KONINGINNEDAG Br,ttön DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1932 TWEEDE BLAD PAG. 6D( STADSNIEUWS Na hetgeen we reeds gisteren mededeelden Omtrent de feestelijkheden op Koninginne dag rest ons thans nog melding te maken van de gebeurtenissen in den namiddag en den avond. De vereeniging „Koninginnedag" had op het Schuttersveld diverse feestelijkheden en spelen, georganiseerd, die om half drie een aanvang namen. Zeer de aandacht trokken de turndemon- Ptraties van de Chr. Gymnastiek- en Scherm vereeniging „Door Oefening Sterk", de Ghr. .Vereen, voor Lich. Opvoeding, alle te Leiden en de Chr. Gymnastiekvereniging „D.W.S." uit Rijnsburg. Zoowel de opmarsch en vaandelgroet. het turnen aan rek, brug, paard, het springen, reien, de vlagoefeningen alsmede de diverse standen werden doorgaans met groote cor rectheid uitgevoerd. De gecostumeerde voetbalwedstrijd tus schen de elftallen van de R.K. Voetbalver- eenigingen „Rood en Wit" en „Leiden" gaven nog al eens aanleiding tot lachsalvo's terwijl de padvinders van de N.P.Y. de aan dacht op zich wisten te vestigen door hun .vendelzwaaien. Het meeste geroezemoes weerklonk op dat gedeelte van het terrein, waar de diverse kinderspelen werden gehouden. De hoeren de Bruyn, Questroo en v. d. Lof, benevens cenige dames, die voor een groot deel de zorgen dezer spelen voor hun rekening had den genomen, hadden weliswaar geen ge makkelijke, maar stellig een dankbare taak. Natuurlijk zouden al deze- spelen niet tot hun volle recht zijn gekomen, als er geen muziek bij was geweest Maar dank zij de welwillendheid van het „Leidsch Muziek korps" en „Perosi". respect onder leiding .van de directeuren Joh. Geyp en Jac. Kroon slaagde alles tot in de klienste bijzonder heden. Prof. Ben Ali Li'bi was daaraan evenmin vreemd. Des avonds om ach"t uur werd een feest avond gehouden in de Stadsgehoorzaal, die na ingeleid te zijn met een paar pittige muziekstukjes, geopend werd door den voorzitter van de vereen. „Koninginnedag", den liper Labrijn. De burgemeester hield vervolgens een korte toespraak, waarbij hij in grove trek ken de beteekenis van ons Oranjehuis na ging en vocyts wees op het heug'ljjk feit, dat bij een dag als Koninginnedag verre weg het grootste deel van 't Nederlandsche .volk eendrcahtig z'n Vorstin weet te eeren. 'Aan het slot van z'n rede zongen allen staande twee coupletten van het Wilhelmus Een gevarieerd programma werd daarna afgewerkt. DANK- EN BEDESTOND IN DE PIETERSKERK. Vanwege den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente was gisteravond een dank"- en bedestond uitgeschreven in de Pieterskerk. Dr. Riemens opende deze bijeenkomst met gebed. Als uitgangspunt voor zijn ro de koos Spr. 2 Cor. 9 6b: „Wie in zegenin gen zaait aal in zegeningen maaien". Nu onze Koningin Wilhelmina, aldus spr., haar jaardag viert, zijn wij met velen door heel het land samengekomen tot gebed en dankzegging. Wij doen dat in de eerste plaats volgens vermaning der Heilige Schrift, die ons vraagt smeekingen, gebeden en dankzeggin gen, voorbidding te doen voor Koningen en alle die in hoogheid zijn; en volgens ver ordening van de grondwet oneer Hervorm de Kerk. die haren voorgangers gebiedt lief de voor Vorstenhuis en Vaderlaad aan te kweeken. Maar we doen dit alles niet met een onbewogen hart; we willen immers el kander dezen avond indachtig molken het feit, dat God de Heeie, die de volkeren leidt op hun wegen, aan ons volk een wonder baar schoone historie geschonken heeft en dat Hij naar Zijn souverein welbehagen een mystieken band heeft gelegd tusschen ons land en bet Vorstenhuis van Oranje. Spr. stond vervolgens stil bij enkele be langrijke feiten uit onze historie, daarbij 6teeds wijzende op de bijzondere leiding Gods met ons volk en zegen ons in Oranje geschonken, zoodat het zeker op zijn plaats Is zoo we boven de geschiedenis van het Oranjehuis plaatsen: „Wie in zegeningen zaait, zai in zegeningen maaien". En onze Koningin immers behoort tot dat Huis. Ook stond Spr. uitvoerig stil bij verschil lende episoden uit de geschiedenis van on ze jarige Vorstin. Zij immers bleek steeds een ware Moeder Voor haar Volk te zijn in alle omstandighe den, in tijden van vreugd en in tijden van droefheid en