ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1S32 KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JAARBEURS ZOETE FEE IN DE WANDELGANGEN RADIO ALS VREUGDEGEEFSTER De kleur der klank HET EENE TOESTEL AL MOOIER DAN HET ANDERE 1- De Radio is als een lieflijke fee. Ze brengt vroolijkheid en opgewektheid, ze versohaft genoegen en gezelligheid, ze bindt aan de huiskamer en ze mijdt het rumoermits er geen Mexicaansche honden in de buurt eijn. Maar die behoeven we in het Jaarbeurs gebouw niet te vreezen, want daar komen de handelaars met de beste toestellen, die ze Ihehben, en ze prijzen als om strijd hun in stallaties, roemend de selectiviteit en de uiterst goede weergave. Ook ditmaal wandelt de Radio-fee door de gangen der Jaaiibeurs. Ze is niet opgesloten; daarvoor heeft ze teveel bewegingsvrijheid noodig. Hier en daar verspreid over de .verschillende verdiepingen, vindt ze haar dienaars en haar aanhangers tevens, in de personen van ijverige vertegenwoordigers, die niets liever doen dan noteeren, orders bij de vleet als 't kon. De Brey en Co. Op de eerste verdieping (stand 1021/23 en Ï513/23) vinden we de fa. H. W. K. de Brey en Co. Zij doet zien nieuwe Crystalphone Radio-apparaten, waarbij een voorzien van de nieuwste lampen, bandfilter met 3 krin gen en één-knops afstemming. De schaal wijst de Golflengten aan in Meters en alleen het spelende station wordt automatisch ver licht. Voorts worden gedemonstreerd Crystal- phonne Luidsprekers in smaakvolle kastjes. Chrystal phone Versterkers, systeem Ten Brink. Een speciale afdeeling is ingericht voor de Ediphone-dicteer-machine, een der mooiste uitvindingen van Edison. Ook andere producten van Edison vindt men hier, o.a.: Edison-Emark starter-batterijen met posi tieve eindplaten (tot dusverre een Utopie), en jde Edison electrisch-automatische apparaten voor de huishouding. Verder noemen we Ever Ready zaklantaarns, batterijen, rijwiel lampen, etc., en tenslotte de Orkest-Mobiel. Deze wordt gebezigd ter opluistering van Openlucht-feesten, als reclamewagen enz. Telefunken. In de stands No. 1028, 1028 en 1030 (eerste Verdieping) vindt men de allernieuwste con structies op het gebied der radio-ontvamg- techniek, belichaamd in de ontvangtoestel len, luidsprekers en lampen, welke daar door Telefunken geëxposeerd worden. De attractie van de Telefunken-stands Hvordt gevormd door de nieuwe serie ontvang toestellen, waarvan de Superheterodyne de bekroning is. Dit toestel dankt zijn uitne mende kwaliteiten voornamelijk aan de toe passing van een verbeterd systeem van golf lengte-transformatie (super heterodyne) in combinatie met constructiedetails van zoo geraffineerde fijnheid, als men nauwelijks voor mogelijk gehouden zou hebben. Op den Superheterodyne volgt het type Telefunken 343, een driekrings-ontvanger, zoodanig geconstrueerd, dat een werking wordt verkregen, welke het normale band filter overtreft, eveneens met autoselectie, groote gevoeligheid, schitterende weergave en uitmuntende selectiviteit. Ook de andere apparaten zijn elk voor zich uitblinkers in de prijsklasse waartoe zij behooren. Erres. Beganegronds vonden we weer Erres Radio. Het nieuwe toestel KY 116 is een vier lamps apparaat met volledige eenknopsaf- stemming. Het heeft drie afgestemde kringen, die door buitengewoon verlies vrije construc tie het toestel uiterst selectief maken. De bediening van het apparaat is zeer eenvou dig. Met de middelste knop wordt het toe stel afgestemd op het gewenschte station. Met de linkerknop bedient men een ge combineerde volumeregelaar-golfschakelaar. Staat de knop geheel naar links gedraaid dan ontvangt men met maximum-geluid sterkte op lange golf. Draait men de knop naar rechts dan wordt het volume vermin derd totdat bij