dan buikt de macht DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DUITSCHLAND'S MILITAIRE EISCHEN Herriot, die zich op het Kanaaleiland Jer- eey een paar dagen onderhouden heeft met den Engelschen minister van binnenlandsche zaken Sir Herbert Samuel, zoogezegd al leen over particuliere aangelegenheden, is gisteravond G uur te Cherbourg aangeko men en heeft daar heel toevallig den gewezen Engelschen minister van buiten- landsche zaknn Sir Austen Chamberlain aan getroffen. Op diens jacht heeft hij gedineerd, om daarna met een specialen trein naar Parijs terug te keeren. Over deze ontmoetingen verdiepen de Engelsclie en de Fransche bladen zich in velerlei gissingen, maar Herriot houdt in een gisteren afgegeven verklaring vol, dat de ontmoeting absoluut geen politieke beteeke- nis heeft gehad, terwijl een gezaghebbende Engelsche verklaring dat bevestigt. Het hield geen verband met de economische wereld conferentie en ook niet met de kwestie der douanetarieven. Een der gissingen, die in den loop van de^e dagen zijn tot uiting gebracht is, dat de hee- ren met elkander gesproken zouden hebben over de gelijkberechtingseischen van Duitsch land. Men weet, dat die gelijkberechtigings- eischen berusten op het verdrag van Ver sailles, dat de geleidelijke ontwapening van de overwinnende staten tot het peil van de Duitsche wapening in uitzicht stelt. De Duitsche delegatie heeft op de ontwape ningsconferentie die einde Juli werd ge schorst, niet nagelaten daarop te wijzen en de huidige Duitsche regeering, die ook op binnenlandsch gebied een groote doorzet tingskracht ontwikkelt, blijkt van zins te zijn thans haar „entweder oder" op ontwa- peningsgebied te doen klinken. Generaal Von Schleicher, de Rijksweermi- nister heeft dezer dagen in den „Heimats- dienst" een artikel geschreven onder het op schrift „Um Deutschlands Sicherheit", waar in hij voor gelijk recht van Duitschland op bewapening heeft bepleit en voor ontwape ning der andere staten óf reorganisatie van het Duitsche leger is opgekomen. Men sprak in de Fransche pers in verband daarmee reeds vrees uit voor de ning van het Duitsche standpunt omdat Duitschland hiervoor zeker steun zou krij gen van Italië en waarschijnlijk ook van Engeland. Geen wonder dan ook, dat men Herriot's besprekingen op Jersey met deze gelijkbe- rechtigingskwestie combineerde. Thans wordt officieel bekend, dat de Duit sche regeering in deze zaak een stap heeft gedaan. Van bevoegde Fransche zijde wordt ver klaard, dat een memorandum te Parijs is ontvangen inhoudende de samenvatting van een bespreking tusschen den Franschen ambassadeur te Berlijn Francois Poncet en den Duitschen Rijksminister van buitenland sche zaken Von Neurath. De inhoud van het memorandum is nog niet bekend, maar in een communiqué van den Quay d' Orsay wordt gezegd: „Niet voor de eerste maal heeft het Duit sche rijk zich voor deze de rijksweer be treffende kwestie geïnteresseerd. In April van dit jaar heeft rijkskanselier Brüning in dien zin stappen bij Tardieu, Mac Donald en Stimson gedaan. In Juli van dit jaar heeft rijkskanselier Von Papen de kwestie nogmaals onder de oogen van Herriot ge bracht. De Fransche minister-president ant woordde evenwel, dat hij zich op dit mo ment in geen geval met de kwestie wensch- te bezig te houden. Benige dagen geledon heeft Duitschland getracht via de pers de kwestie aan het rollen te brengen en ten gunste van Duitschland te „pleiten". Dins dagavond heqft de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken den Franschen gezant te Berlijn, Francois Poncet, een me morandum inzake de rijksweer overhandigd. Dit memorandum werd Woensdag op het Quay d'Orsay ontvangen". In dit korte communiqué zijn, zooals men ziet, geen zakelijke bijzonderheden vervat. Maar reeds vóór de inhoud van h stuk bekend is, begint de Fransche pers reeds scherp te agceren tegen de Duitsche gelijkgerechtigdheidseischen. Uitgaande van de veronderstelling, dat de Duitsche stap in den geest ligt van de mondelinge ver klaringen en het laatste artikel van den rijksweerministef, richten de aanvallen zich tegen het Duitsche standpunt in zijn geheel. Herriot wordt bezworen een krach tig „Neen" te stellen tegenover