nood. Wij achten het een zaak van ontzaglijke beteekenis, dat we een Koningin hebben, die met ons biddende handen opheft tot den Koning der Koningen, een Koningin die be lijdende lidmate is onzer Ned. Herv. Kerk, onze Nationale Kerk, een Koningin die weel wat zij wil. En zijn nu de tijden zwaar en de econo mische problemen onoplosbaar, wij vertrou wen, dat de God der eeuwen er oais door zal helpen, tenzij het woord des Zwijgers moedwillig werd verzaakt: ,,'k Heb met den Heer der Heeren een vast verbond ge maakt". Het Huis van Oranje heeft zwaar dere tijden getrotseerd <fü>. nu, al gaan we midden door het oordeel heen. Groote zon den worden in onzen tijd openbaar: heb zucht, eigenbelang, onwaarachtigheid, lief deloosheid. Groot is de verwarring in de politiek, in de denkbeelden, in de idealen ook. Maar wie in zegeningen zaait, zal deson danks in zegeningen maaien. Het Zceuwsche waipe zegt: „Luctor etemer- go (Ik duik ouder en kom weer boven). God behoede ons Vaderland, aldus ein- r' z'^n me' vuur en onder ademloo- ze stilte door de groote schare aangehoorde red©, ons Oranjehuis, Koningin Wilhelmina tot m lengte van jaren en make bovenal Haar regeeripg door gericht en glorie heen, dienstbaar aan de komst van Zijn Ko ninkrijk, waar gerechtigheid woont Nadat het zangkoor „Ex-Auimo" zich een en andermaal op verdienstelijke wijze had r^n ,£en Gemeente gezongen had Gezang 171 1 en 11 beklom Ds. J. C. van Apeldoorn den kansel om een kort slot woord te spreken. Spr zegt, dat we hier zijn gekomen om feest te -vieren. Is dit nu wil juist in dezen onzen tijd? Moeten we niet veel eerder knielen voor God en schuld belijden. Toch kunnen we feest vieren, want feest vieren en bidden sluiten elkander niet uit. integendeel. In dit verband wijst Spr. op den 130sten Psalm: deze Psalm toch werd door Israël gezongen op de groote feesten en ook is de ze Psalm een boetepsalm. Mogen ook wij en met ons velen tenslotte onze feestviering doen met de bede „Spaar, o Heere Oranje en Nederland". Nadat Spr. was voorgegaan in dankgebed werd deze sobere, doch indrukwekkende plechtigheid beëindigd met het zingen van ^•7? ,21 13 en twee coupletten van het „Wilhelmus T.B.C.-BESTRIJDING. Meer subsidie. en W. stellen den Raad voor, de bij Raadsbesluit van 14 April 1930 aan de Ver eeniging tot bestrijding van de tuberculose te Leiden tot wederopzeggens toegekende subsidie te verhoogen tot ten hoogste f SOOO per jaar, ingaande 1 Januari 1932. BURGERLIJKE STAND Anton Henri Pleter Jacob P Bodaan en J Dekker - pendel en M Keizer Geertruid nella d v S C v d Heiligenberg Pleter z v J Mleloo en J Blok OVERLEDEN: N Watte: 47 jaar. S Slap- Marla C i B M K. der Snel mSJE N Kagena en Chr Th 41 J Matters J TaffUn en J A on A C Wl/emar P J Schinkel n A Vehllng P lanen P Hoppen J H van Kasterop n M Schlagwein G Richardson P J Teljour Ph B Stikvoort en L Vonk n A Zeegers Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN CHR. ORANJEVEREENIGING In verband met de .tijdsomstandigheden heeft het bestuur der C. O. V. dit jaar op sobere wijze herdacht den jaardag onze Koningin. Een mooi gedeelte van hot programma kunnen we dank zij de heeren Van Wijk en Van Brummen noemen de gehouden kinedr- spelen, alsook de samenkomst in de Ned. Herv. Kerk Julianastraat, waar Ds. R. J. v. d. Weerd van Leimuiden een historische rede heeft gehouden Op het kerkplein der Ned. Herv. Kerk speelde in de morgenuren de Chr. muziek vereen. „Arti et Religioni"; vervolgens gingen verschillende scholen met hun leer lingen gezamenlijk naar do terreinen van de Martha-Stichting, waar de kinderen volop genoten hebben. Schoon en krachtig was de kinderzang onder leiding van den heer J. Tuinman. Een middagprogramma, zooals we dat ge woon zijn van de C. O. V., was er nu niet en met dank vermelden we dat de Chr. Sport- vereen .,J). O. B." onderafd. van den Chr. Besturenbond, aan zeer velen op het sport terrein der Chr H. B. S. een aangenamen middag heeft gegeven hetwelk zeker ook jonge menschen er van heeft doen afzien een bezoek te brengen aan de terreinen der Wilhelminavereeniging. In de avondsamenkomst der C. O. V. sprak Ds. v. d. Weerd in een keurige rede over Prins Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands. Daar