ZATERDAG EERST NAAR WAALS! LAAT Fa, JAC. DE NEEF UW KLEEDING MAKEN RAPENBURG 110-LEIDEN-TELEFOON 1339 VRFJDAG 16 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. 6 /F STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS Burgemeester eoi Wethouders van Leiden brengen ter algemcene kennis, dat op Woensdag 21 Sept. 1932, 's nam. van 2—3 uur in bet. EMsabethshcf aan de Oude Vest gelegenheid zal worden gegeven tot kostc- iooze inenting en herinentin1? tegen pokken. A. VAN DE SANDB BAKHUIJZKN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 1G September 1932. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND Gistermiddag is onder voorzitterschap van den heer D. ten Gate Brouwer een vergade ring gehouden van do Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland. Na ctc ope ning en vaststelling der notulen, wnsebte de Voorzitter den heer van Zonneveld, die na bet 'hem overkomen auto-ongeluk \veer voor liet eerst ter vergadering aanwezig was. ge- i luik met zijn herstel. (Applaud. De Voorzit ter wijt 1de daarna, terwijl de leden zich van hun zetel verhieven, .eenige woorden aan de nagedachtenis van het overleden lid van de Kamer, den heer Jongenhurger, met de mede- deeling dal het bureau der Kamer hij de teraardebestelling zich heeft doen vertegen woordigen. Daarna kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Enkele ministerieel© missives inzake adressen van de Kamer betreffende defensieve en constructieve handelspolitiek en betreffende de nood in de tuinbouw wer den voor kennisgeving aangenomen. Beslo ten werd adhaesie te betuigen aan een actie van de Katwijksche Recderijvereeniging ,J)e Vuurbaak" tegen de aanvoer van visch door buitenlartdsche schepen in ons land, in ver- land met de heffing van een invoerrecht voor visch in Engeland. Voorts werd -beslo ten adhaesie te betuigen aan een adres ran de Kamer van Koophandel te Rotterdam in zake inning van kleine vorderingen onder verwijzing naar hetgeen door de Leidsche Kamer in dit. opzicht reeds is verricht. Besloten werd aan de Alg. Vereenjging van Wolindustrie en Wolhandel in Neder land een bedrag van 50 beschikbaar te stellen voor het Internationaal Wo.'rongres op 1 en 5 Oct. te Amsterdam te houden. De peer Heringa werd naar de congres afge vaardigd. De Voorzitter deelde mede. dat in overleg met den directeur van Jiet Postkantoor de lichting van de bijbussen in Leiden, welke van zès op viermaal is teruggebracht, is is vastgesteld op <le uren. <.40. 12.30 18 en 32. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat. het Bureau der Kamer een principieel besluit ge nomen heeft inzake het verstrekken van ventvergunningen, in dien zin dat alleen aan die personen die gedurende den tijd van drie jaar een reëele handel hebben gedreven, een ventvergunning voor andere gemeenten wordt verstrekt. Er rees vat den boezem dor vergadering ernstig verzet tegen dezen ter- mijn. Verschillende leden waren van mee ning. dat het op deze manier aan vele per sonen onmogelijk wordt gemaakt op een eer lijke wijze een boterham te verdienen. Van ile andere zijde werd betoogd dat er maat regelen tegen moeten worden getroffen, dat maar elk willekeurig persoon een handeltje op kan zetten en de bonafide handel becon- curreeren. Tenslotte werd besloten de zaak te renvoveeren naar de.afdeeling kleinbedrijf. Punt 5 der agenda: Behandeling van het prae advies inzake Inflatiegevaar werd van de agenda afgevoerd om in de huishoudelijke zitting te worden behandeld. De Voorzitter deed daarna mededeelingen over betgeen de Kamer heeft verricht inzake de kwestie van de goederenruil tusschen Nederland en Duitschland. Als voorloopig resultaat is bereikt dat in verschillende ge vallen bestellingen uit Nederland in Duitsch land beantwoord zijn door orders uit Duitsch land in Nederland. Uit Duitschland is de toezegging gedaan, dat op den duur voor 60 van de waarde voor de orders die in Duitschland worden geplaatst in Nederland zal worden teruggebracht. Deze 60 zijn nog niet voldoende naar de meening van het Bureau, maar er is althans een begin. Ver schillende instanties zijn voor deze zaak geïnteresseerd. Mogelijk kan iemand worden aangesteld, dje tracht deze handelsruil