DINSDAG 20 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. Dl. 77.77. Winkeliers U denkt toch om de vergadering der Leidsche Winkelweek heden avond in de kleine Stads zaai? STADSNIEUWS HULDIGING VAN PROF. DR. H. M. VAN NES TER GELEGENHEID VAN ZIJN 40-JARÏGE EVANGELIE BEDIENING IN ZUID HOLLAND. Onlangs heeft Prof. Dr. H. M. van Nes wegens ÏO-jarigen leeftijd afscheid genomen als hoogleer aar aan onze Hoogcschool. Maa>" gelukkig nam hij nog geen afscheid als Evangelie-dienaar. En nu heeft het aan dacht getrokken, dat het juist 40 jaar ge leden is, sinds Prof. van Nes zijn veelszins gezegende werkzaamheid in onze provincie Zuid-IIolland aanving; in 1892 kwam hij uit zijn eerste gemeente Woudenberg als predikant te Rotterdam, ging vandaar in 1900 naar Den Haag, werd 1 October 1905 rector aan de Zendiiigssohool, toon nog t« Rotterdam en vestigde zidh 18 September 1907 als hoogleeraar vanwege de Ned. Herv Kerk hier te Leiden. Al die jaren bleef hij zichzelf getrouw als prediker van 't Woord voor die gemeente en velen (hebben aan zijn prediking veel gehad voor hoofd en hart. Van universiteitswege heeft Prof. van Nes onlangs veel hartelijkheid ontvangen; maai de Leidsche Gemeente als zoodanig heeft nog geen uiting kunnen geven aan haar dankbaanheid voor hetgeen hij ook voor haar geweest is en gedaan heeft. Er vormde zich een comité met het doel om Prol. van Nes een bewijs van erkentelijkheid aan te bieden, als een oprecht bewijs van vriend schap en sympathie voor den man, die ook als hoogleeraar steeds „domino" blief in den besten zin des wooixls; verkondiger van het Evangelic, van den Christus, Zijn kruia en Zijn heerlijkheid. In die commissie namen zitting de hee- ren: Dr. J. Riemcns, Ds. J. C. van Apel doorn, voorzitter van den kerkeraad, J. P. Mulder, vooizittler der Gem.-Commissie, G. Lokkerkerker, voorzitter van het ooilege van ouderlingen, W. Wiethoff, voorzitter van het college van diakenen, J. 13. Meij- nen, voorzitter van het coll. van notabelen. Gistermiddag om vier uur had in tegen woordigheid van de commissie vocwmiemd en een kern van vrienden in de Ma re kerk de aanbieding plaats. Prof. van Nes, die met zijn familie vlak voor den kansel had plaats genomen, wem het eerst toegesproken door Dr. J. Riemens, die uitvoerig uiteenzette, waaroni deze bijeenkomst is georganiseerd. De gemeente is dankbaar, dat gij ondanks de drukke werkzaamheden van uw professoraat nim mer de bediening van het Evangelie hebt verwaarloost en steeds warm hebt mede geleefd met de belangen <lex Ned. Hcrv. Kerk hier ter stede. Ook uw vorige standplaatsen Wouden berg, Rotterdam en Den Haag hebben u niet vergeten, getuige de vele bewijzen van instemming, welke dezer dagen vandaar werden ontvangen. Met bewonderenswaardige frisohheid van gedachten en met grootien eenvoud hebt gi] ons het „Christus hoven alles" verkondigd. Wees* ervan overtuigd, dat uw prediking door velen hoogelijk is gewaardeerd. Nadat Spr. ook dank lrad gebracht voor de gast vrijheid, welke kerkelijke colleges steeds in huize Vreewijk hebben mogen ondervin den, bood hij aan Prof. van Nes een Irfickon- kastje, een enveloppe met inhoud, zoomede een door den heer J. C. B. Hüneiygecalli- grapheerd album met de namen der schen kers aan. Mevr. Mulder overhandigde aan mevr. Van Nes, die juist gister haar trouwdag her dacht, een bouquet bloemen. Daarna werd nog het woord gevoerd door Ds. M. J. Punselie, die eenlge persoonlijks herinneringen releveerde en o.<«. den steun memoreerde, dien spr. 23 jaar geleden bij zijn intrede als predikant hier ter stede van prof. Van Nes heeft mogen ontvangen. Ook in latere jaren heeft spr. diens waar devolle adviezen en vaderlijke belangstel ling altijd op zeer hoogen prijs gesteld. Gij waart, aldus spr., een hoogleraar rn oen nobelen zin van heit woordi, die door zijn persoonlijkheid een eigen sjempet van booge voornaamheid op zijn anibt heeft gedrükt I 1 Spr. besloot met den wemsc-h, dat pro». Van Nes nog vele jaren van zijn rust zal mogen genieten, want aldus spr. hoi* langer wij u kennen, hoe meer wij Gode danken voor alles, wat Hij ons in -u hoeft gegeven. Naclat de aanwezigen de familie Van Nes staande het eerste cn vijlde vers van Ge zang 224 hadden toegezongen, dankte de scheidende hoogleeraar voor alia vriende lijke woorden, welke tot hem gericht zijn. Tijdens zijn Leidisch -veatbl-ijf