|liruiur geihsdfe Courant RATIS L Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken T©ir 11 EERSTE BLAD. ABONNEMENT: er kwartaal ln Lelden en In plaat- n waar 'n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 ranco per post 2.35 portokosten. er week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche zending „4.50 i.-Ayrea (Rjj dageiijkscho zending „5.50 tw-) 6 Tl Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent ronden) ji niet Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar werpen) I NO. 3764 Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1932 «OVZBTENt\EN Van tot 5 regels.L17Y, Elke regel meer022Y: Ingez. Mededeellngen van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Antw) WIE ZICH HEDEN ALS KWARTAAL LEZER OPGEEFT, ONTVANGT DE TOT 1 OCT. A. S. VERSCHIJNENDE NUMMERS VAN ONS BLAD GRATIS ABONNE'S OP TE GEVEN AAN ONZE AGENTEN OF AAN DE ADMINISTRATIE :n Dit nummer bestaat uit DRIE bladen H *v i) 4881 wcastli Sc Ti et arhild] n 1921 ougum DE TERMIJN VAN VEERTIEN DAGEN Émve beï Ih een driestal- van j.l. Maandag, waarbij de aandacht vestigden'op de aanvanke- st Verrjlijkè werking der Crisispachtwet, wezen wij, verband met het .belangrijk aantal.kan- tonnale beslissingen tot niet-ontvankelijk .verklaring van den verzoeker, op den ter mijn, binnen welke het verzoek behoort te worden ingediend. Deze periode lieten wij loopen vanaf het tijdstip, waaróp dé pachttermijn vervalt, dus do betaling moet plaats hebben, tot veertien dagen later. Het verwondert ons niet, dat deze uit spraak enkele lezers aanleiding heeft gege ven om ons nadere opheldering op dit punt te vragen. Immers, volgens art. 2 der Crisispachtwet 1932 kan de pachter bij een pachtovereen komst, aangegaan vóór 1 Januari 1932, die van oordeel is, dat van hem in verband met de heerschende buitengewone tijdsomstan digheden niet in redelijkheid kan worden gevórderd den bedongen pachtprijs te vol doen, telkens uiterlijk binnen 14 dagen na het -vervallen van een t e r m ij n zich bij verzoekschrift wenden tot den kantonrechter, teneinde een geheel e 0! gedeeltelijke ontheffing van de betaling te bekomen. land1 woorden „uiterlijk binnen 14 dagen na I het vervallen van een termijn" laten, op p. Hei zichzelf en naar hun grammatische beteeke- -josecq nis beschouwd, de mogelijkheid open, dat bied ei de indiening van het verzoek plaats heeft zoowel vóór afloop van den pachttermijn als daarna, mits maar aan deze hoofdvoorwaarde 1 "Het wordt voldaan, dat de inzending althans niet later geschiedt dan 14 dagen na afloop van -den pachttermijn. In de verschillende kantonrechterlijke uit 'spraken, die tot dusver werden gepubliceerd (met name Delft, Purmererid en Goes) wordt deze opvatting te ruim geacht en de termijn beperkt tot de 14 dagen, als door ons werd aangegeven in een vorig artikel. Dat het woordje „telkens" daartoe zou no pen, kunnen we bezwaarlijk toegeven. Het lijkt ons van groote beteekenis voor deze wet'suitlegging een beroep op de ge schiedenis der wet, waaruit blijkt, dat oor spronkelijk wel degelijk het tijdstip van het vervallen van den termijn als aanvangs punt voor het indienen van verzoekschrif- ten, werd gesteld. Bij amendement werden daarna wel de precies omschreven 14 dagen in de wet ge bracht, maar daarmee werd het aan vangstijdstip voor de indiening niet ver vroegd, maar enkel een grens gesteld voor het eindigen van. den termijn. Ook mag men niet vergeten dat, zoolang de pachttermijn nog niet geheel teneinde is, nog steeds een minnelijke