HNSDAG 13 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 5INNENLAND. officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN esluit ia toegekend de gouden eeTe- --"ï J. Dijs- iu-Orde te Udenho' j Oranje-Nas Kon. UOT.U1. .o ille der Oranje Nasi >em( breeder Fidelia and tot rddider vam c,~ ax predikant bij de Ned. Herv. (jemwinie aastTioht; verder is toegekend de aan de van Oranje-Nassau verbonden eere- LUe, in zilver aan: A. Vink, te Rotterdam. RIJKSVERZEKERINGSBANK Kon. b&3luiit is aan C. J. P. van Zadelhotff 1 ontsla® verleend als controleerend ge- iundige bij de Rijksverzekeringsbank. ARBEIDSINSPECTIE den technisch ambtenaar bij de Arbeids- otie R- C. van Ree te Maastricht is de ge- te Eindhoven als standplaats aangewezen. MARINESTOOMVAARTDIENST 'beschikking van den minister van Oefen de officier van den marlnestoomvaart- der 2e klasse A de Vaal, dienende aan Hr. Ms. Vau Speyk. teT beschikking ge- AUDIENTIE gewone audiönitie van den Minister van liSn zal Vrijdag a.3. niet plaats hebben. CONSULAIRE DIENST K. B. is de heer J. A. Oarrea, erkend en laten ais consul van Noorwegen te WU- ad voor het gebiedsdeel Curacao. [TENLANDSCHE ONDERSCHEIDING K. B. is aan W. Hanegraaff, dlrecteuT der Intercommunale Waterleiding gebied Leeu- haarlemsche begrooting voor 1933 ontwerp-begrooting begint met een na- g saldo van den dienst 1931, groot (82.37. Het totaal aan inkomsten en uit- a is geraamd op f 16.444.483.94. B. en W. geen voorstellen tot verhooging van be igen of nieuwe bezuinigingen op perso- juitgaven. In 1932 moet aan rente en af ïgen op leeningen betaald worden 8.502.33; in 1932 zal het om en bij de llioen zijn. B. en W. verwachten onder uidige omstandigheden dat geen extra- xatie-schadeloosstelling (aan de gem. istede, ingevolge de Annexatie-wet 1927) Benige beteekenis aan de gemeente zal en opgelegd. De gem. subsidiën zijn in 1 met f40.000 verminderd. Voor subs, iet Burg. Armbestuur is uitgetrokken D-000 (in 1932 f837.000); aan werkloozen i f750.000 (in 1932 f 250.000). hofberichten KONINGIN EMMA NAAR DUITSCHLAND. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens om Donderdag 15 dezer per Staatsspoor naar Arolzen te vertrekken. Na een verblijf van eenige dagen bij den Vorst van Waldeck ei Pyrmont, hoopt Hare Majesteit enkele we ken in het Schwarzwald door te brengen en omstreeks half October weder hier te lande terug te keeren. antwoorden van ministers Op vragen van enkele leden der Eerste en Tweede Kamer betreffende de voorgenomen opheffing van de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam, heeft de Mi nister van Binnenlandsohte Zaken o.m. ge antwoord, dat door deze opheffing f 67.000 zal worden bezuinigd, waarbij rekening is gehouden met bet feit, dat door toekenning van wachtgelden een gedeelte van deze be zuiniging eerst in de toekomst zal kunnen worden verkregen. Waar van de drie bestaande kweekscho len, te Amsterdam, Rotterdam en Heerlen, slechts die in Amsterdam wordt opgeheven, beihoort naar de meening van den minister niet van „afbraak" maar van concentratie van sociale voorzieningen te worden gespro ken. Verder acht de minister het niet gera den het besluit tot opheffing, dat thans reeds is genomen, op te schorten. provinciaal personeel en welter-rapport MOTIE TEGEN SALARIS-HERZIENING De Algemeen© Bond van Provinciaal Pei- soneel in Nederland heeft in zijn te Middel burg gehouden algemeene vergadering het rapport-Walter besproken, en de daarin ver vatte voorstellen ten aanzien van het pro vinciale personeel onaanvaardbaar ver klaard. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin aan den Ministerraad wordt verzocht noch de in dit rapport be doelde maatregelen noch andere maatrege len ten nadeele van het provinciaal perso neel te nemen, doch door een crisisheffing en verhooging van de tarieven der Rijks inkomsten, en der gemeentefondsbelasti ng naast een efficient-making van den Rijks dienst het tekort van de schatkist te be strijden. c.n.v. en rapport-welter In De Strij der, het orgaan van deChr. Dem. Unie, trof ons een artikel met het op schrift: „De Christelijke Vakbeweging zegt: Neen!" Dit beteekent: het Chr. Nat. Vakver bond wijst bet rapport-Welter af. Dë schrijver in De Strijder zegt dat in deze woorden: De buitengewone algemeene ring van het C. N. V. aarzelde niet het rapport behoorlijk te kwalificeeren als een poging om den kleinen man voor alles