DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS DANK- EN BEDESTOND VOOR HET CHR. ONDERWIJS REDE DS. D. A. v. d. BOSCH Gisteravond is in de Hooglandsche Kerk vanwege het locaal-comité van de Unie „Een school met den Bijbel" een danlc- en bede stond gehouden voor het Christelijk Onder wijs. Na te zijn voorgegaan in gebed sprak een der leden van het Comité, de heer J. K a l s- b e e k een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen het kerkgebouw was geheel gevuld waarin hij speciaal welkom heette den spreker van de-zen avond Ds. D. A. v. d. Bosch uit den Haag en de kinderen die den avond met zang zouden opluisteren. Nadat de kinderen eenige liederen hadden gezongen was het woord aan Ds. v. Bosch, die begon met te vertellen een w schiedenis uit den nacht waarin de stad Pompeji door de uitbarsting van de Vesu vius werd verwoest, de geschiedenis van een moeder die met haar zieke kind trachtte te vluchten, maar door de aschregcn werd ver rast en met de arm om haar kind geslagen den dood vond. Hierin ligt een diepe gedachte, tot in den dood had zij haar kind niet losgelaten, 't Is ook het beeld wat het bij iedere moeder, bij lederen vader moet zijn, om in de sterk be wogen tijd onze arm vast om onze kinderen geslagen te houden. We leven in een angsti- gen tijd, midden in de wereld staat een vuurspuwende berg, die de lava uitstort over grooten en kleinen. Moeten we daarom niet wegvluchten, daar waar veiligheid is? Spr. wijst hierbij op de eenige veiligheid, die daar is in de armen van Christus. Verstaan wij, als ouders, de roeping die we hebben tegenover onze kinderen? Als uitgangspunt ter beantwoording op déze vraag kiest spr. Spreuken 27:2.1b: „Zet uw hart op do kudde." Dit is een woord dat zich keert aan don eenen kant naar de ouders aan den anderen kant tot de onderwijzers. Dat we een Christelijke School mogen hebben is een groot voorrecht, maar laten we toch niet vergeten, dat groote voorrech ten groote verplichtingen met zich brengen. Het is ook een voorrecht kinderen te mogen bezitten, want zegt Gods Woord het niet: Kinderen zijn een erfdeel des Heeren? Maar als God ons kinderen toevertrouwt, legt Hij ook een groote verantwoordelijkheid op ons, hebben we tegenover de kinderen een taak en roeping. God heeft ze ons ge geven, maar Hij zal ook rekenschap over die kinderen van ons vragen. Het is alleen niet voldoende dat gen dat we een Christelijke school hebben, maar er zit een sterke roeping achter, zoo als ons tekstwoord dan ook zegt: Zet uw hart op de kudde. In de eerste plaats zal gezien moeten worden, dat onze verantwoor delijkheid persoonlijk is tegenover God, maar dan zullen wij in de tweedie plaats ook moeten zien. dat het zwaarte punt van de opvoeding ligt in het huisgezin. Dit kan, alzoo Ds. Van den Bosch, de ouders, vooral de Christen-ouders niet zwaar genoeg op het hart gebonden worden. God zegt in Zijn Woord: zet uw hart op de dingen, in de voornaamste plaats op het geestelijk heil van onze kinderen. Velen ouders laten in deze wereld hun kinderen maar gaan, dit echter wel in overeenstemming met het woord van onzen tekst?. Dragen we onze kinderen wel op aan God? Ja, toen ze ziek waren, toen hebben we voor hen geworsteld, maar we zullen hebben te worstelen voor hun ziel. In het gezin zullen we moeten beginnen geïllustreerd door het voorbeeld. In het ge bouw van de opvoeding moet staan: „Eerste steen van het opvoedingsgebouw is gelegd in het huisgezin." Tot zijn derde en laatste punt komende, bespreekt spr. de opvoeding door de school, zij zal aanvullend werk moeten doen voor de opvoeding in het huisgezin. Een groot belang is het daarom dan ook, dat we ons afvragen, waar sturen we onze kinderen naar toe? Aan wien vertrouwen we ee? Het eenig antwoord daarop is: wo stu ren ons kind daar, waar wat wij er in ge bracht hebben, zal worden aangekweekt Spr. behandelt voorts de vraag, wat is Chr. Onderwijs. Het zal niet oppervlakkig moeten zijn, maar het zal tot op den bodiem moeten afdalen, daar liggen de parels. Spr. heeft respect voor de mannen en vrouwen, die bij het Chr. onderwijs arbeiden en die verstaan hebben het woord: Zet uw hart op de kudde. Onderwijzer zijn is een vak, maar Christe lijk onderwijzer zijn is een ambt en omdat het een ambt is, daarom moet er in de Chr. gezinnen Voor worden gebeden, 