ItiPttKit $tihsd)c (tairaiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. N.V. HOUTHANDEL v.H. j VAN SCHIJNDEL C? ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending i>L50 Bij dageujksche zending 1„5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7J/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 3747 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1932 ADVuBTEN.TEN Van 1 tot 5 regels..L17VI Elke regel meer........—...........- 0.22V5 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen bet Zondagsblad KERK EN PLATTELAND li. Sociaal èn geestelijk was de kerk in de dorpsgemeenschap een centrum van groote beteekenis. Een sociaal middel punt: menige gemeente bezat rijke kerkegoederen, bij het gebruik en be heer waarvan velen betrokken waren, menige rijke diaconie was in staat met gulle hand armen, behoeftigen en ouden van dagen te steunen. Geestelijk: de predikant was de toevlucht voor hen, die met ernstige moeilijkheden in hun leven of dat der hunnen te kampen had den, die leiding noodig hadden, wanneer zij ernstige beslissingen moesten ne men, die troostte in droefheid en feest vierde met de feesthoudende menigte. Kortom: kerk en dorp hoorden bij een. En „uit de kerk te treden was dan ook allereerst een onsociale daad, een zich stellen' buiten de dorpsche levens gemeenschap", zegt Van den Berg te recht. Hierin nu is de laatste jaren spe ciaal de na-oorlogsche jaren groote verandering gekomen. Terwijl in de metropolen de beteeke nis der kerk al meer daalde, gaat ook ten plattelande haar invloed, inzonder heid haar geestelijke invloed, al meer achteruit„het karakter van de platte landsgemeente wordt aan alle kanten aangerand, omdat die gemeenschap zeJ- ve doorbroken en vernield wordt". De vele oorzaken daarvoor zijn in hoofdzaak te herleiden tot deze eene fundamenteelede doorwerking van de moderne cultuur. Het toenemend verkeer slechtte de scheidsmuren tusschen stad en dorp. De plattjelafiders gaan in de stad niet al leen naar markt en kerk, ook naar bios coop en dancing. Omgekeerd dringen de „zegeningen" der „stedelijke bescha ving" door tot de afgelegenste hei dorpen. De krant en vooral de radio verrich ten dagelijks tot in de eenzaamste boe ren- en arbeidershuizingen hun goed, maar niet minder hun slecht werk. Dit alles oefent vanzelf zijn diepste en blijvendste invloed uit op de harten en geesten, die het gevoeligst nog zyn voor indrukken: die der jeugd. De stadsjeugd groeit al sinds jaren op te midden van de grootste godsdienstige, zedelijke en politieke gevaren. De plat telands jeugd, die vroeger geen weet had van tooneel, frivole muziek en ophitsen de redevoeringen, groeit thans op bij Kovacs Lajos en Teun de Klepperman. Grondig, tot in de wortel heeft de moderne cultuur met behulp van de moderne techniek het platteland aan gegrepen en aangetast. Het liberalisme en modernisme heb ben eerst in tienduizenden harten alle waarachtige belangstelling voor hooger geestelijk leven gedood. De moderne cultuur voltooit dit slooperswerk. Deze tendenz heeft naar Dr. H. G. W. van der Wielen in zijn dissertatie over Opsterland zegt de boer ver- materialiseerd, de belangstelling voor enkel stoffelijke zaken (sport, kleeren, dansen) hand over hand doen toenemen. Het nieuwsblad heeft de Bijbel vervan gen, de boerenleenbankvergadering de kerkgang. Na deze geestelijke en moreele af braak staat de kerk ook bloot aan ver lies van sociale beteekenis. Er