*Lirtuur (Courant Gratii TT©T II OCTOBER Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD, ABONNEMENT: yer kwartaal In Lelden en ln plaat- sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- eche zending r>L50 Bij dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad ÏVz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3763 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1932 ADVEBTEN. t E N Van 1 tot 5 regels.L17^ï Elke regel meer.......—^.^...«.~. 0.22V} - Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang WIE ZICH HEDEN ALS KWARTAAL LEZER OPGEEFT, ONTVANGT DE TOT 1 OCT. A. S. VERSCHIJNENDE NUMMERS VAN ONS BLAD GRATIS ABONNE'S OP TE GEVEN AAN ONZE AGENTEN OF AAN DE ADMINISTRATIE Oil nummer bestaat uit TWEE blader REORGANISATIE DER POLITIE Waarom het voorstel der Commissie- Weiter niet bevredigen kan II. (Slot.) De Commissie-Weiter is een bezuinï- gingscommissie. Het lag dus op haar Weg te speuren naar besparing op de politie. Na een algemeen overzicht ge geven te hebben, komt zij tot de conclu sie, dat concentratie bezuiniging kan brengen. Maar onmiddellijk volgt op die stelling de opmerking, dat de commissie bij haar verdere bespreking uitgaat van de wenschelijkheid om het korps mare chaussee te laten, zooals het is. Want het is zoo'n voortreffelijk wapen. Onder die voortreffelijkheid zetten we natuurlijk gaarne een streep; maar wanneer voortreffelijkheid en wensche lijkheid beslissen, dan was er nooit een bezuinigingsrapport gekomen. Van alle kanten en voor alle diensten betoogt men de wenschelijkheid om niet te be zuinigen; maar daarmee zijn we niet klaar. Trouwens, als men op de manier van de commissie door de „voortreffelijk heid" laat beslissen, dan geeft men een onverdiende knauw aan de andere korp sen gemeente- en rijkspolitie. En voorts zou het wel eens mogelijk kunnen zijn, dat een deel van die voor treffelijkheid berust op verhoudingen, welke wij niet gaarne voor onze reke ning zouden willen nemen, omdat we den mensch met zijn ziel en persoonlijk heid niet wenschen op te offeren aan het stelsel en aan de organisatie. De Commissie-Weiter wil bezuinigen. De heer Van Haeften, hoewel tegen stander, heeft er reeds op gewezen, dat er bij de marechaussee te bezuinigen valt. En, wanneer dit niet voldoende mocht zijn, dan verwijzen we naar vele artikelen in „De Christelijke Politie ambtenaar", het orgaan van de Ver- eeniging van Chr. Politie-ambtenaren. Van zeer deskundige zijde is in dit orgaan een toelichting op onze driestar gegeven, welke klinkt als een klok. Wat wij slechts aanduidden is daar met cij fers aangetoond en bewezen. Zeer ver kort komt de berekening hierop neer. Bij de Rij ksveldwacht is 1250 man per soneel; bij de Marechaussee 1150; by het eerste wapen zijn 9 districtscom mandanten, bij 't tweede 23 officieren. Met inbegrip van paard en oppasser kost zoo'n officier jaarlijks f 7400; een districtscommandant van de Ryksveld- wacht kost per jaar f 5200. Leiding en administratie kost bij de Marechaussee, waar naast de 23 officieren 25 admini strateurs zijn: f 223.100; hetzelfde .vraagt bij de Rijksveldwacht f 66.150. Eigenaardig is de opmerking over het aantal adminstrateurs bij de bureaux der Marechaussee. Het zijn er 25, zegt de schrijver. En dan voegt hy er aan toe: „Organiek is dat getal niet juist; doch praktisch wel". Daar schuilt ongewilde humor achter. Toen wij deze dingen met deskundigen bespraken, hoorden wy, dat voor eeni- gen tijd verzocht werd om een mare chaussee, die lichamelijk eenig letsel had bekomen, doch een goede admini stratieve kracht was, op