HET GELD BINNENLAND. Kunst en Letteren. 93DINSDAG 6 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE PROBLEMEN III*). Gecondenseerde koopkracht 1 Welke functies het geld in de wereld ook ■oge hebben, in dit verband hebben wij ■leen te maken met zijn rol als geconden- ïerde koopkracht. Want geld is koop- racht; wat wij ook in onze beurs hebben, Jlvergeld, goud, eigen munten of vreemde; Inkbiljetten in guldens of vreemde biljet- Jn, al die geldsoorten beteekenen koop- I-acht, niet meer en niet mindier. Het biljet pn 1000 lire moge van papier zijn, dat op Ichzelf nagenoeg geen waarde bezit, het llindert niet, want dat biljetje beteekent loopkracht in Italië; markscheine koop- fracht in Duitschland; onze eigen biljetten opkracht in Nederland. Die koopkracht oet zoo goed mogelijk stabiel blijven. Wij loeten weten, dat wij voor het lire-biljet T/er enkele jaren hetzelfde kunnen verkrij- fen als nu, tenminste, wanneer er bij de Lederen zelf niets is veranderd. Kan ik op Lt moment voor zes Nederlandsche guldens "l kilogram buitenlandsche tarwe koopen, a zal ik er misschien over een paar jaar gulden voor neer te leggen hebben, wan eer de tarwe door welke omstandigheid lok, schaarsch geworden is. Maar is de prijs L de wereldmarkt van tarwe gelijk geble- Ln, dan moet ik voor mijn zes gulden weer UpO kilogram tarwe kunnen verkrijgen. Ge- fhiedt dit niet, moet ik er meer guldens or geven en zijn alle andere omstandig- iden gelijk gebleven, dan is de koopkracht jan onze munt gewijzigd en wel ten nadeele |an de bezitters! Koopkracht van de munt Is Jet criterium; deze moet constant blijven, lil het geld zijn rol deugdelijk vervullen. Wij hebben binnenlandsche en buiten- "ndsche koopkracht j Onze gulden heeft in het binnenland een lekere waarde; wij bemerken die waarde jver het algemeen niet, omdat wij alles in juldens uitdrukken en wij slechts door het n acht nemen van bijzondere factoren en let verzamelen van bijzonder statistisch pateriaal kunnen nagaan, of de prijsver- Jnderingen bij de goederen of bij het geld Bggen. Om dit nader toe te lichten zullen Lij een eenvoudig voorbeeld nemen. Een perkmansgezin met vrouw en een paar kin leren kan bijv. van 25 in de week be- loorlijk rondkomen ons voorbeeld Js ;uiver denkbeeldig genomen en bedraagt :ijn loon ook in d<e buurt van f25 in de Leek, zoodat hij wellicht nog iets kan Mparen, dan is zijn budget in evenwicht. Dok de binnenlandsche koopkracht van dat loon is dan betrekkelijk in evenwicht. Nu ■stijgt door omstandigheden, bij de boter II stond in ons blad van Maandag jl. liggende, de boterprijs. De koeien hebben weinig .melk gegeven door een ongunstig seizoen.er is niet voldoende industrie- melk beschikbaar om aan de behoeften, op een bepaalde boterprijs ingesteld, te voldoen zoodat de boterprijs zal gaan stijgen. Er zullen dan zoo veel consumenten afvallen, dat de verminderde productie weer met de koopkrachtige vraag in evenwicht is. De werkman zal dus iets minder boter gebrui ken, omdat hij anders met zijn loon niet kan toekomen. Hij zal voor een deel mar garine gaan eten en zijn budget zal hierdoor zelfs misschien iets gunstiger kunnen wor den. Doch nu stijgen plotseling alle levens behoeften. huren, kleeding, etc,, zoodat hij f35 in de week noodig heeft om te kunnen leven. Bij een loon van f25 zal hij in armoede gaan verkeeren. Nu is 't practisch uitgesloten, dat opeens alle goederen, alle diensten, alle factoren stijgen door factoren die bij die artikelen liggen. Een algemeene stijging zal hoofdzakelijk aan de waarde van het geld moeten liggen, zoodat het niet onmogelijk is, dat in het door ons gestelde geval de koopkracht van den gulden met circa 40 pet. gedaald is. Wat de werkman vroeger met f 25 kon doen, is op het moment alleen mogelijk met f35. Stijgt zijn loon onmiddellijk met f10 in de week, dan heeft hij er geen nadeel van. Dit gebeurt echter niet; loonstijgingen komen gewoonlijk ach teraan