zijn mid delpunten van politieke, sociale en cul- tureele aard gekomen, die de kerk uit hèt middelpunt verdrongen. De kerk is niet langer de groote uitoefenaar der sociale barmhartigheid, maar de Staat heeft voor veler besef door zijn be moeiing met ziekenverzorging, ongeval lenverzekering, ouderdomsrente, werk- loosheidsuitkeering enz. de taak dei- kerk grootendeels overgenomen. „Wat eens barmhartigheid der Chris telijke gemeente was, dus rustte op een geestelijken grondslag, den band des geloofs en een vrucht was der liefde Gods, is geworden tot een recht van den staatsburger, misschien in uitwerking gunstig, maar toch van die onmiddel lijke relatie met het koninkrijk Gods afgesneden." Alles te samen: het vraagstuk van kerk en platteland is urgent. De ont wrichting in geestelijk opzicht is niet alleen in de steden, maar ook op 't plat- I stond in ons nummer van 25 Aug. teland, zij moge zich daar anders open baren, schrikwekkend. Dat deze ontkerstening kon plaats vinden is niet alleen te wijten aan de machtige middelen, waarover de wereld der duisternis beschikt, de massa te be goochelen, niet alleen te wijten aan de moderne techniek en cultuur, welke de overste der wereld tot zijn dienst heeft gerequireerd. Neen. Hier is vóór alles schuld der kerk zelf. Schuld van lauw heid, schuld van liefdeloosheid, schuld van vormendienst, schuld van twist om beuzelingen. Hoe weinig is de gemeente Gods ook in ons vaderland geweest een stad op de berg, een licht op de kandelaar, een zoutend zout. Hoeveel ondoordachtheid en ondoor- voeldheid van geloof, bij de strengste rechtzinnigheid soms Hoe weinig levend geloof, dat de we reld, allereerst de kleine wereld van eigen gezin, kring en dorp overwint. Met gestrengheid voltrekt zich deze evolutie op geestelijk gebied: waar de vaderen gelooven buiten het hart om en leven buiten het geloof om in een uiter lijke vormendienst, werpt het nage slacht mèt de vormen tenslotte, in een drang naar de aanvankelijke natuur, ook de godsdienst zelf overboord. „Wat nu?" vraagt Van den Berg ten slotte. Verwacht ge een ander antwoord dan het eenige, wat gegeven kan en mag worden? Wij zien de redding der menschheid niet in een vrijkomen uit de ban van „die Wirtschafts- und Sozialmagie" en de redding van het individu niet in het weer-mensch-met-eigen-ziel worden. Dat is het ideaal van Goethe en alle huma nisten. De Christen kent een weg, die uit- nemender ishet Evangelie van den ge storven, maar opgestanen Christus te brengen tot de enkelen, en door die en kelen de gemeenschap weer op te bou wen. Hoeveel stad èn land ten slotte ook mogen verschillen, daarin komen zij overeen, dat hun bewoners dezelfde geestelijke nooden en dezelfde geeste lijke behoeften hebben, noodig hebben geestelijke restauratie, geestelijke bezie ling, welke alleen kunnen worden ver kregen door middel van boetvaardig heid, geloof en gebed. Waar deze wor den vermenigvuldigd, zal ook de oude, overgeleverde, thans veelszins doorbro ken, kerkelijkheid worden vervangen door persoonlijke, welgegronde overtui ging der Waarheid. Duizenden vallen af, breken radicaal met alle godsdienst en kerkformatie, het verzwaart, het verdubbelt de ver antwoordelijkheid der blij venden, der getrouwen. Van hen moet uitgaan de kracht, de actie om het terrein, dat ver loren ging, te herwinnen. Moet, want indien- de ontkerstening voortschrijdt, dan zal „het eenmaal trotsche gebouw", dat kerk heette, straks als