schikking tus- schen pachter en verpachter mogelijk blijft. En de vraag, of de betaling van den be dongen pachtprijs naar redelijkheid niet kan worden gevorderd van den pachter, kan ook pas beantwoording vinden op den dag, waar op de betaling dient plaats te hebben. Al moet dus worden erkend, dat de let ter der wet niet tot deze enge uitlegging dwingt, de geschiedenis en de geest der wet nopen daartoe wel. Overigens behoeft geen enkele pachter zich door een dergelijke niet-ontvankelijk-verkla- ring te laten verontrusten. Want hij, die te vroeg in de weer was en daarom niet aan dè behandeling zelf van de zaak toe kwam, kan zonder bezwaar zijn verzoek herhalen, wanneer de wettelijke Veertien dagen zijn aangebroken. BINNENLAND. verkorting arbeidsduur Dezer dagen stelde de Minister van Econo mische Zaken enkele vertegenwoordigers van de Algemeene. R.K. Werkgeversvereeni- ging, Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbonden, de Christelijke Werk geversvereniging en het. Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers in de gelegenheid om mondeling het standpunt uiteen te zetten, dat hun besturen innemen-inzake de vraag of door een verkorting .van den arbeidsduur een vermindering wfh de werkloosheid warè te bereiken. Men gaf den Minister de verzekering dat 'het invoeren van: een 40-urige arbeidsweek, zooals de arbeidens schijnen te wenschèn, zou gejijk staan met economischen zelfmoprd. Terug brengen der 48-urige arbeidsweek op een 40-urige komt voor bedrijven, die nog 48 uur arbeiden, bij gelijkblijvend uurloon, voor den arbeider neer op een verlaging met 1/6, (oa. 17%) van zijn weekinkomen; voor de, onderneming beteekent het. dat de vaste kosten dan in 5/6 van den huidigen tijdsduur zouden moeten worden gedekt. Bij vermin dering van den werktijd wordt over het al gemeen het procent van de algemeene kos ten, dat op den prijs drukt, grooter, ook al blijft het uurloon hetzelfde. Zoo kan inkor ten van den werktijd het bedrijf financieel ondermijnen en .de productiekosten verhoo- gen, hetwelk ongeraden is vooral in een tijd, dat wij èn tegenover het buitenland èn tegenover den binnenlandschen - consument, die anders het gelag zou moeten betalen, tot verlaging-der onkosten moeten geraken. het ontslag aan de rijks opvoedingsgestichten ERNSTIGE TELEURSTELLING Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond bericht ons: De Groepsraad Rijkstucht- en Opvoedings wezen van de A. N. C. A. B. kwam op 114 dezer te Apeldoorn bijeen. Aanwezig waren med'e afgevaardigden van de afdeelingen waar tuchtscholen en rijksopvoedingsgestich ten zijn gevestigd en een deputatie van het hoofdbestuur. De Bondssecretaris'bracht verslag uit van de op 9 Sept. door den Minister van Justitie verleende audiëntie, waarna een uitvoerige bespreking plaats vond, Waarin duidelijk uit kwam, dat op de vele vragen, die naar aan leiding van de circulaire van den Minister zijn gerezen, geen antwoord kón worden gegeven. Besloten werd aan den Minister van Justi tie een telegram te zenden, waarin het-in de audiëntie toegezegde uitstel onvoldoende wordt genoemd, opschorting van de maatre gelen wordt gevraagd en op reëel overleg wordl aangedrongen. Van do vergadering werd ernstige teleur stelling uitgesproken over de wijze, waarop de Minister de voorgenomen wijziging in de formatie tot uitvoering wenscht te brengen. gouverneur rutgers naar europa VIER MAANDEN VERLOF Aan dr. A. A. L.R u t g e r s, Gouverneur van Suriname, is, met ingang van den dag in de maand October