zoo'n bureaux te plaatsen. Het welwillend gestelde antwoord luidde, dat op het bureau die functie niet bestond. Officieel en organiek was dat juist; de papieren organisatie kende dezen functionaris niet; doch in werke lijkheid was hy er wel en werd ook zyn salaris betaald. Maar de ander kon na tuurlijk niet benoemd worden, want de functie bestond officieel niet. Vermoedelijk had de schrijver, die het zoo laconiek meedeelt (en dien wij niet kennen) zoo'n geval op 't oog. Echter, het korps marechaussee is duur en daarover spreekt het rapport- Weiter bijna met geen woord. Want de commissie wil dit korps handhaven. En zy komt daarom met een ander bezui nigingsplan. Zij wil Rijksveldwacht en Gemeentepolitie op het platteland sa menvoegen tot een korps Gewestelijke Politie, onder gezag van den Commissa ris der Koningin en voorts onder de be velen van inspecteurs en brigadecom mandanten. Maar de commissie gevoelt, dat zy hier voor groote moeilijkheden komt te staan. En als voornaamste noemt zy „Overnemen van bedoelde taak door de rijkspolitie, een denkbeeld meer malen naar voren gebracht, zal van de zijde der burgemeesters ernstige bestry ding ondervinden, omdat een dergelijke wijziging de positie van den burgemees ter met betrekking tot de gemeentelijke politiezorg ernstig zal schaden." En, omdat dit bezwaar niet weg te cijferen is, ontwerpt de commissie een ingewikkeld systeem, op welke wyze de burgemeester toch in deze organisatie der politie een leidende functie zou kun nen krijgen: De bevoegdheid van den burge meester, om in geval van stoornis der openbare orde den bijstand van de ge westelijke poLtie te vorderen, zal in de Gemeentewet dienen te worden opgeno men." Ook zullen de burgemeesters geraad pleegd moeten worden bij de vervulling van vacatures. Voelt men nu niet, dat hier alles wringt en knarst. Eerst zal men de ge meentepolitie onder het gezag der bur gemeesters vandaan halen en daarna zoekt men naar middelen om weer ver band te leggen. In dit opzicht kan men niet van de Commissie-Weiter zeggen, dat zy forsche lijnen trekt. Dit kan ook niet anders. Er is nu eenmaal gemeente- en rijks politie; ongeacht het feit, dat de ge meentepolitie vaak voor allerlei karwei tjes aan haar eigenlijke dienst onttrok ken wordt en ondanks de omstandig heid, dat Marechaussee en Rijksveld wacht verschillend georganiseerd zijn. Daarom eischt de logica, dat de ge meentepolitie onder het gezag van den burgemeester blijft zorgen voor de ge wone orde van zaken en dat daarnaast een gereorganiseerde Rijkspolitie komt te staan, welke zoo noodig hulp kan verleenen. Die reorganisatie kan heel veel bezui niging brengen; terwyl men zonder veel moeite rekening kan houden met de eigenaardigheden, welke thans het ken merk van de samenstellende korpsen vormen. Zoo zou een deel zeer wel in kazernes ondergebracht kunnen blijven en als „vliegende colonne" kunnen opereeren. De Commissie-Weiter wijst op het „verbrokkelde, onsamenhangende beeld van het tegenwoordig geheel der politie" en zou het politiewezen als één geheel willen beschouwen. Daar is wat voor te zeggen. De vraag verdient overweging en kan misschien aan de orde komen, om alle politiekorp sen op het platteland te vereenigen in één groot rijkskorps. Want dan zouden niet meer moeilijk heden te overwinnen zyn, dan thans by de samenvoeging van gemeente- en rijkspolitie. Maar die weg wil de com missie juist niet op. Zij handhaaft zon der argumentatie de dure organisatie der Marechaussee en doet dan een slag in de lucht met de zeer ruwe schatting, dat er toch 2 millioen bezuinigd