minumum volume de om schakeling van lang op kort plaats vindt. Bij verder doordraaien komt dan de ontvangst op korte golf tot stand. De rechterknop is de aan- en uitschakelaar, doch tevens ook de toonregelaar. Door middel van dezen knop kan naar wensch een grooter of kleiner deel van de hooge tonen afgesneden worden, waarmee dus tevens storingen, interferentie- tonen en, bij gebruik van het apparaat als gramofoonversterker, naaldgeruisch uitge filterd kunnen worden. Het apparaat bezit een aaneensluitend golfbereik van 158—2000 M. en is met den luidspreker samenge- bouwd in een smaakvolle eiken kast. De KY 117 220.is hetzelfde apparaat als de KY 116, echter voorzien van een ge- voeligen electrodynamischen luidspreker met permanenten staalmagneet, het geheel saam- gebouwd tot een staand meubeltje. Het appa raat KY 118 heeft, wat betreft gevoeligheid, selectiviteit en weergave, geheel dezelfde eigenschappen als de apparaten KY 116 en 117, is echter geschikt voor aansluiting op gelijkstroomnettenDe KY 120 165 is een accu-batterij-toestel, werkende op een 4-Volts accu en 128—200 Volts anodebatterij, terwijl de KY 121 315.een 5-lamps supertoestel is met twaalf Watt eindvermogen, verkregen door toepassing van een E 406. Philips i We vinden Be fa. Philips op de bekende plaats beganegronds in het eerste vaste ge bouw. De stanciruimte is geheel omgebouwd en anders .an aankleeding. Een zeer aan trekkelijk geheel heeft men weten te schep pen. Teneinde te voldoen aan den eisch van buitengewone selectiviteit, bracht Philips een jaar geleden de toestellen met „super- inductie"-schakeling, welke in de practijk zoodanig aan de verwachtingen heeft beant woord, dat ook dit jaar bij de constructie e Philips-apparaten weer de „super-inductie"-schakeling als punt is genomen. Door anderen optbouw en door tot het uiterste doorgevoerde precisie bij het vervaardigen der onderdeelen is men erin geslaagd, de bijzondere eigenschappen der „super-inductie"-apparaten nog meer tot hun recht te laten komen. Hiertoe wordt in niet geringe mate bijgedragen door het ge bruik van een serie Gouden „Miniwatt"-lam- pen. Bij deze lampen is door uiterst zorg vuldige en doorgedachte constructie van het binnenwerk en door de op de glazen ballon gespoten metalen afscherming (naar de kleur waarvan de lampen den naam Gouden „Mi- niwatf'-lampen dragen) mogelijk geweest een maximum aan selectiviteit, versterking en aanpassingsvermogen te krijgen waardoor met een betrekkelijk gering aantal lampen buitengewone resultaten worden verkregen. Ook bij de nieuwe „super-inductie" appara ten is de bediening weer tot het allereen voudigste teruggebracht door combinatie van neLschakelaar en volumeregelaar en door afstemknop tevens te gebruiken als be dieningsorgaan voor de golflengte-omschake ling. Het 5-lamps apparaat 620 A voor wis selstroomaansluiting, volgens de verfijnde super-inductie-sohakeling (vier kringen) ge construeerd, is ondergebracht in een fraaie houten kast. Het 5-lamps apparaat 630 A voor wisselstroomaansluiting, heeft hetzelf de chassis en dezelfde lampen als de 620 A, doch is met een ingebouwden electrodyna mischen luidspreker van bijzondere con structie ondergebracht in een sierlijke kast van gepolitoerd notenhout. Zeer bijzonder aan de beide apparaten 620 A en 630 A en tegelijk geheel nieuw is de micrometerschaal. Met deze schaal heeft Philips bij ontvang apparaten een precisie-aflezing ingevoerd, buiten de reeds sedert jaren bij goede toe stellen gebruikelijke fijnregeling. Met de 4- lamps toestellen 820 A en 830 A brengt Philips kwaliteits-wisselstroomontvangers in de lage prijsklasse. De radio-gramofoon 670 A heeft het binnenwerk en de luidspreker van •het toestel 630 A. terwijl tevens een electri- sche