het dit jaar drie en halve eeuw is geleden dat de eerste aanslag op het leven van den Prins werd gedaan bejiaalde de spr. de aanwezigen hier bij, alsook bij de gelukte aanslag twee jaar daarna. Spr. stond uitvoerig stil bij den .,ban" van Koning Philips en de verdedi ging van den Prins. Met onverdeelde aan dacht werd de schoone rede door de vele NUMMERBORD ALS NAAMKAARTJE. Bij scheefgereden lantaarnpaal. Gisteravond, -zoo meldt „Vooruit", kwam een automobilist op de Breestraat met zijn wagen in botsing met een lantaarnpaal. De paal kwam scheef te staan, maar de chauf feur gaf vol gas en verdween, in de stellige verwachting niet gezien te zijn. Hij had echter buiten den waard gerekend in dit i sneuvelde "T n^'Sf èe^visUekL^tje'bi! --®e ^iTeeVomst^werd geopend Hoor den den ^cheeven lantaarnpaal bleef liggen, zonder dat de onvoorzichtige rijder er ook maar de minste erg in had. ZWEMMENDE POLITIEMANNEN. Morgenavond in „De Zijl". Morgenavond 7 uur worden in de zwem inrichting „De Zijl" o.m. zwemwedstrijden der Leidsche' Politie Sport Vereeniging ge houden en wel 50 M. vrije slag. 50 M. school slag en 50 M. rugslag; verder is er 25 M. gekleed zwemmen, waarvan 15 M. met een drenlkeling. De Trianon-wisse'beker is voor dit nummer reeds tweemaal door Van den Berg gewonnen. Wordt hij thans andermaal eerste, dan zal de beker definitief aan hem overgaan. De autobussen waarmede de diensten Sta tion-Tuin „Stadswijk" en Station-Kooipark onderhouden worden, zullen door nieuwe vervangen worden. In de eerste helft van October zal dit nieuwe materiaal in dienst gesteld worden. 2871 WERKZOEKENDEN. Gisteren waren hier ter stede 2871 werk zoekenden ingeschreven, tegen 't vorig jaar op denzelfden dag 1012. UNIE „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL". Dank- en Bedestond. Naar wij vernemen hoopt op te treden voor de Unie „Een School met den Bijbel" in de Dank- en Bedestond, die 14 Sept as. zal gehouden worden, Ds. D. A. van den Bosch, de welbekende predikant der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f 16.025,46 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f 1612,31 aan den Ge meente-ontvanger. Het aantal aangeslotenen bedraagt thans 4813. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de pas uitgereikte aanslagen in de Inkom stenbelasting 1932/33 zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst, Breestraat 117, moeten worden ingeschreven. VLEESCHKEURINGSWET OVERTREDEN. Dader ter beschikking van den Officier van Justitie; Zekere W. v. R., die in het Algem. Politie blad stond gesignaleerd .wegens het moeten betalen aan f 125 boete of het'ondergaan van een maand en 10 dagen hechtenis ter zakeo overtreding Van de Vleeschkeurings- wet, is bij gebrek aan contanten ter be schikking gesteld van den Officier van Justitie te Den Haag. A WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 21 Vz gr. C. Zweminrichting De Zijl: 9 uur 19 gr. C.( 12 uur 19V& gr. C. Ter gelegenheid van 'den verjaardag van H. M. 'de Koningin werd in tegenwoordigheid van duizenden belangstellenden (w.o. de burgemeester) op het Schuttersveld een parade gehouden door i R.I. en 6 R.V.A. Het muziekkorps van 6 R.V.A. luisterde de plechtig heid opt Voorzitter der C.O.V., den heer J. H. Bel- graver, en werd tevens bijgewoond door de plaatselijke predikanten en den burgemees- Een en ander werd afgewisseld met het zingen van nationale liederen, terwijl in de pauze een collecte werd gehouden voor „Hulp in - Nood", het com. van den Chr. Besturenbond. CHR. SPORTVEREENIGING „D.O.S." Door de Chr. Sportvereniging „D.O.S.", werd gistermiddag op het Sportterrein van de Chr. H.B.S., een sportmiddag gehouden, waaraan behalve door de leden van „D.O. S." werd deelgenomen door de Chr. Gvmna- stiekvereenigingen „Kwiek" en „Sparta". Zoowel wat deelname als belangstelling van het publiek betrof bestond een groote belangstelling. Ook de regeling, zoomede de leiding van den gymnastiekleraar, dén heer G. W. de Jong, bleek in goede handea Alle wedstrijden hadden een goed verloop. De hierop volgende gecostumeerde voetbal wedstrijd tusschen „D.O.S." en „Sparta" gaf begrijpelijk aanleiding tot groote hilariteit van het publiek. Jammer was het zeker dat een stortbuitje