!&ieitwr gHhsdjr GTournitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. De viering van Koninginnedag ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en in plaat- Ben waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- 6che zending „4.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breest>"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 jo. 3751 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1932 ADVERTEN.\EN Van 1 tot 6 regels Elke regel meer.«. Ir.gez. Mededeellngen .van 1—5 regels Elke regel meer Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 U7*f 0.22 y, 0.45 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEF bladen EERSTE BLAD. TRAGISCHE HUMOR Er zijn in Amsterdam enkele herrie- vengaderingen gehouden, welke den weid- schen naam droegen: Wereldcongres tegen den Oorlog. De vertegenwoordigers van bla den." die er een kijkje namen, waren een parig van oordeel, dat de bijeenkomsten minder op een congres dan óp een Pool- schen landdag geleken, al zocht men de Polen ook tevergeefs. Het was doorloopend ruzie en herrie, geschreeuw en geblaf tegen elkaar en zelfs de communist met den grootsten... mond kon het lawaai niet over schreeuwen. Bizonder groot zal de anti-oorlogsbeteeke- nis van dit congres dan ook niet geweest zijn. Het werd trouwens van bijna geen enkele zijde ernstig genomen, behalve dan door het blad dercommunisten! En daarin zit nu ook het tragisch-humoristische van het geval. Het was geen wereldcongres tegen de oorlog, maar een internationale demonstratie >,n agitatie voor het commu nisme en voor Sovjet Rusland! Iedereen, die het zaakje objectief bekeek, begreep dat direct; alleen enkele onnoozele congressisten kwamen eerst later tot die ont dekking. Toen zagen ze in, dat ze tuk gé- nomen waren en tóen gingen ze protesteeren Vandaar nu de grappige vertooning, dat anarcho-syndicaiisten en anti-militaristen na afloop van het „congres" eenprotest- vergadering belegden om te demonstreeren, dat ze niets van dit wereldcongres tegen de oorlog moesten hebben. In die protestvergadering keerden zij zich tegen het „uitsluitend bolsjewistisch karak ter" van het „congres" en toonden de spre kers aan, „dat het staatskapitalistische Rus land in militair opzicht niet onderdoet voor andere imperialistische staten en goede .vrienden is o.a. met het fascistisch Italië", zoodat ,r,dê bijeenkomst in het geheel niet het karakter droeg van een strijdcongres tegen oorlpg, maar bedoeld was'ais! een de monstratie voor de politiek der Sovjets." En zoo werd het geval tragi-komisch: anti- militairisten die protesteeren tegen een internationale anti-militaristische betooging! Als deze menschen ons de wereldvrede moeten brengen, dan kunnen we nog .wel even wachten. VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK VERBETERING VAN HET CONTINGENT Bij den handel te IJmuiden zijn berichten ingekomen, dat de Fransche regeering met ingang van 1 October a.s. (het nieuwe con- tingenteeringsjaar) verandering zou aan brengen in de tot invoer toegelaten hoe veelheden visch uit Nederland. Het bestuur van de Vischhandelvereeni- ging te IJmuiden bevestigde, na informatie, dat er verandering zal komen, doch de totaal toegestane hoeveelheid blijft onge wijzigd. Voor de fijne vischsoorten wordt de hoeveelheid van 950.000 kg. tot 1.100.000 kg. verhoogd, doch de daarbij toegestane verhooging van 150.000 kg. wordt in minde ring gebracht voor de grove vischsoorten. Het contingent voor eerstgenoemde soort is kwartaalsgewijze vastgesteld als volgt: 280.000 (2S5.000 vj.); 320.000 (285.000)310.000 (190.000) en 190.000 (ongewijzigd) kg. en voor de tweede soort 800.000 .