HET GELD BINNENLAND. Waar „De vliegende familie" gevonden werd De Cheddar Gorge van Somerset VRIJDAG 16 SEPTEMBER 193* TWEEDE BCAD PAG. 5 ECONOMISCHE PROBLEMEN INFLATIE EN DEFLATIE N.*l Vermeerdert de hoeveelheid ruilmiddelen 5n een bepaald land, zonder dat deze ver meerdering door de handelsouistandigheden gewettigd is, dan zullen de geldprijzen stij gen. Wij hebbem dit in ons vorig artikel eesiigszins toegelicht; is er een bepaalde hoeveelheid goederen en een bepaalde hoe veelheid geld, dan vormt zich in verband hiermede een bepaald prijsVerloop. Blijven de goederen dezelfde en vermeerdert de hoe veelheid geld, dan zal deze hoeveelheid geld voor die goederen geruild worden (wij stel len het geval zoo eenvoudig möigelijik, om dat de werkelijkheid heel wat gecompliceer der is) en men zal voor een zeker kwan tum goed meer geld hebben neer te tellen. ï>it is hetzelfde begrip als prijsstijging, want stijgt de prijs, dan heeft men meer geld voor het een of andere artikel te beta- i len dan vroeger. j Prijsstijging verhoogt de energie; er wordt harder gewerkt en de ondernemingsgeest j neemt toe. Het buitenland wensoht van die I prijsstijging gebruik te maken cloor te ver- koopen en het provenu, dat het buitenland voor die verkoopen ontvangt, kan worden overgemaakt a Immers het land heeft nog den gouden standaard; zou door de groote vraag naar buitenLandsohe betaalmiddelen de wisselkoers op het buitenland boven het goudpunt stijgen, dan zal het goud het land I verlaten. Hoe meer goud verdwijnt, hoe meer geld in omloop.moet worden gebracht, tenzij de financieel© autoriteiten maatrege len nemen om het evenwicht te herstellen. Doen zij dit niet, om welke redenen dan j ook, en gaan zij door met het in omloop j brengen van ruilmiddelen ('bankbiljetten, crecJietimdddelen etc.) dan begint de inflatie. De prijsstijging gaat door, het goud begint weg te stroomden, tot er op een gegeven mo- 1 ment geen goud meer is, om te kunnen i exporteeren. Het buitenland zal nog eenigen tijid met verkoopen doorgaan, maar op dé.t moment begint de munt-eenheid in waarde te verminderen. Immers men kan geen goud I meer afgeven; het buitenland kan dus niet meer rekenen op het ontvangen van goud, wanneer dit gewenscht wordt, de verbinding j tusscben het eigen geld en dat van andere landen (de gouden standaard) is verbroken. I Prijzen zullen verder stijgen in verhouding S tot de waardevermindering van het eigen j geld (wil men immers van het buitenland j de goederen betrekken, die men voor ne i onmisbare behoeften in het binnenland noo- dig heeft, dan zal men de risico-premie, die Ihet buitenland vraagt voor eventueel ver- dere depreciatie van de munt hebben op te IV stond in ons blad van 14 Sept. brengen) en een stijgend binnenlandsch prijsniveau eisdht opnieuw een grootere cir culatie van ruilmiddelen. Voor het bestaande loon kan de arbeider niet meer leven, hij verlangt loonsverhooging en dit zal mei worden geweigerd, omdat de ondernemers hoogere winsten makun in binnenlandsch geld, vermoedelijk iets hooger dan de waar devermindering bedraagt. De koopkracht van het geld echter neemt af, naarmate men het land met nieuwe biljetten over stroomt, de ondernemers, de werknemers ontvangen weliswaar steeds méér geld, maar voor dat geld kunnen zij steeds min der koopen dan vroeger, en dit zal leiden tot telkens opnieuw verhoogde prijzen en loonen. In den beginne bemerkt men niet, dat de stijging niet reëel is, dus aan de interne waardevermindering van het geld ligt. De ondernemingsgeest wordt geprikkeld door de schijnwinsten, niet alleen door binnen- laridsohe vraag, maar ook door de buiteu- landsche; immers hoe sneller de waardever mindering van het binnenlandsche geld doorgaat, hoe meer de verhouding met hei