Jlkttutr gnttëdjeCEoumiti Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken SEPTEMBER-CAMPAGNE EERSTE BLAD. BINNENLAND. A.R.J.A.-Landdag te Oud-Beijerland Gemengd Nieuws. ABONNEMENT! »er kwartaal In Leiden en In plaat- en waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 iYanco per post 2.35 portokosten. foor het Buitenland bij wekelijk- the zending hj dageiijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 1V2 cent londagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar j^q 0754 Bureau: Breest<"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1932 ADVEBTEN.1EN Van 1 tot 5 regelsL17W Elke regel meer0.22VS Ir.gez, Mededeelingen van 1—5 regels - 240 Elke regel meer045 Bij contra cl belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Het leesseizoen is er weer. Alles spitst zich weer op den gewonen gang van het leven. Een onmiskenbaar stuk ervan is het dagblad. Laat men maar eens voor een korten tijd zijn krant niet hebben, hoe wordt dat gemis gevoeld. In Nederland is het méér een gewoonte dan elders, dat elk gezin zijn VASTE krant heeft. Nergens is de band tusschen lezer en dagblad in het algemeen dan ook sterker dan hier. De krant vertolkt de nooden van het volk, zoekt naar verklaring en beproeft steun en hulp te bieden. In dagen van welvaart jubelt zij méé en verklankt de stemming. Dat zij in het leven op de Christelijke beschouwing den weg moet wijzen, zoowél als de tijden ongunstig, dan wel gunstig zijn, och, dat zal niemand onzer ontkennen. Welnu, hier heeft men dan het bestaansrecht en de bestaans- pliclit van het Christelijk dagblad. Breng daarom de NIEUWE LEIDSCHE COURANT in de huizen van uw familie en van uw vrienden. Wie zich thans abonneert voor het nieuwe kwartaal, hetwélk 1 October aanstaande aanvangt, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Nieuwe abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE. Dil nummer bestaat uit TWEE bladen DE GEEST UIT DE AFGROND Wij hebben Koninginnefeest gevierd. Wij hebben herdacht met hart en mond 's Heeren goedheid over ons land, in vorige dagen en in het heden, dat wij een vorstenhuis mogen hebben, dat trouw was en is aan de belijde nis van den levenden God. Wel past het ons, voor dat voorrecht dank baar te zijn. En wij zullen het, wanneer .wij acht geven op wat er gebeurt, buiten de grenzen van ons land, als wij letten op de geheel eenige positie, waarin ons volk, on danks alles, nog onder de zegenrijke regee ring van Hare Majesteit onze Koningin, ver keert. De anti-christelijke machten zijn aller wegen bezig zich te concentreeren. Zij ma ken zich op, om Gods Gezalfde tegen te staan en Zijn kerk, ware het mogelijk, te verdelgen. De wereld, maar met name het Christen dom, staat aan de vooravond van een som- jbere, ernstige toekomst, Goddeloozen zijn er altijd geweest. Open haring van wrevel en moedwillige ongerech tigheid vinden wij geheel de geschiedenis door. Maar zóó georganiseerd, zóó intensief, zóó doelbewust als thans is de anti-christelijke actie nog nimmer geweest. N e u 1 a n d, het godloozen-tijdschrift, deelt daarover zoo juist weer. yreeselijke dingen mee. Van iederen Russischen godloochenaar zal ëen belasting worden geëischt, zelfs van de armsten, om de beweging tegen God, gods dienst en kerk sterker te maken. Op collec tieve landbouwbedrijven zullen „goddelooze hectaren" worden gereserveerd, om de kas sen der actie te steunen. In ieder dorp zul len goddelooze bibliotheken worden geopend. Intensieve propaganda wordt gevoerd, om heel 't land door anti-godsdienstige scholen te stichten, waar de kinderen van hun pril ste jeugd aan worden opgeleid in haat tegen God en kerk. Premies worden uitgeloofd voor die afdeelingen der goddelooze storm troepen, welke het meeste succes weten te hoeken. Sterk