heeft spr. meer dan 100 spreekbeurten in de verschillende Herv. Kerken mogen vervullen, doch hij heeft het, evenals zijn hooggeschatte leer meester, prof. Gunning, steeds graag gedaan* Gedurende zijn geheele leven heeft spr. dicht bij de kerk gestaan, doordat hij steeds verkondiger van het Evangelie heeft willen blijven in de verschillende verhoudingen, waarin God hem hoeft gesteld. Tenslotte wekt spr. op, om niet de hoor ders van het Woord, maar de daders van het Woord ten voorbeeld te stellen. Dr. Riemens sprak c-en kort slotwoord en sloot daarop de bijeenkomst mot dankgebed, af GEEN SPREEKUUR De Wethouder voor Sociale Zaken, de heer mr. A. J. Romijn, is verhinderd mor gen spreekuur to houden. LEIDSCH CRISISCOM1TE Subcommissie Ontwikkeling en Ontspanning De onderscheidene sportverenigingen, die hun lorreinen voor het voetballen door de weikloozcn beschikbaar hadden gesteld, hebben deze toezegging tegen don aanvang van do competities moeten terugtrekken. Zeer tot haar spijt moet daarom de sub commissie mededeelcn, dat vanaf heden zij niet meer in staat is gelegenheid tot beoefe ning der voetbalsport aan do weikloozcn te gevên. ONDERSCHEIDING Do heer D. W. Deo, meteropnemcr bij de Stedelijke Lichtfabrieken, heoft van do Mij. tot redding van Drenkelingen, de zilveren medaille ontvangen, benevens een bedrag in geld als belooning voor zijn verdiensten bij liet opwekken van de leven-"1 -ten van een drenkeling op 29 Jan. j.l. heer Deo is reeds p,order voor een moedige redding be loond. MMB» j LEIDEN IN HET TEEKEN VAN DE ELECTRICITEIT De Lichtfabrieken in het zilver PLUS EN MIN OP 3 OCTOBER EEN LICHT-WINKELWEEK De dagen rond den derden October en de 3 Octoberdag zelf zullen dit jaar staan in het teeken ren de clectriciteit, als gevolg van het feit dat in de maand, waarin Lei- dens ontzet gevierd wordt, de Electricitcits- fabrielcen 25 jaar zullen hebben bestaan. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dit gedenkwaardige feit op luisterrijke wijze te vieren, maar de minder gunstige tijdsom standigheden hebben ook dit feest de dom per opgezet en directie en commissarissen van de Lichtfabrieken hebben dan ook ge meend van alle officieele feestviering te moeten afzien. Ze hadden echter gerekend buiten de energie van de Leidsche bevolking. Immers: de Leidsche Installateursvcreehiging, een organisatie die nauw- bij de Lichtfabrieken betrokken is, kwam met het plan op cic proppen om de hoofdschotel van het 3 Oc- toberfoest ditmaal te laten bestaan uit een optocht betreffende de electriciteit, zulks in verband met het jubileum der centrale en het bestuur van de 3-Octobe.ryereeniging ging daar gretig op in, zoo dat in de Mei vergadering van deze vereeniging tot de uitvoering van dat plan werd besloten. Het spreekt vanzelf, dat de directie van de Lichtfabrieken zich toen niet meer onbe tuigd kon laten en toezegde haar medewer king te zullen verleencn. Daar kwam bij dat voor eenigo weken het comité tot het organiseeren van een winkelweek zijn werkzaamheden begon en eveneens het jubileum tier Electrische Cen trale aangreep om aan zijn plannen meer dere luister bij te zetten. Ook voor de aan drang van die zijde moesten commissarissen cn directie bezwijken en zoo werden dan in allerijl plannen opgemaakt om de win kelweek cn den 3-Octobcrdag te zetten in het teeken van de electriciteit. Het jubileum van de Lichtfabrieken zal dus ook thans nog niet officieel worden gevierd, maar zooals men uit de plannen, die we hieronder gaan ontvouwen, zal be merken, zal het ook geenszins „onopge merkt voorbijgaan". Als we iets gaan vertellen van de plan nen dan spreken we allereerst over het middlagfeest op den derden October, oyer de optocht, die gedoopt is met de geheim zinnige naam van Plus en Mm. Deze optocht is ontworpen door Ir. Kalff, met medewerking van de heeren Eekhardt en Perquin. allen verbonden aan de Phi- lips-fabrieken te Eindhoven. Ze brengt in beeld tie geschiedenis van de ontwikkeling en de toepassing van de electriciteit. Het eerste gedeelte van de optocht toont ons de god Helios en de godinnen Vesta en Electra in hun zinnebeeldige ba teekenis als oorsprong en drager van het licht. Deze godenkinderen worden omgeven door zon nebloemen, glimwormen, Vestvalsche maag den, wandelende kaarsen en regenboog kleuren. In de 2e groep wordt de kennu der electriciteit humoristisch voorgedragen. De Leidsche flesch, de zuil van Volta *n de wet van Olim vormen die onderwerpen waardoor de vruchtbare fantasie van de ontwerpers zich, wat deze groep betreft, zich heeft laten leiden. Dan volgt de greep die betrekking heeft op het jubileum der Lichtfabrieken. Een gestvleerde maquette brengt in beeld cl? toestand in 1907 en in 1932. Een andere ma quette stelt voor Rijnlands industrie. 