VAN NELLEVOOR KOFFIE EN THEE DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1932 DERDE BLAD PAG. 10 Haag op den dag van de opening der State n-G eneraal. In Irrdië is de ttoestand erger d(jn hier. Haar zal mon tot een duidelijk inzicht en een willen onderkennen van de moeilijkhe den moeten geraken, meer dan men tot dus ver deed. Spr. kon thans niet beoordeelen of voor de invoering ccner coupon belasting algeheele opheffing van het bankgeheim aioodiig was, en liet de betreffende vraag daarom nog onbeantwoord. Tarietevertioo- girug is funest- De betalingen hebben ten slotte in het goederenverkeer niet plaats met geld, maar met goederen. Vandaar dat het Manifest vraagt krachtige steun aan maatregelen tot opheffing der belemmerin gen in liet handelsverkeer. Over de gelijkstelling zal gelegenheid zijn te spreken als in October de Kamer, naar verwadht wordt, 't wetsontwerp zal behan delen, dat gevolg is van het rapport-Ru t- gers. Wat Oiefc tekort op de Spoorwegen be treft, ontwierp het rapport-Welter een Ver- voei-stoaids, en men berekende, dat het te kort daardoor dan tot een jaar beperkt zou blijven. Een uitvoerig stembuspi'ogram is niet wenschelijk. Maar afgescheiden daarvan werd deze maal geen uitvoerig program op gesteld oendat we voor een duistere toe komst staan. We leven op een vulkaan en [niemand weet of vandaag of morgen de uit barsting zal zijn. He A. R. loopen 'juist vóór de feiten uit, tien jaar geleden heefti Spr. reeds gewezen op wat nu gekomen is, en van tevoren heeft Spr. het tekort van 150 millioen becijferd-, wat nu bevestigd is. Aan de pensioenen moet niet worden getornd, omdat pensioenen zijn ingehouden loon. Met is wel mogelijk dat hier en daar door on voldoende gebruik der bevoegdheid het toe zicht(op de gemeenten niet voldoende was. Maar dit Sluit nn'et uit, dat een verscher ping van het wettelijk toezicht noodzake lijk zal zijn. Reeds werd thans aan ver schillende gemeenten iai totaal door het .Rijk 6i miMioen aan kasvoorschotten ge geven. Als dat niet zoo geregeld wordt dat het terugkomt, dan kunnen de gemeenten de oorzaak zijn, dat het met den Staat en met het geldwezen misloopt. Slotwoord. He Voorzitter1 spTak een slotwoord, waar Sn hij Br. CoJijn hartelijk dank zegde voor zijn rede en de beaptkvoording der vragen. .We gaan «nu weer aan het wei'k voor de Anti rev. Pen's, we gaan aan het werk om pip de hoogte te zijn van de dingen van Vandaag. Er komt een vragenbus in Neder land en Oranje, waai' men vragen kan in- zendien over moeilijkheden, ondervonden bij 'den pro.pagandistisGhen arijeid. Laat ons 'onder biddend opzien tot Gold met uiterste inspanning van al onze krachtien trachten te toornen aan het Nedcrlandsche volk, wat trouw is aan God, aan ons Vorstenhuis en ons vaderland, dn Antirevolutionairen, in Calvinistisohen zin. (Daverend applaus.) Gezongen werd nog Psalm 72 11, waar- tna Dr. Colijn voorging in dankzegging. Kunst en Letteren. WILLEM DE MéRODE i Het Septembernummer van „Opwaartsche iWegen" is geheel gewijd aan Willem de Me irode, onze beste Christelijke dichter. Voorop gaan een achttal verzen van de dichter zelf. Uif „Dë doornstruik" 'schrijven Nader niet een tak te breken, Alzijds weer ik mij met steken. Nimmer sta ik tot een staf Wortelhout of buomsóheut af. Jong, hebzuchtig dwaze i Hebt gij me uit uw veld verbannen. Waar het geerend raakt den sloot, Was 't opnieuw, dat, 'k wortel schoot. Wat uw haat dacht uit te roeien, Deed God in een bar land groeien. En mijn doorn die brandend stak, Werd een wittte bloesemtak. En Éijzeflf, oneindig teeder, Kwam als lichtglans in mij neder. En ik stond een eeuwig vuur .Veilig in 't verterend vuur. Dr. J. Haantjes wijdt vervolgens een zéér uitvoerige studie aan de poëzie van Willem de Mérode en maakt in hoofdzaak drie ver gelijkingen, om de ontwikkeling ervan aan ,te geven. I-Iet is nl. de behandeling van de motieven: „David spelende voor Saul", „De verloren Zoon" en de „Kerstverzen" op ver schillende tijdstippen geschreven, waarin Haantjes de verdieping van De Mérode's geestelijk leven en de verzuivering van zijn talent demonstreert. Uit de conclusie, waar toe dit onderzoek Haantjes leidt, citeeren „In iedier gieval mogen wé zeggen, dat de M ér odés leven gekenmerkt werd door een crisis die zich over een lange tijdsduur uit strekt, maar waarvan de wending valt er gens tussen de jaren 1922 en 1925. Deze wending, de crisis in de crisis dus, werd veroorzaakt doordat d)e Mérode de diepste cónflictlen die zijn leven beheersten, niet meer alléén trachtte te verwerken, maar daarin God betrok als een bevrijdende en verlossende Macht Eerst nadat de Mérode daartoe was over gegaan, kon er een stijging komen in zijn le ven en in zijn poëzie. Eerst toen kon hij, ln zijn rampzaligheid, verwijlen op de geeste lijke hoogten waarop alléén een waarlik Christelijke dichtkunst uitspruiten en ge dijen kan". Wij kunnen alle liefhebbers van De Mé rode's poëzie van harte kennismaking met dit art. van Haantjes aanbevelen. Uitgeef ster van „Opwaartsche Wegen" is Uitg. Mij. „Holland" Amsterdam. DOSTOJEFSKI Te Leningrad is een onbekend weak van Dostojefski ontdekt, waarbij andere lezingen van gedeelten uit „Demonen" en „De Ge broeders KaramazoI'Y voorts brieven uit Siberië. POL DE MONT „De slotindruk is aldus Marnix Gijsen In de „Br. Stand." dat de dichter P. de Mont een zeer vruchtbaar tweeuerangsti- guur is geweest, dat in zijn oeuvre op een paar uitzonderingen na, slechts die gedich ten zullen naleven die tot liederteksten zijn geworden, en dat hij in wezen en verschij ning de belichaming was van den dh arm an ten rhetor". SELMA LAGERLÖF DOCTOR HONORIS CAUSA. De philologische faculteit te Kiel heeft in verhand met de viering van het 100-jarig bestaan van de Gustaaf Adolf-vereeniging het eeredoctoraat verleend aan de Zweed- sche schrijfster Selma Lagerlöf. Gemengd Nieuws. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Men meldt ons uit Maassluis: Woensdagmiddag- 12 uur liep het 8-jarig zoontje van den heer P. Snel achter een melkwagen, welke hy nabij de Wedde losliet. Op dat zelfde moment passeerde een autobus de W.SjM- Alhoewel de bestuurder direct stopte, gingen de voorwielen over den knaap heen. In zorgwekkenden toestand werd het ventje per brancard naar huis gebracht, waar hy in den loop van den middag aan de beko men verwondingen is overleden. De remmen van de auto bleken perfect in orde te zyn. Den bestuurder treft geen schuld. Te Amsterdam reed een 10-jarige knaap op een fiets tegen een auto op, hoewel de chauffeur telkens luide signalen had gegeven. De jongen werd tegen de straat geslingerd en bleef met een zware hersenschudding lig gen. De vader van,den jongen droeg zijn kind naar een apotheek op de Rozengracht. Aldaar bleek de jongen echter reeds overleden te zyn. De knaap had op 's vaders fiets gereden en had daarbij een been door het frame gestoken. GENEESMETHODE VOOR STOTTEREN. Naar ons wordt medegedeeld, zal Dr. Sim. Löw uit Weenen, die een geneesmethode voor stotteren heeft uitgevonden, op 1 November a.s. in het Muzieklyceum te Amsterdam een voordracht houden over het wezen, het ont staan en het voorkomen van stotteren. In samenwerking met de Duitsche veld wachters te Herzogenrath is de Heerlensche recherche een internationale