't Is een ambt, een geweldige verantwoordelijkheid, maar aan den anderen kant een heerlijk ambt. Laten we God vragen om Zijn kracht, dan kan er zegen vanuit gaan als huisgezin en school samenwerken. God stelle, alzoo eindigde spreker zijn ernstige rode, die on der de grootste stilte werd beluisterd, het onderwijs onder U tot een rijken zegent Ds. v. d. Bosch ging tenslotte voor in dankgebed. TAPTOE OP 1 OCTOBER Ook dit jaar weer zal aan den vooravond van het 3-Octoberfeest de groote taptoe ge houden worden met een huldebetuigipg bii het standbeeld van burgemeester Van der Werf. De vooravond wil ditmaal zeggen Zaterdag 1 October, omdat de feestdag op Maandag valt. We wekken gaarne alle vereenigingen in Lel den op om aan de taptoe deel te nemen. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in ons blad van gisteren. DR. E. J. DIJKSTERHUIS. Dr. E. J. Dijksterhuis, toegelaten als pri vaat-docent in de geschiedenis van de Wis kunde, zal zijn lessen aanvangen met een openbare les op Woensdag 5 October des namiddags te 4 uur in do LeidsChe Univer siteit. LEIDSCH STUDENTENCORPS Voor het lidmaatschap van het Leidsch Stu dentencorps hebben zich gisteren aangemeld 98 candidaten, verdeeld over de faculteiten als volgt: rechten 54, vereenigde faculteiten 3, medicijnen 27, wis- en natuurkunde 6, letteren S, theologie 0. JUBILEUM J. KOOREMAN. De heer J. Kooreman herdacht heden den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad als magazijnknecht bij de N. V. Kon. Nod. Fabriek van Wollen Dokons Vh. J. C. Waal- berg en Zoon, alhier. De jubilaris werd hedenmorgen ten kan tore door de directie ontvangen en door den oudsten directeur gecomplimenteerd, die hem het gebruikelijke geschonik onder couvert overhandigde. Hierna werd de lieer Kooreman door het personeel gefeliciteerd, namens hetwelk them een cadeau en bloemen werden aan geboden. De heer Kooreman bracht verder den dag in den huisclijkcn kring door. SPECIAAL VOOR DIEGENE, die loopend of staand hun dagtaak moeten vervul len, die dus ontzettend veel van hun voeten vergen, hebben wij -een HEEREN-BOTTINE, met ingebouwde Steunzoolen, in een prima kwaliteit, voor slechts 7.75 H. S I M O N I S HAARLEMMERSTR. 138 Telefoon 699 VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN VAN M.S.G. ALGEMEENE VERGADERING. Gisteravond werd in de Burchtzaal van Hotel „Den Burcht" de 21ste algeme-ene le denvergadering gehouden van de Vereen, tan Oud-leerlingen van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitriw 'ice-voorzitter, de heer D. van Lith, presideerde die vergadering, wegens afwe zigheid buitenslands van den voorzitter, den heer O. S. Knottnerus. Spr. (verheugde zich over de g komst en memoreerde, dat dit jaar einde lijk de bibliotheek van M. S. G. geordend is, zoodat do oud-leerlingen eerlang van de ze bibliotheek gebruik zullen kunnen maken. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, don heer H. H. Verhuist, ge lezen, werden onveranderd goedgekeurd. Aan het hierna uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij, dat het afgeloopen jaar e stil jaar is geweest. Gememoreerd wordt, dat de bibliotheek 3 catalogus der 1600 boek- en plaatwerken van M. S. G. thans gereed is. Aan den heer ir. I. J. Raidemaker en den directeur der school, ir. R. J. Verwijs, wondt hiervoor dank gebracht. Do propaganda-commissie der vereeniging heeft goed werk in het afgeloopen jaar ver richt. Daarbij geeft het overleg tusschen de Ver. van Oud-leerlingen en de V. v. M. de verwachting dat in den vervolge samenwer king mogelijk zal worden. Het ledental liep terug van 199 tot 180, terwijl enkele werklooze leden voorloopig vrijgesteld werden van contributie-betaling. 