VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 EEN OPDRACHT „KORT MAAR KRACHTIG?" Een der kerkelijke Classicale vergaderin gen, welke talrijke conflicten heeft meege maakt, is voorzeker wel de Classis Walche ren. Geen conflict brak er uit of deze Classis moest er aan te pas komen. Daar, zooals wij meermalen gezien hebben. Zeeland een goede voedingsbodem was voor allerlei leer, moest de Classis meermalen in leergeschillen op treden. Dat de beklaagden meermalen zich door handige verdedigingen er uit wisten te redden, was de Classis een doorn in het oog. De verschillende explicaties die werden ge geven van den Heidelberger en de formulie ren van eenighedd werkten verwarrend. Teneinde verschillende euvels tegen te staan besloot de Classis naast de belijdenis geschriften nog een aparte belijdenis uit te geven, die „de vijf Walchersche artikelen" werden genoemd. Zooals vanzelf verschillen de commentaren verschenen op geschriften in die tijden, verscheen er ook een uitvoerige commentaar op deze belijdenis, 't Ligt niet in onze bedoeling, om op deze vijf Walcher sche artikelen in te gaan. Dit behoort op Theologisch terrein en daarop wil ik mij niet wagen, aangezien ik hierop niet thuis ben. 't Doel is om eens te laten zien, op welke eigenaardige breedsprakerige wijze de broede ren in die vorige eeuwen met elkaar om sprongen. Bij A. L. Callenfels verscheen in 1758 zulk een commentaar geschreven door Jan Jacob Brake, dienaar van Jesus Christi te Vlissin- gen Het is een lijvig boekdeel, wat geen wonder is daar de opdracht, een qroole zin, uit 4 volle pagina" bestaat. Voor een examen in de Ned. Taal een mooi stukje ontleed kunde. Het luidt als volgt: Aan de WelEerwaarde Classis van Walcheren worden deze aanmerkingen ten geringe vertooge van ongeveinsde broederliefde en schuldplichtige dankbaarheid wegens aanhoudende bewijzen van Gunst, Liefde en Eer door den schrijver genoten met verdere aanbeveling van zijn persoon in Hoogst derzelver Vaderlijke, Broederlijke, Christelijke Liefde, Raad, Hulp, Gebeden onder wihvaardige aanbieding cener erkennende beantwoording zoo veel mogelijk is en inzonderheid met tederen en vuurigen wensch dat de Eenige Koning van Zion hare Heilige vergaderinge met zijne Goddelijke en Genaderijke tegenwoordigheid als Voorzitter Raadsman Bestuurder Beschermer, tot aan 's Waereld's jongsten dag vereere ten einde hare Gewichtige Raadsslagen tot Zijne en Zijns Vaders eer, voorstand der zuivere waarheid, Bevordering der Broederlijke eenigheid, Handhaving van Heiligheid en Gerechtigheid, Bloei en groei der toevertrouwde Gemeenten, eeuwig behoud der onsterfelijke zielen, in veel genieting van zijn licht en kracht, loffelijke betooning van iwijsheid en kloekmoedigheid, vreedzaamheid en ijver voorzichtigheid en getrouwigheid en welgegronde verwachting des genadeloons, eenstemmig, gelovig, godvruchtig ingericht, met eene Hemelsohe' Goedkeuring, 'Allergezegendste uitvoering, Almachtige bevestiging, Oogschijnlijk en onophoudelijk bekrachtigd en bekroond mogen worden, en het dus Haar geheel lichaam in 't gemeen der onderhoorige kerken in 't Bijzonder en elk harer leden allerbijzonderst beide in den tijd en de eeuwigheid wel ga Hartelijk en eerbiedig opgedragen door haren zeer dienstvaardigen dienaar medebroeder in Jesu Chris to. 4 Mai 1758 te Vlissinghe. Jan Jacob Brake. Aan deze opdracht gevoelen wij geen be hoefte nog iets toe te voegen, opdat zij nog niet langer worde. Het „Betoon u in kortheid een meester" is door Ds. Brake, niet in toepassing gebracht. Dit voorbeeld -is niet een heldere afspiegeling hoe het in de ver leden tijden toeging. Deftig en vriendelijk was het voorzeker. Maar wij gelooven niet, dat er tegenwoordig nog uitgevers zouden zijn, die vier vellen papier verloren zouden doen gaan met een dergelijke opdracht. Een korte spreuk: „Aan mijn ouders" etc. en één pagina is voldoende. Nieuwe tijden 'nieuwe zeden. Kerknieuws. Goes. 