tijdens dezen wedstrijd als spelbreker optrad. De wedstrijd eindigde met een blanco-stand. Voor het mooiste costuum was voor ieder elftal een prijs be schikbaar gesteld. De gelukkige winnaren waren de spelers Kastelein van „Sparta" en G. Groenenberg van „D.O.S.". Bovendien kregen laatstgenoemde verenigingen een herinneringsmedaille. Aan het eind van dezen zeer geslaagden en geanimeerden middag was zeker de heer Groeneveld aller tolk toen hij deelnemers en in het bijzonder den.leider, den heer De Jong. dank bracht voor dezen zoo alleszins uitstekend verloo- pen sportmiddag. Rest ons nog te vermel den dat de opbrengst van dezen middag zal komen ten bate van de Chr. jeugdige werkloozen. De opbrengst van den gehouden vlaggetjesverkoop bedraagt f 13.12% en van die der collecte aan den uitgang van het terrein f22.89. DE GELDLEENING VAN 200.000 Het bericht in ons blad van gisteravond, over de geldleening van ƒ200.000, wekt bui ten de schuld van onzen actieven conb-s- pondent, maar door het wegvallen van een paar regels op de zetterij, een verkeerden indruk, welke wij gaarne hierbij corrigeeren Het bericht gaf den indruk, dat het be drag van ƒ200.000 geheel noodig was voor de financiering van de* werkversohiiffing. Dat is echter onjuist. De verdeeling is als volgt: 41.000 voor de financiering van de werkverschaffing; voor de gasfabriek ƒ88.000; voor uitbreidingen, welke hebben plaats gehad en die tot nu toe uit de kas- en reservegelden zijn gefinan cierd; ƒ53.000 voor overeenkomstige werken bij het electriciteitsbedrijf en ƒ18.000 voor idem bij de Waterleiding. BOSKOOP, KONINGINNEDAG. Het Koninginnefeest is hier ter plaatse, gezien de tijdsomstandigheden, op beschei den wijze gevierd. Op de scholen zijn de kinderen, door tusschenkomst van „De feest commissie 1919" op versnapering onthaald. Voorts werd er in de avonduren op een ter rein van de provincie aan de Dorpstraat in de feestelijk versierde m'uziektent een con cert gegeven door de Chr. muziekvereen. „Concordia", onder leiding van den heer J. Noordanus, uit Leiden, terwijl ter afwis seling de Chr. Zangvereen. .Hosanna", on der leiding van den heer J. van Beek,, uit Woerden, zich eveneens liet hooren. Er was zeer veel belangstelling, en er heerschte een opgewekte stemming. VERKEERSVERBETERING. De heer D. C. v. d. Willik, sigarenhande laar, wonende aan de Dorpstraat alhier, is nog niet met de provincie tot overeenstem ming gekomen aangaande de prijs van zijn perceel, wat eveneens voor het verkeer moet wijken. Daar evenwel de werkzaamheden der pro vincie zoover gevorderd zijn, dat genoemd pand moet worden afgebroken heeft de pro vincie achter het bestaand perceel van den heer v. d. W. een houten gebouw geplaatst. Hangende nu de eindbeslissing heeft de heer v. d. W. er in toegestemd, wanneer 't noodgebouw aan zijn te stellen cischen zal voldoen, om tijdelijk daarin zijn intrek te nemen* BESTRIJDING WERKLOOSHEID. Burg. en Wethouders dezer gemeente doen een dringend beroep op heeren werkgevers, speciaal op heeren ambachtslieden, om bij het aannemen van werkkrachten zooveel mogelijk personen in deze gemeente woon achtig in aanmerking te laten komen, zulks met het oog op een doelbewuste bestrijding der werkloosheid, welke tegenwoordig groo te financieele offers van de gemeentekas vraagt. ZONDAG DIENST DOKTOREN Voor Zondag 4 September zal de Zondag- dienst worden waargenomen door Dr. Hamburger. HET POSTKANTOOR In verband met de vacature, ontstaan we gens het vertrek van den heer W. P. C. v. Beudegom. directeur van het post- en tele graafkantoor, naar Den Haag, is de heer G. C. Mulder, commies ten postkantore, alhier tijdelijk met die functie belast. WEGVERBETERING LANGS DE GOUWE In verband met de wegverbetering langs de Gouwe, zal ten behoeve van de noodige onteigeningen een commissie uit Ged. Sta ten de«zer provincie alhier op 16 September e.k. n.m. 3.30 uur in het gemeentehuis zit ting houden. BESCHADIGING VAN ANDERMANS GOED Door de rijkspolitie zijn een dezer dagen twee jongemannen betrapt wegens het be- kalken van eigendommen. Proces-verbaal is gen beiden opgemaakt. OPENLUCHTCONtJERT Naar wij vernemen zal de harmonie „Ex celsior" op Dinsdag 6 September eert geven op het Raadhuisplein. HAZERSWOUDE