JHrttutf £Vih$rijf deurnat LEZEN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken T®T i OCTOBER ABONNEMENT: Ant(artaa' in Leiden en In P*aat" ,ar 'n agentschap gevestigd is 2.35 per post 2.35 portokosten. 018 iet Buitenland bij wekelijk- ^nding »£.50 geiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfc cent 1 niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3762 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1932 ADVIBTEN.IEN Van 1 tot 6 regels1.17V7 Elke regel meer0.22*4 Ingez. Mededeelingen Van 1—5 regels D 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang WIE ZICH HEDEN ALS KWARTAAL LEZER OPGEEFT, ONTVANGT DE TOT 1 OCT. A. S. VERSCHIJNENDE NUMMERS VAN ONS BLAD GRATIS ABONNE'S OP TE GEVEN AAN ONZE AGENTEN OF AAN DE ADMINISTRATIE '°°§ummer bestaat uit DRIE bladen Eerste blad. ^ORGANISATIE DER M POLITIE „„invoeging van marechaussee en td rijksveldwacht lt vi u ,4 hebben niet geschroomd waardee- ,geru uit te spreken voor het rapport- er, omdat het in menig opzicht lof Daarnaast; echter is er o. i. gen n voor critiek en ook deze willen a°cjliet verzwijgen. Instemming kunnen a. niet betuigen met het voorstel jmmissie inzake de reorganisatie )litie, gelijk we in 't kort en zon- les overhoop te halen, zullen zien. st steeds beleven we plezier van we schreven. Er komt nogal [tegenspraak en menig lezer spaart Edactie daarbij niet. it is geen bezwaar. Met lijdzaam- anv'Jondergaan we deze dingen en elke fek leidt tot nadere toetsingwat wlgtirlijk niet steeds wijziging van in- 1-6 hj ten gevolge heeft. m de driestar, welke op 11 April 1.1. blad verscheen, hebben we niets opviplezier beleefd. Niet, omdat ieder- )iet er mee eens wasvolstrekt niet. |2 April reeds kwam er een stevig ün'heonden stuk uit Ede en een paar din later verscheen er van zeer des- jige zijde in het jubileumnummer rnoide „Koninklijke Marechaussee" een beschouwing, welke met die uit .3 ve strookte en ons standpunt becriti- de; terwijl weer eenigen tijd later q.j frapport-Wel ter verscheen, waarin a elpen andere zienswijze over de reor- :satie der politie wordt verdedigd. Hetchter, we vonden genoegdoening in wei^eit, dat onze korte en eenvoudige in breeden kring en bij politie-korpsen een ernstige bespre- '"a van vraagstuk uitlokten en dat den jok richtinggevend waren bij de be- gieling van het rapport-Welter in van iioneele organen. gezegd kwam onze beschouwing op neer: bij de -politie onderschei- we vier korpsende gemeentepoli rijksveldwacht, de marechaussee 'den ie militaire politietroepen. laatste korps kan buiten beschou- torg blijven, Want hoewel de militaire lietroepen assistentie bij onlusten jeenen en dus soms naast de andere psen opereeren, is hun taak toch het richten van politiediensten bij het watir. Ook soldaten en mariniers kun- irsit opgecommandeerd worden voor maar een eigenlijke politië le hebben ze toch niet. 'eraBn het rapport-Weiter wordt onder 'hoofd „Politie" dan ook in 't geheel „vort over de militaire politie-troepen Oproken. Wel over de drie andere psen. efn£oo deden ook wij en terwijl we op de dure organisatie van het Mpen der marechaussee opperden we denkbeeld, dat bezuiniging zou zijn [verkrijgen door dit korps samen te jgen met de rijksveldwacht en het sr. leel samen te brengen in één ver- ïd: rijkspolitie. 