IHfuwf feihsdft Entrant [BRAT! ZEI Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken T®TT II ©(TOISEÜ H EERSTE BLAD. De „Rotterdam" thuis ABONNEMENT: 'er kwartaal In Leiden en in plaat- in waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 'ranco per post 2.35 portokosten. loor het Buitenland bij wekelijk- lij dagenjksche zending Alles bij vooruitbetaling II j Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent ILAA mdagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar q y cj g Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1932 IDTLSTES. «EN Van 1 tot 5 regelsL17M Elke regel meer0.22 Vy Ir.gez, Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.<5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Ruys t274 rdair WIE ZICH HEDEN ALS KWARTAAL LEZER OPGEEFT, ONTVANGT DE TOT 1 OCT. A. S. VERSCHIJNENDE NUMMERS VAN ONS BLAD GRATIS ABONNE'S OP TE GEVEN AAN ONZE AGENTEN OF AAN DE ADMINISTRATIE lil nummer bestaat uit TWEE bladen heil. I ZONDERLINGE VERGELIJKING I LJ Sedert het openbaar onderwijs wegens ge- Öbrek aan belangstelling van de zijde der voorstanders almeer in 't gedrang komt, maakt men daar vaak zonderlinge vergelij kingen. Aan zulk een maakt thans het Hoofd- II Bestuur der Alg. Vereeniging van Leeraren II bij het M. O. zich schuldig. Dit hoofdbestuur Zegt, „dat de commissie-Weiter het niet on der stoelen of banken steekt, dat zij aan de ^■Igemeentebemoeiing op dit gebied een eind ,-wehscht te maken, teneinde door het verval- len van vergelijkingsobjecten een gemakke- doorvoering van centrale bezuiniging te verzekeren en zij stelt daarom voor, zelfs de grootste gemeenten het recht te ontne- llin!inen* ze^ scholen te stichten en te onder Ujhouden; maar zij wil dit recht, op 's rijks 'kosten, wel laten aan groepen en yereeni- gingen van particulieren. „Zelfs al stelt de commissie hier tegenover =dat het bijzonder onderwijs zich zal hebben jswjte richten naar de voorschriften van de cen- vordtrale overheid, zij vergeet daarbij, dat zij een ekkjvan de belangrijkste resultaten van jaren- ^Jjlangen schoolstrijd, n.l. vrijheid op het ge bied van onderwijs, reeds door Groen van iPrinsterer voorgestaan, ongedaan maakt. De vo consekwentie van dit alles evenwel is: op- =^'heffing van alle bijzondere scholen, die zóu- jden moeten worden omgezet in staatsscho- desgewenscht met een confessioneel ka rakter." eng ^en moe* ghmlachen om dit beroep op Groen van Prinsterer. Zouden bedoelde het wel ooit in hun hoofd gekregen rfhehhcn om zich op dezen anti-rev. staats man te beroepen, indien hun bevoorrechte positie niet in gevaar was gekomen? Heb ben zij het ooit opgenomen voor him col- laah lega's bij het Christelijk NL O. in de groote ^«steden, wier positie afhankelijk was van het ,n bi rijkssubsidie en hebben zij toen wel eens deeï gedacht aan de „vrijheid op het gebied van }t '^.het onderwijs, reeds door Groen yan Prin- rlsterer voorgestaan"? r cir Worden de resultaten daarvan nu onge- ff0 j daan gemaakt, omdat aan de gemeenten, tJ volgens het rapport-Weiter, de vrijheid moet no&j worden ontnomen zelf scholen te stichten. 'mcil Afgedacht van de vraag of het al dan niet 'igewenscht is, dat gemeenten zelf deze scho- i len bouwen, is de vergelijking al even zon- j derling als de consekwentie. Men toont al weinig inzicht te hebben in Ra) liet karakter van de schoolstrijd, wanneer men gemeenten en schoolbesturen op één plaatst Dat de gemeentebesturen zeer 1 acceptabele en honorabele motieven hebben om tot schoolstichting over te gaan, geven lr?ji sve griï toe. Maar de geestelijke drang, Jj waardoor ouders gedreven worden, kan, ja luid mag, bij de besturen der gemeenten niet 1 aanwezig zijn. Zij mogen