\TERDAG 3 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BEAD PAG. 5 IOE DENKT MEN OVER HITLER? ET ..HARZBURGER FRONT" VAT STAALHELM-OFFICIEREN ZEGGEN Ill (Slot)-) Oen Stahlhelm am Rock und das [Auge klar, Wit stolzem, wehrhaftem Sinn, So ziehn wir durchs Reich in end- loser Schar Kameraden, auf nach Berlin! hoofdstad der Düitsche republiek zal week staan in het teeken van den tlhelm. Wij beleven den dertienden -Front-Soldaten-Dag. Ruim vijf jaar ge- marcheerden wij met de staalhelm- men naar het Stadion, waar ondanks tegenwerking der toenmalige regeering, grootsche betooging met vlaggen, fak- muziek en vuurwerk werd gehouden, lans is dat anders. Wel zijn er organen lijvoorbeeld het Berliner Tageblatt die maar half goed vinden, dat ruim 160.000 itsoldaten hun nationale gezindheid zoo dijk te kennen geven, maar de tegen- rdige regeering denkt er anders over: ikanselier "von Papen, rijksweerminister Schleicher en de rijksminister voor) bin- [andsche zaken hebben hun persoonlijke wezigheid op een der staalhelm-dagen 'ezegd. ok de rijkspresident gaf als eere-presi- 1 der organisatie zijn sympathie voor de ilhelm-beweging duidelijk te kennen. In tdeck werd een aantal staalhelm-studen- die een marsch door Oost-Pruisen ge- ikt hadden, door Hindenburg als volgt -gesproken: „Mijn gedachten gaan uit r Tannenberg, naar den tijd, toen er in tschland nog eensgezindheid heerschte. ins is dat, helaas niet meer het geval, atst altijd het vaderland boven de par ui Wanneer gij vasthoudt aan deze ge ilheid, dan zal er ook voor ons weer een ire tijd aanbreken!" Staalhelm en Hakenkruis jen niet over één kam geschoren worden de dragen een nationaal karakter, haten tun hart de grondwet, die onder Ebert's sidium in Weimar van kracht werd en ikeren naar den dag, waarop het Duit- e rijk zijn verloren aanzien en macht .er de volken van Europa zal herwinnen de stellen hun geestelijke en lichame- krachten voor dit nationale doel ter ohikking. loms zag het ernaar uit. dat de Staalhelm 't Hakenkruis arm in arm marcheerde. II stond in ons blad van 29 Aug. j.l. Twee jaar geleden gaven Hugenberg en Hitier elkaar rencontre in Bad Harzburg, hoorde men in gezwollen taal spreken over het Harzburger Front. Maar de werkelijk heid was anders. Hitier wilde den Staal helm slechts aan het verstand brengen, dat zijn nationalistische beweging het groepje nationale frontsoldaten te allen tijde kan opslokken; hij liet zijn legioenen langs de tribune marcheeren en toen later de staal- helm-mannen verschenen, was Hitier allang verdwenen. Men had zich onnoodig aan een blamage blootgesteld. Van. het Harzburger Front hoorde men sedert dien geen woord meer. Tijdens de laatste presidentsverkiezingen kwamen Staalhelm en Hakenkruis opnieuw met elkaar in wrijving. Daar het centrum in samenwerking met de sociaal-democraten Hindenburg als kandidaat hadden aange meld, geraakte de staalhelm-organisatie in een uiterst precaire positie Hindenburg, ook al was hij eere-voorzit ter van den Staalhelm, kon onder deze om standigheden hun kandidaat niet zijn; aan Hitler, die den Staalhelm in Harzburg als een quantité négligeable behandeld had, wil de men deze eer niet toekennen. Zoo kwam men op de rampzalige gedachte Duesterbeig naast Hindenburg te plaatsen. Bij de her kiezing moest deze zich als kandidaat terug trekken en liet de Staalhelm het aan zijn leden over, hun stem op Hindenburg of op Hitier uit te brengen. Sedertdien heeft de Staalhelm zich uit het actieve politieke be drijf teruggetrokken, legt het den nadruk op zijn „Loslösung von der Politik". Deze scheiding van de politiek is slechts betrek kelijk. Ik ken vele vroegere