4 oorts bevat deze groep een enorme wandcontact doos met een aantal pscudo-meteropnemers, die hun vak zeer vroolijk zullen uitoefenen. We mogen bij deze afdeeling ook vooral niet vergeten de praalwagen met de Leid sche Stediemas^d, omstuwd door de meis jes die de 32 gemeenten vertegenwoordigen waaraan de Leidsche Centrale stroom le vert. De groep wordt gesloten door een luidsprekerswagen, die vroolijke wijsjes de lucht inslingert cn dde zich vooral zal bezig houden met het zingen van het electrici- teitsdiedje, door Louis Davids voor deze gelegenheid gemaakt: „Doe het electrise.i! Dan volgt er een afdeeling die verzorgd wordt door de Leidsche Installateurereree- niging, de afd. van de Ned. Vereeniging van Electrotecfinische werkgevers en de afcL Leiden van St. Antonius. Deze greep zal op populaire wijze reclame maken voor het gebruik van het electriseh apparaat. Er zal o.a een electrische kunstmoeder meerijden aan een Ultra-rolwagen terwijl op groote schaal modellen van electriseh huishoudelijke apparaten worden gede monstreerd. Het slot van de optocht wordt gevormd door een wagen met de wanstallige „homo electricus", die bediend wordt door den mensch van de toekomst Uit deze opsomming kan wel duidelijk zijn dat „Plus en Min" een interessante optocht zal worden, hoe droog een opsom ming dan ook altijd moet zijn. We hebben ook de ontwerpen van de optocht gezien cn de bouw aan de wagens in de remise van de N. Z. H. T. M. en daaruit is ons wei gebleken dat bet middags-feest op 3 Ocotber weer iets zeer bijzonders zal worden, dat meer dan plaatselijke belangstelling vér- dient. Dat wat de 3-Octoberviering betreft. Nu nog iets over de plannen tot verlichting van de stad in verband met De Licli t-Winkcl week. We spreken daarbij niet over de Winkel week zelf, maar uitsluitend over hetgeen voor deze winkelweek door de medewerking van de directie der Lichtfabrieken is be reikt. Op verschillende plaatsen in de stad zullen lichtzuilen worden opgericht en lichtversieringen worden aangebracht, die de aantrekkelijkheid van de straten zullen verhoogen. Het hoofdmoment van de liclit- versiering zal bestaan in een .sprookje van licht" op het Rapenburg. In de boomen van deze «trotsche gracht zullen eenige duizen den ballons worden aangbracht, die een zeldzaam mooi effect zullen opleveren. Deze ballons zijn beschikbaar gesteld door het Haagsch EIcctriciteitsbedrijf, waarbij groote medewerking is ondervonden van den adj.- directeur, ir. M. Trooster en van den in specteur der openbare verlichting den heer J. Boiton. Behalve defe clectrlciteitsverlichting zul len in het v. d. Werfipark en ook nog op een ander nunt van de stad gasfakkels wor den ontstoken, maar er is ook nog oen an dere attractie die mogelijk gemaakt is door de medewerking van de brandweer. Er zul len namelijk eenige demonstraties gegeven worden door do brandweer, waarbij de stra len met reflectoren met gekleurd licht zul len worden beschenen. Dit zal een bijzon der fraai effect opleveren. Er zal dus door de Lichtfabrieken geen lichtweek gegeven worden in d'e waren zin des woords, maar todh zal met bescheiden middelen gestreefd worden naar een luis terrijke feestviering. Wij hebben de gelegenheid gehad om te zien hoe er met groote energie en verbazen de werkkracht nan do plannen wordt ge arbeid en we twijfelen er niet aan of de resultaten zullen daaraan evenredig zijn. Wat het 3-Octoberfeest betreft kunnen we nog mcdedeelen dat het muziekkorps van de Kol. Reserve, dat verleden jaar aan het welslagen van den <lag heeft medege werkt, ook dit jaar weer aan do partij zal zijn. Bij de taptoe zal het standbeeld van bur gemeester van der Werf door de Leidsche Installatcursvereeniging met schijnwerpers- worden verlicht. Het bestuur van de 3-Octobervereenigin.g verzocht ons voorts reeds thans mede to deelen dat kaar'.en voor hot Avondfeest op het Schuttersveld en het vuurwerk ditmaal alleen verkrijgbaar zullen zijn aan de kios ken op den