geestelijke overtui ging waardeeren en beschermen, doch geen school voor een bepaalde richting exploi- usli teeren. Daarom valt de vergelijking ten eenenmale in het water. En daarmee de consekwentie ook. Die zou precies andersom kunnen lui den. Denkbaar is n.l. ook liberalen spra ken dit uit een toestand, dat er enkel hizondere, door het rijk gesubsidieerde scho- i vj len zijn. Maar dan moesten de geestverwan- ,dlT ten van deze leeraren evenveel particulier iaH initiatief toonen als de voorstanders van cirt .Christelijk onderwijs. Want, al wordt aan de gemeenten cJr< het recht ontnomen om zelf scholen te stich ten; de vrijheid van onderwijs, dat schoone resultaat yan jarenlange strijd, waaraan déze leeraren nooit hebben wordt déérdoor niet geschonden. De voor standers van „neutraal" M. O. hebben even- eel vrijheid om eigen scholen te bouwen, als zij, die confessioneel onderwijs begeeren. Zonderlinge vergelijkingen veranderen daaraan niets. KOYEMENTSACTIE In Twente wordt op dit oogenblik een heftige strijd gevoerd tusschen S.D.A.P. en O.S.P. De eerste heeft, als zij van een loon- conflict een stuk klassenstrijd wilde maken, de fabrikanten vaak beschuldigd van brood roof; zij hoort thans hetzelfde verwijt van haar malcontente oud-leden en zelfs in de families zet zich de vijandschap voort. Wat toch is het geval? Om met een pam flet van de O.S.P. te spreken; „de royements woede van de lei.de r-s der moderne vak beweging is overgeslagen naar Twente". Dit beteekent, dat de leden der moderne vakbonden, die zich voegen bij de O.S.P. (en dus de S.D.A.P. de rug toekeeren) ge royeerd worden. En dit royement staat in vele gevallen voor werklooze arbeiders, gelijk met broodroof. Immers, georganiseerden heb ben bij werkloosheid veel op ongeorganiseer den voor, en een afvoeren van de ledenlijst brengt dus den werklooze in moeilijkheden. Volgens het strooibiljet worden de O.S.P.- ers zonder eenige yorm van proces ge royeerd. „Als de leiders zien dat ze het op de vergaderingen verliezen, dan probeeren ze die vergadering in de war te sturen, ar beiders woedend te maken, relletjes uit te lokken, teneinde het normaal werken der organisatie te beletten. En als dit schandelijk drijven nog niet Voldoende is om de wil van de leden te breken, dan worden de woordvoerders der oppositioneele meerderheid geroyeerd. De revolutionaire arbeiders van de O.S.P. wor den uit de organisatie gegooid. Arbeiders, die de organisatie hebben op gebouwd en versterkt, strijders die tien tallen jaren tegen de fabrikanten hebben gevochten en voor de organisatie hebben geleden, werkers en bestuurders, zij wor den er uitgegooid, zonder dat de leden van de bond eenig recht van beslissing hebben! Dat is de dictatuur van de min derheid". Of het zoo toegaat, als hier verhaald wordt, weten wij niet. Maar de feiten zelf, staan vast. Er is een royementsactie van dit soort aan de gang. Dit is een merkwaardig Verschijnsel, waarbij ook wij onze aandacht behooren te bepalen./Immers, S.D.A.P. en N.V.V. maken hier een groote fout. Zij werpen iemand, vanwege zijn politieke opvatting, uit een sociale organisatie. Zij smelten politieke en sociale actie derhalve door elkaar; en niet ten onrechte heeft een hunner wetenschap pelijke leiders nog onlangs op de gevaren, welke hierin schuilen, gewezen. Het staat dan ook vast, dat de publieke opinie deze royementsactie afkeurt en dit komt aan de O.S.P. ten goede. Ook de een voudigste Twentsche arbeider weet, hoe de moderne vakbeweging altijd gelokt heeft met het argument: wat ook uw politieke of godsdienstige richting moge zijn, gij kunt bij ons terecht. En thans werpt men uit, wie politiek slechts een geringe afwij king vertoont. Het