glitum JTrihsdjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL J. VAN SMOEL CU ABONNEMENT: j= >er kwartaal In Leiden en In plaat- en waar 'n agentschap gevestigd ts ƒ2.35 g' franco per post 2.35 portokosten. o >er week ƒ0.18 /oor het Buitenland bij wekelijk- S Iche zending „4.50 3ij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710^(na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3765 ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1932 1DVEBTBN. E N Van 1 tol 6 regels -•f 1.1*V« Elke regel meer0.22VI Ir.gez Mededeelingen van 1—5 regels .'.«m»». 240 Elke regel meer1.45 Bij contracl bplangrijkp korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang 't Is de tijd, dat er weer tijd is Voor de krant en voor het hoek, Voor met kennis van 't beginsel Goed gewapend huisbezoek. Dat is wel het béste middel Maar: begin bij het begin: Breng de krant, ons eigen dagblad, Eerst in ieder huisgezin! Alle moeite, alle liefde, Alle strijdlust brengt geen baat, Als de krant de eerste bres niet In de scheidingsmuren slaat. Eerst geploegd en dan pas zaaien: Eerst gespit en dan geplant; Huisbezoekend zaaienprachtig! Maar vooral voorop de krant. LEO LENS WIE ZICH HEDEN ALS KWARTAALLEZER OPGEEFT, ONTVANGT DE TOT 1 OCT. A.S. VER SCHONENDE NUMMERS VAN ONS BLAD GRATIS ABONNE'S OP TE OEVEN AAN ONZE AGENTEN ÖF AAN DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen bet Zomtagsblar ONZE JONGEREN Wat hun kracht is, kan zwakheid worden De tijden zijn voorbij, we hebben het met de stukken aangetoond in ons ar tikel van de vorige week, dat van vrij zinnige zijde geschimpt werd op onze ijongeren, die door onderlinge studie van de beginselen zich voorbereidden voor de hen wachtende levenstaak. Wat eerst bespot werd, vond later navolging. :En het jeugdwerk onderging zelfs de j regeeringsbemoeiing, welke, naar veler oordeel, op alle maatschappelijke actie de kroon moet zetten. Deze wijziging der ideeën geeft ons voldoening. Als zelfs sociaal-democraten die zich zoo wel thuis gevoelden bij het I openbaar onderwijs, eigen scholen gaan i stichten, dan is dat de erkenning van de rechtmatigheid van onzen school strijd. En wanneer men, voor het kind, dat de school verlaten heeft, organisaties schept, dan huldigt men ook daardoor de juistheid van ons inzicht op 't ge bied van jeugd vorming. Maar de jeugd laat ons zelfs de tijd niet om ons daarop te verhoovaardigen. Want nauwlijks heeft één generatie ge profiteerd van studie en voorbereiding, of andere problemen dringen zich op. We willen niet overdrijven. We mo gen ook niet zwartgallig zijn. De zeven duizend, die Elia konden opbeuren, zijn er altijd. En zelfs meer. Doch daar gaat het niet om. Het is de vraag, of de lei der eener Christelijke jeugdbeweging gelijk had, toen hij onlangs verzekerde: de jongeren staan klaar om straks de plaatsen der ouderen in te nemen. Naar onze wijze van zien, was dit te veel gezegd en moet de zin luidenOok straks zullen er, Gode zij dank, nog jon geren gereed staan. Van de jongeren kan men moeilijk spreken. En de leider der ariti-rev. partij zei het o. i. dan ook juister en eerlijker: het valt niet te ontkennen, dat de liefde verflauwt. Hoe komt dat? Hier moet een alge meene verklaring voor te vinden zijn. Want het verschijnsel beperkt zich niet tot één groep of een partijmen ziet het over de geheele linie. Als onzerzijds in 't openbaar erkend wordt, dat wij vaak ongerust zijn over de richting, welke een deel van onze jeugd in slaat en over de gevaren, waar in zij komt te verkeerendan juicht ipen vooral in 't kamp der sociaal democraten. En dan ziet men de Chris- telüke