ONZE KERKTORENS Gemengd Nieuws. VRIJDAG 26 AUGUS'k ,...2 TWEEDE BEAD PAG. 5 Door E. D. J. DE JONGH Jr. Ill '(Sloft Algemeen wordt de Utrechtsere Dom toren als de hoogste van het land be schouwd; edjn hoogte wordt opgegeven tus- schen 109 en 112 meter. Er zijn er ewenwel ook, die den toren van de Nieuwe Kerk te Delft den hoogsten noemen en zeggen dat die 115 meter hoog is, maar dit zal wel overdreven zijn. Hoewel deze hoogten al ontzagwekkend zijn en ons vert>aasd doen staan over den durf en de technische vaar digheid van de bouwlieden der middel eeuwen om zulke stoute waagstukken te ondernemen, zoo treft men in het buiten land nog veel hoogere torens aan. Zoo is de toren van den Dom te Ant werpen ongeveer 122 meter hoog, de torens tv&n den Dom te Keulen 157 meter, de toren Van de Munster te Ulm zelfs 161 meter, maar deze is dan ook de hoogste kerktoren van de wereld. Bij deoe hoogten valt de Westertoren te Amsterdam, de hoogste toren van de Hoofdstad, die slechts 85 M. hoog is, haast in het niet Hier te lande hebben de middeleeuwsche kerken meestal maar één toren en wel aan de Westzijde van het kerkgebouw, daar is dan tevens de hoofdingang. EnkeUe kerken hebben er twee, zooals de Bergkerk te Deventer, de kerk te Sustenen en de St. Nicolaaskebk te Utrecht; de St. Pieters- en de St Janskerk te Utrecht hadden er Vroeger ook twee, maar die zijn in 16.4 'door den cycloon omgestormd; de Munster kerk te Roermond en de St Servaeskerk te Maastricht hebben er zelfs vijf. In het bui tenland treft men kerken met een nog groo- ter aantal torens aan. Zoo hebben de dom kerken te Mainfcz en te Spiers er zes, de domkerk te Limburg aan de Laan zelfs ze ven torens. Welk een rijkdom daardoor aan het bouwwerk verleend wordt en hoe de schilderachtigheid daardoor wordt Ver hoogd, kan men sdch gemakkelijk voor stellen. De rijke ert voorname torens zijn m de hoogte driedeelig en bestaan uit twee vier kante benedenverdiepingen en een acht kante bovenverdieping. Wel treft men ook Vele minder voorname torens aan, die van onder tot boven vierkant zijn, maar zeldzaam zijn de kerktorens, die van den grond af veelhoekig zijn. Hiertoe behooren de toren Van de St. Japobskerk te 's-Gravenhage II stond in ons nummer van 22 Aug. J.l. en die te Nieuwerkerk in Zeeland, die over hun geheele hoogte zeshoekig, benevens de Abdijtoren te M i d d el b u r g en de toren van de Nederlandsche Hervormde Kerk te Kantensin Groningen, die van den grond af achthoekig zijn. Soms staat de toren niet vóór maar óp de kerk, n.l. op de kruising van langs- en dwarsschip. Dit is het geval met den schil- deraohtigen toren van de St Bavo te H aa r- lem en met den koepeltoren op de St. Janskerk te 's-Hertogenbosch. In dezen toren sloeg de bliksem in 1584, terwijl men in de kathedraal een „Te Deum Lau- damus" zong wegens den moord op Prins Willem van Oranje. Men zag daarin een gerechte wraak des hemels. De spits brandde af en op den stee- nen onderbouw plaatste men den koepel, dien we nog altijd daar aanschouwen, een koepeltorentje, dat daar in 1770 is ge plaatst ten behoeve van het klokkenspel. De Ook staat er op de Martinikerk te S n e e k groote toren, die vroeger aan de Westzijde van die kerk stond, is in 1681 afgebroken. Ook op het dak van de Broederkerk te K a m p e n staat een torentje, waarin een klok hangt. Bij vele voorname kerken vindt men op de kruising