legt Neu'land ër de nadruk op, dat het karakter dezer beweging internatio naal is. Van de 23 dagbladen en tijdschrif ten, waarover de godloozenbeweging op 't oogenblik beschikt, zijn er 12 die in ver- Schillende talen verschijnen. Pers, film, kunst, tooneel, radio, ja, alle middelen, die de moderne techniek biedt, Worden door de godloozen in dienst genomen om de geest uit de afgrond te doen zegevie ren over heel de wereld. De tijd, die de menschheid doormaakt, is ,bij uitstek gunstig voor het welslagen van communistische, revolutionaire en anti- christelijke actie. Onder de millioenen werk- loozen en de millioenen stuui-loozen in gees telijk en politiek opzicht maakt zij haar ineeste en gevaarlijkste slachtoffers. Laten wij ons van de ernst van dit alles goed doordringen. Laten wij niet heimelijk denken: „het zal tot ons niet genakenl' Dat het Christendom van onze tijd vóór alle dingen zich bekeere van alle dwaas heid, die een vervloeking is, zich voor God verootmoedige, zich leere schamen over alle twist en kleinzielige verdeeldheid en eens gezind, beslist en kloekmoedig de vijand moge tegen staan. PARADE-PRAAT Het bestuur van de Haagsche afdeeling der Jongeren Vredesactie heeft vóór Augustus een oproep doen verspreiden om toch niet te gaan kijken naar de parade op het Malieveld. Blijf toch weg van dit mili taristische schouwspel; zoo luidde de ver maning. Want: „Nul! Mooie uniformen, muziek, marcheeren, al les schijn. Straks!! Bittere werkelijkheid. 1914-1918 heeft ge noeg geleerd." Blijkbaar weten deze jongeren niet, wat 1914—1918 ons geleerd heeft. Anders zouden ze deze paradepraat niet klakkeloos neer schrijven. Hun jeugd is een verontschuldiging. VISCH-UITVOER NAAR BELGIE NIEUWE BELEMMERINGEN Met ingang van heden is volgens het Bel gische Staatsblad de invoer van kabeljauw, schelvisoh, leng. wijting en zeepaling in dat land bepaald op 75 pCt., terwijl voor rog, vleet en tarbot dit percentage op 50 is vast gesteld. Invoer van tong kleiner dan 40 c.M. geeheel verboden. Deze nieuwe bepalingen brengen onze visch-export nog meer in het gedrang. Overtredingen kunnen worden gestraft met uitsluiting van den betreffenden ex porteur. Voor zeer straffe maatregelen deinst men dus blijkbaar niet terug. SLAPTE IN DE STROOCARTON- INDUSTRIE SLUITING VAN FABRIEKEN De stroocartonfabriek „de Dollard" te Nieuweschans, welke een personeel heeft van ruim 150 man, zal op 12 September a.s. wegens bedrijfsslapte worden stopgezet. Het geheel e personeel is tegen dien datum ont slag aangezegd. Ook de Stroocartonfabriek Gree en Co. te Oude-Pekela heeft thans haar bedrijf ge staakt, nadat reeds eenige tijd de werkweek aanzienlijk ingekrompen was. Hier geraken ongeveer 100 arbeiders buiten werk! BOND VAN BEDRIJFSAUTOHOUDERS 3 Bond van Bedrijfsautohouders houdt op 8 Sept. a.s., des middags om 2 uur, een groote openbare vergadering in „Tivoli" te Utrecht, ter bespreking van de voorstellen der commissie-Weiter. inzake het auto-tran sport en de wegenpolitiek. SCHORSING BIJ DE REGGE- WERKEN De Minister van Economische Zaken heeft aan het Gemeentebestuur van Almelo tele grafisch medegedeeld, dat een 46-tal tewerk- gestelden uit deze gemeente, die veel te laat op het werk waren gekomen, voorloopig zal worden geschorst. Hun gezinnen zullen op sobere wijze worden ondersteund, enkel in natura. REDEVOERINGEN VAN Dr COLIJN EN Dr SCHEURER De oorzaak van de inzinking in de A.