de Duitsche eischcn en zich niet te laten bewegen tot concessies op het gebied der militaire clau sules van Versailles. Men venvijt den pre mier in Lausanne te tegemoetkomend te zijn geweest. De „Journal" schrijft, dat de binnenland sche politieke strijd tusschen nationaal- socialisten en „militaristen" voor Frankrijk geen beteekenis heeft Men zal beide Duit sche groepen steeds eensgezind vinden, wan neer het er om gaat storm te loopen tegen do militaire clausules, welker instandhou ding de beste garantie voor den vrede vormt En de „Temps" 'spreekt van de Pruisische arrogantie der nieuwe heeren. Herriot heet van plan te zijn de nota heden in een binetszitting te bespreken. De Duitsche nota geeft dadelijk na de cantie scherp een duidelijk hoorbaar sein tot hervatting van de ontwapeningsbespre kingen. En het schijnt nu ernst te worden. REGEERING EN RIJKSDAG hindenburg antwoordt goering Rijkspresident Von Hindenburg heeft reeds op het telegram van den voorzitter van den Rijksdag, Góring, geantwoord. De rijkspresident zegt Göring dank voor het voornemen, hem reeds thans te bezoe ken. Hindenburg voegt er echter aan toe, dat hij in den loop van de volgende week weer te Berlijn zal zijn en hij verzoekt het bezoek tot dan uit te stellen. Bij de besprekingen van het rijksdag-pre sidium heeft dit uit het antwoord van den rijkspresident aan voorzitter Göring vastge steld, dat von Hindenburg vóór verdere he sluiten contact met het presidium zal hou den. Men hoopt, dat het zal gelukken den rijkspresident toch nog van het bestaan van een tot arbeid in staat eijnden rijksdag te overtuigen. Het Duitsch-nationale lid van het presi dium Griif zal er echter bij het bezoek aan den Rijkspresident op wijzen, dat de Duitsch-nationalen niet de opvatting van Göring deelen, volgens welke de huidige Rijksdag een „groote tot berken in staat zijnde nationale meerderheid" heeft. De Duitsch-nationalen zullen dan ook niet me dewerken aan eventueele stappen, waarbij men van het tegenwoordige systeem van een presidiaal kabinet zou teruggrijpen naar het parlementaire systeem. De Duitsch-nationalen hebben ook bij de stemming in den Pruisischen Landdag van deze opvatting blijk gegeven, door tegen de motie van wantrouwen der Nationaal-socia- listen, ingediend tegen den Rijkscommissa ris, waarvoor ook het Centrum en de lin kerzijde hun stem uitbrachten, te stemmen. Von Papen heeft geen blanco volmacht Het Wolff-bureau meldt: Het tijdstip waarop de rijkskanselier voor den rijksdag zijn groote programmarede zal houden staat, naar wij van welingelichte zijde vernemen, nog niet vast. Nadat men den rijkspresident een prin- ripieele overeenstemming in de groote po litieke en economische kwesties is bereikt, zal de rijkskanselier met von Hindenburg aangaande alle politieke kwesties in con tact blijven en alle details voor elk geval afzonderlijk met hem bespreken. De indruk, die uit persberichten zou kun nen ontstaan, als zou de rijkspresident voor alle afzonderlijke maatregelen in zekeren zin blanco volmacht hebben gegeven, is dus niet juist. De nieuwe noodverordening. Het Duitsche Rijkskabinet kwam Woens dag, na den terug-keer van den rijkskanse lier, den rijksminister van Binnenlandsche Zaken en den rijksminister van den Rijks weer van hun bezoek aan den Rijkspresi dent te Neudeck, bijeen. Rapport werd uit gebracht over de gevoerde besprekingen met den- Rijkspresident. Hierna werden de bijzonderheden van de a.s. noodverordening inzake het aangekon digde werkverschaffingsprograna doorgeno men. De besprekingen hieromtrent zullen •dag beëindigd worden, waarna de tekst der noodverordening aan den Rijkspresident te Neudeck ter teekening zal worden voor- EEN ABSOLUTE ZONSVERDUISTERING Woensdagmiddag werd in het Oosten van Canada en van de Vereenigde Staten een zonsverduistering waargenomen, die gedu rende een minuut en veertig seconden zicht baar was. ENGELANDS VLOOT Bouw van drie nieuwe kruisers. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de contracten zijn toegewezen voor den bouw van drie kruisers overeenkomstig het vlootprogram van 1931, welke bouw uit zui nigheidsoogpunt voor den tijd van zes maanden was uitgesteld. De eerste kruiser, welke „Arethuse" zal worden gedoopt, wordt te Chatham gebouwd. De tweede, welke „Amphion" zal heeten, wordt te Portmouth op stapel gezet. liet derde schip, dat „Ajax" zal worden ge noemd, wordt bij contract gebouwd door Vickers Armstrong Barrow te Furness. Mevrouw Mollison heeft haar echtgenoot overtuigd, dat hij zijn vlucht naar Engeland moet opgeven en per boot terugkeeren. Mol lisons gestel heeft door al zijn vluchten nogal geleden en bovendien zijn de atmos- .pherische omstandigheden ongunstig. De nieuwe rijksdagpresident De nieuwe Rijksdagpresident Hermann Göring werd 12 Jan. 1893 in Beieren gebo ren. Hij is dus 39 jaar. Hij kreeg een mili taire opleiding en werd in 1912 luitenant bij het 112de infanterie-regiment. Zijn eer ste standplaats was Mulhausen in den El- zas. Met dit regiment trok hij in 1914 den oorlog in. Van October 1914 af was hij bij den vliegdienst, eerst als waarnemer, daar na als bestuurder. Hij onderscheidde zich in dio mate, dat hem de orde „Pour la Me rite" werd toegekend. Na den oorlog nam hij ontslag uit den dienst en werd adviseur bij den Deenschen vliegdienst. Deze functie gaf hij in 1922 op om aan de universiteit van Miinchen te gaan studeeren in geschiedenis, economie en po litiek. Ondertussc-hen had hij Hitier leeren kennen, en bij de Hitlerputsch in 1923 was hij een der voormannen. Bij een der vele straatgevechten in München werd hij licht gewond en door zijn aanhangers over de Oostenrijksche grens gebracht. Na een kort verblijf in Innsbruck ging hij naar Rome, waar hij gedurende 1924 en 1925 verbleef om de politieke omstandigheden van Italië te be studeeren. Hij leerde gedurende zijn verblijf ook Mussolini kennen. In 1926 was hij in Stockholm, als schrijver werkzaam. Toen hem in 1927 amnestie werd verleend, keerde hij naar Duitschland terug Hij vestigde zich in Berlijn. Zijn voornaamste bezigheid heid was het schrijven van politieke artike len en van artikelen over luchtvaart. In 1928 6telde de nat. soc. partij hem candidaat voor den Rijksdag; bij de verkiezingen in 1930 en 1932 werd hij wederom herkozen. Zijn groot redenaarstalent, zijn energie en onvermoeide werkkracht hadden hem tot een der leiders van de nat soc. fractie gemaakt, die hem thans voor president van den Rijksdag can didaat heeft gesteld, als zoodanig hij met steun van het Centrum is gekozen. VON SCHLEICHER ZIEK De Duitsche minister van de Reichswehr, von Schleicher lijcit aan een lichte ontste king van de galblaas. De minister ®al daar om morgen een korte reis maken tot her stel van zijn gezondheid. SCHEEPSRAMP IN JAPAN 17 personen omgekomen. Zeventien leden der bemanning van het Japansche stoomschip „Kumiai Maru' zijn omgekomen bij een aanvaring met het stoomschip „Raito Maru", bij de kust van het eiland Hokkaido. De „Kumiai Maru" zonk na vijf minuten tijds; van haar bemanning werden slechts zeven leden gered. GROOTE DEVIEZENZWENDEL HAMBURG 1 September. Nadat de recher che te Hamburg gister een effcctenzwendel ten bc-drage van 200.000 Mark wist op het spoor te komen, zag zij lieden kans een millioencn-affaire te ontdekken. De Hamburgsche recherche arresteerde een koopman W., die samen met den ban kier S. en ccn Nederlander C.. verschillen de bedragen had gesmokkeld, cn daarmede overtredingen had begaan. C. had de effec ten uit Nederland meegebracht en het wis- selbedrag weer naar het buitenland gesmok keld. De betrokken bankier S. was reeds in het begin van dit jaar wegens deviezenzwendel eenmaal gearresteerd, BOLIVIA—PARAGUAY Wapenstilstand? De regeering van Paraguay heeft het be middelingsvoorstel van de neutrale Ameri- kaansche staten aangenomen, volgens het welk een wapenstilstand van GO dagen zal worden gesloten, om het conflict met Bolivia bij te leggen. Ook Bolivia is bereid tot het sluiten van een wapenstilstand voor den duur van een maand, ingaande 1 September a.s. Uit Santiago wordt gemeld, dat Bolivia categorisch weigert, drie forten terug te geven, welke op Paraguay zijn veroverd. Paraguay evenwel is vastbesloten, geen on derhandelingen aan te knoopen, zoolang deze forten niet zijn teruggegeven. Bij het Paraguaansche fort Ayala is een Boliviaansch vliegtuig in vlammen neerge- De strijd