ORANJEFEESTEN Begunstigd door prachtig zomerweer werd door de kinderen een optocht door het dorp gehouden, begeleid door het personeel der scholen en de harmonie van Hazerswoude. De belangstelling voor den langen stoet was groot. Op het plein der R.K. school werden enkele liederen gezongen en versnaperingen uitgereikt, waarop het jonge vblkje huis waarts keerde, om 's middags weer saam tw komen op het plein der Chr. school. Een aan gename verrassing was ongetwijfeld de film- vertooning in het gymnastieklokaal der Chr. school. KATWIJK AAN ZEE TERAARDEBESTELLING Onder zeer groote belangstelling heeft gisteren de teraardebestelling plaats gehad van wijlen den hee/G. van Duyn. Vooraf werd in de Groote Zaal een lijkdienst ge houden, waarbij voorging Ds. R. P. A. Rut gers. Onder de aanwezigen waren ook Ds. I. Voorsteegh, van den Haag, vroeger predi kant alhier, en Ds. de Wilde, eveneens van den Haag. Burgemeester en Wethouders en nagenoeg alle leden van den Raad, de Ker keraad der Ned. Herv. Gemeente, vertegen woordigers van colleges en corporaties, waar van de overledene lid was en zeer vele be langstellenden. Nadat gezongen was Ps. 121 1 en 2 hield Ds. Rutgers de lijkrede, 't Is voor ons allen een droeve plechtigheid, nu wij gereed staan het stoffelijk overschot aan de groeve der vertering toe te vertrouwen van één, die ons zoo lief was. Wij kunnen 't ons bijna niet indenken, dat broeder van Duyn niet meer in leven is, dat wij onverwachts dat gemis moeten gevoelen. Maar Gods gedachten zijn niet onze gedachten en Zijn wegen anders dan onze wegen. Groot is het gemis als wij denken aan den arbeid door den overledene verricht, hoe hij de ontvangen krachten besteedde in dienst van Kerk en maatschappij, 't Zal moeilijk zijn hem te vervangen, naast een helder verstand bezat hij de gave des woords. Voor ons allen, als reizigers naar de eeuwigheid beteekent dit sterven wederom een roepstem, en moeten wij ons afvragen, „waarheen zijn wij op reis?" Bewandelen wij den makkelijken, den breeden weg of het smalle pad, dat uitloopt op de hemelstad' Houden wij ons maar aan den eenigen vei lingen gids in leven en sterven, Jezus Christus, dan zal onze weg zéker zijn. Nadat gezongen was Ps. 27 7 ging de droeve stoet grafwaarts. De kist was gedekt met een tweetal kransen, van de Chr. Jeugd-Organi- nisatie en de Vereen, „de Verpleging" Aan het graf werd het woord gevoerd door Burgemeester Woldring van der Hoop, die Van Duyn schetste als een man, die naast de vele beslommeringen voor zijn gezin, zoo veel voor anderen deed en hierin een groot verantwoordelijkheidsgevoel toonde. Ds. Kalk man sprak naar aanleiding van Davids wee klage over Saul en Jonathan (II Sam. I), hoe uit ons midden een held is weggenomen, een strijdbaar man, die op alle terrein met heel z'n hart werkzaam was. De heer C. van Tongeren sprak als per soonlijk vriend, in 't bijzonder wees hij de zonen van den overledene op 't voorbeeld, door hun vader gegeven, die getoond had, een Christen te zijn in woord en daad. Na mens de Vereen, de Verpleging sprak Dr. J. Hueting, Ds. I. Voorsteegh namens de Oranjevereen. en de Strandevangelisatie. Namens de Federatie van Diaconieën, clas sis Leiden, sprak de heer Tiiboel. Ds. Rutgers dankte namens de familie alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling en liet zin gen Ps. 84 6, waarna de droeve plechtig heid geëindigd was, ORANJEFEEST Evenals vorige jaren werden de feestelijk heden ingezet door de mondorgelclub „Con cordia", die 's morgens de kindereen op het Zeehospitium op muziek onthaalde. Nadat de schoolkinderen getracteerd waren, ver trokken zij in optocht naar den Boulevard, om daar, in afwisseling „Concordia" een concert te geven, dat door de N.C.R.V. werd uitgezonden. De heer J. Volbeda, die de uit voering leidde, had geen gemakkelijke taak, die duizenden kinderen te diri&eeren. Reeds tijdens het concert kwamen tele grammen binnen uit Nieuwerbrug, Haarlem, Utrecht, Nootdorp, de schitterende ontvangst meldende. Ter afwisseling deed .Concordia", onder leiding van haar directeur, de heer D. van Wouw. zich hooren en had eveneens veel succes. Hierna had op de Noord-Boulevard de ringrijderij op het losse paard plaats. De uit slag was als volgt: le pr. 10 M. Schaap; 2e pr 6.50 W. Lugthart; 3e pr. 4.A. Guyt; 4e pr. 2.50 C. Koster; 5e pr. 1. M. van Rijn. Tegelijkertijd werden in de Buitenwatering canowedstrijden gehouden in twee groepen. Winnaars in groep I waren: D. Varke- vis6er, L. v. d. Oever en D. van Duyn, in groep II: C. Parlevliet, C. Dijkdrenth, C. van Duyvenboden. 