van den hoofdbeuk en den dwarsbeuk een rijzig, spits torentje, dat den naam van dakruiter draagt Volgens de Roomsche opvatting hebben de kerktorens ook een symbolische beteeke- nis, n.l. als wachters voor het welzijn van de kerk. De bisschoppen, die de beschermers zijn van hun kudde, die alle lasten en lagen van den boozen vijand van verre zien aan komen, worden verzinnelijkt door de torens, die door hun hoogte de streek beheerschen. Door de klokken, die hij bevat slaat de kerktoren alarm als de vijand nadert of als brand de stad bedreigt; hij is de trouwe wachter niet alleen van de kerk maar ook van de stad, hij jubelt mee in haar vreugde en deelt in haar smart; hij roept de geloo- vigen op tot het huis deft Heeren om te bidden en te loven en met zijn spits wijst hij als met een reuzenvinger naar boven, naar God die waakt over de kerk en de stad. Zoo is de toren de symboliseering van wat we lezen in Psalm 61 4: „Want Gij zijt mij een Toevlucht geweest, een sterke Toren voor den vijand". Dit is 'zeker, dat de kerktorens een eigen aardig kenmerk zijn van de Christelijke.bede huizen in tegenstelling met de heidensche, b.v. de Grieksche en Romeinsche tempels, die uit de aarde aardsch, van geen opstreven ten. hemel wisten en ook geen torens kenden. Er zijn zooals wij gezien hebben kerken, die twee torens aan de Westzijde hebben. Dit wordt in verband gebracht met de twee pilaren Jachin en Boaz, die Salomo oprichtte voor aan den tempel te Jeruzalem. Ook worden zij aangemerkt als een terug- I slag op het Oude en het Nieuwe Testament Terwijl het kerkgebouw het Godsrijk in de lengte voorstelt, doet de toren dit in de hoogte, vandaar dat bij een goede schikking de hoogte van den toren even groot moet zijn als de lengte van de kerk. Ook wijst de ordonnantie van den toren twee vier kante verdiepingen, waaruit de achtkante voortkomt op de Driëenheid. Gelijk de Heilige Geest uitgaat van den Vader en den Zoon, alzoo gaat de bovenste achtkante torenverdieping uit van de twee onderste vierkante verdiepingen. Zoo blijkt wel, dat wij in de kerktorens nog iets anders hebben te zien dan gewel dige steengevaarten, die vrijwel doelloos schijnen. Zij hebben een ideale beteekenis en ieder voelt dit wanneer hij een kerk ziet, die geen toren heeft Zonder er zich rekenschap van te kunnen geven moet men erkennen: er ontbreekt iets aan en men heeft een onbevredigend gevoel, dat vooral tot uiting komt, wanneer men zoo 'n toren- looze kerk vergelijkt met een kerk, waaraan een overeenstemmende toren is verbonden. Het gaat er mee als met een schip zonder mast, een molen zonder wieken, een klok zonder wijzers. En het is een verblijdend teeken, dat bij de vele kerken, die tegen woordig gebouwd worden, er schier geen enkele is, waaraan de toren ontbreekt VERDRONKEN Het 10-jarig zoontje van den heer Vérmeer sen, wonende Hooge Nieuwstraat te Dordrecht speelde gisteravond om 8 uur met een paar vriendjes op de booten, die in de rivier lagen. De jongen kwam door een slag van het roer tusschen de booten te vallen en verdween in de diepte. De politie was spoedig ter plaatse en dregde de omgeving af. Na een uur zoeken slaagde men er, in het lijkje boven water te halen. GEVAARLIJK MENSCH De burgemeester van Montfoort waarschuwt tegen een ongeveer 40-jarig man, gedeeltelijk kaalhoofdig en verder herkenbaar aan een ge zwel ter linkerzijde van zijn hals