hervat Naar een Reuter-telegram uit Guayaquil mr%'dt, is de strijd in de omgeving van Quito hervat, daar geen amnestie voor opstandelingen is toegezegd. VON GRONAU Associated Press meldt uit Tokio, dat de Duitsche vlieger von Gronau wetgens slecht weer om 11 uur v.m. (Tokio-tijd) op het tot de Aleoeten behoorende eiland Fanaga ge land is. NIEUWE ARRESTATIES IN SPANJE In alle deelen van Spanje zijn wederom verscheidene personen gearresteerd Madrid werd o.m. gearresteerd de hertog van Sevilla. een bloedverwant van den ex- keizer, en graaf Villada, in wiens huis war pens waren gevonden. Te Alicante werd in verband met de jongste putsch-poging de superieur der Fran ciscanerorde gearresteerd. Vervolgens heeft de regeering het ontslag gelast van alle hooge ambtenaren, die ver dacht worden van monarchistische sympa- thieën. In het ministerie van landbouw en nijver heid is men met deze ontslagen reed gonnen. Bovendien zal bij de Cortes een ■etsontwerp worden ingediend, waardoor consuls en diplomaten te allen tijde uit den dienst kunnen worden ontslagen. ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN CHINA Het Chineesche kabinet heeft een wets ontwerp in behandeling over de invoering van den algemeenen militairen dienstplicht in China. Als voorbeeld zullen de bepalingen inzake den dienstplicht van Frankrijk en Italië dienen. HET CONFLICT IN DE ZEEVAART HET NIEUWE SOC. DEMOCRATISCHE FRACTIEBESTUUR De sociaal-democratische Rijksdagfractic heeft in haar vergadering van heden het nieuwe bestuur gekozen. Tot fractie-voor zitter werd gekozen Dr. Rudolf Breitscheid, terwijl tot ondervoorzitters werden de leden Otto Wels, Loebe en Dittmann. GEEN VERWIJDERING VAN DE ZWART- ROODEN-GOUDEN KLEUREN UIT HET RIJKSDAGGEBOUW Zooals reeds gemeld werd heeft de Duitsch Nationale Rijksdagfractie-voorzitter Dr. Oberfohren den president van den Rijksdag Göring verzocht, de zwart-rood-gouden vlag achter het standbeeld van ex-keizer Wilhelm in den wandelgang van den Rijksdag to willen verwijderen. Naar vernomen wordt heeft Göring er op geantwoord dat er op het oogenblik geen aanleiding is om aan dit verzoek gevolg te geven. Göring herin nerde de Duitsch Nationalen er aan, dat ook de Duitsch Nationale Rijksdagpresident Walraff eenige jaren geleden de vlag niet heeft laten verwijderen. JAPAN EN DE VOLKENBOND Naar aanleiding van een interpellatie in zake de japansche politiek in Mandsjoerije verklaarde de Minister van Buitenlandsche Zaken Oesjida in het parlement, dat de re geering hoopt, dat ook de belanghebbende mogendheden er naar streven het Mandsjoe- rijsche vraagstuk in een voor Japan gunsti- gen zia op te lossen. Mocht- dit niet het ge val zijn, dan zou Japan de noodige conse quenties daaruit trekken. 'Naar verluidt, zou de Japansche ring het besluit hebben genomen desnoods uit den Volkenbond te treden. HET VLIEGENDE GEZIN Het vliegende gezin Hutchinson is Dins- ig om 3 uur M.E.T. van Ellisbay op Anti- costiland in de St. Laurensbaai opgestegen met bestemming naar Labrador. Het gezin bestaat uit den vlieger Hut chinson, die zelf aan het stuur zit, zijn echtgenoote cn twee kinderen. Tot de be manning van het vliegtuig behooren nog een marconist, een navigator en een meca- niciën. RIJKSKANSELIER VON PAPEN OVER TERUGGAVE VAN HET SAARGEBIED Ter gelegenheid van het twaalfde congres van den Bond van Saarvereenigingen, welk congres op 11 September a.s. te Coblenz wordt gehouden, bevat de „Saarfreund" een artikel van de hand van Rijkskanselier Von Papen, die o.a. schrijft: „Voor de eerste maal staat een Saarlan- der aan het hoofd der Rijksregeering. Ik behoef niet te verzekeren, dat het kunst matig door het Verdrag van Versailles op geworpen Saarprobleem mij nooit uit de ge dachte is. Ik ken het Saargebied uit eigen aanschouwing en zie in de Saarlanders mijn landslieden. Doch afgescheiden van het toeval, dat het mijn geboorteland is, be hoort het tot de voornaamste taak bij mijn ambt, om te zien naar de mogelijkheden Saargebied spoedig weer volledig in ons bezit te hebben. Dat het Saargebied Duitsch is en Duitsch wil blijven heeft de bevolking in de afgeloopen dertien jaar van gedAvongen afzondering van het vaderland bewezen". DE