officieren, die uit traditie weliswaar bij den Staalhelm zijn gebleven, in hun politieke overtuiging echter nationaal-socialistisch denken. In Staalhelan-lcringen is de meening over Hitler en zijn nationaal-socialistische beweging sterk uiteenloopend. De meerderheid, vooral de oudere generatie, zij, die den oorlog uit persoonlijke ervaring kennen, kan ook nu nog tot de Duitsch-nationale volkspartij van geheimraad Hugenberg gerekend worden; duizenden anderen echter, overwegend jon geren, marcheeren vooralsnog mee in de gelederen van Seldte en Duesterberg, „Iieb- auggeln" terzelfder tijd met hun kameraden in het bruine hemd. Men mag niet over het hoofd zien, d'at het hier om twee nationale organisaties gaat, die beide eenzelfde doel nastreven: Duitschland's wederopbouw! Ik zou niet omvallen van verbazing, wanneer ter gelegener tijd uit practische overwegin gen tusschen Hitier, Seldte en Duesterberg een bondgenootschap werd aangegaan. Zoo ver is men thans echter nog lang niet Dat werd ik gewaar op den Pariser Platz, waar de Staalhelm het statige huis gehuurd heeft, dat in betere tijden als casino diende voor de aristocratische officieren van het l. Garde-Regiment te voet. Aan de over- ijde ligt het Fransche gezantschap en ik vermoed, dat Francois-Poncet de activiteit van den militair gedrilde Staalhelm zijn op lettendheid niet zal onthouden. Ook hem zal het stellig opgevallen zijn, dat Hindenburg den Staalhelm een waardeering toekent, welke het Hakenkruis tot dusver onthouden bleef. Over dit opvallend verschil van waardeering heb ik met meerdere vooraanstaande man nen uit de Staalhelm-beweging van gedach ten gewisseld. Men gaf mij ongeveer het volgende te kennen: „De mislukking van 't Harzburger Front ligt nog in onze herinne ring. Weliswaar namen Hitier en Hugen berg kameraadschappelijk naast elkander plaats op de tribune, maar de Staalhelm werd door den leider der nation aal-socialis ten vrijwel geignoreerd. Wij zullen dat niet vergeten. De verhouding tusschen Staal helm en 't Hakenkruis is er sedertdien niet beter op geworden. De organen der natio- naal-socialisten brachten herhaaldelijk in zeer hatelijken vorm ongemotiveerde aan vallen op onze organisatie. Nog kort geleden zag majoor von Stephani zich gedwongen, een aanklacht wegen beleediging in te die- men tegen dr. Goebbels, den verantwoorde- delijken hoofdredacteur van den „Angriff". Daar de brutale beschuldigingen op een schromelijke vergissing berustten, is men tot een vergelijk gekomen. Deze en soortge lijke gebeurtenissen hebben ons bekeerd van onze kameraadschappelijke gezindheid ten opzichte van de Hi tl er-knapen. Toen wij aan het front voor ons vaderland vochten, lagen de meesten van hen nog in de wieg. Wat verbeelden zij zich eigenlijk. Wat hebben zij tot dusver gepresteerd? Hitier staat allang niet meer met beide voeten op den begaanbaren bodem. Zijn telegram aan het 'vijftal S.A.-mannen, die geheel terecht een zware straf verdiend hebben ook al hou den wij het doodvonnis voor te hard is een nieuw bewijs voor zijn politieke kort zichtigheid. Deze zelfoverschatting kan hem duur te staan komen! Wanneer Hitler in den inmiddels weer eens verboden „Angriff" laat meedeelen, dat voor Berlijn een Bruin Huis zal worden ingericht, d'an schudden «dj het hoofd. Het Bruine Huis in München waar het aanzien der nationaal-socialis- ten danig geslonken is heeft indertijd opschudding genoeg teweeg gebracht. De luxueuse inrichting heeft millioenen verslonden Op wiens kosten? Dat zal ik zeggen, of liever ik laat den „Angriff" zelf spreken: De vereischte kosten voor het inrichten en het in stand houden van het Bruine Huis werden gespaard