ft ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1932 EEPS E BLAD PAG.fE BUITENLAND CHRISTENEN EN POLITIEK IN DUITSCHLAND Dezer dagen betreurden wij de verdeeld heid der Duitsche protestanten in politicis. Die verdeeldheid viel ons nog eens te ster ker op toen wij lazen hoe een der redacteu ren van de Reformierte Kirchenzeitung, Dr. Kolfhaus, een brochure van zekeren Ds. A. Schmidt, ter verdediging van de Duitscl protestantsche partij de Christelijke Volks- dienst, bespreekt. Dr Kolfhaus noemt het n.l. „tragisch", dat een achtenswaardige, be wust Evangelische groep zich meer verwant gevoelt aan het Centrum dan aan de zooge naamde rechtsche partijen, die zich meer in het Protestantisme thuisgevoelen. De twee stroomingen onder de Duitsche Evangelischen, waarop wij de aandacht ves tigden, zijn hier duidelijk te onderkennen. De ecne is vooral anti-roomsch en wil op politiek gebied liever saamwerken met en steunen op degenen, die vóór alles niet roomsch-kathohek zijn, wanneer ze zich ove rigens maar niet al te onchristelijk voor doen, zooals socialisten en communisten. De andere zweeft meer het ideaal voor oogon van een samenwerking van positief Christelijke groepen tegen de ongodisten van alle gading. Wij in Nederland kennen die beide gees tesgesteldheden en ieder anti-revolutionnair weet wel tot welke opvatting van deze beide hij zich, krachtens overtuiging en traditie, het meest aangetrokken gevoelt. Een beschouwing over het uiteenvallen der Evangelischen in deze beide hoofdgroe pen is meer actueel dan men oppervlakkig zou denken. Van het standpunt der Evangelische kerk uit gezien, in de eerste-plaats, want de na tionaal-socialisten hebben liet er, na hun politieke successen, op gezet „de kerk te veroveren', zooals zij dat noemen. Half No vember a.s. hebben de verkiezingen voor de raden der Evangelische kerken plaats en de volgelingen van Hitler worden nu door na drukkelijke bevelen ertoe gedwongen zich en hun onderhoorigen te laten inschrijven ou de kiezerslijsten en er toezicht op te hou den, dat dit werkelijk gebeurt. Zij laten zich in het kerkelijke leven natuurlijk niet openlijk als „nationaal-socialisten" aandui den. maar hebben hier den naam „Duitsche Christenen" op gevonden. Het program der „Duitsche Christenen" laat in deze echter geen twijfel, daar het strijd aankondigt tegen het marxisme en zijn „christelijk-sociale slippendragers", te gen de rassenvermenging, tegen de zending onder de Joden (uit het oogpunt van lici gevaar van het Joodsche bloed voor het Duit sche ras) .tegen huwelijken tusschen „Ariërs" (iees Duitschers) en Joden, tegen het „wan begrip" van een Christelijke wereldburger schap, tegen het pacifisme enzoovoort. Dit programma der „Duitsche Christenen" heeft geen commentaar noodig, omdat wij bij onze lezers voldoende oordeel over deze dingen mogen veronderstellen. Wat is echter van de actie der „Duitsche Christenen" te verwachten? Hebben de nationaal-socialisten eenmaal de kerkeraden veroverd, dan komen het vol gend jaar successievelijk vanzelf de provin ciale synodes en later ook de algemeene sy node in hun macht en men zal dan Hel wonderlijk schouwspel kunnen beleven, _dat de „Roomsch-Kuthohek" Adolf Hitler, leider van een beweging, die, volgens den natiu- naal-socialistischen Rijksjeugdleider Baldur von Schirach, door de übermensch-ideeën van Nietsche „bevrucht" is, de feitelijke zeggenschap over de Pruisische protestant sche kerken heeft gekregen. Bij de overweging van de mogelijkheid hiervan duizelt het ons wel eeni'gszins. Practisch mogen wij, zooals we reeds eer der hebben geschreven, het opkomen van een anti-bolsjewistische macht als die van het nationaal-socialisme zeer zeker waar- deeren. Maar met het verschijnsel dat we hier behandelden voor oogen, stellen we toch de vraag of het middel niet erger dan de kwaal zou kunnen blijken te zijn. Wij hebben onlangs de hoop uitgesproken, dat de groeiende anti-communistische volks gedachte in Duitschland door de Christelijke levensidealen bevrucht zou mogen worden. Ook in Evangelische kringen, die met het nationaal-socialisme sympatliiseeren, vinden