(1.4 mill.); 1,5 mill. (1,4 mill.); 950.000 (600000); 400.000 (on gewijzigd) kg. Aannemende, dat de handelaren bij den omzet van de duurdere, fijne soorten meer zullen verdienen, dan bij dien van de grove soorten mag men toch van eenige verbete ring en verruiming spreken. UITVOER VAN HARING Bij den Bond van Nederlandsche haring handelaren en de Kamer van Koophandel en Fab. te Leiden is naar de N.R.Crt. meldt, van verschillende zijden bericht ontvangen, dat de verhooging van het invoerrecht op haring in Duitschland niet doorgaat. Wel wordt het invoerrecht blijkbaar verhoogd voor een aantal andere artikelen, waarover zij nog geen bijzonderheden hebben. DE RIJKSWERF TE HELLEVOET- SLUIS De afd. Hellevoetsluis van "den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst heeft een motie aangenomen, inzake de in het rapport-Wclter voorgestelde opheffing van de Rijkswerf aldaar. In deze motie wordt het Permanent Comité van organi saties van Personeel in Publieken Dienst uitgenoodigd stappen te doen die tot behoud der werf kunnen leiden, aangezien dit geen bezuiniging kan worden geacht en ophef fing niet in het belang is .van het land. HET CONFLICT IN DE ZEEVAART Het voorstel van den Rijksbemiddelaar door de werknemers afgewezen De contactcommissie u t de voornaamste werknemersbonden heeft het volgende schrij ven gericht aan Mr. Dr. S. de Vries Czn., plaatsvervangend Rijksbemiddelaar in het derde district, In aansluiting op de besprekingen gister middag en naar aanleiding van het door U gedane voorstel zij het ons veroorloofd het volgende onder Uw aandacht te brengen: Door ons is betoogd, dat tegenover de moei lijkheden die ongetwijfeld voor het scheep vaartbedrijf bestaan, in het oog dient te wor den gehouden, dat de zeevarenden van Ne derland, allen zonder onderscheid, reeds her haalde malen en tot zoodanige bedragen ga- geverlaging hebben aanvaard, dat hun loo- nen reeds nu belangrijk staan beneden het peil der loonen van vergelijkbare groepen van andere Nederlandsche werknemers. Wij voerden aan, dat het onder deze omstandig heden niet wel doenlijk is om over verdere gageverlaging te spreken, waar bovendien de werkgeversorganisatie verlangt om zij het geleidelijk te komen tot een peil, het welk overeenkomt met dat der landen met gedeprecieerde valuta. Op grond van deze overwegingen meenden wij de derde onzer voorwaarden te moeten stellen: „ten aanzien van de lijnvaart handhaving van de loonen der collectieve arbeidsovereenkomst." Tot onze spijt heeft U deze voorwaarde niet overgenomen in het door U aan partijen gedane voorstel, omdat zij naar Uw oordeel niet van primordiaal belang zou zijn en daarom naar de verdere onderhandelingen tusschen partijen zouden kunnen worden verwezen. Dit inzicht nu, kan door ons niet worden gedeeld, omdat het huidige conflict mede is ontstaan ter bescherming yan de bestaande loon- en arbeidsvoorwaarden en nu moeilijk maatregelen, met dit doel getroffen, onge daan kunnen worden gemaakt, zoolang het mogelijk is, dat de totstandkoming der col lectieve arbeidsovereenkomsten zou afstui ten op een verlangen tot gageverlaging in de lijnvaart. Ten aanzien van punt 4 in het door U uit gegeven persbericht mogen wij opmerken, dat daarbij niet bereidheid tot onderhandelen over gageverlaging op den voorgrond stond, doch wel het denkbeeld, om met de Regee ring in overleg te treden, teneinde terwille van de werkverruiming voor de vrachtvaart, maatregelen te treffen, die de moeilijkhe den thans aan de uitoefening van dit bedrijf verbonden ten dee ie zouden kunnen ophef fen. Indien daartoe medewerking zou kun nen worden verkregen, dan verstaan wij het dat alle partijen zich daarbij een offer zou den hebben te getroosten, waarbij dan even wel voor de zeelieden dit het troostrijke zou zijn, dat het hier zou gaan om maatregelen van tijdelijken aard, die- verdwijnen naar mate de toestand zich in gunstigen zin wij zigt. Waar wij evenwel begrepen, dat onderhan delingen over een zoo moeilijke zaak gerui- men tijd zullen duren, gaven wij in overwe ging, ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden de status quo gedurende twee maanden te handhaven. Mocht echter de tegenpartij er grooten prijs op stellen, dezen termijn tot een maand te beperken, dan zou daartegen door ons geen