buitenland gaat veranderen. Was het in den aanvang voor het buitenland voordeelig goe deren te verkoopen door het hoogere prijs peil en het kunnen betrekken van goud in normale muntverhoudingen, naarmate de gouduitvoer wordt gestopt, verminderen deze voordeelen. Op een gegeven moment maakt de depreciatie van de munt het zelfs aanlokkelijk om niet meer te verkoopen maar in het betrokken land te gaan koopen. Men heeft dan wel het hooge prijsniveau te betalen, doch de munt is dan sterker ge daald dan de prijs gestegen is. De uitver koop naar het buitenland begint men her imiere zich de situatie in DuitscJhland in 1922/3 de bedrijvigheid wordt hoe langer hoe meer geprikkeld, want de vraag naar goederen stijgt ontzettend, tot men op een gegeven moment tot de conclusie komt, dat men zoo verarmd is, dat niet meer kan wor den doorgewerkt. In Duitschland destijds werden een billioen 1.000.000.000.000 ge lijk met den ouden mark van zestig cent en men kam zich hieruit een denkbeeld maken, hoe tal van kleine kapitalisten, die van een kapitaaltje moesten leven, de meeste groote ondernemingen, die niet tijdig hun midde len in buitenlamdsche valuta hadden be legd en de arbeiders, geleden hebben! Maar en wij moeten dit in het lioht stellen, er heerschte al die tijden geen werkloos heid, integendeel, er kwamen handen tekort; de inflatie-periode met al haar zware zor gen kende niet het spook van „werken willen, maar niet kunnen"; in den beginne bestond er zelfs algemeene welvaart, zij het ook schijn, doch zoolang men dit niet aan den lijve ondervond, deerde dit niet, tot ein delijk de debacle uitbrak. Het herstel van een inflatie-tijdperk is uiterst moeilijk en vol ellende, want er ls te veel verwoest, dat ndet direct kan gaan. functionneeren. Het omgekeerde beeld. Deflatie is bet omgekeerde beeld; het geld wordt schaarscher en stijgt in koopkracht; prijzen dalen. Zij, die over vaste inkomsten beschikken, kunnen royaler leven, want zij kunnen met hun geld méér koopen dan vroe ger. De ondernemer daarentegen ziet zijn winstmargers slinken; bovendien heeft hij op zijn voorraden af te schrijven, terwijl hij steeds minder gaat ontvangen (in geid) dan hij voor zijn geproduceerde goederen heeft uitgegeven. Lang blijft hij daarmede niet doorgaan; hij begint arbeiders af te danken, die werkloos worden en die door den Staat (tenminste, wanneer men over een sociale wetgeving beschikt) moeten wor den ondersteund. Gelijkelijk begint de koop kracht verder te dalen, de vraag naar goe deren vermindert, zoodat de bedrijvigheid hoe langer hoe meer gaat stagneeren. Ge volg verder aanbod van goederen en min. dere vraag, dus verdere prijsdaling, grootere verliezen voor de ondernemers, vermindering van de energie, verslapping en stijgende werkloosheid. De staatsbegrooting begint in wanorde te geraken, want aan de eene kant Vloeien de inkomsten trager, terwijl de uitgaven voor crisis-ondersteuning toene men. Het bedrijfsleven nadert op een gege ven moment een betrekkelijken stilstand en dan is ook de werkloosheid op zijn hoogst. Het beschikbare geld is ruim, want de in de> bedrijven gestoken kapitalen vloeien naar de geldmarkt terug, doch men durft dit geld niet op langen termijn te beleggen (wan trouwen) terwijl het bedrijfsleven niets aan gelden heeft, die op korten termijn beschik baar zijn. Draait de toestand, dan is het her stel over het algemeen vlug; de ellende in een deflatie-periode geleden, is oneindig veel grooter dan die in een inflatie-tijclporK, maar de naweeën daarentegen zijn veelmin der zwaar. Het was niet onze bedoeling om diep op deze 'verschijnselen in te gaan; wij wilden de problemen slechts even aanduiden. Im mers er bestaat bovendien nog een groot verschil tusschen inflatie- en deflatie in