te behartigen, zonder dat de kamer voor het al of niet. welslagen verantwoordelijkheid draagt. Contact kan dan worden gezocht met het een of andere lichaam in Duitschland waardoor -voor het succes betere voorwaar den worden geschapen. De heer van Dorp zag deze actie liever uitgaan van de regeering, in elk geval van een centraal lichaam, waardoor waarschijn lijk hetere resultaten kunnen worden be- ro i kt. De Voorzitter vreesde, 'dat. de Regeering niet bereid zal zijn om als officieel lichaam 1 de zaak ter hand te nemen De heer Van ZonneVeld was van meening dat men in Duitschland te veel op eigen be langen blijft staren. Er is met de Duitschers niet te praten. Daarop zijn ook de pogingen van de Regeering, die zeker niet -heeft stil gezeten, afgestuit De heer De Gooyer gaf in overweging on der auspiciën van de Kamer deze zaak voort te zetten. Door het aanvankelijk succes is dit zeker verantwoord. Misschien kan een commissie worden ingesteld. De Voorzitter lijkt het beter, dat de Kamer een bepaald persoon aanstelt, die deze zaak behartigt. Er kan een proef genomen worden van eenige maanden. In dien tijd kan de al of niet mogelijkheid van het welslagen wor den bewezen. Dg heer Heringa vreesde, dat de moei lijkheden te groot zullen zijn om overwonnen te worden en twijfelde aan de bereidwillig heid van de verschillende firma's om mede te werken. De Voorzitter, merkte op, dat toch heel goed opn proef genomen kan worden. De Kamer blijft natuurlijk geheel buiten de prijsstel ling. Tenslotte werd besloten -het Bureau te machtigen iemand aan te stellen die de goe- EEN NIEUW MODEPALEIS VAN C. A. Het huis der fa. C. en A. Bremrinlcmeyei te dezer stede was geleidelijk veel te klein geworden, terwij'l het mede naar het deel der firma zelf ook niet meer beant woordde aan de eisdhen, welke het publiek vandaag mag stellen aan een moderne zaak voor moderne Dames-, Heeren- en Kiaider- kleeding. Geen wonder! Het pand, wa C. en A. tot voor een zevental maanden te Leiden was gehuisvest, bestond feitelijk uii drie perceelen, waarvan weliswaar bij de vestiging door een belangrijke verbouwing zoo goed mogelijk een geheel was gemaakt, maar wat toch drie perceelen gebleven j ren. Zij waren door verschillende doorbra ken met elkaar in verbinding gebracht, 1 maar daarmede was nog geen geheel ver I kregen. Vooral aaai de achterzijde was hev i een chaos van binnenplaatsen en kleinere vertrekken. Ook aan de voorzijde de;len de étalages en gevel heel wat vermoeden, maai de daarachter gelegen verkoops-ruimten wa ren tooh ook in den looip der jaren veel en veel te klein geworden. Verschillende plannen voor verbouwing werden ontworpen, maar geen voldeed aan de gestelde eisohen. Daar kwam nog bij, dat C. en A. het zich tot een eere-plicht re kende, om haar Leidsche clientèle niet lan ger achter te stellen bij die in andere, grootc plaatsen des lands. C. en A. stelde er prijs op Leiden thans iets bijzonders te toonen op liet gebied van moderne étalage en winkelinrichting! Dit kon alleen bereikt worden door een totale nieuwbouw, waar toe ten slotte besloten werd. Maar de ver koop moest iiitusschen ongestoord kunnen worden voortgezet! Deze op-gave stelde den a/rohiteeten, den heeren L. v. d. Laan en Ir. J. A. v. d. Laam, voor groote problemen, zoowel van bouwkundigen als orga„ -atörl- schen aard, welke echter alle uic.teken-o werden opgelost Het achtergedeelte van het oude complex aan de Dwarskorcnlbrug- steeg werd het eerst onder handen genomen en de daarin gelegen diensten werden tij delijk in naburige panden geauisvest. Na dat het achtergedeelte gesloopt was, were het van een nieuwe fundeering af opnieuw opgetrokken in witten steen om de lidhttoe- treding voor de overige panden niet te ver minderen. Half Februari werd met dc sloo- pingswerkzaamheden begonnen en den leri Juni waren aan de achterzijde vier verdie pingen hooger dan aan de voorzijde opgetrokken. Aan deze zijde zien we liet fraai gebogen trappenhuis over de volle hocgte opgaan, waarnaast een brandladder met uitgangen op alle verdiepingen. Toen het achtergedeelte voltooid stond, was de beurt aan de voorzijde. Ook deze moest ge heel tegen den grond, maar er moest tege lijk