een vervallen ruïne, ineenstorten. Hetgeen God ge nadiglijk verhoede! BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN do familie Serphoa DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN ARBEID Bij Kon. Besluit is met ingang van 27 Aug. 1932: a. aan den heer C. J. P. Zaalberg te 's-Graven- hage wegens verandering in de inrichting van - lienstvak. waarbij hij - dire DEPARTEMENT VAN DEFENSIE Bij beschikking van den Minister van De fensie zijn de volgende mutaties gelast: met 1 September 1932 de officieren van gezondheid der le klasse P. C. Broekhof f en L. J. Kuipers zijn geplaatst respectievelijk bij de marinekazerne te Willemsoord en aan boord van H. M. „Nautilus"; de officier van administratie der 2e klasse H. Bakker is geplaatst te Amsterdam met 2 September 1932; de luitenant ter zee der le klasse J. G. van Nauta Lemke is geplaatst aan boord Hr. Ms. „Gelderland"; met 19 September 1932; de officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse D. W. Kwak is geplaatst te Willemsoord; met 20 September 1932: is de luitenant ter zee der le klasse IT. van Schreven, dienende bij de Rijkswerf te Willemsoord, ter beschik king gesteld en de luitenant ter zee der 2e klasse A. D. A. Peereboom Voller bij die werf geplaatst; met 17 October 1932: de luitenant ter zee der le klasse S. Woldringh is geplaatst bij het vliegkamp „De Kooy"; is dc luitenant ter zee der lo klasse J. W A. A. ITeydt den 1 September 1932 geplaatst bij het Departement van Defens' - DE HEFFING OP BOTER RESTITUTIE BIJ EXPORT EN PLAATSING IN KOELHUIZEN. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter alge- meene kennis, dat bij den export van boter of het plaatsen van boter in koelhuizen, restitutie verleend zal kunnen worden van de werkelijk voor deze boter betaalde hef fing. Met het oog hierop is bepaald, dat op alle verpakkingen van boter, als bovenbedoeld, en geproduceerd op of ni Zondag 28 Augus tus 1932, moet worden aangebracht de kapi tale Latijnsche letter A. Bepaalde voorschriften omtrent het aan brengen dezer letter worden voorloopig nog niet gegeven. Zij mag dus zijn ingebrand, met inkt zijn gestempeld, als anderszins. Wel geldt de eisch, dat de bedoelde letter duidelijk leesbaar en practisch onuitwisch- baar moet zijn aangebracht op de deksels der vaten, kisten etc. Producenten van boter dienen in, verband met een en ander aan koopers, voorzoover deze de gekochte waar wenschen te expor- Leeren of in een koelhuis te plaatsen, een schriftelijke verklaring af te geven, waaruit duidelijk blijkt, welk deel der verhandelde partij boter was voorzien van de letter A. CONT1NGENTEERING WAT ER NIET ONDER VALT. Bij beschikking van den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid is' bepaald, dat onder de contingenteering van kousen en sokken niet vallen elastieken kousen. Voorts is door den minister bepaald, dat onder contingenteering van tapijten niet vallen: kleedjes onder 4 M2, eenzijdig gepa troneerd, geheel uit katoen vervaardigd, ina- nillaloopers (niet gesneden), matten van pa pier, matten van stroo, riet, biezen, turf, lufa en dergelijke niet spinbare stoffen, vlechtwerk van stroo, hout, spaan, biezen, turf, lufa en dergelijke plantaardige stoffen voor vloer-, wand- en raambedekking. STEUN IN NATURA SAMENSTELLING DER COMMISSIE Naar de Volkskr. verneemt, zijn voor de door de regeering te benoemen commissie, welke de mogelijkheid zal onderzoeken om de geldelijke steunverleening