Spoor's geraspte Zwitsersche Kaas Land- en Tuinbouw. HET GELD DE LOONEN IN HET BOUWBEDRIJF REGEERING STEUNT VOOR- LOOPIG TOT 1 MAART 1933 TWINTIG MILLIOEN BESCHIKBAAR GESTELD Maandagmiddag heeft op 't Departement van Binnenlandsohe Zaken weer een be spreking plaats gevonden tusschen de Re- geerings-delegatie, de heeren mr. dr. K. J. Frederiks (voorzitter), C. Zaalberg, mr. Lie- taert Peerbolte, ir. H. v. d. Kaa Bakker, Anth. Folmer en Meyer de Vries eenerzijds en vertegenwoordigers van drie werknemers en drie werkgeversbonden in het bouwvak? anderzijds. De organisaties deelden mede, op welke loonen patroons en werklieden elkaar, behoudens toestemming der leden vergaderingen. gevonden hadden. De Regee- ringsdelegatie vroeg nadere inlichtingen, waarna de conferentie geschorst werd, ten einde de regeering in staat te stellen, haar meening te vormen. Des avonds werd weer vergaderd en mee gedeeld onder welke voorwaarden de Re geering bereid was de bouwbedrijvigheid te bevorderen en de werklooze bouwvakarbei ders te helpen. Deze voorwaarden zijn thans aan de zes belanghebbende partijen schrif telijk medegedeeld in den volgenden brief: „In aansluiting aan de met u gevoerde besprekingen, heb ik de eer u het volgende mede te deelen: De regeering legt zich neer bij de loon- wijzigingen, zooals deze voorloopig zijn over eengekomen tusschen de besturen der bij de collectieve arbeidsovereenkomst in het bouwbedrijf betrokken partijen. Wanneer deze wijzigingen definitief zijn aanvaard, verklaart de regeering zich be reid de navolgende hulp te verleenen, met dien verstande, dat deze hulp voorloopig slechts wordt ver leend tot 1 Maart 1933. In den loop van de maand Februari 1933 zal de regeering, daarbij lettende op den toestand van 's lands financiën en den al- gemeenen economischen toestand, mededee- len ,of zij ook na 1 Maart nog hulp zal ver leenen en zoo ja onder welke voorwaarden. Met inachtneming van bovenstaande be perking, zal de hulp deze zijn: a. de regeering bevordert de beschikbaar stelling van voorschotten voor woningbouw, tot een maximum van 20 millioen gulden. b. De werkloozenkassen van de bouwvak- arbeidersorganisaties, welke partij zijn bij de C.A.O., dan wel van die organisaties, welke der regeering voldoende waarborgen geven, dat zij zich garant kunnen stellen, dat haar leden voor de gewijzigde contrac tueel vastgestelde loonen blijven werken, krijgen extra-hulp op gelijken voet als die welke in dit jaar aan andere werkloozen kassen is verleend. c. de leden van de onder 2 bedoelde mee werkende organisaties worden in de rijks steunregeling opgenomen. Uit het bovenstaande vloeit voort: Ie. dat organisaties in het bouwvak en in s nevenbedrijven (en de leden dier organi saties). hieronder dus begrepen schilders, stukadoors, loodgieters en behangers voor bet bouwbedrijf, welke niet bereid zijn een loonwijziging in te voeren, overeenkomende met die in het bouwbedrijf, niet de hulp zullen ontvangen, omschreven onder b, dan wel onder c; 2e. dat voor de hulp, genoemd onder b en c ook in aanmerking komen de leden van die organisaties, welke zich als organi satie wel hebben bereid verklaard de loon- niet medewerken van andere organisaties wijziging te aanvaarden, doch die door het aan dat voornemen, naar het oordeel dér regeering. geen uitvoering kunnen geven; 3e. dat de regeering aan gemeentebesturen die rijkssubsidie voor steunverleening en werkverschaffing ontvangen, zal verzoeken de leden, behoorende tot organisaties, welke als organisatie geen medewerking verleenen om tot de loonsverlaging over te gaan, voortaan te steunen volgens het tarief, dat plaatselijk geld voor de n iet-ge org a ni seer d e n. Wordt onverhoopt aan eenig verzoek niet voldaan, dan zal de regeering genoodzaakt zijfri, alle subsidie in de kosten van steunverleening en werkverschaffing vóortaan te onthouden. roffelrijmen. Grof geschut ZIEKENGELD BIJ WERK VERSCHAFFING Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is ingetrokken de vast stelling van he«t bedrag ter berekening van het ziekengeld geldende als dagloon voor de bij de werkverschaffing te werk gestelde arbeiders uit de gemeenten