'A. M. WESSELS. NED. HERV- KERK. Beroepen: Te Leerbroek, B. van Ginkel te N'euwpoort. Te Venlo, H. C. Valeton te ,11e XlltfasaerÜam J. Sdhoneveld te KetWol LAIN DluATENOV ERVLOEU. Ds. J- Gispen, Gerefpredikant te Gro ningen, schrijft thans nog in de „Bazuin" het volgende: „Naar mijn vaste overtuiging staat de oogst nu op het veld van wat in vroeger jaren ge zaaid is. Toen is met alle macht gewerkt om het getal der studenten in de Theologie toch zoo groot mogelijk te doen zijn. Aan de in de Kerkenordening voorgeschreven steun aan Hulpbehoevende studenten had men niet ge- iioeg. Allerlei particuliere studiefondsen wer- n opgericht. Groote propaganda werd voor ue fondsen gemaakt. Wie daaraan niet mee deed en zelfs daartegen waarschuwde, die werd lang niet altijd vriendelijk of broederlijk behandeld. Hem werden min edele motieven ik zeg dit uit eigen ondervinding toegekend, is, mede door dit alles, een groot teveel candidaten en studenten. Bovendien zijn de maatschappelijke omstandigheden an dien aard, dat aan uitbreiding van predikants plaatsen en den Evangelisatiearbeid slechts by er hooge uitzondering kan gedacht worden. „Nu moest, naar mijn bescheiden meening, althans over dit alles niet zoo druk gehandeld en geschreven worden. Voor buitengewone middelen en plannen in deze voel ik zoo goed ais niets. Vermeerdering van extra-collectes mag wel samengaan met vermeerdering van het aantal Zondagen in een jaar. Het opmaken een collectelijst kost nu reeds heel wat hoofdbrekens- De diaconale nood stijgt bij de week en zal haast overal tot een buitengewone krachtsinspanning dwingen. De gewone kerke lijke inkomsten zullen lang niet overal op het zelfde peil te houden zyn. De Zending zal den invloed der tijdsomstandigheden buitengewoon gevoelen. En nu ligt het toch niet op den weg der Kerken om langs buitengewone wegen en door buitengewone middelen te gaan voorzien in den nood van hen, die zich aanbieden voor het ambt van dienaar des Woords, maar die door het groote aantal niet dadelyk hun begeerte kunnen verkrijgen. Dat dit voor de betrokkenen hard en pijnlijk is, heb ik reeds meermalen uitgesproken en wil ik in dit ver band andermaal doen. Maar dat mag toch de Kerken niet brengen tot buitengewone midde len, die moeilijk zullen te verantwoorden zijn. „Op gewone wijze hulpbehoevende Kerken steunen, opdat ze in staat worden gesteld een dienaar des Woords te beroepen, dat ligt op den weg der sterkere Kerken en voorzoover ik tot oordeelen bevoegd en in staat ben, ge schiedt dat ook zeer getrouw heel het land door. Of de Kerken echter tot meer geroepen zijn, ben ik zoo vrij in twijfel te trekken". JUBILEA Ds. B. ter Haar Romeny, Ned. Herv. predikant te Ginneken, hoopt 1 Septembei a.s. zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Hij aanvaardde de Evangeliebediening te Voor hout 1 Sept. 1907, na van 20 Nov. 1906 eerst als hulpprediker de Ned. Herv. Gemeente van Bovensmilde te hebben gediend. In Voorhout stond Ds. ter Haar Romeny tot 12 Nov. 1916, om 19 Nov. d.a:v. intrede te doen in zijn tegenwoordige Gemeente. Van het Classicaal Bestuur van Breda is de a.s. jubilaris lid; van den ring Breda scriba-quaestor, terwijl ook de functie van Protestantsch godsdienstleeraar aan de Tuchtschool van Ginneken door hem wordt waargenomen. Ds. J. G. Steenbeek, Ned. Herv. predikant te Denekamp, hoopt 1 Septembei a.s. zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Hij diende achtereenvolgens de Ned. Herv. Ge meenten van Lutjegast, Kruiningen, Zierik- zee en Zunderdorp en sedert 22 Maart 1931 zijn tegenwoordige Gemeente. Van 1924 tot 1928 was Ds. Steenbeek, predikant-directeur der Weesinrichting te Neerbosch. KERKHERSTEL Te Utrecht zal vanwege het Ned. Her vormd Verbond tot Kerkherstel op Woens dag 12 October a.s. in het Gebouw voor K. en W. een leden- en propaganda vergadering gehouden worden, waarin behalve dén Voor zitter- Prof. Dr. L. Th. Haitjema, van Gro ningen, hopen te spreken Dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, van Rotter dam, en Ds. H. Schroten, van Sluipwijk (bij Gouda). RECHTS EN LINKS Te Hekelingen heeft de vrijzinnige Kerlceraad der Ned. Herv. Gemeente beslo ten aan de rechtzinnige minderheid eenige beurten af te staan, onder bepaalde voor waarden, o.a. dat geen evangelisten en dat alleen predikanten zullen optreden. Zondag as. zal met afstaan van beurten een begin gemaakt worden en zal Ds. P. van der Kraan (confess.), uit Hoogvliet, te He kelingen in den kerkdienst voorgaan. LEERBOEK VOOR DE CATECHISATIES. De Deputaten van de laatstgehouden Gene rale Synode der Geref. Kerken voor het Leer boek voor de Catechisaties deelen mee, dat onder pseudoniem zes „proeven" by hen zyn ingekomen. KERKGEBOUWEN Te Dongen (N.