I De Rijksdag ontbonden DINSDAG 13 SEPTEMBER 1932 EERSTE BLAD PAGSD Een spannende zifting Göring legen von Papen Staatsrechtelijke onzekerheid Het is sinds gisternamid'dag geen vraag meer of door een compromis tusschen de regeering Von Papen en de partijen, die een daadkrachtige meerderheid meenden te kun nen vormen, de ontbinding van den Rijks dag kon worden voorkomen. De Rijksdag is namelijk reeds in zijn eer ste bijeenkomst door de regeering ontbonden om te voorkomen, dat de economische nood verordening van 4 September zou worden opgeheven. Een bijna dramatisch verloop Onder geweldige belangstelling werd te 3 uur de Rijksdagzitting geopend door den Tiationaal-socialistische president Göring, die evenals de meeste andere nazi's, ditmaal in burgerkleeding verschenen was. Dadelijk na de opening diende de com munist Torgler het voorstel in, om als punt op de agenda te zetten de opheffing der noodverordening en 't votum van wantrouwen tegen de Rijksr regeering. Zou, zooals te verwachten was, tegen dit voorstel bezwaar gemaakt worden, dan stel den de communisten voor, onmiddellijk een nieuwe zitting op heden te doen houden. Afgevaardigde Löbe (soc. dem.) stelde voor als twee punt op de agenda te zetten het sociaal-democratische voorstel tot opheffing der noodverordening President Göring richtte nu tot het huis de vraag, of het communistische voorstel bezwaar ontmoette. Van geen enkele zijde werd bezwaar geopperd, hoewel bekend was, dat de Duitsch-nationalen zich achter de regeering scharen. (Men vermoedt, dat dezen zich echter niet tegen de stemming «elf verzet hebben om niet te veel kiezers tegen zich in 't harnas te jagen, nu nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden). Slechts één lid had de agemra-wijziging kunnen voorkomen, doch dit geschiedde niet! Deze verrassende wending werd met be weging en vroolijkheid begroet, want daar mede zou tot onmiddelijke stemming over de noodverordening en het votum van wan trouwen besloten zijn. Afgevaardigde dr. Frick (nat-soc.) stelde (blijkbaar om te trachten alsnog tot een compromis te komen) voor, de zitting een half uur te onderbreken. Dit voorstel werd met d« stemmen van nationaal-socialisten en centrum aangenomen. Het duurde nog geen half uur tot de zit ting heropend werd. Von Papen toont de roode map. Nadat de Rijksdagpresident Göring zijn plaats weer had ingenomen, verscheen rijks kanselier Von Papen en toonde ostentatief een roode aktenmap: het kentecken van de Rijksdagontbinding in vroegere jaren. De communisten maakten hierop toespe lingen in luide uitroepen. Torgler hébben zich aangemeld om te spre ken over de agenda. Ik geef daartoe het woord thans niet. Nadat de stemming reeds begonnen was, had de Rijkskanselier het woord gevraagd. Na de stemming heb ik hem volgens de grondwet het woord verleend. Tijdens de stemming was dit niet mogelijk. Gedurende deze stemming heeft hij mij een ontbindingsdecreet van den Rijksdag president overhandigd, een schrijven, dat thans, daar het medc-onderteekend is door een Rijkskanselier en een regeering, die door de thans gehouden stemming als ten val gebracht zijn te betitelen, overbodig is geworden. (Stormachtige bijval bij de nat- socialisten). Göring acht de ontbinding ongeldig De Rijksdagpresident las daarna het ont bindingsdecreet voor en verklaarde nog maals, dat zulk een ontbindingsdecreet ruiet rechtsgeldig zijn kan, als het onderteekend is door een regeering, waaraan de overwel digende meerderheid der Duitsche volksver tegenwoordiging het vertrouwen ontzegd RIJKSKANSELIER VON PAPEN Rijksdagpresident Göring opende daarna weer de zitting met de woorden: „Daar er tot nu geen bezwaar tegen het communistische voorstel geuit is, komen wij thans tot de hoofdelijke stemming over het voorstel-Torgler tot opheffing der noodver ordening en over 't votum van wantrouwen tegen de regeering". Rijkskanselier Von Papen hief de hand op, ten teeken, dat hij het woord verlangde. Göring