en er moet voor gestreden worden. Is de koopkracht van den gulden in het binnenland gedaald, dan worden tal van categorieën van personen benadeeld; zij, die van vaste inkomsten leven, kunnen minder koopen, zullen voor een deel gebrek moeten lijden en tot armoede vervallen. Wij zullen op het moment hierop nog niet verder in gaan. omdat wij slechts 't denkbeeld: „bin nenlandsche koopkracht" willen belichten. Er is echter ook nog een buitenlandsche koopkracht van den gulden. Wanneer op een gegeven moment, een gulden gelijk is aan tien Fransche francs dan kunnen wij voor dien gulden tien Fransche francs ver krijgen. Kunnen wij voor die tien Fransche francs ongeveer hetzelfde doen als voor onzen gulden in Nederland, welnu, dan zullen wij weinig zaken met Frankrijk drij ven. Doch in. het algemeen is dit niet het geval. De franc heeft in Frankrijk een eigen koopkracht. Het eene artikel kunnen wij in Frankrijk beter en goedkooper aanschaffen dan wij het in eigen land kunnen verkrijgen terwijl sommige artikelen' in het geheel niet worden aangemaakt, zooals bijv. wijn. Het hangt dus van den binnenlandschen koop kracht van den franc in Frankrijk af, of er een groot ruilverkeer tusschen beide landen tot stand zal kunnen komen. Er zullen goederen zijn, die Frankrijk bij ons koopt; er zijn artikelen, die wij 't best in Frankrijk kunnen betrekken. Om. dien handel zoo ge- ruischloos mogelijk te laten loopen, dienen wij de zekerheid te hebben, dat wij voor den gulden steeds dezelfde hoeveelheden francs zullen kunnen verkrijgen, terwijl wij omge keerd erop mogen en moeten rekenen, dat wij ten allen tijde voor onze francs dezelfde UIT TROPISCH NEDERLAND HET MONUMENT VOOR VAN HEUTSZ. (Van onzen Indischen correspondent). Bijna twee jaar geleden is men begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de oprichting van een monument voor den man, aan wien Indië voor een groot deel zijn feitelijke staatkundige eenheid dankt, den krijgs- en staatsman J. B. van Heutsz, van 1904 tot 1909 gouverneur-generaal van den Oost Dinsdagavond 23 Augustus, om 5 uur, is het fraaie monument onthuld door den gou verneur-generaal, onder groote belangstel ling van burgerij, leger en marine in hun verschillende geledingen terwijl ook de inheemsche inwoners van Batavia, ondanks de uitspraak van afkeuring, welke de na tionalisten onlangs in een vergadering heb ben gedaan ipzake deze plechtigheid, in flinken getale opgekomen waren. De plechtige toespraken van G. G., voor zitter van den Volksraad, Leger- en Vloot- commandant zijn via de radio in Holland goed doorgekomen. De genoodigden, die bin nen de afgeperkte ruimte stonden, hebben er minder van verstaan dan de luisteraars in Holland, want de luidsprekers waren een vijftig meter verder aangebracht en afge wend van den spreker, om het geluid in de microfoon niet to verknoeien. Maar het ge volg was, dat alleen de menschen, die op flinke afstand stonden, de redenaars kond- volgen. Het straatrumoer, geschreeuw van kinderen, het gebel van het waarschuwings verhouding in guldens machtig kunnen worden. Wij hebben bovendien belang bij een stabiele koopkracht van onzen gulden in eigen land, maar ook bij een stabiel prijs niveau in Frankrijk, terwijl alle andere fac toren hetzelfde gebleven zijn. Wat wij van Frankrijk hebben gezegd, moet voor elk land gelden. Het eigen bin- nenlandsch prijsniveau moet ten opzichte van de geldswaarde gelijk blijven; wij moe ten de zekerheid hebben voor onzen inter nationalen ruil, dat wij voor de eigen munt steeds dezelfde hoeveelheid vreemde munt kunnen verkrijgen en het is even nood zakelijk, dat elk land in eigen boezem zijn binnenlandsche koopkracht van zijn munt stabiel houdt. Wordt aan deze voorwaarden voldaan, dan mag men van een idealen toe stand spreken, tenminstfe. wat de munt-ver- houdingen betreft. De gecondenseerde koop kracht van de verschillende munten moeten zoowel ten opzichte van het binnenland