-B.) is de oude kerk der Ned. Herv. Gemeente, die hoogst dringend herstel behoefde, gerestaureerd. Zij was zóó vervallen, dat zij de laatste jaren niet meer gebruikt kon worden. De restauratie Echt en goed zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoe ders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Worm poeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 et Bij uw drogist schiedde met steun van Rijk, Provincie en Gemeente. Donderdagmiddag kwam de Gemeente voor het eerst na 11 jaren den laatsten tijd werd in de pastorie dienst gehouden, weer bijeen in het kerkgebouw. Ds. G. Stra- ting, van Oosterhout (N.-B.), consulent, hield een predikatie over Haggaï 2 10: „De- heerlijkheid van het laatste huis zal grootei zijn dan van het eerste". Vele sprekers voer den daarna het woord, o.m. namens de Sy node, het Prov. Kerkbestuur, het Prov. Col lege van Toezicht, het Class. Bestuur van Breda, den Ring Geertruidenberg, Kerke- raadsleden en Kerkvoogdijen. Voorgelezen werden gelukwenschen van Minister Mr. J. Terpstra en de Burgemeesters van Dongen en 's-Gravemoer. Besloten werd met het zin gen van Psalm 72 11. GUSTAAF ADOLF-VEREENIGING Te Leeuwarden wordt Maandag 26 September a.s. de 77ste algemeene vergade ring der Ned. Gustaaf Adolf-Vereenigmg ge houden. Het voornemen is, dat persoon en werk van Gustaaf Adolf en de naar hem genoem de vereeniging worden herdacht in de godsdienstoefeningen in de Groote Kerk (voorg. Prof. Dr. C. G. Wagenaar) en in de Galileër Kerk (voorg. De. J. W. Groot Enze ring, van Leiden) en wel op Zondagavond 25 September. Op Maandag 26 Sept. in den voormiddag zal men een bezoek brengen aan een ten toonstelling van reformatorische geschriften in de Prov. Bibliotheek, georganiseerd dooi den Prov. Bibliothecaris Dr. G. A. Wumkes; daarna, zoo mogelijk, een bezoek aan het Poptaslot te Marssum, gevolgd door een koffietafel te Leeuwarden in de zalen Schaaf Des middags is de vergadering, en des avonds nog een openbare bijeenkomst EVANGELISATIE- In den Wieringermeer. Men herin nert zich de machtsdaad van het vrijzinnige Classicaal Bestuur van Hoom, dat den ortho doxen candidaat, den heer K- O. Finken- siepur, die reeds lang in den Wieringer meer had gewerkt, op zij zette on den vrijzin nigen Ds. Fischer aanstelde. De heer Finkensieper schrijft hierover in de „Ned." o.m.: „Het gebeurde beteekent natuurlijk niet, dat we met de handen in den schoot moeten gaan zitten! Neen, dat beteekent veeleer, dat God van ons vraagt te werken zoolang het dag is, iedere gelegenheid, die ons gegeven wordt te benutten, iedere kans met beide han den aan te gry'pen. .Daarom is het dan ook, dat wij, terstond na de benoeming van Ds. Fischer als hulppre diker den organisatorisclien vorm van de Evangelisatie gekozen hebben, om onzen arbeid voort te zetten. „Eén ding is zeker, niet verbrokkeling van het orthodoxe gedeelte der bevolking is het resultaat van deze benoeming, maar een ster kere aaneensluiting, niet een verflauwen van onzen moed om voort te gaan, maar groote activiteit. Te zijner tijd zullen de stemgerech tigde lidmaten beslissen hoe de keur zal vallen voor deze nieuwe Gemeente: orthodox of vrijzinnig. Tot zoolang zal voorloopig de Evangelisatie trachten te doen, wat in haar vermogen is. Het is alles behalve een verloren zaak!" Ten slotte brengt de heer Finkensieper dank aan rechtzinnig Nederland voor den geboden financieel en steun en vraagt hy verder gees telijk meeleven en gebed- Schoolnieuws. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. De overdracht van het rectoraat door Prof. Dr. H. Dooyeweerd aan Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven is vastgesteld op Woensdag 21 September a.s. om half vier in het gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand. De inschrijving van nieuwe Studenten is bepaald op Donderdag 22 September a.s. in het Universiteitsgebouw 's morgens te half tien. STUDENTENWERKKAMP Het Nederlandsche Studenten-werkkamp te Bakkeveen (F.) zal gesloten worden op Zaterdag 10 September. Op dien datum zal de derde groep, die 21 Augustus is aan gekomen, de werken beëindigen. Daarna zal de officieele overdracht der werken ge schieden. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. S c h a g e n (Chr. Nat. School, hoofd M. F. de Nooy), P. H. Weijling te Hoorn. ONDER EEN DAK- Te Tjalleberd (Fr.) zal 1 October a.s. in lokalen der Openbare School de Christelijke School voor L.O. aldaar worden geopend. SCHOOLGEBOUWEN Te Laren (N.-H.) heeft onder groote be neming plaats gehad van het geheel ver bouwde en belangrijk vergroote schoolge bouw van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel gelegen aan de Kerklaan aldaar. NATUURLIJK: HET BIJZONDER ONDERWIJS! Een medewerker van het liberale „Han delsblad" begint een artikel aldus: „Menig Gemeentebestuur slaakt klach ten over de steeds toenemende lasten, die het krijgt opgelegd door de kosten voor stichting en instandhouding van Bijzon dere Scholen". Deze voorlichter, aldus schrijft de „Maas bode", schijnt dus ook al niet te weten, dat het Openbaar Onderwijs permanent achter uitgaat en dat de verhouding tusschen Open baar en Bijzonder Onderwijs volgens de laatste statistiek is: 36.7 tegen 63.3. Hij weet ook niet, dat het Bijzonder On derwijs veel goedkooper is dan het Open bare, nademaal de Openbare School gemid deld 134 leerlingen per school heeft, de Pro- testantsche Scholen 163 en de Ivatholièke 195 leerlingen. Hij weet evenmin, dat het gemiddeld aan tal leerlingen op de klassen van de Open' bare Scholen 30.6 bedraagt, op de klassen der Protestantsche Scholen 33.1 en op de klassen der Katholieke Scholen 35.1. Het is niet erg, dat hij het niet weet; maar zijn suggestie als ware vooral de Bijzondere School de dure, is met de feiten in strijd en behoort als een fabel te worden aangemerkt LICHAMELIJKE STRAFFEN „Lichamelijke straffen zijn verboden". Deze of soortgelijke bepaling is wel in zoo goed als alle gemeentelijke instructies voor het onderwijzend personeel opgenomen. Ook de gemeente Ambt-Hardenberg waakte tegen het toepassen van lijfstraffen op school. Deze zorg werd evenwel door Gedep. Staten van Overijsel allerminst ge waardeerd. Men maakte zelfs bezwaar tegen genoemde bepaling, die echter destijds te Ambt-Hardenberg in de instructie was op genomen op voorstel van den Inspecteur van het Lager Onderwijs. De gemeente door de hoogere autori teiten op haar vingers getikt vroeg nu dezen inspecteur advies. Dit luidde, naar de „Tel." weet mee te deelen, o.m. als volgt: „In antwoord op uw schrijven heb ik de eer u te berichten, dat .deze kwestie zich ook voordoet in de gemeente Steen- w ij k e r w o 1 d. De Raad dier gemeente heeft geweigerd de door Gedep. Staten gewenschte wijziging aan te brengen en thans moet de Kroon beslissen. Met den burgemeester heb ik afgesproken deze be slissing af te wachten. Ook de heer hoofd inspecteur, die, evenals ik, gunstig ten opzichte van het Raadsbesluit van Steen wijkerwold heeft geadviseerd, heeft op een vergadering van inspecteurs in de tweede inspectie aangeraden een afwach tende houding aan te nemen". Het Gemeentebestuur van Amlbt-Harden- berg heeft overeenkomstig dit advies be sloten de beslissing van de Kroon ten aan zien van het raadsbesluit van Steenwijker- wold af te wachten. Bij schrijven van 20 Juli j.l. kon de in specteur berichten, dat Gedep. Staten, die bezwaar hadden tegen de bepaling „licha melijke straffen zijn verboden", in Steen- wijkerwolds ondenvijzersinstructie door de Kroon in het ongelijk waren gesteld. B. en W. der gemeente Ambt-Hardeniberg stellen thans, zulks overeenkomstig het ad vies van den inspecteur van het L.O., voor, aan het