zeidc met een afwerende handbe weging: „Wij zijn reeds tot stemming overgegaan; gedurende de stemming kan ik het woord ïiiet verleenen". Door de nationaal-socialisten en de linker zijde werd deze verklaring met groote vroo lijkheid en met bewijzen van instemming begroet Rijkskanselier Von Papen trad daarop naar de prcsidcntstafel en legde daar een document neer, blijkbaar het ontbin- dingsdccreet van den rijkspresident Rijksdagpresident Göring schoof dit docu ment terug en verklaarde: „Wij houden thans eerst de stemming. Wij waren reeds tot de stemming overgegaan en voor deze gehouden is, kan ik niets anders doen". Onder groote beweging werd hierop de hoofdelijke stemming gehouden. De communisten riepen: „Weg met de honger-regeering!" De regeoring weggehoond. De regeeringsleden verlieten onder hoo nende toeroepen der communisten de zaal. T3ij de hoofdelijke stemming gaven de Duitsch-nationalen roode ,,neen"-biljetten af. Rijksdagpresident Göring deelde 't resul taat der hoofdelijke stemming over de motie van wantrouwen en over de opheffing der noodverordeningen mede. 513—32, tegen de regeering. Afgegeven waren 550 kaarten. Vijf afge vaardigden hadden zich van stemming ont houden. 32 hadden met „neen" (dus tegen de motie van wantrouwen) en 513 met „ja" gestemd (dus voor de motie van wantrou wen). De motie van wantrouwen en hot voor stel tot opheffing der noodverordening wer den dus aangenomen. (Stormachtige bijval van bijna het geheele huis). De Rijksdagpresident Göring verklaarde daarop: Do afgevaardigden dt. Obertohrea ca GöRING heeft en waarachter in den Duitschen Rijks dag slechts 32 afgevaardigden staan. Spr. zou den Rijkspresident van dit feit mededeeling doen en hem verzoeken, onder deze omstandigheden zijn ontbincLmgsde- creet in te trekken. Het ontbindingsdecreet, aldus Spr., komt niet verrassend. Reeds bij de ontvangst van 't rijksdagpresidium heeft de Duitsch-natio- nale Rijksdagafgevaardigde Graef (Thtirin- gen) aan den rijkspresident verklaard, dat zijn vrienden tegen 't parlementaire regime zijn. In tegenstelling met deze verklaring wil hij, rijksdagpresident Göring, volgens de grondwet verder werken en de rechten der Duitsche volksvertegenwoordiging beveili gen. (Stormachtige bijval bij de nationaal- socialisten). De Rijksdagpresident stelde daarna voor morgen een verdere zitting te houden met een agenda, die door het seniorenconvent zal worden bepaald. Het ontbindingsdecreet De tekst van het ontbindingsdecreet van den Rijksdag luidt: „Op grond van art. 25 van de Rijksgrond- wet ontbind ik den Rijksdag, omdat er ge- bestaat. dat de Rijksdag de opheffing van mijn noodverordening van 4 September 132 verlangt". Het decreet was gecontrasigneerd door Rijkspresident Von Hindenburg, Rijkskanse lier Von Papen en den Rijksminister van' Binnenlandsche Zaken, Freiherr von Gayl. Von Papen beschuldigt Göring tegen de grondwet te hebben gehandeld. Rijkskanselier Von Paperf heeft een schrij ven gezonden aan den president van den Rijksdag, Göring, waarin hij constateert, dat Goring twee malen in strijd met de grond wet heeft gehandeld, doordat hij de eerste maal den Rijkskanselier op diens verzoek niet het woord heeft verleend en ten tweede male, dat hij, hoewel de Rijksdag was ont bonden, nog een stemming heeft laten houden. De Rijksregeering is voornemens, ingeval de Rijksdag, hoewel hij ontbonden is, niet temin mocht trachten bijeen te komen deze samenkomst onmogelijk te maken. Zij wil slechts die afgevaardigden toegang tot het gebouw van den Rijksdag verleenen, die deel uitmaken van de commissie tot hand having van de rechten van het parlement of van de commissie van buitenlandsche zaken, aangezien slachls deze beide commis- ics ook in den tijd tusschen de ontbinding an den eenen Rijksdag tot het bijeenkomen van. den nieuwen Rijksdag in functie blijven De Rijksregeering heeft den Rijkspresident nog geen voorstel gedaan betreffende de vaststelling van den datum der nieuwe ver- Kiezingen, aangezien zij eerst de verdere ontwikkeling gedurende de volgende dagen wenscht af te wachten. De Rijksregeering zal haar plan om de zitling van den ontbonden Rijksdag op heden onmogelijk maken, niet behoeven uit te voeren. De sociaal-democratische afgevaardigde Loebe heeft aan den Rijksdagpresident Göring geschreven, dat de soc.