uit de gelden van het lid maatschap der partij, zoodat thans onze leden in geenerlei wijze belast behoeven te worden. Let vooral op dat woordje „thans". Hiermee wordt dus officieel toegegeven, dat het moeizaam bijeengebracht geld der arme Hitler-knapen, veelal werkloozen en onbe- middelden, is gebruikt tot het aankoopen en inrichten van volmaakt overbodige Bruine Huizen. Dat zijn methoden, waar wij niets voor over hebben. Wij begrijpen met den besten wil niet, hoe de ellende van de millioenen, die thans honger lijden, ver eeen igd kan worden met het aankoopen en inrichten van pompeuse paleizen!" Het frappeerde mij, uit den mond van staalhelm-mannen, ervaren frontofficieren, dit afwijzend oordeel te moeten vernemen. Het verhoogt voor mij tie beteekenis van de historische „Stunde der Frontsoldaten". Wan wij deze week Prins August Wilhelm naast Goebbels en Strasser in den rijksdag of den Pruisischen landdag zien plaats nemen in bruin gewaad, dan zullen onge- eer terzelfder tijd zijn prinselijke broers Eitel Friedrich en Oscar in de grijze uni form van den Staalhelm over het Tempel- hofer Feld marcheeren. De mogelijkheid is groot dat hun oudste broer, de voormalige kroonprins, als gast plaats neemt naast veldmaarschalk von Mackensen, generaal von Watter, majoor von Sedenstern, majoor von Morrowicz en ontelbaar vele andere je officieren uit het voormalig keizer lijk leger. Men beschouwt en behandelt elkander als kameraden zonder onderscheid an stand en rang, als mannen, die één zijn in hun groote liefde voor volk en vaderland één ook in de vaste overtuiging, dat moord en doodslag wel tot een bloedigen burger oorlog, maar nimmer tot de bevrijding van Duitschland kunnen voeren! BINNENLAND. KONINGINNEDAG TE BERLIJN Onze Düitsche correspondent schrijft ous: Harer Majesteits gezant te Berlijn en gra vin van Limburg Stirum hadden de Neder- landsche kolonie in de rijkshoofdstad uitge noodigd, den Koninginnedag in de Ranch strasse te komen vieren. Door een zestigtal dames en heeren was aan deze uitnoodigin; gevolg gegeven. Graaf Limburg Stirum begroette de aan wezigen op Nederlandseh territorium, en hield een rede, waarna een driewerf hoezee op ons Vorstenhuis werd aangeheven staande het Wilhelmus werd gezongen. Hierna begon een concert, gegeven door den heer en mevrouw Kever, viool met ac compagnement, en mej. Pool, sopraan van de opera te Aken. Wij werden vergast op een sonate van Beethoven en een sonate van César Franek. Mej. Pool zong twee aria'; enkele Nederlandsche liederen en in de oor spronkelijke taal ter eere van den gast heer, die ons land diende als gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië een Ma- leisch minnelied. Na afloop van het concert nam de avond 'n huiselijke wending en kon van bet goed verzorgde buffet gebruik wor den gemaakt. Zoo had de Koninginnedag ook te Berlijn een geanimeerd verloop. MARSCH-OEFENINGEN BIJ HITTE Naar aanleiding van door het Tweede Ka merlid den heer Schaper gevraagde inlich tingen deelt de Minister van Defensie mede dat door de regimenten grenadiers en jagers op 11 en 12 Augustus de tweedaagsche marschoefening gehouden is, welke overeen komstig de bestaande voorschriften een on derdeel moet uitmaken van het opleidings programma bij alle infanterie-regimenten. Deze marschoefening wordt bij elk regiment tweemaal 's jaars gehouden éénmaal met de voorjaarsploeg en éénmaal met de na- jaarsploeg na voorafgegane systematische training volgens een in overleg met den mi litairen geneeskundigen dienst vastgesteld schema van geleidelijke opklimming. In ver band met de in den namiddag van 11 Aug. plotseling intredende temperatuurstijging