verzoek van Gedep. Staten niet te voldoen. BEZUINIGING? Onder dezen titel schrijft de heer J. Lens in de „School met den Bijbel" het volgende: Den Haag heft 8 Openbare Scholen op. Ik ben daar voor, omdat die maatregel over de geheele schoolorganisatie doorwerkt, en het aantal leerlingen per leerkracht hooger maakt. Dat is bezuiniging naar twee kanten: bij de O.S. en bij de Bijzondere. Bij opvoering van het leerlingental zal vanzelf ook de Bijz. School daarvan de in vloed ondergaan, en .zullen hier en daa ook. enkelen mot n afvloeien. Is dat voordeel? Voor de gemeente dadelijk ingaand voor deel. Maar het Rijk krijgt weer een serie wachtgelders op zijn dak; 't voordeel wordt eerst na vele jaren als wezenlijk voordeel bereikt. Kon men bij gemeente en bijz. scholen de oudsten, bovenzestigers b.v., die dit wenschten, éérst laten afvloeien, dan zou er veel eer sprake zijn van dadelijk gaand voordeel. Er is nog een andere weg. Waarom ontslaat men. niet de gehuwde onderwijzeressen niet kostwinsters? Meer dan één argument is er voor de bil lijkheid daarvan: 1. wordt gebroken met het in onzen be narden rijd vooral verderfelijke stelsel van cumulatie van... salarissen; 2. wordt een dadelijk voordeel voor Rijk en gemeente behaald; 3. worden moeders teruggegeven aan haar gezin; 4. hebben ook de jongeren meer kans om aan de beurt te komen, omdat deze leer krachten niet op de lijst der wachtgelders komen, doch eenvoudig worden afgevoerd. Nu vloeien er in Den Haag plm. 40 men- sohen af. Ik vernam, dat er 20 a 30 gehuwde ROFFELRIJMEN. De roode knuppel 't Is in Rotterdam weer treurig Met de rossige terreur; 't Is. als staat er in de Maasstad Revolutie voor de deur. Wat de roode kranten schrijven Is zoo grenzeloos infaam, Dat je vraagt: hoe slikken menschen Met verstand 't in vredesnaam! Neem de roode vredesactie, Zoo zoetsappig iveeig week, Als een honderdmaal verzoete Ouderivetsche zedepreek, En neem daar es tegenover Wat het roode dagblad schrijft Als een werkman bij een staking Liever aan de arbeid blijft; Dan wordt 't harnas aangeschoten En de pen in gal gedoopt, Dan dient iedre onderkruiper Haast te worden opgeknoopt; Aanranding en molestatie Wordt met smoesjes goedgepraat; Heilig is de oorlog! geldt het Een onwillig kameraad; 't Allerminste minne middel Is de stakers niet te min, Als het geldt den onderkruiper En zijn felverfoeid gezin. Dat is 't vrijgevochten Holland, Waar door Rood wordt uitgemaakt, Wien het leven nog vergund wordt En wiens leven mag gekraakt! Wie niet voor de roode rakkers Blikt, wanneer hij bukken moet, Wordt eenvoudig doodgeknuppeld Met de roode oorlogsknoet. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Radio Nieuws. VRIJDAG 26 AUGUSTUS Hilversum VARA: Orgelspel Hulzen KRO: Kunstensemble Hilversum VARA: Orkest Hilversum VARA: Gramofoonmiulek Hilversum VARA: Orgelspel onderwijzeressen niet-kostwinsters zijn. Wil men werkelijk bezuinigen, dan zal men de vermindering van het aantal leer krachten allereerst moeten bereiken langs de weg van het ontslag der gehuwde vrouw- niet kostwinster. Ik geloof niet, dat de Commissie-Weiter in deze richting een tip heeft gegeven. Nu gaat men scharen van absoluut-werk- loozen scheppen, terwijl er kans is ruimte te maken door het ontslag van wie in haar gezin arbeid en levensvulling in voldoende mate kunnen vinden. „EFFATHA". Verschenen is het 43e jaarverslag van het Chr. Doofstomraeninstituut „Effatha" Voorburg. Het jaarverslag, dat een smakelijk boekje is geworden van 96 pagina's, bevat o.m. een kort verslag van de jongste algemeene ver gadering op 12 Mei j.l. van de hand van den secretaris, Ds. A. Prins, Ned. Herv. Pred. te Neerlangbroek, en in extenso het openings woord van den voorzitter, Ds. J. Vonk, em.