gramofoon is ingebrouwd, welke voor zien is van een specialen opnemer, die de naald magnetisch vasthoudt. Een mooie hou ten kast maakt dit meubel tot een waar sieraad. Iets soberder van uitvoering is de radio-gramofoon 870 A, met een eenvoudige kast De apparaten 630A, 830A, 670A en 870A kunneh ook worden geleverd voor aanslui ting op gelijkstroomnetten, zij dragen dan resp. de typennummers 630 C, 830 C, 670 C en 870 C. Van de verder door Philips Radio geëxpo seerde artikelen willen wij in de eerste plaats noemen de nieuwe muziekkast 3716, welke in een solide metalen omhulsel een volledige radio-gramofoon-versterker-instal- latie bevat. Yap. haar luidsprekers toont Phi- TWEEDE BCAD PAG. A.R.J.A. Zomertijd en wintertijd. Daar weten we van mee te praten. Er worden ook harde noten over gekraakt Dat laten we nu even wel maar daar. Onze gedachten aangaande zomer- en wintertijd zijn thans verbonden aan de organisatie der Antirevolutionaire Jongerenstudieclubs onder den nu al wel bekenden naam „ARJA". Zij bedoelt onder de jongeren te bevorderen de bestudeering der Antirevolutionaire beginselen. De win tertijd is de daarvoor aangewezen tijd. Maar dan is de zomertijd de tijd van voorberei ding. Daarom moeten we elkander nu wanm maken voor die studie. Die studie toch is nuttig en noodig. Neen, jeugdige vrienden, ge zult er geen berouw van hebben, wanneer ge U bij de „ARJA" voegt en in haar een werkzaam aandeel neemt. Gij kunt er echt alleen bij winnen. Ik maak me toch sterk, dat ge, wanneer ge de aloude Antirevolutionaire beginselen ernstig bestudeert, met elkander bespreekt en naarstig overdenkt, het zelfs Uw ziel tot zegen zal zijn. Wij zijn zelf groot geworden onder de voorlichting van een Godvreezend man. Hij sprak veel over de dingen van het geestelijk leven. Maar... hij praatte ook heel veel over de A.R. beginselen die hem dier baar waren. En.... er was meermalen balsem of verkwikking in voor onze ziel, hetzij we tezaam in de pastorie vertoefden, hetzij elders. Bovendien is het zoo noodig, dat onze A.R. beginselen gekend worden. Er wordt geklaagd over verkeerde A.R. politiek, er wordt ook gezegd, dat die politiek nooit ge deugd heeft Dit doet mij pijn, want we hebben er met Gods volk op de knieën voor geworsteld. Wij gelooven echter, dat onkun de hier veel kwaad doet Daarom verzuimt ook in dezen de gave niet. welke God in de „ARJA" geeft. Onze bede is, dat er wijsheid uit voortvloeit tot behoud des volks, tot be waring van het pand ons van de vaderen overgeleverd en tot troost op den weg, welke tot zaligheid leidt Ds. H. A. DE GEUS. De Bilt (Utr.) Een Lied op Koninginnedag lips Radio verder drie electromagnetische (tvpen 2821 en 2019 en 2032) en een elec- tró-dynamische (2123), de laatste wordt bij zonder aanbevolen voor gebruik bij het toe stel 620 A, terwijl bij de 820 A de go&dkoo- pe electromagnetische luidspreker 2021 reeds uitstekende resultaten geeft Vermelden wij tenslotte nog een complete serie Philips zendlampen voor amateurs, verder foto-elec- trische cellen, gramofoonopnemers, laag- frequenttransformatoren en niet te vergeten de Philector. Als hoofd vertegenwoordigster van Üe N.S.F. brengt Philips een tweetal nieuwe ont vangtoestellen van de Hilversumsche fa briek, de N.S.F. 45 en de N.S.F. 24, het eer ste een uiterst selectief ontvangtoestel met ingebouwden electrodynamischen luidspre ker, het laatste een kwaliteits-ontvanger voor geringe prijs, met ingebouwden electromag- netisohen luidspreker. 