Achferhoede gevechten WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1932 I EERSTE BLAD PAt^j BUITENLAND PAPENS VOORSPRONG Nu de indruk van de verrassende Rijks dagontbinding \vat is bezonken, is het leer zaam om op enkele verschijnselen, die zich in verband daarmee voordeden, de aandacht te vestigen. Vooreerst valt dan de houding van Hugen- bergs partij, de Duitsch-nationalen op, de eenige partij die zich achter de „gezagsre- geering" heeft geschaard en die met de re geering thans overtuigd is, dat met het on vruchtbaar parlementarisme in Duitschland korte mei ten gemaakt moeten worden. Die Duitsch-nationalen hebben n.l., hoewel ieder dooir het plotseling conflict, dat door het communistisch voorstel was uitgelokt, werd overvallen, handig gemanoeuvreerd en daardoor tot de verwarring (èn de ontknoo ping) een heel aardige bijdrage geleverd. In het seniorenconvent hadden zij n.l. ver zet tegen de wijziging der agenda aangekon digd, doch toen het er in den Rijksdag op aankwam en slechts één lid het communis tisch voorstel daartoe had kunnen verhinde ren, lieten ze geen kik hooren. De nazis en het centrum, die van plan waren na de kanseliersrede een poging te doen om tot een compromis met de regeering te komen waarbij zij, naar men weet, Papen wilden loozen wenschten welis waar niet, dat het communistisch voorstel werd aangenomen, doch ze durfden er niet voor uit komen door zelf de wijziging der agenda te beletten. Toen de Duitsch-nationa len het nu ook niet deden, kwamen ze in de perveuse positie, welke de verdere domme slagen, die gedaan werden, gemakkelijk ver klaarde. Het besluit om een half uur te pauzeeren b.v. gaf aan Papen, die evenmin op deze situatie gerekend had, de welkome gelegen heid om gauw het ontbindingsdecreet bij den Rijkspresident te gaan halen. Had men dadelijk doorvergaderd dan zou de Rijksdag niet ontbonden zijn geworden vóór hij tot stemming over de noodverordening en het votum van wantrouwen kon overgaan. Dat een versclie Rijksdagvoorzitter als Goring, denkende handig te zijn, fouten maakte ,is vergeeflijk. Achteraf heeft hij er kend, dat de Rijksdag wettig ontbonden Is, maar hij neemt tevens het standpunt in, dat het wegstemmen van de regeering wettig is geweest. Het is niet bepaald noodig over dit laatste veel te filosofeeren. Het stond al van tevoren vast, dat de regeering-Papen slechts op een kleine minderheid in den Rijksdag kon steu nen. Dat dit nog eens formeel bij stemming, ól of niet wettig is uitgemaakt, verandert niets aan de werkelijke verhoudingen. Het ging in werkelijkheid slechts om wat Von Hindenburg voor de verkiezingen heeft verklaard, n.l. dat hij wenschte, dat het Duitsche volk een Rijksdag koos, die met z ij n regeering wilde samenwerken. Het volk koos zoo'n Rijksdag niet Dat stond al lang vast en is door den gang van zaken nu alleen met overgroote duidelijkheid be vestigd. Men vecht er nu nog wat over door wie van de beide partijen de grondwet geschon den is. Van beide kanten wordt de beschul diging van de hand gewezen. Beide partijen beweren met kracht dat ze ook voortaan vooral constitutioneel te werk willen gaan. Maar voor den buitenstaander is één ding duidelijk en wel dit, dat het hier niet eerste plaats om grondwettelijkheid «naar om de macht en dat de regeering geschraagd door de autoriteit van Von Hin denburg, daarbij in het voordeel is en voor- loopig ook wel zal blijven. Zij gaat nu verkiezingen uitschrijven en het is te venvachten, dat zij, door middel van een noodverordening, wel zal zorgen, dat het kiezerscorps van tevoren „ontlast" is van de jonge heethoofden, die aan de extre mistische partijen van rechts en links zoo groote getallen toevoegen. En dan zal zij de leuze „Met Hindenburg en vóór Duitschland", waarmede Papen zijn radiorede van eergisteravond besloot, wel op allerlei manier in de hoofden der kiezers weten te hameren. Het zal uiterst belangwekkend zijn na te gaan wat het resultaat van deze heid zal zijn. Zou Papen er in slagen Hitier een belang rijk deel van zijn aanhang te ontfutselen? Zijn vertoon van energie en durf, zijn on