overwegend bezwaar worden gemaakt, in het ook reeds door U ter zit ting uitgesproken vertrouwen, dat, indien het bij ernstig gevoerde onderhandelingen aan partijen zou blijken, dat deze termijn te kort is, beide elkander dan wel zullen vin den ten aanzien van de noodige verlenging. Met verwijzing der punten 5 en 6 naar de verdere onderhandelingen zouden wij ons kunnen vereen igeni omdat vanzelfsprekend tijdens de onderhandelingen geen maatrege len als ten 6e bedoeld, door de reederijen zulen worden getroffen. Met verontschuldiging voor het feit, dat wij een zoo uitvoerige uiteenzetting moeten ge ven, deelen wij U mede, om bovenaangege- ven redenen niet op Uw voorstel te kunnen ingaan. 2ie verder blz. 2 DE FINANCIEN VAN GRONINGEN BELASTINGVERHOOGING NOODIG In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad van Groningen deelde de wet houder van finane ën, de heer Reinink mee, dat bij de oorspronkelijke opgezette begroo ting er een tekort wak van bijkans een half millioen gulden. Door .bezuinigingen en op voering van inkomsten bij verschillende takken van dienst kon nog f 130:000 worden bezuinigd, maar voor het overblijvende be drag van f350.000 bleek geen dekking te zijn. Door de voorgestelde verhooging der personeele belasting zal f 160.000 in komen, maar dan blijft nog f190.000 over. Nu zou men de opcenten op de gemeentefondsbe lasting kunnen verhoogen van 80 op 100, om zoodoende niet onder curateele te komen, maar dat beteekent, dat de allerlaagsto in komens ook zullen worden aangeslagen. Het tekort is ontstaan- doordat de steun aan werlcloozen moest worden opgevoerd tot een bedrag van f600.000 op ruim een mil lioen gulden. RAADSLID-PENNINGMEESTER In de gemeenteraadsvergadering van Roo sendaal van 21 Juli 1.1. werd door het socia listisch raadslid H. Leeuw te kennen gege ven, dat de heer L. Theunisse in strijd met het bepaalde bij art. 25, eerste lid sub 9 der Gemeentewet, als lid van den Raad dier gemeente zou zitting hebben, daar de heer Theunisse penningmeester is van en ais zoodanig rekcnplichtig is aan de bouwstich- ting „St Joseph", die vooj- de gemeente de met gelden van deze gebouwde woningen exploiteert en daardoor een aan 't gemeente bestuur ondergeschikte administratie is. De heer Leeuw deed toen verder het voorstel den heer Theunisse, overeenkomstig art 28 der Gemeentewet als lid van den Raad te schorsen. Op grond van een prae-advies van B. en W., dat de bepaling alleen betrekking kan hebben op een ambtenaar, werd het voorstel verworpen. BADPLAATS ZOUTELANDE OMDAT ER DES ZONDAGS GEZWOMMEN WORDT GEEN REDDINGSMIDDELEN AAN ZEE, In den gemeenteraad van Zoutelando kwam aan de orde een verzoek van Vreem delingenverkeer om een bijdrage in de kos ten van aanschaffing van reddingsmiddelen B. en W. stelden voor f25 te verleenen. Een der leden was van meening, dat dc zee te Zoutelande niet gevaarlijk is. Boven dien kon de vereeniging zelf best de kosten betalen. Allermerkwaardigst was de redeneering van een der andere leden. Hij had princi pieel bezwaar tegen inwilliging van het ver zoek. Omdat de Zondag op het strand ont heiligd wordt had hij geen vrijmoedigheid B. en W. in dezen te volgen. De burgemeester (Staatk. Geref.) liet ech ter een ander geluid liooren. Het ging vol gens hem niet aan. zulk een standpunt in te nemen. Ook op Zondagen moet hulp ver leend worden aan menschen, die in nood verkeeren, al zijn ze langs een zondigen weg in dien nood egraakt. Toch staakten over het voorstel van B. en W. de stemmen, zoodat de zaak in de vol gende vergadering weer aan de orde komt ANTIREV. JONGEREN ACTIE Van het secretariaat der A.R.J.A. Johan Willem Frisostraat 30 Utrecht is bericht in gekomen, dat op den D.V. in October te Utrecht te houden Toogdag Dr. W. J. Kolkert van Hilversum zal inleiden het onderwerp: Moderne Democratie. Spreker en onderwerp zijn gekozen in statutair overleg met het Centraal Comité. HAARLEM Het feest te Apeldoorn. Men meldt ons uit Apeldoorn: Reeds