Rijnsburgersingel en niet meer bij den ingang aan het veld. Na deze korte onderbreking koeren we weer tot de electriciteit terug, echter alleen om Louis Davids te laten zeggen hoe hij er over denkt. Het liedje, dat iedere Leide- naar in de komende weken moet zingen of neuriën, luidt als volgt: Doe het Electriseh! Geen oliestel voortaan Die hebben afgedaan. Die tref je straks alleen nog maar In het Rijksmuseum aan! De electriciteit is toch een boffie, Electriseh zet je nou je bakje koffie. Ja, electriciteit, Brengt veel gerieflijkheid En daarom is de leus van onzen tijd: Refrein: Doe het electriseh! Doe het electriseh! Dat is de grootste zaligheid Het wasschen en 't koken en 't kloppen, zuigen, vegen Dat is een pe'ulcschil, als je electra hebt gekregen. Een baby van eon jaar, Die speelt 't ook al klaar. Draai eventjes aan 't knoppie En dan is-ie voor mekaar! Ja, Moeder, je hoeft nou niet meer te sloven, Electriseh gaan wij osselapjes storen. Geen stof meer op den grond 't Is eindelijk cn gezond*. Met een paar centen kom je makk'lijk rond. Refrein: De electriciteit wordt nou een weldaad in je huisje Je soepje wordt electriseh nou gekookt op je fornuisje. Je pannetje blijft frisch. Geen roet, geen ergernis Als je electriseh kookt Dan weet j'e. dat 't lekker is. Je hoeft niet bij je pannetje te blijven, Intuschcn kan je ook een briefje schrijven Je kookt-zonder gevaar En voor je 't bent gewaar Is nou je biefstuk in een wipje paar. Refrein: Waarom heet deze optocht: „Plus en Min". Om hierop een antwoord te vinden is het noodig zich iets van de theorie der electri citeit in het geheugen tc roepen. Men denke bijv. aan een accu, zooals die nog vaak bij de radio gebruikt, wordt en die een posi-, tieve of „plus"-pool en een negatieve of „min"-pool bezit. De electriciteit stroomt evenals het water, van hoog naar laag. Van het electrische hoog (plus) naar het electri sche laag (min). Die teekens Plus en Min zijn als t ware kenmerkend voor de electriciteit en daarom koos rnen ze dan ook als symbool en titel voor dezen 3 October-Optocht, die immers aan de electriciteit en haar vele toepassin gen gpwijd zal wezen. Deze teekens plus en min komen 't meest te pas bij die vorm van eLectricitoits-stroo- ming, die als „gelijkstroom" wordt aange duid en die bij voorbeeld voor de voortbe weging der blauwe en gele trams alsook van de electrische treinen gebruikt wordt. Leiden was evenwel de eerste middelgreote stad in ons vaderland, waar voor de alge- meene stroomverzorging niet de gelijkstroom maar het draaistroomingsysteem gekozen werd. Bij gelijkstroom beweegt de electriciteit zich steeds in een gelijke richting; de eene leiding is altijd plus en de andere altijd min. Bij draaistroom daarentegen gebruikt men een drietal geleidingen, die beurtelings plus en dan weer min worden, steeds wis selend, 50 keer per seconde, altijd door. Men vindt dit zoo mooi beschreven in 't school boekje van Van Balen en de talrijke jon gens'cn meisjes in Leiden en omgeving, die tegenwoordig op de lagere school 't moderne onderwijs genieten in de beginselen van de electriciteit, kunnen u haarfijn uitleggen hoe dat alles gaat. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uur, 19 gr. Celsius. Zweminrichting De Zijl 9 uur 16V& gr. C. 12 uur 17 gr. C. BURGERLIJKE STAND W de Groot—Mooy d.; J P C Deusflen—Schenke- veld d.; A H W KennodeeKnUenburo. e.; J J H van der TuinBootsgezel d,; M KcffzerBe- kcoU d. OVERLEDEN: A Schaft Jm. 67 J.; A Kllnken- beig man 77 J. GEHUWD: J A Oomen en W J J Koekenbier. Uit den Omtrek ALKEMADE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 22 September 1932, des namiddags om 2 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening, dienstjaar 1931. 2. Aanbieding gcmcente-bogrooting, dienst jaar 1933. 3. Vaststelling van do vergoeding ox arti kel 101 der Lagerondenvijswot over het jaar 1930. 4. Benoeming in vasten dienst van de weg werkers P. Th. l'Ami en J. P. Strijk. 5. Reclames schoolgeld. 6. Wijziging gemeentebcgrooting, dienst jaar 1932. 7. Voorstel tot verlenging van de steun regeling. 8. Vaststelling van den huurprijs voor do woning staande te Roelofarcndsveen cn go- merkt B 442. 