doorgewinkeld worden. Er waren klei nere verkoopruimten verkregen in het nieu we achterhuis, maar onvoldoende. Het plan was echter toch het nieuwe huis aan de voorzijde een verdieping hooger te maken dan het oude pand. Welnu deze nieuwe ver dieping weixi dan het eerst gebouwd; zij bracht de noodzakelijke vermeerdering van verkoopruimte en daarna werd het bestaan de voorhuis onder de nieuwe verdieping weg gesloopt, nadat parterre ook nog tijdelijke etalages aan de Botermarkt waren gebouwd. Maar zoo kwam het oogenblik dat de nieu we. derde verdieping aan de voorzijde hoog in de lucht zweefde en weinigen zullen ver moed hebben, dat bij den verkoop op deze verdieping een afgrond onider hen gaapte van 12 M., waar meestentijds een SO-tai werklieden sloopten en weder opbouwden. Da gen en avonden en zelfs nachten is doorgo- werkt om op tijd gereed te komen. Maar het. resultaat, dat nu dan ook verkregen is en de nieuwbouw, welke thans voltooid staat, is den naam van Mode-Paleis volkomen waardig. Allereerst trekken wel de etalages onze bijzondere aandacht. Zij zijn in vergelijking met vroeger eenvoudig verdubbeld, beslaan ongeveer drie kwart van het totaal grond oppervlak en bieden niet minder dan ca. 200 vierk. meter ruimte. Voor een Modehuis is het nu eenmaal, van het grootste belang, dat het aan het publiek buiten reeds een zoo volledig mogelijk overzicht kan bieden van hetgeen de mode op een bepaald oogen blik aan snufjes brengt, vooral op het ge bied van mantels en japonnen, maar even zeer is het voor het publiek gemakkelijk buiten reeds zoo uitgebreid mogelijke col lecties heeren- en kinderkleeding te kunnen bezichtigen. Daartoe zijn, zooals gezegd, de etalages belangrijk uitgebreid, de wandkas ten ter weerszijde en do bestaande eiland- kast vergroot, is er nog een eilandkast aan toegevoegd en zijn de wandelpaden langs 't glazen front van 250 vierk. meter verlengd en verbreed. Zoo kan het publiek thans gehinderd door het "verkeer en geheel be schut tegen ongunstige weersomstandig heden zich rustig overgeven aan de bezich tiging der etalages, die met haar blank notenbouten achterwanden en stemmige stoffeering de geëxposeerde kleeding-stuk ken uitstekend doen uitkomen. Ook de eta lage-verlichting is opmerkelijk. In de wan delgangen bevindt men zich in een zee van licht, zender dat men evenwel kan merken hoe dit licht is aangebracht; het is niet hinderlijk voor het oog. Aan den voorgevel sluiten tenslotte twee electrische beweeg bare rolhekken de wandelgangen tusschen de etalages af. Breede .ingangsdeuren bren gen ons aan de achterzij d'e_ der etalages in de verkoopruimten. In het 'midden zien we het groote trappenhuis met de breed'e trap, welke ons als vanzelf uitnoodigt de groote verkoop-ruimten op de verschillende ver diepingen te bezichtigen. De lambrizeerin- gen en leuningen langs de hoofdtrap zijn uitgevoerd in mahoniehout en de treden zijn bekleed met rubber. Dc achterwand an het trappenhuis wordt gevormd door derenruii zal behartigen in dienst, van de Kamer. Na eenige maanden kan dan gezien worden wel resultaat is bereikt. .Hierna werd overgegaan tot vaststelling van de lijst van subsidies en van de begroo ting voor 1933. De begrooting sluit met een bedrag aan ontvangst en uitgaaf van 22.730. Daarna sluiting van de openbare zitting. DRAAGT MAATKLEEDING! WAAROM Betere bewerking en pasvorm MANTEL NAAR MAAT vanaf 35. Dames- en Heerenkleermakerij annex Pers- en Stoominrichting Gediplomeerd Coupeur Opger. 14 Maart 1909 een gebogen tra-praam, uitgevoerd in fraaie elasmozailc. Naast dozevtrap zien wij den ingang van d'e lift, welke aan een 14-tal personen plaats biedt en ons in 14 secon den oji de bovenste verdieping brengt. De linkerzijde wordt geheel ingenomen door de verkoop-afdeeling van heerenmode artikelen. Te rechterzijde bevinden zich de paktafels en kassa en hierop aansluitend aan de achterkant de expeditie-ruimte. Deze ruimte staat door een dubbele deur in ver binding met de Dwarskorenbrugsteeg en hier worden tevens de nieuwe goederen aan gevoerd. Deze gaan van hieruit met de lift naar de 4e verdieping, de zgn. „reserve"- afdeeling, vanwaar uit ze gedistribueerd worden naar de betreffende afdeel