-dem. leden niet meer aan het senioren-convent deel nemen, aangezien het. seniorenconvent mede getroffen wordt door het ontbindingsdecreet van den Rijksdag. De kwesiies van staatsrechtelijken aard, die in de sluitingsrede van den Rijksdagpresi dent zijn opgeworpen, bchooren thuis in de commissie voor de handhaving van de rech ten van het parlement, welke commissie niet door het decreet wordt getroffen. Als voorzitter roept Loebe deze commissie bij- Daar de vertegenwoordigers van het Cen trum eveneens als hun overtuiging te ken nen hebben gegeven, dat het onttbindings- besluit wettig is, verviel de vergadering van het seniorenconvent, die door Göring in uit zicht was gesteld en is dus oolk Ihet plan tot nieuwe bijeenkomst van den Rijksdag ver vallen. Göring heeft zich echter voorbehouden door juristen helderheid te laten brengen in de vraag wie in strijd met de grondwet heeft gehandeld, hij of Von Papen. van een Volksibegeihren tot opheffing van het sociaal-politieke deel der verordening van Rijkspresident von Hindenburg d.d. 4 September. Naar van sociaal-democratische zijde ordt verklaard, moeten door de aanne- ing van dit Volksbegehren „de loonsverla gingen" onmogelijk worden gemaakt. De andere deelen van de noodverordening moe ten niet in het Volksbegehren worden be trokken, aangezien deze bepalingen betref fen van de rijksbegrooting of financieele wetten, welke volgens de grondwet niet langs den weg van een referendum kunnen worden gewijzigd. De nieuwe verkiezingen. In vedband met de kwestie van den datum der nieuwe verkiezingen deelde de rijksmi nister van binnenlandsche zaken von Gayl mede, dat de rijksregeering zeer zeker de bedoeling heeft, de constitutioneele voor schriften na te komen en dat wanneer ver kiezingen worden uitgeschreven, deae ook zullen plaats vinden volgens de huidige kieswetten. Van zelfsprekend zal een verkie zing slechts dan plaats kunnen vinden, in die orde en rust verzekerd zijn. Op de vraag, of de rijksregeering bizondc- re maatregelen denkt te nemen ter hand having van orde en rust, verklaarde de mi nister, dat de rijksregeering hiertoe op dit oogenblik geen aanleiding heeft. De Duitsch-nationale Rijksdagfractie heeft de volgende verklaring gepubliceerd: Nadat de nationaal-socialisten in vereeni- ging met het centrum tevergeefs getracht hebben den rijkspresident tot de instelling van een partijheerschappij te bewegen, heb ben zij de Rijksregeering gesaboteerd. De president van den Rijksdag is met de niet in acht neming van recht en wet zoover ge gaan dat hij de ontbinding ongeldig heeft durven noemen, dat beteekent de uitroeping van de partij heerschappij tegen den staai. De Duitsch-nationale Rijksdagfractie heeft den Rijksdag verlaten. Als rompparlement zijn eerst de parlementaire partijen, bestaan de uit nationaal-socialisten, sociaal-democra ten, communisten en het centrum in een vruchtelooze demonstratie bijeengebleven om reeds een uur later in twist te raken. W ij Duitsch-nationalen zullen het pnemen voor de autoritaire leiding van den staat van den ijkspresident tegenover het parlement. Wij zijn er zeker van, dat in dezen strijd het nationale Duitschlands, dat de partijtheerschappij heeft leeren haten, aan onzen kant staat. De eerstvolgende verkie zingsdag zal het uur van geluk van het Dui'tsche volk worden. Rijkskanselier Von Papen heeft gisteren avond 50 minuten lang voor de radio ge sproken, om liet program te ontwikkelen, dat hij 's middags den Rijksdag had willen voorleggen. Hij begon met een uiteenzetting van het geen 's middags in de Rijksdagzi-ttrng ge beurd