a.s. waarop hij Suriname zal verlaten, in 's Lands belang vier maanden verlof naar Europa verleend. Als waarne mend Gouverneur zal. na het vertrek van den heer Rutgers, optreden de heer mr. dr. F. L. J. van H a a r e n, ondervoorzitter van den Raad van Bestuur. reciteerclubs op g.g. VERGADERING TE SCHIEDAM Op Zaterdag 17 September, 's avonds 7 uur, houdt in het Gerei. Jeugdhuis, Langehaven 97 te Schiedam, de Bond van Reciteerclubs op Geref. grondslag, afd. Zuid-Holland, een vergadering,'alwaar de heer Joh. Luykc- naar Francken zal spreken over „In vloedvan de beginselen op de praktijk van het voordragen". Alle leden van reciteerclubs in Zuid-Hol land zijn op deze vergadering hartelijk wel kom. tarwewet VERLENGING NA 1934? De landbouworganisaties hebben zich tot den minister van Economische Zaken en Arbeid gewend met het verzoek om, met het oog op den uitzaai van de tanve van den oogst 1933, welke oogst de laatste ia welke onder de tarwewet 1931, die 1 Augustus 1934 afloopt, valt, de inzichten van den minister te mogen vernemen over verlenging van de tarwewet 1931 en de wijze, waarop de oogst 1933 zal worden gesteund en de basLsricht- prijs, waarop dit zal geschieden. de steun aan het bouw bedrijf Het referendum moet beslissen. In het N.V. Huis te Utrecht heeft gisteren de Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond in congres beraadslaagd over de overeenkomst, die de Minister aan de bouwvakarbeiders heeft voor gesteld- Zooals men weet betreft deze vergadering het aanvaarden van de loonwijzigingen, zoo als deze voorloopig zijn overeengekomen tusschen de besturen der bij de collectieve arbeidsovereenkomst in het bouwbedrijf be trokken partijen. De regeering beeft zulks als voorwaarde gesteld voor het tot 1 Maart 1933 (tenzij tot verlenging besloten zal kunnen worden) verleenen van navolgende hulp: a. de regeering bevordert de beschikbaar stelling van voorschotten voor woningbouw, tot een maximum van 20 millioen gulden: b. de werkloozenkassen van de bouwvak- arbeidersorganisaties, welke party zijn bij de C.A.O., dan wel van die organisaties, welke der regeering voldoende waarborgen geven, dat zij zich garant kunnen stellen, dat haar leden voor de gewijzigde contractueel vast gestelde loonen blijven werken, krijgen extra hulp op gelijken voet als die, welke in dit jaar aan andere werkloozenkassen is verleend; de leden van de medewerkende organisa ties worden in de rijksregeling opgenomen. Na de inlichtende en objectieve inleiding tn den bondsvoorzitter, den heer L. vin de Wal, die den voormiddag in beslag nam, hadden zich tijdens de middagzitting meer dan 70 sprekers voor het debat opgegeven* Nadrukkelijk werd van meer 'lan één zijde betoogd, dat voor het platteland, waar dè loonen, in contracten vastgelegd, door de groote werkloosheid niet meer te handhaven zijn, de nieuwe overeenkomst van groot belang anderzijds werd aangenomen, dat de steun maatregelen, die van deze overeenkomst het gevolg zouden zijn van minder beteekenis zijn, dan het bondsbestuur aannam. Nadat de bondsvoorzitter kort de geopper de bezwaren had beantwoord en nogmaals ha*? gewézen op de voordeelen, die deze overeen komst voor de bouwvakarbeiders geeft, werd tegen 7 uur .tot stemming overgegaan. (Met 311 stemmen vóór en 432 stemmen tegen werd de aanvaarding van de -ot stand gekomen overeenkomst verworpen. Tenslotte werd besloten, dat een referendum uiteindelijk over deze aangelegenheid zal heeft zich nu tot de posterijen gewend om deze geselecteerde huis-aan-huis-bezorging