autorooversbende op het spoor gekomen .en heeft verschillende leden hiervan kunnen arresteeren. Eenige dagen geleden arresteerde een veldwachter-, in Finkenrath op aanwijzing der Heerlensche recherche een Pool, die zich langen tijd in het Nederlandsche grensgebied had opgehouden. Men vermoedde, dat de man tot een interna tionale autorooversbende behoorde, die haar buit voornamelijk in auto-garages zocht. De auto's werden in Duitschland gestolen en dan ons land gebracht- De gestolen auto's, werden ih Nederland veranderd, zoodat zij dan niet zoo gemakkelijk meer te herkennen; m. Voor weinig geld werden zij dan ver kocht. De ontvreemde en veranderde auto's werden gedeeltelijk in dienst gesteld van den smokkelhandel. Omdat deze wagens goedkoop erkocht werden, grepen de smokkelaars met beide handen de gelegenheid aan, daar het erlies niet zoo groot was, wanneer de wagen door de Duitsche douanebeambten werd aan gehouden en in beslag genomen. Tot heden zijn drie personen aangehouden, waarvan twee in Nederland en een in Duitschland. Meer aanhoudingen worden nog verwacht. Den diefstal van vyf auto's en twee motorfietsen vermocht de politie reeds op te lossen. AVONTUREN VAN TWEE ENGELSCHE JONGENS Uit het Vreemdelingen-Legioen ontsnapt MIDDEN IN ZEE OVER BOORD GESPRONGEN LATER OPGEPIKT ALLES VERGEVEN EN VERGETEN Hoewel het ni0t eiken dag voorkomt, be hoort het niet tot de zeldzaamheden, dat per sonen, die geteekend hebben voor het Fransche of Spaansche Vreemdelingenlegioen, kans daaruit te ontsnappen. Gezien de romantische sfeer, die dit Legioen van grootendeels maat schappelijk mislukten in de oogen van groote publiek nog steeds omgeeft, vinden de verhalen van deze deserteurs altijd nog gretig aftrek. Juist in de laatste jaren kon i eenige malen dergelijke histories zoowel binnen- als buitenlandsche dag- en weekbladen vinden, zoodat het verwondering mag wekken, dat het feit, dat in het begiri van deze week te Rotterdam een boot venvacht werd, die twee Engelsche deserteurs uit het Fransche Vreem delingenlegioen aan boord zou hebben, vol doende was voor een ^aantal Engelsche bladen en nieuwsagentschappen om reeds aan einde der vorige week een aantal special cor respondents" uit Engeland naar Rotterdam te zenden. De Engelsche journalisten hebben ruim schoots gelegenheid gehad, om de Maasstad omgeving te bekijken. Want pas gistermid dag tegen 4 uur arriveerde het verwachte schip Hoek van Holland, vanwaar terstond naar Rotterdam werd doorgestoomd. t was het Engelsche stoomschip „Glens- hane", komende van Noord-Afrika, aan boord van zich de beide jeugdige deserteurs, de 17-jarige William Cochrane Crooks uit New castle on Tyne, en de 18-jarige Stanley Fla- naghan uit Manchester, bevonden. Wat is nu het geval? Werkloos Stanley Flanaghan kwam verleden jaar op iim 17-jarigen leeftyd van school en deed vergeefsche moeite om te Manchester een be trekking te vinden. Hij zwierf, op zoek naar werk, eenige weken door Engeland en kwam BOEKEN EN GESCHRIFTEN Honderd jaar Zwitsersche Alpenpost. Uitgave van „Die Kunst in der SchweiE". Genève. Zoo luidt de titel van het herinnerings boek over de Zwitsersche Alpenpost, dat ten doel heeft den ontwikkelingsgang te schet sen van den met vijf paarden bespannen postwagen (1850) tot den tegenwoordigen post-automoMel, in de 'hoop, dat velen door dit stukje verkeersgeschiedenis opgewekt zullen worden tot een tocht door de schoone Alpenwereld. We lezen onder meer een geestige beschrij ving hoe een der eerste pionniers het klaar speelde, met paard en wagen over den Got- thard te rijden, waarbij zich moeilijkheden voordeden als bijv. het uit