miskenbaar patriottisme enzijn trouw samenwerken met den afgod van het volk, Von Hindenburg, kunnen in ieder geval niet nalaten breede volksgroepen te imponeeren. Tusschen Rijksdagcommissies en Regeering De Rijksdagontbinding als geldig erkend. Göring blijft het votum van wantrouwen tevens geldig noemen VOORBEREIDING VAN DE NI.EUWE VERKIEZINGEN DE ERKENNING VAN MANDSJOEKOEO DOOR JAPAN Nadat door den keizec van Japan zijn sanctie eraan was verleend, heeft de Japan- sche minister van buitcnlandsche zaken aan Moeto getelegrafeerd, zich naar Tsjangtsjoen to begeven, om het erkenningspact van Mansjoekoeo te onderteekenen. Uit Nanking wordt gemeld: Zoodra de Japansche regeering de erken ning van Mandsjoekoeo zal aankondigen, zullen aan de mogendheden door China nota's gezonden worden, waarin een beroep wordt gedaan op het negenmogendheden- verdmg. WAT MAINE DOET Uit Portland, in den Amerikaanschen staat Maine wordt gemeld, dat in dien staat Maandag verkiezingen zijn gehouden. Maine is de eenige staat, waarin dit vóór Novem ber geschiedt. De volksmond zegt „Wat Maine doet, dat doet de natie bij de presi dentsverkiezingen in November", en daar om worden do verkiezingen daar van groot belang beschouwd. Blijkens de tot dusver bekende uitslagen Staan de democraten bovenaan. Uit den stand der verkiezingen leidt men af. dat de vooruitzichten voor de democra ten bij de verkiezingen in November en met name voor de verkiezing van Roosevelt tot president gunstig zijn. De Rijksdagcommissie tot handhaving van de rechten der volksvertegenwoordiging, de commissie die, evenals de commissie voor buitenlandsche zaken, ook na de ontbinding van den Rijksdag in functie blijft, heeft gis terochtend onder voorzitterschap van den soc.-dem. Loebe vergaderd. Ministerial-director Gottheimer legde in deze vergadering een verklaring af namens do regeering, waarin wordt gezegd, dat het optreden van den Rijksdagpresident Göring met grondwet en huishoudelijk reglement strijd was. Hij had ook na de sluiting der debatten aan den Rijkskanselier het woord moeten geven. De stemming was nog niet begonnen, daar Göring nog niet beslist had over den vorm der stemming (er was hoof delijke stemming gevraagd nadat de Rijks kanselier het woord had gevraagd). Tengevolge van de houding van den rijks dagpresident was de kanselier genoodzaakt de verordening van den rijkspresident, waar in de ontbinding van den rijksdag was vast gelegd, aldus aan den rijksdag kenbaar te maken, dat hij het document onmiddellijk na herhaalde weigering om hem het woord te geven aan den rijksdagpresident overgaf. Daardoor werd de ontbinding van den rijksdag van kracht. Elke daarna genomen maatregel van de afgevaardigden mist der- halve eiken grondwettelijken grondslag. Be sluiten van den rijksdag aangaande de op heffing der noodverordening van 4 Septem ber en betreffende het wantrouwen in de rijksregeering zijn dus van geen waarde. De vertegenwoordiger der regeering ver trok na het afleggen van zijn verklaring. Göring erkent de wettigheid der Rijksdagontbinding, maar noemt de stemming toch geldig. Göring verklaarde, dat hij moest erkennen, dat de ontbinding van den rijksdag rechts kracht had, omdat een ten val gebrachte kanselier een ontbindingsdecreet kan teeke- r.en, zoodang hij nog het vertrouwen van den Rijkspresident heeft. Daarentegen moet hij bij zijn opvatting blijven, dat de stem mingen geldig zijn, omdat zij reeds waren begonnen toen de kanselier het woord vroeg. Bovendien twijfelde hij eraan, of de moti ceriug, die voor de ontbinding werd aan gegeven, met den geest en den zin der grondwet overeenstemden. Dc houding der Duitsch-nationalen. Afgevaardigde Berndt (Duitsch-nat.) ver klaarde, dat hij het met de uiteenzetting van den regeeringsvertegenwoordiger volkomen eens was. Op de vraag der nazi's en van het cen trum, waarom de Duitsch-nationalen aan de stemmingen hadden deelgenomen, antwoord de hij: Dat was gebeurd om de meerder heidspartijen niet het plezier te gunnen op een eenstemmig besluit van den rijksdag te kunnen wijzen in een kwestie en in een situatie, die