-R. Partij Remedie: Stevig studeeren De ARJA een moed gevend verschijnsel De Ar ja-clubs in de Hoekschewaard had den tegen verleden Zaterdag een landdag georganiseerd te Oud-Beijerland, die echter wegens het minder gunstige weer niet op het terrein achter de Keucheniusschool maar in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden. De stroomende regen had bovendien velen ver hinderd deze samenkomst bij te wonen. De heer H. v. d. Berg, van 's Gravendeel, voorz. der regelingscommissie, bij wien de leiding berustte, wees in zijn openingswoord op de noodzakelijkheid vooral thans, om de band vast te houden met het verleden. Wie het verleden veracht, wordt door de toe komst gestraft. Op voorstel van den voorz. werden tele grammen verzonden aan H. M. de Koningin en aan Z. Exc. Idenburg. Rede Dr. Colijn. Daarna was het woord aan Z. Exc. Dr. H. .C o 1 ij n om te spreken over het onderwerp: „Buiten of binnen ons?" Het moeilijke jaar 1932, aldus spr. waar- Dr. H. COLIJN van zoo velen gehoopt en sommigen voor speld hadden dat het een keer zou brengen, schrijdt z'n einde tegemoet temidden van toenemende zorgen en verarming. Op eco nomisch, politiek, en sociaal terrein, zoowel nationaal als internationaal. Maar, wat erger is, verwarring is er ook in geloof en zeden, onder ons eigen volk en zelfs in onzen eigen kring. De verleugening van ons volk neemt met den dag toe. Maar een lichtstraal in deze duisternis is, dat jonge menschen weer gaan vragen naar de beginselen die moeten worden beleden op staatkundig en maatschappelijk terrein Daarvan is de Arja blijk. Een 50, 60 jaar geleden was er niet de duisternis waardoor zulk een lichtstraal moest opvallen. Toen moeders het brood uit hun mond spaarden om het schoolgeld voor de chr. school te kunnen betalen, toen iedere onderwijzer m predikant een vurig propa gandist was voor de A.R. beginselen. Maar thans valt die studiezin van jonge menschen op. Want een 25 jaar geleden kwam er inzinking niet alleen bij andere partijen, maar ook bij de A.R. partij. Hoe kon het dat die algemeene inzinking zich ook uitbreidde tot onze partij, aldus vroeg spr. Verschillende redenen worden daarvoor opge.-even. Sommigen meenen dat de reden is, dat men op den duur een afkeer kreeg van de politiek omdat deze als zoodanig ge durig met de waarheid op gespannen voet zou moeten leven. Maar dat is niet noodig, en voorts zou het voor ons evenals voor onze voorouders, een prikkel moeten zijn om ook daar als een zoutend zout te werken. Is de oorzaak van de inzinking dan teleur stelling, omdat niet werd bereikt wat men verwachtte en wat door leiders ook wel eens te onvoorzichtig in vooruitzicht werd gesteld Dit heeft invloed gehad, maar rechtmatige .reden tot inzinking was het niet. Een ander noemt als oorzaak dat het vroe ger ging om principieele kwesties (school strijd!) maar thans slechts over vragen van stoffelijken aard (landbouw, belastingen, gou den standaard enz.) Maar dan ziet men niet voldoende in dat deze allerminst los staan van de geestelijke ondergrond van ons leven. Ook heeft men wel gezegd dat de onrecht- aardige en vijandige behandeling die vroe ger het deel was van het chi\ volksdeel, van zelf prikkelde tot enthousiasme. Maar het is oppervlakkig te meenen, dat thans de vijandschap vrijwel dood is. Zoo is er meer te noemen, maar dat alles zijn toch slechts van buiten komende facto- Deze zouden niet die invloed op ons hebben indien binnen ons niet iets was ver anderd. De liefde brandt niet meer in het hart als vroeger. Door Marxisme en liberalisme werd de A.R. partij niet meegezogen. Maar van meer belang is de vraag of niet de eerste liefde is gaan verflauwen. En hoe is dat nu zoo gekomen. Liefde voor een beginsel waait ons maar niet aan. We moeten daartoe gelooven in de waarachtige beteekenis van dat beginsel voor het heil van land en volk. En dat ge loof is vrucht van dege kennis. Daaraan nu is het gaan haperen. En daarom noemt spr het een lichtpunt dat de jeugd weer begeerte toont om de be ginselen te bestudeeren. De vrucht daarvan zal zijn, aldus spr., dat ge weer geloof krijgt in de beteekenis dier beginselen. En