op te laten draaien. Er werd gesproken van den cynisch-kouden liberalen geest, welke het rapport kenmerkte. Dat men den cri sistijd wilde gebruiken om een eind te maken aan den opgang die de sociale be weging bereikt heeft voor de arbeiders. De oppervlakkigheid waarmede de rechtsche pers direct klaar stond met haar waardee ring voor het rapport, werd eveneens ge wraakt Het deed ons goed, te bemerken, hoe scherp men zich verzette tegen verla ging van werkloozensteun, alsmede van loonen in de werkverschaffing. ontginning staphorster- veld Naar wij vernemen zullen de eigenaren van gronden in het Staphorsterveld, gele gen tusschen Hasselt. Staphorst en Meppel binnenkort bericht ontvangen van de N.V. Ontginningsmaatschappij, welke waarde bij schatting aan hun land is toegekend-', en of zij genegen zijn, het voor deze waarde af te In het te verkavelen gebied, dat een groot te heeft van ongeveer 1600 H.A. zullen nieu we land- en waterwegen worden aangelegd, vermoedelijk met behulp van tewerkgestel de werkloozen. het cadeaustelsel: EN DE DUITSCHE NOODVERORDENING. Dr. Junckerstorff die in Duiitsdhland de actie leidt tegen het cadeaustelsel heeft dezer dagen bij 'n interview ter gelegenheia van zijn doorreis verklaard, dat de Duitsche noodverordening geen verbetering in den wantoestand op het gebied van het cadeau stelsel heeft gebracht. Volgens een uitzonderingsbepaling mag daar te lande dit stelsel wel worden toege past, indien de cadeaugever zich verplicht Inplaats van de toegift een bedrag in geld uit te betalen, waardoor dit wettelijk ver bod vrijwel waardeloos wordt de ijmuidensche visscherij Voorstellen van den burgemeester De burgemeester van Velsen, Mr. F. L. J. E. Ramibonnet, heeft aan de pers eeu uiteenzetting gegeven van de voorstellen, welke hij bij den minister van Economische Zaken heeft ingediend tot verbetering van het IJmuidensche vissdherijbedrijl. Burgemeester Rambonnet wees er aller eerst op, dat nu de buitenlandsche markten, tengevolge van contingenteerii.g, voor ons goeddeels gesloten zijn, onze vissoherij het voornamelijk zal moeten hebben an het ge bruik van eigen land. Een systematische propaganda zal daarvoor moeten worden ge werd, waarvoor een speciale propagandist noodig zal zijn. Allereerst is de medewerking gevraagd van de verschillende departementen. Wan neer in de gevangenissen, de gestichten, op de vloot en in de kazernes één visohdag per 14 dagen wordt ingevoerd, en ook de steun trekkende werkloozen eens in de 14 dagen visoh zouden krijgen, zou de geheele IJmui- densche vloot in de vaart kunnen worden gebracht. Zou men één visohdag per weex invoeren, dan zou IJmuiden niet een: staat wezen alile benoodigde visch te leveren. Noodig zou echter dan wezen, over te gaan tot het contingenteeren van den visch- invoer, met als basis het jaar 1930, opdat niet de buitenlanders van het vermeerderde binnenlandsch gebruik zouden profiteeren. Het kolenverbrui'k der IJmuidensche vloot is is normale tijden vrijwel even groot als dat der Ned. Spoorwegen. Ook ons mijnge- bied zou van de opleving der IJmuidensche visscherij dus voordeel hebben en voorzoo ver Duitschland hierbij als leverancier op treedt, zou men dat land wellicht er toe kun nen brengen om wat meer deviezen voor den vischhandel beschikbaar te stellen. Zoo de zaken goed worden aangepakt zou volgens den burgemeester van IJmuiden er aan een oplossing te IJmuiden niet te twijfelen vallen. zien waarom de door hen behandelde mate rie zich niet zou leenen voor het parlemen tair initiatief. Zij bestrijden dat de gevaren van de vorming van particuliere gewapende corpsen denkbeeldig zouden zijn. Zij willen niet verhelen, dat naar hun meening velen al te zeer geneigd zijn het gevaar van fas cistische voorbereiding hier te lande denk beeldig te achten. Gelet op de ervaring in het buitenland, zoo meenen de voorstellers, moet men zeggen dat een regeling beter te vroeg dan te laat kan komen. Op de vraag tegen welke particuliere corpsen het wets voorstel zich richt, antwoorden de voorstel lers: tegen alle. Zij zien ook geen reden om van bet ver bod uit te zonderen die gewapende corpsen, die zeggen zich slechts ten dienste van het wettig gezag te willen stellen. Daaruit is duidelijk dat zij niet zouden kunnen mede werken tot zoodanige wijziging van hun voorstel, dart, daarbij de bijzondere vrijwil lige landstorm en de burgerwachten wette lijk