1-Iet aantal donateurs bleef op 16 gehand- 'hrfafd. Dit verslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Het financieel verslag gaf het vorig jaar 'n batig saldo van f 835,87, dit. jaar is dit geklommen tot f 1083,35. De ontvangsten be droegen f 518,07, met het saldo f 1353,94, de uitgaven waren in 1930 f 525,23^, dit jaar slechts f 270,29. Ook de penningmeester, de heer Schreu- der, werd, na gunstig rapport der kascom- missie, dank gebracht voor zijn keurig ver slag en zijn uitstekend beheer. Hierna was 'die bestuursverkiezing aan de In de (vaeature-Arnoldus werd gekozen de heer O. A. M. Bik, terwijl de aftredende le den, de heeren H. H. Verhulst, L. Th. van der Laken en R. Veenhuizen worden her kozen. kasnazieners werdlen benoemd de heeren H. v. d. Ouweelen, J. N. Bouter Jr. en H. van Bcrkel. Hierna kwamen de voorstellen van het bestuur aan de orde. Voorgesteld werd wederom een gift ter heschiOcking te stellen van het bestuur van M, S. G. De voorz. herinnerde eraan, diat in twee jaar geen bijdrage geschonken was in verband met de strubbelingen over de uit gave ivan den catalogus der bibliotheek, thans is de uitgave werkelijkheid geworden en eenigszins als dank daarvoor stelt het bestuur thans voor een bijdrage in de druk kosten te geven van f 150. De secretaris leest hierop de In vehband daarmede gevoerde correspondentie en on derhandelingen, waarna 't bestuursvoorstel bij acclamatie werd goedgekeurd. Hierna bracht de voorzitter ter sprake de samenwerking tusschen do Ver. van Oud leerlingen en de Vereen, van leerlingen van M. S. G., waarvoor hij het woord verleende aan den heer L. Th. v. d. Laken, den voor zitter der Propaganda-Commissie. Deze bracht -do gevoerde correspondentie en vergaderingen dienaangaande gehouden ter tafel en deelde mede, dat een voorstel der Propaganda-Commissie de leden 'der Vereert van Maithesianen nog twee jaar lid wil la de oud-leerlingen der V. v. M., om hen daarna te doen overgaan naar de V. v. L. Dit voorstel werd door de V. v. M.-verga- dêring met 11—10 stemmen verworpen. Daarop werden nieuwe voorstellen, vooral ten aanzien van de 'financiën, gedaan, waar mede het. bestuur van de V. v. M. in prin cipe accoord ging. Volgens de voorgestelde overgangsbepalingen, waarbij de oud-leer lingen van V. v. M. automutisoh overgaan naar de V. v. O., zou de kas van V. v. M. een schade van f 73 per jaar lijden. De be sturen dier beide vereenigingen dienen die financieele kwesties nader te regelen. Dit voorstel werd met 164 stemmen goedgekeurd. Na rondvraag werd de vergadering met in dankwoord van den heer .van Lith ge- sloten. SCHOOLWEDSTR1JDEN VAN A.S.C. EEN RECORD-AANTAL INSCHRIJVINGEN De schoolwedstrijden om den Leidsch Dag blad-wisselbeker zullen dit jaar worden ge houden op de Zaterdagen 17 en 24 Septem ber en 1 en 8 October. Er hebben niet minder dan 16 scholen in geschreven n.l. de bekerhoudster Chr. H.B.S. en voorts de Gem. en R.K. H.B.S.de Gem. en Chr. Kweekschool, de Ambachtsschool, Kennis en Macht, Genootschap M. S. G. (2 ploegen), Ulo-School Hibma, Chr. School de Reuver, Centrale School Bloemink, R. K. School Snijders, Avondschool van Leeuwen, Gymnasium en Instrumentmakers. De in de wedstrijden uitkomende spelers moeten leerlingen of leeraren zijn van de school, welke zij vertegenwoordigen met dien verstande, dat het geoorloofd is in een elftal ten hoogste drie oud-leerlingen op te nemen, die de school in den cursus 1931—1932 nog bezochten. De aanvoerders verplichten zich door het spelen van een wedstrijd, op eerewoord, geen ongerechtigde spelers te laten uitkomen. Elke overtreding van art 2 heeft onher roepelijk uitsluiting van het betreffende elftal ten gevolge. Alle wedstrijden beginnen stipt op het aangegeven aanvangsuur. Een elftal, dat vijf minuten na het vastgestelde aanvangsuur minder dan acht man in het veld brengt wordt onherroepelijk uitgesloten. De wedstrijden duren in de voorronden 2 maal 20 minuten; in de halve eindstrijden 2 maal 30 minuten en in de eindstrijden 2 maal 45 minuten. In alle wedstrijden, de eindstrijden uitge zonderd, beslissen bij een gelijk spel drie strafschoppen, of zooveel maal drie straf schoppen als noodig zijn om een beslissing te verkrijgen. Bij een gelijk spel in de eindstrijden wordt 2 maal 7V2 minuut verlengd. Is de stand na de verlenging nog gelijk dan be slissen strafschoppen. Het programma luidt volgens de gister avond gehouden loting aldus: Zaterdag 17 September: uur: A. R.K. H.B.S.—Gera. H.B.S. (G.P.) B. School Snijders—School Bloe mink (K.P.) 2.50 uur: C. Mathesis BAmbachtsschool (G.P.) D. Avondsch. van LeeuwenChr. Kweekschool (K.P.) 3,40 uur: E. Instrumentmakers.—Kennis Macht (G.P.) F. School De Reuver—School Hib ma (K.P.) 4.20 uur: G. Chr. H.B.S.—Gymnasium (G.P.) H. Gem. Kweeksch.Mathesis (K.P.) Zaterdag 24 September: 2.uur: M. Winnaar CWinnaar A (G.P.) I. Verliezer GVerl. H (K.P.). 2.50 uur: N. Winn. G—Verl. H (G.P."). 