partijen °l scheuren en uiteen- geren wenden zich af. is overdreven en er n voor, omdat men in lf.de kan constateeren. O ja, er stappen velen in de A. J. C. dapper mee; maar men vergeb niet to bekoriTwelke er van Ho if om vallen, want de Die verheug' is te minder eigen kring het vaandel uitgaan; en voorts bedenke men, dat de roode jeugd volstrekt niet gunstig oordeelt over de activiteit der leiders. Integendeel, men spreekt op zeer oneerbiedige wijze over de voor mannen. Dit verschijnsel is algemeen. Het cor respondeert volkomen op de eigenschap pen, welke de jeugd overigens sieren en die tot uitgroei komen wanneer.de tijds omstandigheden er gunstig voor zijn. Men doet dan o. i. ook verkeerd, wan neer men de verflauwde belangstelling der jeugd in onze kringen aan bizöndere factoren wijt. Want, in zooverre deze bestaan, vallen ze toch terug op het ai- gemeene verschijnsel. Sommigen trachten de achteruitgang s volgt te verklaren. Vroeger werd een heete strijd gevoerd voor gelijk berechtiging op verschillend terrein, met name op dat van de school. Die strijd, is ten einde en düs kwam er ver flauwing. Dat hierin waarheid schuilt, zal nie mand ontkennen. Maar die verachte- ring geldt niet alleen of zelfs in de eer plaats de jeugd; ze is algemeen. Deze dingen kunnen hoogstens het ver schijnsel onder de jongeren accen- tueeren. De omstandigheden spreken wel mee. Haast, zouden we de verdrukking en de smaad van vroeger terugwenschenin dien het niet in strijd was met Gods Woord. Vele ouderen onder ons kunnen wel licht uit ervaring spreken. Toen wij in onze jeugd gesmaad en gescholden wer den, omdat we een Christelijke school of ook maar een Zondagschool bezoch ten of mee ter kerk gingen, toen staal- die tegenstand ons en lokte tegen actie uit. We werden er juist door ge sterkt in onze overtuiging. Met het nu opgroeiend geslacht staat liet veelszins anders. Het is heel gewoon als men naar een Christelijke school gaat. De ouders maken er zich ook zoo druk niet meer voor. Des Maandags wordt het hooge schoolgeld niet meer meegegeven en de kinderen ervaren niet meer, dat zulks voor de ouders een op offering was. Alles gaat zoo heel gewoon. Maar op kantoor en werkplaats, dik- b'ls reeds ook vak- en ambachtsschool heerscht zoo vaak een andere geest; n.l. die der onverschilligheid. En getuigen voor de Waarheid lokt geen kennelijke vijandschap, maar hooghartige minach ting uit of laatdunkend medelijden. Was het eerste maar het geval. Dan spoorde het aan tot verzet en verweer. Maar tegenover medelijdend schouder ophalen staat men haast machteloos. En zonder dat in een bepaalde kring openlijk ongeloofspropaganda gevoerd wordt, werkt de sfeer van koude onver schilligheid er toe mee, dat velen uit Christelijke gezinnen ongemerkt Bijbel en beginsel als minderwaardig gaan be schouwen. In de ouders verdraagt men het dan nog zoo'n beetje; die zijn nu eenmaal zoo achterlijk; doch zelf is men wel wijzer. Ziehier, voor wat de Christelijke par tijen betreft, het algemeene en het bi zöndere vereenigd. Het bizöndere, dat de wereld ons onze scholen en instellin gen niet meer misgunt of althans niet meer onthouden kanen het algemeene, lof lp ipncrd rn»t tot tofffocs+ortH cre. prikkeld of tot activiteit opgewekt j ZICH ZELF GEMELD wordt. Het woord bib'ft nog altijd waar, dat der jongelingen sieraad hun kracht is, en wanneer deze geen object vindt om zich op te oefenen, dan richt zc zich op iets anders. Niet het minst lijdt de politieke actie door gebrek aan belangstelling. En hier ligt ook een groot deel van de verklaring. Door allerlei omstandigheden, te veel om op