wij deze gedachte uitgesproken. Prof. Dr. Wilhelm Knevels schrijft n.l. in een speciaal aan het Nationaal-socialisme gewijde bro chure dat de nationale beweging zonder de in het Woord Gods neergelegde beginselen het Duitsche volk niet tot blijvenden zegen kan zijn en dezelfde Dr. Kolfhaus, die een samenwerking van Evangelischen en Cen trum verafschuwt, beveelt dit geschrift van harte aan. Hij zou zelfs verbreiding ervan op groote schaal wenschen. Hieruit moet men toch wel opmaken, dat er onder do Protestantsche Christenen in Duitschland toch wel eenige onbehaaglijk heid en onzekerheid heerscht ten aanzien van de komende dingen. Hiermee komen we nu meer op het gebied der politiek en we denken dan aan de plan nen, die aan den tegenwoordigen Rijkskan selier Von Papen, na diens bekende rede te Münster, worden toegeschreven om een nieuwe partij op te richten, die als het ware de bedding zou leggen voor de strooming, die nationaal maai- tevens „christelijk-con- servatief' wil zijn. Deze nieuwe partij, die de huidige presi- diëele regeering een ruggesteun zou kunnen verschaffen, zou op de basis van de verec- niging van frontsoldaten, de Staalhelm, wor den opgebouwd. De groote parade van en kele dagen geleden, gehouden op het Tem- pelhoferveld, en die door de regeeringslei- ders officieel werd bijgewoond, zou in die richting wijzen. Von Papen's doel zou zijn roomsch eh onroomsch in zijn nieuwe partij saam te brengen, die een gevaarlijke con currente van het Centrum zou «orden. Uit deze voornemens wordt verklaard, dat Von Papen den katholiekendag te Essen heeft vermeden, doch dat zijn vriend freiherr von Lüninck zich op die bijeenkomst open lijk tot tolk maakte van allen die weigeren liet Centrum te beschouwen als vertegen woordiger van de roomsch-katholieke of zelfs maar van de Christelijke gedachte. Wij weten niet hoe de dingen zich in Duitschland op practisch-politiek gebied den eersten tijd verder zullen ontwikkelen. Men leest in de kolommen hiernaast, dat na de besprekingen van bet Rijksdag-pre sidium met Von Hindenburg de onzeker heid aangaande de houding van de Regie ring, de Nazi's en het Centrum weer heb ben doen toenemen Hoe dit alles zich evenwel ontplooien moge. het zal goed zijn dat we de mogelijke ontwikkelingen op het gebied der Duitsche partij-politiek in het. oog houden. Want deze kan binnenkort van groote beteekenis wor- HET RIJKSDAGPRESIDIUM BIJ VON HINDENBURG THANS AFWACHTENDE TACTIEK VAN NAZI'S EN CENTRUM? Rijkspresident von Hindenbung ontving Vrijdagmorgen te half 'twaalf het nieuwe Rijksdagpresidium, bestaande uit Rijksdag president Goering en de vice-presidcnlen Es- ser, Graef en Rauch. Het bezoek, dat werd I bijgewoond door den staatsseeretrais Dr. Meissner, duurde ongeveer 20 minuten. De heeren werden aan den Rijkspresident voor gesteld en na de gebruikelijke formaliteiten begon Goering oivier den politieleen toestand te spreken, waartegen de Duitsch-nationaaJ Graef onmiddellijk protesteerde, aangezien het niet gebruikelijk is bij dit formeele be zoek politieke kwesties te bespreken. Niettemin ontwikkelde zich een politiek gesprek, waarin de drie andere heeren den Rijkspresident er op wezen, dait deze de mo gelijkheid had om met den Rijksdag in zijn huidige samenstelling te werken. Tenslotte uitten zij den wensch en het verzoek, dat de Rijkspresident alvorens eenige beslissing le nemen nogmaals contact zou zoeken met de leiders der groote partijen. Rijkspresident Von Hindenburg behield zich een beslissing De Duitsch-nartionale persdienst meldt, dat Goering na de voorstelling opmerkte, dat er in dien Rijksdag een meerderheid is, die tot parlementaire arbeid in staat is en dat de Rijksdag zich niet laat uitschakelen. Goering betoogde, dat hij zich tegen het stre ven daartoe te weer moest s'ellen. Hij had opdracht van den Rijksdag dit tot uiting te brengén. De Duitsch-nationale vice-president Graef sprak deze beweringen op scherpen toon t.j- gen. Hij meende, dat het Rijksdagpresidium niet bevoegd is, het staatshoofd politieke voorstellen te doen. Graef meende, dat de vorming van een werkelijk van de