ir> den vroegen morgen begon te Apeldoorn de groote trek naar de Loolaan en omgeving van het paleis, om 'n plaatsje te bemachtigen voor de aubade, die de Ko ningin te 10 uur door 5500 schoolkinderen werd gebracht op de cour van het paleis. Precies te 10 uur verscheen de Koningin op het bordes voor het paleis in gezelschap van Prinsps Juliana. Prins Hendrik, de vor stin van Erbach met haar dochter prinses Helena» en voorts verschillende dames en heeren der hofhouding. De Koningin-Moeder sloeg het voorbij trekken der kinderen gade vanuit een der -salons aan de rechterzijde van het paleis. De aubade heeft ze op het bordes aange- Twee jongste weesmeisjes boden de jarige •Vorstin een bloemenmand met helianthus aan. waarop de Koningin hun direct ver zocht tijdens de aubade on het bordes te willen blijven. Het bestuur van de Oranje- vereen.. eveneens de heer Van der Werken, de dirigent van de aubade, werden na de uitvoering aan H H. M.M. voorgesteld. Na de aubade begaf de stoet zich naar de Loolaan, waar hij werd ontbonden, nadat de kinderen waren eetracteerd Een der hoogtepunten van den dag is ge weest de onthulling van de fontein in het Oranjepark door Prinses Juliana. Verschil lende sprekers hebben daarbij het woord gevoerd, Waarna de Prinses de oorkonde heeft geteekend. On het verdere van den dag hadden ver schillende volksfeesten plaats, terwijl des avonds op Marialust een schitterend vuur werk werd ontstoken. NAZORG Verschenen is een aanvullend rapport van de heeren Dr. W. Mol en E. P. Schuyt over de lichamelijk en geestelijk gebrekkigen te Haarlem. Hét rapport beveelt aan, onder brenging van de" Nazorg-dienst bij de afd. Sociale Zaken, als zelfstandig instituut Be sproken wordt de zorg (van gemeentewege) voor lichamelijk gebrekkigen,- doofstommen, blinden, slechthoorenden, zwakzinnigen en zenuw- en zielsziekten. Het rapport stelt een 12-tal conclusies, regelende (in de toekomst) de houding van de gemeente ten opzichte van de maatschappelijk onvolwaardigen. Uit het rapport blijkt dat er in Haarlem onge veer 1200 lichamelijk gebrekkigen en onge veer 2000 zwakzinnigen zijn. UIT HET SOCIALE LEVEN DE REGEERING EN HET BOUW- BEDRIJF EEN LOONSVERLAGING VAN 8 pCt.? Door de besturen van de gecontracteerde arbeidersorganisaties in de bouwbedrijven is een schrijven gericht aan dp besturen van de gecontracteerde patroonsbonden, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de Bondsraads vergadering van den Modernen Bouwvakar beidersbond een loonsverlaging van 10 pCt. afwijst. Op 15 September zal dit advies aan een congres ter definitieve beslissing voorge legd worden. In genoemd schrijven wordt tevens mede gedeeld, dat de besturen van de arbeiders organisaties een wijziging van de overeen komst op uen grondslag van 8 procent loonsverlaging en een verlenging van den duur der overeenkomst tot 1 October 1933 krachtig zullen verdedigen. DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING EN DE ARBEIDENDE JEUGD Het Christelijk Nationaal Vakverbond org: nlseert voor de tweede maal een conferentie, waarin uitsluitend vraagstukken, die de arbei dende Jeugd betreffen, zullen worden bespro ken. De eerste conferentie had plaats ln April 1929. de tweede zal worden gehouden op 29 en 30 September a.s., evenais de eerste keer in t Vacantietehuis van het C.N V. te Putten. In de eerste zitting zal eerst een overzicht gegeven worden van hetgeen thans reeds door verschillende aangesloten vakbonden aan zgn Jeugdwerk wordt verricht: een kleine tentoon. al het gesprokene verduidelijken. Daarna volgt een inleiding van den hee SoMpper, secretaris van het C.N.V. over onderwerp: ,Hoe dient het werk voor de ar dende jeugd, gelet op het Jeugdrapport. tot meerdere ontwikkeling te worden gebracht? De tweede zitting zal gewijd zijn aan de be spreking van dit referaat en aan de vertooning van een film, weergevende de Rijksjeugddag van de Duitsche Christelijke Vakbeweging ge houden in 1929 te Keulen. Het Duitsche