- pred. van de Geref. Kerk van Maassluis. Ook de jaarverslagen van secretaris en penning meester, de heeren Ds. A. Prins en W. L. B. den Blaauwen, van Den Haag, vinden er plaats in. Verder komen er in voor het accountantsrapport, de verslagen van de Alg. Ondersteuningskas, de verschillende reke ningen, een lijst van de contribueerende Kerken, personen en vereenigingen, verslag van het hoofd der School, den heer A A. van Holten, mededeelingen van den huisvader, het verslag van de nazorg-com missie, reglement en statuten, een staat der leerlingen en niet in de laatste plaats de opwekkende rede die Ds. D. A. van den Bosch, Ned. Herv. Predikant te Den Haag, op de jongste jaarvergadering heeft gehou den en die het boekje reeds daarom maken u: Symphoni«-concert --.O: Orkest fel: Concert rj; Orkest en koor Hulzen KRO: Cello-soli Hulzen KRO: Orkest Warschau: Concert Londen R.BBC-orkest Kalundborg: Harpkwartet Hulzen KRO: Gramofoonmuzlek Hilversum VARA: GramofoonmuzIeK Lezingen, C Hulzen KRO: Land- urtje bouw-haJf VPRO: „Een Mei ln Polen* 1.00 Hll 9.30 Hulzen KRO: Politieberichten 0.00 Hilversum VPRO: Persberichten 10.05 Hilversum VPRO: Persberichten 1.00 Huizen KRO: Persberichten ZATERDAG 27 AUGUSTUS Concerten en*. S.00 H u t z e n. KRO Morgenconcert. 8.00 Hilversum VARA: Gramofoonmuzlek i VARA: Trio i Hulzen KRO: Kwintet Kalundborg Strllkorkest. i Daventry: Orgelconcert i Langenberg: Omroeporkest i Hulzen KRO: Gramofoonmuzieie i Hilversum VARA: Orgelspel i Hl v e r s u m VARA: Orgelspel I Hilversum VARA: Groningse»! uurtje J Kalundborg: Instrumentaal ensemble 15.50 Daventry: Populair orkest 16.00 Hui zen KRO: Gramofoonmuzlek 16.30 Hilversum VARA: Trio 16.45 Hulzen KRO: Gramofoonmuzlek Hulzen KRO: Negerlde-djes Langenberg: Concert Hulzen KRO: Gramofoonmuzlek 5 Hilversum VARA: Intern, chansooe Huizen KRO: Gramofoonmuzlek Londen R.: Zigeuner-orkest Hilversum VARA: Intern, chansooe 1 D a v e n t r v. BBC-orkest. Hulzen KRO: Salon-orkest Hilversum VARA: Vara-orkest Kerkdiensten en* 0 Hilversum VPRO: Morgenwljdlac Lezingen, Cursussen, enz. 15.00 Hilversum VARA: Groningsch uurtje 17 45 Hilversum VARA: Literair halfuurtje 18.20 Hilversum VARA: Weekoverzicht Kinderuurtjes enz. Hulzen KRO: Kinderuurtje H11 v e r a u m VARA: Kinderuurtje Politie- e a ferauiriettttl Hulzen KRO: Politieberichten Hulzen KRO: Politieberichten tot een gewenscht bezit van de vele vrienden van „Effatha". Slechts twee cijfers mogen we uit het jaarverslag noemen en die zijn al voldoende om een beeld te geven van het gezegend werk van deze Vereeniging, waarin mannen uit verschillende Kerkformatie reeds zoo vele jaren eendrachtelijk samenwerken. Het eerste is het leerlingencijfer op 1 Jan. n.l. 126 en het tweede is het eindcijfer van de winst- en verliesrekening over 1931, nj. f 30.908.02. Dit zegt over het omvangrijke werk der Vereeniging al genoeg. Het is voor het eerst dat „Effatha" zulk een handig boekje, dat naast jaarverslag vraagbaak tevens is, in het licht geeft. Allen in den lande, die „Effatha" een goed hart toedra- gen, en dat zijn er duizenden, zullen met genoegen dit werkje hebben ontvangen en rekenen er stellig op, dat het wel niet het laatste is dat hun wordt aangeboden. Dat zal ook niet als Christelijk Nederland voort gaat op dezelfde wijze als tot heden, ook ondanks den ongunst der tijden, „Effatha" te steunen, opdat zij in het leven van zoo menig misdeeld kind zon en vreugde zal kunnen brengen. Bovenal hen onder beding van Gods genade zal mogen opvoeden tot nut tige burgers in de maatschappij. KAPITEIN KLAKKEBOS GAAT NAAR AMERIKA 85. „Wat is dat hier voor een schip?' fluisterde kapitein Klakkebos zijn zuster in het oor. „Smokkelschip!" fluisterde Ophelia. „En boeven, dat het zijnbrrr!" Ze wou nog meer zeggen, maar opeens klonk de bulderstem van den matroos: „Niet smoezen daar!" En tegelijk gaf hij kapitein Klakke bos met zijn voet een duw in zijn nek, dat de arme man niet onzacht zijn neus tegen dien van zijn zuster stootte. 