ingen. Onder de expeditieruiipte liggen de kelder voor de centrale verwarming met kolenber- ging, een hoogspanningsruimte voor de elektriciteitsvoorziening, pen automatisch in schakelende pomp voor de brandleidingen en een kelder voor de liftmachine. Naar boven gaande zullen we nu achter eenvolgens de verkoop-ruimten op 3 verdie pingen aantreffen, welke in totaal ruim 1200 M2 beslaan. Op de eerste verdieping vinden we de mantelafdeeling, zoowel voor kindieren als voor volwassenen. We over zien hier één groote ruimte met een aantal kolommen rondom voorzien van spiegels. De vloeren zijn belegd met eiken parket. Alle betimmeringen werden ^ïitgevoerd in blank mahoniehout. De tweede verdieping, de afdeeling voor japonnen, rokken, blouses en gebreide goe deren, ook voor volwassenen en kleinen loont ons dezelfde verkoop-ruimte, terwijl de derde bestemd is voor den verkoop van heeren- en jongenskieeding. Deze verkoops-etages ,waar thans aan de grootste drukte gemakkelijk het hoofd ge boden kah worden, waar men door een groot aantal geschoolde verkoopkrachten, vlug en goed bediend wordt, ademen een voorname, rustige sfeer, welke door de cliënten zeker op prijs zal worden gesteld. Standaard naast standaard torsen hier de honderdtallen, ja de duizendtallen kleeding stukken, welke de C. en A.-collecties vor men met een uitgebreide keuze voor iedere smaak, voor ieder figuur, voor iederen leef tijd en voor iedere beurs. Alle kolommen op de etages zijn van facet-geslepen spiegels voorzien, terwijl ten slotte het aantal pas kamers, vergeleken met vroeger aanzien lijk is vermeerderd. Na deze beschrijving van het inwendige van liet gebouw, dat gecompleteerd wordt door kantoren, vertrekken voor het perso neel. toiletten enz., mag nog wel een enkel woord gezegd worden van' den fraai en voor- geve1#) welke een breedte heeft van 20 meter Deze is opgetrokken in handvormsteen met toepassing van graniet Hot ondergedeelte wordt vanzelfsprekend geheel ingenomen- door de etalages. Afgesloten door een bron zen lijst zien we hierboven dén fraaien, doch cenvoudigen gevel oprijzen, welke met ge bogen lijn het beloop van de Botermarkt ter plaatse volgt. Aardig doen in den gevel de ensters met het witte Ueberfangglas, dat binnen voor een diffuse verspreiding van 't licht zorgt en voorts het voordeel heeft, dat het cte verschietende working der zonne stralen voorkomt. Kortom het nieuwe modepaleis van C. en A. is een fraaie aanwinst voor de stad en ook het Leidsch publiek kan zich met dit keurige huis gelukwenschen. Flanellen Heeren Pyama's nieuwste "fi QQ cfrfip.np>ri a\J\J O gebleekt Tricot Heeren Pantalons degelijke kwaliteit 0.45 DE LEIDSCHE WINKELSTAND SLAGERIJ BERT- BERGERS De heer Bert. Bergers opent vandaag in perceel Pieter de la Courtsraat 24, waar voorheen eveneens een slagerij gevestigd was, een geheel nieuwe, modern ingerichte rund-, kalfs- en varkensslagrij. Hiertoe is door de bouwvereeniging „Ons Doel" het huis prachtig gerestaureerd on der leiding van architect Ponsen met mede werking van den heer Kapaan. De firma van Qleef, Korevaarstraat al hier, zorgde voor een moderne verlichting in winkel en etalage. De winkel ziet er met een geheel witte beschildering en met een bekleeding van mooi witte tegels prachtig uit, terwijl de meest moderne machines het geheel niet alleen een smaakvol maar ook een modern cachet geven. De heer Bergers heeft zich echter niet alleen tot een slagerij beperkt, maar onder leiding van de firma Groenewegen ook voor iets nieuws gezorgd. Door verbouwing en bijbouwing zijn ach ter het huis een zouterij, een rookerij en een werkplaats verrezen, waar allerlei vleesch- waren op hygiënische en vakkundige wijze worden bereid, zoodat de heer Bergers ook hierin het beste kan leveren. Voor deze olkrijke buurt mag deze zaak een goede aanwinst worden genoemd en wij twijfe len niet of deze in Leiden reeds zoo be kende naam op dit gebied zal ook nu wel waarborg voor succes blijken te zijn. MAATSCH. HULPBETOON Gisteravond heeft de Commissie voor Maatsch. Hulpbetoon een buitengewone ver gadering gehouden ter bespreking van de plannen van B. en W. tot benoeming van een commissie, die zal onderzoeken of er aanleiding