Chris telijke Vakverbond stelde deze film Welwillend beschikbaar. Op den tweeden dag vlhdt de derde zitting plaats waarin dc heer J. Nsuta, voorzitter van de Ned er 1. Vereen, van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden en tweede secretaris van het C.N.V. het onderwerp zal Inleiden: „Onze taak ten aanzien van de vakopleiding-nu!" Na de be spreking van dit onderwerp wordt de cursus Tot deelname aan dezen cursus zijn. naast de vertegenwoordigers van de hoofdbesturen der bij het C.N.V. aangesloten bonden, ook uitge noodigd afgevaardigden van de verschillende Christelijke Jeugdorganisaties en de Christelijk sociale bonden. Meerdere van deze organisaties wezen reeds gedelegeerden aan. Zooals gewoonte bij conferenties, uitgaande van de christelijke vakbeweging, zullen huise lijke godsdienstoefeningen gehouden worden, waarbij ditmaal predikanten zullen voorgaan, die medewerken aan de Christelijke Jeugdbe- Moge deze tweede conferentie onder Gods zegen, ten goede komen aan de arbeidende jeugd, die vooral in dezen tijd de steun van de Christelijke Vakbeweging noodlg heeft Woensdagmiddag heeft de schipper van het instructievaartuig „Prinses Juliana'" van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Amsterdam op de Noordzee dwars van Scheveningen drijvende gevonden een vermoedelijk Duitsche zeekano met lucht- kasten, gemerkt O. B. G. 1714. De „Prinses Juliana" heeft de kano te Amsterdam bin nengebracht. Te Den Haag Koninginnedag bracht ook dit jaar weer mooi zomerweer. De Residentie had zich in feesttooi gestoken. De trams en autobussen waren gepavoiseerd en aan vele openbare gebouwen en particuliere woningen was de pationale driekleur uitgestoken. Ten Paleize lager de registers-felicitaties ter teekening waarvan door velen gebruik werd gemaakt Reeds in de ochtenduren werd het merk baar druk in de straten. De parade was weer een van de glans punten van den dag, waarbij het fraaie zo merweer uitstekend medewerkte; duizenden hadden zich dan ook rondom het veld in de verschillende lanen geschaard om van dit schouwspel getuigen te zijn. Te ruim 10 uur kwamen de troepen tw. het regiment Grenadiers, het reg. Jagers, het ïle reg. huzaren en het 2e reg. veld-artillerie op het terrein aan, met de Kon. Mil. Kapel en de beide vrijwillige muziekkorpsen van de bereden wapens, alles in veldtenue met helm, resp. kolbak. Kolonel S. G. N. Nauta Pieter, comman dant van de le artillerie brigade, had het hevel over de troepen, welike door luitenant- generaal jhr. W. Roëll, gouverneur der re sidentie, werden geinspecteerd. De troepen maakten een goeden indruk: het witte paukenpaard van de huzaren met de kleurige pauken én de schelleboomen van de Kon. Mil. Kapel, trokken wel bijzondere aandacht. Ook de zwarte regiments-hond, met oranjestrik ontbrak ditmaal niet, en rende vroolijk voor zijn troep uit De duizenden toeschouwers genoten van het, onder muzikaal geleide „voorbijtrekken der troepen, waarbij de bereden wapens in draf en later in galop reden. Tenslotte liet de kapel het Wilhelmus hooren; de parade was geëindigd. De middaguren werden op zeer verschillen de punten der stad benut voor muziekuit voeringen, volksfeesten en andere attracties. Zoo was er in het Zuiderpark-Zwembad le half twee een zwemwedstrijd m^i polo spel, en te drie uur op het A.D.O.-terrein aldaar een gecostumeerde voetbalwedstrijd .van hoogst koddigen opzet. Op het terrein vóór het Zuiderzwembad gaven voor de Haagsche kinderen op een podium goochelaars, snelteekenaars en acro baten hun vertooningen, terwijl' op het voor plein der Badinrichting een harmoniegezel schap, samengesteld uit werkloozen musici een concert gaf. Te Amsterdam. In de middaguren was het overal in Am sterdam vrij vol in de stad en heerschte er een opgewekte stemming. Vooral in de hoofdstraten met haar vele vlaggen was het reeds zeer druk. Ook op de pleinen werd door velen geluisterd nagr de muziekuitvoe ringen. Talrijk waren ook degenen die zich hadden