te noemen of te bespreken, is terecht of ten onrechte de waardee ring voor de politiek in de laatste ja ren afgenomen. Het vertrouwen is in ernstigé mate geschokt. Wat door oogen schijnlijk buiten het leven staande pro feten voor eenige jaren is voorspeld, wordt steeds meer waarschijnlijkheid. Democratie en parlementarisme liepen vast en bevredigen steeds minder. De critiek neemt met den dag toe. Of ze billijk dan wel onbillijk is. worde thans niet onderzocht; vast staat, dat ons democratisch parlemen tarisme het niet getroffen heeft, nu het in deze verscheurde tijden leiding moet geven. Alles werkt er toe mee om op dë jeugd de indruk te maken: het zijn slappe regeerders tegenwoordig en het is een onhoudbaar stelsel, dat we thans hebben. Loom en sloom spint men voort aan de economische lijn; het gaat alles slap en in sleurgang en van frissche actie is geen sprake. De jeugd kan zich daarmee niet ver eenigen. Zij houdt van aanpakken; zij laat het hart meespreken en roert graag de hand. Al is het maar voor een groet en een gebaar. En de politiek is zoo vol van berekening; vraagt zooveel kronkelkunst; zoekt naar compromissen en slingert zoo heen en weer. Vandaar, dat jongens en knapen van 12 tot 16 jaar de politiek hartgrondig veroordeelen en tegelijkertijd aan poli tieke tinnegieterij doen als niemand onzer ooit deed: dat de regeeringen slap en de ministers kwajongens zijn, staat voor deze kwasi-politici als een paal boven water. Vandaar, dat het fascisme zooveel aanhangers vindt onder de jeugd. Wat zijn kracht, maar ook zijn zwakheid is. Want het verheugt zich daardoor in een groep enthousiaste verdedigers, die zonder bezwaar ook andere argumenten bezigen dan het woord der overtuiging maar als deze jongeren „tot hun ver stand zullen gekomen zijn", krijgt de nuchterheid de overhand en kan het fascisme niet meer bevredigen. Want, aan het fiscisme kleeft dezelf de fout als aan het communisme: het doet de persoonlijkheid geweld aan. Oogenschijnlijk zou men het tegen deel meenen. Want er is juist verzet tegen de massa-leiding en het massa begrip van onzen tijd. Het is echter niet meer dan schijn. Immers, de uitkomst is gelijk. Elke beweging, welke geen rekening houdt met Gods Woord, vervalt tot dwang en onderdrukking. Er school geen geringe waarheid in de leuze, welke een spreker voor de jonge liberalen dezer dagen ophief: we moeten terug naar den mensch. Te meer, omdat er iater aan toegevoegd werd: terug naar den mensch betee- kent niet: weg met den godsdienst. Want het is waar: de persoonlijkheid komt in het gedrang. De jeugd voelt dat intuïtief. En dus zoekt ze sport en spel vaak meer dan studie. Ja, ook de politiek wordt als sport beoefend. Met kleurige kleeding en opvallende em blemen. Met die drang moet rekening gehou den worden. Terug naar den mensch; dat zeggen ook wij. Maar de liberale leuze kan niet de onze zijn. Want al wordt de godsdienst geduld in het per soonlijk leven, men bedoelt niet: Terug met den mensch naar God en Zijn Woord. En toch ligt daarin alleen het behoud. Niet alleen van de persoonlijk heid en van den enkelen mensch, maar ook van de gemeenschap. Wanneer onze jongeren dit verstaan, dan is er hope voor de toekomst en dan kan een kortstondig dwepen met een beweging, welke de activiteit prik kelt, geen blijvende schade doen. Echter, de vermaning des Bijbels blijft alle eeuwen van kracht: mijn volk gaat verloren, omdat het geen kennis heeft. Kennis wordt in onze dagen, men moge het goed- of afkeuren, niet het minst gezocht in de dagbladpers. Ook met erkenning, dat hierin gevaar voor oppervlakkigheid schuilt, zal men ons