dan zUlt ge weer ont vangen dezelfde liefde en geestdrift die eens de vaderen bezielde. Men streve naar kennis op de rechte wijze Bioscoop, radio, illustratie, hebben vaak meer de aandacht dan lectuur waar men wat aan heeft. En daaraan ontbreekt het toch niet. Men leze maar. behalve de illustratie- ook de voorpagina der chr. dagbladpers en profiteere van wat „A.R. Staatkunde" biedt. Maar dat zijn slechts hulpmiddelen. Bij het opsporen van het verband tusschen de staatkundige beginselen en het christelijk geloof, ga men steeds terug naar de schrift zelf. Spr. heeft in zijn leven geleerd, dat men wanneer men het maar doet met diepen ernst nooit t "ergeefs den Bijbel raadpleegt, voor welk vraagstuk ook. Dan komt er concentra tie, vaste lijn en diepte en wordt men be waard voor oppervlakkig rondfladderen. De Bijbel leert ons tenslotte dat ook voor het arbeiden op maatschappelijk en politiek teri'ein het gebed onmisbaar is. En zoo voert hij ons op tot gemeenschap met den Almachtige tot Wien we roepen in de stor men van den tijd: Heere behoud ons, daar bij wetend dat Hij stilte kan gebieden en ook de moeiten en zorgen van dezen tijd kan bedwingen en opheffen. Staande zong men na deze met aandacht gevolgde rede Dr. Colijn toe: dat 's Heeren zegen op u daal! De volgende spreker was Dr. Joh. H. Scheurer van Amersfoort oprichter der Arja, en voorz. der landelijke organisatie. Hij had tot onderwerp voor zijn rede geko- „In Gereedstelling" Spr. merkt op, dat „Querido's Initialen- register" wel de A.J.C. maar niet de A.R.J.A vermeldt, die minder luidruchtig werkt. Hoofdzaak is, dat onze A. R. Partij de A.R.J.A maar bent als haar reservetroepen. Want reeds het „anti" duidt het strijdkarak ter onzer partij aan. Voor den komenden ver kiezingsaanval wordt de slagorde onzer Par tij thans in gereedstelling geplaatst. Wat staat daar nu? Alleen een strijdlustig le ger? Of ook een bekwaam leger? C. C. en Kiesvereen. besturen hebben nu de laatste inspectie te houden. Het mag geen parade- soldateska zijn; wij hebben noodig gewette sabels, gevulde patroontasschen en geschool de krijgers. En de jongeren? Staan die over heel het land al in hun gereedstelling, om straks op te kunnen rukken naar de voorste linies? Willen ze? En kunnen ze.ook? Er is durf noodig, om £piti te zijn tegen rede-aanbidders, tegen materialisten, die bijv de principieele.strijd, willen doen rusten tot dat men eerst gezamenlijk de stoffelijke nood ♦Leeft overwonnen, tegen scheurmakers, te gen valsche mystiek van S. G. P. en Kerk en Vrede, tegen revolutionairen, tegen mén- schenvereerdérs. Moed vooral daar, waar de ander zich doet gelden. Er mag nooit ont wijking zijn der moeilijkheden, ook niet in de studie. 't Gaat daarbij niet om een minimum van kennis, waar we net mee toe kunnen, maar om zooveel mogelijk. Er is bekwaamheid, scholing noodig, om anti te zijn. Voor de verkiezingen roepen we niet alleen organisatorische werkers op maar bovenal studielustigen, vorschers van het eigen beginsel, jongelui, dit voortbouwen op de kennis van Jong. Vereen, en Meisjes- Vereen. De remedie tegen politieke lauwheid is niet als maar nieuw organisatiewede, maar geregelde, trouwe clubstudie van historie en Zóó komt alles in de gereedstelling yan den strijd. A.R.J.A. zorgt voor de jonge re servetroepen; daarom Dr. Colijn hier, daar om hadden wij steun bij het C. C., daarom hebben wij recht op sympathie van elke kies- vereeniging. Toen David in het Bakadal in gereedstel ling stond, wachtende op het ruischen in de toppen van het moerbeibosch, was er vroe gere scholing, door omgang met God, die hem uit al het andere ruischen dat speciale geluid der boomtoppen kon doen onderschei den. Zóó moeten wij, jonge a.r., vroeg en geregeld leeren, de stem des Konings te on