kan worden. Als eenige tastbare bezuiniging wordt echter slechts aangegeven af schaffing van een paar honderd paar den by deMarechaussee. De vraag of bij dit korps, als men het dan wil handhaven, nog meer te bezui nigen is, blijft in het rapport, helaas, onbesproken. Maar deskundigen verze- ren, dat zonder bezwaar alle districts commandanten afgeschaft kunnen wor den, omdat die hun tijd meestal beste den aan het uitzoeken van schietwed strijden, samenkomsten en het door geven van berichten van den Divisie commandant. By dit korps laat (of liet) men de manschappen tijd en geld ver reizen om een kepi te koopen of eenige gymnastiekoefeningen te houden op vele kilometers afstand. By afschaffing der districts-comman- danten zouden er nog overblijven: 4 divisie-commandanten, één depotcom mandant, één toegevoegd officier aan de staf en één officier te Doorn. Dit j onder leiding van één kolonel inspecteur. Het geheele wapen zou dan slechts één officier minder hebben dan de Rijksveldwacht, welk korps 100 man sterker is. Dit zou een bezuiniging geven van ruim f 100.000 en zonder schade. Evenwel, met het gronddenkbeeld der commissie, dat de Marechaussee tot elke prijs in de tegenwoordige organisatie gehandhaafd moet blijven, kunnen wy niet sympathiseeren. Tot heden zijn wij niet overtuigd, dat het vormen van een Rijkspolitiekorps, ongewenscht is. Belangstellenden zullen goed doen kennis te nemen van de artikelen, welke over dit onderwerp in de Christelijke Politie-ambtenaar zijn verschenen en wij refereeren ons geheel aan de ver klaring, namens het Hoofdbestuur van die organisatie afgelegd op de a" ne vergadering te Leeuwarden. Zij luidde als volgt: „De bezuiniging, welke in het rapport-Weiter door de reorganisatie van 't politiewezen ten plattelande wordt voorgesteld zal op niets moeten uitloopen. Wil men bezui nigen, dan moet het op een andere wijze; dan moet by een samenvoeging de Marechaussee naast de Rijksveld wacht genoemd; op deze wijze zou be langrijke bezuiniging op de verhou dingsgewijs, dure leiding der Mare chaussee kunnen worden verkregen :ondcr verzwakking van het politie toezicht. De voorgestelde reorganisatie zal geen bezuiniging, maar zonder twyfel meerdere kosten meebrengen." En wij willen juist een goedkoopere, maar tevens verbeterde organisatie. DE SOCIALISTISCHE DAGBLADPERS GAAT WELTEREN „LOONAFBRAAK" BENEVENS ONTSLAG Naar wij vernemen heeft de naamlooze vennootschap „De Arbeiderspers", onder welken naam de sociaal-democraten hun dagbladonderneming en hun drukkerijen drijven,; het systeem van de commissié-Wel- ter, waartegen in de socialistische pers zoo geweldig gestreden wordt, bijna in elk op zicht gevolgd. Over de geheele linie zijn de salarissen en de loonen aanmerkelijk verlaagd, maar merkwaardig is, dat daarnaast heel wat ontslagen zijn gegeven. Zoo zijn bij enkele drukkerijen, bij de cliché-inrichting en bij de bezorgingsafdeeling een niet gering aan tal menschen ontslagen. Er heerscht groote ontevredenheid. Dins dagavond heeft het personeel van het Am- sterdamsche bedrijf vergaderd in een zeer bittere stemming. De algemeene directie werd scherp verweten, dat zij in geen enkel opzicht had rekening gehouden met de zoo genaamde medezeggingschap, welke, naar het dan heet, bij de Arbeiderspers is inge- De heer Van der Veen, die de directie voert en de commissarissen, allen vooraan staanden in den huidigen strijd tegen d< geering, beroepen zich op de bedrijfsinzin- king en op de verkeerde berekeningen, welke men bij den grootscheepschen opzet van de nieuwe gebouwen en van de samen trekking