2. Verl. A—Verl. B (K.P.). .40 uur: P. Wjnn. FWinn. D. (G.P.). 3. Verl. E—Verl. D (G.P.). 4.30 uur: R. Winn. EWinn. B (G.P.). 4. Verl. C—Verl. F (K.P.) Zaterdag 1 October: uur: Y. Winn. P—Winn. R (G.P.)'. 5. Winn. 5—VVinn. 6 (K.P.). 3.15 uur: Z. Winn. M—Winn. N. (G.P.). 6.. Winn. 1Winn. E (K.P.). werd het werk uitgevoerd met als onHer- aannemers de heer W. Barreveld, metsel werk en de heer H. Hoogendoorn, schilder werk, allen hier woonachtig. STREMMING VERKEER De Hoofdingenieur-Directeur van Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Hlolland en Utrecht maakt bekend, dat ten behoeve van herstellingswerken aan de ophaalbrug over de schutsluis in de Gouwe, liggende in den Rijksweg No. 11, gedeelte Leiden- Bodegraven, het verkeer met motor-, rij- en voertuigen over die brug naar behoefte tel kens gedurende tijdvakken van ongeveer een half uur gestremd zal zijn, waarna gelegen heid tot passeeren zal worden gegeven, zulks telkens tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens, van Zondag 18 September a.s. af tot en met Woensdag 21 September d.a.v of zooveel korter of langer als noodig za blijken. BOSKOOP bekroning Door de vereeniging „Boom- en planten- beurs" afd. Rozencommissie, is, na keuring over veld en in getrokken toestand toegekend een certificaat van verdienste aan „Gloire du Mude", soort uit de Orleansgroep, eigenaar de heer G. de Ruiter te Hazerswoude. openlucht concert De Chr. muziekvereeniging harmonie „Con cordia" heeft, begunstigd door een prachtige zomersche avond, onder leiding van hare di recteur den heer J. Noordanus uit Leiden concert gegeven in de tent staande op een ter rein aan de Dorpstraat. Het programma dat in hoofdzaak uit marschen bestond werd keu rig en vlot afgewerkt. De belangstelling enorm. KATWIJK SANDTLAANBRUG. Ook vandaag kan de Sandtlaanbruig nog niet voor het verkeer worden opgesteld, hoe wel het aanvankelijk in de bedoeling lag. De openstelling zal nog wel eenige dagen aanloopen. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Opheffing. Boai-Ton-Engros (B.T.E.), Lei don, Haarlemmerstraat 287. Radio-Electr. en El eet r. medische apparaten. Wijziging. 13 Sept Alpihensche Bank, Alphen a. d. Rijn, Schoolstraat 2. Overl. Comm.: L. C. Jongenburger, Alphen a. d. Rijn, d>d. 25 Juli 1932. Raldia David le Feber, Leiden, Rijn- en Sohiekade 48, handel in radio en electr. teohn. apparaten. Wijz. uritgeoef. bedr. in: Electro-MedisChe Apparaten en Apparaten voor Radium-Terapihie. Wijz. hamdelsn. in: David le Feber. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uui 18i/2 rr. c. Ziwemtinrichting De Zijl 9 uiur I6V2 Kr- C., 12 uur 17i/£ gr. C. DE WERKLOOSHEID Op 14 Sept. 1932 waren by den Arbeids beurs 3187 werkzoekenden ingeschreven. Op denzelfden datum van het vorig jaar bedroeg dit aantal 1119. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: J C L Lolkes de Beer—-BI Wot T.' V E van den HoekQroenenberg z.; J PIBtde Vrloa d.: C M Lammevan den Dop d.; J VVot- solnur— Mulder z.: A Bulthuis—van Varlek z. OVERLEDEN: O TielkomeUervan Mastrlgt 70 J.J A Marks jd. 65 J. OEHUWD: j Devilee en W Betgen; P H ter Haak wedn en C M do Goede W T van Hugten en C van dor Moll H Klein cn C k'l'ln: T W van dor Kluut on A Chr M Huner: A van Wostbrook on W E van 1 G J Jager cn H M Staal. ONDERTROUWD: N Vogt 27 MeU 33 j Zaterdag 8 October: - uur: Verl. y—Verl. Z (G.P.). Verl. 5—Verl. 6 (K.P.) 3.15 uur: Winn. Y—Winn. Z (G.P.). Win. 5—Wnin. 6 (K.P.). De wedstrijden G.P., worden gespeeld op het groote terrein achter Pomona. De wed strijden K.P., worden gespeeld op het kleino terrein achter Pomona. Afkeuring der terreinen wordt 's Zater dagsmorgens voor 12 uur bekend gemaakt bij den heer Devile, Nieuwe Rijn 26. Bij afkeuring der terreinen schuift het programma automatisch een week op. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN VERKEERSONGEVAL Woensdagavond had in de Prins Hen drikstraat een ernstig verkeersongeval plaats, waar zekere P. M. de B. uit den Haag, die per rijwiel op weg was naar huis, werd aangereden door den motorrijder H. P. O. uit Leiderdorp. Volgens verklaringen van den bestuurder moest deze uitwijken voor een achter hem aankomende motor met zijspan, wat tot ge volg had, dat de motor van O. in aanraking kwam met een vischnet, dat op het rijwiel van de B. was gebonden. Laatstgenoemde kwam daardoor te vallen, waarbij hij vrij ernstige verwondingen aan gelaat en handen bekwam. De op de auto zittende dame viel op straat waardoor zij verwond werd. Het rijwiel van de B. werd vrij ernstig beschadigd. ONTVREEMDING Bij de politie heeft een leerling van de Nutsaimbachtsteekenschool aangifte gedaan, dat terwijl hij de school bezocht, van zijn fiets welke stond in de rijwielbewaarplaats, een electrische lantaarn is ontvreemd. VOOR DE JEUGDIGE WERKLOOZEN B. en W. maken bekend, dat van gemeente wege worden ingesteld ontwikkelingscursus sen voor jeugdige werkloozen van den leef tijd tot en met 24 jaar. Deelnemers kunnen zich aanbelden in de Nutsambachtsteekefi- school, op Maandag 19 Sept. a.s. 's morgens van 1011 uur en 's middags van 34 uur. Nader zal het programma der onderwijs- vakken worden bekend gemaakt; voorloopig zij medegedeelde dat onderwijs zal worden gegeven aan bouwvakarbeiders, mach. bank werkers, monteurs, schilders en zoo noodig andere groepen. Het is do bedoeling den cursus te doen aanvangen 1 Oct. a.s. NIEUWE PASTORIE GEREF KERK De nieuwe tweede pastorie van de Geref. Kerk (Alphen), welke dezer dagen is ge reedgekomen, was gistermiddag voor ge meenteleden ter bezichtiging opengesteld. Opgetrokken in geel hardkleurige steen met aan de voorzijde een aardig terras met luifel en rond hot geheel breede daklijsten is het geheel een bouwwerk, dat zich volkomen aansluit bij de bebouwing in de Lemzonlaan. Boneden bevat het perceel een fraai entree, ontvangkamer, salon woonkamer, keuken en en bijkeuken en boven ruime studeerkamer, drie slaapkamers, badkamor met daarboven gelegen zolder. Het geheel geeft een zeer goeden indruk ook wat sanitair en hyiöno betreft. Bijzonder mooi zijn de plafonds van Donnaconna. Do architect dc heer W. Brouwer alhier, heeft hiermede wederom een keurig bouw werk tot. stand gebracht, dat hem en ook de uitvoerders alle eer aandoet. Door don hoofd aannemer den heer S. D. van Hemsbergen KOUDEKERK BEDANKT De heer K. Reijneveld (A.-R.) heeft bedankt als lid van den Gemeenteraad. Als opvolger van den heer Reijneveld komt op de A.-R. lijst voor de heer P. Kok. KATWIJK AAN ZEE ONVEILIG DUINTERREIN Het duinterrein ten Zuiden der schietbanen zal de a.s. week onveilig zijn, wegens het hou den van schietoefeningen op Dinsdag en Don derdag van 9—2 en 6—8 uur, Woensdag 9—2 uur, Vrijdag 68 uur en Zaterdag 1S uur. C. DE WIT. f In den ouderdom van 61 jaar overleed alhier plotseling de heer C. de Wit, een algemeen geacht ingezetene. De overledene bekleedde allerlei functies in het publieke en kerkelijke leven. Hij was eigenaar van de sinds jaren be staande beurtdienst KatwijkRotterdam, die hy tot grooten bloei wist te brengen. LISSE P.D.V.L. Hedenavond hervat de P.D.V.L. haar club avonden in gebouw „De Vereeniging", NOORDWIJKERHOUT AANRIJDING Op het kruispunt ZeestraatDorpstraat had een ongeval plaats, dat wonder boven wonder, goed afliep. Een wielrydster kwam/ van de Zeestraat met een flinken gang en werd ge grepen door een luxe-auto. Na bewusteloos binnengebracht te zijn in café Biama, kwam het meisje by en na onderzoek bleek, dat ze slechts een enkel schrammetje had opgeloo- pen. Haar rijwiel was nog geheel intact. De auto had eenige materieele schade. De be stuurder treft geen schuld. tuinbouwcursus By de afd. Noordwykerhout van de L.T.B., bestaan plannen om een tuinbouwcursus te doen geven door een bevoegd leeraar. INLEVERING MILITAIRE KLEEREN De verlofgangers van de lichting 1917 die 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve over gaan moeten op 13 October a.s. des namiddags té 3 uur hun militaire kleeren inleveren te Noordwijk-Binnen in de School aan de St. Jeroensweg. PERSONALIA Aan de Bijzondere Lagere School in de Zilk is tot onderwyzer benoemd de heer W. van der Steen, uit Beverwijk. HERWONNEN LEVENSKRACHT Op 25 September wordt een bloempjesver koop gehouden vanwege het Plaatselijk Comité van „Herwonnen Levenskracht". Natuurlijk koopt ieder een bloempje. OEGSTGEEST diefstal. Weer werden, nu bij den heer Z., 3-tal perentooomen totaal leeggeplunderd. Gelukkig heeft de politie reeds 5 daders opgespoord. BALDADIGE JEUGD. Van een leegstaande villa werden door baldadige jongens ruiten ingegooid. De politie verzoekt alle ouders te willen meewerken deze moedwillige vernielerij te doen