derscheiden uit de andere stemmen in den slag. Dan wachten we niet in angst, of we dat ruischen van Zijn aanvalsbevel zullen kun nen vernemen, maar in spanning, wanneer het voor ons gegeven wordt, blijde, dat wij, geschoold, vooruit mogen gaan ten aanval voor Christus Koning. Ds. N. J. A. van Exel, Geref. pred. te Strijen, sprak een slotwoord, waarna hij voor ging in dankgebed. Daarna was deze qualitatief zeer goed ge slaagde en bezielende samenkomst omstreeks 6 uur ten einde. Van Ds. Scholten te Utrecht, secretaris der landelijke Arja-organisatie, die verhin derd was aanwezig te zijn, was een meele vend schrijven ontvangen. VRAGEN VAN KAMERLEDEN UITBETALING TARWE-PRIJS Door den heer Kersten is aan den Min. van Economische Zaken gevraagd, of hij bereid is te bevorderen, dat voor geleverde tarwe direct de volle prijs wordt uitbetaald, en niet aanvankelijk slechts f9 per 100 k.g., hoewel aangenomen wordt, dat de prijs ten minste f 11 zal bedragen. Met het oog op den druk waaronder de landbouwers verkeeren, acht de heer Ker sten het inhouden van f2 per 100 k.g. onge- wenscht, daar tengevolge daarvan de land bouwers in groote moeilijkheden geraken. TE VEEL AFGEVAARDIGDEN? De heer Bra at heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd, of het juist is, dat naar de a.s. internationale telegraaf- en radio- conferentie te Madrid 11 Ned,erlansche afgevaardigden worden gezonden en een naar 't Comité consutatif international des communications téléphoniques k grande distance, ook tc Madrid, dus totaal twaalf man. Ilij wenscht van den Minister te weten: lo. hoeveel dit den staat zal kosten. 2o. of niet 3 4 man evengoed deze zeer zeker i zware taak vervullen kunnen?, MUITERIJ OP DE ROTTERDAM? MARINIERS NAAR ZEE VERTROKKEN Het schip drijft bij West Hinder Reeds gister in den loop van den dag gingen er geruchten, dat de bemanning van het s.s. Rotterdam van de Holland Amerika-lijn zou hebben geweigerd het schip naar een Engelsche haven te brengen. Deze geruchten zijn bevestigd. Hoewel nog geen volstrekte zekerheid te krijgen is, schijnt wel vast te staan, dat aan boord van de Rotterdam muiterij heerscht, dat de bemanning weigert de bevelen van dp maat schappij, vertegenwoordigd door den kapi tein, op te volgen. De Rotterdam heeft, komende van New- York, gistermorgen de passagiers ontscheept te Boulogne. Het was hiier reeds bekend, dat het schip dan weer naar Southampton zou vertrekken om daar de passagiers van de Volendam op te vangen en naar New York terug te keeren. Indien de Rotterdam naar Rotterdam terugkeerde, zou daarmede de reis beëindigd zijn en waren de schepelingen tegelijk in de gelegenheid af te monsteren. Zoolang echter geen Hollandsche haven wordt aan gedaan, zijn zij echter verplicht te blijven varen. De bedoeling van de directie der I-I.A.L. was nu dit schip in de vaart te hou den tusschen New-York en Southampton om zoodoende aan het hier uitgebroken con flict te ontkomen. De bemanning van de Rotterdam schijnt hiervan niet op de hoogte te zijn gebracht, doch vernam uit een aanplakbiljet voor de passagiers, dat deze te Boulogne zouden moeten debarqueeren, omdat het schip niet naar Rotterdam door ging. Dit feit heeft on der de crew groote ontstemming verwekt Het overgroote deel wenschte niet naar New York terug te keeren. Van de 105 le den van het machinekamerpersoneel tee kenden 104 op een lijst om te weigeren naar New York te gaan, van de 33 matrozen tee- kennöen 32 van de 185 man civiel perso neel 172. De meening der officieren was ver deeld. Zondagmorgen heeft dé bemanning van de kapitein geëischt, dat deze naar Rotterdam zou gttan, waarop deze gezegd heeft nadere instructies af te zullen wachten. Na dien tijd heeft men niets meer gehoord. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft echter op telegrafische vraag wat de bemanning moest doen, geseind, dat het weigeren om te varen onmogelijk was, om dat dit gelijk zou staan met desertie. Vanmorgen hebben wij de directie van de H. A. L. opgebeld, die niet ontkennen kon, dat de geruchten over een vreedzame muiterij aan boord van de „Rotterdam" juist waren. Mariniers naar de Rotterdam Gisteravond zijn plotseling met auto's on geveer 30 mariniers onder leiding van een luitenant te Hoek van Holland aangekomen. Zij zijn ingescheept aan boord van de loods boot 16 en met bestemming naar de West- Hinder, waar de Rotterdam ligt, vertrokken. De loodsbooten, die in den regel niet met groote snelheid behoeven te varen, gebrui ken daarom slechts een stoomketel. Thans was echter reeds telegrafisch last gegeven den tweeden ketel aan te maken en met volle stoom is de boot naar zee vertrokken. Het is aan te nemen, dat de kapitein van de Rotter dam of de directie der H.A.L. assistentie heeft gevraagd. Krachtig optreden Naar we nader vernemen heeft de Loods boot XVI met het detachement mariniers boord gisteravond de „Rotterdam" bereikt. Het zou in de bedoeling liggen de bemanning van het schip desnoods met geweld te dwin gen naar Southampton te varen. BEZUINIGING BIJ DE POST Met ingang van 12 Sept. a.s. zal het aan tal postbestellingen in de groote steden van 4 tot 3 worden teruggebracht Deze vermindering wordt verkregen door samenvoeging van de 2e en 3e bestelling; de le en4e bestelling blijven ongewijzigd. Te 's-Gravenhtige zal de gecombineerde -J en 3e bestelling uitgaan om 14 uur te Rotterdam om 11.45 (het aanvangstijdstip van de tegenwoordige 2e bestelling) en te Amsterdam om 12 uur. Voor Amsterdam is dit tijdstip gekozen, omdat daardoor de post uit Zuid-Duitschland nog in deze middagbe stelling kan worden opgenomen. VERBAND VAN A.-R. PROP. CLUBS Het Verband hoopt op Woensdag 21 Sept. e.k. in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht zijn jaarvergadering te houden. In de morgenver gadering, die te 11 aanvangt, zal de voorzit ter, de heer J. Schouten, als openings woord „Ons Mobilisatiebevel" uitgeven. De namiddagvergadering zal als naar gewoonte het karakter eener algemeene cursusvergade ring dragen. Z.Exc. Dr. H. Colijn gaf de toezegging daarin te behandelen: „Het door het C. O. voorgestelde verkiezingsmanifest- 1933 in het licht der millioenennota." Bestu- ryi van kiesvereenigingen, welke de oprich ting te hunnent eener P. C. in den komenden winter overwegen, kunnen, voor zoover de plaatsruimte toelaat, voor deze vergaderingen introductie verkrijgen bij het secretariaat van het Verband, Dr. Kuyperstraat 3, Den Haag. Den P. C.'s wordt dringend verzocht ten spoedigste opgave te doen van het aantal be zoekers, opdat tijdig zal kunnen overwogen worden of de zaal voldoende plaatsruimte zal bieden dan wel of daaromtrent bijzondere voorzieningen zullen moeten getrofen worden. Alleen op vertoon van kaart wordt toegang verleend. Wie te laat komt, vischt achter het Voornaamste Nieuws* (Blz. 1) A.R.J.A.-landdag te Oud-Béyerland. (blz. 2) Groote Stahlhelmbetooging te Berlijn. De katholiekendag te Essen. De bestuurshervorming in Pruisen. (Blz. 5) Economische Problemen. Het Geld. II. (blz. 3) i "1 Bij een ernstige botsing op de Muider* straatweg zijn twee personen gedood. Pleiziervaartuig in nood op de Wester* schelde. Door een vuurpijl is een passagier gedood. PERSONEELRAAD NEDERL. SPOORWEGEN In de vergadering van den PersoneelraacT der Ned. Spoorwegen, welke vorige week plaats had, werd afkeuring uitgesproken over de houding van het hoofdbestuur van den B. A. N. S., dat er blijkbaar niet too kon komen zijn verontschuldiging aan te bieden aan den voorzitter van den Raad voor wat er in het extra-nummer van het B. A. N. S.