partijeu onafhankelijk kabinet een vooruitgang is, waartegenover de terugval tot het parlemen. tarisme en het coalitie-spel van nat-.socia- listen en centrum een volkomen misgreep zou zijn. Volgens de Telegrafen Union, wier goede betrekkingen met de Duitsch-nationale par tij voldoende bekend zijn, zou de Rijkspresi dent te verstaan hebben gegeven, niet be reid te zijn tot het doen van concessies ten opzichte van een wijziging in de samenstel ling van het kabinet, evenmin wenschte Hindenburg te scheiden van den rijkskanse lier en de overige leden der tegenwoordige regeering. Het is waarschijnlijk, aldus het zelfde persbureau, dat de Rijkspresident ge volg zal geven aan den wensch van het presidium van den Rijksdag om de leiders der groote partijen te ontvangen, teneinde van alle door de grondwet geleden mogelijk heden gebruik te maken. Dat de besprekingen met de partijen resul taten zullen opleveren, verwacht men niet. Opmerkelijk was, dat de leden van het presidium van den Rijksdag zich gister niet samen naar den Rijkspresident hebben be geven, maar in twee auto's. In de eerste, die met swastika-vlaggen getooid was, z>at president Goering, de vice-presidenten kwa men een paar oogen'blikken later in da tweede auto aan. Hindenbrug noodigt partijleiders uit. Nader wordt gemeld: Rijkspresident von Hindenburg heeft den voorzitter van den Rijksdag laten weten, dat hij bereid is Dinsdagmiddag twee ver tegenwoordigers van het centrum, twee van de nationaal-söcialistische partij en een van de Duitsche volkspartij te ontvangen in te gemvoordiigheid van staatssecretaris Meiss ner. Onder deze omstandigheden verwacht men dat de debatten in den Rijksdag over de re- geeringsvèrklaring tot Woensdag uitgesteld zullen worden. HET FRANSCHE ANTWOORD AAN DUITSCHLAND AFWJZEND EN WAARSCHUWEND LONDEN, 10 September. De Parijsche cor respondent zoowel van de „Times" als van de „Daily Herald" weet mededeeling te doen van den inhoud van het Fransche ant woord op de Duitsche eisohen inzake de gelijkheid van bewapening. Het antwoord zou de volgende punten bevatten: le. Met beroep op art. 164 van het Ver drag van Versailles verklaart Frankrijk, dat het niet kan ingaan op afzonderlijke onder handelingen tusschen Frankrijk en Duitsch land, de aangewezen plaats hiervoor is de Volkenbondsraad. 2e. Frankrijk maakt bezwaar tegen de op heffing door Duitschland van de ontwape ningsclausule van het Volkenbondsstatuut. 3e. Frankrijk heeft reeds stappen in de richting van vrijwillige vermindering der bewapening gedaan en zal deze voortzetten. 4e. Frankrijk verzet zich tegen een weder- bewapening van Duitschland, die in strijd zou zijn met den geest der verdragen en de Ontwapeningsconferentie. 5e. Duitschland wordt herinnerd aan de verdragen, die het ondierteekend heeft 6e. Frankrijk keert zich tegen de oorlogs- zuchtigen toon van de leden der Duitsche regeering, die in hun verklaringen in het openbaar klinkt. PARIJS, 10 September. Met vrij groote zekerheid wordt verwacht, dat het Fransche antwoord in den loop van hedenmiddag aan de Rijksregeerinig zal worden overhandigd. Marcel Ray zal hedenmorgen uit Londen terugkeeren en de regcering uitvoerig in lichten omtrent het standpunt van Enge land. De nota zal pas gepubliceerd worden wat ditmaal uitsluitend via de Quay d'Orsay zal geschieden, wanneer men in de Wilhclm- strasse tijd heeft gehad om haar tot in de tails te bestudcercn, zoodat publicatie op zijn vroegst Zondagavond zal geschieden. DR. REINHARD MUMM t DE LEIDER VAN DE DUITSCHE CHR.