86. Kapitein Klakkebos werd wit van woede. Hij was een erg vreedzaam man, vooral als hij met iemand te doen had, dia sterker was dan hij. Maar dit ging ta ver, beslist te ver! Hij wist van kwaadheid finaal niet meer wat hij deed; hij greep den kletsnatten, van vies, drabbig zeepsop drijvenden zwabber en duwde dien den ma* troos midden in zijn gezicht. (Wordt Maandag vervolgd^ NAAR DEN GRIEKSCHEN ARCHIPEL EN RHODOS door Dr. O. VELTENAAR XIV*) (Slot) „lm Banne Homers" is de Grieksche reis begonnen en geëindigd. Door de poort van Korfu het eiland der Phaeaken zyn wij Griekenland binnengegaan, door Ithaka zul len wij Hellas verlaten. Wij deden anders en beter dan Mainix Gysen, die, na het voorportaal van Hellas te hebben gezien, de woonplaats van Odysseus links liggen liet. ln zijn „Odysseus achterna" deelt hij de reden mede: „Wij nemen afscheid van het voorportaal van Hellas en bevaren zacht- kens en gelijkmoedig de Ionische wateren, langs Leukus, waar Homeros den ingang van Ilades zocht, langs het heilige Ithaka, de woonplaats, van wien ons dierbaarder is dan een levende vriend. Odysseus, de vader van alle heimwee, de patroon van alle zwer vers, het edelste symbool van den rasteloo- zen en tevens getrouwen geest. Wij varen langs Ithaka heen. Wij landen niet De droom zal ongeschonden blijven. De illusie geheel, want wij weten, hoe het schamele dorpje van thans maar een drie duizend inwoners telt en wij weten nog meer; dat XIII slond in ons blad van 22 Aug. jl. „De mijmering over een ding, schooner is dan het ding" Ja, dat weten wij ook, maar ik ben dank baar, dat het laatste nummer van het Pro gramma is uitgevoerd, dat voor den 7en April luidde: „Aankomst te Vathy, op Itha ka. Wandeling naai- de Grieksche opgra ving Vaart langs de Ionische eilanden." In de Baai van Vathy laat de stoomboot het anker vallen en naar gewoonte werden wij in kleine roeibootjes naar den wal geroeid. Daar staan wij dus op het eiland Odysseus, waar de Phaekken hem hebben thuisge bracht. Aan belangstelling ontbreekt het ons niet. In heel Griekenland zijn wij met groote vriendelijkheid en bewondering ontvangen. De vriendelijkheid uitte zich in bloemen, die ons door jonge Grieksche meisjes werden aangeboden, of bij bosjes in onze auto's werden geworpen. Maar op het eiland van Odvsseus, nu wij Griekenland gingen ver laten, ging de hulde nog verder. Prachtige tapijten had men zelfs van de balcons gehangen, om uiting te geven aan de dankbare gevoelens. Op ö.e wandeling zeide men mij, dat dit Ionische eiland, dat ongeveer den vorm heeft van Amerika, maar dan Zuid-Amerika bovenaan, 93 K.M2. groot is, met ongeveer 12 duizend inwoners en dat de hoofdstad Ithaka ongeveer 5000 zielen telt. Maar in de kleine hoofdstad zijn we niet geweest. Ons doel was de Nymphengrot, waar de snelle roeiers van Alkinoös den slapenden Odys seus zouden hebben gelegd, met zijne schat- i ten, tot hij ontwaakte. Hier werd het gezelschap ontvangen door den Atheenschen geleerde Kyparissos, die ge komen was om de Nymphengrot. door den Burgemeester ontdekt, te verklaren. Zijn rede, in vloeiend Duitsch, leek mij niet over tuigend. Ik hoorde, dat er een ontvangst plaats zou hebben in het Gymnasium. Met sommi gen gaf ik er de voorkeur aan, den om trek te verkennen. Korfu is veel rijker en de flora is veel schooner, maar de cactussen en agave's waren bijzonder groot en schoon. In kon de verzoeking niet weerstaan, een tweetal cactussen af te snijden, die in een heg dienst deden tot beveiliging van het vee. Een dier cactussen doet het goed en pronkt op mijn schrijftafel, een reuzen figuur onder haar zusters. Toen begaven wij ons weer aan boord, om de thuisreis te aanvaarden. Het program was tot in de kleinste détails afgewerkt. Nu ging het in snelle vaart naar Marseille en huiswaarts. En wij allen, vrij waren voldaan over dien avontuurlijken en toch zoo goed voorberei den tocht, die veel kennis had bijgebracht van het oude Grieksche land en van den Griekschen geest. En hoe was het weer? Een enkele maal, vooral in de dagen, toen wij te Athene waren en Delphi, was het warm, en wij waren in de eerste dagen van April, zelfs, Zuidelijk warm. Er waren er onder ons, die reeds zwommen. Maar heel vaak was het koud, zelfs Noordelijk koud. De leiders had- den ons den raad gegeven, wintcrkleeding moe te nemen, en dat was goed gezien van de heeren. Want 's avonds, als wij in onze auto's terugkeerden, trokken wij onze dikke jassen aan en de dames hulden zich in haar man tels en tot onze kin trokken wij de plaids op. En