ook in Nederland in te voeren. Het Nederland sche zakenleven zal, naar de federatie meent, door de invoering van dit instituut 6terk zijn gebaat, terwijl daardoor tevens werk- vermeerdering voor het grafisch bedrijf wordt geschapen. export van limburgsche kolen Naar het „Limburgsche Dagblad" verneemt hebben onze Limburgsche kolenmijnen thans officieel bericht ontvangen, dat met ingang van 1 October a.s. voorloopig voor den duur van 4 maanden dus tot 1 Februari 1933 het contingent vair den invoer in België steenkolen voor ons land met 10.7 pet. ver laagd zal worden en derhalve gebracht wordt van 55.7 op 45 pet. van den gemiddelden maandelijkschen invoer over het eerste half jaar 1930. Dit beteekent een verminderden af- an meer dan 20.000 ton steenkolen. Met ingang van 1 April jl. werd het contingent al teruggebracht van 70 op 55.7 pet. Hoe onze. uitvoer naar België beperkt is, moge blijken uit het feit, dat over Augustus 1932 naar België werd uitgevoerd 82.387 ton tegen 203.643 ton in Augustus 1931 een ver mindering derhalve van 124.256 ton. Intusschen meent het blad, dat de uitvoe ring van de Fransche contingentèering ook over September soepeler is toegepast, tenge volge van het feit, dat ook al tengevolge van de Belgische kolenstaking, in Frankrijk een groot gebrek aan huisbrandkolenlbestaat Van dien kant is voor onze mijndn een eenigszins verbeterde toestand ingetreden. Het blad verneemt tenslotte nog, dat ver leden week tusschen Belgische en Nederland sche autoriteiten besprekingen zijn gevoerd naar aanleiding van de nieuwe contingeht- verlaging. commissaris der koningin in zeeland UIT HET ZIEKENHUIS ONTSLAGEN De_ verwondingen die de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland. Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford bij zijn auto ongeval de vorige week Vrijdag opliep, zijn thans zoo ver genezen dat hij heden het zie kenhuis te Roosendaal kon verlaten. Alvorens uit Roosendaal* te vertrekken, bracht hij eerst een bezoek aan den burge meester dezer gemeente. De vrouw van den Commissaris, die zoo- _ls men weet bij hetzelfde ongeval een bek kenbreuk opliep, zal nog eenigen tijd in het ziekenhuis moeten verblijven. geselecteerde huis aan huis bezorging In Denemarken bestaat gelegenheid tot een gin. geselecteerde huis-aan-huis-bezorging in drukwerken. De postambtenaren geven 111 de post op het aantal adressen van elk der voornaamste branches in hun wijk Langs dezen weg leert men de geografische verdee ling der voornaamste bedrijfstakken kennen. De Federatie der drukkerspatroonsbonden bond van chr. bakkers patroons ALGEMEENE JAARVERGADERING Te Amsterdam heeft de vierde algemeene jaarvergadering plaats gehad van den Bond Van Chr. BakkerspatroonSj onder leiding van den heer J. Bakker uit Groningen. Spr. verwelkomde, nadat hij op de gebrui kelijke wijze bet samenzijn had geopend, in het bijzonder den heer A. Hanemaay wethouder vg.n Rotterdam, en voorzitter van den Centraien Bond van Chr. Arbeiders in de Voedings- en Genotmiddelen, evenals de vertegenwoordigers van- de Chr. Midden- standsvereeniging en van den R.K. Bak kerspatroonsbond. Hij wees er p, dat door de stichting van het gewest Groningen het aantal gewesten met éen was vermeerderd, doch dat de toe name van het leden-aantal van oen Bond niet zoo groot was geweest als in het vorige vereenigingsjaar. Vervolgens kregen het woord de heer v. A11 e n a, voorzitter der Amsterdamsche afdeeling, de heer van den Berg, voor zitter van den R.K. Bakkerspatroonsbond