2ooals gezegd, vernamen we direct schtj ^de een waarschuwende stem. De wees er op, dat de organisatie t zooals wij toege geven hadden op militaire leest is geschoeid en in een bizondere verhou ding tot de overheid staat en juist daar om concludeerde hij, dat samenvoeging met een andere organisatie achterwege moet blijven. Dit korps staat zeer vrij tegenover de bevolking, omdat het een groote mate van zelfstandigheid bezit en vooral het bereden gedeelte heeft ongewone beteekenis; aldus de geachte inzender. We twijfelen eenigszins aan de waar de dezer argumenten, omdat wat het eerste betreft de blijkbaar ingewijde schrijver aan 't slot van zijn brief een verzuchting slaakt, welke sindsdien van alle kanten vele malen herhaald is en die dus blijkbaar een algemeene klacht inhoudt. De schrijver zegt: een officier, die zoo van de troep komt (zooals men dat bij de marchaussee noemt) en dan bo ven ervaren brigadecommandanten ge plaatst wordt, moet gewoonlijk nog het a, b, c van justitie en politie leeren, maar kan zijn ondergeschikten veel last veroorzaken en onnoodig veel geduld van de manschappen vragen. Wij zeiden, dat deze klacht blijkbaar algemeen is, want zij bereikte ons in allerlei toonaarden en de klachten zijn ook doorgedrongen tot het bureau van den Minister; maar er volgt o. i. ook uit, dat de schrijver zijn eigen argu ment hiermee waardeloos maakt. Immers, het blijkt geen voordeel te zijn, dat het korps der marechaussee op militaire leest geschoeid is en de bewe gingsvrijheid wordt er ook niet door bevorderd. En wat voorts het feit betreft, dat een deel der manschappen bereden is; het rapport-Weiter, dat ook de mare chaussee als afzonderlijk wapen wil be houden, pleit juist voor afschaffing van het meerendeel der paarden. Niet alleen ter wille van de bezuiniging, maar ook, omdat bij den gewonen politiedienst het paarcf eerder een beletsel dan een voor deel is. De juistheid van deze opmerking be- oordeelen wij niet; er blijkt echter vol doende uit, dat men het korps mare chaussee niet als afzonderlijke organi satie kan handhaven, omdat een deel tot de bereden manschappen behoort. Enkele dagen na onze driestar van 11 April verscheen, zooals gezegd, het jubileumnummer van de Koninklijke Marechaussee. Hierin komen verschil lende gelegenheidsartikelen voor, waar in terecht hulde gebracht wordt aan het indrukwekkende politiekorps. Want op de onversaagde marechaussees is zoo volkomen van toepassing wat de Apos tel Paulus schreef: wilt gij dan de macht niet vreezen, doe het goede en gij zult lof van haar hebben. Belangrijker voor de zaak zelf dan de huldebetuigingen is het artikel van den heer G. A. van Haeften, gep. oud-gen. majoor, inspecteur der Kon. Marechaus see. Als men niet beter wist, zou men vermoeden, dat dit artikel een breed antwoord was op onze korte opmerkin gen. Want die worden er alle in behan deld. Waaruit wel blijkt, hoezeer het geen wij schreven, leeft in de betrokken kringen. De heer Van Haeften gaat met de samenvoeging van marechaussee en rijksveldwacht niet accoord. Tegen het ook door ons aangevoerde argument, dat deze politie-machten, hetzij door toevallig getijktijdig optreden, hetzij door overbodige herhaling van dienst verrichting, ondoelmatig werk doen, voert hij aan, dat herhaald politietoe zicht lang niet altijd overtollig is, maai de waarde der waakzaamheid aanzien lijk verhoogt. De opmerking is juist, maar met het zelfde argument kan men verdubbeling der politie in de groote steden verdedi gen: er blijven immers nog zoo heel veel misdrijven onopgehelderd. Echter is het de vraag, of de dure organisatie betaald kan worden. Dat overigens de samensmelting niet zoo dwaas is, bewijst de heer Van Haef- ten zeer duidelijk in de objectieve schets waarin hij uiteenzet, hoe het eenheids- korps ingericht zou moeten zijn en merkwaardig genoeg komt hij daarbij tot de volgende conclusies „Het totale aantal brigades van het eenheidskorps zal dus belangrijk