's Avonds van 7 tot 8 uur zong het Kat- wijksch Chr. Mannenkoor, daarna gaf U.N.I. in de muziektent een uitvoering, waarvan velen genoten. De feestelijkheden, die in alle deelen uitstekend varliepen, werden beslo ten met een schitterend vuurwerk. De Oranjevereeniging mag dan ook met oldoening op dezen Koninginnedag terug zien. KOUDEKERK PORTEMONNAIE GEVONDEN. Bij de gemeente-politie zijn inlichtingen te bekomen over een gevonden portemon- aie met eenig geld. ONDERSCHEIDEN. Aan onzen plaatsgenoot, den heer J. J. Slegtenhorst, is toegekend de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons. BLOEMPJESDAG. De alhier en aan den Hoogen Rijndijk ge houden bloempjesverkoop ten bate van diet t.b.c.fonds heeft opgebracht f 78.76^ LEIDERDORP VERBETERING. Daar ons gebleken is dat in het laatste raadsverslag enkele fouten eijn geslopen, laten we het desbetreffende gedeelte hier nogmaals volgen. De gemeenterekening 1931 is door den Raad voorloopig vastgesteld: de gewone dienst in ontvang op f 106.512,79; in uitgaaf op f90.502.41, liet batig saldo is alzoo f 16.010.38; de kapitaaldienst: in ontvang op f371.109.56, in uitgaaf op f371.009.56; het batig saldo alzoo f 100. De rekening van het grondbedr. over 1931: de lasten op f3202.57. de baten op f 3202,57, met overbrenging van een nadeelig saldo naar den kapitaaldienst van f 1892,57. De kapitaaldienst sluit inont- van op f 73.683,75 en in uitgaaf op f 73 683,75. daaronder begrepen een batig saldo van f 1296,18. LISSE GOEDGESLAAGDE ORANJE-AVOND IN DE NED. HERV. KERK De Chr. Oranje-Vereeniginug a/lihier zag haar pogingen om een Oranje-herdemkings- samenkomst te beleggen met succes be kroond. Reeds geruiimen tijd voor den aanvang was de Ned. Herv. Kerk tot in alle hoeken dicht bezet. Ds. Tichelaar, bij wien de leiding be rustte, opende, sprak een woord van welkom en gaf het woord aan den feestredenaar Ds. P. D. Kuiper, Geref. Pred. te Sassenheim, nadat gemeenschappelijk het „Wilhelmus" was gezongen en de Chr. Zangvereen. „Looft den Heer" een drietal liederen ten gehoore had gebracht Ds. Kuiper sprak over: „Het geheim van het Koningschap' Spr. wenschte zijn gehoor te bepalen bij een woord v&n den dichter David, nl. uit Psalm 18 29: „Want Gij doet mijn lamp lichten; de Heere mijn God doet mijn duis ternis opklaren". Spr. begon met te wijzen op het groote voorrecht, ^at het mogelijk is ■ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin vrijuit te spreken over een tekst uit Gods Woord. Want er is geen schrij nender tegenstelling tusschen de waarheid der Schrift en de levensopvatting van onze Vorstin. Zij heeft getoond, dat zij, als wij, zich buigen wil voor den geopenbaarden wil Gods. Ook in de opvatting van haar Koning schap betrad zij het pad der Schrift, die ons leert, dat het geheim van het ware Koning schap gedegen is in ware afhankelijkheid aan God en liefde tot het volk.. Gelijk heefli haar voorgeslacht het heeft bewezen, zoo heeft ook onze Vorstin getoond een lamp te willen zijn, te regeeren bij de gratie Gods, heerscheres en dienares beiden te zijn. Wij Nederlanders mogen daarvoor wel bijzonder dankbaar zijn. Vervolgens sprak Spr. over de bewarende genade Gods, die deze lamp cn haar licht heeft beschermd. Spr. schetste deze bewaring Gods in het verleden, in de geschiedenis van Nederland. In dagen van strijd en zorg en dreigaide revolutie deed de Heere telkens weer „de duisternis opklaren". Deze bewarende genade Gods in de histo rie dankbaar te erkennen geeft ons ook moed voor de toekomst. Al mag er veel duisternis zijn op maatschappelijk en politiek terrein, God blijft machtig al dat donker te overwin nen en te verdrijven. In dat vertrouwen richten wij onze oogen op God en scharen ons met hernieuwde trouw en liefde om den troon van Oranje. :e gloedvolle rede bracht de heer C. v. d. Keur Jr. eenige bekende Vaderland- sche liederen ten gehoore en