een bepaald land én een dergelijken toestand over de geheele wereld. Bestaan er slechts economische banden (dus schakelen wij po litieke verhoudingen uit) dan zal een econo mische evenwiichtsverstoring 'in één lana door den invoed der andere landen in be trekkelijk korten tijd worden opgeheven. Hiervoor zorgt de goederenruil en de gou den standaard! Want het aan elkander kop pelen van de munteenheden der verschil lende landen middels het goud werkt als rem. Deze rem hapert slechts zelden, ten minste en wij kunnen daarop niet genoeg de aandacht vestigen wanneer slechts economische factoren aan het woord zijn. Een wereldinflatie of deflatie vertoont we ner een ander beeld, al is het principe het zelfde. De drieheid, in ons vorig artikel genoemo: stabiliteit van het binnenlandsch prijsni veau, handhaving van een internationale muntbasis, stabiliteit van het buitenlandsch prijsniveau houdt elkander in zeker even wicht. Is de eene verstoord, welnu, dan zul len de andere de balans weer in den ouden stand trachten terug te brengen. Treden daarentegen andere dan economische facto ren naar voren, b.v. doelbewuste politieke handelingen, militaire- of economische oor log, dan wordt het geheele normale econo mische systeem buiten werking gesteld. Is deze buitenwerking-stelling van tijdelijken aard, dan zal na beëindiging der verwon dende omstandigheden het evenwichts-appa- raat weer gaan werken. Heeft men het ap paraat echter totaal vernietigd, of blijkt het dat het apparaat niet deugde, dan zal men een nieuw moeten vervaardigen, waaraan niet meer de fouten van het vroegere kleven. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST de heer C. A. Hel consul de-r Nederlai a). Met^ de heer F. P arret Genitil. POLITIE Bij K. B. ls aan C. Koppejan, commissaris van isólitie te Kampen, teven scommissaris van Rijks politie, op zijn verzoek eervol ontslag verleend Uit belde genoemde functies. ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is verleend de eere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud aan J. A. D. Jimkes, te Bergen op Zoom. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DOORVOER VAN VISCH DOOR ONS LAND? De heer Drop heeft den Minister van Eco nomische Zaken gevraagd te willen onderzoe ken of nog steeds via Hoek van Holland en IJmuiden in vrachtvervoer versclio zeevlsch uit Engeland naar Prank rijk dat reeds op 3 Sept. j OctoberJanuari was gelsverd op z.g. voorschot, terwijl een derde ongeveer uit Engelamd was aangevoerd per vrachtschip, indien het gevraagde o^ oercontingent, een einde moet worden ge- 'erdier vroeg de heer Drop aan denzelfden lister of het waar is dat de laatste weken ir België behalve een vermindering van het :tingent voor invoer van versche zeevisch ook de bepaling ls gemaakt, dat geen zeevisch mag worden ingevoerd kleiner .dan 40 c.M. Wil en overleg tusschen de Belgische en Neder- ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE STEUNVERLEENING OP URK. Op de vraag van den heer Peereboom of er op Urk rekening wordt gehouden met de godsdienstige overtuiging bij het uitrei ken van steun, heeft de Minister van Wa terstaat ontkennend geantwoord. ECONOMISCHE SAMENWERKING De Minister van Koloniën heeft gisteren de onlangs door hem mede namens de Ministers van Economische Zaken en van Financiën ingestelde Commissie van advies nopens bevordering der economische samen werking tusschen Nederland en Ned-Indië geïnstalleerd. In zijn installatierede deed de minister uit komen. dat, nu Nederland en Ned.