als ten opzichte van 't buitenland gelijk blijven. Men heeft getracht door een vernuftig stelsel dit ideaal te benaderen. Op dit ge bied heeft imen veel beproefd, men heeft ver schillende stelsels toegepast, doch sinds 1S75 vierde de gouden standaard hoogtij en onder dien gouden standaard hebben wij tot aan den oorlog wél gevaren. Sedert den oorlog is daarin de klad gekomen en op 't moment beleven wij een monetaire crisis zonder -eerga in de geschiedenis. sein bij de twee spoorwegovergangen vlak in de buurt, achter 'het gebouw van den Pro vincialen Waterstaat, waarvóór het monu ment is gebouwd, het gedender van de trei nen zelf en voorts auto-getoeter en tram-, gebel van den grooten verkeersweg Menteng aan den anderen kant, deden voor de groep deftig zwartgejaste genoodigden de meeste woorden verloren gaan. Het was voor dezen vcorts ook geen pretje, dat zij in de zon, die bijna den geheelen middag niet had ge schenen, maar juist tijdens de plechtigheid het drukke tafereel achter de groote steenen gestalte van Van Heutsz in gloed zette, ruim een uur hun warme plunje moesten torsen. Gelukkig de G.G. die in wit tenu was! Het monument staat in een der groote Europeesche woonwijken van Batavia, Gon- dangdia, in een plantsoentje dat voor het waterstaatsgebouw de twee zijden van de Entree Gondangdia, Noord en Zuid, met hun verdiepingshuizen, 'scheidt. De achtergrond van het pompeuze gebouw is minder fraai, doch men heeft de goede gedachte gehad, achter het standbeeld een rijtje tjemara's (een soort denneboomen) te planten, tegen welks lichte groen het lichtgele monument op den duur mooier zal afsteken. Het is gebouwd in den vorm van een rechthoek, aan zijden door een reliefmuur begrensd; op het snijpunt van deze zijden verheft zich een vierkante zuil, waartegen de forsche, kantige figuur van Van Heutsz is geplaatst, de rechterhand omlaag gestrekt, de linker steunend op een smallere zuil. Het was een gebeurtenis voor Batavia, deze onthulling. Zoo zelden toch is er hier ter stede „iets te doen"; oud en jong begaf zich dus naar de gezellige drukte op het zonnige plein, en den ganschen avond door, toen l\?t monument door enkele sterke licht- werpers mooi uitkwam met zijn vele kran sen, was het er een ongewone levendigheid, die haar hoogtepunt bereikte omstreeks acht uur, toen de wekelijksche taptoe uit rukte, voorafgegaan door een bende inland- sche straatjongens op hun bloote pootjes, om bij het monument een koraal te spelen. Batavia is een forsch, zeer fraai monument OFFICIEELE BERICHTEN CRISIS-VARKENSWET Benoemd tot regreeringscommlssarls voor de uitvoering der crisls-varkenswet 1932 (Staats blad uo. 374) Ir. S. L. Louwes te Zwolle. RIJKSVERZEKERINGSBANK Benoemd met Ingang van 1 November a.s. tot agent bö de Rijksverzekeringsbank J. N. Voor- brood. thans technisch ambtenaar bü de arbelds Inspectie. BELASTINGEN )p verzoek met Ingang van 1 September j.l. ■vol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, gens verandering ln de Inrichting van het Ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend aan L. F. tV. Louwe Kooymans, verificateur der Invoerrechten en accijnzen te Rotterdam: met Ingang van 1 October a.s. benoemd tot verificateur der directe belastingen enz. aldaar; te Utrecht G. J. van Santen, commies-verifica teur der directe belastingen, enz., aldaar. KANTONRECHTER BiJ K.B. Is bepaald dat de vacature van kan tonrechter te Schoonhoven, opengevallen door het overlöden van mr. Th. L. Prins, niet zal worden vervuld en zijn aan mr. C. C. Tielemar kantonrechter te Rotterdam opgedragen d« werkzaamheden van kantonrechter te Schoon- POSTERIJEN Met Ingang van 1 October a.s. aangewezen als beheerder van het bü-P.T.T.-kantoor te Ginneken de commies bü den P.T.T.