te wijzigen in geheele of gedeeltelijke verstrekking van steun in natura, behalve oud-minister Lam- booy, als voorzitter, aangesteld als leden: mevr. Schmutzer-Hendriks te Utrecht, me). M. M. A. Michels, inspectrice bij het nij verheidsonderwijs te Den Haag; de heeren Drees, wethouder te Den Haag; F. J. Claes, bedrijfsleider van de firma De Gruijter te Vught; J. Westrik, burgemeester van Bar- neveld; W. Warmolts, bedrijfsleider van de Handelskamer te Rotterdam; Valslar, als vertegenwoordiger van den tuinbouw: één vertegenwoordiger der drie gre ote vakcen trales \an werknemers en een van de drie grootste landbouworganisaties; verder de heeren Klaassrn, directeur van het markt-j ezen te Amsterdam; Van Walsum, direc-, teur van don gemeentelijken diens' van maatschappelijk hulpbetoon te Rotterdam; Meijer ae Vries, hoofdinspecteur der werk verschaffing, en Van Hoeven, rijksinspec teur der sieunverleening. P. T. T. OPHEFFING KANTOOR TE RIDDERKERK. Met ingang van 1 September a.s. wordt het P. T* T.-kantoor te Ridderkerk opgehe ven en door een hulpkantoor voor de. drie diensten vervangen, dat voor den postdienst zal re>s(.rteeren onder het postkantoor te Rotterdam, terwijl het telegraaf- en telefoon kantoor aldaar als controlekantoor voor den telegraaf- en telefoondienst zal optreden. CONGRES O.S.P. HET EERSTE CONGRES. De Onafhankelijke Socialistische Partij houdt heden en morgen te Amsterdam haar eerste congres. De waarnemende voorzitter de heer J. d e Kadt herinnerde er in zijn openingswoord aan dat het juist vijf maanden geleden is dat de partij werd gesticht. In die vijf maanden zijn 120 afdeelingen gesticht met 7200 leden. Daarna stelt spr. in het licht de overgang van vleugel van een politieke partij tot zelfstandige partij. Niet tusschen S.D.A.P. en C.P.H. willen wij, r.pgt spr. een partij bouwen, maar in de plaats van die twee willen wij in de arbei dersklasse een partij bouwen. De gebeurte nissen zegt Spr. bevestigen volkomen de juistheid van de opvatting die wij sedert jaren verkondigd hebben. In dit verband constateert Spr. de voortdurende verschep ping van de crisis, waardoor kapitalisten on reformisten tot radeloosheid worden ge bracht, terwijl dreigende oorlogstoestanden zich niet wijzigen. Hiertegenover stelt Spr. den groei van het fascisme. Ook in ons land wordt de crisis dieper en de reactie brutaler. In dit verband stipt Spr. aan het rap- port-Welter en zegt, dat de wil tot actie ontbreekt bij de leiding van S.D.A.P. en N.V.V. en dus is het de taak van de O.S.P. op te stuwen de arbeiders der S.D.A.P. en de massa's van het N.V.V. Na er aan herinnerd te hebben, dat ge werkt wordt aan het tot stand komen van een strijdend eenheidsfront, waarvan het eerste resultaat was de vorming van het Antifo-comitó zegt Spr., dat de voornaam ste taak is de groote massa van de Neder- landsche arbeiders "in beweging te brengen en te rovolutioneeren. Behalve het misbruiken van den Zondag heeft de O.S.P. meer van de S.D.A.P. over genomen. Maar al doet ze nu erg onvriendelijk te gen de ouder wordende moeder, die steeds meer „burgerlijke" allures aanneemt 't blijft de bloedeigen dochter. Lang niet altijd hebben ouders plezier van hun kind. ONZE LIMBURGSCHE MIJNEN Naar het Limb. Dagblad verneemt, houden onze Limburgsche mijnen er rekening mede, hoewel officieel hieromtrent nog niets be kend is geworden, dat met ingang van 1 September a.s. ons steenkolencontingent voor België