-SOCIALE VOLKSDIENST OVERLEDEN EEN LEVEN VOL VRUCHTBAAR WERK IN DIENST VAN STAAT EN KERK EN VOLK. (Van onzen Duitschen Correspondent). Met weemoed gaan mijn gedachten terug naar een propaganda-avond tijdens de laat ste presidentsverkiezingen. Wij begaven ons naar het clubgebouw van de Berlijnsche pers aan de voorname Tiergartenstrasse. Een paar honderd belangstellenden waren ver schenen om naar D. Mumm en Simpfendör- fer's uiteenzettingen over het streven van den Christelijken-socialen volksdienst te luisteren. Ik zat aan tafel met geheimraad prof. D. Adolf Deismann, den toenmaligen rector der Berlijnsche universiteit, sedert het heengaan van Adolf von Harnack de meest representatieve verschijning aan de Berlijnsche theologische faculteit. Hij was gekomen uit persoonlijke belangstelling voor het werk van den Volksdienst, trachtte mij echter duidelijk te maken, dat de kerk beter doet, buiten het politieke leven te blijven, een opvatting, welike in rappante tegen stelling tot de katholieken in Evangeli sche kringen in alle deelen van het Duit sche rijk nog steeds instemming vindt. Wat later op d.?n avond deelde ik deze ziens wijze van officieele kerkelijke zijde aan Mumm mede. Zij was hem niet vreemd. In Duitschland zijn de opvattingen en verhou- VEERTIEN MILLIOEN WtRKLOOZEN IN DE VEREEN. STATEN Volgons een statistiek van de Amerikaan- sche Federatie van den arbeid bedraagt het aantal werkloozen in de Vereen. Staten nu 14 millioen Hiervan zijn 800.000 spoorweg arbeiders. Het te New-York gevestigde bu reau voor werkloozenondersteuning heeft be rekend dat alleen reeds voor steun aan te New-York wonende werkloozen gedurende den a.s. winter 250 millioen dollar benoo- digd zullen zijn. De steunkassen zijn volko men uitgeput. Dr. MUMM dingen nu eenmaal anders dan in Nederland In Evangelische kringen gaat men uit van hej standpunt, dat de kerk en het geloofs leven een streng particuliere aangelegenheid zijn, dat zij, die in dienst van de kerk ar beiden, zich buiten de politiek hebben te houden. In den keizerlijken tijd, toen er nog geen scheiding bestond tusschen kerk en staat, was dat begrijpelijk. Pas na de om wenteling, toen de katholieke partijen zien- deroogen aan invloed toenamen, begon men er anders over te denken. Vele Protestanten, die zich in de Duitsch-nationale volkspartij van geheimraad Hugenberg niet meer op hun plaats voelden, vormden op initiatief van Mumm en Simpfendörfer den Christe- lijk-socialen Volksdienst en streefden er sedertdien naar, naast het katholieke een evangelisch centrum tot stand te brengen. De laatste rijksdagverkiezingen hebben be wezen, dat men in dit streven slechts zeer ten deele is geslaagd. Mumm's ganscho leven was christelijke volksdienst in den waren zin des woords, een leven vol vruchtbaar werk in den dienst van staat en kerk en volk. Tot in de laatste dagen van zijn ziekte heeft hij zich nog bezig gehouden met het omvangrijke christe lijk-sociale werk zijner partij. Zijn dood zal een leemte in het kerkelijk-sociale en het politieke leven achterlaten, welke niet ge makkelijk kan worden aangevuld. Ruim dertig jaar stond hij in de voorste gelederen van hen, die voor het geloof stre den, meer dan twintig jaar van 1912 tot 1932 was hij lid van den rijksdag, waar hij zijn geestelijke en lichamelijke krachten geheel in den dienst van zijn volk stelde. Tot in den nacht bevond hij zich vaak in het Wallothuis, om er de cultureele belan gen met de verschillende fracties te behan delen. Hij ageerde tegen het misbruik van den alcohol, tegen de toenemende zedeloos heid in de film, het kunstleven en de lite ratuur. Hij was de vaak geridiculiseerde strijder tegen „Schmutz und Schund", een formuleering, welke onder zijn invloed spreekwoordelijk geworden is. Hij streed voor de confessioneele school en keerde zich tegen den toenemenden invloed van het centrum. Naast de binnenlandsche had ook de buitenlandsche politiek zijn volle belangstel ling. Hier wierp hij zich op de schuldvraag en de schande der tributen. Zijn onvergete lijke nationale verdienste zal het blijven, dat een voorstel van Mumm en zijn geestverwan ten tot herziening van het Young-plan werd doorgezet. In zijn groote studeerkamer, waar ik menigmaal van zijn voorlichting in kerke lijke en politieke aangelegenheden mocht profiteeren, hing een groot olieverfportret van zijn schoonvader Adolf Stöcker. Diens werk gaf aan Mumm's leden de vaste rich ting op kerkelijk en sociaal gebied. Als mede werker en schoonzoon van Stöcker was het zijn ideaal, diens werk met al zijn krachten voort te zetten, maar ook Mumm werd de kroon op dit werk niet gegund. Friedrich Wilhelm Reinhard Mumm werd den 25en Juli 1873 als de zoon van een fa