buitengewoon ernstig waren en werkelijk meer verantwoordelijkheidagevoel eischen dan gisteren de rijksdagpresident en de meerderheid van den rijksdag aan den hadden gelegd. Met de stemmen der beide Duitsch-natio nalen tegen werd voorts besloten te eischen, dat Von Papen en Von Gayl in de vergade ring der commissie zouden verschijnen. Na heropening bleek, dat de ministers wei Igerden daar zij .op het rechtsstandpunt ble ven staan door den Ministerial-director uit eengezet. De regeering van grondwetschen ding beschuldigd. Een resolutie werd dan aangenomen waarin den beide ministers openlijke grond wetschending werd verweten en van den Rijkspresident wordt verwacht, dat hij do ministers onverwijld tot vervulling van hun grondwettelijke plichten zal weten te bren gen. De commissie hield zich ook bezig met de huiszoeking in het rijksdaggebouw waarte gen president Göring met scherpe woorden protesteerde. Hij verklaarde, dat hij reeds met de Pruisische regeering in verbinding was getreden, om de bestraffing der schul digen te eischen. Tenslotte werd een voorstel der commu nisten aangenomen, waarin de commissie verklaart, dat de huiszoeking een inbreuk op de immuniteit der rijksdagleden was. Verlangd werd onmiddellijke bestraffing van hen, die voor deze huiszoeking verantwoor delijk waren. Tegen stemden Duitsch-natio nalen; het centrum ^temde blanco. De stemming grondwettig genoemd. Na lange debatten werd een resolutie van den nationaal-socialist Frank aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de stemming den rijksdag grondwettig was. Verder werd een voorstel van het Cen trum lid Wegmann aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de rijksdagontbinding in strijd is met art '25 alinea I van de grond wet, aangezien het gevaar, dat de rijksdag opheffing van een noodverordening eischt geen „concrete aanleiding" is, zooals in dat grondwetsartikel wordt geëischt; terwijl de ontbinding ook in strijd is met art. 48 al. sin 2, omdat zij het belangrijke grond wettelijke recht van den rijksdag, de ophef fing van noodverordeningen te eischen, schendt en een herhaalde ontbinding dit recht van den rijksdag definitief over boord gooit. Slechts de Duitsch-nationalen stemden hiertegen. Voorts werd een voorstel van Frank (na tionaal-socialist) aangenomen, waarin de rijksregeering wordt uitgenoodigd den da tum der verkiezingen onverwijld bekend te maken. De commissie van buitenL zaken constateert eveneens grondwets schending. De commissie van buitenlandsche zaken van den rijksdag, die onder voorzitterschap van den nat.-socialistischen afgevaardigde, dr. Frick, gistermiddag om drie uur is bij eengekomen, heeft onder sterke deelname van de commissieleden van alle partijen en de vertegenwoordigers van den rijksraad een zitting gehouden. Leden van de rijksregee ring waren ook op deze zitting niet ver schenen. Nadolny, de Duitsche vertegenwoordiger ter ontwapeningsconferentie, was echter met eenige ambtenaren van het ministerie aanwezig, doch verliet na een telefoonge sprek met het ministerie van buitenland sche zaken weder het rijksdaggebouw. Op de agenda der commissie stond de be spreking van de overeenkomst van Lausan ne en het ontwapeningsvraagstuk. Aanvankelijk ontspon zich een gedachten- wisseling over het ontbieden van leden van de rijksregeering. Tijdens deze besprekingen verlieten de Duitsch-nationale leden der commissie de zaal. De commissie besloot, dat de rijkskanse lier, de rijksminister van buitenlandsche zaken en de rijksminister van de Reichs- wehr terstond in de commissie moeten ver schijnen, om hun grondwettelijke plichten na te komen. De zitting werd hierop voor een uur ver daagd. Ook in de zitting, die laat in den namid dag werd gehouden, verschenen geen ver tegenwoordigers der rijksregeering. De voorzitter deelde mede, dat zijn pogin gen, volgens art. 33 der grondwet onder nomen, dus geen succes hadden gehad. Na langdurige debatten werd met alge- meene stemmen (de Duitsch-nationalen \va- afwezig) een voorstel-Bell (centrum) aangenomen, waarin de weigering der rijks regeering om te verschijnen