door dit land met 10,7 pet. verlaagd zal worejen en derhalve gebracht van 55,7 pet. op 45 pet. van den gemiddelden maandelijk- schen uitvoer over 1930. Dit zal voor onze mijnen een verminderde maandelijksche af zet van ruim 20.000 ton steenkool beteeke- nen. Met ingang van 1 April j.l. werd hPt contingent al teruggebracht van 70 tot 53.7 pet. zoodat wij in de laatste maanden al een vermindering te aanvaarden hebben gehad van niet minder dan 25 pet of Yi van den gemiddelden maandelijkschen uitvoer over 1930. Er blijft een kleine hoop bestaan, dat wij, als mede-onderteekenaars van het verdrag van Ouchy, eenige compensatie zullen krij gen. Intusschen wordt de uitvoering van het Fransch contingent iets soepeler toegepast en bestaat de kans, dat met ingang van 1 September de mate van soepelheid nog iets grooter worden zal. In Frankrijk n.l. bestaat oieer dan ooit, mede tengevolge van de Bel gische kolenstaking, groot gebrek aan huis brand-kolen. Onze mijnen zouden dus dooi soepeler toepassing mede kunnen helpen in de behoeften van Frankrijk te voldoen. Overigens zou het voordeel, dat hieruit zou voortspruiten en uit den huidigen gang van zaken reeds in geringe mate voortspruit vrijwel geen verbetering van den toestand in onze mijnindustrie brengen door den nieuwen slag, welke onze Nederlandschc Mijnindustrie van België dreigt te ontvan gen. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Drietal: Te Kampen (vac.- A. van der Kooij), J. C. W. Kruishoop te Bodegraven, P. de Looze te Waddinxveen en N. van der Snoek te Veenendaal. Te Zierikzee (vac- S. H. J. Voors), P. de Haan te Hantum, B. de Jong te Ellecom en A. Blanson Ilenke- mans te Nisse. Beroepen: Te Benschop, D. Th. Keek te Staphorst Te Achlum, H. W. Lovink te Gramsbergen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE 'Men schrijft ons: D s. J. J e 11 e m a te St. Pancras hoopt Zondag 2 October a.s. afscheid te nemen van de Ned. Hervormde Gemeente aldaar en Zondag 9 October d.a.v. zijn intrede te doen te Woubrugge, na bevestigd te zijn door Ds. Joh. Stehouwer, van Alphen a. d. Rijn. Cand. W. F. Lam an, van Leiden, hoopt Zondag 30 October a.s. intrede te doen als predikant der Chr. Geref. Kerk van Mid- delharnis, na bevestigd te zijn door Prof. G. Wisse, van Apeldoorn. Ds. K. GROEN Naar wij vernemen, blijft de toestand van Ds. K. Groen, predikant der Chr. Geref. Kerk van Rotterdam-West (Delfshaven) nog steeds vooruitgaande. De patiënt is thans koortsvrij. De geneesheer bezoekt hem niet meer lederen dag. En hoewel Ds. Groen nog altoos rheumatische pijnen in de knie blijft houden, is de algemeene toestand veel be ter. Er is nu weer alle hoop op herstel. OPLEIDING TOT HET PREDIKAMBT Prof. J. J. van der Schuit te Apeldoorn, hoogleeraar aan de Thaol. School te Apel doorn der Chr. Geref. Kerk, schrijft in do „Wekker" o.m. het volgende: „Soms wordt een Theologische School wel eens „een dominees-fabriek" genoemd, of moet ik zeggen gescholden? Maar dat is toch totaal onjuist. Ja, voor den buitenkantigen mensch, voor den op- pervlalckigen denker kan dat wel zoo schij nen, maar zoo is het niet. Wij maken aan onze school geen dominees. De dominee moet er in zitten, en anders haalt de School er geen dominee uit. De opleiding aan de school is als de zorg van den hovenier, door wien de bloem en de plant wel veredelt en een rijkere bloeier kan worden, maar dan moet het ook een lo vende bloem zijn. Als ge in Leiden komt en het