was. Volgens art. 33 der Grondwet zeide hij, was op het oogenblik der overreiking van het ontbindingsdecreet het Huis wettig ont bonden, zoodat de stemmingen die de voor zitter daarna nog heeft laten houden een inbreuk op de constitutie vormen en dus van nul en geener waarde zijn. Door het ongrondwettig handelen van den voorzitter was het de regeering onmogelijk aakt een overzicht te geven van hetgeen i de drie maanden, sedert zij haar ambt heeft aanvaard, heeft verricht en het pro gramma voor de toekomst bekend te maken. Na er nog op "te hebben gewezen dat de ijksdag met aandacht heeft geluisterd naar de uit Moskou gezonden Klara Zetkin.maar aan het woord van zijn eigen kanselier geen aandacht heeft willen schenken, zeide de heer Von Papen daardoor genoodzaakt te zijn geworden voor zijn verklaring gebruik maken van de radio. Von Papen herinnerde aan de moeilijke positie waaronder de regeering drie maan den geleden, toen zij aan het bewind kwam, verkeerde. Zij heeft echter gewerkt en niet geaarzeld de grootste vraagstukken ter hand te ne men. Haar doel is een eind te maken aan een verouderd tijdvak en een nieuw in te luiden. Drie maanden waren daar te kort voor, doch de regeering is vast besloten op den ingeslagen weg verder te gaan. Onder het vraagstuk der schadevergoeding is eindèlijk te Lausanne een streep gezet Deze eigenlijke oorzaak van de wereldcrisis is opgeheven, daar de politiek rekening moest houden met de economische wetten. De kwestie der gelijke berechtiging inzake bewa pening werd, als eenigst mogelijke grondslag voor de betrekkingen met het buitenland, op de agenda der internationale politiek geplaatst. In dezen staat de regeering op den grond slag van de ondersteuning en goedkeuring van het geheele Duitsche volk en niet van eenige politieke partij. Het Fransche ant woord, dat zoo juist was binnengekomen, is niet van den aard om een spoedige oplos sing van deze moeilijke maar voor Duitsch- land onontbeerlijke vraagstukken te voor zien. Mef nadruk stelde de Rijkskanselier vast, dat Duitschland ontwapening wil, doch deze slechts aanvaarden kan, indien deze voor alle staten gelijkelijk geldt. Ook- Duitschland maakt aanspraak op veiligheid als op een natuurlijk en door het pact van den Volkenbond bevestigd recht Wij willgn den vrede en wij keuren den wedstrijd in de bewapening af. Duitschland is echter over de tot nu toe bereikte resul taten teleurgesteld. Or.danks den Volken bond, Locarno en 't Kelloggpact tracht men toch de ontwapening te ontgaan. Wat is er van het grootsche voorstel van den presi dent der Vereen. Staten gekomen? Men heeft er hartelijke woorden over gesproken, doch tot aanvaarding is het niet gekomen. Wat tot nu toe te Genève is bereikt, betee kent geen ontwapening Het i3 duidelijk, dat andere staten er naar streven bewapend te blijven. Zonder een oplossing van het vraagstuk der gelijke rech ten kan Duitschland niet verder deelnemen aan ue beraadslagin- Vervolgens zette Von Papen nog eens zijn economisch program uiteen, dat hij een laatste inspanning van Duitschland noemde om Europa te stabili- seeren. Deze inspanning moet in Europee- schen zin worden gewaardeerd. De vergifti ging van de politieke betrekkingen door on houdbaar geworden verdragen moet ophou den. Het einde van de schadevergoedings verplichtingen maakt het mogelijk om den wederopbouw van Duitschland ter hand te nemen. Het Duitsche 'volk weet thans, dat het weer voor zich zelf werkt Het roer is nu omgeworpen om het groote doel te hereiken, in den a.s. winter de werkloosheid te doen verminderen. Nog liet de crisis o^-üt Duitschland en de overige wereld, doch er zijn reeds bemoedigende 'eekenen merkbaar, dat een verbetering op til is, of dat althans een stilstand in de crisis is ingetreden. Een groote weg zal nog moeten worden afgelegd, voordat het aan de genezende krachten van het economische leven zal gelukken, de oorzaken van de ziek te te doen verdwijnen. Het oogenblik