als een schen ding der grondwet wordt gekwalificeerd, waartegen ten krachtigste wordt geprotes teerd. Göring schrijft brieven. Behalve door deze min of meer bewogen commissie-vergaderingen was de dag van gisteren interessant door Görings briefwisse ling met de regeering en den Rijkspresident. De Rijksdagvoorzitter schreef aan den Rijkskanselier: De rijksdag heeft in zijn zitting van 12 September 1932. krachtens een voorstel van Torgler met 512 van de 559 stemmen het volgende besloten: 1. de verordening van den rijkspresident betreffende het economi sche leven van 4 September, onmiddellijk op te heffen; 2. de verordening der rijksre geering tot uitbreiding der werkgelegenheid van 5 September eveneens onmiddellijk op te heffen; 3. de rijksdag ontzegt de rijksre geering zijn vertrouwen. Verder heeft Göring, overeenkomstig de motie van de commissie tot handhaving van de rechten der volksvertegenwoordiging, schrijven tot den rijkspresident gericht, waarin hij den rijkskanselier en den rijk; minister van binnenlandsche zaken van schending van de grondwet beschuldigt van den rijkspresident verlangt, dat de rijks kanselier en de minister van binnenland sche zaken terstond voor de commissie zul len verschijnen. De rijkspresident wijst in zijn antwoord deze beschuldigingen met nadruk terug en verlangt erkenning van het besluit tot ont binding van den rijksdag en den daardoor geschapen toestand. In dat geval zal er geen bezwaar meer bestaan tegen het verschijnen van den rijkskanselier en den minister van binnenlandsche zaken voor de commissie. De regeering Von Papen heeft het in de hand, op welk terrein zij dezen strijd uit vechten wil. Welke de dag en welke de mid delen zijn waarvoor zij zich uitspreekt, de nationaal-socialistische beweging vreest de zen strijd niet, want zij zal niet alleen het volk, maar ook het recht aan haar zijde heb ben. De N.S.D.A.P. zal alle tegenstanders zoo behandelen, als zij het volgens hun eigen wetten verdienen en verwachten moeten. De nationaal-socialistische beweging is vastbesloten nu, zooals vroeger, tegen een reactionaire clique te strijden. De regeering, welke in den Rijksdag slechts over 42 stem men beschikt, d.i. een vijftiende van het aantal uitgebrachte stemmen, heeft in han den te beslissen op welke vlakte zij dezen strijd wil uitvechten. Iedere onderdrukking van den legalen strijd der nationaal-socialistische beweging wordt tot een wapen, dat zich tegen de on derdrukkers zelf richL In onscheidbare innerlijke en uiterlijke verbondenheid treden de millioenen der na tionaal-socialistische beweging voor dezen beslissenden kamp in het strijdperk, in het volle bewustzijn dat de aanval de beste ver dediging is en in de vaste overtuiging de schitterendste overwinning te behalen, wel ke de geschiedenis der nationaal-socialisti sche beweging kent. KON. NEDERLANDSCHE JA At, ALS DE DONKERE WINTER Kof1* In de fractiezitting van het Centrum wa ren de juristen eenstemmig van meening dat zoowel de eerste Rijksdagontbinding, alsook die van Maandag noch met den geest, noch met de letter van de grondwet in overeen stemming is. In een gemeenschappelijk manifest zal de fractie alle voorvallen uitvoerig behandelen. Geen beroep op het Staats gerechtshof. In parlementaire kringen verwachtte men Maandag, dat de afzonderlijke landen een beroep zouden doen op het staatsgerechtshof om vast te stellen, dat de rijksdag niet over eenkomstig de bepalingen van de grondwet is ontbonden. Een dergelijke stap van de landen zou de Rijksdagmeerderheid zeer gelegen zijn geko men, daar het twijfelachtig was, of de Rijks dag zelf gerechtigd is tot een beroep op het staatsgerechtshof. Naar de parlementaire dienst van Wolff-bureau thans verneemt, rekent men er echter niet meer op, dat het staatsgerechts hof zal verzocht worden, een uitspraak te doen in den tuschen het parlement en de regeering uitgebroken strijd betreffende de grondwet. Zal de regeering de kieswet wijzigen? Wat de verdere politieke ontwikkeling nangaat, wordt erop gewezen, dat de rijks regeering voorloopig afwacht, en haar be sluiten pas over een