1 Woorden van Leo Lens. Muziek van Mar. Egberts. Overdrukken van dit in ons nr. van 30 Aug. geplaatste Oranjelied, tekst en muziek, op mooi papier, worden tegen inzending van 12 ets. aan postzegels toegezonden door Drukkerij A. van Oei en Zoonte Delft. De Pit verguld BOFFELR- I PRIJSVRAAG VOOR GOEDKOOPER WONINGBOUW Uit de Baksteennijverheid en uit de Ver- eeniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland is een commissie gevormd, welke een prijsvaag zal uitschrijven met het doel een overzicht te krijgen van de oor zaken, welke het bouwen van een goed- kooper type arbeiderswoningen in den weg staan, c.q. het ontwerpen van plannen, ten einde na het zooveel mogelijk wegnemen dier oorzaken, tot den bouw te kunnen komen van woningen, welke, zonder over heidssubsidie en bij een aan de tijdsom standigheden aangepasten huurprijs, een dekkende exploitatie mogelijk maken. EEN PRIESTER NIET VERVOLGD? Het Kamerlid Peereboom heeft den Mi nister van Justitie gevraagd, wat er waar is van het verhaal, dat een roomsch priester te Breda zich aan een ergerlijk zedenmis drijf schuldig maakte, doch niet .vervolgd wordt. In antwoord hierop deelt De Tij d (r.k.) „In het begin van dit jaar is inderdaad een katholiek priester te Breda beschuldigd van het feit, dat hij zich aan zeer onbe hoorlijke handelingen op zedelijk gebied zou hebben schuldig gemaakt. De subst.-officier van justitie te Breda. mr. Graaf van Lim burg Stirum, ging tot een vervolging over. De Bredasche rechtbank echter stelde, na in raadkamer geweest te zijn, den verdachte buiten vervolging, omdat ieder bewijs van schuld afwezig was. Van deze uitspraak ging Mr. graaf van Limburg Stirum in hooger beroep bij het Gerechtshof te Den Bosch. Het Hof heeft echter het beroep van den officier van justi tie verworpen, den verdachte dus evenzeer buiten vervolging gesteld. Tolt meerdere geruststelling van den beer Peereboom zij opgemerkt, dat tn 't Bossche Hof zitting had de protestantsche raadsheer Mr. van Veen, terwijl de eisch tot vrijspraak gesteld werd door den protestantsehen ad vocaat-generaal Mr. Couvée. Ik heb de Koningin gezien En met een gróóte K! n Dies piepte diep, heel diep ïn g Een zacht: Hiep-hiep-hoera Want: 't is wat voor een rooc Na zooveel jaren strijd Een groote K te monsteren "e] Voor Hare Majesteit! Men zegt (maar ach, men zegi^ In bitterheid van geest!) z' Dat heel d,e Voorivaarts-drukk In opstand is geweest: Daar stond dan aan de 'eene kn De roode schrijversstaf, !f Die jarenlang de Koningin }r Het kleinste k-tje gaf, En recht daartegenover stond is De advertentieman, lt. Die pimpelpaars van wanhoop ,JJou móéten we er-an Er moet geducht gekeven zijn Toen gaf, naar roode wijs, Elk van de Kameraden iéts Van zijn „principe" prijs, Dl Omdat het om een schoon sfai Een advertentie, ging, el Een advertentie van de Staat Van een onteigening. l€ Of er nog dienst-geweigerd ii;d Eerst op de zetterij, ir En later op de groote pers, Dat zei men er niet bij--cl Om veelmaal honderd regeltjei Voor honderdvijftig pop, At men het Groote-K-Bezwaal^ Met vlag en wimpel opl Ei ziet hoe zelfs de roodste m?; De zwaarste pillen duldt, e! Indien de buitenzijde maar. j. Behoorlijk is verguld. (Nadruk voor de (Arbeiden toegestaan.) - us->.'^j Te Boxtel werd op de Proefboerderij van den N. C. B. een demonstratie gegeven - v°or het inkuilen van mais.JDe boeren toonden voor deze nieuwe methode groote belangstelling, President von Hindenburg is van zijn vacantie weer in Berlijn terug gekeerd. De aankomst van den grijzen staatsman. D.e vlieghaven van Cleveland (Am!) bij de opening de(r "iêo. Nat. Luchtweek. 'd Een overzicht van den vierden 'jaarlijkschen fokveedag te Sittard, Het keuren van het prachtige rundvee. Elk jaar trekt deze fokveedag groote belangstelling. En ook thans had men daarover niet te klagev?\ Bij 't zien van zulk een gracht-collectie moet 't boerenliart wel opengaand Donderdag werden tê H. M. de Koningin en Prinses Juliana

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6