gerin ger zijn dan het gezamenlijke aantal der thans aanwezige brigades marechaussee en rijksveldwacht." Voorts, zoo vervolgt de schrijver, vloeit uit deze indeeling voort, dat het aantal ambtenaren, die den rang van brigadecommandant bekleeden, bij het eenheidskorps belangrijk minder zal zijn dan thans bij de beide korpsen het geval is. Ook het aantal districtscom mandanten zal, als gevolg eener nieuwe indeeling, geringer zijn." Met handhaving zijner bezwaren be vestigt deze deskundige schrijver dus onze opinie, dat wij hier terecht van een bezuinigingsobject spraken. Wij verstaan het wel, dat de heer Van Haeften uit politioneel oogpunt gezien, de oprichting van een eenheidskorps, vooral met het oog op „de heerschende onzekere en onrustige toestanden" niet toejuicht; maar we begrijpen niet goed, dat hij ten slotte concludeert: ook als maatregel van bezuiniging is de samen smelting niet aan te bevelen. Immers wijst hij zelf op een tijdei vermeerdering van uitgaven voor pen sioenen en wachtgelden en een per manente besparing door minder bri gade- en districtscommandanten en het vervallen van huursommen. En hij maakt niet duidelijk, dat er een per manente vermeerdering van uitgaven zal zijn als compensatie voor de be perkte vooruitzichten om den rang van brigadecommandant te bereiken. Want, indien die compensatie per manente uitgaven zou vorderen dan is daarmee het bewijs geleverd, dat thans gesproken moet worden van een im- moreele besparing op de bezoldiging. Wij gebruiken deze sterke uitdruk king, omdat we dezer dagen nog hoor den, dat het huwelijksverlof aan een marechaussee gegeven, als straf voor een gemaakte fout voor onbepaalde tijd werd ingetrokken. Wie meent, dat hij de discipline met zulke strafmaatregelen, ook voor ringe vergrijpen, kan handhaven, ver gist zich deerlijk. En we doen een ern stig beroep op de Christelijke levens overtuiging van twee zoo sympathieke ministers als Dr. Deckers en Mr. Don- ner om zulke immoreele strafmaatrege len onmogelijk te maken en om de ooren te neigen tot het geroep van hen, die zuchten over onrechtvaardige bejege ning. Wy zijn begonnen de vereeniging van marechaussee en rijksveldwacht te be pleiten als middel van bezuiniging; wat sindsdien te onzer kennis kwam is voor ons een nieuw argument om een een heidskorps te vormen. Het zou n.l. kun nen meewerken tot het scheppen van betere verhoudingen. We handhaven derhalve onze mee ning, dat een samenvoeging, als wij ver dedigd hebben, gewenscht is. In een volgend artikel hopen we aan te geven, waarom de oplossing, in het rapport- Weiter aan de hand gedaan, ons niet kan bekoren. BINNENLAND. EEN PROTEST VAN URKER VROUWEN Een honderdtal Urker naar Amsterdam getrokken. Langs het Dam rak zijn zij gewandeld naar de Generale Zuideraeecommiisste op het Rokin. Zij heb ben daar een verzoekschrift overhandigd en nader toegelicht, waarin gewezen wordt op eeni'ge onbillijkheden, die zij ondervin den met betrekking tot de toepassing van den steun. De toezegging is gedaan, indien inderdaad onbillijkheden begaan zijn, deze zoo spoedig mogelijk zullen worden opgeiheven. KORTING OP WETHOUDERS SALARISSEN ENQUêTE IN ZEELAND. De Staten van Zeeland hebben zich tot alle gemeentebesturen geric/ht met verzoek mede te deelen hoe zij denken over een tijdelijke korting op de jaarwedden van de wethouders en de ambtenaren van den Bur gerlijken Stand. Ged. Staten verzochten vóór 1 November antwoord te mogen ont vangen. CHR. WERKGEVERSVEREENIGING JAARVERGADERING TE ARNHEM De loonen in de beschutte bedrijven Vandaag werd te Arnhem gehouden de jaarvergadering van de Chr. Werkgevers vereniging (Vereen, van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland.) In de morgenvergadering, die voor de pers niet toegankelijk was werden huishoude lijke zaken behandeld. Om 2 uur opende de voorzitter, de heer F. L. van der Bom, van Amsterdam, de middagvergadering en las Ps. 103 114, waarna hij de Openingsrede hield, waarin hij naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte wees op de taak van den Christen om ten allen tijde, ook in dagen van tegen spoed en zorg den Heere te loven. Spr. stond hierna stil bij verschillende practische vragen, die de tijdsomstan digheden in het be drijfsleven den leider stellen, als ontslag van personeel, in krimping van zaken, om daarna aandacht te vragen voor het rapport-Weiter. Hij wees er op, dat hier veel over te doen is, maar dat bij alle protesten geen weerleg ging is gegeven van 5 „De economische toestand van Nederland". In het bijzonder vroeg spr. aandacht voor deze conclusie uit dit rapport: „Daarom is het van zoo onschatbaar belang voor de toe komst van ons volk, dat de bedrijvei gang blijven. Dit is in groote mate afhan kelijk van hun productiekosten. Hier op zijn de Overheidslasten van overwegen den invloed en daarom is onze commissie ervan overtuigd, dat een snelle aanzienlijke daling van het peil der Rijksuitgaven voor allen, die in het bedrijfsleven werkzaam zijn, of willen zijn, een levensbelang is". Niet genoeg kan er. aldus spr., dan ook bij de Regeering op worden aangedrongen om. de lasten, die volgens de Wet op het bedrijfsleven drukken, te verminderen. Dit geldt zoowel de belastingen in verschillen den vorm, als de sociale lasten. Dringend verzoekt spr. in deze niet te worden mis verstaan. Wij willen niet tornen aan ver plichtingen, die uit den aard van het be drijfsleven voortvloeien, maar, wil men eieren hebben, dan moet men de kip in het leven houden. Hoe kan het bedrijf de lasten dragen, indien het vleugellam wordt gesla gen! Zou er geen mogelijkheid zijn om de verplichte premie-uitkeeringen voorloopig te erminderen of tijdelijk op te schorten? Het is, aldus spr., hier niet de plaats om over bepaalde wenschen te spreken, om concrete verzoeken met het oog op bepaalde bedrijfstakken tot de Regêering te richten. Over het algemeen is spr. hier wars van. De hoofdzaak is, en daar wees hij met nadruk op, dat de Regeering acht geeft op de be teekenis van het bedrijfsleven voor het volksbestaan. Niet steeds valt het gemakke lijk om zich los te maken van de gedachte dat door de Regeering niet voldoende aan dacht wordt geschonken aan de beteekenis van de industrie als geheel. Bij verschil lende maatregelen, die de Regeering neemt of voorstelt, moet men als werkgever de vraag stellen of wel voldoende het besef leeft, dat de werkloosheid den arbeider drukt, maar het bedrijfsleven zelf er ook door uit zijn voegen wordt gerukt. De reser ves zijn opgeteerd, het bezit is in waarde verminderd, het werk met zorg gedurende jaren opgebouwd, wordt vernietigd. Als werkgevers is het onze taak om het geheel te overzien en allereerst na te gaan, wat in eigen bedrijfskring tot weder-op- leving der ondernemingen kan geschieden, maar anderzijds ook hebben wij wel toe te zien, dat de algemeene lasten niet worden ermeerderd; meer nog, wij moeten onver moeid er naar streven om invloed te oefe nen op de vermindering er van. Reeds op de laatste Internationale Ar- beidsconferentie werd een balletje opge worpen omtrent de 40-urige werkweek. In dien men onze richting uitgaat op dezelfde wijze als men vóór 13 jaar de 45-urige, later de 48-urige werkweek heeft ingevoerd, dan moet onze industrie het tegenover het