9. Ingekomen stukken en medecloclingen. AANTAL WERKLOOZEN Het aantal werkloozen, dat heden nog hij de arbeidersbemiddeling staat ingeschreven bedraagt momenteel nog 60. MOND- EN KLAUWZEER Onder het vee van den veehouder S. te Abbenes, Joopende in den Ader Polder, is mond- en klauwzeer geconstateerd. BUnCEBLIJKn STAND ONDERTROUWD: J C Barendsch 29 J. en C A Uljee 27 j. C J Engel 31 J. en C M de Jong 19 Jaar. BEVALLEN: J M van EpmondKennis d. OVERLEDEN: N Pening de Vries 93 J., wedr v G Hoogendorp Ta. W M Metier jd 5 m. ALPHEN AAN DEN RIJN ORANJE BOVEN! We waren juiet getuige in de Juli ia na- 6traat gistermiddag te kwart over zee, toen de Koninklijke Familie op reis naar Den Haag voor de opening der Staten-Generaal aldaar passeerde, Ben groep kinderen tegenover het Post kantoor, welke, evenals zoo vele oud.ren, reeds lang gewacht hadden, riepen als uit één mond: Oranje BovenII Ook bij de ouderen kwam de warme Oranjeliefde tot uiting en dankbaar voor de betooninig va ntrouw doiakten de Vorstin en Prinses vanuit de open auto, met voorop de wapperende Standaardvlag, met een vriendelijken groet. OUD-GEREF. GEMEENTE Woensdag as, te kwart over 7 hoopt i<n gebouw Van Manderslootstraat voor te gaan de heer Wijnen van O Ld eb roek. BOSKOOP DIEFSTAL UIT EEN AUTOMAAT Dë heer P. Boer, die aan zijn sigarenfiliaal aan den Zijdeweg een "automaat heeft, kwam Maandagmorgen tot de minder aangename ontdekking, dat zich in die automaat 16 centen bevonden, wat in werkelijkheid 16 kwartjes hadden moeten zijn, aangezien er ook 16 doos jes sigaretten verdwenen waren, HAZERSWOUDE GESLAAGD Bij het te Leiden gehouden examen voor groot-instrumentmaker, 6laagde de heer J. W. Y. Heynis, alhier. nURGEBLIJKH STAND BEVALLEN: C N van den Bosch—van Tol a.; M C van der PloegZuldwük d.; H M A v I\em pende Rooy z.; GEHUWD: P de Gelder 23 J en A M Slappendel 23 Jaar. KATWIJK GEMEENTERAAD Vergadering van Maandagavond 1.1. Aanwezig alle leden, behalve Dr. Lodder. De voorzitter, burgemeester Woldringh van der Hoop spreekt, terwijl alle leden zich van hun zetels verheffen woorden ter na gedachtenis van het overleden raadslid, den heer G. van Duijn. Spr. roemt zijn helder oordeel en zegt dat de raad hem noode zal missen. Dr. J. Hueting sluit zich ook namens die andere raadsleden bij de gevoelvolle woor den van den Voorzitter aan. Eerst is aan de orde vaststelling der no tulen van 9 April. eD 21 April 1932. Vervol gens medefieeling van ingekomen stukken, waaronder eenige missiven van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raads besluiten. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting, dienst 1933. Voorstellen tot verkoop van grond. Mej. Rietkerk vraagt een strookje grond te koo- pen gelegen langs den achtergevel van het perceel Varkevisserstraat 16, groot pl.m. 11 M.2. De heer A. T. Kraan, architect te Leiden vraagt te mogen koopen een strookje grond gelegen langs den achtergevel van het per ceel Varkevisserstraat 14, groot pl.m. 11 M.2. B. en W. stellen voor beiden verzoeken toe te 6taan en den gevraagden grond te geven a f 4 per M.2. Aldus wordt besloten. De vereeniging voor vreemdelingenverkeer •vraagt in het genot te worden gesteld van 1. de helft van de door die vereeniging ver schuldigde bijdrage in de kosten der recla me voor de Noordzeebaaplaatscn, zijnde een bedrag van f 187.50; 2 de jaarlijkscho sub sidie voor het informatiebureau ad. f 250.—. B. en W. stellen voor aan het gevraagde te voldoen. Na een opmerking van den heer Meerburg wordt het voorstel zondor h. st. goedgekeurd. Het voorstel inzake het nemen van een raadsbesluit ingevolge art. 14 der Armen wet inzake reeds toegekende subsidies aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente is slechts een formaliteit, omdat het gaat over reeds in 1931 verleende bedragen, waarvoor Yolgcns Ged. Staten nog raadsbesluiten die nen te worden genomen. Door den raad wor den besluiten thans officeel genomen. Voorstel tot het weder inhuren van de brugwachterswoning aan den Noordwijker- weg. De huur van deze woning, die de ge meente van Rijnland in huur heeft, loopt 31 December af. Evenals vorig jaar is Rijn land ook thans bereid de huurovereenkomst voor den duur van een jaar te continueeren. B. en W. stellen daarom voor tot verlenging dezer huurovereenkomst over te gaan. Aan genomen. Punt 8 is „afrekening der vergoeding in gevolge art. 101 der L.O. Wet 1920, over de jaren 1926, 1927 en 1928". Nu de rekening der gemeente over 1928 door Ged. Staten is vastgesteld, kon berekend worden, hoeveel do kosten per