toch toegeven dat om die reden het Christelijk dagblad aanbevolen dient te worden. Er gaat een bewarende invloed van uit en het wekt op tot diepere stu die, welke zoo volstrekt onmisbaar is. Wie de jeugd lief heeft en haar wel zijn zoekt, vergeet de Christelijke VERBOND NED. WERKGEVERS HET JAARVERSLAG JULI 1931JULI 1332 Reorganisatie en bezuiniging Dezer dagen is verschenen het jaarverslag van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers. dat loopt tot Juli 1932 en dat behan deld zal worden op de Algemeene Ledenver gadering van het Verbond, die d.d. 22 Sep tember a.s. te Velsen zal worden gehouden. Gewezen wordt op de verontrustende cijfers van in- en uitvoer en de dalende groothandeisprijzen. Stelt men Juni 1913 op 100, dan waren de indexcijfers 153 in Juni 1928 100 in Juni 1931 en 78 in Juni 1932. Maar de kleinhandelsprijzen bleven steeds veel hooger en dit wijst op te hooge produc tiekosten. Gewezen wordt op de noodzakelijkheid van een goed geoutiücerden economischen voorlichtingsdienst en betreurd wordt, dat er van d« commissie-Kan nooit iets is terecht gekomen. Want, zegt het verslag, „de Regee ring liet haar in eerste instantie duidelijk uitgesproken doel, n.l. om door de Commis sie-Kan langs georganiseerden weg tot gelei delijke verlaging van het loonpeil te gera ken, varen vanaf het oogenblik, dat de ar beidersbeweging haar medewerking weiger de." u.n ons ge rus i ie sieuei. over net u«in«« Dan wordt betoogd dat de 40-u"ge werk- week geen baat kan brengen: het probleem revolut.ona.ren in ons land; maar omdat yan d* compensatle der loonderving geeft J de heer Oudegeest hier voor zich zelf en zijn },jer den doorslag. j medeleden verklaart, dat zij behooren tot Dat de Regeering zich meer dan vroeger de revolutionairen op wie bizonder toezicht met het gemeentelijke loonpeil bemoeit, con- stateert het verslag met genoegen en het van overheidswege noodzakelijk is. 'betreurt dat werkloozenuitkeering en steun In 1918 behoorde de 3-D.A.P. ook tot deze nog niet'verlaagd, doch vergeleken met vroe- Heden en morgen houdt de S.D.A.P. een vervolg-congres te Utrecht. Het Paaschcon- gres is verbruikt voor inwendige ruzie en nu moet dit dienen om de partij voor te bereiden op strijd tegen de Regeering. Het zakelijke, dat op dit congres behan deld wordt, hopen we ter kennis van onze lezers te brengen. Thans wenschen we de aandacht te vestigen op een uitlating van den heer Oudegeest, den voorzitter der partij. In openingsrede toch veroorloofde deze zich het volgende te zeggen: „Nu gebleken is, dat de regeering deze. dagen inlichtingen heeft gevraagd omtrent namen en adressen van revolutionairen, om dat zij de zaak de laatste jaren niet meer heeft bijgehouden, wil ik haar wel een wei nig op gang helpen. Op 31 Maart 1932 waren 77.855 revolutionnairen in de S.D.A.P. geor ganiseerd. Per 30 Juni was dit gegroeid tot 81.621." Deze mededeeling is van belang. Niet, om dat we nu met juistheid weten, hoe groot het aantal leden der S.D.A.P. is; ook niet om ons gerust te stellen over het aantal groep en bleek instelling van B.V.L. en Burgerwacht noodzakelijk. Na deze verklaring van den heer Oudegeest zal de roode Kamerfractie ongetwijfeld on middellijk de wetsontwerpen ten aanzien van bovenstaande instituten intrekken. Want de rust loopt gevaar, De revolutionairen hebben zich zelf gemeld. OFFICIEELE BERICHTEN JUSTITIE Bij K. B. is benoemd Lot president der re bank te Den Haag Mr J. E. van Rhede van Kloot, thans vice-president. Bee.k (Db.). Mijdrecht, Oos- Utrecht en ondei op der het poaikan-toor tejegraaf- en t ee- af. en telefoon- Het hulpkantoor dienst onder het telegraaf- en telefoonkantoor te Groningen. - - foonèienst ressorteeren onder het P.T.T.