bestaat om, mede met het oog op de tijdsomstandigheden, wijziging te brengen in de weekwijze ryan M. H. Met dit plan wcnschen B. en W. uitvoe ring te geven aan de door den Raad eeni- gen tijd geleden aangenomen motie-Wilmer. De heer J. Karstens heeft zich tegen bo vengenoemd plan krachtig verzet en wees deze inmenging van B. en W., betreffende de interne werkwijze der commissie, af. Noch tie Raad, noch B. en W. zijn wette lijk bevoegd zich met de werkwijze der com missie voor M. H. in te laten. Door den heer Karstens werd een daartoe strekkend voorstel ingediend, dat evenwel na breede discussie met algemeene stemmen, die van den voorsteller na, werd verwor pen. De heer Karstens heeft hierna meegedeeld dat hij naar aanleiding van deze beslissing ontslag neemt als lid der Commissie voor Maatsch. Hulpbetoon. Prima Linnen Heeren boorden nieuwste fj OT}1/z snnrtmodellpn "«wf Zephir wol in 40 kleuren per 50 grams knot 0.30 Koordwol het artikel van heden, groot kleur assortiment per fl CjC 100 grams knot u,uu Frotté Haakzijde 50 gr. knotten alle fï kleuren "«LU Flanellen Dames Pypma's zeer aparte 1 OC dessins l'Ov Graslinnen lakens gefestonneerd, groote 2 pers. 1 AA maat 1 Witte Wollen Dames- i, bijz. vrd. 0.92>/2 Fantasie Cords, het meest practisoh artikel voor jongens- 1 IC IclAPrihrar I I w Moderne geruite stoffen 90 e.M. breed Sohotsche en mode A A~? ruiten Kunstzijde met gowolde rugzijde, bijzonder ge schikt voor onderjurken 0.50 Jeager flanel 70 cM. br. goede A 1Q kwaliteit, v. I *7 Wollen dames shawls in moderne 1 IA ruit-dessins 1 Wollen muts, m. bijpas sende shawl, A OA comnlep.t. V.OÏ7 Eiken theemeubel met gebogen IA 7C frlasdftiir Eiken bijzettafel, ton- model, O 4C massief hlad LiT'U Eiken trektafel, zeer voordeelige A OC nnnhioHino- 50 cM. breed 17-25 34* Eiken nachtkastje met glasplaat O OC cedpkt. OiLU Chinamat 140/180 bijzonder A AC coprtknnn tt\J ONZE MAGAZIJNEN ZIJN DES MAANDAGS TOT HALF TWEE GESLOTEN HAARL E M M E RSTRAAT llllllllllll 130-136 Roelofs-Lankester, Tomatenstr. 1G A. van Lieshout, huishoudster, Mariënpoelstr. 39 M. Lippek, dienstbode, Lijsterstr. 33 A. Mindjerhoud, Plantsoen 55 A. Oester- reicher, koopman, Haarlemmerstr. 67 - E. den Os, naaister, Oostdwarsstraat 14 M. van Oos, dienstbode, Haagweg 2 J. Pijper, Morschweg 150 C. P. Redert, Vree wijkstraat 18 P. Roodenburg/ handelsrei ziger, Sophiastraat 18 F. Saathoff, dienst bode, Pieterkerkchoorst. 15 G. Schaart, dienstbode, Witte Singel 28 M. Schmidt, naaister, Fagelstraat 34 A. J. Schneider, winkelbediende, Steenstr. 55aW. F. Som- meling en fam., sigarenmaker, Vestestr. 55a Soeurdji, II. de Grootstr. 2 N. F. Splin ter en fam., Nieuwe Rijn 64 Chr. Spor- tel, dienstbode, Morschsingel 10 T. K. Tan, Haagweg 52 H. A. Thiadens, Oegst geesterlaan 25 C. E. Thiel, reiziger, Lan- gebrug 32 W. Twilt en fam., schoenma ker, Utr. Jaagpad 87a J. M. van Vliet, dienstbode, Prinsenstraat 49a P. J. Vor- werk, Noordeinde 50 M. A. Welzing, Noordeinde 50 R. J. Wille, Plantsoen 27 J. S. de With, Oegstgeesterlaan 47 J. ran Wijk, Leeraar Ambachtsschool, Rijn- en Schiekade 39 J. van Wijk en fam., bank werker, Poelgeeststraat 9. BURGERLIJKE STAND Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN AFSCHEID VAN Ds. J. G. L. BROUWER Zondagavond a.s. hoopt Ds. Brouwer af scheid te nemen van die Ned. I-Ierv. Gem. al hier'. Zooals men weet vertrekt Ds. Brouwer Oosterheek. Geslaagd bij het op 13 en 14 September 1032 gehouden toelatingsexamen aan de Rijk^tuinbouwschool voor de Bloembollen teelt te I.isse: G. A. Bosch, Leiden; C. Drie huizen, C. O. A. Driehuizen, C. de Vink, Lis&e; H. W. Kaatmnn, H. G. J. Wolterbeek, Haarlem; J.Th. I.angelaan, M. Hillenius. Ch. Hylkema, Hillegom; K. A. Seharpff, 2e luit. inf., Morschpoortkozerae b. A. Heemstede; W. H. Philippo ,J. A. Slinger- Moentema, conservatrice, Rapenburg 23 - land Sassenheim; Ch. Vlotman, 's-Graven- t. H. de .Tongh-HUlkema en fam., Wasstr. hage. 37 A. H. M. Janssen en fam., ambten. R. Na afgelegd herexamen w '1 nog tot de M.. Doezastraat 27a E. E. Kasan, huls derde klasse toegelaten de 1 .ing W. J. II. houdster, Rijnsburgerweg 10 A. J. Klem- Verhoeven; Utrecht" Iveld, dienstbode, Roodborststraat 46 G. DAMCLUB „GEZELLIG SAMENZIJN". De uitslag van de voortgezette borden- wedstrijden luidt als volgt: Eerste ronde: De Jeu—Rumpt 2—0, Philipse—Wegman 20, SpeelGeerlings 0—2, BekikerGoddijn 02, v. DaalenKlein 11, Veelenturf— Philipse 2—0, Geerlings—Gocldijn 1—1, A. ter Haar—Brandt 2—0, Philipse-Klein 02. Tweede ronde: SpeelBrandt. 