zijn de voor dien dag en voor 11 Augustus j.l. aanvankelijk voorgenomen marschen aan merkelijk bekort. Op 12 Augustus werd bo- endien zonder bepakking gemarcheerd. Deze marschen kunnen in het opleidings programma der infanterie niet worden ge mist. Zooals ook thans is geschied wordt re kening gehouden met de weersomstandig heden. DE STAATSLOTERIJ De Minister van Financiën deelt zulks ii antwoord op een vraag van 't Tweede Ka merlid den heer K. ter Laan, mede, dat bij hem voorshands niet het voornemen bestaat over te gaan noch tot afschaffing noch tot uitbreiding van de Staatsloterij. Het geringer debiet van particuliere on dernemingen schrijft de Minister toe aan het scherper toezicht, dat meer dan één van die ondernemingen als een verboden loterij heeft doen beschouwen. In hoeverre dit geringer debiet de conclu sie wettigt, dat thans veel geld voor buiten- landsche loten wordt besteed, kan hij, bij gebrek aan betrouwbare gegevens dienaan gaande, niet nagaan. Oranje bitter-heid AUTOMATISEERING TELEFOON VORMING VAN NIEUWE DISTRICTEN. In verband met de voortgaande automati seering van den telefoondienst zullen met ingang van 1 November a.s. worden gevormd de telefoondistricten Alkmaar, Amsterdam, Breda en Utrecht, waarvan de zetels in de gelijknamige plaatsen gevestigd worden; het ingenieurs-district Utrecht wordt tegelijker tijd opgeheven. Het totaal-aantal gevormde telefoondistricten beloopt alsdan 9 roffelrijmen. O, wat zijn ze weer kwaadaardig, Wat kwajongensachtig klein, Onze rooide krantenschrijvers, Nu ons feest zoo fijn mocht zijn! Van een stad, die ik gezien heb Vol van vlag- en feestvertoon, Heet het: „hier en daar een vlagje En de herrie als gewoon Man, ze kunnen 't niet verbijten, Maar de halve A.J.C. En het gros der roode kiezers Host met onze optocht mee Desondanks en overmits ze Rood zijn op de ruggegraat, Kunnen ze niet binnen blijven Als de vlag te waaien staat En de A.J .C.-ers-bèenen, Zoo op rood-zijn afgericht! Worden door de feestfanfares Zóó bewegelijk en licht Dat ze om de feesttent dansen Metoranje op de borst, Schoon ze niet mógen gelooven In een vaderland of vorst. Daarom zijn de kranten nijdig; Daarom geven ze een trap Met de galgedrenkte woorden „Openbare dronkenschap". Aardig is 't niet voor den kiezer, Voor den lossen kameraad, Die zich graag, bij iéder gijntje Aan de drank te buiten gaat Morgen is 't weer: „liefje, liefje Morgen is de man weer goed, Omdat Rood het van 't rapalje En de zelfkant hebben moét. (Nadruk verboden.) LEO LENS VERHOOGING MARGARINEPRIJS Naar wij vernemen, zullen, in verband met de verhooging van den accijns op mar garine en de stijging van den prijs van dè wettelijk bij te mengen natuurboter, de prij zen van margarine eveneens een verhooging ondergaan. Draverijen te Zaandam Groote brand te Londen In de Düitsche Wijnbergen ue nertogin van York verrichtte de doopplechtigheid Op den Rijksweg naar Breda kwam even buiten Tilburg een vrachtwagen in aanraking met de Een geweldige brand heeft te Londen gewoed, op d. van een nieuwen motor-reddingboot „John and William boomen, waardoor de machine geheel vernield werd» historische plaats, ivaar 266 jaar geleden eveneens ecu. Mudie ij/1, don doop maakte zij een tochtje met de groote brand uitbrak boot voor. Arbroath De politie in Berlijn heeft haar eigen Hollywood, waar verkeersfilms worden gemaakt. Middagrust van plukkers in de Düitsche wijnbergen. De wijnpers, die bij hen staat, wordt meestal reeds op den berg in gebruik genomen. Rechts: Tijdens de 25ste Kampioen Handicap Dra verij te Zaandam om h< kampioenschap van Net korte baan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5