en de heer Stap, vertegenwoordiger der Chr. Middenstandsvereeniging, die namens hun organisatie groeten en gelukwenschen over brachten. Uit de jaarverslagen, welke daarop in be handeling kwamen, vermelden wij, dat het ledenaantal ultimo 1931 bedroeg ruim 400. De penningmeester, de heer J. Vink, rapporteerde een batig saldo van f 267. De begrooting voor 1933 werd na eenige bespreking vastgesteld in een totaal van ontvangsten en uitgaven van f 2450. De leiding van het orgaan lokte eenige bespreking uit. De omzetting van het 14-daagschblad in een weekblad moet om financieele redenen nog een jaar worden uitgesteld. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de vacatures, ontstaan door het over lijden van' de heeren L. Noordhof en J. Boss gekozen werden de heeren H. v. d. Wal. Oldeboom en J. Ploeg, Amsterdam. Middagvergadering. In de middagvergadering werd gevraagd hoe het staat met het aanvangsuur, dat voor de kleine bakkerijen gesteld diende te den op 5 uur. Door het hoofdbestuur werd geantwoord, dat mcu bij de Overheid hierop aandringt on dat men terzake samenwerking zal zoe ken met de andere organisaties. Vervolgens heeft de heer A. Hane maay e r, voorzitter van den Centraien Bond van Chr. Arbeiders in de Voedings- cn Genotmiddelen, gewezen op het levensbegin sel dat den .Christenpatroon en gezel moet samenbinden. Thans is er, aldus spr., de klacht, dat de samenwerking niet altijd zoo is, als het be hoort Als Christenpatroons hebt gij op so ciaal terrein vooraan te staan. Het patroon schap is ook een dienen van de belangen van hen die in uw bedrijven arbeiden. Spr. sprak ten slotte de hoop uit, dat er in de toekomst een goede samenwerking zou Thogen worden gevonden, opdat in nauwer contact mocht worden samengewerkt. Spr zeide ten slotte, dat ten aanzien van het 5 uren aanvangsuur overeenstemming bestaat tusschen werkgevers en werknemers. Doch de voorsprong, die nu een groep heeft, wil deze groep behouden en als nu de 5 uur aanvangstijd wordt ingevoerd wil de bevoor rechte groep 4 of 3 uur. En daar dreigt hef gevaar. Noch arbeiders noch patroons heb ben nu de Hooge Raad het ontwerp gereed heeft iets te zeggen, het woord is aan het Parlement. Wil men den Minister een ad vies vies geven laat men dan aandringen op behandeling van het advies van den Hoogen Raad. De voorzitter dankte den heer Hane maaijer voor déze woorden en vraagt mach tiging van de vergadering in dien geest te handelen. Inzake het voorstel „Steun bij overlijden" werd, gehoord de discussies, besloten dit voorstel aan het hoofdbestuur terug te zen den. ter nadere uitwerking. De heer D. J. Grit ter van Kampen heeft daarna gerefereerd over het onder werp „Saneering". Het bakkersbedrijf heeft volgens inleider te lijden onder het tot stand komen van steeds nieuwe bedrijven. Het meelbedrijt beeft daartoe een plan ontworpen, dat door spr. nader werd ontleed, ook met het oog op de daaraan verbonden bezwaren. Tenslotte heeft ds. D. v. D ij k van Zaan dam een slotwoord gesproken, aan de hand van Ps. 327 en 11,, alwaar gewezen wordt op de eenheid tusschen leiders en volk. De groote fout van tegenwoordig is het egoïs me, waarvan, wij ons weder moeten losma ken, omdat dit naar Gods wil is: wij moeten onze naaste dienen. Spr. eindigde met het voordragen van het Chr. Bakkerslied. De bijeenkomst werd daarna op de gewo ne wijze gesloten. de toeneming van het aantal branden ERNSTIG ONDERZOEK NOODZAKELIJK In het Algemeen Politieblad is opgenomen de volgende circulaire van den Minister van