brikant in Dusseldorp geboren, bezocht hier het Koninklijk Gymnasium en studeerde aan de universiteiten van Bonn, Halle, Ber lijn en Utrecht. Aan dien Utrechtschen tijd dacht hij met ingenomenheid terug. Hij kende ons volk goed, hield zich bezig met onze geschiedenis en hield zich ruim tien jaar geregeld op de hoogte van mijn werk voor onze Christelijke pers. Hij werd in licentiaat der theologie en ontving later van de theologische faculteit in Greifswalde zijn eervolle promotie tot doctor. Sedert 1900 was hij directQur van den Kerkelijk-socialen Bond en redigeerde hij de „KirchMch-soziale Blatter". Na den oorlog diende hij de kerk als „Sozialpfarrer" voor West falen. Van 1919 af was hij ononderbroken lid van de Pruisische Generale Synode en voorzitter der sociale commissie. De groote waardee ring, welke Mumm in alle kringen genoot, blijkt uit de woorden, welke de meest uit- eenloopende organen aan zijn nagedachtenis wijden. Zijn echtgenoote ontving telegrafi sche condolaties van rijkspresident von Hindenburg, Rijksminister jhr. von Gayl, van Simpfendörfer als rijksvoorzitter van den Christelijk-socialen Volksdienst, van den Evangelischen Oberkirchenrnt, van Buiten landsche Zaken en andere officieele organi saties en instellingen. Een belangrijk deel van het Evangelische Berlijn heeft zich naar Stahnsdorf begev om D. Reinard Mumm de laatste eer te bewijzen. KETELONTPLOFFING OP EEN VEERBOOT TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN Gistermorgen ontplofte aan boord van een stoomboot, de „Observation", die als veer de verbinding onderhoudt over de East River naar Rikens Island' te New York, midden op de rivier een ketel. Aan boord bevonden zich ongeveer twee honderd werklieden. Zeven en dertig lijken zijn reeds uit de zee opgevischt, terwijl nog twintig personen worden vermist en drie en zestig overleven- dien gewond zijn. De opvarenden waren grootendeels bouw arbeiders, die naar hun werk gingen, een nieuwe gevangenis in aanbouw. Over het ongeluk wordt nog gemeld: Van den oever af zag men het schip in een dichte rookwolk verdwijnen. Toen de rookwolk was weggetrokken, was ook het schip verdwenen maar een groot aantal menschen zag men in de golven met den dood worstelen. De berichten der overlevenden geven een huiveringwekkend beeld van de catastrophe. Talrijke arbeiders werden hoog de lucht ingeslingerd en stortiten daarna neer in de diepte tusschen de brokstukken van het door de explosie vaneen gereten schip en hun met den dood worstelende kameraden. Bovendien was liet gloeiende water uit tien ketel in zee neergestort, zeodat de zwem- menden voor het meerendeel ernstige brand wonden opliepen. Een ooggetuige wil gezien hebben, dlat de ketel van de veerboot als een raket de lucht inschoot. Een man werd in een grooten boog ver over den oever der rivier in het raam van een krachtstation, dat ongeveer 50 M. van den oever verwijderd licht, geworpen; één slachtoffer kwam op de brug van een schip in de buurt terecht; ergens anders werd een stuk wrakhout gevonden, met drie paar daaraan vastgeklemde handen. Eenige overlevenden zijn van meening, dat de ramp niet door een ontploffing van den ketel, maar door een andere ontplof fing midscheeps veroorzaakt is. DE FRANSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA 15 Dec. a.s. alleen betaling van de rente? De „Echo de Paris" is van meening, dat de Fransche regeering de 15 December a.s. ver vallende jaarlijksche schuldenbetaling aan de Vereenigde Staten van plan is na te komen, echter alleen voor de rente. PARAGUAY EN BOLIVIA Paraguay beschouwt zich in staat van oorlog De regeering van Paraguay deelt mede, dat zij zich in staat van oorlog met Bolivia be schouwt, hoewel de oorlog nog niet ver klaard is. Een conferentie van vertegenwoordigers van ArgentiniëBrazilië, Chili en Peru, heeft voorgesteld teneinde het conflict tusschen Bolivia en Paraguay op te lossen, Bolivia toe- j te verschaffen tot den Stillen Oceaan, Fangs de Noordgrens van Chili. Teneinde Chili schadeloos te stellen, zouden de Vereenierde Staten dit land dan een lee ning verstrekken waarvoor Bolivia en