2—0, v. d. Veer—W. ter H'aar 11, VeelenturfPhilips 02, Jan sen— v. Rakkum 20, v. Bakelv. d. Veer 20, Veelenturf—Brandt 11, v. Bakkum— Klien 0—2, v. d. Veer—Bekker 0—2, de Jeu— Rumpt afgebroken. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Dc Zijl: 9 uur 17 gr. C., 12 uur 18 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 19 gr. DE GAANDE EN DE KOMENDE MAN Uit Leiden vertrokken: H. A. Bakels naar Den Haag, Riouwstr, 144 B. Bodry, Den Haag, Warmoezenier- straat 22 M. Bönner, Noordwijk, Voorstr. 55 M. M. de Water-Broers, Voorschoten, Leidscheweg 212 J. A. Burger, Enschedé. Waldeckstraat 7 J. A. Burghoorn en Fam., Voorschoten, Stadwijkstraat 4 W. J Bijleveld, Den Ilaag, Adr. Pauwstraat 12 D. Cannegieter, Alphen aan den Rijn, Oudshoornscheweg 78 Y. I. Diehl, Arn hem, de la Reijstraat 11. C. B. Duyster, Oegstgeest, Emmalaan 69 A. F. J. Esen- dam, Boekarest. E. Flechtner, Woubrug- ge P. Froesch, Hamborn, Koloniestraat 50 G. van der Gugten, Utrecht, Speijk: straat 15 P. Chr. de Haas en Fam., Haar lemmermeer, Nieuwstraat 33 j E. G. Hes- se, Oegstgeest, F. Hendriklaan 11 Wed. an WamelenHoed, Bussum, W. Bil- derdijklaan la H. Kampmeinert, Den Haag, 2e Schuijtstraat 231 H. Kircher, 1-laarleinmermeer, Lisserdijlc 8 M. S. Klaasse en Fam., Oegstgeest, Rijnzichtweg I. K. Komp, Homberg W. J. van i Scliravendijk—Kuiper, Oegstgeest, A. v. Bue- NED. HERV. KERK renlaan 10 C. A. M. van Leeuwen, Al-J Tot diaken der Ned. Herv. Kerk alhier phen aan den Rijn, Bruggestraat 6 H. E. werd benoemd de heer D. Arlman Jr. zulks Lefrandt, Den Haag, Beukstr. 28^ Ch. ^L. j in verhand met de verkiezing van den heer XT Vis tot ouderling. Naar we vernemen heeft de heer Arlman voor deze benoeming be dankt. AANRIJDING Op den hoek BruggeJulianastraat werd de wielrijder W. H. G. B. alhier aangereden door de kraanwagen van den heer B., waar door het rijwiel ernstig werd beschadigd. Schade zal onderling geregeld worden. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Gistermiddag te twee uur reed de vracht auto van den heer Bogaard in de Emma laan ter hoogte van de pannenfabriek van de firma Van Leeuwen, toen een achterop komende melkauto, bestuurd door D. alhier eerstgenoemde auto wilde passeeren, j.uist od het moment, dat een luxe auto kwam uit de richting Leiden. De ruimte om tus schen de twee auto's door te gaan was blijkbaar te weinig, althans de melkauto raakte mét het achterwiel het voorwiel van de auto van Bogaard, met gevolg, dat laatst genoemde auto tegen de pannenfabriek reed, waar juist liep de 70-jarige heer C. Kelderman, welke onder de auto kwam, die door de hevige botsing door het houten schot gedeeltelijk in de fabriek schoot Ook voor den bestuurder van de vracht auto van' B. was de toestand niet aange naam, want er vloog een voorwiel van de auto en door de hevigheid van de aanrij ding bleek er veel schade te zijn aan auto en fabriek, maar zelf bekwam de bestuur der geen letsel. Het ergst was de heer Kelderman er aan toe,, welke van onder de auto gehaald moest worden en nevens een gebroken vin ger vrij ernstig verwond was. Eerste hulp verleende dr. Van W. De politie heeft de zaak in onderzoek. Bij passeeren van drie au!o's komt de vei ligheid van voetgangers meer dan eens in gevaar; dat deze aanrijding een ernstige waarschijwing zij voor autobestuurders. DE HEER J. M. WELVAARS Het 25-jarig jubileum van den heer J. M. Welvaars is niet onopgemerkt voorbijge gaan, want de receptie gister door den ju bilaris gehouden was bijzonder druk be zocht. O.a. maakten hun opwachting Ds. en Mevr. A. W. Voors, pred.