Justitie en gericht aan de procureurs-gene raal bij de Gerechtshoven: .Verschillende malen is in den laatsten tijd mijn aandacht gevestigd op de groote toe neming van het aantal branden. Daarbij wordt de onderstelling geopperd dat dikwijls kwaadwilligheid in het spel is. Deze onder stelling ligt trouwens voor de hand als men de slechte economische omstandigheden in aanmerking neemt, die veroorzaken dat in menig geval door brandstichting min of meer 'oordeel behaald kan worden. Met het oog op het bovenstaande verzoekt de minister den procureurs-generaal de aan dacht van de onder hen ressorteerende offi cieren van justitie en van de politie in hun ressort op het bovenstaande te willen vesti gen en verder te bevorderen dat daaraan de volle aandacht gegeven wordt. Het betreft hier zeer ernstige strafbare feiten. Op het- opzettelijk brandstichten met gemeen ge vaar voor dooden staat een maximum gevan genisstraf van twaalf jaar, op een der ge- qualificeerde vormen van dit delict zelfs le venslange gevangenisstraf, op brandstich ting ten nadeele van een verzekeraar op zich zelf staat een gevangenisstraf van ten hoog ste vier jaar. De justitie en politie zullen derhalve bij iederen brand een nauwkeurig onderzoek in te stellen hebben en indien ver moeden van strafbare feiten rijst dit onder zoek met de meeste diligentie en-nauwkeurig heid hebben voort te zetten, waarbij uiter aard indien noodig overeenkomstig de voor schriften en bevoegdheden van het Wet boek van Strafrecht een deskundige kan wor den geraadpleegd, zoo aannemelijk is dat deze meer licht in een verdacht geval kan geven. Gaarne zal de Minister zien dat aan deze aanschrijving het noodige gevolg wordt ge geven. prof. ir. c. l. van der bilt Onze parlementaire redacteur schrijft ons: In he>t Vad. van Dinsdagavond verscheen een eenigszins opzienwekkend „ongevraagd advies", waarin de Haagsche liberalen op gewekt werden om het voor dén Haag in de Tweede Kamer zittend lid Prof. v. d. Bilt aan den kant te zetten en hem te doen ver vangen door het Haagsche raadslid mr. v. Beresteyn. Het bestuur van de Haagsche af deeling van den Vrijheidsbond had prof. v. d. Bilt reeds doen weten, dat hij goed zou doen plaats te maken voor een ander van wien meer liberale stuwkracht zou uitgaan. We kunnen weinig bewondering hebben voor de methode om op deze wijze te trach ten iemand vrijwel onmogelijk te maken, te meer nu achteraf blijkt, dat het alleen het afdeelingsbestuur is, waarvan deze actie uitgaat Aanvankelijk was prof. v. d. Bilt geneigd zich tegen deze onwaardige poging om hem een beentje te lichten, te verzetten. Hij heeft daarvan echter afgezien om verschillende redenen. Een der voornaamste is wel, dat vanuit Delft sterke aandrang op hem is ge oefend om zijn professoraat in de electro- techniek dat tijdens 't lidmaatschap van de Tweede Kamer in den vorm van een privaat-docentschap is voortgezet weer ten volle te gaan vervullen. De neiging om daartoe te besluiten was reeds aeer sterk nog voordat van actie voor een candidatuur v. Beresteyn sprake was, zoodat, wanneer men fatsoenlijk bij hem was komen praten, prof. v. d. Bilt zeer waarschijnlijk geheel vrijwillig zou zijn teruggetreden en men hem niet, door een artikel in het Vad. het mes op de keel had behoeven te eetten. Na gevoerd overleg met curatoren her T. H. S. staat het thans wel vast, dat prof. v. d. Bilt weer als hoogleeraar gaat optreden. Tc meer, omdat, naar we in de N.R.Ct. lezen op deze wijze een plaats open kan komen voor den heer Kempen, de