wordt tijd om do tweede letter uit het viertal initialen S.D.A.P., van welke de derde reeds .vele jaren non-actief is, te schrappen. llit het Sociale Leven SLAPTE IN DE TEXTIELINDUSTRIE De textielfabriek „Java" der fa. H. ten Cate Hzn. «Sc Co. te Almelo is thans geheel stopgezet. Bemanning weigerde pertinent naar Engeland te varen Geen incidenten Het geheimzinnige waas, dat gi6ter en Zondag gespreid lag over de ge beurtenissen aan boord van het s.s. Rotterdam, is tihans weggevaagd. Het schip is, na een pertinente weigering van de bemanning om koers te zetten naar Southampton, naar Rotterdam op gestoomd en «laar vanmorgen 5 uur aangekomen. Het bleek, dat zióh aan boord geen incidenten hadden afgespeeld. Te Hoek van Holland was men gieter avond nog in groote spanning over de voor gevallen muiterij aan boord van de Rot terdara. De door de autoriteiten gegeven consignee van zwijgzaamheid leidden er toe, dat de wildste geruchten de ronde de den. Zoo werd „uit de beste bron" verteld, dat zioh aan boord ernstige ongeregeldheden hadden afgespeeld, dat er zoo zwaar was gevochten, dat men van een waar bloedbad kon spreken. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, is Zondagavond de loodsboot 16 met groote spoed naar de West Hinder vertrokken, met een detachement mariniers aan boord. Hoe wel ook hieromtrent weer groote geheim' zinnigheid werd betracht, was het toch door gelekt, dat deze loodsboot in de avonduren terug zou koeren. Bij het gebouw van het loodswezen ver zamelden zich al spoedig eenige gr-epen nieuwsgierigen en toen inderdaad tegen half negen de loodsboot binnen kwam val len, was men zeer gespannen op het ver nemen van nieuws omtrent de Rotterdam. De loodsboot kwam echter niet aan den wal, een sleepbootje van L. Smit bracht een aantal loodsen naar de 16 en deze vertrok caarop weer full speed naar zee. Op Zon dagavond was de boot zonder loodsen, doch uitsluitend met mariniers aan boord uitge varen en thams kwam men alleen i langs om de loodsen voor het gewone werk op te halen. Er kwam eohter niemand vam die loods boot af. De geheimzinnigheid over het gebeurde op de Rotterdam bleef dus haingen; men sprak ovèir een mljnenlegger, die in loop van den dag toet groote snelheid Hoek van Holland was gepasseerd in de richting van den West Hinder en natuurlijk werd er verband gelegd tusschen de muiterij op de Rotterdam en het passeeren van dlit sohip Ook het feit, dat de mariniers niet'waren teruggekeerd, werd als een ernstig teeken uitgelegd. Intusechen kwam in den loop van den avond het bericht binnen, dat de Rotterdam 's nachts nog aan de Willielminakade kon worden verwacht. Toen dit te Rotterdam bekend werd, hebben honderden zich in de omgeving van het kantoor der Holland Amerika Lijn verzameld, terwijl het ook op Katendrecht bijzonder druk werd. Reeds vroeg in den avond is de politie er toe overgegaan de geheele WilShelminakade af te zetten en deze afzetting is tot heden toe gehandhaafd. Na het midd erna chten ijk uur werd het heed wat stiller en bij den Parallelweg ston den ten slotte nog slechts een honderdtal menechen te wachten, waaronder vele fa milieleden van opvarenden. De aankomst van het schip Tegen half vijf kwam de Rotterdam lang zaam opstoomen naar Katendrecht. Aan alles was te merken, dat het geen gewone aankomst was: geen vroolijke lich ten uit de salons en passagiersverhlijven schitterden over het water, alleen in de ver blijven van de bemanning zag men eenig teeken van leven. Met twee stooten op de fluit kondigde de boot haar aankomst aan en direct daarop weerklonk van den steiger aan den Katen- drechtschendam een drievoudig hoera van een aantal menschen, die blijkbaar de sta kers