museum van natuurlijke historie bezoekt, dan vindt ge daar op één der zalen tal van opgezette dieren, als naar het leven u toesprekend, maar één ding ontbreekt, en met dat ééne ontbreekt alles, d.i. het leven. Welnu, de Heere beware onze Kerk voor opgezette dominees, die een mond vol Grieksch en Latijnsch kunnen babbelen en een woordje Hebreeuwsch erbij, maar die de geestelijke gehoorzaal missen en wier ziel geen klankbodem heeft om de geeste lijke sprake der Heilige Schrift te vertolken en het bevindelijke leven der ziel uit de bronnen van het Woord van God te laven. Hiermede is echter nog niet gezegd, dat ieder, die nieuw leven kent en mag geloo ven, dat de Heere een hand van genade aan hem gelegd heeft voor dominee in de wieg gelegd is". DIACONALE CONFERENTIES De 43ste Centrale Diaconale Cpnferentie in de Geref. Kerken wordt Woensdag 21 Septem ber a.s. te Den H a a g in de Oosterkerk (Z.O. Buitensingel 233a) gehouden. Aan den vooravond wordt in „De Twee Steden" (Buitenhof) door de Haagsche Diaco nieën een ontvangstsamenkomst aangeboden. Ter Conferentie moet plaats hebben de verkiezing van drie Comité-leden, resp. voor Zuid-Holland, Utrecht en Drente, svoar- voor achtereenvolgens de volgende drietallen door het Comité gesteld zyn: a. J. H. Donner, van Rotterdam (aftr,); Mr. J. W. Noteboom, Scheveningen; en J. Wilschut, Delfshaven; b. J. H. Veenkamp, Amersfoort (aftr.); D. Knol, Utrecht; en F. Yperlaan, Utrecht; c. D. Ap- perlo, Meppel (aftr.); J. D. F. van Halsema, Assen; en G. Veenstra, Smilde. De vraagpunten die ter tafel komen, zyn de volgende: van Eindhoven: a. welke methode van steun verleening aan hulpbehoevende Diaconieën is op principieele gronden èn om practische overwegingqp de meest aanbevelenswaardige te achten b. Is het geoorloofd te achten een regeling toe te passen, welke afwijkt van de „synodale", zooals dat byv. in de Classis Den Bosch geschiedt? (Niet dat de Classis een collecte binnen de Kerken van haar ressort uit schrijft, maar dat de door de Classis aange- n deputaten zich rechtstreeks tot de Diaconieën wenden). a Scheveningen: a. Ligt het op den weg der Diaconie voor kinderen, in wier onderhoud zij voorziet, de geheele of gedeeltelijke op leiding te bekostigen? wanneer deze kinderen het gewoon L.O. genoten hebben en blijken de noodige geschiktheid te bezitten voor oplei ding tot een maatschappelijk beroep (noch ouders of voogden, noch naaste bloedverwan ten in staat zijnde deze opleiding te bekosti gen) b. Is er aanleiding dezen steun te be perken tot de opleiding voor een ander am bacht (door middel van ambachtsschool, huis houdschool, landbouwcursus), of behoort deze steunverleening zich ook uit te strekken tot opleiding voor de intellectueele beroepen (door middel van Universiteit, Hoogeschool, Gymna sium, H.B.S. of hoogere Vakschool) van Enschedé: Hoe lang is een plaatselijke Diaconie verplicht een behoeftigen broeder of zuster, die naar elders vertrekt, te steunen? Het Tweede-Kamerlid C. S m e e n k, van Arnhem, zal een referaat houden over het on derwerp. „In Crisisnood". Hierbij zullen in behandeling komen twee door Deventer ingezonden vragen: a. Is het den eisch onzer beginselen dat behoefti gen (werkloozen) naar het Crisis-comité (c.q. Burgerlijk Armbestuur) worden verwezen, om dat de Diaconie niet by machte is steun te verleenen? b. Hoe denkt de Conferentie over een Centraal Crisisfonds waarin door alle Dia- :ën der Geref. Kerken byv. 4 