-kan toor te Nijmegen. LANDMACHT Bij K. B. Is op zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de off. van gezondh. ontslagen in het 10e de res.-le-luit. zijn met 1 Oot. overgeplaatst bij het reg. Grenadiers de res._le-luits. P. Vas Visser, van bet 10e reg.. Dr G. A. H. Wiebeis van het 10e, K. P. Innemée van het 15e, Dr J. Postma van het 2e. P. van Campen van het 6e, C. A. F,. Faucheij van het 8e, E. M. C. F. Verbek© van het 17e, F. H. l 10e reg. Inf., het 4e. A. M. het 16e, J. H. R, L. Dijkman, E. J. r L Andreae. ger verhoogd zijn. De enorme bedragen, die zij van de openbare kas vragen, dreigen vooral de gemeentefinanciën ernstig in ge vaar te brengen, terwijl de hoogte van de steunhedragen het herstel belemmert en bij de tegen lager loon werkende arbeiders ont stemming wekt. Verlaging van de steunnormen wordt dan ook absoluut noodzakelijk geacht Aangedrongen wordt verder op een reor ganisatie van de sociale verzekering om tot een technische herziening te komen, die bo vendien tot bezuiniging zal leiden. Het verslag keert zich ook tegen de poli tieke propaganda, welke door de V.A.R.A. gevoerd wordt. Bijna elke bladzijde van het verslag geeft uiting aan de bezorgdheid over het lot der aangesloten ondernemingen, die in ernstig gevaar verkeeren en die bij her haling een beroep deden op het intermediair van het Verbond om de aandacht en den steun van de Regeering deelachtig te worden. Bij meer dan een gelegenheid heeft het Verbond op prachtige bezuiniging in de overheidsdiensten aangedrongen; zijn stem was aanvankelijk aldus het verslag die van een roepende in de woestijn, doch in het verslagjaar mocht meermalen een geluid van de rijde der Regeering worden vernomen dat onmiskenbaar duidde op een beter be grip van den werkelijken toestand des lands. Het verslag eindigt met den wensch, dat dank zij een krachige leiding van onze lands regeering, de torkomst van Nederland er het einde van een volgende verslagperL rooskleuriger moge uitzien. Köhler van 'het 1__. Roukens de Lange en W. H. Fe allen van het 19e. A. J. C. Slothouwer en J. H. H. Hansen, belden van het 13e, Jhr W. A. Baud van het 19e en C Abraham, van het 7e reg. Inf.; en zijn overgeplaatst bij het reg. jagers de res.- le-luits. H. A. de Flart van het le. K. van der Stouwe van het 10e, F. M. E. Hein van het 4e. - -d van het 15e, L. A. H. Albering - - - - 'an het 13e, /an het 22e, i. van het 20e, J. Weasels beer H. Perelaër van het 18e en Mr J. L. Stieltjes het 10e, en de res.-2e-l> het le, K. van der Weg Telders van het 10e, A. K. j Dijkshoorn het 12. A. van Lieshout van hu. het 10e, A. Luhrman van het 10e, J. M. het 10e, W. lie, H. J. M. T. M. Lamboolj 20e, W. L. ter Wolde vari het 10e, A J. A. C. Nooteboom van het 19e, G. J. Pikaar van het 15e. R. J. de Vries, J. A. L. M. Vrijmoe<3 en W. A. Goosen, allen van het 13o en P. E. Boele van het 20e reg. inf. DE A.S. VOLKENBONDS VERGADERING DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE De Nederlandsche delegatie naar de 13e Volkenbondsvergadering, welke op 26 Sept. a.s. te Genève zal aanvangen, zal samenge steld zijn als volgt: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Zaken; jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs; dr. H. Colijn. oud-minister van Financiën; mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, vertegenwoordiger; prof. dr. E. Moresco, oud-vice-president van den Raad van Indië; mevr. C. A. Kluyver, hoofdcommies aan 't departement van Buitenlandsche Zaken, plaatsvervangend