OPSTAND IN ECUADOR Volgens een bericht uit Guayaquil is Dins dagavond na hevige straatgevechten te Quito een wapenstilstand tusschen opstandelingen en de regeoringstroepen gesloten. De op. 6tanidelimgen hebben de wapenstilstands voorwaarden van de regeering aangenomen. De stad zou door de rage erin gstroepen worden bezet. Naar het heet. moeten bij de geveohten to Quito 5000 personen om het leven gekomen zijn. DE BOERENONLUSTEN IN IOWA CHICAGO, 1 September. De boerenstaking in den staat Iowa duurt nog steeds voort De boeren trachten hun niet-stakende col lega's over te halen geen waren aan de markt te brengen, teneinde te bewerkstel ligen, dat de marktprijzen voor de land bouwproducten omhoog ga-tn. Vanmorgen werden 15 stakende boeren door onbeken den, die stonden te posten, aangevallen en ernstig gewond. Het standpunt van de confessioneele bonden. Wij hebben een onderhoud gehad met den heer W. S t r ij b i s Pzn., voorzitter van den Chr. Bond van Fabrieks- en Transport arbeiders over het conflict in de zeevaart en het standpunt door de confessioneele bon den daarbij ingenomen. De heer Strijbis begon met te constatee- ren, dat voor een strijd nóch bij de Averkge vers nóch bij de werknemers veel animo bestaat Objectief moet Avorden vastgesteld, dat de scheepvaart in een allertreurigste toestand verkeert. Eenerzijds is dat een ge volg van het feit, dat in voorafgaande ja ren de tonnage ongelimiteerd is vergroot zonder dat rekening werd gehouden met de behoefte. Dat leidt tot het groote overcom pleet van het oogenblik en het opleggen van een groot deel van de vloot. Maar ook crisis heeft de scheepvaart in een zeer on gunstige positie gebracht en voor de Ne- derlandsehe zeevaart geldt dan nog als bij zonder ongunstige factor de concurrentie van de landen met een gedeprecieerde va luta. Het feit, dat andere landen in guldens omgerekend aan hun zeelieden een lagere gage uitbetalen, heeft geleid tot dit con flict. De reeders hebben zich, als bekend, op het standpunt gesteld, dat er een belangrij' ke gageverlaging moest komen en zonder een concreet percentage te stellen hebben tij toch doen doorschemeren, dat op den duur het Engelsche peil moest Avorden be reikt Dit zou beteekenen een nieuwe gagever laging met ongeveer 20 pet Het is wel eens goed, dat men weet, wat dit voor de zeelieden zou beteekenen. Om streeks 1919—1920 werden de gages bepaald op 145 per maand voor de schepelingen, Na dien tijd is reeds driemaal een verlaging toegepast van 15, zoodat men kAvam op 100 per maand en de allerlaatste korting bedroeg 9 pet., zoodat nog 91 per maand aan gage werd genoten. Stelt men daarnaast de kortingen op de ambtenaren, waarover nogal het een en andèr te doen is, dan kan men toch wel zeggen, dat de zeelieden in verhouding tot. andere bevolkingsgroepen zeer groote offers hebben moeten brengen. Daarbij komt, dat zij door hun Averk altijd van huis zijn en veel moeten missen, AA'at anderen bezitten. Wat nu de nieuwegageverlaging betreft, die door de reeders wordt gevraagd, moet worden toegegeven, dat op dit oogenblik bij de zeevaart alles helpt Er moet in den concurrentiestrijd met kwartjes en met dubbeltjes worden gere kend en dan hebben de gages ook hun be teekenis. Een kleinigheid kan de tik op de Aveegsohaal beteekenen, dde de baJens ten «unste van de Nederiaudsohe zeevaart kan doen overslaan. Maar laat men ibet nu ook niet gaan stellen, alsof alles van de gages afhangt Vast staat, dat, Avanmeer het verlangen der reeders volledig werd ingewilligd en de dius teruggebracht werden tot het ahe peil, de totale exploitatiekosten van een schip met ten hoogste 2 zouden verminderen. Hoe is het nu met de onderhandelingen gagaan? Eenigen tijd geleden hebben de reeders ons met klam van redenen voorgehouden, dat er op de gages van 100 per maand een korting van 15 moest worden toegepast (Is uiterste minimum om de Nederlaudsohe zeevaart in 6tand te kunnen houden. Wij hebben na langdurige ondenhandeliingen in de toepassing van deze korting toegestemd onder conditie, dat op de Nederlandeohe vloot alleen met Nedertandeche zeelieden imocht worden gevaren. Wij zagen er mogelijkheid tot werkverruiming in en de reeders in onzen eisoh: alleen Neder- Jamdsche schepelingen, hebben toegestemd, 'as als een succes te besohouwen. Echter: na dien zijn de reeders omgeval- Jen en hebben met dien Centraden Bond eer overeenkomst gesloten op basis van een gageverlaging met 9 Dit heeft, aildus heer Strijbis, de confessioneele boniden zeer ontstemd en kopeahuw gemaakt met werkgevers afzonderlijk te onderhandelen. Toen het thans aanhangige conflict begon te dreigen, hebben de Chr. en R.K. bonden contact gezocht met de „contactcommissie' gevormd was uit den Centraden Rond Transportarbeiders en de Cent rate a Koopvaardij-of fioieren en gevraagd om de samemverking te Avonden betrokken. De „contact-commissie" heeft ons in i mondelinge bespreking medegedeeld, niet te kunnen treden in een verzoek om samen werking, voornamelijk omdat onze invloed -in het zeevaartbedrijf te gering zou zijn. Nu zijn er ten aanzien van het ledental (der Chr. en R.K. Bonden, betrokken bij de zeeA-aart, verkeerde cijfecs genoemd. Men sprak van reep. 15 en 40 leden. Juist is ech ter, dat de Ohr. bond bij de koopvaardij 250 leden betrokken heeft en de R.K. bond zeker 100. Als men zioh beroept op onzen geringen invloed, is het toch wed vreemd, dat in De Strijd de heer Van Dugteren komt vertellen, aanvaarden, omdat de confessioneele bonden ■met 15 pcL accoord giggen. De contact-commissie Avees in een monde ling onderhoud gemeenschappelijk optreden af, maar verklaarde zich bereid van eiken stap door haar gedaan de confessioneele bonden mededeeling te doen, mits deze dan ook hetzelfde zouden doen. Voor 'n organisa tie, die zichzelf respecteert was dit niet te aanvaarden en dat is dan ook schriftelijk medegedeeld. Wij kAvamen dus nu tegenover het con flict geheel zelfstandig te staan.. Dit heeft er ons niet toe geleld met de Averkge. afzonderlijk te gaan spreken. De er varing die Avij bij de vorige onderhandeling met de reeders hebben opgedaan heeft on der onze menschcn groote ontstemming ge wekt en terecht. In het huidige conflict hebben wij ons op het standpunt gesteld, dat alleen op booten, waarop de oudo gagevoorwaarden werden aangeboden, moest Avorden gemonsterd en dit standpunt handhaven Avij, ook nu de Centrale Bond uit eigen tactiek de staking heeft geproclameerd. Nu men ons van samenwerking heeft uit gesloten kan men bezwaarlijk van ons ver- Avachten, dat Avij nu maar in het kielzog van den Centralen Bond zouden gaan varen. Dat ons standpunt echter ook wordt ge deeld onder de leden van den Centralen Bond, blijkt aa-el uit de on t stemming,vdie er heerscht over de uitzonderingspositie die voor de Lloyd en de Nederland is geschapen Een van tweeën, aldus de heer Strijbis, monsteren voor alle reederijen, die de oude gages handhaven of stilleggen van heel het bedrijf had de keus moeten zijn. Het thans ingenomen standpunt wordt door de zee lieden niet algemeen tbegrepen, De heer Strijbis kwam nu te spreken over onderhandelingen met den Rijkebemid delaar. Hierover was hij zeer ontevreden. Dinsdag werden de confessioneele bonden uitgenoodigd tegen kwart voor vijf 's mid dags te verschijnen. Voor dien tijd zouden besprekingen worden gevoerd met de werk gevers en de contact-commissie, na ons kwam nog de Federatie. Eerst om kwart over zes waren echter besprekingen met de contactcommissie af geloopen en toen Averden de confessioneele bonden maar gezamenlijk met de Federatie menschen binnengelatenom te hooren, welke punten de contact-commissie had op gesteld en ons oordeel daarover te vragen. Wij waren niet bereid op deze manier be sprekingen te A'oeren met een Rijksbemid delaar. De heer De Vries heeft toegegeven, dat deze Avijze van bespreking onjuist was, zeide niet goed te hebben geweten hoe het met de uitnoodigingen stond, maar in zijn voorstel ging hij Aveer uit van de door de contactcommissie opgestelde punten. Dat hierop geen oplossing van het con flict te verkrijgen was, aldus de heer Strij bis, stond voor mij reeds vast. Alles hing voor de werknemers nog in de lucht, men moest maar afwachten, wat er van de on derhandelingen terecht zou komen. Ook de Chr. Bonden, aldus spr., zijn ov tuigd, dat geen oplossing voor de vracht vaart mogelijk is dan door medewerking van de Regeering