wilden begroeten. Van het 6chip kwam echter geen ant woord, het bleef doodstil, een stilte, die door de menschen op den wal, die definitief nog niets ander wi6ten, dan eenige wilde geruch ten, ais bepaald onheilspellend werd uit gelegd. Weer werd er hoera geroepen, maar van de Rotterdam kwam geen ander geluid dan het snerpen van commandofluitjes, waarmee de sleep boo ten, die het sohip moesten om trekken, tot de gewenschte manoeuvre wer den gebracht. „Er Is niets gebeurd!" Te omstreeks 5 uur lag de Rotterdam goed en wel voor den wal, maar het duurde tot kwart over zes voor de bemanning van boord kwam. De Rivierpolitie was het schip wel reeds tegemoet gevaren om de passen controle te vergemakkelijken, maar toch duurde het nog eenogen tijd, voor de menschen konden vertrekken. Zwijgend kwam ze, in plukjes, van het zorgvuldig afgesloten terrein van de maat schappij. hun plunjezak op den rug, ver baasd kijkend naar de totaal verlaten Wil- helminakade. Hoewel geen bepaalde leider was aan te wijzen, heerschte er onder deze menschen een vastberaden eensgezindheid, die er op gericht was geen dwaasheden te forceeren. Bij de Parallelweg stonden nu eenige hond ér den menschen hen op te wachten en direct ging het consigne rond: „Jongens, denk er om: geen Jan Klaaesen van hoe- ra'tjos of zoo wat". De wachtenden hieven eohter toch drie hoera'tjeö aan en een groep begon de Internationale te zingen, doch de mannen, die van boord kwamen, bleven er kalm onder. Een vijftal leden van de „contact-commissie" stonden hun ver trouwensmannen op te wachten en rustig werd verslag uitgebracht. Met verschilenden van de opvarenden hebben wij gesproken over de gebeurtenis sen op de Rotterdam. „Er is eigenlijk niets gebeurd", was stereotiep hun antwoord op onze vraag. „Wij hebben alleen geweigerd naar een andere haven dan naar Rotterdam op te etoomen, omdat we voor Rotterdam waren aange nomen". En dan werd verteld, hoe de situatie zich zee had ontwikkeld. Vam het door de contactcommissie aan de bemanning toege zonden telegram over het uitbreken vam de staking, had men eerst te Plymouth kennis gekregen. Dit telegram moest volgens enkele zegslieden 26 uur zijn opgehouden. Van een poging om de Rotterdam naar New-York terug te brengen, was hun toen nog niets bekend. Men rook echter lont. toen aan de passagiers per aanplakbiljet werd medege deeld, dat allen te Boulogne van boord moesten gaan, omdat de Rotterdam niet naar Rotterdam zou doorgaan. Direct is toen een vergadering gehouden en men besloot niet naar Amerika terug te gaan. Toen dan ook na het oponthoud te Boulogne last werd gegeven de ankers te hieuwen, heeft men eerst opheldering ge vraagd, waar de reis naar toe ging. Pas na dat kapitein Van Duiken op eerewoord, het geen schriftelijk bevestigd werd, had mede gedeeld naar Rotterdam te zullen opstoo men, werd het werk verricht. Spoedig merkte men echter, dat een ver keerde koers uit werd gevaren en de kapi tein deelde mede instructies te hebben ont vangen naar Southampton op te etoomen. De stokers en het verdere maohinekamer- pen&oneel hebben toen dadelijk de vuren uit laten gaan, zoodat het sohip langzamerhand gebrek kreeg aan stoom en niet'verder kun De kapitein heeft daarna op eerewoord ten tweeden male beloofd naar Rotterdam tc zuilen gaan en een briefje laten aanplak ken: Gaan naar Rotterdam Van Duiken, en weer heeft men toen het werk heiwat de vuren opgestookt. Zondagmiddag te half drie werd echter van boven naar vuurplaat geroepen: „Jongens, we gaan weer den ver keerden kant u t'*, en weer heeft toen het machinekomerpeirsoneel gestaakt. De kapi tein vroeg nog een half uurtje door te va ren, om een beteren ankergrond te krijgen, maar