Enkhuizen, Lek kerkerk, Haarlemmermeer, Noordwijk, Groenlo en IJ let, en is bepaald, dat voor de berekening van het ziekengeld als dagloon voor de bij de werkverschaffing te werk ge stelde arbeiders uit de na te noemen ge meenten het achter de namen dier gemeen ten vermelde bedrag geldt, ongeacht bij welke werkverschaffing de arbeiders te werk gesteld waren, toen zij ongeschikt tot werken werden: Egmond aan Zee f 2.25, Enkhu/ieen f 2.25, Haarlemmermeer f 2.50, Hillegom f 2.50, Hillegensbeng f 2.75, Lekker kerk f 2.75, Noordwijk f 2.50, Rhenen f 2.50, Saeeenheim f 2.50. IJ let f 2.25. DOMBURG KRIJGT WATER LEIDING De Gemeenteraad van Domburg heeft met 5—2 stemmen besloten, over te gaan tot het aanleggen van een waterleiding, waarbij het water zal worden betrokken van de Middel- burgsche prise d'eau. Door dit besluit, wordt de eerste stap ge daan tot definitieve oplossing van deze voor de badplaats Domburg zoo belangrijke kwes tie. Die de nek niet t Voor den wil van de baroaren, Maar het lekker hebt verdomd* Daverend applaus ging- op bü dar voorlezing van dezen gelukwensen, „Voorwaarts", Zonder me oolc maar te mengen In de sociale strijd Die zich in de zeevaart afspeelt Wijs ik op een kleinigheid: In de mterst-linksche bladen Kan je elke dag zien staan, Dat er niets de hechte eenheid Van de werknemers kan slaan; Zelfs der communisten pogen Is tot heden niet in staat Tweespalt in 't geding te dringen, Die de strijd met lamheid slaat1 En men grijpt naar d' oude leuzel Heel het raderwerk staat stil Links- en rechts-géboren stakers Als uw machtige arm het wil" Het kan zijn, dat er één recht is, Dat de werklui drijft te hoop Maar de overwinning is dan t Voor den Christen niet goedkoop Want ook hier is 't rood princifi4 Van de felle klassenstrijd Even rood en even bitter Even heftig als altijd Hier wordt onze Christen-Werkmait Als hij zwijgen ivil geduld In een sfeerdie van gezwollen Zelfbewustheid is vervuld; 't Groote woord is aan den zwetsert Die in onbeschofte taal, Schamper wijzend op de „Worgwet?'- Schimpen kan op ,,'t kapitaal". i Juist liet daverend getrappel Maakt voor mij weer zonneklaari 't Grof geschut der proletaren Brengt de eenheid in gevaar. (Nadruk verboden.) LEO LENS, DENSDAG 14 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. S De oude kerk van St. Ethélburga, ate in 1291 in Bishopsgate te Londen werd gebouwd, is eindelijk na jaren achter kantoorgebouwen verscholen ij zijn geweestte voorsehgn gekomen. tv.*) De gouden standaard. I hebben reeds den nadruk gelegd op feit. dat geld gecondenseerde koop- it is, dat wij in geld denken, in geld ten en onze contante betalingen in stukken" doen, hetgeen één der vor- ls, waaronder het geld zich in onze eco- ïcihe wereld manifesteert. De hoofd- van het geld is stabiele koopkracht tarvoor dient angstvallig te worden ge- t. Wij hebben verder uiteengezet dat Bid zoowel een binnenlandsche- als een alandsche koopkracht heeft en 'diat om dealen toestand te benaderen deze ten i tijde roet elkander in evenwicht die- e zijn. Om de binnen- zoowel als bui- ïdsche koopkracht zoo stabiel mogelijk lid en alle andere factoren onveran- aangenomen dienen tal van inge- b regelingen, die wij in bet algemeen iernationale munt-politiek kunnen noe- Na tal van experimenten in vroegeren ebben wij ten slotte den gouden stan- i gekregen, of liever gezegd er zijn m varianten hierop een standaard, j n slotte op het goudi gebaseerd is. Bn wij onze eigen munt nemen. De gul s het tiende gedeelte van een gouden g een gouden tientje bevat 6.04S fijn goud (dus goud van 100 pdt ge- I terwijl de aanmunt van gouden tien jan onze munt theoretisch voor een openstaat Met andere woorden, wil ld guldens hebben en kan hij deze op pdere wijze niet verkrijgen, dan zendt jud, laat gouden tientjes aanmunten, hij weet. dat hij steeds voor 6.048 gram oud een gouden tientje kan bekomen i heeft de beschikking over Nederland- jecondenseerde koopkracht. In landpn, - een vrije aanmunt van gouden munt i houden, kan men dus altijd voor een jstelde hoeveelheid! goud, munten la- laan, zoodat men ook altijd op die binnenlandsche koopkracht kan ver in. hoeveelheid