Para guay garant blijven. Zonder schadeloosstelling. De Spaansche Nationale Vergadering heeft in een nachtzitting een aanvullend wetsont werp op de agrarische hervorming aangeno men, waarvan de juiste tekst nog niet be kend is, doch waarin o. a. wordt bepaald, dat alle landgoederen der voormalige Gran- des van Spanje zonder schadeloosstelling worden onteigend. AUTONOMIE VOOR MANDSJOERIJE. Het Lytton-rapport zou volgens inlichtin gen uit een blijkbaar goede bron te Tok;,-, erkennen, dat een terugkeer tot den status quo in Mandsjoerije onmogelijk is en advi see ren. dat Mandsjoerije zou worden gemili tariseerd en autonomie zou verkijgen met hulp van Japansche raadslieden. De sou- vereiniteit over het land zou in naa.ni aan Cliina blijven., AANSTAANDE CHINEESCHE AANVAL TSJANGTSJOEN Het Japansche oppercommando deelt mede, dat de berichten over een te verwachten Chi- neeschen aanval op Tsjangtsjoen door de of ficieele Mantsjoerijsche en Japansche instan ties worden bevestigd. De regeering heeft 150.000 man geconcentreerd. De aanval kan ieder oogenblik worden verwacht. De Japan sche autoriteiten nemen de noodige maatrege len om den Chineeschen aanval tot staan te brengen. TREINEN DOOR CHINEESCCHE BANDIETEN GEPLUNDERD. De Directie van den Oost-Chineesclien spoorweg deelt mede, dat ongeveer 400 K.M. ten oosten van Charbin een personentrein door Chineesche bandieten tot ontsporing is gebracht en vervolgens geplunderd. 100 passagiers, waaronder eenige Russen, wer den gevangen genomen. Bij Kao-Liang werd een posttrein geplun derd, waarbij verscheidene postzakken wer den buitgemaakt. De pantsertrein, die den posttrein escorteerde, werd door de ban dieten in bedwang gehouden. DE STAKING IN LANCASHIRE Bespreking op het Arbeidsministerie LONDEN, 10 September. De Engelsche Mi nister van Arbeid, Sir Henry Batterson, heeft thans, zooals wend venvacht, de bij het textielconflict in Lancashire betrokken or ganisaties van werkgevers en werknemers uitgenoodlgd tot een gemeenschappe 1 ijke bespreking met de bemiddeling van het Mi nisterie van Arbeid. De bespreking zal Dins dag a.s. te Manchester 'orden gehouden. Eerst thans wordt bekend dat zich Maan dag j.l. op een vooruitgeschoven Fransche post in Marokko een bloedig incident heeft voorgedaan. Een gekleurd korporaal kreeg tengevolge van overmatig alcoholgebruik een vlaag van waanzin en loste uit zijn dienstrevolver verscheidene schoten op sol daten in zijn omgeving. Twee Fransche offi cieren, die hem wilden ontwapenen werden door de revolverkogels getroffen en waren op slag dood. HEVIGE BRAND TE MALMEDY. In de papierfabriek Stein-bach brak Vrij dag eeji geweldige brand uit, welke verschil lende magazijnen tot aan den grond toe verwoestte. MISLUKKING VAN DE POOLSCHE BOERENSTAKING. De aanstichters gearresteerd. De Poolsche politie heeft een aantal per sonen, die bij het organiseer® van de boe- renstaking de leiding hadden, gearresteerd. Niettemin trachten de boerenorganisaties de staking voort te zetten en den aanvoer van levensmiddelen naar de steden te verhinde ren, teneinde hoogere prijzen voor de land bouwproducten te kunnen bedingen. Deze pogingen hebben echter weinig succes en zijn op tal van plaatsen reeds mislukt Uit Oost-lndie AARDSCHOKKEN AMBOINA, 10 September (Aneta). Heden nacht werden talrijke hevige aardschokken gevoeld, welke allerwege groote opschudding veroorzaakten. Verscheidene grootere en kleinere aardschokken werden geconsta teerd. Zij hielden tot heden aan. De kam pongbevolking bleef den gaheelen nacht buiten. Er werd geen schade aangericht. VEROORDEELD WEGENS OPHITSING TELOK BETONG, 9 Sept. (Aneta). De voorzitter van de P. S. L, afdeeling Meng- gala, is wegens ophitsing door den Land raad veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Beklaagde werd verdedigd door den heer Tjokroaminote. Gemengd Nieuws. EEN SMOKKELSCHIP MET GEDISTILLEERD! DE DOUANE SLAAT EEN GOEDEN SLAG 4000.accijnsrechten achterhaald De ambtenaren van het douanevaartuig „Zeemeeuw" hebben bij den Helder beslag weten te leggen op een 'voorraad van 1000 liter gedistilleerd, welke verborgen was aan