elkander nemen -den -wagembij-smttHe-gedeelten-van den en het dragen van de onderdeelen over de gevaarlijke-plaaits. Tot het begin der 19de eeuw bleven de meeste verbindingswegen over de Zwitser sche Alpen in een primitieven toestand. De Gemmi- en Grimselpass golden toen als ge vaarlijke halsbrekers. De post diende toen ln hoofdzaak voor het brief- en goederenver- Interessant is het te lezen, hoe 18 toenma lige postillons, ieder an sich een posterij ormend, later in een rijksorganisatie on dergebracht worden, der Eidg. Postr und Te- legrapherverwaltung. In 1910 gaan eindelijk de automobielen de Alpen in, welke echter geen glorieuse ont vangst van de zijde der bergbewoners tèn deel viel. De paardenhouders vreesden voor hun verdiensten, de landlieden voor hun vee, de autoriteiten voor de straten en allen tezamen voor hun veiligheid. De tijd nam echter ook hier spoedig alle angsten en be zwaren weg en dus kon gelukkig de ont wikkeling verderen voortgang maken, zoo- dait men in onzen tijd heel Zwitserland be reizen kan in den luxueusen comfortabelen reiswagen, berg op en berg af, door eenza me streken, langs afgronden; eii we voelen ons veilig, want.... liet oog van den stuur- man is goed. Verder wijizen we nog op de schitterende illustraties en de mooie uitvoering van het geheele werk. En tenslotte zouden we ieder, die in Zwit serland belang stelt en wie, die er een maal geweest is, heeft dat niet? ten sterkste willen aanraden dit werkelijke in teressante werkje te koopen. Bij de Schjweiz. Verkehrs^zentrale te Amsterdam is het ver krijgbaar. De juiste döëMs: Huntlerfr Jahrë schweie. Alpenposten. Posthoorn, wit-en-roodc kwast. Moderne postwagen met 33 plaatsen op de Majolapoststraat Moderne 100 P.K. reiswagen. terecht in Londen, waar hy een baantje kreeg op de groentenmarkt van Covent Garden. Dit werk bevredigde zijn avontuurlijken geert ech ter niet. Reeds toen kwam de romantische ge dachte bij hem op, avonturen te zoeken in het Fransche Vreemdelingenlegioen. Hy spaarde van zijn kleine weekloon wat geld bijeen en reisde van Londen naar Duinkerken, waar hij in Januari van dit jaar teekende als legionaris voor het Vreemdelingenlegioen in Marokko. Over Parys en Marseille werd hy op transport gesteld naar Oran, vanwaar hy na eenigen tyd werd overgeplaatst naar Sidi-bel-Abbes. De 17-jarige William Crooks liep in den zo mer van dit jaar, bijna zonder geld op zak, uit het ouderlijk huis te Newcastle on Tyne weg, omdat hij vreesde bestraft te worden om het slechte rapport, dat hij van school meebracht. Ook hy zwierf door het land, doch zorgde er voor, in Folkestone terecht te komen, waar hy kans zag, ongemerkt aan boord van een schip te komen, dat het Kanaal overstak. Te Bou logne wist de stow-away Frankryk binnen te komen. Zonder middelen van bestaan kwam hij in Parys aan en hier teekende hij op 25 Augus tus j.l. eveneens voor het Vreemdelingenle gioen. Langs den gebruikclyken weg werd hij over Marseille via Oran naar Sidi-bel-Abbes getransporteerd, waar hy zijn mede-legionaris Flanaghan ontmoette. Hard werken en weinig eten De dienst der Légionnairs beviel hun echter heelemaal niet. Hard werken en weinig eten, was hun bevinding en vooral tegen dit laatste hadden zy ernstige bezwaren. Al spoedig maak teil zij plannen om weg te loopen. Op Zondag avond 11 September gingen zy naar Oran. In de haven zagen zy de Engelsche vlag waaien van het stoomschip „Alnmoor". Zij verstopten zich in een reddingboot van dit schip en hiel den het daar uit tot Woensdag toen het schip in volle zee was. De kapitein bleek met him aanwezigheid aan boord niet bepaald ingenomen te zyn. Hy