eindigen, door hun jongens ernstig te waarschuwen tegen deze kiwaaddoenerij. BEKEURD. Gisteravond werden 5 personen verbali- seerd wegens het niet hebben van een ach- terverliohtiing aan motor of rijwiel. Nabij de Poellaan reed een zware vracht auto in het opgebroken gedeelte van den weg. Het tramverkeer was hierdoor gestremd het duurde geruimen tijd eer de wagen weer op den goeden weg was. Later reed een motorrijder in het openge broken gedeelte. Gevolg een defecte motor. stagnatie Ben auto, geladen met visch, geraakte vlak vóór de Teijlingerlaan onklaar. Het duurde ongeveer tot 8 uur eer de auto weer in orde was. Het verkeer ondervond op dat drukke punt veel hinder, doch, dank zij het optreden der politie, werd het op uitnemende wijze ge regeld. VRIENDELIJK Een dame zag dat een paard van een woon wagen mishandeld werd en maakte daarop aanmerking. Door een tweetal bij die wagen behooorende vrouwen werd zij „beloond" met een slag in het gezicht met een dunne stok. Ook een politie-agent werd met dit wapen be dreigd. Desondanks werden de „dames" toch, met assistentie van den rijksveldwachter, naar het politiebureau gebracht. WADDINXVEEN vacature raadslid De heer G. van Lange heeft bedankt als lid van den Gemeenteraad. Naar wy vernemen is zyn opvolger op de lyst de heer a. den Boon. De aftredende had zitting in den Raad vanaf 1919 en was gedurende dien tijd tevens lid van de bedrijven-commissie. De heer van Lange gekozen op de lyst „Gemeentebelangen" behoorde tot de Vrij: Dem. party; zy'n opvolger tot den Vrijheids bond. BEZUINIGING Op RAADSVERSLAG De heer J. E. van Kuijk die reeds langer dan 26 jaar het raadsverslag heeft verzorgd welk verslag thans dienst deed als offici- eele notulen hoopt in Januari a.s. den dienst met pensioen te verlaten. De kosten van dit verslag werden jaarlijks met inbegrip van het drukken geraamd op f 1250. Teneinde ook op dezen post belangrijk te be" zuinigen doen B. en W. aan den Raad het voorstel de plaats van den heer van Kuijk on vervuld te laten, doch het maken van ee uitvoerig verslag op te dragen aan den ad junct-commies ter secretarie H. c. a. M. Schölvinck voor f 150 per jaar. Plus verme nigvuldiging op de cyclostyle, zal dan het raadsverslag kosten f 250 per jaar. Land- en Tuinbouw. DE BETALING VOOR GELEVERDE TARWE Waarom f 2 wordt ingehouden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Braat over de uitbetaling van slechts f 9 per 100 kg. oor de geleverde tarwe, terwijl de prijs m tens fll zal bedragen heeft de Minister 1 ot volgende geantwoord: Door den ondergeteekende is, na overleg r 0 betrokken belangengroepen en na daartoe ae ^ommtssle van advies, bedoeld In art. 4 Tarwewet 1931. te hebben gehoord, bepaald dat de prijs van de sche tarwe, welk< hem voorgeschreven maalper- worden geleverd f 15 per woordige marktpositie de aan de landbouwers uit te betalen prijs een bedrag van f 12 gemiddelde kwaliteit benaderen. 1 de gemiddeld 1 nog woraen aigeiroitK.i:n tratle, opslag, enz., terwUl s een gemiddeld bewaijr- t worden gebracht, omdat SASSENHEIM concours Gisteren behaalde het R.-K. muziekgezel schap „St. Ambrosius", een tweede prys in de derde afdeeling met 289 punten. AANRIJDINGEN Gistermorgen is het ongeveer 4-jarig knaap je van de familie v. D., uit de Tylostraat, dat achter een melkwagen liep, aangereden door een luxerauto, bestuurd doorben heer H., uit Vogelenzang. De kleine vloog achter de melk wagen vandaan en liep tegen de auto op. Het bleek, dat hy een diepe hoofdwonde had en hy werd direct naar het St. Bernardusgesticnt gebracht. Later is de knaap naar het Zieken- oeten nog worden afgetrolcki. de koeten van administratie, )s van alle tarwi In rekening troel na 1 Januari een bewaarloon wordt uitgekeerd. De prijs welken de verbouwer voor de eerst af to leveren tarwe zal ontvangen, wordt daar door ongetwijfeld ongunstig geïnfluenceerd, zij het dan ook niet belangrijk. Daar de tarwe-organlsatles er rekening mede moeten houden, dat de oogst wel eens aanmer kelijk een gemiddelde van 2500 kg. zal kunnen overschrijden, is het niet anders dan een t standige politiek te achten, dat zij met den betalingsprUs voorzichtig zün. Hlerbü komt dat de Gewestelijke Tarwe-organlsatle ln 2 land maatregelen heeft getroffen voor leming van de tarwe. Dit brengt nogmaals een bijzondere vooorztchtlg- hoid