boord van een garnalen-droger der N. V. Chemika, geheel achter in de haven. De douane waakt.... Reeds geruimen tijd trok het de aandacht, dat de Noordzee werd bevaren door allerlei kotters, welke met restitutie van den accijns groote voorraden gedistilleerd naar het bui tenland uitvoerden. Bedacht op de moge lijkheid, dat men een poging zou wagen langs de eenzame Noordzeekust tusschen IJmuiden en Den Helder een gedeelte van de lading op visschersschepen over te laden en heimelijk weer in te voeren, hetgeen in zonderheid langs Den Helder door het bree- de en ook des nachts goed beivrbare Mars diep best kan geschieden, hebben de amb tenaren reeds heel wat diensten in deze richting geklopt. Het is ons niet mogen gelukken, er achter te komen, welke directe aanleiding er be stond om onverwachts handelend op te tre den in de Buitenhaven in Den Helder. De vlet gestreken? We zagen, dat in de vroegte ineens van het rustig aan den wal liggende douane vaartuig Zeemeeuw de motorvlet werd ge streken en de bemanning, onder aanvoering van den inspecteur, den heer P. H. Pesmaji, zich begaf naar een geheel achter in de ha ven liggend schip, dat in gebruik is bij de garnalendrogerij de N.V. Chemika. Alleen bij hoog water is het mogelijk aan boord van dat schip te komen, daar het bij laag water droog ligt. Voor smokkelaars dus een prachtige gelegenheid voor berging van hun smokkelwaar. Aan boord van dit schip, dat van behoor lijken omvang is. werd niemand aangetrof fen. Een deel van de bemanning voer daar op terug naar den wal, om den eigenaar van het visschersvaartuig op te halen. Daarna begon De inspectie-tocht. In de duistere hoeken werd het licht van- el ectrische zaklantaarns geworpen, maar aanvankelijk ontdekte men geen contra bande. Tot men bij het openen van een dek sel van een mangat in de diepte bussen zag in den kettlngbak. De toegang daartoe bleek echter niet mogelijk. Er was geen deur en geen opening waardoor men den ketting- bak kon bereiken. Maar na lang zoeken ont- dekte men een luik, dat voor het oog zoo goed als onzichtbaar was en in het tusschen- dek van het schip sloot. Bij het openen daarvan kon men zich in de ruimte begeven, waar vijftigliter bussen waren opgeslagen Controle van den inhoud bracht aan het licht, dat hier een duizend liter gedistil leerd van 98 pet. was binnengesmokkeld, waarvoor bij normalen invoer ongeveer f 4000 accijnsrechten hadden moeten wor den betaald. De eigenaar van het bedrijf, de heer IJ., toonde zich ten hoogste verbaasd over de vondst en onikende ten stelligste te weten dat er smokkelwaar bij hem aan boord was. De douane heeft op het vaartuig en op den inventaris beslag gelegd. ERNSTIGE ONTPLOFFING op 't kantje af gebed- Men meldt ons uit Gouda: Gistermorgen om 4 uur heeft zich aan boord van de sleepboot „de Haarlemmer meer", liggende aan den Veerstal in den IJssel, een ongeluk voorgedaan, dat nog ge lukkig afgeloopen is. Op dat uur vloog met een kracht van is atmospheer plotseling het deksel uit het mangat van den stoomketel. Hierdoor ont snapte alle stoom en deze vulde in een oogen blik tijds geheel het vertrekje, waarin de kapitein P. Versteegh uit Moordrecht sliep. Toen de kapitein, die door den knal wak ker geschrokken was, wilde vluchten, kon hij door den stoom den uitgang niet meer vinden. Hij sloeg daarop de ruit van het lichtraam door en met veel moeite wist hy het lichaam halverwege dit raam naar buiten te hijschen. Hij 'slaagde er echter niet in zich geheel en al te bevrijden Op zijn geroep is de machi nist A. Welsenis, uit Gouda, hem ter hulp gesneld en deze heeft zijn kapitein door de nauwe opening getrokken. De kapitein, wiens armen en beenen met brand- en snijwonden waren overdekt en wiens kleeren geheel aan flaiden l asen gescheurd, heeft zich bij de Wijkverpleging moeten laten verbinden. De schade aan boord is gering. AAK DE VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 65-jarige molenaar Wijnakker te Haren, bij Oss, die Zondagavond door een 25-jarigen landbouwer, uit Berghem met een mes werd aangevallen en ernstig verwond, is aan d( komen verwondingen