besloot zijn orgelspel met „U alleen, U loven wij!" „Looft den Heer" voerde twee nummers uit. Vooral in „Ons lied van de zee" van P. Hartog, was „Looft den Heer" op haar best. Niet onvermeld mag blijven, dat het Kin der koor „De Lischbloem" eveneens mede werkte en drie mooie liederen ten beste gaf. Onze Padvindersclub was deze avond in volle actie door de belangstellenden van plaatsen te voorzien en een collecte te hou den voor het gedenkraam in de Nieuwe Kerk te Delft. Na een slotwoord van Ds. Tichelaar ging Ds. Kuiper voor in dankgebed. Gezamenlijk werd nog gezongen de „Avondzang" SCHOOLFEESTEN SLAAGDEN UITSTEKEND Naar wij vernemen zijn de schoolfeesten )ed geslaagd. De jeugd heeft naar hartelust genoten! Verschillende wedstrijden werden gehouden, 't Was interessant te zien hoe enthousiast door de schooljongens om een prijs gekampt werd. CONCERT „Trou moet blijeken" heeft op Koninginne avond een feestconcert gegeven onder yeel belangstelling van het publiek. DE „HOBAHO", Vrijdagmorgen wordt een speciale Nar- cissenveiling gehouden en 's middags een speciale Hyacinthenveiling. GEVONDEN EN VERLOREN GEVONDEN: een portemon|mIe met pl.m. f 20 VTjuLoreneen missaal kerkboek door mej P. De vinder ,dle zfln naam verzuimde op te geven, wordt ln zün eigen belang aangeraden dit kerkboek fepoedig op het politiebureau te brengen! NOORDWIJK-BINNEN DE WINKELWEEK GEOPEND Door den Burgemeester y.f schi Groote belangstelling drie fees' In café Flora werd de winkelweetfooi (Nowiwa) officieel geopend door den Burgfare meester dezer gemeente -den Heer J. B. MBim M. J. van de Mortel. jner De voorzitter van de winkelweek-commiwlag sie de heer H. van Bourgondiën, sprak thet pl.m. 8 uur een woord van welkom tot detvooi Burgemeester, de juryleden, vertegenwooiren digers van de R.K. Middenstandsvereen. „Diteei Hanze", Chr. Middenstands vereen., Winkéjinig liersvereeniging, Oranjevereeniging, de. pen H en andere genoodigden, waarna hij den Buft«Joc gemeester verzoc'ht de winkelweek officieel t<v,-a; willen openen. €n De burgemeester sprak ongeveer als volgden Het verheugt mij zeer dat in deze tijden -£ m economischen nood de Noordwijksoh(~e]* Middenstand niet bij de pakken neerzit ÏL. Spr. vindt het gelukkig dat de Commissi* het initiatief heeft durven nemen om in Noord wijk Binnen een winkelweek te orga- t niseeren. 't Is een kwestie van aanpakken. De huidige tijden zijn niet zoo hoopvol, zijfo zijn een voorwerp van voortdurende zorg en t' voorzichtigheid in zaken. Spr. brengt graag' een woord van hulde aan de initiatiefnemers^® van deze winkelweek om hun volhardendtf, werken dat op zichzelf tevens een geluk- wensch waard is. Met deze winkelweek zijn niet alleen de belangen van de midden standers gediend doch ook het belang van de consument. Onze actieve middenstand toont in deze dagen op duidelijke wijze dat hij bij machte is te voldoen, zoowel aan de grootste ki als de kleinste verlangens van den consu- m mént,'die toch de geheele burgerij is, of min- d< stens behoort te zijn. Spr. ziet daarom in de „Nowiwa" 1932 een ei belang voor onze gemeente, welk belang hi door den georganiseerden middenstand op h den voorgrond wordt geschoven. z< Dat alles is een gelukkig teèken en een verheugend feit en heeft als zoodanig mijn E warme sympathie. h Ik wensch den organisatoren der winkel week en de Noordwijksche winkeliers heel veel succes. Spr. hoopte dat de winkelweek in alle opzichtep moge slagen. Hiermede ver klaarde de Burgemeester de winkelweek voor geopend. Hierna sprak de voorzitter woorden van f dank tot den Burgemeester, de jury, en allen die hadden medegewerkt tot het instand komen der winkelweek. Dank bracht spr. 1 ook aan de muziekvereeniging „Excelsior" 1 die deze week 3 avonden gratis in het dorp muziek zal geven. Hierna kon de jury haar moeilijk werk 1 aanvangen. De jury bestaande uit de heeren C. L. Ko- i renhoff, C. R. Lou en C. Kriest uit Leiden hebben geen gemakkelijke taak gehad, daar er vele goede etalages waren. Een 99-tal win keletalages moest onder de loupe 'worden genomen. Tijdens de keuring werd in het dorp door Excelsior de stemming er in ge houden. De jury kende de volgende prijzen toe: le ©ereprijs: Gebr. van Dam (radio, rijwie len, kinderwagens