der onderscheiden bedrijven heeft gemaakt. Zoo had men er op gerekend, dat al de moderne vakbonden hun organen bij de socialistische onderneming zouden laten drukken Dit is niet geschied. Het Spoor- en Tramwegpersoneel en de Bouwvakarbeiders zijn tot dusver met hun orgaan gebleven bij firma Hoonte te Utrecht, waar men al tijd gopd bediend is. De Typografenbond bij de Diamantbewerkersdrukkerij. Deze laatste organisatie verzet zich tegen de overheve ling van deze vakbladen. Dit zou toch be- teekenen, dat dit werk gewoon opgeslokt werd door het groote bedrijf, terwijl dan bi] de firma Hoonte en de Diamantbewerkers drukkerij vele ontslagen zouden vallen. Ook gevoelen de moderne vakbonden in het algemeen er thans ook niet meer voor nog weder geld te storten om de liquiditeits positie der Arbeiderspers te versterken. De vakbonden zitten niet meer zoo dik het geld als vóór eenige jaren. De beleggin gen zijn sterk in waarde gedaald; de werk loozenondersteuningen eischen schatten, en de contributies gaan omlaag. Het personeel is dit alles nog niet duide lijk. Tot vóór kort was het in de socialisti sche pers één lofuiting over den goeden gang van zaken. Daarbij is het opgevoed in een wanbegrip omtrent de verhouding van loon en kosten van het product. Zoo trad hier een groote ontnuchtering in. Tot zoover de ons verstrekte mededeelingen. Natuurlijk laat de socialistische pers van dit alles niets lezen. Lustig zal men doorgaan met de demon straties en vergaderingen tegen de regeering en tegen gemeentebesturen. Stiekum zal mei zelf echter precies zóó handelen. Het weite ren is blijkbaar goed toevertrouwd aan.deze bestrijders. De partij met twee aangezichten behoudt haar eigen karakter. Maar haar positie in het volksleven zal er niet door versterkt worden. Men doet goed in de eerstkomende weken het gebeurde aan de Arbeiderspers goed in het oog te houden. Voor het opdoen van de onmisbare men schen- en partij-kennis is het dienstig theorie en practijk steeds maar weer naast elkaar te plaatsen. De vrijmoedigheid kan soms ook te ver gaan. DE STAKING IN DE KOOPVAARDIJ Voorstellen der Contact-Commissie door de Rotterdamsche zeelieden verworpen DE STAKING TOCH OPGEHEVEN BINNENLAND. STATEN-GENERAAL DE KAMERS WEER AAN HET WERK De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen a.s. Dinsdagmiddag half vier, a.s. Woensdag 11 uur, Donderdag 22 September 2 uur en Vrijdag 23 September 11 uur. In de vergadering van Dinsdag wordt het nieuw benoemde lid, mr C. H. J. A. Janssen de Limpens (R.K.) beëedigd. De vergade ringen van Woensdag, Donderdag en Vrij dag houden o.m. verband- met de beant woording van de Troonrede. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagmiddag 20 September te kwart over drie uur. Aan de orde is dan de aanbieding van de Rijksbegrooting voor 1933 en het opmaken van de nominatie voor het voor zitterschap. DE BEDRIJFSRADENWET Het Regeeringsantwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Bedrijfsradcnwet wordt nog vóór de Troonrede verwacht. CRISIS VARKENSWET DE NORMALE AANVOER-KWANTUMS. In verband met de publicatie van den heer Louwes betreffende dè uitvoering van de Crisis Varkenswet, meent de Nederland- sche Varkens-Centrale goed te doen bekend te maken, welke kwantums zouters door haar als normale aanvoer-kwantums op de markten worden beschouwd: Heerenveen 350; Sneek 800; Groningen 500; Wolvega 1000; Drachten 480; Leeuwarden 900; Alk maar 170; Purmerend 130; Rotterdam 400; Gouda 200; Leiden 80; Utrecht 50. Gelijk wij in een dieel van onze vorige op lage nog konden mededeelen is in een gis