en een littee- ken op zijn rechterhand, die rijwielhandelaren bedriegt door een rijwiel in reparatie te geven en een beter daarvoor mee te nemen. Hij weet bovendien door valsche voorwendsels en door trouwbeloften weduwen en meisjes te over den enkele dagen met hem door te brengen ze daarna in den steek te laten. MODERNE BEDELAARS Donderdagmiddag werd de Haarlemmermeer polder bezocht door drie bedelaars, die op centraal punt per auto arriveerden. De auto werd geparkeerd en men toog aan het werk. Des avonds ging men per auto huiswaarts. BRUSSEL-CONGO PER AUTO IN 14 DAGEN 8000 K.M. In 12 etappen van 655 K.M. De practische mogelijkheid om 'de onher bergzame Sahara en andere, nog minder gastvrije gebieden van equatoriaal Afrika te doorkruisen met een gewone, vierwielige auto, blijkt uit het enthousiaste reisjournaal van den Graai de Hemptinne, die in gezel schap van Graaf van der Burch deels uit zakelijke deels uit sportieve overwegingen, dit stukje aandurfde. De etappe Brussel— Congo vormt slechts een schakel in het 21.000 K.M. lange traject BrusselFranscb equatoriaal AfrikaBrussel, dat beide rei zigers met een daiggemiddelde van 561 KM. aflegden, trots schier onoverkomelijke moei lijkheden en persoonlijke ontberingen. De voor deze reis gebruikte auto was een gewone Buick Sedan, model 1932, door Graaf de Hemptinne gekozen uit den normalen stock van General Motors te Antwerpen. Slechts werd de standaard-carrosserie ver vangen door een voor deze reis meer ge- eigend koetswerk en een extra groote ben zinetank aangebracht Gestart te Brussel, bereikten zij óp 25 Maart Algiers, waar de woestijn weldra voor hen open lag. Al de verschrikkingen der meedoogenlooze Tanezrouft bet land van den dorst konden den reizigers en hun trouwe Buick niet beletten reeds op 29 Maart Cao aan den Niger te bereiken. An dere kwellingen 'daiï zandstormen en eefl verzengende hij te kwamen zich thans aan de ongemakken der reizigers toevoegen. Woeste stroomen, slagregens, een wervel storm, weggeslagen bruggen, meters diepó gaten in den bodem schijnen de Buick een onverbiddelijk halt toe te roepen. De thermen meter vijst 52 gr. C. in de schaduw. Dat niettemin op 5 April de grens van Belgisch Congo wordt bereikt, spreekt boekdeelen voor het uithoudingsvermogen der beman ning en de soliede constructie der Buick, 8000 K.M. zijn thans afgelegd met een dag gemiddelde van 655 K.M. Een gemiddelde, dat op goede wegen in Europa zelfs een fraaie prestatie beteekent De thuisreis wordt ondernomen dwars door Kameroen, Nigerië, den Franschen Soe dan tot Dakar aan den Oceaan, waar het gezelschap zich inscheept naar Casablanca, Verder gaat het door Marokko, Spanje, Frankrijk huistoe. In Madrid laten de reizi gers zich door de aanwezigheid van eent Buick-dealer overhalen om voor de eerste maal de kleppen van hun wagen te laten nastellen en van bougies te veranderen. Reeds heeft hun Buick 25.000 K.M. afgelegd, sinds zij de fabriek nieuw verliet Mecha nisch blijkt de Buick .volkomen in orde tel zijn. De Európasrondvliegers lig en Hirth bij aankomst Orly (Fr.lt Fr. Fischer wilde van Frankrijk naar Engeland zwemmen, maar moest na 13 uur inspanning den strijd, met de golven staken Pp de wijze van weleer werken deze zeelieden in Jwt want van den viermaster Archibald Russel", een der. laatste zeüreuzcn - tor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5