paar dagen zal nemen. Er wordt slechts de nadruk op gelegd, dat streng constitutioneel zal worden opgetreden en dat de de rijksregeering niet voornemens is vóór de verkiezingen de grondwet te wij zigen. Veeleer zal onafhankelijk van de ver kiezingen gewerkt worden aan het opstellen van een nieuwe grondwet, gelijk door den rijkskanselier in zijn rede van gisteren is aangekondigd. Wat de rijksregeering betreft wordt nog meegedeeld, dat zij geen aanleiding ziet voor snelle maatregelen. Zij heeft zelfs vier weken tijd voor het vaststellen van den verkiezingsdatum. Zijn de verkiezingen in een sfeer van rust en orde mogelijk, dan zou wellicht in de eerste plaats de datum an 6 November in aanmerking komen. De regeering heeft zich verder bezig te houden met de kieswet. Er zijn een aantal punten in deze wet, die zonder grondwets wijziging veranderd kunnen worden. Over al die kwesties kan echter nog niets defi nitiefs worden medegedeeld., omdat de re geering zelf er nog over moet beraadslagen. Nationaal socialistische overleg. Do schitterendste overwinning verwacht en bijeenkomst der nationaal-socialis tische leiders te Berlijn, heeft Adolf Hitler de richtsnoeren meegedeeld voor de -nieuwe j faze van den strijd. DE REDDING VAN DE .VLIEGENDE FAMILIE' Gemeld wordt, dat de familie Hutchinson door de Lord Talbot" is gered en vermoede lijk door het motorschip „T. H. Stauning" naar Angmagssalik zal worden gebracht Het vliegtuig werd tusschen ijsbergen ont dekt, doordat het lichtseinen gaf. Over de redding heeft Watson aan United Press het volgende telegram gezonden: „Ik arriveerde Zondag om 3 uur 30 in de vischwateren ypn Angmagssalik. Bijna on- middelijk ving ik S.O.S.-seinen op van het vliegtuig van Hutchinson, welke via de eend installatie van Angmagssalik kwamen. Als positie van het vliegtuig werd opgege ven 65 gr. 2S min. N.B. en 3S gr. 45 min. W.L. Ik stoomde onmiddellijk met volle kracht naar de aangegeven plek, maar daar aangekomen zag ik niets. Ik besloot echter het zoeken voort te zetten. Ik ontstak mijn zeer sterke zoeklichten, maar werd in mijn pogingen zeer bemoeilijkt door de ijsbergen, welke ik uit den weg moest blijven. Met tusschenpoozen van en kele oogcnblikken zond ik lichtsignalen uit, maar ik ontving geen antwoord. Van het oogenlblik dat de dag aanbrak tot Maandag in den namiddag had iik 50 mijl langs de kust afgezocht. Twee andere vaartuigen van de schippers Kentbell en Smitih besloten mij te assisteeren. Op een onderlingen af stand van 6 a 7 mijl stoomden wij naast el kaar op. Dit deden we over een afstand van 55 mijl. Toen de duisternis inviel, zagen wij recht ■oor ons uit een licht opgaan. Met. volle kracht stoomden wij er heen, terwijl onze zoeklichten hun stralen door de duisternis boorden. Tegen middernacht zagen wij een ijsveld, waarvan we de positie aan de an dere schepen opgaven, om hen te waarschu wen uit de buurt te blijven. Wij navigeerden langzaam tusschen de ijsbergen door naar de plaats, waar wij ihet licht gezien hadden. Het was 1 uur 's nachts, dat wij op ongeveer 8 mijl afstand van ons schip een duidelijken lichtstraal zagen. Wij gaven morse-seinen met ons zoeklicht, waarop wij het antwoord ontvingen, dat wij contact hadden met de familie Hutchinson en dat iedereen zich Wel bevond. Onmiddellijk liet ik een boot strijken, die zich naar de familie begaf. De boot, die met vijf koppen bemand was, kwam om 2 uur 15 terug. Mijn stuurman en Hutchinson had den besloten, dat de geredden zich met bet oog op de hooge zee en de duisternis niet in de boot zouden begeven. Ik beloofde in de buurt te blijven en de familie op te halen, zoodra het licht zou zijn. Mijn mannen, die met de boot waren uitgevaren naar de fa milie toe, vertelden, dat het toestel geheel vernield was, maar dat de familie zich goed voelde. GANDHI's HONGERSTAKING Naar aanleiding van de berichten, dat het in de bedoeling zou liggen van de Indische regeering om Gandhi, wanneer hij op 20 September a,s. in hongerstaking treedt, in vrijheid te stellen, wordt officieel medege deeld. dat tot nog toe geen enkele beslis sing in dezen