als het in den middag eens een paar uren warm was, dan werd het met de Noor delijke winden tegen den avond geregeld frisch en trokken wij gelaten onze jassen weer aan. En zoo ik reeds gemeld heb, hadden wij op zee veel last van stormen. Te Parijs ont moette ik een Hollandsche dame, die met het gezelschap 's Zondags van Marseille ge reisd was maar op zee doorloopend met de zeeziekte had geworsteld. Niet alleen over viel ons in den nacht, voordat wij Korfu bereikten een cycloon, maar het woei ge stadig en telkens stak een heftige bries op, die vaak tot storm overging. En dan was hel dek verlaten en had ik het rijk alleen. Bijna allen trokken zich in de hutten terug en juist is de mededeeling, „dat de voortreffe lijke spijzen, die werden opgediend, in de eetzaal slechts weinigen ten goede kwa men". En was de reis een succes? Een finantiëel succes, zonder twijfel niet, voor niemand onzer, of het moest voor dien kunstschilder zijn geweest, die met ons dag in dag uit uittrek en de schoonste landschappen eerst in teekening en daarna op het doek bracht en vele schilderstukken exposeerde en voor zijn doeken gretige koopers vond. Maar kooplieden, of handelsreizigers wa ren wij niet en trouwens „wetenschap is beter dan robijnen" gelijk de Schrift ons zegt. „Steek u desnoods in schulden", zoo zegt, Gysen. „maar maak een studiereis naar Griekenland, de winst zal zijn dertig, zestig, honderd voud." En bovendien de uitwisse ling der gedachten, onder zooveel intellec- tueelen, bijna allen universitair gevormdon, zegt toch ook iets. Thans ligt de reis als een droom achter mij, gedachten en gevoelens herrijzen, beel den en klanken herleven. Heb ik -dat alles aanschouwd: Korfu en Olympia, Kreta en Knossos. Delos en Santo- rin, Mycene. Sparta, Nauplia en Epidauros, Athenebovenal? Dagelijks ontvingen wij les in Kunstgeschiedenis en genoten wij van de geestelijke schoonheid der dingen. Bezonken schoonheid, als het blijde zon nelicht, zee en landschap, tempels en ruïnes kwam begloren. Aleida Nyland sprak over haar „gebed" op de Akropolis. Zij had iets gespeurd „van der eeuwigheden glans en ader", gelijk Von del zingt, „toen zij haar oog ontspannend door te aanschouwen naar dezen hemel, haar zien mocht, „die schitterende godin"." Op de Akropolis, langs de statige zuilen, in den teerblauwen hemel, heb ik wel de schoonheid van het menschclijk genie ge zien, maar tot aanbidding is het niet ge komen van hen. die door den inensch ge maakt zijn naar het beeld des menschen, maar die geen goden zijn. Mijn stil gebed ging op tot Hem, Die in Zijn algemeene go- nude den gevallen mensch een weinig min der gemaakt heeft don de Engelen, die hem met eer en heerlijkheid heeft ge'u-oond. Athene en Delphi, neen het zijn voor mij geen klanken meer, het zijn in mijn leven geworden realiteiten. Wijding is er doordtx® Grieksche reis zonder twijfel gekomen in veler leven. Laat mij eindigen en mijn in drukken samenpersen in een woord van Dr. A. Kuyper, dat ik tot het mijne maak, omdat ik liet heb doorleefd. „De Heilenen waren als weinigen een hoog bevoorrecht volk. Te Jeruzalem en te Athene zijn de lichtbakens ontstoken, die hun glansen over heel de oude Wereldzee deden uitschijnen, maai- met dit onder* scheid, dat in het licht, dat van Jeruzalem uitging, de Goddelijke irfstraling, in den glans, waarin Athene uitblonk, het mensch el ijk genie aller oog tot 'zich trok. In het Grieksche volk komt, dank rij de gemeeno gratie, de kiem van hooger menschclijk leven, die ook na den val ons nog verbleven was. tot haar rijkste ontwik keling en hoogsten bloei, terwijl omgekeerd onder Israël d« hoogere bloei niet uit de oorspronkelijke kiem opkomt, maar op den ouden stam uit hooger sfeer wordt geënt". („Om do Oude Wereldzee II, blz. 245 en blz. 246). Als onder deze auspicieën in een hetero geen gezelschap een reis naar Griekenland wordt volbracht, draagt het blijvende vrucht met het oog op de algemeene on bijzondere genade in aanbidding van Hem, Wien gege- ven is alle macht in den hemel cn op d® aarde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7