Indische specia liteit van de liberalen. Deze is verleden jaar wegens ziekte vrijwillig afgetreden en het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond stelt er prijs op hem weer in de Kamer te brengen. Vooral op dezen grond heeft prof. v. d. Bilt besloten zich terug te trekken. Dit besluit was genomen eer het artikel in het Vad. verscheen. De heer v. Beresteyn is dus nog aller minst zeker van den vurig begeerden Kamer zetel. Het gebeurde werpt intusschen een wei nig fraai licht op de manieren in de liberale politiek. Beschaving schijnt daar vaak niet veel anders dan een vernisje! Als 't om een Kamerzetel gaat kan er bij deze fatsoenlijke menschen zoo wat alles bij door. Het gebeurde deert prof. v. d. Bilt niet. Erger is het vermoedelijk voor den man te wiens behoeve men getracht heeft hem den politieken nek te breken. academisch ziekenhuis te leiden MASSA-ONTSLAG Ongediplomeerd personeel blijft Gisteren heeft de directeur van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden aan negentig verpleegsters, meest gediplomeerden, tegen l Januari a.s. ontslag aangezegd. In het al gemeen wordt ongediplomeerd personeel in dienst gehoudenl Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Giessen-Oudekerk, J. D. Kleyne te Willige-Langerak. Te Kockengen (U.), cand. M. J. Lekkerkerker te Delft. Te Makkum en Cornwerd. Chr. J. Schweitzer te Amsterdam. Te Heveskes en Oterdum (Gr.), cand. P. J. van Leeuwen te Winscho ten. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Wilnis, Dr. F. L. Bos, prop. te Uithuizen. Naar Oudega (W.), cand. C. Bos te Leeuwarden. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Door het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Hol land is na examinatie 'tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Hervormde Kerk toegelaten de heer F. H. Landsman, Valkstraat 44 te Utrecht, Theol. cand. aan de Rijksuniversiteit AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. J. J. Berends, pred. der Geref. Kerk te Veenendaal, hoopt, wegens ingang van zyn emeritaat, Zondagavond 16 October a.s. af scheid te preeken, na des morgens, in ver band met zyn 40-jarige ambtsvervulling, een gedachtenisrede te hebben gehouden. Voornaamste Nieuws* (Blz. 1) Gouverneur Rutgers komt naar Nederland. Het Congres van den Alg. Nederl. Bouw- arbeidersbond verwerpt de met instemming van de regeering tot stand gekomen overeen komst met de werkgevers. (blz. 2) Henderson laat zich optimistisch uit over de Ontwapeningsconferentie in verband met de eischen van Berlijn. De ramp in Algiers. Japans Mandsjoerije-politiek. Gandhi zou uit de gevangenis gelaten wor den doch in zijn huis bewaakt zoodra hij gaat hongerstaken. (Blz. 5) Financieele problemen. Het geld. V, van Hellevoetsluis bevestigd door Ds. Th. M. Loran, van Brielle, die Openbaring 1 20 tot tekst had. Den bevestigden werd toegezon gen Gezang 91 3. Des namiddags verbond Ds. van Evert zich aan zyn nieuwe Gemeente met een intreepredikatie over Matth. 