met de uitbetaling rechtvaardigen. Dit iaaf ste heeft natuurlijk geen Invloed op het uitein delijk uit te betalen bedrag per 100 kg. De nabetaling zal geschieden, zoodra blijkt, dat dit mogelijk zal zijn. Ongetwijfeld ware het gewenscht dat de land bouwers direct den vollen pru's konden ontvan gen. Uit het bovenstaande blijkt echter dat dit niet mogelijk is. afgezien nog van het feit, dat het van verschillende nu nog onbekende facto ren zal afhangen, hoe hoog de uiteindelijke prijs zal zün. Niet vergeten mag hierbü evenwc" worden, dat de landbouwers door de snellere af neming die de Zeeuwscho Tarwe-organisatle be vordert. veel sneller ln het .bezit komen eoner voorloopige uitbetaling van f 9 voor gemlddolde kwaliteit dan zU anders in het bezit zouden komen van een lets hoogere ultkeerlng per 100 kg. Voor haar financieele verplichtingen lijkt de in Zeeland gevolgde weg wel de meest juiste De regeling heeft dan ook de Instemming var ondergeteekende. Voor hem ls er geen aanlei ding te bevorderen dat ln die regeling wijziging wordt gebracht. DE PRACTIJK VAN DE CRISIS-VARKENSWET. Ingezonden Naar aanleiding van de mededeelingen van d«n Regeeringscommissaris voor do uitvoering van do Crisis-varkenswet, welke Zaterdag 10 Sept. ook door ons opgenomen werden, ontvingen wij een ingezonden stuk van iemand, die zich „clearinghouse" noemt en waarin deze beweert,.dat de steunverle ning aap de export, die volgens inzender door een heffing: op binnenlandsch verbruik betaald moet worden, niet goed is. Alleen vermeerderd binnenlandsch verbruik en in krimping zou volgens inzender baat geven. Thans krijgt Engeland zijn magere varkens tegen gereduceerde prijs met steun van de Hollandsche consument, en andere -naties consumeeren voordeeliger spek dan de Hol landsche. arbeider. Gemengd Nieuws* het slimme boertje Toen een boer te Heerenveen by het waag gebouw aankwam, bleken zy'n varkens niet het voorgeschreven gewicht van 80 K.G. te heb ben, waardoor ze niet voor den prijs van f 0.30 per K.G. konden worden verkocht, doch ze wogen maar 79 k.G. zoodat ze niet meer dan f 0.24 de k.g. konden opbrengen. „Dat is jammer" zei de boer want nou moet ik weer naar huis om andere te halen, want ik heb natuurlyk wel meer". Het boex-tje wist, altyd volgens de „Tel." in oplossing. By het eerste het beste café aangeland, reed de boer met paard en wagen in de door reed en vroeg den eigenaar of deze hem soms ook aan eèn 40 liter karnemelk kon helpen, GEREFORMEERD TRACTAAT GENOOTSCHAP 1,FILIPPUS"k JAARVERGADERING TE ROTTERDAMS iope Betreffende de jaarvergadering van hjhad bovengen, genootschap melden wij nog, d»n c door den penningmeester van het Genoofeen, schap, Ds. J. Mulder, van Leeuwardee b' het financieel verslag werd uitgebrachen Daaraan ontleenen wij,.dat er aan het ei nét 1 van 1930 een kassaldo was van ruim f 22f>pei Aan het einde van 1931 was er een salcjo ijch kas van f 650.51, daar er in den loop vaP a£ het jaar beleggingsgelden waren opgenomejatsi De penningmeester bracht dank aan dfaan correspondenten voor hun hulp bij het it?e£ nen der contributies, en sprak de hoop uP1" rlat in plaatsen, waar nog geen correspotf* rlentschap bestaat, geschikte personen ziel voor dit werk zullen aanmelden, daar d| een aanzienlijke bezuiniging op de inning» kosten beteekent Ds J. Mulder heeft daarna tevens vei Te slag gedaan omtrent de gratis tractaat-vecywi spreiding. In 1930 en 1931 werden ongeveaoor 121000 exemplaren beschikbaar gesteld vaien. tractaten, en 3451 kalenders. Op de kaleiintl: der-verspreiding was een tekort van f 30(vaai Spr. hoopte dat dit nadeelig saldo doo extra-giften zou kunnen worden gedekt le V Daar Ds. J. J. Berends, die verslag uiuto zou brengen over de tractaatverspreidinjtam ouder de hoogere standen niet ter vergadöng* ring aanwezig was, werd zijn rapport doos 0 den secretaris van het Genootschap voorgever lezen. jeeki Vermelden wij ten slotte nog dat Ds. J. A Tazelaar, aanwezig namens de Geref Kerk van Rotterdam, en eveneens uit naan van de tractaatverspreiding „Gideon", eet kort woord van gelukwensch met deze jaar E( vergadering gesproken heeft, waarbij hij t<^ vens enkele mededeelingen deed omtrent den aybeid van „Gideon". O. m. zeide spif dat „Gideon" in de tien jaren van haar beu 1 staan reeds 7 millioen tractaatjes onder