VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NAAR RIJKSDAGONTBINDING HET ECONOMISCH PROGRAM DER RIJKSREGEERING De rol van den geheimzinniger) Von Schleicher ALLE POLITIEKE BESPREKINGEN ZONDER RESULTAAT De „Deutsche Allgemeine Zeitung" be spreekt uitvoerig, klaarblijkelijk op grond van betrouwbare informaties, de positie plannen van het rijkskabinet. Begrijpelijk is liet aldus het blad - het bekend maken van het economisch pro gram der regeering door Rijkskanselier Von Papen op Zondag a.s. te Münster, door alle politieke partijen met de grootste belang stelling tegemoet gezien wordt. De spanning, waarmede men het resultaat der kabinetsbesprekingen tegemoet ziet, zal niet op een teleurstelling uitloopen. Het zal hier gaan om belangrijke diepgaande maat regelen en wel in grootere omlijsting dan tot nu toe verwacht werd. Dat de wisseling van de post van staats secretaris in het Rijksministerie voor Econo mische Aangelegenheden geen koersverande ring beteekent, zal blijken, bij de bekendma king van het economisch program, waaraan trouwens Dr. Trendelenburg nog tot aan het laatst toe heeft medegewerkt. Dat het machtsstreven van bepaalde vak- vereen igingsgroepen en de pogingen, van hier uit het kabinet te beïnvloeden, zullen voortduren, is niet moeilijk te onderkennen. Het is echter momenteel meer dan ooit uit gesloten, dat deze pogingen een wijziging in de lijn, waar langs het kabinet werkt, zul len kunnen bewerkstelligen. Ook de vrees, die er in vele kringen bestaat tegen de rol, die door generaal von Schleicher gespeeld wordt, is ongemotiveerd. Gemakke lijk kan b.v. vastgesteld worden, dat de on derhandelingen. welke door den rijksweer- minister zijn gevoerd met vertegenwoordi gers der Nationaal-Socialistische partij, voort durend geschied zijn in opdracht van den kanselier en van het rijkskabinet. Er is dan ook geen sprake van, als zouden overeen komsten tot stand zijn gekomen, welke in strijd zouden zijn met de huidige werkwijze .van het kabinet. Integendeel, de besprekingen zijn tot te leurstelling van de Nationaal-Socialisten in negatieven zin beëindigd, wat overigens ook geldt voor de tusschen de partijen plaats ge had hebbende parlementaire besprekingen, die weliswaar nog voortduren, doch waarvan algemeen verwacht wordt, dat zij zonder re sultaat zullen afloopen. Over de verdere ontwikkeling van den bin- nenlandschen politieken toestand inclusief de kwestie, of wellicht later deelname der Nationaal-Socialisten in het Rijkakabinet uit voerbaar is, zal men eerst na de ontbinding van den Rijksdag een duidelijker beeld krijgen. De ontbinding van den Rijksdag zal da delijk geschieden, in het geval dat er een meerderheid in den Rijksdag gevonden wordt voor opheffing van de noodverordeningen. Met ontbinding zal dus niet gewacht worden op dg stemming inzake een motie van-wan- trouwen. Met groote waarschijnlijkheid kan men de ontbinding van den Rijksdag dan ook verwachten op den derden of vierden le vensdag van het nieuwe parlement. ling om de tot 31 Augustus a.s. geldende verordening inzake den landvrede te ver lengen. Mocht het naderhand noodzakelijk blijken, dat die verordening weer in werking treedt, dan kan zij altijd weer worden uit gevaardigd. Von Trendelenburg's aftreding. De rijkspresident heeft den staatssecreta ris in het rijksministerie van economische aangelegenheden dr. Tendelenburg op zijn erzoek 'gepensionneerd en dr. Karl Schwarzkopf tot staatssecretaris in genoemd ministerie benoemd. vjf Nazi-excessen te Halle en München. Bij den intocht van een batterij van hét vierde regiment artillerie in Halle waren naast tienduizenden toeschouwera ook vele geüniformeerde nationaal-socialisten aanwezig, die herhaalde malen voor den troep een optocht trachtten te vormen. Toen de politie ingreep, kwam het tus schen haar en de nationaal-socialisten tot botsingen. Bij den „Steintor" werden de politieman nen njet gejoel ontvangen en aangevallen, zoodat zij van dop gummistok gebruik moesten maken. Een sterke politiemacht drong de menigte in de zijstraten. Een groot aantal personen werd gearres teerd. In den nacht op Donderdag werden de vensterruiten van de bureaux der „Munohe- neir ne-ueste Nachrichten" te München door steenworpen van uit een personenauto ver brijzeld. De auto staat ingeschreven op naam van den nationaal-socialistischen landdagafge vaardigde Wagner. Naar de daders werd, naar de politie- ddrectie mededeelt, een onderzoek ingesteld dat leidde tot arrestatie van den referenda ris en propagandaleider van de gouw Mün chen der N.S.D.A.P., Otto Niepold, die zich voor de daad verantwoordelijk verklaarde. De Communistische Rijiksdagfractie heeft het bureau van den Rijksdag medegedeeld, dat het Communistische rijksdaglid Klara Zetkin de openingszitting van den nieuwen Rijksdag als oudste lid zal voorzitten. De Communistische Rijksdagfractie heeft ivoor den nieuwen, Rijksdag meer dan 50 voorstellen ingediend. De fractie heeft o.m. een motie van wantrouwen ingediend tegen dé rijksregeering, twee moties van wantrou wen tegen den Rijksminister van Binnen- landsche Zaken von Gayl en tegen den Rijks weerminister von Schleicher, een voorstel tot Onmiddellijk aftreden van