zin is genomen. maatregelen, die genomen moeten wor den, indien Gandhi zijn voornemen om zich dood te hongeren ten uitvoer brengt, heb ben echter de aandacht der regeering. De „Times" schrijft over Gandhi's corres pondentie met de Britsche minister, dat deze van de zijde van Gandhi is gevoerd met de absolute zekerheid, dat hij strijdt 't Hindoeisme, terwijl zij van de zijde den Engelschen premier is gevoerd, met het doel te weigeren, dat een onderdrukte gemeenschap van vele millioenen zielen zou worden opgeofferd aan Gandhi's onlogische gemoedsbezwaren. Dat Gandhi, aldus de „Times", van plan is, zijn woord te houden, is duidelijk ge noeg. Het is echter even zeker, dat de Brit sche regeering haar besluit zal handhaven, tenzij de Britsch-Indische communiteiten intijds tot een. goede oplossing kunnen komen. De „Manchester Guardian" laat in het midden, of de beslissing van Gandhi is ge nomen in verband met zijn gewetensbezwa ren en als een gevolg van zijn trouw aan zijn godsdienst, doch het blad is van mee ning, dat daardoor de beslissing niet ge makkelijker is te begrijpen. Degenen, die persoonlijken invloed op Gandhi hebben, zullen ongetwijfeld hem doen inzien, dat hij het best de zaak, welke hij is toegedaan, kan dienen door te blijven leven en er voor te werken. Inmiddels wordt, volgens Reuter, te Poona bekend, dat Gandhi zich in de staatsgevan genis aldaar bevindt onder de behandeling van een tandarts, die hem een nieuw gebit vervaardigt! VEERBOOT GEKENTERD Vierentwintig personen verdronken Uit Tokio wordt gemeld: Vier en twintig arbeiders van het vloot- arsenaal van Kuc zijn verdronken toen een eerboot, welke 100 personen aan boord had kenterde. VERBOD VAN OCEAANVLUCHTEN? Er is sprake van, dat de Amerikaansche regeering het initiatief zal nemen tot bespre kingen over een internationale regeling, welke het zal verbieden dat lieden vliegtoch ten over den Oceaan ondernemen, uitsluitend om reclame voor zichzelf te maken. GORGOELOFF ONDER DE VALBIJL PARIJS, 14 Sept De moordenaar van Pre- dent Doumer, Paul Gorgoeloff is vanmor gen om 5.54 uur terecht gesteld. WARMTE EN GEZELLIGHEID STUDIE EN HUISVLIJT De Najaarsbeurs brengt altijd tal van aan trekkelij'kiheden voor het interieur, voor huiskamer en salon, voor de keuken, en voor heel diet huis. Op het gebied van verlichting brengt Philips, welke firma we reeds eer der bespraken voor wat haar radio-afdee- ling betreft, geiheel nieuwe armaturen. De aanvulling omvat zoowel diffusoren als ornamenten voor half-directe en indirecte verlichting. Een nieuw type plafonier is toegevoegd voor twee lampen, waarvan de cvlindnsohe ballon direct tegen het pla fond kan worden aangebracht, waardoor 't aanzetten van stof is uitgesloten. De collectie Philips is door deze en andere aanvullingen thans zóó gesorteerd, dat ieder, die belang heeft bij doelmatige en aesthetisohe ver lichting daaruit zijn keuze kan doen. Na tuurlijk moeten we noemen de nieuwe wijze van verlichting met Philips' Philinea, waar mee verrassende mogelijkheden zijn opend voor mooie verlichting van vergader zalen, langs de balcons, halls van publieke gebouwen, enz. enz. Dooh ook voor 't woon huis is de Philinea-verlichting uitstekend bruikbaar, langs het plafond in huiskamer of salon, in de slaapkamer naast de toilet tafel enz. Deze lampen zijn zeer decoratief: ze zijn ook een aangename lichtbron voox het oog. Met verlichting van een huis as men ei evenwel niet: de verwarming maakt mede een belangrijk onderdeel uit van de gezel ligheid. De firma Becking en Bongers te Ulft, brengt onder haar naaim Ulftsche Ijzergieterij haarden met het dutbhc' wand systeem. Daardoor wordt de uitstr; 4 vorderd, omdat elke asbest-opvullmg vallen is. De haarden zijn in origineele moffel gelakt; door het dubbele wandsy steem is afbranden voorkomen. Deze fabriek is de eenige Hollandsohe industrie, welke kolenfomuizen aanmaakt; ze brengt deze in breed nikkel-uitvoering en in smal nik kel-uitvoering en in tal van maten, kleuren en prijzen. Op het platteland heeft men een flink afzetgebied voor deze fornuizen; het fabrikaat wordt