termorgen te Den Haag gehouden bespre king tusschen den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij en de Contact-Commissie uit de voornaamste werkgeversorganisaties overeenstemming bereikt over voorwaarden, die tot opheffing van de staking zouden lei den, indien ze door de ledenvergaderingen zouden worden aanvaard. Blijkens een hedennacht door de Contact commissie verstrekt communiqué luiden deze voorwaarden al6 volgt: 1. De bestaande loon- en arbeidevoorwaai den geregeld iin de op 16 Augustus jl. afgi loopen coLlectieve arbeidsovereenkomsten zudlen worden gehandhaafd tot en met 31 Maart 1933 voor de volgende reederijen: Stoomvaart-Mij „Nederland", Stoomvaart- Mij „Rotterdamsche Lloyd", Vereen. Ned. Scheepv.-Mij, Ned. Stoomb.-Mij „Oceaan" Holl. Stoomboot-Mij, Stoomvaart-Mij „Zee land", Batavierlijn. De Kon. Holl. Lloyd zal heit bovenstaande toepassen tot en met 31 Dec. 1932, de Hol landAmerika Lijn tot en met 31 Jan. 1931. 2. Ten aanzien van de algemeene vracht vaart en aJJe andere niet onder 2 genoemde lijn-bedrijven zal de 6tatus quo van de loon en arbeidsvoorwaarden als omschreven onder 1 gedurende een maand, te rekenen van 15 Sept. af, worden gehandhaafd. 3. Gedurende dien tijd zullen partijen on derhandelen over de mogelijkheid om te ge raken tot afsluiting voor de onder 2 be doelde reederijen van nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten waartoe zij zich ge zamenlijk zullen wenden tot de regeering ter verkrijging van medewerking om een zoo ruim mogedijke werkgelegenheid te ver krijgen. 4. Ten aanzien van 'ie weder-tewerketel- liimg van het personeel geldt het volgende: a. de reederijen verklaren geen enkele rancune-maatregel te zullen nemen tegen over leden van hun personeel die tijdens de staking ontslagen werden of op eenigerlei wijze bij de staking betrokken geweest zijn. b. bij het wederom in de vaart komen van schepen wellke tengevolge van de staking stilgelegd werden, hebben de leden van de oude bemanningen voor zoover nog niet ge plaatst, voorrang op het oude schip. Voor zooveel tot het verrichten van werkzaam heden tijdens den duur van het opliggen personeel nooddg is, geldt deze voorrang c. Bij noodzakelijke inkrimping van per soneel wordt het feit van deelneming aan de staking niet in aanmerking genomen. 5. Ten aanzien van de officieren geldt bo vendien, dat zij bij opheffing van de sta king wederom in dienst worden genomen en te werk wqrden gesteld in hun oude functie. Voor zoover terugplaatsing of ont slag wegens inkrimping van het bedrijf moet plaats vinden, zal bij deze terugplaat sing of dit ontslag rekening gehouden wor den met de anciënniteit 6 Geschillen uit het bepaalde onder 2 en 4 voortspruitende, zullen worden beslecht door het scheidsgerecht, ingesteld krachtens de oude collectieve arbeidsovereenkomsten. De directie van de HollandAmerika Lijn en die der Kon. Holl. Lloyd hebben ver klaard, dat ten aanzien van de gages van het civiel pensoneel gedurende het tijdperk, voor hetwelk voor haar maatschappijen de collectieve overeenkomsten gelden, Keen wij ziging zal worden aangebracht. De Kon. Holl. Stoomboot-Mij, die zelfstandig met de Contactcommissie heeft onderhandeld, sluit zich, wat de tijdsduur betreft aan tot 31 Maart 1933. Zij aanvaardt mede de bepalin gen ten aanzien van de weder te werk stel ling en verklaart eveneens geen verandering in de gages van het civiele personeel te willen brengen. In de gistermiddag gehouden vergadering van den Centralen Bond van Koopvaardij- officieren zijn deze voorstellen aan de orde gekomen. De vergadering was