vertegenwoordiger, met CHR. HANDELSREIZIGERS EN HANDELSAGENTEN DE HALFJAARLIJKSCHE VERGADERING TE UTRECHT Referaat van Dr. L. van Loon Hedenmidag werd in hotel Noord Brabant te Utrecht de hal fjaarlijksche vergadering gehouden van de Ned. Vereen, van Clir. Han delsreizigers en Handelsagenten. Na de gebruikelijke opening werden notu len en pi'esentielijst vastgesteld. Hierna verkreeg Dr. L. van Loon, arts te Rotterdam, hét woord voor zijn referaat: „Arbeid en Gezondheid". Allereerst werd over de noodzakelijke ver- eeniging der Chr. Handelsreizigers en Han- ïten als een bepaalde groep arbei- de maatschappij gesproken. Vervolgens tot zijn eigenlijk onderwerp komend, werd de zegen en de noodzakelijk heid van den arbeid behandeld; zoo we on zen arbeid en onze gezondheid in het licht der Schrift zien, nl. „In het zweet Uws aan- schijns zult gij uw brood eten,en de mensch moet den dood sterven", zullen we tot een beter begrip dezer moeilijke vraagstukken komen. Het ingewikkelde probleem van den arbeid alsmede de spierphysiologie, vermoeidheid, rust en ontspanning werd besproken, even eens de beroepskeuze, de training en het rhythme van den arbeid, en dat de geeste lijke vermoeidheid meestal primair is, be nevens de wisselwerking tusschen arbeid en gezondheid. Van groot gewicht achtte spreker ook de arbeidslust en toonde achtereenvolgens aan wat op het gebied der arbeidshygiëne reeds is gedaan en nog te doen valt. Een juiste indeeling van arbeid, van rust en ontspanning werd ten slotte behandeld, en enkele woorden aan de arbeidstherapie gewijd Met een uiteenzetting van de arbeids hygiëne op het speciale terrein der toehoor ders en een opwekkend woord eindigde refe rent. DE CRISIS IN DEN WEST-FRIESCHEN TUINBOUW STEUN EN WERKVERSCHAFFING Te Hoorn heeft de heer MeijerdeVries hoofdinspecteur van de werkverschaffing, be sprekingen gevoerd met de burgemeesters van een 15-tal West-Friesche gemeenten, - welke in het bijzonder worden getroffen door dien verstande, dat tijdens de aanwezigheid de malaise in den tuinbouw. Voor de tuinders van minister Beelaerts van Blokland te kon geen steunregeling worden getroffen wel Genève ook mr. Limburg als plaatsvervan- J- •--*-* - - gend vertegenwoordiger zal worden be schouwd. Als secretarissen zullen optreden mevr. Kluyver voornoemd en jhr. mr. H. F. L. C. van Vreedenburcli, gezantschapsattaché. voor de tuinarbeiders, hetgeen ook reeds in enkele gemeenten is geschied. Voor tuinders zoowel als arbeiders zal zoo veel mogelijk werk worden verschaft, het geen voor een belangrijk deel zal bestaan uit baggerwerk, en weg- en slootverbetering. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Jaarvergadering van Chr. Handelsreizigers en Handelsagenten. (bi*. 2) De brief der Duitsche regeering aan Hen derson, waarin zij meedeelt niet aan de Ontwapeningsconferentie deel te nemen voor de kwestie der gelijkgerechtigheid is opgelost. De Fransche Kamer besluit met groote meerderheid tot conversie der staatsleenin- gen. (blz. Te Beverwijk zijn drie meisjes door een auto gegrepen: één werd gedood en twee ernstig gewond. Financieel weekoverzicht. De knuppel in het hoenderhok. (Blz 5) Sir Walter Scott. Bij rijn honderdste» sterfdag. De Rijksmiddelen zijn in Aug. 2.000.000 boven de raming gebleven. Sluiting van de zitting 1931/2 der Staten- Generaal. Prof. Veraart en de R.K. Staatspartij. i ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Overdenking: Zoo bedroeft u niet. Vers van Jan Ietswaart. Van boeken en schrijvers: A. Wapenaar over Tienjaren-oogst en Modern, al te modern. Het verhaal van deze week: Van twee menschen, door Gré van Ast, Van Donte dingen, door G. K. Nonhebel. Opvoedkundige schets: Wat moet Jan worden? door P. W. J. Steinz. Een reisje lanjs den saqenrijken Rijn. door J. C Risseeuw. Vervolgverhaal: De gezegende rit, door S. Williams. Voor de jeugd. Kleuterkrantje. UIT EIGEN BEWEGING! Nog deze week verzekerde ons iemand, die krachtens zijn relaties en reizen goed met Rusland op de hoogte is, dat de toe standen daar alles te wenschen overlatsn. Men .