vertelde hun dat het schip allereerst Casa blanca zou aandoen en daar vreesde hy moei lijkheden met de Fransche autoriteiten. Het slot van zijn betoog was dat hij zijn jongen landgenooten aanraadde om maar weer naar Sidi-Bel-Abbes terug; te keeren. Over boord gesprongen. Daar voelden de vluchtelingen echter niets voor en na ryp beraad rypte in hun brein een nieuw vermetel plan. Des avonds om 7 uur bemachtigden zy ieder een reddingsgordel en hoewel Crooks niet kon zwemmen en Flanaghan deze kunst slechts zeer matig verstond, sprongen zy over boord met de bedoeling om zwemmende Gibraltar te bereiken. jMet een touw hadden zij zich aan elkaar verbonden. Merkwaardig was het, dat Flanaghan, die dan toch een beetje kon zwemmen, het 't eerst moest opgeven doordat hy in het koude water kramp kreeg. Het was maar goed dat te ongeveer half negen, nadat zy dus ruim een uur op de woelige zee rondgedreven hadden, m schip hen rakelings passeerde. Op hun geschreeuw draaide dit schip, dat dë „Glenshane" bleek te zyn, onmiddellijk bij. Naar veiliger haven. Op het water heerschte echter een volslagen duisternis, want de maansverduistering, die verleden week viel waar te nemen, was op dit oogenblik het was half negen en de jongens hadden al anderhalf uur rondgedre ven bijna volkómen. Met-behulp van eenige tampen had men hen echter spoedig gevonden. Door de ruwe zee was het onmogelijk, een sloep uit te zetten en de jongens waren niet meer in staat, een lyn te gry'pen. Een der matrozen van de ..Glens hane" sprong daarop, voorzien van een lijn met een bo.ei, overboord en wist de twee dren kelingen behouden aan boord van het Engel sche schip te'brengen. Ze waren beiden uitge put, konden niet jneer op hun beenen staan en Flanaghan was zoo goed als bewusteloos. Zy waren spoedig echter weer opgeknapt en toen zij hoorden, dat het schip naar Rotterdam ging, vroegen zij den kapitein opi hulp. Deze wendde zicihi draadloos tot de reederij in Lon den om instructies, en na eenig overleg met den Britschen consul-generaal te Rotterdam kreeg de kapitein opdracht om de jongens mee te nemen naar Rotterdam. Alles vergeven en vergeten. Gisteravond zyn zy hier behouden en wel aangekomen. Een verrassing zal' het voor hen ongetwijfeld geweest zijn dat zij by aankojnst door een paar geuniformde agenten van boord gehaald en naar het bureau van de rivier politie gebracht zijn. Na een kort verhoor zyn zy echter in vrij heid gesteld en. hebben zij hun familie mogen begroeten. t weerzien is, naar wy vernamen, ondanks alles, buitengewoon hartelijk geweest. Alles is vergeven en vergeten en morgen vertrekken de twee avontuurlijke jongelui met hun fa milie naar Antwerpen. De consul-generaal van Engeland heeft dit in overleg met den hoofdcommissaris van poli tie mogelijk gemaakt. Want eigenlijk hadden de jongelui bij ge brek aan papieren als ongewenschte vreemde lingen over de grens behooren te worden ge- BRANDEN Tusschen Glanerbrug en Glane, onder Los ser, zyn Dinsdag twee woningen totaal afge brand. De brandspuit uit Losser kon nagenoeg niets uitrichten, doordat er geen water was. Ook het huisraad is geheel verbrand. Alles was verzekerd. Te Eindhoven is de bovenverdieping van een groot café, bewoond door drie gezinnen, geheel afgebrand. Een brandweerman werd licht gewond aan gezicht en linker hand door neerstortend gesteente. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade, zoowel van het pand als van den inboedel. De inboedel van een der bewoners is niet verzekerd. Te Uden (N^Br.) brak brand uit in een landbouwschuur van v. d. B. De schuur, waar in een groote partij rogge en haver, benevens zes vrachten hooi waren geborgen, werd een prooi van de vlammen. Men slaagde er in, de belendende boerdery te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. LANDBOUWUITVOERWET 1929. Uitvoer van uien. Volgens mededeeling in de Stct. kan men zich met aanvragen om onderzoek van ™£,n voor uitvoer wenden: In Goeree en Overflakkee tot J. v. d. Meide Jzn-, Middel harnis, tel. 34; in Schouwen en Duiveland tot C. O. J. Hendrikse, Zienkzee, tel. 188; in Tholen en St. Philips!and tot A. P. van Damme, St. Maartensdijk, tel. 36; in Noord- en Zuid-Bevel and en Walcheren tot P. Kasse, Goes, tel. 447: in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen tot J. F- Beun, Aardenburg, tel, 28- in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot W, de'Groene, Donze Visserstraat 27, Temeuzen, tel. 293; in Noord-Holland tot C. Balder, Noord-Scharwoude, teJ. 113, Broek op Lan- gendijk; in Groningen en Friesland tot Joh. Praktiek, Sappemeer; in Rotterdam tot het bijkantoor van het Uitvoer-Controle-Bureau voor Groenten, Fruit en Aardappelen, ^Rot terdam, Scheepmakershaven 27b, tel. 15152; in Venlo en omgeving tot R. v. d. Vinne, p.a, Venlosche Veiling, tel. 212; in Roermond en omgeving tot R- Evers, p.a. Roermondsche Veiling, tel. 203; in Maastricht en omgeving tot J. Timmermans, Maastricht, tel. 539; in Enschedé en omgeving tot M. Wijnberg, pa. Veilingsver. „Twenthe", Enschedé, tel. 781; in Nijmegen en omgeving tot P. Schellinger- hout, p.a. Nymeegsche Veiling, tel. 11S3; in overige plaatsen van Nederland tot het Uit* voer-Controle-Bureau voor Groenten, Fruit er Aardappelen, Javastraat 80, te 's-Uraven- hage, teL 113477.- Van f 11 op f 10.50 gebracht, De tarwe-organisaties in Noord- en Zuid- Holland hebben besloten, den richtprijs, welke zy oorsprnkelyk hebben vastgesteld op f 11 te verlagen tot f 10.50. Dit besluit is geno men in verband met de grootte van den te verwachten oogst en den lagen wereldmarkt prijs, welke voor de inlandscne tarwe is te verkrijgen. Reeds is op de geleverde partijen 50 ct. per 100 K.G- ingehouden. Deze inhouding, welke als voorloopig was bedoeld tot de monsters'definitief zouden zifr vastgesteld, is door bovenvermeld besluit definitief geworden. De aan de leden-aangeslotenen bekend ge maakte pryzen worden door dit besluit dus met 50 ct. per 100 K.G. verlaagd. LEVERING VAN VARKENS De Varkenscentrale ontvangt in de Zuidelijke Provincies nu recht streeks en niet meer via de markt D af in de provincies Ldm- burg, Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland, levering van varkens reohtstreeks aan de ver tegenwoordigers van de Ned. varkenscentrale kan geschieden. Van detzen datum af zal Inkoop van varkens in het zoutersgowioht, bestemd voor de Ned. zijner inwoning. de Iepenziekte, we3- ke in het Koloniaal Museum zal den. belooft zeer interessant te Het is het Comité van voorbt om naast de hoogst belangrijke wetenschappe lijke inzendingen, die een goed beeld geven van de ziekte, welke al onze iepen bedireigt, een kostbare bloemeninzending van de firma VV. Topvoort te Aalsmeer toegezegd te krijgen. Mh - ■- Édü zal fleur en klei telling zal jebied der beotudeeren zijn. Voorts zuilen aller lel gebruiksvoorwerpen van lepeniiout te zien ndeze boomen, behaüve MÉM, plant :ijn, welke het i DE VAL VAN KONSTANTINOPEL Door LEWIS WALLACE Naar het Engelscb door ALMA Dc Abt stelde hem in bewaring der Broe ders en op een gegeven teeken werd banier opgeheven en weggedragen. Op het oogenblik van heengaan hief Sergius handen omhoog en riep zóó luid, dat zijn stem door het kerkgebouw weerklonk: Ik roep u tot getuige, Hoogeerwaarde, en u, verhoyén