enz.); 2e eereprijs: L. P. Koelewijn (groenten en fruit); 3e eereprijs: M. v. d. Berg (schoenenmagazijn). Groep I Sigaren, Sigaretten enz.: le pr L. 1 Zonnewier en J. Vink; 2e pr. J. Bierman; 3e pr. M. M. F. v. Fornora. Groep II Broodbakkers: le pr. C. Rooden- rijs; 2e pr. G. C. v. d. Burg Groep III Banketbakkerijle pr. P. Vlieg. Groep IV: Kruideniers enz.: le pr. fa. H. Medemblik en Zn. en H. A. Mathot; 2e pr. Jac. Hóogeveen, Coöp. D. S. S.; 3e pr. fa. H. Medemblik en zn. en Wed F v d Berg. Groep V: Slijterijen: le pr. P. H. v. d. I Voort; 2e pr. J. Vos, L. Zonneveld en J. v. d. Werf. Groep VI: Groenten en Fruit: le pr. C. M. van Zuijlen; 2e pr. H. J. Zoet; 3e pr. C. M. Zuylen. Groep VIII: Fijne Vleeschwaren: le pr. C. Smit; 2e pr. Th. Vermeij. N. v. Veen en G. A. Jansen; 3e pr. N. C. Hooge veen. Groep IV: Slagerijen: le pr. A. v. d. Berg. Grep X: Damesmodes: le pr. Th. Rooyere. Groep XII: Manufacturen: le pr. E. Tissing 5 pr. E. Tissing, fa. Braun v. Sambeek, B. P. Zonneveld; 3e pr. C. v. Gerven Groep XIV: Luxe en Huish. artikelen: le >r. S. W. Lange'laan; 2e pr. H. A. Mathot; e pr. S. W. Langelaan. Groep XVI: Ijzerwaren enz.: le pr. v. d. Geest; 2e pr. H. v. Bourgondiën. Groep XVII: Boekhandel en Foto's: le pr Steen; 2e pr. fa. Geytenbeek, fa. A. Bouman 3e pr. fa. Geytenbeek. Groep XVIII: Goud, zilver en uurwerken: le pr. C. Waasdorp; 3e pr. C. Waasdorp. Groep XV: Rijwielen, Radio, enz.: 2e pr. fa. Zoet en Vink, P. Schrier en H. v. Bour- NOORDWIJKERHOUT KONINGINNEDAG Door het bestuur der Chr. School waren gisteren kinderspelen georganiseerd. De Harpe Davids heeft zich daarbij van in vroolijken kant doen hooren. Na afloop ir spelen werden de kinderen getracteerd 1 de prijzen uitgereikt. Des avonds was er een herdenkingssamen komst in de Ned. Herv. Kerk waar Ds. v. Noort als spreker optrad en de Chr. Zang vereen. Concordia haar medewerking ver leende. CONCERT Het door de Chr. Muziekvereen. De Harpe Davids en de Chr. Zangver. Concordia aan gekondigde concert 'ter eerè van den ver jaardag van H. M. de Koningin is vastgesteld op hedenavond. Door omstandigheden was het niet mogelijk om dit gecombineerde con cert op 31 Augustus te geven. Groep XI: Schoenmakers: 2e pr. J. J. Sen- gers. Groep XIX: Drogisterijen en Coiffeurs: 2e pr. H. Caspers; 3e pr. Wed. J. Berkhqut. Groep XII: Behangers Stoffeerders: 3e pr. J. Meijrink, Na afloop der keuring dankte de voorzitter de Jury voor de zeer moeilijfte taak door haar verricht. De winkelweek Commissie kan op een wel- ij J etalagewdstrijd terugzien. DE ORANJEFEESTEN Te plm. 10 uur vertrok het bestuur van de Oranjevereeniging met het fanfarecorps „Excelsior" van het Lindenplein om een wandeling te maken met de schoolkinderen. Zooals ook verleden jiaar was er ook thans weer veel werk gemaakt, vooral door de Wil helminaschool, tot het vormen van aardige groepen en versieringen. s Middags te twee uur hadden er kinder spelen plaats op het Lindenplein, terwijl in de muziektent een Philips Radio-gramafoon voor muziek zorgde. Na afloop werden de prijzen in hotel Royal door den voorzitter de heer H. Mot hof met een toepasselijk woord uitgereikt, 's Avonds had onder zeer veel belangstel ling een concert plaats van het fanfarecorps „Excelsior". De belangstelling en het ap plaus vertolkten meer dan woorden, hoe deze prestaties op prijs werden 'gesteld. Hoe wel een sober programma in verband met de tijdsomstandigheden, kan het Bestuur der O.V. weder tevreden zijn over het re sultaat van haar werk. Het Oranjefeest is ook thans weder uitstekend j ZEER ERNSTIG ONGEVAL Gisteravond te plm. 10 uur had alhier in den bocht op den Gasweg nabij Huize „Ca- lorama", een ernstig ongeval plaats. Een nuto met vier personen, kwam in hevige botsing met een motorrijder. Met het gevolg, dat de motorrijder en één der inzittenden van de auto zeer ernstig letsel bekwamen en naar het Diaconessenhuis en Ac. Zieken huis te Leiden per ziekenauto moesten wor den overgebracht daar hun toestand zeer ernstig was, terwijl twee der inzittenden verbonden tc zijn huiswaarts konden keeren. De auto cn het motorrijwiel zijn door de politie in beslag genomen. Deze stelt een uitgebreid onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6