hieraan heeft men geen gevolg gege ven. De vuren doofden langzaam geheel uit en het schip ging voor anker. De kapitein had de bemanning nog toe gesproken en gezegd orders te hebben voor Southampton en men nam het den „ouwe" ook niet kwalijk, dat hjj zich trachtte te houden aan de ordeis vam de maatschappij, maar men bleef pertinent weigeren de vu ren op te stoken, indien geen koers i gezet naar Rotterdam. Alleen de donckey-ketel werd nog gestookt om de verlichting en verwarming op gang te houden. Om eohter te demonetreeren, dat men geen dienstweigering wilde in den ge bruikelijken zin van het woord bleven de stokers op de vuurplaat en de machinisten bij de machines: alleen deden ze niets, zoo lang hun eisch niet werd ingewilligd. De kapitein heeft de bemanning herhaal delijk gewezen op de bepaling van de mon sterrol, dat ze gedurende 18 maanden ver plicht waren te varen naar de haven, door den schipper aan te wijzen, maar men achtte het abnormaal gebruik van deze bepaling niet gerechtvaardigd. De mariniers aan boord In den nacht van Zaterdag op Zondag te omstreeks half drie kwam de loodsboot met de mariniers langszij. „Die dachten blijk baar", zoo zeide men ons, „dat er aan boord een soort slachting had plaats gehad. Eerst bescheen men ons met zoeklichten, draaide toen nog een paar maal om ons heen, tot ten slotte met groote omzichtigheid telkens eenige mariniers in de jol werden overge bracht. De overblijvende manschappen op de loodsboot konden we zien 6taan met het geweer in den aanslag naar boven, omdat men op heel wat verzet dacht te stuiten. Aan boord was het op dat oogenblik dood rustig, de meeste menschen sliepen en al leen de wacht was op het dek. Zoodra de mariniers aan boord waren, werden direct alle toegangen bezet; vijf wachten van twee man werden geplaatst bij de stookplaat, vier andere bij de stook- kolen, niemand mocht naar boven of beneden, maar al spoedig werd deze maat regel ingetrokken. Toen het dag geworden was werden evenwel man voor man. met een marinier voor en een marinier achter naar den kapi tein gebracht. Te voren waren de officieren al beneden geweest om er ons op te wijzen, dat we desnoods met geweld gedwongen zouden kunnen worden naar Southampton te varen. Daarom raadden zij ons aan weer aan het werk te gaan. Maar we bleven er bij, ondanks alle machtsvertoon: we willen wel varen, maar alleen naar Rotterdam. Ook hij den kapitein hebben wij hieraan vastgehouden, ook toen hij met de monster rol elk persoonlijk waarschuwde voor de gevolgen van muiterij. Van alle leden van het personeel heeft alleen een olieman en vijftien menschen van het civiel personeel zich opgegeven om te varen, mits ze geen stakingsbrekers zouden worden. De koks zijn gewoon aan het werk gebleven, omdat we toch allemaal eten moes ten hebben. Ook de mariniers hebben het best bij ons gehad. Toen ze aan boord kwamen, hebben we direct gezegd: die menschen maken on6 niet6 als wij maar niets doen en toen ze hun plunjezak hadden uitgepakt en zich hadden geïnstalleerd, bleek al gauw, dat ze het best naar hun zin hadden en alleen niet begrepen, wat ze hier moesten doen. Zoo zijn we blijven drijven tot Maandag middag. Om kwart over twee ging de loods boot weer weg en de kapitein seinde te 3 uur om nadere orders aan de reederij. Te ongeveer half vijf kwam bericht bin nen, dat opgeetoomd kon worden naar Rot terdam. Omdat we met den kapitein al twee maal bedrogen waren uitgekomen, wilden we er eerst nog niet aan, maar toen is de eerste machinist naar beneden gekomen heeft gezegd: „Maken jullie nou geen kin derwerk; ik geef je m'n eerewoord, dat we naar Rotterdam gaan. Daar zijn orders voor gekomen". Toen hebben we de vuren, die