overleden. Weerbericht. Iet dunne pültje geeft don vorigen ataD A. Hoogste stand te La Coruna 761.4. Vj Laagste stand te Vestmanór 740.5. Stand vanmorgen halftwaalf 756.2. WEERVERWACHTING #mi Matige, tijdelijk toenemende Z.W. tn 1 wind, zwaar bewolkt tot betrokken, dv* kans op regen of onweer, later opklare -H koeler kaï BUITENLANDSCH WEEHBERIC# 01 (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteoroli Inst. te De Bilt) j De nieuwe depressie bij IJsland heefve snel tot over Noorwegen uitgebreidze brengt op de Britsche eilanden regelde wind, die zich in de volgende 24 uuf d over onze omgeving zullen uitbreiden, src na weer opklaring volgt. In ZwedeJte West-Duitschland valt nog regen vai* uitlooper der vorige depressie, die gisté8e weinig regen en plaatselijk onweer onP. passeerde. nl Aan de Noorsche kust begin het te v* men. Oost-Duitschland heeft nog fraaeCl zeer wann weer met later kans op oi£n Ook in het Oosten van Frankrijk is dn, weerslcans nog groot. a In verband met de orkaanachtigedi sie aan de Oostkust van Amerika is 'y du ring van het ongestadige weer nog i schijnlijk. fs TEMPERATUUR m Stand vanmorgen halftwaalf 19.6 C. n t 11 SEPTEMBER Zonsopgang 5.28 u.; Zonsondergang 6* fa iMaansopgang 5.36 u.; Maansonderg. Ojbe 12 SEPTEMBEE ld Zonsopgang 5.30 u.; Zonsondergang 6,'n' Maansojpgang 5.49 u.; Maansonderg. 21A VOERTUIGEN MOETEN HUN LICï OP HEBBEN Zomertijdjj- 11 SEPTEMBER Van 's avonds 7.54 u. tot 's morgens 6ec 12 SEPTEMBER t; Van 's avonds 7.52 u. tot 's morgens 6^ WATERSTANDEN RIVIERÉe Heden Vorig HedenC?) Walshut i 2.10 2.45 Canp 1.7» Basel 0.45 0.45 Ems l.lfcjj Hunlngen O.'O 0.00 Coblenz 1.7Ï! Rheinweiler -1.46 -1.51 Trier 0.1? Kehl 2.52 2.55 Keulen t 1.4Pn Maxan 4.04 4.01 Ruhrort O.Ob® Wledesheim 0.00 0.00 Weael O.'l Mannheim 2.73 2.81 Emmerik 0. Lohr 1.01 1.0) Dusseldorf 0.8&f Malnz 0.f0 0.60 Maastricht i.7ur B.ngen 1.58 1.66 Venlo lO.ör HOOGWATER NED. ZEEHAVË 11 September (Oude Amsterdamsche tfldl Delfzijl 8.26 21.13 Hellevoefsl. Terschelling 5.42 18.24 Willemstad Harllngen 7.41 20.12 Brouwersh. Helder le 1.42 4.0.) Zierikzee Idem 2e 14.02 i7.< 9 Wemeldinge IJmuiden 0.07 12.48 Vllsslngen H.V.Holland (.24 13.00 Terneuzen Schevenlngen 0.13 Hansweert Rotterdam 1.25 13.47 12.3^ ïi.sht il.ïko 11.5ft 12 September. H. v. Holl. 1.14 13.45 Schevenlng. 0.34 13.10 Rotterdam 2.32 14.43 Zierikzee Wemeldlng Vllsslngen ZWAAR ONWEER Gistermiddag omstreeks vijf uur ontn zich boven den Gelderschen Achterhoek^ kort doch hevig onweer, gepaard gaandik zwax-e regens. Op vele plaatsen sloeg delg sem in. Te Laren (Geld.) sloeg de blikser de kapitale boerderij van Huize Beei t Alles,brandde af. Inboedel en oogst geil verloren. Drie varkens kwamen in de vlaié om. Verzekering dekt de schade. i 1 BLIKSEM INGESLAGEN. S Tydens een hevig onweer is te Af Vrijdagmiddag de bliksem ingeslagen L woning van den heer A. Dalhoven aai't Wanschersweg. De woning brandde gehe^ Van den inboedel werd zoo goed als j( gered. De bewoners bleven ongedeerd. was verzekerd. BRANDEN 3' Te Rosmalen brak brand uit in de boee van Korsten. Het vuur nam zoodanig in iff heid toe, dat de kapitale boerderij met del en landbouwgereedschappen gelief vlammen opging. «Ook een tegenoverlig] voorraadschuur werd een prooi der vlan De schade is aanzienlijk, mede door dfe, geheele wintervoorraad graan, haver en;, door het vuur werd vernietigd. Het vee gered. ontploffing van een vat cai(' Arbeider zwaar gewond. In de smederij van de firma Den Oud( Domburg te Woerden heeft gistereiil ernstig ongeluk plaats geha.d De lasschu kwam n.l. met de vlam van een laschjjzti dicht in de nabijheid van een vat carbid, gevolg hiervan was dat een ontploffing* stond en P. den afsluitdeksel van heli. tegen het hoofd kreeg- TI ij sloeg achterovjj bleef bewusteloos liggen. Ook zijn kld hadden inmiddels vlam gevat, doch ij© toegeschoten personeel mocht er in slagfl vlammen spoedig te dooven. Nadat de eerste geneesk 'ige hulp Dr. v. d. Giessen verleend was, were slachtoffer in bewusteloozen toestand het R.-K- ziekenhuis overgebracht, vreest voor zyn leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2