6 10a. Na verschillende toespraken werd den nieuwen leeraar Gezang 96 tweede gedeelte toegezon gen. De heer B. Huisman te Werkendam hoopt Zondag 18 September a.s. afscheid te nemen als voorganger van de Oud-Geref. Ge meente aldaar en Zondag 25 September d.a.v. zijn intrede als zoodanig te doen te Rotter dam (lokaal Het Oosten). Men schryft ons: Ds. J. van der Vegt, overgekomen van Doesburg, deed gisteravond zijn intrede bij de Chr. Geref. Kerk te Vlaardingen met een predikatie over Joh. 1 29b: „Zie het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt". Ds. van der Vegt bepaalde zijn talrijk gehoor by Johannes' eerste aanwijzing van den Chris tus, en wees daarbij in het bijzonder op: 1. de aankondiging van Christus als een Lam; 2. door God gegeven; 3. dat de zonden der we reld wegneemt; en 4. als noodzakelijk middel tot verlossing. Vervolgens richtte de leeraar toespraken tot den Kerkeraad, de Gemeente, de catechisanten, het Centraal Bestuur der Jeugdvereenigingen, het Gemeentebestuur van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, verte genwoordigd door Burgemeester A. van Wal- sum en Wethouder A. de Haan, en den Bur gemeester van Vlaardinger-Ambacht, de lieer J. Luyerink. Namens Kerkeraad en Gemeente werd het woord gevoerd door ouderling C. Post, waarna de Gemeente haar nieuwen leeraar Psalm 134 vs. 3 toezong. Tenslotte werden nog woorden van welkom uitgesproken door Ds. G. W. Alberts, em.- pred. te Schiedam, die gedurende 2^s jaar als catechiseermeester hier had gediend; door Ds. S. van der IVfolen, van Rotterdam, als consu lent en namens de Classis Rotterdam; en door een broeder ouderling van de Kerk van Schie- EVANGELISATIE Bond van N. H. Evangelisatiën. De Bond van Evangelisatiën in en ten bate der Ned. Herv. Kerk heeft zijn 40ste jaarlijk- sche vergadering, onder leiding van den voor zitter, Mr. C. A. Star Numan, gehouden. De secretaris van den Bond, Ds. E. Syperda, gaf een overzicht van den groei van den Bond in de afgeloopen veertig jaren. Het aantal aangesloten Evangelisatiën steeg in dien tyd van 5 tot 83. Uit het jaarverslag van den penningmeester Mr. M. P. van der Hoop van Slochteren, bleek dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar be droegen f 1565, de uitgaven f 899, zoodat er een batig saldo is van f 666. De penningmeester, die nu 25 jaar de finan ciën van den Bond beheert, werd gehuldigd door Ds. Syperda, die hem namens het bestuur een geschenk aanbood. De aftredende bestuursleden Mr. S. M. van Haersma Buma, Mr. M. P. v. d. Hoop van Slochteren, Mr. L. W. F. baron Prise en Mr. C. A. Star Numan werden herkozen Mr. C. de Roon Swaan, lid van het bestuur, heeft op deze vergadering een inleiding ge houden over: De Protestantsche Kerk in Ned.- Indië, welke inleiding door de aanwezigen met groote aandacht werd gevolgd. Gemengd Nieuws. NOG TE SLECHT VOOR EEN WERKLOOZE Dezer dagen werd volgens „de Zuid Lim burger" aan de woning van den schoenmaker Sch. aan de Schaesbergerstraat te Kerkrade diens fiets ontvreemd. Later stond het kar retje weer op de plaats waar het vandaan gehaald was, met het volgend schryven: „Freund Habe mir die freiheit genom- men mir diese alte Karre ein paar tage zu adoptieren um nach Cöln zu fahren. De reise ist diese nacht beëndet, nur vier mal unter- wegs gerepariert. Da ich arbeitlos bin und kein geld habe um neue bande zu kaufen bring ich in dieses mahl zu dir zuruck. Passé auf em neksten mahle". (Hoofdletters ontbraken letterlyk overgenomen). INVAL IN EEN NACHTHOL. Te Amsterdam deed de politie 's avonds een inval in een kroeg in de Nes, waar zij een zestigtal mannen en vrouwen aantrof en in arrest stelde. Onder de vrouwen waren uit het buitenland, die beweerden hier ver dwaald te zijn, en onder de mannen waren inwoners van Hilversum en Bussum- Er werd niet alleen gedronken en ged.inst, maar er peschfedden ook onzedelijke dingen. Tegen der kroeghouder werd procesverbaal opge maakt wegens overtreding van de drankwet en andere strafbare feiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1