druk bezocht en werd gehouden in gebouw Lybelle te Rotterdam. Het bestuur heeft de vergadering geadviseerd deze voorwaarden aan te ne men. De heer Veenstra heeft de voorstellen verdedigd. Medegedeeld werd, dat in eik geval door- gestaakt zou worden bij de Halcyon-lijn, de Emzetco en op het s.s. Ary Scheffer, dat een reglmatigen dienst onderhoudt op Havre, aangezien de directies van deze lijnen gewei gerd hadden de overeenkomst te aanvaar den. Op de mededeeling van den voorzitter dat in elk geval wel een kleine korting op de gages zou moeten worden aanvaard, kwam er uit de vergadering veel \erzet, dat ten slotte werd bedwongen door de mede deeling. dat nog niets vast staat. De voorstellen van de contactcommissie werden ten slotte in stemming gebracht en aangenomen met 421 tegen 121 stemmen en 37 onthoudingen. Een rumoerige vergadering. De Centrale Bond van Transportarbeiders had gisteravond in gebouw Odeon te Rotter dam een huishoudelijke vergadering uitge schreven, tot het nemen van een beslissing over de voorwaarden tot opheffing van de staking. Reeds bij den aanvang der vergadering bleek, dat de oppositioneele leden van de afdeeling sterk vertegenwoordigd waren. Tijdens de debatten kwam het tot harde woorden en de vergadering kreeg een zeei rumoerig karakiter. De heer Brautigam heeft hier het voorstel van de contact-commissie verdedigd. Toen het voorstel ten slotte in stemming kwam, werd het verworpen met 392 tegen 260 stemmen en 12 onthou- In „Kmsinapolskv" te Amsterdam werd gisteravond een ledenvergadering gehouden van de Centrale vatn Koopvaardij-officieren, welke zeer diruk was bezocht en waar de voorstellen werden besproken. Nadat van bestuurszijde de voorstellen waren toegelicht, ie da- rover door de leden niet gestemd, maar zijn zij bij acclamatie aangenomen. Eveneens is dit het geval geweest in de afzonderlijk in het gebouw van de Theo sofische Vereeniging in de Tolstraat gehou den vergadering van de Zeeliedengroep van den Centralen Bond van Transportarbeiders Een opheffing van de staking beteekenden deze beslissingen nog niet; over de resulta ten van de te Rotterdam en te Amsteri.'m gehouden vergaderingen zou de Contact commissie in het gebouw „Xeptunus de N.Z. Voorburgwal vergaderen vo< Direct nadat de Rotterdamsche beslissing .'as gevallen zijn de leden van de contact commissie naar Amsterdam vertrokken, waar togen hedennacht halftwee een spoed vergadering van deze commissie werd ge houden. Na deze vergadering werd in aansluiting op de hierboven reed6 vermelde voorwaar den, de volgende mededeel mg verstrekt: In de gi6ter gehouden ledenvergaderingen van. de Centrale van Koopvaardij-officieren Voornaamste Nieuws* (Blz. 1) Het conflict in de zeevaart opgeheven., (blz. 2) De Duitsche Rij ksregeering en de con trole-commissie uit den ontbonden Rijksdag. De "verkiezingen in Maine, die als graad meter gelden voor de komende presidents verkiezingen in de V. St., vallen uit ten gunste van de Democraten. De Duitsche socialisten tegen de Duitgche bewapeningspolitiek. Ontzettende ramp in Algiers met een trein 'an het Fransche vreemdelingenlegioen. (blz. 3) Staatsprestige. (Van onzen Duitschen cor respondent). (Blz. 5) Vergiftigingsgeval te Vreeland onder ver dachte omstandigheden. (blz. 7) De maansverduistering van gisteravond. te Rotterdam en Amsterdam en van den Centralen Bond van Transportarbeiders te Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Vlaar- dragen wei d de overeenkomst besproken en aanvaard met de navolgende 6temmenver* hcu dingen: ^Centrale van Koopvaardij-officieren vóór 971 