-dir. der Martha Stichting; de lieer K. Salverda, gemeente secretaris; dr. A. J. Groen, geneesheer dor Martha-Stichting en vele anderen. Uit het geheele land ontving de jubilaris van vrienden en oud-verpleegden gelukwen schen per telegram of brief en daarbij was de woning als 't ware een bloementuin. Zooals we reeds meldden zal eind dezer maand in een samenkomst, belegd door liet bestuur, dit feit herdacht worden. Nagel, Den Haag, Statenlaan 152 N. M. J. de Minjer en Fam., Den Haag, Gouver neurlaan 130 A. M. C. Noordhoek Hegt, Den Haag, Pauwenlaan 119 G. Noordijk, Utrecht, Oranjestraat 36 W. M. Muller— an de Nouwland, Amersfoort, Lorenzstraat N. Koudijs—Qualm, Oegstgeest, Java- straat 2 M. H. J. Reijerse, Enschedé, Minkmaatstraat 31 J. H. Rijsbergen en Fam., Zoeterwoude, II. Rijndijk F 99c M. J. W. J. Schluter, Haarlem, KI. Houtstraat J. P. van Schravendijk, Oegstgeest, A. Bue renlaan 10 H. B. S. P. Slagter, Bloemendaal, Julianalaan 79 J. M. Slin gerland, Zoterwoude, Weipoort B 31 W. •an der Staaij en Fam., Rijswijk Z.H., Caan •an Necklaan 123 F. Thie en Fam., Mid delburg, Blauwendijk S. Tóth, Kispest T. A. Utermark, Den Haag, Blokstraat 13 A. J. Vlasveld, Tilburg M. W. J. van Klu- veren_van Vliet, Voorschoten, Schoolstraat 32 N. van der Vlist en Fam., Zoeterwou de, H. Rijndijk F 218 C. de Water, Voor schoten, Leidscheweg 212 M. M. Wessel- man, Nijmegen, Graafscheweg 233 L. J. van der Wolk, Geleen, Graaf Huynlaan 11 A. van Zevenbecrgep, Barneveld, Kool wij kerbr. G B 71. In Lelden gevestigd: F. Abels, Heercnst. 21 L. W. C. Adank, „j Luit. Veldart., oelenlcazerae Mas H. Adi Tjondro, Schelpenka^e 62 C. G. van Bavel, Wasstraat 37 C. van Beek. dienst bode, Rijn- en Schiekade 129 M. S. J. Kle- vijt—van der Beek, Vreewijkstr. 4 K. v. Bemmel, arbeider, Rijn- en Schiekade 141 - O. van d'en Bosch, dienstbode, Witte SinJgel 96 H. J. Overvliet-Bouwmeestor en fam., Hansenstraat 69 L. van Hattem-Breesnee, H. Rijndijk 24 E. Hoffknecht-Büscher, huishoudster, Oegstgeesterlaan 6 J. J. G. an Cleef eri fam., winkelbediende, Haven- kade 15a L. M. H. van Cleef. Haarlem merstraat 172 J. H. A. Crama en f&m-> Mchtwalcer, Oude Singel 114 K. Effen, dienstbode, Breestraat 49 H. Jonkers— nn den F.lst. Lijsterstraat 8 D. van der Ent Braat. Plantsoen 55 J. C. B. Eijk- an. leeraar, Lijsterstraat 33 C. van Gelderen, adj.-comm. Reg., 3-Octoberstr 51a P G. A. van Genuchten. priester, Haag weg 13 D. Groenewegen-Hartendorp, Leu- venstr. 4' E. Heine, dienstbode, Heeren- cracht. 37 J. van Heuvelen, dienstbode, H Rijndijk 10 W. S. Hölzer, dienstbode, Vrouwensteeg 13 J. P. F. van der Horst. NED. HERV. KERK De opbrengst der busjes van Uitbouw der Ned. Herv. Kerk over de maanden Juli en Augustus bed'roeg resp. 140.— en 150. BOSKOOP EEN PLAKVERBOD. B. en W. bieden den gemeenteraad een con cept-verordening aan, waarin beoogd wordt het beschilderen, bekladden e.d.g. van den openbaren weg en van eigendommen van par ticulieren tegen te gaan. HUURVERLAGING. B. en W. stellen den gemeenteraad voor aan de Woningbouwvereeniging en -Stichting toe te staan, onder goedkeuring van B. en W., in die gevallen, waarin zulks onvermijdelijk is, eenige verlaging van de huur te verleenen, met deze beperking, dat het totaal bedrag van de verlagingen niet mag te boven gaan de som, welke noodig is om de huur van 30% der door de vereenlging c.q. stichting, geëxploiteerde woningen met fl per week te verminderen. B. en W. stellen den Raad voor, dat op de boven geschetste wjjze een tydelyke vermin dering van huren wordt mogelijk gemaakt en B. en W. voor de maanden October tot en met December van dit jaar een crediet tot verlee ning van een renteloos voorschot groot f 637 beschikbaar te stellen. Voor 1933 zullen in de ARM GEBROKEN. De 14-jarige van L- had aan de Zuidkade het ongeluk om van zijn rijwi^ te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat de jongen zijn arm brak. Dr. de Buy heeft de patiënt ver bonden. AUTOBÖTSING. Aan den Goudschen rijweg ter hoogte van liet woonhuis van den heer Th. v. d. Tol, juist in de bocht van den Weg, had een bestuurder van een personenauto uit Noord-Holland het ongeluk om te slippen en daardoor het stuur over zijn wagen kwijt te raken, met gevolg, dat hy in zeer snelle vaart tegen een boom botste. De auto, nog een nieuwe wagen, werd zoodanig beschadigd, dat hy door ecu kraan- wa,gien van de firma Kok alhier weggesleept moest worden. De bestuurder, die zich alleen in de auto bevond, kwam er met een paar schrammen aan het gezicht af. HAZERSWOUDE ADHAESIE. Aan het verzoek, voorheen door den Oude Groonendijksche en Borrepolder bij Rijnland ingediend, om het daarheen te leiden dat het z.g. Rijnlandsch bundergeld zou kunnen worden verlaagd, hebben 27 polders adhae sie betuigd. Het is ongetwijfeld in deze moeilijke tijd voor hoeren en tuinders te ho pen, dat Rijnland,'er in zal slagen op haar uitgaven zooveel te bezuinigen, dat aan het verzoek gevolg kan worden gegeven, DE WERKLOOSHEID. Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling in onze gemeente staan 69 werk loozen ingeschreven. „FILADELFIA." De wekelijksche vergaderingen van de Geref. Jongelingsvereen. „Filadelfia" zullen met deze week weder aanvangen en worden gehouden de eene week op Zondag en de andere op Zaterdag, des avonds ten 7 uur in het lokaal achter de Geref. Kerk. Tot voorzitter is gekozen de heer G. Drexhage, en tot bestuursleden de heeren C. Bol Hzu., C Bogaards, Joh. Hassepras. H. J. Pels. P. v. d. Haven en T. van Elswijk. TE WATER, De werkman D. geraakte in het Westein de met zijn rijwiel, waarop hij met twee zij ner kinderen was gezeten, te water. Geluk kig was spoedig hulp aanwezig en mocht het aan P. v. d. S. gelukken allen weer be houden op den vasten wal te brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Er is den laatsten tyd ten opzichte der uitkomsten van sommige der hoofdproducten geen reden' tot klagen. Dit wil nog niet zeg gen, dat de ellende voorbij is. De verbete ring zou van grooter waarde zyn als het een bewijs van opbloei van het bedrijfsleven was. En van dat laatste is nog niets te bespeuren. Integendeel, het internationaal venkeer ont wikkelt zich nog immer in de verkeerde rich ting. Duitschland en Engeland wedy veren er als het ware in om den import van onze tuin bouwproducten te belemmeren. En alles wijst er op, dat die maatregelen van blyvenden aard zullen zijn. Naar verlqidt houdt de regeering zich bezig met het overwegen naar de mogelijkheid van 'n steunregeling voor den tuinbouw. Het blijft echter de vraag of een steunregeling een oplos sing zal zijn. Als het dit is zal het toch slechts een tijdelijke zijn. Verschillende vooraanstaan de personen noemen als middel tot oplos sing een inkrimping van de cultuur. Want niet alleen de productie voor export is te uitgebreid, in de meeste tijden', van het jaar is er ook te veel voor de binnenlandsche vraag, mede tengevolge van het eerstgenoem de. Voor de niet in cultuur gebrachte gronden zou dan eenige steun als schadeloosstelling kunnen worden gegeven. Met een totaal aanvoer van ongeveer 30.000 stuks bloemkool per veiling in 1ste en 2de soort ligt het voor de hand, dat er een' bijzondere oorzaak moet zijn, dat voor de goede kwaliteit steeds nog redelijke prij zen besteed worden. Die oorzaken zijn: 1. de aanvoer is kleiner dan men gewoon is; 2. bij die 80.000 is wel ongeveer 10.000 2de soort, die weinig opbrengen; 3. zyn er mo menteel weinig plaatsen waar bloemkool wordt aangevoerd. Als gevolg hiervan ver schijnen er op de veiling kooplieden) uit ver schillende oorden van het land, Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Den Haag, Rotterdam, Delft. Verschillende tuinders komen reeds met late bloemkool en de volgende week zullen hiervan al flinke kwantums komeni Doch ook op h?t gewas der late bloemkool is veel aan te merken, zoodat een aan%'oer als vorig jaar in 't geheel niet te verwachten is. Wat niet ongelukkig zal zyn. Voor dergelijke kwan tums Is in het binnenland toch geen afzet te vinden en in 't buitenland kan men het schijnbaar zonder de Hollandsche bloemkool. In peen kwam nogal wijziging. Enkele dagen geleden ging het zeer mat met steeds lager loopende, prijzen zelfs tot f 3.per 10 bos en f 0.45 per kist van 20 K.G. Ta voren was men erge beste prijzen gewoon. De laatste dagen ging bet weer beter. Bos- peen bracht van f 4.30 tot f 7.20 per 100 bos op, en breekpeen ging van f 0.40 tot f 0.60 per kist van 20 k.g. De nagewassen zijn door het koude weer en den regen wel iets verbeterd. De aanvoer van aardappelen en bloemkool is dagelijks nog aanzienlijk grooter dan toen' het al alles behalve rooskleurig w?s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6