-Indië op een zoo gevoelige wijze in de thans over bijna de geheele wereld heerschende econo mische crisis zijn gewikkeld, zoodat het bedrijfsleven in ernstige mate is geschokt en hier en daar zelfs in zijn voortbestaan wordt bedreigd, allerwegen wordt uitgezien naar voorziening ter verkrijging van uit komst. of althans van tijdelijke verlichting. De ondervoorzitter der Commissie, deken J. H. Hi 11 en heeft bij afwezigheid van den voorzitter Prof. Bru ins, de rede van Minister beantwoord. ANNEXATIE HAARLEMMERLIEDE SCHADELOOSSTELLING. In 1927 heeft de gemeente Haarlem een gedeelte van de gem. Haarlemmerlied^ en Spaarnwoude geannexeerd. De laatste ge meente heeft daarvoor aan Haarlem een uit- keering gevraagd van f 33.791), volgens art. 19, eerste lid, sub A en f 3000 volgens art. 19, eerste lid, sub. C. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben dezer dagen beslist dat Haarlem aan genoemde gemeente slechts heeft te betalen f 5670, vermeerderd met ren te volgens art. 21, eerste lid Annexatiewet. DE WERKLOOSHEID IN AUGUSTUS In de week van 22 tot en met 27 Augus tus waren van 119 werkloozenkassen, om vattende 507.868 leden, opgaven ingekomen bij den Rijksdienst der werkloosheidsverze kering. Hiervan waren 113.799 mannen en 2725 vrouwen de geheele week werkloos en 42383 mannen en 2129 vrouwen een gedeelte der week werkloos. In de bouwvakken wa ren 29.328, in de metaalnijverheid 2S.445 en in de fabrieksnijverheid 13.742 personen werkloos. Het percentage geheel werkloozen bedroeg 22.9, dat van gedeeltelijk werfkloo- eoffelrijmen. Werkgelegenheid Als een reus met argusoogen Speurt de arbeids-inspecteur Naar de zonden van den kleinen Arbeidswetboeksaboteur. Met z'n duimstok en sfn passer Treedt hij breed de werkplaats in; Tiaar is heel veel niet in orde, Daar is weinig naar z'n zin: Hier een arbeidslijst die scheef hangt Daar een kaart, een week verjaard Of een raam dat niet kan schuiven Of een stoffer die verhaart; Hier ontbreekt wat kapstokruimte, Daar mankeert wat anders weer; Maak het maar héél gauw in orde Anders ben je zuur, meneer! Maar, gewichtig groote eischen, Oók verankerd in de wet, Worden nog maar al te dikwijls Vrij op non-actief gezet: Let eens op de havensteden Als het Zondagsarbeid geldt, Daar ligt voor de Rijks-inspectie - Een geweldig arbeidsveld: Schepen die er binnen vallen, Waar volstrekt geen haast mee is, Maakt men schijnbaar nog bij voorkeut Juist op Zondag even frisch; Dat de ambtenaar van toezicht Er zijn Zondag mee verspeelt, Dat er méér hun Zondag missen Als de arbeid wordt verdeeld, Schijnt volkomenlijk toelaatbaar, Ofhet ivordt niet opgemerkt Dat de arbeidswet geen zès, maar Zéven volle dagen werkt Engeland! een prachtig voorbeelds Daar ligt alles Zondags stil; Daar weet tastbaar de inspectie Wat hij moet en wat hij wil. (Nadruk verboden.) leo lens zen 8.8. In de overeenkomstige week van 1931 waren deze percentages resp. 10.5 en 4.3. In de week van 4 tot 9 Juli 1932 waren deze percentages resp. 23.6 en 7.7, van 2530 Juli 24.6 en 7.4 en van 8 tot 13 Aug. 24.1 èn 6.2. Ingeschreven bij de arbeidsbeurzen wa ren op Zaterdag 29 Aug. 1931 bij 217 orga nen 68650 en 46650 personen; op Zaterdag 9 Juli «1932 bij 211 organen 136050 en 83700 personen; op Zaterdag 30 Juli 1932 bij 221 organen 138500 en 84700 personen; op Zater dag 13 Augustus 1932 bij 219 organen 140450 en 85650 personen. Smeltend ijs aan den Zuidkant der Angmar salikhaven (Groenlands Oostkust), waar „de Vliegende Familie" en haar beschadigd toe-, stel werden opgepikt. De Cheddar Gorge, een volgens de wetenschap ingestorte i wonderen van Somerset in En een der schitterendste natuur- Op het Alexandervéld hield de Haagsche politie een ruiterfeest. Tijdens den wedren met hindemissen moesten er aan 'n tafeltje -pijpen worden gestopt. De Duitsche Aeroclub heeft aan tweehonderd jongens gelegenheid gegeven gratis een vliegtochtje te maken. De enthousiasten wachten op hun beurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5