waren uitgehaald, weer opgestookt en tegen half negen hadden we stoom genoeg om op den Waterweg aan te varen. Een halsstarrige dame Gelijk we reods eerder mededeelden, heb ben alle passagiers bij aankomst te Boulogne de mededeeling ontvangen, dat het schip niet naar Rotterdam zou gaan. Een Amerikaansche dame, diie met haar zoon uit New-York was gekomen, nam ech ter met deze mededeeling geen genoegen. Haar zoon, die naar Frankrijk moest, debar- queerde te Boulogne, maar zelf weigerde zij halsstarrig van boord te gaan. „De Rotterdam zal me naar Rotterdam brengen", antwoord de zij op.alle vertoogen, „ik heb een ticket voor Rotterdam en ga er te Rotterdam pos af, al zouden we ook drie maal been en weer varen en al zou ik een jaar op dit schip moeten blijven". Men heeft deze eerste-klas passégiere toen maar aan boord gelaten en te midden var alle onrust werd zij in baar but rustig be diend en rustig sliep ze ook. toen vanmor gen de Rotterdam voor den wal kwam. Tien arrestaties Terwijl de Rotterdam naar Rotterdam voer is vannacht een boot ven de rivier politie langszij gekomen en enkele inspec teurs met den hoofdinspecteur, den heer v. Binebengen aan het hoofd, hebben zich aan boord begeven. „Wat ons direct opviel", zoo zeide de heer Van Binsbergen, dien wij vanmorgen spra ken, „was de geweldige rust, die er aan boord heerschte. Er was bijna niemand op het dek te zien en men had heelemaal niet de idee aan boord te komen van een 6cbip met oproerige bemanning, dat de haven binnenvoer. De heer Van Binsbergen had zich naar de brug begeven en een gesprek gehad met den kapitein en ook inzage ge kregen van de scheepsjournalen. Over een en ander wenschte hij zich verder niet uit te laten. Er was echter aanleiding geweest aanstonds over te gaan tot arrestatie van den 27-jarigen Hollandschen stoker L. R., op verdenking van muiterij. Op de vraag, of deze arrestatie geschied was op verzoek van den kapitein, wenschte de hoofdinspec teur zich liever niet uit te laten, voldoende was, dat er aanleiding bestond voor de po litie den man aan te houden, die ook tegen over den kapitein bedreigingen schijnt te hebben geuit. De justitie zou verder de zaak hebben te onderzoeken. Verder waren nog aangehouden 9 vreem delingen, te weten 7 Duitschens, 1 Pool en 1 Bulgaar allen leden van de bemanning, die zich solidair hadden verklaard met de ove rige bemanning. Het leek den heer Van Binsbergen ongewenscht, dat vreemdelingen aan boord van een Nederla.ndsch schip de wet overtraden en daarom wa6 voorloopig tot hun aanhouding besloten, in afwachting van de beslissing of zij door den vreemde lingendienst over de grens moeten worden gezet, dan wel weer kunnen worden losge laten na proces-verbaal. Ook hierover berust het laatste woord bij de justitie. De namen der andere, Hollandsche, leden van de bemanning, zijn door de rivierpolitie nauwkeurig genoteerd; later zal worden be slist of tegen allen rechtsvervolging zal worden gelast of niet De H.A.L. zwijgzaam De directie van de HollandAmerika Lijn had vannacht consigne gegeven, dat geen van de persvertegenwoordigers aan boord of binnen de hekken mocht worden toe gelaten. Daardoor was het ons onmogelijk het oor deel van den kapitein te geven. Later bleek, dat de officieren last hadden gekre gen de grootste zwijgzaamheid te betrachten Schadeposten Het uitgebroken conflict schijnt voor de HollandAmerika Lijn van zeer nadeeligen invloed te zijn. Jui6t de maand September is de beste vain het jaar, omdat dan de Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) De „Rotterdam" is te Rotterdam aange komen. (blz. 2) Het Duitsche herstelprogram in noodver ordeningen gepubliceerd. Het conflict in Lancashire. Tbls. 