dr' bevolking der Maasstad heeft verspreid. Hij eindigde zijn toespraak met te wijzen Oi op den tijd van Jeremia, die veel gelijkenite heeft met den onzen. Ook toen leek het, dat dfe e arbeid aan de muren van Jeruzalem vruchtegras loos zou wezen, maar wij hebben, evenalirijj in de dagen van den Profeet: de brieveijiet van den Koning, dat het werk zal mogeitent voortgaan toe. Ds. J. Mulder en Mr. L. Stadig werper den in het bestuur herkozen. ^j Niet de heer A. Boot van Groningen] H doch de heer N. Baas, van Amsterdamjian heeft na de koffietafel een referaat gehoutfjei den over: Zielszorg, zooals die in de pracfege tijk der evangelisatie of meer methodisclide° 1 wordt uitgeoefend. Zielszorg, aldus spr. vormt veelal nog hetfle zwakke punt in de evangelisatie. af j Het charisma van de zielszorg bestaat inkeli gave het algemeen menschelijke in iederhet te ontdekken. £jet De eenheid der ziel kan niet gebrokeneiie worden, daaraiede verwerpen wij in dfijjet evangelisatie: a. het rationalisme (0. a. apo-ym logetiek); b. het piëtisme (in den vorm vanlvoo conferenties, jeugddiensten, gebedskringen,!^ biecht-uren en biechtrubrieken, speculeerexx^oe op emoties enz.); c. het methodisme (zon- daarsbank en alle dwang- of toovermidde- len). Als status-quo in de Geref. Evangelisatie zij geconstateerd, dat het verstands- ei voels-element niet ontbreken, maar dat een sprekend wils-tekort. In dit opzicht kun en wij van het Methodisme wel wat leeren Alle doctrinaire methoden en universeele middelen moeten in de zielszorg vermeden worden. Nadat op dit referaat eenige bespre0 was gevolgd, werd de jaarvergadering van het Genootschap op de gebruikelijke wijze' gesloten. Laatste Nieuws. DE VLIEGENDE FAMILIE. LONDEN, 15 Sept. De reedery van het Engel sche visschersvaartuig „Lord Talbot" heeft den Amerikaanschen vlieger Hutching- ton, die zich thans met zyn familie te Alas- tin op Groenland bevindt, aangeboden hem en zyn reisgenooten naar Schotland of Ierland te brengen. Daar er gedurende de eerste maan den geen schip meer zal aankomen, is dit aan bod de eenige mogelijkheid voor Hutchington vóór het volgend jaar van Groenland weg te komen. EEN AANKLACHT VAN GöRING TEGEN VON PAPEN... MüNCHEN, 15 Sept. De „Miinchener Beo- bachter" deelt mee, dat Rijksdag-Resident Göring den advocaat Dr. Frank opdracht heeft gegeven een aanklacht in te dienen tegen Rijkskanselier Von Papen, omdat deze in zyn brief aan Göring den Rijksdag-president er I van beschuldigd de Grondwet te hebben ge- I schonden door den Rijkskanselier niet het woord te verleenen. DE AMERIKAANSCHE OUD-STRIJDERS. voNEwY9RK'-,15 SePteml)er. .Het bestuur van het Amerxkaansche legioen heeft gis teren aan den vooravond van de jaarver gadering te Portland in den Staat Oregon een resolutie aangenomen voor de onmid- delxjke uitbetaling der bonus-uitkeering aan de oud-strijders. Met zekerheid kan worden verwacht, dat ook de jaarvergadeiing van het Amerikaansche legioen het bestuui-s- oordeel zal volgen. Het uit te betalen bedrag beloopt ongeveer twee millioen dollar. In verband hiermee en met de waarschijnlijk heid dat de resolutie door het Amerikaan sche legioen zal worden gesteund, heeft President Hoover nogmaals een verklaring afgelegd, dat uitbetaling van het bedrag voor de begrooting ondraagbaar is; dat al het opbouwend werk er door wordt vernie- Mgd; en dat het Amerikaansche crediet er door in gevaar wordt gebracht KERKNIEUWS NED. HERV. KERK tri Te Giessen-Oudekerk, J- D. Kleyne te Wilüge-Langenüi. Te Kockengen (U.), cand. M. J. Lekkerkerker te Delft. 1, 4- T -Jj.,. üicaoH- uun. aan geil IV liucr KaïntJIIieiK KOI1 1 huis te leiden overgebracht, daar men vrees- waarop bevestigend werd geantwoord, de voor een hersenschudding. 1 De boer gaf elk der beesten 4 liter 1 melk en vertrok toen weer naar het marktter- rein By weging bleken de varkens nu ruim 9 K.G. gewicht te hebben. Vergenoegd streek ons boertje nu zijn 800 ran Is/. 2.4^T~ op' terwijl hy anders maar '90 x f 0.24 is f 189.60 had ontvangen. Met de 40 liter karnemelk, die hem f 2.00 kosten, had hy f 50.40 verdiend. doodelijke val Te Kollum (Fr.) viel eeri 4 jarifr zoontje van Heeger van een wagen. Het kind is aan - inwendige kneuzingen in het ziekenhuis te beesten 4 liter karne- Leeuwarden overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6