was echter gekomen, om de genezing te bevorde ren en dit is geschied door de publicatie, van het bekende economische programma van de regeering. De voornaamste voorwaarde van iedere nationale politiek noemde Spr. de verzeke ring van de zelfstandigheid der Duitsche levensmiddelenvoorziening door contingen- teering en vermindering van belasting. De maatregelen tot herstel van het bedrijfs leven moeten dienstig zijn voor het eene groote doel: overwinning der werkloosheid. Het spreekt van zelf dat de rijksregeering den christelijken en zedelijken plicht van den staat erkent tegenover degenen die be scherming behoeven, in het bijzonder de zieke, gewonde en invalide werknemers. Hier vindt de vrijheid van het bedrijfsleven haar grens in het gebod van sociale recht vaardigheid. Het levenspeil van de Duitsche arbeiders moet verzekerd worden en de soci ale gedachte moet worden gewaarborgd. Vol gens dit richtsnoer zal de regeering hande len. Men heeft ons sociale programma als reactionair en onsociaal afgewezen. Onze sociale gezindheid is echter door niemand in het Duitsche volk te overtreffen. Onsociual is hij die onvervulbare wenschen te vergeefs tracht te vervullen en daardoor de mogelijk heid van arbeid verstoort Sociaal handelt, wie door strijd tegen de werkloosheid zorgt, dat het sociale goed van het volk duurzaam behouden kan worden. Slechts als het moge lijk kan zijn, het aantal werkloozcn in den op handen zijnden winter definitief te ver minderen zullen de ondersteuningen van de werkloozen, die ook wij op het oogenblik te laag achten, kunnen verhoogen. Dat zelfde geldt voor de verhooging van de pensioenen. Niemand in de regeering denkt er aan, de verwonen rechten van de publiekrechtelijke verzekeringsbescherming aan te tasten, de bescherming van de arbeiders op te heffen, of de steunpunten van de loonovereenkomst te verstoren. Het wantrouwen dat in dit op zicht tegen de verordening geuit wordt, is ongegrond. Op één punt legde Von Papen nog sterk den nadruk: alle afgekondigde maatregelen zijn slechts voor den duur van 1? maanden berekend. In dien tijd zal het be- drijfslcven zich hebben moeten herstellen of het zal ten onder gaan.) Von Papen verklaarde voorts overtuigd te zijn, dat de formeele democratie heeft afge daan en een onpartijdige nationale leiding Duitschland slechts uit het huidig verval, zonder vooruitzichten, kan leiden, een lei ding, die zich boven alle partijen als onaan tastbare toevlucht van de gerechtigheid ver heft, die steunt op de macht en autoriteit van den door het volk gekozen rijkspresi dent. Als de heeren van de N.S.D.A.P. thans de reeds ietwat vergane requisieten van het klassegeloof te voorschijn meenen te moeten halen en als zij meenen dat zij met een strijd tegen de rijke lui, tegen de z.g. baronnen, nieuwe successen bij de verkie zingen te zaïllen behalen ben ik bang dat zij een bittere ontgoocheling zullen beleven, want in deze strijdmethode is hun het marxisme van alle schakepringen verre de baas. Maar zij zullen daarbij, en dat is het voornaamste, hun doel vernietigen, dat is de natie tenville van de natie op een nationale basis te vereenigen. Spr. zeide verder, dat er een hervorming van de Grondwet moet komen ter verwijdering van de nadoe len uit de staatsleiding van de laatste der tien jaren. Verder moet het kiesrecht hervormd worden. De verhooging van den kiesgerech tigden leeftijd zal de school en universiteit in hooge ihate van de politieke radicalisee ring bevrijden, waaraan zij thans ten offer dreigen te vallen. Onderzocht zal worden of en hoe de op bouw van de volksvertegenwoordiging in de toekomst organisch verbonden kan worden met het zelfbestuur der verschillende licha men. De kwestie van het rijk en Pruisen zal binnen het verhand van de grondwet en rijkshervorming opgelost worden. Wij zullen den historisch geworden Pruisischen staat niet vernietigen. Noodzakelijk is echter een zuiver practische verbinding van Pruisen