goud, beschikbaar in de d is relatief gering en niet voor groote «erdering vatbaar, in allen gevalle niet een vermeerdering, die in verband met de hoeveelheid transacties, die joment worden gedaan. Men vergelijkt 3t beste met een zee, waarin een ri- (troomt de hoeveelheid water, die rivier in zee iloodst, is wellicht voor de benden groot, maar de zeespiegel er niet noemenswaardig door ver- L Het totaal volume transacties in de d dan eens grooter in tijden van hg, dan weer kleiner in momenten jrisis en depressie kan als een zee ai beschouwd ten opzichte van het dat elk jaar in die zee vloeit en dat la rivier zou kunnen worden vergele- jn dan nog wel een kleine rivier. Om- goud, theoretisch gesproken, zeer Fsch is en niet willekeurig in groote leiten kan worden verkregen, is goud pmale tijden een uitstekend middel 5 muntwaarde erop te baseeren. herhalen nog eens ter verduidelij- iwij hebben nu drie fasen: de binnen- •he koopkracht van ons geld; de om- ïngsmogelijkheid in andere munt; de IrachJt van die andere munt in diens II stond In ons blad van 6 Sept. M. J. Kooy, dir. der Nederl. Staalindustrie te Rotterdam, 13 op 5 2-jarig en leeftijd over leden. De hulde der kinderen aan den burgemeester van Ruurlo, den heer van Arkel, die onder groote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Len eenzame soldaat waadt met zijn lastdier door 'n snelstroomende beek bij Berchtesgaden in Beieren, waar de Reichswehr oefeningen houdt. De stad Charbin in Mandsjoerije is over stroomd. Op onze foto ziet men hoe daar het verkeer te voet plaats heeft eigen land. Weet men de binnenlandsche koopkracht stabiel te houden, heeft men een vaste omrekeningswaarde en kan ook het buitenland de koopkracht van diens munt handhaven, welnu dan heeft men een munitsituatie, die aan alle eischen kan voldoen. Het handhaven van de binnen landsche koopkracht van het geld is in handen gesteld! van de circulatiebank, te zamen met de financieele regeerings-orga- nanen en met steun en medewerking van het particuliere bankwezen. De vasite om rekeningswaarde geschiedt door het feit van den gouden standaard, terwijl het buiten land zijn munt eveneens kan handhaven door die autoriteiten, die in dat buitenland met deze aangelegenheid zijn belast. Stabiliteit van de munt is de voor naamste factor van een goed functioneerend economisch le ven. Deze stabiliteit ihangt dus af van 't juis te en doelmatige inzicht der autoriteiten in hot binnenland, aan wie de zorg voor het geld is toevertrouwdvan de afspraken der naties onderling ten opzichte van om- wisselingsmogelijkheid in elkanders munt (gouden standaard), van de factoren, die bij het goud liggen (aannemende, dat de gou den standaard alom is ingevoerd, hetgeen wij voor de eenvoudigheid van ons betoog aannemen) en van de houding der, finan cieele autoriteiten in andere landen. Komt er ergens een kink in de kabel, dan is die stabiliteit, hetzij tijdelijk, hetzij permanent in gevaar. Stabiliteit in het binnenland Wij zullen een eenvoudig voorbeeld ge ven om onze denkbeelden weer te geven. Nemen wij een handelsomzet van a. aan en een hoeveelheid geld in omloop b„ dan hebben wij op een gegeven moment het prijsniveau c. Wij bedoelen daarmede, dat bij een bepaalde hoeveelheid geld in omloop (in alle vormen genomen, dus gemunt geld, crediet etc.) er een bepaald prijsniveau be staat. Wij nemen dit als uitgangspunt aan. Wanneer het aantal transacties toeneemt en de hoeveelheid ruilmiddelen, weer in den uitgebreidsten zin van het woord genomen, blijft onveranderd, dan zal het prijsniveau moeten dalen, want de vraag naar die ruil middelen neemt toe, terwijl de hoeveelheid niet veranderd is (wij hebben dit laatste aangenomen). Voor het geld krijgt men meer goederen dam voorheen er zijn meer goederen beschikbaar dan dezelfde hoeveel heden gelid1. Verminderen de handelsomzet- ten en blijft het geld eveneens onveranderd, dan zal het prijsniveau stijgen, want er is niet zooveel behoefte aan geld. Men moet méér geld geven om de verminderde hoe veelheden goederen te verkrijgen. Wij her halen, dat wij zeer eenvoudig redemeeren, wiant het vraagstuk is natuurlijk veel inge wikkelder. Stijgen