meer en meer gezocht Aan de studie. Als dan zoo de lamp zacht haar schijnsel straalt, en de liaard snort, dan is er volop gelegenheid om rustig aan de studie te zijn. P. b. N. A., het Nederlandsche Teohnicum (stand 108S le verd.) laat zien, wat er met technisch briefonderwijs bereikt kan wor den. Het vorige seizoen werd gesloten met 3300 leerlingen. Door spreekuren des Zater dagsmiddags in verschillende plaatsen des lands onderhouden de leeraren contact met de cursisten en zijn adspirant-cursisten de gelegenheid inlichtingen te krijgen. In den stand zijn lesbrieven neergelegd, waar uit men kan zien hoe het onderwijs is in gericht. Het merkwaardige is, dat niet al leen op het platteland, maar ook in en vlak in den omtrek van groote steden -belang rijke groepen cursisten gevonden worden. Ook in de mijnstreek. Er zijn nu 95 leera ren aan P. b. N. A. verbonden. Eeri groote foto is opgehangen van het schriftelijk exa men voor een 20tal diploma's het vorig te Utrecht afgenomen. 240 cursisten deden toen tegelijk in de groote Handelsbeurs de Mariaplaats hun schriftelijk examen. Uit de cijfers der geslaagden blijkt hoe goed het onderwijs is. Óp 15 Sept. heeft P. b. N. a. 20 jaar bestaan. In verband daarmee is een nummer van Polytechniek, het orgaan van ~i. N. A., verschenen, waarin speciaal de groei van dit nuttige instituut op interes sante wijze wondt geschetst. Ritsema. houden de aandacht van de huisvrouwen gespannen. De fa. Ritsema te Hilversum laat zien in stand 1042 en 1044 (le verd.) de Rubli stofzuiger, haat nieuwe fabrikaat, gebouwd in cyldnder- model, de motor is veerend opgehangen, waardoor de machine practisch geruischloos genoemd kan worden. De prijs is slechts f 78 met alle onderdeelen. Deze stofzuiger wordt in den handel gebracht door de N.V. Thabur, Den Haag, welke nog meerdere snufjes op electmiciteitsgebied laat zien, o.a. de V.I.R.-lampen van de Vereen-igde Indus trieën te Rotterdam, vervaardigd na licen tie-overeenkomst met een der bekendste octrooien. Ze 'worden in volledige serie ge leverd, en zijn volkomen Nederlandsc'n fa brikaat Nieuw zijn de Berker combinatie- schakelaars, waardoor tal van aparte schake laars overbodig worden en men b.v. heeft één tumler-sdhakelaar, één stopcontact, één bel- drukker met telefoon-installatie, all£s in éénen ingebouwd. We zagen in dezen stand verder de Rubil electrisohe kachels, met twee elementen, zeer practisch; de elemen ten zijn makkelijk te vervangen en niet duur. De prijs dei- kachels is zeer billijk. De confactdoozen, door Berker gefabriceerd, zijn zeer practisch en iedere bouwer zal goed doen daarvan nota te nemen. Auping. Auping (N,V. Eerste Fabriek van Stalen Gezondheidsmatrassen) brengt iets nieuws, dat tevens zeer practisch is: het sofabed. Dit is bed en divan tegelijk, maarhet bed wordt niet overdag als divan gebruikt; neen, met één beweging wordt het gekanteld en dan is onder aangebracht de sofabeklee- ding. Voor kamerbewoners en studeerenden, die een zit-slaapkamer hebben, is dit ideaal. De ideaal-combinatie wordt ook getoond, ral. een Supisig matras, met daar bovenop de paradijs matras met stalen binnenvee- ringi Verder vinden we in dezen stand (4e ver. 40858993) .stalen meubelen, ver chroomde ledikanten, zoowel met ronde als met vierkante huizen en opklapbare bedden. Kauwgom. De fa. B. Meindersma (3e verd. 3537—39) brengt 'behalve de Wrigley kauwgom, alom bekend en geliefd, ook Krafts Knacken- brood, het z.g. volkorenbrood, waarin hev koren zoowel met zemelen als kiem verwerkt is. Dit heeft een veel hoogere voedings waarde dan ander brood, en wordt van me dische zijde aanbevolen. Haarden van Beckers. In stand 1035 (le verd.) vinden we haar den van de firma H. C. Beckers. De haar den worden geleverd in allerlei prijzen en uitvoering, ze zijn behandeld met onaf- brandbare lak. De onafbrandbaarheid wordt voor volle honderd procent gegarandeerd, naar men ons meedeelde. Het nieuwste is de baard met frontcirculatie, wat mogelijk weid door de onafbrandbare lak. De haard kachels. welke geëxposeerd worden, hebben een Amerikaansche vulling; ze worden