-orgaan van 7 Juli j.l. geschreven werd. Waar volgens de unanieme meening van den Raad het belang van het personeel eischt, dat de Raad zijn werkzaamheden on gestoord voortzet en volgens de overtuiging van den Raad niet de minste aanleiding bestond voor de door den B. A. N. S. geuite beschuldiging en de Raad op het voorzitter schap van den heer Molt maker grooten prijs stelt, heeft hij den heer Moltmaker met aandrang verzocht zijn bedanken als voorzit ter in :te trekken en dit geschil als afge daan te beschouwen. Na deze uitspraak van den Raad verklaar de de heer Moltmaker zich bereid het voor zitterschap wederom te aanvaarden. HET CONFLICT IN DE ZEEVAART Nieuw voorstel van den Rijksbemiddelaar. Naar wij vernemen heeft de Rijksbemidde laar, oud-minister mr. S. de Vries Czn., uit» noodigingen verzonden aan de werknemers bonden in het zeevaartbedrijf, n.l. de Con tactcommissie (de Centrale Bond van Trans» portarbeiders, de organisaties van officieren en werktuigkundigen), den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en den R.K. Bond van Transportarbeiders om sa men te spreken over het conflict in het Zee* vaartbedrijf. De organisaties waren uitgenoo- digd tegen hedenmorgen 11 uur. De verte* genwoordigers der Contactcommissie weiger den echter met die van de confessioneel^ organisaties aan één tafel te zitten. Daarop zijn de besprekingen gehouden met de ver tegenwoordigers van den R.K. en den Chr. bond. Vervolgens heeft de rijksbemiddelaaC de Contactcommissie gehoord. De voorstellen van den Rijksbemiddelaaf luiden nu als volgt: 1. de status quo vart voor 16 Augustus ten aanzien van het loon en de arbeidsvoorwaarden blijft een maand gehandhaafd; 2 vijf lijnvaartmaatschappijen willen de afgeloopen contracten handhaven tot 31 Maart 1933, n.l. de Maatschappij „Ne derland", de Rotterdamsche Lloyd, de Oce aan, de Hollandsche Nederlandsch Stoom vaart-maatschappij en de Zeeland; 3. de an dere lijnvaartmaatschappijen zullen gelijk gesteld worden met de vrachtvaartmaat schappijen; 4. in de maand, waarin de sta tus quo blijft gehandhaafd, zullen besprekin gen worden gevoerd tusschen de organisa ties en de reeders, waarbij ook de vraag naar voren komt in hoeverre de Regeering tot hulpverleening bereid zal zijn. Deze voorstellen zouden een onderwerp van bespreking uitmaken in de vergaderin gen van de hoofdbesturen der confessioneele organisaties. N. GROOT Szn. t Op SS-jarigen leeftijd is te Enkhuizen oven leden de heer N. Groot Szn., een der op richters van Sluis en Groot s Koninklijke Zaadteelt en Zaadhandel, in welke firma hij in 1927 't 60-jarig jubileum mocht vieren- Ook op h^t terrein der Christelijke actie was de ontslapene een zeer geziene figuur. Zoo vertegenwoordigde hij de A.R. Partij in den Enkhuizer raad van 1SSS tot 1915, was hij gedurende jaren lid van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk, en bekleedde hij meer dan een halve eeuw een bestuurs functie in de Vrije Protestentsche Schooi- vereeniging. In den kring van zijn handelsvrienden en: geestverwanten was de heer Groot een ge ziene en beminde persoonlijkheid STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Arnhem brengen ter openbare kennis, dat ten behoeve van het herstellen van he landhood aan de Eldensche zijde van de schipbrug het verkeer over deze brug'zal zijn gestremd in den nacht van 6 op 7 September 1932 van des avonds li uur tot des voormiddags 6 uur. MOTOR TEGEN VRACHTAUTO. Twee ernstig gewonden. By het gehucht de Vijfeiken onder Rijen (N.-Br.) kwam de motor van S. uit Ooster hout in botsing met de vrachtauto van Str. S. brak een been, de duoryder H. een arm, terwijl beiden ook inwendige kneuzingen op liepen- De toestand der twee gewonden is ernstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1