-Jaagt er zelfs niet meer in om de houtbooten volgeladen te krijgen en dal wil wat zeggen voor Rusland. Ook zijn er op '"e bouwakkys wel dure landbouw-marhines nu ar ook het geringste defect kunnen do gebruikers niet herstellen en dus staan er vele te verroesten. Wellicht is hierdoor ook de verklaring te vinden, waarom het paard weer in hei eere-gelid komt te staen. Echter, als we hooren, waartoe men in de Sovjet in staat is, dan is het er nog lang niet zoo mis. De weigering van de Nederlandsche re geering om Russische afgevaardigden naar het „Congres tegen den Imperialistischen Oorlog" visa te verleenen, heeft bij de bolsje- wiki woede gewekt De sovjetbladen schelden ons land en onze regeering uit voor al wat leelijk is en overal worden protest-meetings tegen ons land gehouden en „brandmerkt" men in moties, welke steeds met algemeene stemmen wor den aangenomen, de achterlijke houding onzer regeering. De meeste meetinggangers weten wel niet, waar Nederland ligt, en heel velen kunnen lezen noch schrijven, maar dat hindert niet „Uit eigen beweging en op eigen initiatief worden de schoonste moties ontwerpen. Zelfs, zoo vertelt een Russische mede werker van het Handelsblad, in het afgelegen Midden-Azië, waar de bevolking voor 8090 pCt analfabeet is, waar de men schen niet het minste begrip van Neder land hebben, werden dergelijke „vlammende protesten" aangenomen. Als voorbeeld diene de motie, aangenomen door de kolchozniki van Kizyl-Joes (tekst ontleend aan de „Prawda") „Wij, kolchozniki van de katoenplantage? van Oezbekistan, die in het verleden den druk van het Russische en buitenlandsche imperialisme hebben gevoeld, zijn nu bezig samen met het proletariaat en de boeren van de geheele Unie, het socialisme op te bouwen. Wij beschouwen het optreden van de Nederlandsche regeering, die de sowjet- delegatie naar het conogres niet wilde bin nenlaten, als een uiting van de meest min derwaardige lafheid van de bourgeoisie. Wij, arbeiders in de katoenplantages in Oezbe kistan, verklaren In antwoord op de daden van de imperialisten, die een oorlog voor bereiden..." Er volgt een communistisch credo. En dat alles hebben de analfabeten Oezbekken „uit eigen beweging" verklaard. Althans zoo beweren do bolsjewiki. Maar, als analfabeten zulke stylisten zijn, wat moet men dan wel van de „letterkun digen" denken; HAARLEM GEMEENTERAAD Bij den Ra aanvraag als schoolarts EijndeStolp, wegens gezondheidsrede! vol ontslag word verleend. De tweede suppl. begrooting dienst 1932 werd vastgesteld en goed gekeurd. De door B. en W. voorgestelde tariefs wijzigingen van hot Electrlsch Bedrilf werden ngenonven. In de plaatselijke verordening on Winkelsluitingswet (art. 6 en 9) werden be palingen opger >rdt t i Zondag bloeme Raadsledor letreffende her beleid van de burgemeester i loofd der poll Ie. bij antl-oorlogsdemons >p toch ten. rs c tings, en openluchtblJe< ^"^enH-ester aan het eind der dc- latten, dat hij voortaan niet meer op dergelijke •mo-Ar, -rol o 1 ntles. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN- OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: fJASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1