leerling hebben bedragen voor het L. O. en U. L. Onderwijs. Voor het L. O. is zulks f 12.83 cn voor het U. L. Onderwijs f 28.81 per leerling. Dan worden in het voor stel genoemd do bedragen, die aan de bestu ren der 12 scholen volgens genoemde bereke ning kunnen worden uitgekeerd. Ten aanzien van de Herv. School V mee- nen B. en W. een uitzondering te moeten maken, omdat bij de gemaakte kosten dezer school posten zijn genoteerd, die volgens B. on W. hiervoor niet in aanmerking komen als verteringen op ouderavonden, personeels bijeenkomsten, abonnementen op „dc We reldkroniek", „Buiten", „Panorama" en op het Kerstnummer van de Haagschc Post. B. en W. geven den raad in overweging tot af rekening mot dc Herv. School V over te gaan, zoodra dc beroepstermijn zal zijn ver streken. Z. h. st. aldus vastgesteld. De heer J. R. Bloot heeft bedankt als lid der Sehattingscommissio voor de Inkomsten belasting. Voor de vervulling van deze vaca ture bevelen B. en W. aan do heeren 1. A. do Bost Kz. cn 2. Kr. Haasnoot Kz. Door den raad wordt benoemd de heer A. de Best Kz., Louwestraat 2. De heer G. v. Rijn, Noordfttraat 10 vraagt vergunning tot het afbreken van twee schuurtjes en voor den houw van een hou ten loods op het, aan do Gasthuis gelegen terrein Voorstraat 49a. Het. voorstel van B. en W. om hiervoor dispensatie te verloenen, wordt toegestaan. Punt 10 is het voorstel tot onbewoonbaar verklaring van tweo woningen, Baljuwstr. 40 en 42 te Katwijk aan Zee, eigenaar W. v. d. Laan to Katwijk aan Zee, het ©eiste pand onbewoond, het tw.eede bewoond door Jac. Rooyakkers. In overeenstemming met de uit gesproken meening der Gezondheidscommis sie, geven B. en W. den raad in overweging bedoelde woningen onbewoonbaar te verkla ren. De heer P. Guijt acht de argumenten in het prae-advies van B. en W. niet juist Spr. acht het zeer goed mogelijk, dat verschillen de verbeteringen worden aangebracht. Waar om is aan dpn eigenaar geen schrijven ge richt om verbetering aan te brengen'. De heer M. v. d. Bent sluit zicl> hierbij volkomen aan^ De voorzitter zegt, dat B. en W. de argumenten uit het advies van de Gezond heidscommissie ten volle onderschrijven. De heer J. Hueting verdedigt uitvoerig het advies van de Gezondheidscommissie. De woningen als geheel genomen voldoen aan de eischen door de Woningwet gesteld. Wanneer- verbeteringen zouden moeten wor den aangebracht, zou dit zooveel kosten, dat daarvan niets zal komen. Onbewooubaarver- klaring is zeer zeker gemotiveerd. De heer P. Guyt gaat niet met de argu menten accoord en noemt deze zeer zwak. Nadat de voorzitter nog heeft geant woord, wordt het voorstel met 12- 3 stem men aangenomen. Tegen de heeren: H. W. Grimbergen. P. Guijt en M. v. d. Bent. Punt II. Voorstel tot het aanvaarden van schenkingen ten behoeve van het nieuwe raadhuis. Deze schenkingen zijn: van den Burgemeester drie portretten, van H.M. de Koningin, H.M. de Kóningin-Moeder en H.K. H. Prinses Juliana. Van de afd. Katwijk van den Patroonshond voor Bouwbedrijven een wand fries. Van den kunstschilder Sluvter een schilderstuk „Dirk Oom". Van den secre taris een voorzittershamer. Van de raadsle den een triptiek. Van de Erven 'Pijl to Zwolle 30 lederen omslagen met klapper. B. cn W. stellen den Raad voor, onder dankzegging voor de gemeente, de geschenken vaarden, r^angenomen. Nog wordt een punt aan de agenda toege voegd n.l. de benoeming van verschillende commissies. In de commissie voor de Bedrij- ren worden benoemd de heeren: H. W. Grim- bergen, D. van Riessen, P. Guijt en J. Eike lenboom. In de commissies voor Fabricage en Grondbedrijf de heeren: M. v. d. Bent, H, Parlevliet, J. Hueting en J. v. d. Perk. De heer T. Lodder komt ter vergadering. In dc belastingcommissie de heeren: H. W. Grimbergen, W. Knik, H. Parlevliet. D. van Riessen, A. van Rijn en L. v. d. Zwan. De heer L. v. d Zwan neemt zijn benoe ming niet aan. In diens plaats wordt geko zen de heer D. F. E. Meerburg, die de benoe ming aanvaardt. Ook de andere leden nemen hun benoeming aan. Na gehouden rondvraag neemt de voorzit ter nogmaals het woord. Wij zijn thans, aldus spr., aan het eind van de laatste agenda gekomen, die in dit Raadhuis is afgedaan. Nu zijn er een twee tal dingen van wie we afscheid moeten nemen ,en wel van een persoon en zaal. Allereerst afscheid van dit Gemeentehuis. Men zal het mij niet euvel duiden, wanneer