3Y De opening van de 27ste Nederlandsche (Btz. 5) Economische Problemen. Het Geld III. (blz. 7) Het jubileum van Dr. J. F. Reitsma, 'di- VOORKOMT TAINPBEDEPF M en poetst 's avonds en 'smorgens met y Amerikanen, die Europa hebben „gedaan", graag met een Hollapdsche boot naar hun vaderland terugkeeren, wegens de uitste kende verzorging, die men daar geniet. Zoo i6 de Statendam, op haar laatste reis, met ndet minder don 1900 passagiers aan boord, waaronder 500 eenste klassers, naar New-York gevaren. Dat de booten van de H.A.L. thans worden opgehouden, beteekent niet alleen momen teel gemis aan passagegelden, maar vooral ook. het kwijt raken van de klandisie. Alle vraoht gaat nu met concurreerende lijnen over. In plaats van geld te ontvangen, moest men nu voor tienduizenden aan passagegel den terug betalen en b.v, voor de reizigers die van de Rotterdam kwamen nog de reis van Boulogne naar Rotterdam vergoeden. De Statendam en de Veendam zijn thans nog op reis, maar zullen, tenzij het conflict mocht worden opgeltet. ook wel bij thuis komst worden stilgelegd. De mariniers weer thuis De mariniers, die aan boord van de Rot terdam de wacht hadden betrokken, zijn vanmorgen te kwart over zeven per auto bus van de terreinen ven de H.A.L. naar hun kazerne vertrokken. Bij hun vertrek was alles ook op straat volmaakt rustig. De mariniers schijnen achteraf heel do expeditie als een pleziertochtje te kunnen beschouwen. Een van hen zeide nog wel ze ven maanden op deze wijze te hebben willen doorvaren. Men had uitstekende menage ge had eneerete klas hutten. Land- en Tuinbouw. De directie van den landbouw deelt mede. dat blijkens van den consul-generaal te Dublin ont vangen telegrafische mededeeling de regeering; van den Ierschen Vrijstaat een Invoerrecht heft van 11 shilling 3 d. per stuk van alle schapen, op of na 31 Augustus ingevoerd. den geheven van alle levend gevogelte op of na dien datum ingevoerd: onder levend gevo gelte wordt verstaan hoenderen, kalkoenen. Voorts zal als noodmaatregel een recht van S4 sh. per cwt worden geheven van alle arti kelen. welke bestaan uit of geheel of gedeelte lij:: gemaakt zijn van vleesch of wild of tam gevogelte en in een gesloten fles<sh, pot, blik of dergelijke verpakking worden ingevoerd. Vleeschextracten en soortgelijke praeparaten zijn hiervan uitgezonderd, evenals soep. Versche groenten, behalve tomaten en kom kommers, zullen met een invoerrecht van 1 sh. per pond worden belast. Uit Oost-lndie De bemanning van het s.s. „Rotterdam", die hedenmorgen na aankomst afmonsterde. BERUCHTE BOEF GEARRESTEERD. MALANG, 5 Sept. (Aneta). De politie ar resteerde in Zuid-Malang een beruchten boef, die verdacht wordt van ruim 200 diefstallen, inbraken en overvallen. Hij oefende den laatsten tijd een terreur uit in Malang, Djem ber en Loemadjang. BRAND. BUITENZORG, 5 Sept. (Aneta). In de on- derafdeeling Panekadjéne. in de nfdeeling Pare Pare, Celebes en Ondorhoorigheden, zijn 53 woningen afgebrand. VERDUISTERING TE GOENOENGKIDOEL DJOCJA, 5 Seot. (Aneta). Het eerste resul taat van liet onderzoek, ingesteld naar do administratie van den opperhoutvester van Goenoengkidoel, den hoer J. Berkolie, wijst uit, dat de verduisteringen ongeveer f90.000 bedragen. De verduisteringen schijnen ge schied te zijn door het boeken van posten voor werken die nimmer zijn uitgevoerd. DE FRAUDE BIJ HET JAVAVEEM BATAVIA, 5 Sept. (Aneta) De strafzaak tegen den heer Coelijn, gewezen geëm ployeerde bij het Javaveem, die van be langrijke verduisteringen ten nadeele van dit veem wordt beschuldigd, is heden naar de terechtzitting venvezen. Do datum der ziiling is nog niet vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1