in den vorm van een toeslag per ton gelost goed. Op de reorga nisatie-Zaalberg kan niet worden gewacht omdat het nog lang kan duren voor deze tot stand is gekomen, terwijl steun at scheepvaart toch uiterst dringend is. Indien direct werd aangepakt zou binnen een paar maanden de steun-per-ton tot etand kunnen worden gebracht en dan zou tevens over een kleine gageverlaging kun nen Avorden gesproken om daardoor tijdelijk de zeevaart Aveer op dat peil te brengen, dat Nederland weer met de anderen mee kan doen. Een beteekenende gageverlaging kan ech ter niet Avorden aanvaard, omdat wel hard economisch te zeggen is: er moet 20 pcL af, maar deze economie in zou grijpen in het leven van levende menschen, die hebben te rekenen met de allereerste levensbehoeften van hun gezinnen, Avelke met een (gage van 70 of daaromtrent, niet zijn te dekken. Op onze vraag, of door internationaal in grijpen, b.v. van de I.T.F., dan niet een re geling zou kunnen worden geschapen, die beter voldeed, antwoordde de heer Strijbis daar mets g;een verwachting van te hebben. De internationale solidariteit is heel mooi |n theorie, maar in de practijk overheerscht net nationaal-egoïsime en, men ziet het ook vam de I.T.F. alleen in woorden te bestaan. Met zorg zag de heer Strijbis verder de ontwikkeling van dit conflict tegemoet. Al leen door spoedig ingrijpen van Regeerings- wege zou een oplossing naderbij kunnen worden gebracht. Ned. en buitenlandscho gages De „Tel." heeft inzage gekregen bij iemand uit reedersknngen van de maandgages van officieren en mindere schepelingen op koop vaardijschepen van 2000/4000 br. reg. ton, (berekend naar de koersen van 22 Aug. j.l.) in Nederland, Engeland, Duitschland, Noor wegen, Denemarken en Zweden. Het overzicht luidt als .volgt: STUURLIEDEN Landen Nederland Engeland Duitschland lö 2é 3é stuurm. stuüim stuurm. 218 162 115 89 143 114 177 145 109 140 108 91 208 156 165 127 91 MACHINISTEN le 2e 3e' Mach. Mach'. Mach. Landen B. A. 'A of V.D 260 -. 166 190 125 Engeland 143 114 Duitschland 266 177 145 Voorwegen 185 136 112 Denemarken 256 176 127 Zweden 216 143 108 LAGERE SCHEPELINGEN Landen Matroos Stoker Tremmer Nederland 91 95.50 77.50 Duitschland 61 Noorwegen 62 Denemarken 72 Zweden 70 67 64 74 70 Uit bo\'enstaand overzicht blijkt, wel, dat Nederland, wat de maandgages betreft, vrij wel bovenaan staat. Besluit van de Indische of-licieren Aneta meldt uit Batavia: De Vereeniiging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij en de Vereeni- ging van ScheepsAverkbouwkundigen zijn van plan in verband met het conflict in het scheepvaartbedrijf een financieele en mo- reele steunactie te organiseeren; zulks ge schiedt op verzoek van de Centrale van Koopvaardij-officier-en. De Volendam Naar wij hedenmorgen van de Holland- Amerikalijn vaknamen is het vertrek van .s. Voleiirdain naar New-York, dat he denavond 7,'ou plaats vinden, uitgesteld. Gemengd Nieuws. móórd te hoek van holland Alen meldt ons uit Hoek van Holland jjn de Hoeksche boschjes Avcrd vanmorgen de'34-jarige J. J. H. Vrijdagh met een groote haljsAvonde gevonden. V. is ambtenaar bij het G. E. B. te Den Haag. De man is naar het (ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. hulpelooze treiler binnen- 1 gebracht TACHTIG VAAM TOUW IN DE SCHROEF In de\ haven \-an Nieuwediep is gisteravond binnen teesleept de treiler IJM 68, Willy Jo hanna, olie niet een onklare schroef op de Noordzeel heeft rondgedreven. De treiler be hoort thuas te IJmuiden, heeft een Duitsche bemanning en een Deensohcn kapitein. De IJM CS bovond zioh eergisteravond tegen Weerbericht. Het dunne pUltJe peeft Hoogste stand te Brest 769.8. Laagste stand te Isa fjord 730.5. Stand vanmox-gen halftwaalf 767.0. WEERVERWACHTING (RTedeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige W. tot Z.W., later Avaarschijnlijk weer ruimende Avind, betrok ken tot zwaar of half beAvolkt, waarschijn lijk tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Bij IJsland heeft zich de depresie opnieuw uitgediept, terwijl zij thans haar invloed op Schotland, Noord-Ierland en Noord-Engeland uitstrekt. De barometer is daar sterk dalen de. De hooge drukking in het Z.W. heeft zich A'ersterkt