met het Rijk. Op dit gebied ligt de mogelijk heid van een ingrijpende bestuürshervor- mmg. Spr. eindigde met een rechtstreeksch be roep op het Duitsche volk om hem te steu nen: „Met Hindenburg vóór Duitschland". De ontvangst der partijL 'ders door den Rijkspresident voor onbepaal- den tijd uitgesteld. Het bezoek der vertegenwoordigers der nationaal-socialistische partij, van het cen trum en van de Beiersche Volkspartij bij den Rijkspresident, dat gistermiddag te vijf uur zou plaats vinden, ging op verzoek der betrokken partijen niet door. Naar aanlei ding van het verzoek van Rijksdagpresident Goering om de ontvangst heden te willen doen geschieden heeft de Rijkspresident ge antwoord. dat hij zich het tijdstip, waarop hij de partijleiders wenscht te ontvangen, voorbehoudt. ONTWAPENINGSCONFERENTIE ONVERWACHT UITSTEL Uit Genève wordt gemeld: De zitting der eerste na de zomervacantie weer bijeenkomende technische commissie der ontwapeningsconferentie, de commissie voor de bewapeningsu^gaven, die gisteren zou gehouden worden, is zonder opgaaf van redenen uitgesteld tot Donderdag a.s. De bijeenkomst van deze commissie was met groote spanning tegemoet gezien, aan gezien men meende, uit het al of niet deel nemen van Duitschland te kunnen opmaken hoe Duitschlands houding ten opzichte van de ontwapeningsconferentie zou zijn. In leidende Fransche volkertbondskringen spreekt men de hoop uit, dat Duitschland, ondanks de jongste gebeurtenissen, zich in deze commissie zal laten vertegenwoordigen teneinde de deur voor de verdere deelne ming van Duitschland aan de ontwape ningsconferentie open te laten. Het uitstel der commissiezitting houdt ongetwijfeld verband met de hoop in lei- dende kringen, dat vóór Donderdag een regeling van de gelijkberechtigheidskwestie zal zijn gevonden, die Duitschland 't zenden an een vertegenwoordiger mogelijk maakt. DE DUITSCHE E1SCH Het antwoord der Fransche regeering op de Duitsche eischen inzake gelijkgerechtig- heid, welke den 29 Augustus ter kennis zijn gebracht van den Franschen ambassadeur te Berlijn, wordt thans gepubliceerd, nadat het antwoord reeds Zondagmiddag aan den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, was overhandigd. Frankrijk verwerpt in het antwoord een Duitsche wapening en verwijst voorde beslissing in de kwestie der Duitsche gelijkgerechtigheid naar den Volkenbond. Het antwoord bestaat uit twee deelen, waarvan het eerste deel betrekking heeft op de Ontwapeningsconfere ntie, terwijl in het tweede deel in bijzonderheden geantwoord wordt, op de Duiisehe eischen. De Fransche regeering verklaart o.iW dat de Duitsche opvatting als zou het verloop der Ontwapeningsconferentie onbevredigend zijn, vooruitloopt op de gebeurteniseen en niet gerechtvaardigd wordt door een juis'e waar deering van heigeen tot nu toe is tot stand gébracht. AMERIKA EN DE OORLOGS SCHULDEN Een groot opgezette campagne voor ver mindering, resp. schrapping van de oorlogs schulden, is in de Vereenigde Staten ingezet door de vorming van het „Committee for the Consideration of Intergovernmental Debts". Voorzitter is Alfred Sloan, president van de General Motors Company. In het bestuur hebben voorts zitting leiders van industrie, landbouw, vakvereenigingen en politici. Een aantal invloedrijke personen heeft een op roep gedaan aan tal van industrieelen en belangrijke figuren op economisch gebied, om zich bij de actie van liet comité aan te sluiten. Professor Murray Butler verklaarde, dat Europa zonder den steun van Amerika reeds al het mogelijke heeft gedaan voor 't herstel van zijn welvaart. De volgende stap moet door Amerika worden gedaan. Sena tor Borah eischt een verlaging of schrap ping der schulden, omdat de huidige toe stand de voornaamste belemmering voor 't herstel der normale internationale betrek kingen is. Amerika moet handelen in zijn eigen be lang. aangezien de economische crisis groo- tere sommen gelds verslindt dan de oor logsschulden bedroegen. De schrapping der schulden beteekent 't weder ontsluiten van de wereldmarkt, stij ging der prijzen, vermindering der werk loosheid en ontdooiing van de bevroren cre- dieten. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA De nieuw gevormde Amerika arische werk- loozernpartij, de zoogenaamde Jobless Party, heeft op haar eerste partijbijeenkomst te St. Louis, onder daverende toejuichingen den eerwaarden pater James R. Cox, pastoor van de SL Patrickskerk te Pittsburgh tot har candidaat voor de presidentsverkiezin gen gekozen, meldt Kipa. Pater Cox, die, zooals men weet, den be kenden marsch der werkloozen naar Wash ington heeft geleid, verklaarde, dat hij zijn candiidaat-stelling aanvaardde en dat hij zijn candidatuur ook niet zal terugtrekken, als de godsdienstkwestie weder op 't tapijt zal worden gebracht. Hij voegde hieraan toe: „Ik zal steeds nog de candidaat der welden kende burgers zijn". Het partijprogram van pater Cox bevat 18 punten. De volgende eischen komen er o.a. op voor: economische hulpmaatregelen, hoofdzakelijk door afschaffing van het par ticuliere bank- en rentewezen; vervanging van den gouden standaard door den zilve ren; kortere werkdag en kortere arbeids week; afschaffing van de prohibitie; werk loozen- en ouderdomsverzekering; scherpe belasting van de groote inkomens en ver mogens. Kort na de aankomst van Pater Cox te SL Louis heeft een conferentie plaats ge had, waarvan men een fusie dier werkloo- zeipartij en liberale partij verwachtte. Deze fusie is echter niet tot stand gekomen, daar de voorzitter der liberale partij verklaarde, dat het .gevaarlijk was zichzelf door het candidaat stellen van pater Cox „het domme struikelblok" van de godsdienstkwestie den weg te J eggen. Er bestaat dan ook alle kans, dat de gods dienstkwestie bij de presidentsverkiezingen van dit jaar, evenals dat in 1928 het geval was, een gewichtige rol zal spelen. GANDHI DREIGT MET ZIJN HONGERDOOD Gandhi dreigt een voedselstaking te be ginnen totdat zijn dood erop volgt, tenzij de regeering afziet van haar plan om een bij zonder kiesstelsel in te voeren voor zgn. min derwaardige kasten in Britsch-Indië. Gandhi zal 20 September a.s. op het middaguur met de voedselstaking beginnen. Dit dreigement wordt geuit in de corres pondentie die tusschen Gandhi en Samuel Hoare en MacDonald is gevoerd en die gis teravond gepubliceerd is. Volgens Gandhi beteekent de vorming van een apart kiezers corps voor personen uit minderwaardige kas ten, die ongeveer twintig procent van de bevolking in Britsch-Indië vormen, een scheu ring in het Hindoeïsme Het gerucht loopt, dat de regeering Gandiho op 20 Sept. in vrijheid zal stellen. Weerbericht pijltje geeft den vorlgen «tao Hoogste stand te La Coruna 767,0. 1 TnnrA TOD 7 I" i int alzoi WEER VER WACHTING P/iil (f/Jedeged door 't Kon Ned Mcteorolr'n£ Inst te De Rilt) Zwakke tot matige Z.-W. wind, ha^e v zwaar bewolkt of betrokken, aanva»are weinig of geen regen, later toenemenid(ei S| op regen. Weinig verandering in teaen c tuur. r 8-c BUITENLANDSCH WEERBERIC^isls (Medeged. door "t Kon Ned Meteorojpiet Inst te De Bilt) pet Het depressiesysteem over Scandr'®a* trok snel op. Ook in het Z. en Z.-W.r"® de barometer, zoodat zich over de Got10/® Biscaye, Frankrijk en Zuid-Duitschlan?elrt rug van hooge druk vormde. Op den olson nadert tusschen IJsland en SchotlanIres- nieuwe depressie, die reeds in N.-IerlaPe J Z.-Schotland een barometer-daling en Pan< achtig weer veroorzaakte. Het is te ven ae: ten, dat morgen in den namiddag ooi Fo' te lande bij toenemende bewolking en'-en tere regenkans deze depressie-invloed )n z baar zal worden. Over de Oostzeelandpuvv Scandinavië stormt het nog steeds, i? nif W. deel der Britsche eilanden waaiei. tige winden, over het overige gebied Is be kalm weer. De tempetratuur over Scadang vië en Duitschland daalde aanmerkelbver ons land kwam gemiddeld weinig venn z ring. De depressie over Scandinavië lhteli daar zeer veel regen. ools sin, TEMPERATUUR {wen Stand vanmorgen halftwaalf 16.4 C.