Keizer! Verneemt, opdat niema- mij een afvallige zou kunnen noemen,.mijn belijdenis: Ik geloof in God en in Jezus Christus zijn Zoon. Velen van die tegenwoordig waren namen deel aan dc Sacramenten, maar verreweg het grootste gedeelte verwijderde zich snel, cn weldra was de Santé Sophia verlaten. VIJF- EN ZESTIGSTE HOOFDSTUK. Graat Corti aan Mohammed. Uittreksel God is groot Mohammed is zijn Profeet! Mogen zij mijn b*er bij de gezondheid be waren en hem alles geven was zijn hart begeert!... ITct is nu drie dagen geleden dat mijn oogen zich verheugden in het aan schouwen van prinses Irene; toch ben ik (lagelijks ten harent geweest. Op wijn yra* gen gaf haar bediende steeds hetzelfde ant woord: De prinses is in haar bidvertrek. Zij is bedroefd van geest en kan niemand ont vangen. Wetende dat deze tijding mijn Heer bezorgd zal maken, waag ik het heil de waarschijnlijke reden van h.u»r bekom inornis te geven Mijn Heer zal n.ij ge ur, pen doen met zich genadiglMk ie her inneren wat ik hem geschreven heb over een aangekondigde plechtigheid in de S- Sophia. Had de Patriarch gehoopt een ver zoening tusschen de partijen t<j bewerkstel ligen, dau is die hoop geheel in duigen ge vallen. De eenige uitwerking is geweest, dat het fanatisme der Grieksche partij tot een hoogte, is gestegen als nooit tn voren. Nota ras, waarschijnlijk opgezet door Gennadius, bracht er hen toe Zijne Majesteit en den Patriarch van een samenzwering te ver denken met den monnik Sergius, die een welsprekende rede gehouden hééft. Zij wreekten zicli door den prediker in hun klooster ter verantwoording te roepen. Hij was zijn eigen verdediger cn dwong hen de volgende punt en toe te geven: Dat hun Kerk niet is de Oorspronkelijke Kerk der Aposte len; dat hua Gelotdsbolijdenis ecu ver dedigbare uitbreiding is van de Twee Ar tikelen des Geloofs, door Jezus Christus ge geven tot behoud der wereld. Toch noem den zij hem een afvallige, een hoogst gevaar lijken ketter, en veroordeelen hem ter dood. De beroemde leeuw Tamerlan zal het vonnis aan hem voltrekken... Mijn heer moet verder weten, dat de volksmeening de Geloofsbe lijdenis van Negen Woorden; Ik geloof in God en Zijn Zoon Jezus Christus, aan prin ses Irene toeschrijft, en haar handelwijze schijnt dat te rechtvaardigen. Na afloop der plechtigheid in de S. $ophia spoedde zij zich naar Blacherne- en smeekte. Zijne Majesteit den monnik uit de handen zijner Broeder schap te redden- Mijn heer kan begrijpen dat de Keizer haar gaarne ter wille zou zijn. Men zegt dat hij haar eenigen tijd geleden een huwelijksaanzoek deed. Hoe dat zij, daar hij 'n teerhartig man is te teerhartig voor zijn hoogen rang, kan men zich gemakke lijk voorstellen hoe de ongeëvenaard schoone prinses hem in haar droefheid moet geroerd hebben. Ongelukkig houdt de politieke toe stand hom als in een schroef gevangen. De Kerk is bijna als een eenig man tegen hem; terwijl van alle Orden die van Mangan nog de eenige bevriende was. Wat zal de arme doen? Als hij den prediker redt is I zelf verloren. De prinses schijnt begrepen te hebben dat hij niet tusschen beide kan komen. Alleen nog van den Hemel hulp ver wachtende heeft zij zich opgesloten in haar bidv-tfrofcj 04 n-o .volle Maan der volle Manen! Helaas dat zij door wolken moet overdekt worden! Mijn lieer,... of Allah, moet spoedig komen! Ali is gisteren niet gekomen. Ik vermoed dat de winden hem tegen waren. Zoo bleef mijn brief liggen. Ik open hem weer en doe er een vervolg bij. Deze morgen reed ik als gewoonlijk naar het paleis der prinses. Het-: zelfde antwoord: de meesteres ontving niet. Ter wille van de loefde, die mijn Heer! voor do prinses