de handelsomzetten en vermeerdert de hoeveelheid in omloop zijn de ruilmiddelen evenredig, dan zal het prijs niveau onveranderd blijven. Hieruit moet men dus conclu-deeren, dat alle andere factoren onveranderd gela ten, zoodat er niet méér goederen van een bepaalde soort komen wat de prijs van die goederen doet dalen (en omgekeerd) de hoeveelheid in omloop zijnd geld, -waaron der dus begrepen geldstukken, bank- of muntbiljetten, credietmiddelen etc.) beslis send is voor het prijsniveau. Wij hebben sinds 1929 een heftige en stage daling van waarden medegemaakt, geen enkele uitge zonderd en juist die gelijkmatige daling van alle goederen, in de geheele wereld heeft de aandacht doen vallen op het feit, dat één der voornaamste oorzaken daarvan bij het moet liggen. Er was een tekort aan -r- aan geldkapitaal, dat voor het economische leven ten volle ter beschik king stondhet handelsvolume was niet ia verhouding hiermee afgenomen, zoodat het prijsniveau drastisch naar beneden moest. De krachten, die aan het werk wa ren, zijn zoo heftig geweest, dat geen enkel kunstmatig ingrijpen die daling kon te genhouden. Nu nog zijn verschillende auto riteiten (o.a. Hoover en von Papen) bezig om door verruiming van het in omloop zijn de geld prijsstijging te veroorzaken en daar- dioor een einde te maken aan de groote na- deelen aan de algemeene prijsdaling verbon den. Of het bun gelukken zal, is niet te zeg gen, behoeven wij in dit; verband ook niet te bespreken, want wij willen alleen vol staan met het noemen van het symptoon. De financieele autoriteiten, belast met het goed functioneeren van het geld, dus het handhaven van de koopkraöht-stabiliteit van de eigen munt, hebben dus nauwkeurig te letten op het verband tusschen prijsniveau en in omloop zijnde munten en credietmid delen. De politiek, die zij volgen is in deze beslissend; zij kunnen een verkeerd inzicht hebben in de zeer nevelige monetaire proble men en dan stuiren zij, onbewust, aan op een monetaire evenwichtsverstpring, die sterk genoeg, de gestalte van een crisis kan vertoonendoch zij kunnen ook goed en handig manoeuvreeren en dan zullen zij het land een ontelbaren dienst bewijzen. Instabiliteit in het muntwezen is funest, Er kunnen dan de toestanden ontstaan, die wij „deflatie" en „inflatie" noemen en die reusachtige ellende over de mensc-hhead kun nen brengen. In de na-oorlogsjaren zijn wij met deze begrippen helaas al te goed ver trouwd; toch zullen wij er in een volgend artikel op terugkomen, omdat velen nog niet helder inzien, waar het om gaat. Want alge meen is de meening verbreid, dat inflatie het verschrikkelijkste is, dat men kan mede maken. Wij zijn het hiermee niet eens; de flatie is minstens even erg, zoo niet erger! BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bij Kom. besluit is toegekend de gouden eere- medaille der Oranje-Nassau-orde aan J. N. Jan sen, organist bij de Geref. kerk te Heemstede. ZEEDIENST Bij beschikking van dien minister van Defensie zijn de luitenants ter zee der 3e klasse A. E. J. Modderman en R. Eitsema van Ede, dienende aan boord Hr. Ms, Nautilus, ter beschikking gesiteld. KON. NED. JAARBEURS STIJGEND BEZOEK Nadat do eerste dogen der 27ste Kon. Ned. Jaarbeurs het aantal bezoekers ongeve r gelijk was aan dat der vorige najaaisbeurs, 6teeg die volgende dagen het aantal hoven dat der oorreepondeerende dagen der vorige najaansbeuns uit, t. w. Donderdag 8 Seipt,; met 16 Vrijdag 9 Sept. met 13.7 Za* terdeg 10 Sept. met 28.8 Maandag 12 Sept. met 12 en Dinsdag 13 Sept. met 20.6 De beurs werd gister bezocht door den ItaliaansChen gezant Graaf Carlo Senna, vergezeld van verschillende leden der lega tie en ItaLiaaneche consulaire ambtenaren. De gezant bracht een langdurig bezoek aan de Italiaaneohe afdeeMng, en bezichtigde: vervolgens de afdoeling Koloniën, benevens eeniige stands van deelnemers. I Koning Albert woonde nabij Brussel een groote motonvedstrijd bij en schonk den winnaar een zilveren cupt De geweldige bogen van de oude kathedraal van Barcelona schijnen veel aantrekkingskracht uit te oefenen op 't krantenlezend publiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5