ik dit slechts met een enkel woord doe. Het nog slechts kort geleden, dat ik hier kwam en heb den toestand niet anders ge kend, dan dat dit gebouw spoedig verlaten zou worden. Dit moment is echter van groot belang. Ook een oogeirblik dat ongetwijfeld weemoe dig aandoet. In deze zaal werden in prettige gemoedelijkheid, soms in feilen strijd, de gemeentebelangen behartigd. Het is echter goed, ook vooruit te zien. De tijd staat niet stil. We zijn uit dit huis gegroeid. Het nieuwe huis wacht, om ook daar met alle gaven en krachten in het belang der -g' meente te arbeiden. (Luide toejuichingen). Voorts bracht Spr. hulde aan den bode, den heer W. Lagemaat, die den gemeente dienst met pensioen gaat verlaten. Vanaf 1 Mei 1893 heeft, de heer Lagemaat, eerst 17 jaren als veldwachter, daarna 22 jaar als bode. de gemeente gediend. Slechts kort heeft Spr. met hem samengewerkt, doch lang genoeg, om hem als mensch en in zijn ambt te leeren kennen en waardeeren. Hij houdt er niét van om iemand te verhef fen, doch bij dit afscheid brengt hij den heer Lagemaat hulde voor de trouwe diensten aan de gemeente bewezen. Hij hoopt van harte, dat hem na dezen eervollen staat van dienst nog vele jaren van rust mogen wor den geschonken. (Applaus). Nadat de heeren J. Hueting en C. van T o n ge ren nog een persoonlijk woord heb ben gesproken, waarin o.m. er aan herinnerd wordt, dat het op dezen dag juist 55 jaar geleden is. dat dit gemeentehuis in gebruik werd genomen, dankte de heer Lagemaat in welgekozen woorden. 295 Vergaderingen werden in zijn diensttijd gehouden en niet eenmaal was hij door ziekte verhinderd zijn dienst waar te nemen.' Spr. kan geen woor den genoeg vinden om te danken voor de liefde en toegnegenheid, die hij heeft mogen ondervinden. Spr. eindigde met de woorden: Het is te veel eer, mij door menschen aan gedaan. Hierna sluiting dter vergadering. HET BEZOEK VAN PRINSES JULIANA De route die H.K.H. Prinses Juliana mor gen door 't dorp zal nemen, luidt als volgt: Wassenaarsche weg, Molentuinweg, Voor straat, v. Egmondstraat, Kerkstraat en Zee weg. KATWIJK AAN DEN RIJN BALDADIGE JEUGD. Bij de politie alhier is door C. K. aangifte gedaan, dat door de baldadige jeugd zijn vlet zoodanig is vernield, dat het ten slotte is gezonken. EEN WOESTE RIJDER. Jhr. E. reed op den Wasscnaarschen weg met een zoodanige snelheid, dat hij de bocht bij de Zwarte weg niet kon nemen, waar door hij dwars door het hek het land van P. v. p. in vloog. De schade zal Jhr. E. moe ten vergoeden. AFSCHEID EN HULDIGING VAN DEN HEER W. LAGEMAAT. Gelijk we reeds eerder hebben gemeld, gaat do heer W. Lagemaat, na een 22-jari- gen trouwen dienst als bode der gemeente Katwijk, dezen dienst met pensioen verlaten. Gistermiddag werd de heer Lagemaat door de ambtenaren ter secretarie gehuldigd. De heer G. B. Werther, gemeente-ontvan ger, sprak den vertrekkende zeer waardee- rende woorden en bood hem namens het secreteriepersoneel een ruststoel aan. De heer J. A. Collette, hoofd-comrnies ter secretarie, sprak hem toe in denzelfden geest en droeg een vers voor, gedicht door dan heer P. C. Bloot, dat we hier laten vol gen: Eind'lijk is de dag gekomen Dat het uur van scheiden slaat Waarop de gemoentebodo Lagemaat, den dienst verlaat. 't Was in achttien drie en negentig Toen hij hier, uit Leersum, kwam En dc heilige Hermandad Hem alhier als dienaar nam. Zeev'Üen jaar droeg hij den sabel En voorwaar, met eed'len zwier! Iedereen, die wat misdaan had, Bleef het liefst hem uit 't vizier. 't Was in '10 toen hij den degen Met Politie-kleed liet thuis, En sinds toen tot nu fungeerde Als de bode van 't Raadhuis. Velen zag hij aldaar komen Velen zag hij ook weer gaan. En nu, juist als voor die laatsten, Breekt voor hem het afscheid aan. Afscheid is een woord, dat velen Meestentijds wel niet bekoort Doch het gaan volgt steeds het komen En de tijd, die snelt maar voort! 