ge leverd in allerlei kleur, naar verkiezing. IER len Deze Germaine haarden en haarén hebben wel zeer de aandacht getrofc dat beurze. *egai De Sihl4 Op den staind van Sihi (N.V. Hoed1^ Beverwijk, terrein Vredenburg 107)l"°v de aandacht de nieuwe verticale f kVl In 't bijzonder omdat deze pomp im der bijua onhoorbaar loopt en tevens or9 z' opbrengst van een dergelijke kleif1 st ohine zoo groot is. Deze verticale i®n kunnen een zuighoogte van meer dp* 1 overwinnen. Overigens ziet de standi t®r aantrekkelijk uit en opvallend is ctft latie met een toren, waarbij de pomj Meter over den dijk zuigt. De Sil. onderscheidt zich altijd door een vermogen te demonstreeren zooals rar6 heen voor onbereikbaar hield, en M11. de constructeurs voor een belangrr hun succes danken. 11 Eigen radio I Nu we zoo de rondwandeling maat bu u vertelden, wat er voor huiskamer |<jag ken te zien is, wat men kan bereik^' gezelligheid en huiselijkheid, willeni jje slotte iets vertellen voor hen, die in 1 n teravonden knutselen willen, en dir ten hun eigen radio te bouwen. D( Nijkerk's Radio laat in haar stand (I 1025) zien, wat ze daarvoor in denp J brengt Eerst bracht Nijkerk het Ka| d' en het Varadyne toestel, welke er z4se{ zijn ingegaan. Beiden worden nu i#at< doos vorm geleverd, en de bouwdoos' °P voorzien van de materialen, het boit i® ma, en de licentie en de gouden sei onj Philips. Een nieuw toestel wrordt prij kort op deze wijze aan de markt gPor waarvoor he.t. bouwschema nog moet opgemaakt Dit toestel is een bandfirivt stel; het heeft drie afgestemde krinlokt Lewcos-spoel, een nieuwe schaal, etvei ciale spoeleenheid cn de Dupha gou binatie. Er verschijnt binnenkort v( E Varadyne-toestel een supplement, 124- wordt aangeraden om de Dupha go^ binatie aan te brengen, waardoor ra sta beste ontvangst krijgt, welke men ziq 0I schen kan. Twee nieuwe luidspreker den tegen lagen prijs door deze fit; den handel gebracht. Men ziet erf dit terrein door zelfbouwers heel wï den bereikt met de materialen dezer 1 Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorigen atalhtj Hoogste stand te Rennes 769.7. en Laagste stand te Reykjavik 736.2. d c Stand vanmorgen halftwaalf 766.0. gac WEERVERWACHTING 'JZ Zwakke tot matige Westelijke tot Zn telijke of Zuidelijke wind, gedeeltelij10, wolkt, weinig of geen regen, waansclr aanvankelijk iets kouder, en later'"* wanner. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 18.6 0^;- 15 SEPTEMBER P Zonsopgang 5.35 u.; Zonsondergang 1 Maansopgang 6.19 u.; Maansonderg. 6n VOERTUIGEN MOETEN HUN LICP OP HEBBEN iei Zomertijd, >a= Van 's avonds 7.44 u. tot 's morgens ien WATERSTANDEN RIVIERE^ c Heden t. Heden Vorig Walahnt 1 2.31 2.28 Basel 0.00 0.00 Huningen 0.' 0 0.00 Hheinweiler -1.50 -1.65 Kehl 2.35 2.39 Maxau 3.84 3>6 Wledesheim 0.00 0.00 Mannheim 2.52 2.55 Lohr 0.98 0.99 Mainz 0.38 0.43 B.ngen L49 1.53 Canp ems ].<iz< Coblenz 1.6,rd Trier 0.0' Keulen 1.21 Ruhrort -0.llet Wesel [-o.ien Emmerik ü.Oh, Dusseldorf 0.6! te 10.1 HOOGWATER NED. ZEEHAVW", Delfzijl 11.40 Terschelling 8.56 21.91 Harlingen 10.26 22.40 Helder le 4.03 7.19 Iilem 2e 16.1.9 i9.;">7 IJmuiden 3.19 15.11 H.V.Holland 2.52 15.25 Scheveningen 2.38 15.04 Rotterdam 4.14 16.42 Hellevoetsi Willemstad Brouwersh. Zierikzee Wemeldingt Vllssingen Terneuzen Hansweert 3.561c 2.06e: Kunst en Lettere^ DE SCHARTENS S( gaven bij de W. B. hun nieuwe werk: et Mr. James de Beyll". w-j PROF. PICCARDS is door een Amerikaansche firma verfi i: De film is voorzien van een commen S door de geleerde, luchtieiziger in het ra gelsch, Fransch en Duitsch. scl GEDENKBOEK DR. L. SIMONS Te Het is een sympathieke gedachte vai'. tegenwoordige directie der WereldF' otheek, de herinnering aan het levenre werk van de overleden stichter, Dr. La^ mons, te bestendigen in het uitgeven a een „Gedenkboek". Dit „Gedenkboek"1 naast portretten en levensherinneringen1 sommige van de meest karakteristieke d stellen van Simons bevatten. De prijs d dit werk cal waarschijnlijk f 5 bedragene :nteokcnimg is vanaf heden opengesteld

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2