begeven naar het Stadion of naar de demonstraties van den A.R.B. op de Am- stel. De belangstelling hiervoor was, dank zij het gunstige weer, zeer groot. Zoowel op den wal als op het water volgden zeer ve len de verrichtingen van de zwemmers. Het programma opende zoonis gewoonlijk met 't springen van een zeergroot aantal personen, allen in hun ambachtscostuum of uniform vanaf de Berlage-brug. Voorts kreeg het pu bliek nog te zien hoe men een drenkeling moet redden en werden de verschillende z.g vervoer- en bevrijdingsgrepen gedemons treerd. Ook het komische gedeelte werd niet vergeten en een drietal nummers „De mis lukte expeditie van Prof. Edelsteen in hét Wilde Westen", „Het mooie plekje, of de ge stoorde vischvangst" en „Zwemmen leeren a la minute" deed het publiek schudden van het lachen. Voorts werden door een drietal leden van den A.R.B., waarvan een zelfs ge costumeerd, sprongen uitgevoerd vanaf de ongeveer 17 M. hooge toren van de Berlage- hrug. Dit laatste was. een zeer mooi nummer en werd door het publiek met de grootste aandacht in oogenschouw genomen. De regen dreigde in den laten namiddag spelbreker te worden voor den avond, maar het bleken slechts enkele buien te zijn voor het stof. Alleen was het jammer voor het vuurwerk, dat door den regen eenigszlns geleden had. Toch hebben honderden ervan genoten. Het vuurwerk werd ditmaal weer als van ouds afgestoken aan den Amstel. Te Batavia. Ten paleize van den gouverneur-generaal had gister met de gebruikelijke'plechttgheid het openbaar gehoor plaats. De voorzitter van de Volksraad, Dr. J. W. Meyer Ran- neft, hield een rede, waarin hij o.m. de Kroon bij dreigende tweedracht het symbon. der rechtvaardigheid noemde. De G. G. be antwoordde deze rede. Bij de tuimeling, al dus spr., van alles wat vast en betrouwbaar leek, bij moeilijkheden waarvan tevoren zelfs niet werd gedroomd, ziet ieder we] eens uit naar steun, leiding en bemoediging. Dat wij deze bij onze Vorstin kunnen vin den is het groote voorrecht, waarvan wij ons vandaag mogen rekenschap geven. On getwijfeld is er geen plaat voor ongegronn optimisme, doch. evenmin is er reden om zich aan pessimisme over te geven. Het proces dat wij thans doormaken is een te rugkeer van het abnormale tot het norma le, hetgeen ongetwijfeld Dijnlijk is, doch in wezen gezond. Spr. eindigt met te zeggen Laat ons niet in de eerste plaats het oog hebben op de wachtende moeilijkheden, maar laat ons strijden onder de leuze: „Met God en Koningin". HET COLLIER AAN DEN VERKEERDEN HALS Een dame te Middelburg miste reeds eenigen t(jd een gouden collier. Op straat ontwaard zij haar kleinood om den hals van een dienst bode. Toen zij het meisje aan den politieagent aanwees en deze haar aanhield, was het col lier verdwenen. Op het politiebureau kwam het echter uit haar blouse te voorschijn. KIND AANGERAND Dezer dagen heeft men bü Oldenzaal een meisje in de struiken langs den weg gevon den, dat gedeeltelijk ontkleed was, met de handen op den rug en de eene voet aan de handen was gebonden. Het was het 12-jarige dochtertje van Van O., uit Oldenzaal, dat daar, (oen het met kameraadjes braambessen plukte, door een man was gegrepen en aan gerand. De marechaussée van Oldenzaal heeft daarna den 26-jarigen J. H. D., te Oldenzaal gearresteerd, die een volledige bekentenis heeft afgelegd. Reeds eerder heeft D. voor dergelijke feiten gevangenisstraf ondergaan. Voornaamste Nieuws» (Blz. 1) De viering van Koninginnedag. (Bli. 2) Een Duitsche nota aan Parijs over hervor ming der Rijksweer Hindenburg zal het Rijksdagpresidium ontvangen. Hij heeft Von Papen geen blanco volmacht gegeven. Schaakrubriek. (blz. 7) De Amerikaansche staal-industrie blijft nog steeds achteruitgaan. NOODLANDING Gistermorgen heeft de Fransche vlieger Ni- colle, een van de deelnemers aan de Europee- sche rondvlucht, die op weg was naar Rotter dam, met zijn toestel bij Wijhe een noodlanding uitgevoerd, wegens gebrek aan olie.. Het vlieg tuig daalde