koestert, en van de liefde, - die ik mijn Heer toedraag, sliep ik vannacht niet, daar ik vervolgd werd door de ge dachte, hoe ik haar van dienst zou kunnen zijn. Op mijn weg naar de prinses vernam ik dat de monnik, die de oorzaak is van haar smart, daar zijn vonnis haar geweten bezwaart, morgen voor den leeuw zal wor den geworpen. Toen ik gansch verslagen naar mijn kwartier terugreed viel mij in het Cynegion te gaan bezien, waar het von nis in het openhaar zal worden voltrokken. Misschien dat de Hoogheerlijke mij de ge legenheid wil bieden, om de ongelukkige prinses eenigszins te helpen!... Als ik den. leeuw niet aandurfde, wiens dood haar een' eroote droefheid zou besparen, zou mijn Heer J het mij nooit vergeven... In een vallei, van alle zijden ingesloten door heuvelen, stads wal en haven, vindt men een verzameling grootere en kleinere gebouwtjes, die te za- men het Cynegion uitmaken, hetgeen zoo veel beteekent als menagerie. In die ge bouwtjes worden al'erlei soorten van dieren, ook- visschen en vogelen en reptielen be waard. Verreweg het grootste gebouw, de Galerij geheeten, ligt in het midden. Da binnen is de arena. Daar zij mij het meeste belang inboezemde, bezag ik haar nauw keurig. De vloer, met zand bestrooid, is oogenschijnlijk vijftig pas in doorsnede, en omring door een steenen muur van achttien of twintig voet hoog. Te beginnen bij den rand van den muur verrijzen de zitplaatsen in rijen boven elkander. Een overdekte tri gone is voor don Keizer bestemd. De muur rondom de arena is op gerepelde afstanden onderbroken door zwaar gegrendelde deu ren, die naar vertrekken voeren, waarin vroeger verscheurende dieren bewaard wer den, maar die thans als gevangenissen voor misdadigers dienst doen. Er zijn ook vier poorten, waarvan een onder de keizerlijke tribune, terwijl de andere de noord-, zuid en westerpoort heeten. Vroeger hadden in de arena allerlei spelen plaats, o.a. dieren gevechten, maar tegenwoordig wordt slechts één bloedig vermaak toegestaan, en dat is wanneer een misdadiger of een ketter voor den leeuw geworpen wordt. Bij zulke gele genheden. hoor ik, zijn alle banken en staan plaatsen bezet. Met het oog op het gewicht der ligging van het Cynegion uit een krijgs kundig oogpunt, doe ik hier een plattegrond er van bij. Gevoegd bij de vroeger gezonden schetsen zal mijn Heer in staat zijn om een volledige kaart te ima-ken van do rtad en hacu; naaste omgeving... Daar komt Ai. 'Tij had, juist zooals ik dacht, met tegenwind te strijden. Zijn zeehanen zijn voortreffelijk. Hij heeft ook een jongen nog levende zwaard visch bij zich. W at zou ik mijn Heer gaarne een zoodje zenden voor zijn ontbijt! Nu, nog weinige dagen, dan komt hij en neemt bezit van de zee en haar visschen, en van het land met alles wat er op is. Het kind der fortuin behoeft geen haast te maken. ZESENZESTIGSTE HOOFDSTUK. Sergius in de arena. Den volgenden dag te tien uur ongeveer verscheen een vrouw bij de aanlegplaats voor de St Pieterspoort en riep een roeier aan, om haar over te zetten naar het Cyne gion. Zij was dicht gesluierd en droeg een gewonen bruinen mantel, tot aan den hals toegeknoopt Zij had handschoenen aan en grove laarzen aan de voeten. Zij zag er uit als een fatsoenlijke burgervrouw. Het was heel vol bij de aanlcgplaata Iedereen scheen haast te hebben om naar het Cynegion te komen, maar er waren booten en roeiers in overvloed. Toen de vrouw voor de tweede maal om een boot verzocht, vraagde een schipper haar: Met hoevelen zijt gij? Ik ben alleen. En woudt ge de boot heel alleen hebben? Ja. (Wordt vervolgdl

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10