gefundeerd en alle andere gewapende corpsen verboden zouden worden. de particuliere gewapende corpsen HET WETSVOORSTEL-ALBARDA C.S. Blijkens de Memorie van Antwoord zijn de voorstellers van het iniüatief-ontwerp- Albarda c.s., betreffende een verbod van par ticuliere gewapende corpsen, evenals an- dere Kamerleden de meening toegedaan, dat het beter zou zijn, indien het initiatief tot een wettelijke regeling als deze ware uitge gaan van de regeering. Tot dusverre heeft evenwel de regeering niet van een neiging in dien zin blijk gegeven. De voorstellers kunnen overigens niet in ROFFELRIJMEm Gezonde groei vereen. staten van europa CONGRES TE HEEMSTEDE Te Heemstede is onder presidium van den heer Taco Mulder een congres gehou den van de Vereeniging ter bevordering van de oprichting der Vereenigde Staten van Europa. De voorzitter bradhrt praeadvies uit over: „de beginselen der Vereenigde" Staten en de objectieve politiek"; Mr. J. H. van Doorne sprak over „Door lijden tot een heid". Daarna heeft de heer J. H. Ros, sec retaris van de afdeeling Rotterdam, gespro ken over: „De Vereenigde Staten van Europa bezien van Ghr. standipunt". Spr. zei de o.rn.; „Gij zult uw naaste liefhebben als uzel- ven". Op dezen grond verklaarde spr. zich tegen den oorlog en alles wat zweemt naar mlitairisme, hoewel de overheid moet kun nen beschikken over de middelen, om het gezag te kunnen handhaven. Ook van Chr. zijde, aldns spr., moet men arbeiden voor de doorwerking der vredesbeginselen, de ta riefmuren moeten wegvallen en sterke ont wapening moet worden nagestreefd. Deze idealen zullen worden gediend door de Ver eenigde Staten van Europa. De heer J. A. van Sijn, voorzitter van de Rotterdamsohe afdeeling, die het woord voerde over „Opgang of ondergang", consta teerde o.m. dat de Volkenbond bij de huidige structuur van Europa weinig kan uitrlcn. ten. Zij staat voor het probleem van den vierkanten cirkel. Als de volken van Europa hun souvereiniteitsdogma laten vallen, zul len zij rijp wezen voor een wereldstaten- bond. Spr. wekte op om het streven der Vereeni ging in deze richting te steunen. Door den heer Taco Mulder werd daarop een slotwoord gesproken. Tet percent der bevolkini rodsdien'stoefening bezoek f, zoo schijnen «tatistisc. i het gezamenlijke badleven ooh factor .die het samenleven it goeden, zö het niet den diepster Ja, dat klopt bizonder aardig Als je het maar goed bekijkt: Dat de kerk in alle dingen Heel veel op een badplaats lijkt En, als dan de kerk-band slapper Of geheel ontspannen, wordt, Dan voorziet het badplaatsleven In het schrijnende tekort Aan gezond gemeenschapsleven: In de tempel van 't heelal Is het licht en is het leven Gaat de vrijheid bovenal In de kerk: gespannen aandacht Trekkend naar één zelfde doel; Aan het strand: één zee van vreugde Eén gegolf van vrij gevoel; In de kerk: geen bijgedachten Enkel eenheid, louter lied; In het bad: slechts zoete vredCf Pessimisme tiert er niet; In de kerk: geen onderscheiding, - Geen geslachts-, geen standsverschil. In 't gemengde bad: al even Weinig scrupuleus bedil; In de kerk: gelijke zondaars, Die er worden uitgekleed; In 't familiebad is altijd Nog een badpakje gereed Gaat het bad het hier niet winnen Van de kerk, die in de stad Voor het leven der gemeenschap Groots waarde heeft... gehad? Is hier niet een evolutie, Een ontwikkelingsproces, Dat ons hoedt voor de versteening In bekrompenheids-exces? Vriend, je kan me tegenspreken, Maar, bewaar me voor één ding: Vóór en bij en bóven alles Praat niet vanverwatering. (Nadruk verboden.) Familie Poes aan den maaltijd. Zou ik niks krijgen? De ruïne van de eens zoo prachtige Tintemabdy, een bouwwerk uit de Middeleeuwen, waarvan alleen de Oostelijke muren behouden Verschillende huizen aan de Rue de Belleville te Parijs heeft men moeten bleven, is gelegen tusschen de dicht begroeide bergen van Wales. stuttendaar de fundamenten door. de. Metro-werken zijn beschadigde De romantiek van 't Welsche land Te Heme Hill in Engeland werd een wedstrijd gehouden op rijwielen, waar. een 84-jarige aan meedeed. De verongelukte vlieger Zwirko De Poolsche vlieger Zwirko (links), vanwaar van de Europa- rondvlucht 1932, is met zijn bege leider doodelijk verongelukt Links: De te Bussum gehouden groote reddingsdemonstraties van het Ned. Roode Kruis loerden door Prins Hendrik bijgewoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5