't Is gelukkig, dat Uw heengaan Niet door ziekte wordt genoopt En gezondheid is en blijft iets, Dat geen mensch U hier verkoopt Bij Uw afscheid van ons allen Om en op de Secret'rie Willen wij U iets offreeren Als een blijk van sympathie. Wil het echter niet beschouwen Als symbool van stille rust! Doch gebruik het voor 1 Lang nog en naar hartelust! Voor het afscheid in den Raad zie verslag Raadsvergadering. Na afloop van de openbare vergadei. werd de heer lagemaat in de kamer van en W. geroepen, waar hem bij monde den burgemeester voor de vele diensten, de vertrekkende op zoo loffelijke wijze ht vervuld, een stok met zilveren knop 1. boden, tevens den wensch uitsprekende, hij deze nog lang in gezondheid en lenjT van dagen mag gebruiken. De heer Lagemaat dankte in hartelijk woorden van waardeering voor het geschet cn de geuite wenschen. Ook (te gemeente-secretaris, de heer D. O. Boekhoven, gewaagde van de vriendscbi IeDc die hij van den scheidende heeft mogen Jw dervinden en hoopte, dat die vriendschi j!< ook in de dagen van rust bestendigd mty blijven. Ook wij wenschen den heer Lagemaat toi dat hij nog lange jaren in gezondheid vj zijn rust zal mogen genieten. vang twinl hierb Plan geste en 4- ande heer tot d wiel bye( Jzn. KATWIJK AAN ZEE WINKEL UITGEBRAND I-n de afgeJoopen nacht ie door onbeken-' oorzaak brand ontstaan in de kruidenier winikefl van den heer J. van Duivenbode. D winked en de daarachter gelegen keuki 3 brandden geheel uit. De heer v. D., ii, 1 vrouw en kind konden zich ternauwernoo in veiligheid stellen. De brandweer wist hi( Dia: vuur tot het een© perceel te beperken. Vei lëel zekering dekt de 6chade. RAADSVACATURE Naar wij vernemen, zal de heer D. Soho^ 1 nenberg zijn benoeming als raadslid nir kunnen aannemen. Opvolger op de C.-H lijst is de heer A. Parlevliet. GEITEN DOODGEBETEN Van den heer V., wonende Blommen straat, zijn m de Zuiidduinen een tweeli geiten door honden doodgebeten, tenv\ twee andere gewond werden. Venhoedeliji zijn dit dezelfde honden, (een zwarte en gele) die op 27 Juli twee geiten van dc heer H. uit de Boorsmastraat eenzelfde b deden ondergaan. TRAWLVISSCHERIJ In de afgeloopen week trad een merkbtti verbetering in met de trawlvisscherij.Tw het eerst in langen tijd kwamen de besoa mingen van sommige motorloggers op et, toornend pedil, en liepen tot i 1200. LISSE AMBTSWONING BURGEMEESTER Inzake het genomen Raadsbesluit o: 20.000 uit te trekken voor den bouw vü een ambtswoning voor den Burgemeesti vernemen we nader dat de uitslag van gehouden stemming was 10—2. Tegen stel den de iheeren J. P. Segers en J. Noorlani De heer A. Verduyn Jr. was niet aanwen doch had zich reeds eerder tegen het voo: stel verklaard. SPREKENDE CIJFERS Volgens de Statistieken zijn in de maant Augustus 500.000 Kg. bollen méér uitge voerd dan in Aug 1931, 'het waardecijfer wal echter ruim 2.500.000 minderl Deze cijfen spreken voor zichzelf! WINTERLEZINGEN Wij vernemen dat het Comité voor Chr. Winterlezingen er in geslaagd is ook den a.s winter een serie Lezingen te organi seeren. CONCERT Hedenavond geeft de Harmonie „Trou moei blijeken" het laatste Zomerconcert in de Gemeentelijke Muziektent alhier. HOBAHO In de „Hobaho" Woensdagmorgen geen veiling. De speciale narcissen en Hyacinthen- veilingen zijn nu weer vervallen. RIJWIEL ONTVREEMD Wederom is alhier een rijwieldiefstal ge pleegd en wel ten nadeele van A. B., alhier voor de R.K. Volksbond geplaatst had. Da politie stelt een onderzoek in. NOORDWIJK DE NOODTOESTAND IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Evenals in de anders gemeenten in onzf bollenstreek, begiet het er ook hier hacheM uit te zien in de bloembollenbedrijven en w'l op de eerste plaats bij de kleine kweekers Velen zagen zich reeds vorig jaar voor hc' feit gesteld dat hun bedrijf niet meer looneni was en nu daar nog een verslechtering is gekomen, staan deze niet alleen voor flink verlies doch ook voor het feit, dat broodeloos zijn, en niet in staat zullen zijd zich van de noodzakelijkste levensbehoeftes te voorzien. Dat deze feiten met de noodjge ernst ondar ue oogen moeten worden gezien is begrii- pelijk en daarom is op initiatief van enkels kweekers op a.s. Donderdagavond te 8 uur is café „De Zwaan" een vergadering uitgeschr* ven om de gezamenlijke belangen te bespra ken en te trachten die maatregelen van Hijk en gemeenten te verkrijgen om hun moeilijk bestaan eenigszins te verzekeren. Wij ver trouwen dat alle kweekers op deze bijeen komst zullen tegenwoordig zijn. HERBENOEMD Door B. en W, is herbenoemd tot wethou der van openbare werken, weth. A. C. Meyer HOTELVERGUNNING Naar wij vernemen is door Gedep. Staten aan den heer C. den Hollander een hotel-' vergunning verleend voorliet perceel Noord Boulevard no. 11 te Noordwijk aan Zee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6