bui tenland afleggen. Internationaal zijn derge lijke regelingen op papier te bereiken, doch ook bij ratificatie van conventies maken de betrokken landen zooveel uitzonderingen, dat in de praktijk van een doorvoering van de 48-urige werkweek, zooals wij die ken- i, slechts in een heel enkel land iets terecht komt. Elke inkorting van den werktijd heeft noodwendig tengevolge, verhooging van pro ductiekosten omdat de algemeene onkosten worden vermeerderd en de rentabiliteit van het kapitaal verminderd. Zij moet gepaard gaan met verdere mechanisatie, wat op den duur weer meer werkloosheid tengevolge heeft Resumeerende concludeerde spr., dat de Christen-werkgever de roeping heeft om de plaats, door God hem in het bedrijfsleven gegeven, te handhaven en hij daarom met inachtneming van zijn verplichtingen èn tegenover het volksgeheel èn tegenover den werknemer als mensch tot mensch verplicht is, er in dezen tijd hijzonder naar te staan, dat het bedrijfsleven in stand blijft Hij is daartoe geroepen het pleit bij de Overheid te voeren tot vermindering van lasten door erlaging van Rijks- en Gemeenteuitgaven n door vermindering van uitgaven aan de sociale verzekering verbonden. Daarnaast heeft hij actief te streven naar het zoeken van middelen in iederen bedrijfs kring om tot meer rationeele werkverdeeling te geraken, en de toekomst in het oog hou dend, aandacht te schenken aan de scholing der toekomstige arbeiders en de vakkundige ontwikkeling der werkloozen. (Instemming). Daarna hield Mr. Dr. A. A. van Rhijn, administrateur aan het Departement van Binnenlandsche Zaken, een rede, het onderwerp: loonen in de beschut te bedrijven". Spr. wilde s vraagstuk bezien in het licht van de cri sis. De meest aan nemelijke verklaring eener crisis acht spr. dat de productie van kapitaalgoederen (fa brieken, machines, schepen enz.) meer wordt uitgebreid, dan de beschikbare mr dr a. a. van hoeveelheid kapitaal toelaat tyannecr blijkt, dat de credietverleening, noodig voor het financieren van de voortbrenging dezer kapitaalgoederen, veel te ruim is geweest, volgt de ineenstorting. Naar spreker's meening bevestigen de gebeurtenissen der laatste crisis deze verklaring. In N.-Ame- rika vermeerderden volgens gemaakte be rekeningen de beleggingen van 1924—1929 met 100 %o, de besparingen met 40 Toen de kapitaalstroom van Europa naar Ame rika begon te keeren, brak in Amerika de crisis uit Dat deze crisis een zoo ongewoon tfeftige is geworden, moet worden verklaard uit een samenloop van een groot aantal nood lottige omstandigheden: het samenvallen van een industrieele- en een landbouw crisis, het oprichten der tolmuren, de vooral door de oorlogsschulden ingetreden valuta ontwikkeling, het steeds toenemende wan trouwen enz. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de prijzen van alle artikelen op een geheel ander en lager peil zijn komen te liggen. De productiekosten zullen daarom ook op een nieuw niveau moeten worden op gebouwd en daarbij zullen ook de arbeids- loonen moeten worden bekeken. Men kan daarbij onderscheiden de b e- schutte bedrijven, die voor de plaatselijke markt werken en geen concurrentie uit het buitenland hebben te verduren en de on beschutte die hun producten op de w reldmarkt afzetten en moeten concurreeren met het buitenland. In 1929 werd berekend, dat het loon in de beschutte bedrijven 7 hooger lag dan in de onbeschutte. Nadien is het verschil grooteri geworden. Spr. be rekent, dat sedert de crisis de loonen in de beschutte bedrijven werden verlaagd met 26 in de onbeschutte met 515 In- tusschen dient er rekening mede te worden gehouden, dat de beschutting