en Oostwaarts uitgebreid, zoo dat zij thans met het vlotte hooge drukge- bied over Scandinavië één geheel vormt. Over Frankrijk, West-Duitschland en Scan dinavië is het thans rustig Aveer met betrek kelijk weinig bewolking. Over de Britsche eilanden is het weer slecht. Het lijkt thans Avaarschijnlijk, dat ook ten onzent de barometer opnieuw zal gaan da len, bij de vorming van een secundaire de pressie. Dit zou dan beteekenen. dat de be wolking en regenkansen weer toenemen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 17.6 C. 2 SEPTEMBER Zonsopgang 5.13 u.; Zonsondergang 6.45 u. Maansopgang 7.16 u.; Maansonderg. 7.09 u. Zomertijd i avonds 8.15 u. tot 'a morgens 5.45 u. waterstanden rivieren Heden Vorig Walshut 4 2.77 2.72 ii 0.70 0.72 Huningen 1.90 1.90 Rheinweiler -0.13 -0.13 Kehl 2.80 2.85 Maxau 4.30 4.33 Wledeshelm 0.00 0.00 Mannheim 3.09 3.12 Lohr i i i.OJ 1.00 Mains 0.82 0.82 Bingen 1.83 1.82 Coblenz Trier i Keulen Ruhrort Wesel i Emmerik DuaseJdorr Maastricht Venio Heden Vorig l t 1.98 2.01 i 1.10 1.10 1.98 1.96 0.35 0.40 1.65 1.66 0.23 0.29 0.05 0.02 1.21 1.25 1.07 I.U 1.8-2 1.73 hoogwater ned. zeehavens Helder le 4.33 Idem 2e 16.31 £0.43 IJmuiden. 3.52 6.17 H. v. Holland 2.54 15.22 Terneuzen 2.35 14.50 Scheveningen 3.01 15.32 "Hanaweert 3.38 15.15 Rotterdam 5.15 17.17 6 uur op ongeveer 10 mijl ten noordoosten van het lichtschip Terschellingerbank, toen de vischlijn in den schroef verward geraakte, waardoor het schip hulpeloos ronddreef. On geveer 80 vaam touw heeft zich om de schroef geAvonden. Een groot gedeelte van het visch- tuig met een anker te zamen voor een waar- an 200 300 heeft men moeten laten schieten. Zoolang het dag was heeft men met een sloep rondgevaren om te trachten voorbijvarende schepen ter assistentie te roe pen, doch dit is niet gelukt, 's Nachts dreef het schip langzaam naar de Nederlandsche kust. Daarna heeft het Duitsche stoomschip Adler, dat in geregelden lijndienst vaart tus schen Bremen en Londen, het noodschip op gemerkt. De Willy Johanna bevond zich toen op 53 gr. 36 min. N.B. en 5 gr. 22 min. O.L. Volgens het internationale zeerecht moest de Adler het vaartuig- in de het dichtst in de nabijheid zijnde noodhaA'en brengen, in dit geval Den Helder. Om ongeveer 8 uur arriveerden de twee schepen op de reede. De Adler is daar voor anker gegaan. De Drente van het bureau Wijsmuller heeft den treiler daarna in de haven gebracht. Deze berging beteekende na tuurlijk voor de Adler een ongewenscht op onthoud, waaraan echter niet was te ontko men Dit oponthoud is zooveel mogelijk be perkt Hoewel na zonsondergang geen sche pen meer in of uitgeklaard worden, heeft men in dit geval dit wel gedaan om den kapitein zooveel mogelijk tegemoet te komen. Deze formaliteiten waren verplichtend, daar het sohip geankerd had. De treiler heeft een bemanning A'an zes personen aan boord en is jl. Donderdag van IJmuiden vertrokken, waar men Maandag Aveer meende te arriveeren. De vangst be droeg tot heden 20 k 25 kisten. De treiler heeft nog averij gekregen. Door het sleepen an de Adler is een bolder geheel uit het dek getrokken, waardoor dit is verbogen. Vandaag hoopte men weer zee te kunnen kiezen. DRIJF-APPARAAT Voor hen die niet kunnen zwemmen Tijdens de demonstraties welke door den A.R.B. ter gelegenheid van het Koninginne- feest op den Amstel werden gehouden, kre gen wij ook een nieuwe rinding te aanschou wen, welke het mogelyk maakt, indien men de zAvemkunst niet machtig is, zich zonder ge vaar voor verdrinken te water te begeven. Het is een eenvoudige rinding wt\ke door een bekende Engelsche firma op sportgebied in den handel wordt gebracht. Men draagt op den borst en op den rug een gummi-apparaat, welke door middel van gummischouderbanden met elkaar verbonden zijn. Indien men zich te water begeeft, blaast men beide helften op en men kan rustig blijven dry ven. Men kan het ook in een zwempak laten innaaien, zoo ien er niets van ziet. De demonstratie toonde een en ander duidelyk. Een zeer mooie vinding dus, welke zeer vele menschen die vaak op het water vertoeven en niet kunnen zwem men, dus voor een verdrinkingsdood kan be hoeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2