stemmen, tegen 120 stemmen, blanco 37 stemmen. Centrale Bond van Transportarbeiders vóór 696 stemmen, tegen 394 stemmen, van onwaarde 12 6temmen. In verband hiermede is door de Contact commissie de staking met Ingang van heden opgeheven met uitzondering van enkede reederijen, die niet bij den Bond van Werk gevers zijn aangesloten on die nog geen rechtstreeksche overeenkomst met de Con tact-commissie hebben getroffen. De voor naamste zijn: Halcyon Lijn, en de Mid- dellandsche Zeevaart Compagnie (Emzetco- Lijn), beide te Rotteidom gevestigd. Bestuurders gemolesteerd. f af,°op van de vergadering van den Centi alen Bond van Transportarbeiders in gebouw Odeon te Rotterdam stond een dich te menigte in de Gouvernestraat nog na te praten over de vergadering. Men bleek zeef ontstemd te zijn ener een uitlating van den bestuurder Esveld, die in de vergadering had opgemerkt, dat een gezin er in dezen tijd wel van een inkomen van f SO smaands kon komen. Toen de beer Esveld naar buiten kwam merkte een van de omstanders op: „Daar gaat-ie nou met z n 80 gulden en z'n jas over z n arm". Op heteelfde oogenblik werd de bestuurder door -en anderen man aan gevallen en bevondt hij zich plotseling in een kluwen van opdring. nd,. ontev nxlenen. Men stompte hem van den oenen kant \an de straat naar den andere. Toen de heer E. ein- eindelijk kans zag een openstaande deur ran een der omliggende woningen binnen vluchten, was hij reeds deerlijk toegeta keld; men had hem beide oogen dichtge slagen. Ook een ander bestuurder liep klappen oo en is daarbij met z'n hand in de punten van een hekwerk gevallen, waardoor hij licht gewond werd. Per auto zijn de hoeren later naar huis ge gaan. De nog gealarmeerde politie behoefde geen dienst meer te doen. De staking opgeheven Laat in den afgeloopon nacht werd be kend, dat de contactcommissie uit de werk nemers, ten spijt van het resultaat te Rotter dam, besloten had de staking op te heffen. Dit besluit wordt, gelijk uit bovenstaand communiqué blijkt, gemotiveerd met de me dedeeling, dat de groote meerderheid van alle leden, die aan de stemmingen in de ■erschillende plaatsen hebben deelgenomen, x>or het aanvaarden van de voorstellen der contactcommissie heeft gestemd. De „Hoogkerk" vertrokken. Gisteravond, nog voor de staking was op geheven, is het s.s. „Hoogkerk", van de Hol landBritsch-Indiëlijn, uit Rotterdam ver trokken. Het soliip had ben bemanning van grootendeels ongeorganiseerde officieren en Laskaarsche schepelingen. Op andere plaatsen Naar wij vernemen, zijn de voorstellen der Contact-Commissie gister ook in de ver gaderingen te Ilorlingen, Vlaardingen, Schie dam en Maassluis aanvaard. De monstering wordt hervat Reeds heden, Donderdag, zal voor de ver schillende schepen, die vertrekken moeten, worden gemonsterd. Wat Amsterdam betreft, vernemen wij. dat niet minder d.in 16 schepen van de K.N.SM, en van de Holl. Stoomboot-Mij 4 schepen naar zee zullen vertrekken De toestand te Rotterdam Vanmorgen w«6 in .do Rotterdamsche ha ven togen de verwachting allcv nor zeer rustig. Bij het Waterschoutsanibt werd druk gemonsterd: vanmiddag zou ten kantore van do HollandAmerika Lijn bemanning orden aangenomen voor het s.s. „Vo'.on- dam", wijl het zich laat aanzien, dat ook te Rotterdam, waar de voorwaarden van de Contactcommissie met een groote meerder heid van stemmen werden verworpen, de king toch op rustige wijze zal worden gelikwideerd. Het feit, dat men bij doorstaken geen uit- keering van den Bond meer zal ontvangen, zaJ hier wol niet vreemd aan zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1