan met een r espreikingen met het Ind-is hebben geleid tot een overeei kim,g van dit verlies. Hleirdoi 'enlljke vermindering der va in. doordat: le. de verplichte jaarlijks gel geheel komt .deelig saldo 1 ributie, berekend over de hoeveelheid timmerhout vervallei icht ersoeden kost ele 1. prljsgei M3 op f 25; ergoeden kostprijs voor het ge- ure brandhout wordt terugge- 2 per Sm. op f 1. er 1 voornoemde ontheffing van dt voorts terugwerkende kracht Juli 1931, waardoor het in ons erslag geconstateerde verllescij- vermindert tot rond f 802.000. sr staan echter enkele financi- 4.V.. neerkomend op: deelhoudei dend, groot f recht" op pref. dividend, groot f 225.000: 2. ziging voor den lande van instverdeeling tusschen Gouvernement en ielhouders, 3. jaarlijksche uitkeerinp e tributie aan het Gouvernement vi getaxeerden Mc dien zulks de Voort iet kapitaal. Voorgesteld wordt 't verliessaldo ad f 1.105.197 1SHet ifgt^fn de bedoeling, dat het°verlies zal vorden gedekt door de vermelde afschrijving ran f 500.000 op het aandelenkapitaal, door tanwending van de statutaire reserve en de re. lerve voor nieuwbouw, en voor zoover noodig, le reserve voor assurantie. Omtrent den gang van zaken in 1932 valt te rermelden, dat het aanbod nog steeds in sterke nate de vraag blijft overtreffen, waardoor de •eeds in het vorig jaarverslag vermelde prijs daling nog niet tot staan is gekomen. Zoolang de economische toestanden zich niet wijzigen, kan verbetering slechts worden Le- Meerderheid voor tusschenkomst der Regeering. In October valt dc beslissing. BATAVIA, 22 Sept. (Aneta). De besprekingen >r Buikerconferentie hebben tot nu toe een riënteerend karakter gehad. Men bepaald» belanghebbenden derdaad dooi den voorgebracht. De elanghebbenden was ge- imst van de Regeering ek van inzicht, dat in- ■nvallen van de V.I.S.P, iva-sulker dermate zal er Ingrijpen der Regee- >nt de vraag, op welke wijze de Regeering jet ingrijpen. Zü, die tot dusver de kern van V.I.S.P.-organisatle uitmaakten, steunden "t centrale alg?! Regeering op ganlsatie ook de minde gehoord om haar belangei dedigen", de besllssin; jrwül verder gewezen werd op rstiging' van den zetel der te lande wenschelük la. ranisatie mag in geen gova.1 rtzettlng van de V.I.S.P. zijn, t en werkwijze de gebreken moeten vermijden. gedwongen beperkte. October definitieve beslissingen zullen kunnei worden genomen cmtrt de vraag, wat op 1 Jan 1933 zal gaan gebeuren. NED. IND. SPOORWEG MIJ. Over 1932 wordt winst verwacht yed.-Indische Spoorweg- in interview, dat do be- edenheid dc exploitatierekening wordt De leider van dc Mjj.. verklaarde in driifsresultaten van rcmmei). Tegenover et bedrijf, staan li it de gegronde ve oesterd, dat het ji i lagere ontvan nsieve bezuinig ichting mag w 1932 eon wins

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2