«- 14 SEPTEMBER Zonsopgang 5.34 u.; Zonsondergang Sjjjj Maansopgang 6.11 u.; Maansonderg. 4njei VOERTUIGEN MOETEN HUN LICl*" 1 OP HEBBEN oeIn Zomert ij ds ,ren Van 's avonds 7.47 u. tót 's morgens (van WATERSTANDEN RIVIER^ Heden Vorig WalBbut 2.28 2.33 Basel 0.00 0/0 Huningen 0.' 0 0.00 Kheinwelier -1.65 -1.49 Kehl 2.39 2.44 Maxaa 3.86 3.94 Wiedesbelm 0.00 0.00 Mannheim 2.55 2.64 Lohr 0.99 1.03 Mainz 0.43 0.48 B.ngen L53 1.56 HOOGWATER NED. ZEEHAV°' HedenBerd Caap 1.4' Ems Ï/P> Coblenz l.Óger Trier <X1[ la Keulen Israeli Ruhrort Wesel -0.C J Emmerik 0.*' Dusseldorr 0.fon Maastricht 1.WJ6Z Venlo lOJiring, r in iuw 14 September (Oude Amsterdamsche töd) Hellevoetsi. Delfzijl 11.03 23.36 Terschelling 8.20 2 .4fi Harlingen 9.52 22.08 Helder le 3^9 6.13 Idem 2e 15.42 19.30 IJ muiden 2.43 15.07 H.v.Holland 2.28 11.54 Scheveningen 2.03 14/33 Botterdam 4.0t 16.07 Willemstad Brouwersb. Zierikzee Wemeidinge Vlissingen Terneuzen Hansweert 2^n h 4.«n l 'J.Se P Men .1 DE CONFERENTIE VAN STR™1 NIEUWE FRANSCHE EN DUITSCI tot VOORSTELLEN De landbouwcommissie van de confei van Stresa heeft getracht de verschil groops voorstellen samen te vatten en namelijk de Fransche, Duitsche en Ital sche voorstellen tot een eenheidsformj brengen. Duitschland en Frankrijk h» elk een nieuw plan ingediend. Het Du voorstel berust in de eerste plaats i basis van het wederzijdsch toestaan voorkeursgraantarieven. Het nieuwe I Duitsche voorstel is, dat de staten diaj voorkeursbehandeling willen toestaan, r anderen vorm den agrarischen landen), deelen kunnen bezorgen. De commissie dan een schema op te stellen om dezi schillende voordeelen met elkaar in wicht te brengen. Het Fransche voorstel houdt in, da staten een geldbedrag opbrengen, dod een eventueele voorkeursbehandeling stelling van betaling van dit bedrag geven. Frankrijk komt daardoor terug c reeds Zaterdag gedane voorstel tot voi van een gemeenschappelijke kas, waa de bijdrage vermindert naarmate men voordeelen aan de betrokken landen toe Italië toonde zioh niet afwijzend tegc^— dit plan. De financieele commissie van de (p rentie van Stresa duurt nog steeds voet. en Ital rmi a Dïi S B n'H Icn^H iezi De president der Fransche Republiek, Lebrun, heeft Maandagmiddag de béide ver dedigers van Gorguloff, die een laatste po ging deden hun obiënt voor het schavot te redden, ontvangen. De definitieve beeliesong van den president is eerst Dinsdag of Woensdag te waohten, aangezien de verde- diigcns nooit dtirect antwoord op verzoeken van d'eaen aard ontvangen. Mooht president Lebrun, wat verwacht wordt, hot verzoek om gratie weigeren, dan zal de executie van GorguJoff Donderdagmorgen plaats hebben. GEHEEL DORP DOOR VUUR VERNIELD Uit Klagenfnrt wordt gemeld: liet plaa'sje Oberdörfl in het Rosontal is gis'ermorgen vroeg door een geweldigen brand bijna ge heel vernield. DE MANDSJOERIJSCHE REPUBLI i deijrie e M Naar te Tokio verluidt zou de Japa)1*'" regeering voornemens zijn, de overeenl'&ai' waarbij de erkenning door Japan vak a Mandsjoerijsche republiek wordt gerhSe niet éénzijdig af te kondigen, doch ouza komstig artikel 18 van het Volkenbodcr" doen registreeren. *elu Het is de vraag, hoe het Volkenbonpe© retariaat hierop zal reageeren en of;a^c der andere bij den Volkenbond aangei is- mogendheden naar aanleiding hiervai m£ gen den inhoud van het verdrag zal va «teeren. sl leer UDET OP ZOEK NAAR DE VLIEG0. FAMILIE L E Naar uit Berlijn wordt gemeld, is kende vlieger Udet, die zich momenteef [T de opname van een nieuwe Universa - op Groenland bevindt, aangewezen, oL^ gaan zoeken naar de Hutchinsons. MeCon drie toestellen gaat hij onmidde'liïk derzoek uit. Op order van de Berlijt t Centrale film lei ding, hpeft. dr. Franekj^ namen onderbroken en heeft hij de PLjes organisatie ter besrhikkinc van den ringstocht gesteld. 0;

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2