op een weiland. Nadat olievoorraad was ingenomen, is het toestel 's middags opge stegen. EEN KWAJONGENSSTREEK In de Ned. Herv. gemeente te Usselo schijnt de verstandhouding tusschen een deel der gemeente en den olaatselijken predikant min der goed te zijn. Een eigenaardige uiting werd daaraan, volgens een bericht in de Prov. Overijss. en Zwolsche Crt., jl. Donder dag gegeven. Bij afwezigheid van den predi kant wist een 17-jarig jongmensch, lid der „oppositie", de pastorie binnen te dringen en alle deuren af te 6luiten. Toen de predikant thuis kwam. moest hij de hulp der politie inroepen, met wier hulp de sloten geopend werden. Vermist werd er niets. De dader is gevonden en heeft bekend. Proces-verbaal werd opgemaakt Bewoners met moeite gered Gisteravond ontstond een zware uitslaande brand in de historische hoeve „De Kinder- zorg", bewoond door den eigenaar J. v. Erp te Oss. De 68-jarige vrouw en de 80-jarige man, die zich reeds ter ruste hadden be- gven, werden door het knetteren van het vuur gewekt en. met zeer veel moeite uit het brandende perceel gered. De brandweer, die spoedig met 2 motorspuiten aanwezig was, kon wegens gebrek aan' water niets uitrichten. Heel de inboedel werd een prooi der vlam men benevens 80.000 Kg. hooi en stroo. Daar op de boerderij eén kippen-fokstation uit Horst (L.) gevestigd was, kwamen zeer veel kippen in de vlammen om. Alles was verzekerd bij de N. C. B. Het huis dateert uit de 16e eeuw en was vroeger een kasteel, dat tot boerderij werd omgebouwd. Bij de handicap-draverij, gister te Hilver sum voor leden der Ned. Heerrijdersclub over een afstand van 2945 meter gereden, is tijdens de laatste ronde de GO-j. heer J. E. Kruithof, uit Voorburg, rijder en eigenaar van Parmenio, vermoedelijk door overma tige inspanning van het hart bij het be twisten van de zege aan Peter Harvester, rijder J. Bolwijn, uit Groningen, voorover van de sulkey gevallen en overreden door een volgend paard en wagen. De ongeluk kige werd dood opgenomen. Het paard sloeg op hol, vernielde de sul key door aanrijding met een paal, doch kon tenslotte worden gegrepen. Diep onder den indruk verliet het publiek het terrein, nadat het resteerend deel van het programma was afgelast. Zoon en dochter van den heer Kruithof waren op het terrein aanwezig. FIETSER DOOR EEN AUTO AANGEREDEN Gisternacht is de 4S-jarige J. Pooth, uit Venlo, die te fiets op den rijksweg te Tege- len reed, aangereden door een personen auto bestuurd door zekeren J. uit Venlo. Pooth kreeg ernstige verwondingen en liep een schedelfractuur op. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Tege- len overgebracht DOOR EEN VUURPIJL GETROFFEN Gisteravond is bij het afsteken van het vuurwerk op het feestterrein in het Volks park te Schiedam, mej. J. B. uit de Amalia van Solmsstraat door een vuurpijl getrof fen. Zij werd ernstig aan het hoofd verwond naar huis vervoerd. ONGEVAL Men meldt ons uit Sliedrecht: Toen de heer D. gisterenmorgen behulp zaam was met het ontsteken der saluut- bommen, ontplofte eensklaps zoo'n projec tiel en trof hem aan gelaat en handen. De wonden waren van ernstigen aard, zoodat hij naar het Ziekenhuis werd overgebracht, waar de doktoren hem hulp verleenden. Z'n arm moest op eenige plaatsen worden ge- OPGELEGDE SCHEPEN TE AMSTERDAM Op 1 September waren te Amsterdam op gelegd zestig Nederlandsche schepen, ééri Italiaansch, één Engelsch en één Grieksch schip. ZIJDESMOKKELAARS GEARRESTEERD. De politie-autoriteiten van Duitschland, Ooa tenrijk, Cecho-Slowakge en Polen waren reeda geruimen tijd op het spoor van een bende, die zich bezig hield met het smokkelen van zijden goederen over Cecho-^lowak(je en Duitschland naar Polen. Het is thans de politie te Katto- witz gelukt, een aantal leden der bende te arresteeren. In Kattowitz. Warschau en an dere Dlaatsen in Polen werd smokkelu ".ar beslag genomen, tot een waarde van verschei dene duizenden zloty.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1