-dlenst R J. Sonneveldt te Breda, Pkt. roffeerijmen, September INTERNATIONALE LUCHTVAART CONFERENTIE GISTER TE DEN HAAG GEOPEND. Gistermiddag heeft in de Ridderzaal te Den Haag de plechtige opening plaats ge vonden van de conferentie der confederation Aveatique International, waarop 33 landen vertegenwoordigd zijn. Prins Hendrik woon de de plechtigheid bij. Redevoeringen werden uitgesproken door Ir. J. F. de Vogel, president van de Kon. Ned. Luchtvaartvereen., den Minister van Waterstaat Mr. Reymer en den voorzitter der confederation prins Georges Bibesco. De secretaris, generaal kolonel Malaardt Sacré, bracht rapport uit over de vorde ringen van de luchtvaart in 1931—1932. Op het program van de conferentie staat de uitreiking van de groote gouden medaille der Federation aan Dr. E c k e n e r, of bij zijn afwezigheid aan zijn vertegenwoordiger. Als een druipend-natte po ede* Kwam September in het land En hij schudt de regenbuien Op ons uitmet milde hand; En hij blaast met bolle wangen. Door de straten van de stad, Die in maanden, echt ön-hollandsch, Eens geen buitje heeft gehad; En hij raast door bosch en duinen Waar de laatste tenten staan...i 't Is hoog tijd, vacantie-rekkers Weer eens aan het werk te gaan! En hij holt de velden over Langs het modderige pad, Waar hij alle huizen onder Versche modderspetten spat j Moeders klopt-ie op de schouder Heel intiem en heel vertrouwd1 Jasjes, wijfjezegt-ie, mantels! Vlug wat! 't wordt weer nat en houdt En dan stapt-ie naar den jassen- En den schoenenwinkelier Ingespannen! Stal dan uit, man Vlug! het wordt weer werk/ai hier! Het geluier, het geleuter, Het gekoer en het geklaag, Héél de middenstanderscrisis j Pakt September in dn kraag;' En hij heeft er wilde schik in, Dat de loome luügheid Als een pluis wordt weggespoten Door een frissche regentijd Dat is dan de regenzegen Van het natte naseizoen: Dat er bij de middenstanders Weer wat werk komt; loat te dóén. (Nadruk verboden.) LEO LENS DE BRUG BIJ BARENDRECHT ZONDAG NIET OPGEHESCHEN. Het lag in de bedoeling, zooals we reeds gemeld hebben, j.l. Zondag de e.g.n. toog van de Barendrechtsche brug omhoog te brengen. Men is er evenwel niet tijdig in geslaagd om de voorbereidende maatregelen zoover te doen vorderen, dat dit gister ook inderdaad kon plaats hebben: het ophij- schen kon dus Zondag niet geschieden. Men is nu nog bezig te overleggen hoe men het werk zal aanpakken, want men wil het dit maal anders doen dan de vorige keer. Do tram gaat nog steeds zonder passagiers over de brug, men zet de menschen nog met de pont over. Voor voertuigen is de maximum snelheid 5 K.M. per uur. DIE NUWE BRANDWAG. Deel IV No. 2. Van Eeden en Langenhqven worden hew dacht Van beide is een prachtig portret op-, genomen. Uitstekende reproducties naad schilderijen van O. Kling maken cteze af levering tot een, artistiek-voortreffelijk ge heel. Dr. G. Dekker beschouwt Boutens' „Be a tr ijs": „geen eenheid nie, maar 'rt aantal aftonderlike skoonhede". „Die heilige romantiek ontbreekt en daardeur is die „naïefheid" van sy verteltrant ook nie altijd öortuigend nie". Van de verdere bijdragen vermelden we een artikel over Wilamowitz, de beroemde Duitsche filoloog. Links: De deelnemers aan de zesdaagsche motorwedstrijden in Italië, krijgen ver- frisschingen, nadat zij S00 K.M. in een tropenhitte hadden afgelegd. Rechts: 'n Goederen sneltrein liep op de nieuwe brug over de Eems uit den wissel en stortte naar bene den, zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken. Foto van het geheele personeel der N. V. v. Haren's Schoenfabrieken, genomen Voor de fabrieksgebouwen tijdens de reis van het winkelpersoneel naar de fabrieken. - Hei Vlijmensch Oranjecomttè gaf dezer dagen een maal tijd aan do ónderen. Burgemeester v. d. Ven hanteerde den potlepel Lij de schutters op den Bijz. Vrijw. Landstormdag, die onder belangstelling van hooge militaire autoriteiten te Ootmarsum werd gehouden. 'lonkruipen, een amusant nummer van dc kinderspelen, die iii den Doolhof te Roer- mond aan het slot der eeuwfeesten werden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5