betrekkelijk is. Op de duur dringt de crisis ook daar door. Alsdan komen ook de beschutte bedrijven duidelijker voor de noodzakelijkheid van loonsverlaging te staan. Zoo is er thans ook groote werkloosheid in het schildersbedrijf en in de grafische industrie. Er worden twee redeneeringen gevonden, die de noodzakelijkheid van loonsverlaging, juist in de beschutte bedrijven, bestrijden. De eerste redeneering luidt: loonsverla ging vermindert de koopkracht, vermindert de vraag en vermeerdert daarmee de ma laise. Spreker bestrijdt deze koopkracht theorie uitvoerig. De oorzaak vaji een crisis is niet, dat de loonen te laag zijn het gezamenlijke loonbedrag is bij het einde van een hoogconjunctuur juist hoog maar dat de productie van kapitaalgoederen teveel is uitgebreid. Bovendien bevorderen te hooge loonen de werkloosheid, waardoor de koop kracht scherp daalt. Verder verdient hel aandacht, dat geen der koopkrachttheoretici loonsverhooging als recept tegen de crisis durft aanbevelen.. Toch moeten zij dat doen als zij consequent zijn. Het verwondert spr. niet, dat bekwame Duitsche socialistisc.he economen als Carl Landauer de koopkracht theorie verwerpen. Een tweede redeneering, waarmede loons verlaging juist in de beschutte bedrijven wordt bestreden is, dat loonsverlaging slechts een zoo geringe prijsverlaging mo gelijk maakt. Zij, die zoo redeneeren, ulegen de indirecte loonkosten (het loou vervat in het gebouw, de machine, de grondstof c.d.) ten onrechte buiten beschouwing te laten. Wanneer men ook deze medetelt; wordt een loonsverlaging van meer beteekenis. Over de vraag hoeveel de loonfactor op de totale pro ductiekosten uitmaakt wordt getwist. De schattingen in ons land varieeren tusschen 25 en 90 Spr. zou op grond van Duits:he onderzoekingen een cijfer van ongeveer 75 •illen aanhouden. Al is loonsverlaging een middel tot eco nomisch herstel, het middel is het zeker niet Daarom moet met groote nauwgezet heid worden gewaakt, dat daarbij niet ver der wordt gegaan dan strikt noodig is. Steeds weer moet worden bedacht, dat loons verlaging den mensch, het schepsel Gods, een groot leed brengt. Ook zijn er bedrijven, waar geen verdere verlaging mogelijk is, om dat het bestaansminimum reeds werd be- ï'eikt Spr. ziet het verbeteren der internationale verhoudingen als noodzakelijke voorwaarden voor het verbeteren van den economischen toestand. Helaas kan Nederland, en zeker het beschutte bedrijf, daartoe relatief weinig bijdragen. Dat neemt niet weg, dat de werk geversorganisaties en de werkgevers niet mogen stil zitten. De organisaties zullen allerlei vormen voor hun leden veel meer kunnen en moeten doen. Men denke aan het geven van voorlichting en het bevorderen der samenwerking. Hoeveel zou een organi satie van werkgevers in het Engelschc tex tielbedrijf niet kunnen doen om de daar heerschende achterlijkheid en versplintering die telkens mede tot conflicten met de ar beiders leidt, te overwinnen. Ook de werk gever zelf heeft daarbij een groote taak. Tegenover de socialistische aanvallen, die de ondernemers willen verbannen, moeten deze thans toonen, dat zij geen materialisten zijn, maar hun hooge roeping als leiders H het productieproces verstaan. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Congres der Chr. Werkgeversvereeniging. (blz. 2) Na den „slag" in de Rijksdagzitting, zijn gisteren in commissievergaderingen en brie ven „achterhoedegevechten" geleverd. Hedenmorgen vroeg is de moordenaar van den Franschen president, Gorgoeloff, ge guillotineerd. De verkiezingen in Maine beloven den de- mocratischen candidaat voor het Amerikaan- sche presidentschap Roosevelt goede kansen. De redding van de „vliegende familie". (blz. 3) Felle brand te Amsterdam. Schaakrubriek'. (Blz. 5) Financieele Problemen. Het geld. IV, Een brief van de regeering aan de partijen - in het bouwbedrijf omtrent de voorwaarden, waarop de regeering steun aan het bouw bedrijf zal verleenen. (blz. 71 De kindermishandeling te Moordrecht voor de Utrechtsche rechtbank. (blz. 9) Jaarvergadering van het Geref. Traktaat genootschap Filippus. Congres van het Intern. Verbond tot Ver dediging van het Protestantisme te Arnhem. Een nieuwe indeeling van het Rijk in dis tricten ten behoeve van den dienst der ar beidsinspectie. VERLAGING WERKLOOZENSTEUN MINISTER RUTS CONFEREERTI In verband met de in het Welter-rapport besproken verlaging van den werkloozen- steun is door Minister Ruys de Becren- brouck geconfereerd met <ie Wethouders voor Maatschappelijke Steun der vier groo te gemeenten. In het kort komen de plan- ne van den Minister hierop neer, dat de extra-toeslag voor werkende kinderen van f 1 voor het eerste en 50 cent voor elk vol gend werkend kind in de toekomst zullen, vervallen. Ook zou worden ingtrokken de bepaling dat de eerste f 5 van de verdiensten van de vrouw van een gesteunde met kinderen niet in mindering worden gebracht. De minister wenscht verder den huurtoe- slag meer uniform gergeld te zien, n.l. een toeslag van 2/3 van hetgeen de huur meer bedraagt dan f 3.50 per week tot een maxi mum van f 3. Ten aanzien van de uitgetrokken werk loozen wil de minister na een termijn van een jaar ondersteuning, een lager tarief toe passen en invoering van dubbel-uitgetrokk9- nen, welke dan per echtpaar f 12.50 zullen ontvangen en f 1.35 per kind hoven deze twee personen. Omtrent deze verlagingen van den werk- loozensteun is nog geen definitieve beslis sing genomen en worden nadere besprekin gen met de gemeentebesturen gevoerd, wel ke biex-over nog advies moeten uitbrengen. Bij de oorspronkelijke algemeene regeling was bepaald, dat de werklooze arbeiders na een bepaalden tijd wei'den afgevoex-d en dus van de steunregeling bij Maatsch. Hulpbe toon kwamen. Voor nagenoeg alle gemeen ten is deze bepaling afgeschaft. De vier ge meenten hebben nu verzocht die afschaffing ook voor haar te doen gelden. Het Rijk is daartoe slechts bereid onder de voorwaarde, dat ook de groote gemeenten bet stelsel van de dulbbel-uitgetrokkenen aanvaarden. HET EINDHOVENSCH VLIEGVELD BEZOEK MINISTER DECKERS Gistermiddag heeft de minister van De fensie van Soesterbars uit per vliegtuig een bezoek gebracht aan het vliegveld Eind hoven. Hij werd door burgemeester Verdijk ontvangen, en bezichtigde o.m. het zweef- liegtuig der EinclQioveusche zweefvliegclub. STOOMPONTVEER HEMBRUG DE INGEBRUIKSTELLING. Het nieuwe stoompontveer aan de Hem- brug zal vermoedelijk nog deze maand in gebi-uik kunnen wox-den genomen. VERBETERING WERKLOOSHEID EN CONGRES C. N. V. Op pag. 1 van ons blad van gister vindt men onder het citaat van den heer J. Ruk ker uit de „Voorzorg" een commentaar, dat daar niet thuis hooit. De passages, welke aanvangen met de woorden „Of dit oordeel en deze conclusie juist zijn", belmoren bij het stukje op pag. 5, dat als titel draagt: „C. N. V. en Welterrapport". Zelfs de opmerkzame lezer heeft waar schijnlijk tevergeefs naar de oplossing \an deze puzzle gezocht. Uit de An tirev. Partij. A. R. J. A. 21 Sopt. hoopt het Hoofdbestuur der A R te Utrecht bijeen te komen. Daar zal" o a. besproken worden den komenden Toog dag (L> Oct.) alsook de mogelijkheid en wenschelijkhexd, o.m. te komen tot een eigen orgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1