collecten per jaar worden gestort en waaruit dus Diaco nieën, die anders hun behoeftigen (werkloo zen) naar 't Crisiscomité (c.q. Burgerlijk Arm bestuur) zouden verwijzen, gesteund worden? D r. C. B o u m a, pred. te Den Haag-Oost, il een referaat houden over het onderwerp: „Innerlijk bewogen". In „De Twee Steden" zullen een gemeen schappelijke koffietafel en een dito maaltijd worden gehouden. ZENDING Ds. P. J. Lambooy. Men schrijft ons: Na een verblijf van een jaar nam Ds. P. J. Lambooy, missionnair predikant van de Geref. Kerken in de drie noordelijke provin ciën, voor het eiland Soemba, gisteren af scheid in de Geref. Kerk te Hoogeveen. De samenkomst stond onder leiding van Ds. W. Faber, die in zijn openingswoord weës op de groote roeping van Zendeling en Kerken om Gods Woord ook aan de hei denen bekend te maken. Hierna betrad Ds. Lambooy den kansel, wijzende op de groote moeilijkheden om aan de heidenen het Evangelie te brengen. Spr. bepaalde zich bij de tekstwoorden uit Rom. 1616—27. Spr. herinnerde aan den begroe tingsavond, hoe er toen is gewezen op da zwakke plekken in het leven van den Soem- banees. Het is, zei Spr., niet te doen om hier en daar een greep te doen en iemand voor het Christendom te winnen, maar al het volk moet hooren het blijde Evangelie en het Christendom aannemen. De Maat schappij moet geheel vervormd worden, en op alle terreinen van het leven moet ge vraagd worden naar hetgeen God wil. Dank werd gebracht aan predikanten en Kerke- raad dezer Gemeente en de Deputaten der Zending voor hun groote liefde en belang stelling voor de Zending op Soemba. Spr. eindigde met de bede: God. zij met U en God geve U, dat in deze moeilijke tijden ook offers voor dit heerlijke werk kunnen worden gebracht. Namens de Deputaten der Zending werd nog het woord gevoerd door Ds. H. A. Dijk sua, emeritus-predikant der Geref. Kerken van Diever. Aan het einde van zijn toe spraak zeide Spr., dat Ds. Lambooy over tuigd kan zijn, dat hier een biddende Ge meente blijft. Nadat de Gemeente Ds. en Mevr. Lam booy had toegezongen Psalm 121 4, werd de samenkomst met gebed gesloten, waarna aan de Gemeenteleden gelegenheid werd gegeven om met een handdruk van den ver- trekkenden miss. predikant en diens echt- genoote afscheid te nemen. Ds. H. A.C.Hildering te Amoy (China), miss. predikant der Geref. Kerken in Hersteld Verband hier te lande, heeft een operatie ondergaan, waarvan, naar richt werd, de afloop goed was. Schoolnieuws. CHR. H. B. SCHOOL TE ALPHEN a-d. RIJN Tot tijdelijk leerares in de Engelsche Taal is benoerhd, met ingang van 1 September a.s., mej. H. M. F. Boomer te Driebergen. HOOFDBENOEMINGEN Zwaagwesteinde (Chr. Nat. School), J. van der Lijn, ond. te Hilversum. ONDERWIJZERSBENOEMING Amsterdam (Juliana van Stolberg- school, Columbusplein 34, hoofd A. Valom), A. Froma te Groningen. Voor tijdelijk. SCHOOLJUBILEA Te W o m m e 1 s heeft de Chr. Nat School, Woensdag j.L haar 60-jarig bestaan her dacht In een herdenkingssamenkomst wees de Voorzitter, de heer S. A. Zandstra, op de geboden dankbaarheid en liefde voor de Chr. School. De Secretaris, de heer J. R. Miede- ma, gaf een breedvoerig historisch overzicht Het hoofd der School, de heer J. W. Iestra MAAGPIJN, drukking op de maag, ver stopping, vervuiling van den darm, een gal- smaak in den mond, slechte spijsvertering, hoofdpijn, beslagen tong, bleeke gelaats kleur worden door veelvuldig gebruik van het natuurlijke „Franz-JoseF'-bitterwater, een glas vol 's avonds kort voor het naar bed gaan, weggenomen. Bij apoth. verkr.b. Voornaamste Nieuws* (Blz. 1) Verminderde uitvoer naar België van de Limburgsche mijnen. (blz. 2) Hoe denkt men over Hitier? De beslissing: over het lot van den Duit- schen Rijksdag zal vermoedelijk een week vertraagd worden. De Britsche delegatie van Ottawa terug gekeerd. De crisisconferentie te Washington ge opend. Oproer in Rio de Janeiro? (blz. 3) Artikel van Ds. A. H. Hilbere over het slot Bentheim. Het ledental van het Chr. Nat. Vakverbond. (Blz. 5) De verhouding Nederland, Indië, Suriname en Curasao (IV). Het nieuwe Conferentiehuis der N.CS.V, Ons ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.; 'Avondgebed, van Jacobus Revius. Overdenking: Gelijk een vader. bepaalde de saamgekomenen bij het „Er is geschreven" en „Ér is geschied". Tal van anderen, o.m. Ds. J. R. Wolfensberger,' Nedi Herv. predikant te Cubaard, en Ds. C J de Kruijter, Geref predikant te Wommels, heb ben daarna nog het woord gevoerd. Voor de schoolkinderen was er een op tocht met afzonderlijk feest EXAMENS EXAMENS-NOTARIAAT. F. van Dissel, Amsterdai STAATSEX.-TOELATING UNIVERSITEIT AMERSFOORT. 26 Aug:. Nog zijn geslaagd voor diploma A de heeren H. Schulte, Nordholt; en voor diploma B de heer D. C. van der LJnde. Deze examens zUn afgeloopen. EXAMENS HANDTEEKENEN DEN HAAG. 26 Aug. Akto M 2. GesL de heeren IJ. J. W. PUper .Rotterdam: J. F. D. Rapmund, E. Schuurmans. belden Amsterdam; D, Renes Arnhem; A. Robbe. Groningen. de heeren: H. F. Lammers, Groenlo; C. "W. Ingenbleek, Nijmegen. BREDA. Geëx. 7. seal. 2 cand., nl. do heeren: H. J. D. Buddemeljer, Boxtel; A M. van da H. Bulten. Alkmaar; J. Fel ROERMOND. Geëx. 7, gesl. 4 cand., nl. mej. H. BeUer. Hoensbroek; en de heeren: H. B. A Tijhuis. Deurne; L. J. H. Martin. Helmond; Ch. B. H. Deben, Budol, De examens ztin alhier afgeloopen. ROTTERDAM L Geëx. 6. gesl. 3 cand. nl- do dderop. Zwijndrecht; W. J. A taal uitslag als %-olgt: Geëx. 205 m. cn 65 vr.. dus 270 cand.; zich teruggetr. 18 m. en 3 vr.. dus 21 cand.; geëx. 1S7 m. en 63 vr.. dus 243 cand. geslaagd 85 m. en 30 vr.. dua 115 cand, UTRECHT Geëx. 5 cand.. gesl. geen. EXAMENS-GROENTENTEELT WAGENINGEN, 26 Aug. Gesl. do heeren: H. Hogerberg, Baarn; J. Canlslus. Ambv; W. H. C. J. Mulder, Voorhout; G. J. v d- Lugt, Maars- Geëx. 2 cand., gesL geen. EXAMENS RADIO ZENDAMATEUR Aanmelding voor de einde September te 22 September a.s. ECONOMIE EN FINANCIEN HOLLAND— ZUID-AFRIKALIJN Tot ontbinding besloten. Verliezen nog eens met f 200.000 gestegen In de gister gehouden buitengewone alge- leene vergadering van aandeelhouders der I.V. HollandZuld-Afrikaiijn. deelde de voor- ltter. Dr C. J. K. van Aalst mede, dat de toe- tand der N.V. zeer somber Is. Sedert de laatste publicaties zijn de verliezen log eens met t 200.000 toegenomen. Daarom rerd de vraag aan de orde gesteld of de N.V. al worden ontbonden of voortgezet, waarbij ipr. zeide. dat ontbinding der N.V. niet tot ge- olg zal hebben, dat de Nederlandsche vlag op Ut traject verdwijnt De Minuter vond in dezo imstandlghcl daonleiding om zich met hot voor tel tot ontbinding te vereenlgen. Daarna werd het voorstel tot ontbinding der De HoBand Zuid-Afrl l Lijn a vol- De liquidatie word Ir l« directie onder tooxicht van ralson van f 1000 In totaal. OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BCERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1