de „met militair geweld aangestelde Rijkscommissaris voor Pruisen", voorts is ingediend een voorstel inzake het niet uitvoeren, van het nieuwe sohuldenverdrag van Lausanne, een voorstel tot uittreding uit den Volkenbond, tenslotte een menigte economische en sociaal-politieke voorstellen, die in den kern opheffing der noodverordeningen beteekenen. Een com munistisch initiatief-wetsontwerp eischt den zeven-urigen arbeidsdag of een 40-urige werk week. Tenslotte wordt amnestie voor alle proletarische politieke gevangenen; geëischt Von Papen ontvangt de Industrie. Gisternamiddag ontving de rijkskanselier eenige leidende figuren der groot-industrie, o.m. Krupp, von Bohlen und Halbach, hèimraad Bosch en von Siemens. t_'- Kerrl MI Braoht De plaatsvervangende Pruisische rijkscom missaris Dr. Bracht, had een onderhoud met den president van den Pruisischen landdag Kerrl, over de vraag, hoe de commissaris zich zal stellen tegenover de Pruisische regee ring en in het bijzonder over de vraag van de verantwoordelijkheid van die regeering te genover den landdag, Dr. Braoht zette uitvoerig uiteen, dat de huidige Pruisische regeering zich tegenover dén landdag niet verantwoordelijk en zich aan diens besluiten piet gebonden acht, daar zij haar opdracht van den rijkspresident heeft gekregen. Kerrl heeft zich nopens deze .verklaring zijn houding voorbehouden. v Natlonaal-Soclallstisch blad verboden De eerste president van de provincie Hes- sen-Nassau heeft het te Kassei verschijnende Nationaal Soocialistische blad de ,,Hessische Volkswacht" tot en met 30 Augustus verbo- De Politiepresident van Berlijn heeft het Communistisch dagblad de „Rote Fahne" op grond va,n de noodverordening inzake poli tieke excessen, voor den tijd van 26 Augustus tot en met 2 September verboden. Het verbod geschiedde in verband met een artikel in het blad, waarin in verband met het vonnis van de Speciale Rechtbank te Ber lijn, de organen van den Staat met opzet verachtelijk worden gemaakt. Geen verlenging van den Godsvrede. t Naar verluidt, ligt het niiet in feTe bedoe- SANJURJO'S VONNIS TER DOOD VEROORDEELD De straf veranderd in levenslang e monarchistische generaal Sanjurjo, die den mislukten opstand in Se vil la heeft ge leid, is ter dood veroordeeld, doch op aan beveling van het kabinet heeft president Zamora dat vonnis veranderd in levens lange gevangenisstraf. De zoon van Sanjurjo is vrijgesproken. Generaal Hurranz kreeg levenslang. Moeilijke beslissing. Uit Madrid wordt nog geseind.! Naar het schijnt is het voor de regeering niet gemakkelijk geweest tot het besluit te komen begenadiging aan te bevelen. Op oen zonder resultaat verloopen ministerraad van gistermorgen volgde allereerst een bespre king met den president der republiek, waar bij men evenmin tot een besluit kwam. Des duurde en die ten slotte de beslissing bracht De regeering had daarbij vele zaken te overwegen, o.a., dat bij de begenadiging van den militairen leider van den opstand ook de leiders van den opstand té Madrid niet konden worden geëxecuteerd. In Madrid is echter veel bloed gevloeid, .dat in ieder geval bijzondere maatregelen eischt Het proces tegen de opstandelingen zal .i het begin van de volgende week plaats vinden. Er zijn verschillende doodvonnissen te wachten. Naar het schijnt lieeft het feit, dat slechts zeer weinig verzoeken om gratie voor Sanjurjo zijn ingediend ook indruk op de regeering gemaakt. Onder de afge vaardigden waren er velen, die onder alle omstandigheden Sanjurjo wilden zien ge ëxecuteerd. Dit waren ï.u de eerste plaats afgevaardigden van de uiterst linksche zijde. Maar ook de geheele radicaal-socia listische fractie had voor de doodstraf ge stemd. In verband met dit alles spreekt men dan ook reeds van de mogelijkheid van een regeeringscrisis, voor het geval n.l., dat de beide radicaal socialistische ministers mochten aftreden. Ook de geruchten over een onmiddellijk voor de deur staande omwenteling blijvj.i hardnekkig de ronde doen. Erkenning en opneming in den Volkenbond De Japansche Minister van Buitenland- sche Zaken Graaf Oesjida heeft in de bui tengewone zitting van het Japansche par lement zijn met spanning tegemoet geziene rede gehouden over de Japansche politieik in Mandsjoerije. Hij kondigde aan, dat de Japansche regee- ring ertoe zal overgaan Mandsjoerije te erkennen als nieuwen Mandsjoerijschen staat, en dat Japan zal voorstellen dat Mandsjoerije als lid tot den Volkenbond wordt toegelaten. Oesjida sprak als zojn meening uit, dat de officieele erkenning van Mandsjoerije het eenige middel was om de toestanden in het Verre Oosten te stabili- seeren en den vrede te handhaven. Japan is niet bereid mede te doen aan een nood oplossing zooals men klaarblijkelijk in som mige kringen wenscht, door de suvereiniteit over Mandsjoerije aan China op te dragen. Het optreden van Japan in Mandsjoerije is noch in strijd mot het Kellogg-Pact, noch in strijd met de negen mogendheden-over- eenkomst. De definitieve oplossing moet ten slotte in het belang zijn van het Mandsjoe- rijsche volk zelf, terwijl de rechten van Japan gegarandeerd moeten worden en een weder opleving van de vijandige beweging tegenover vreemdelingen moet worden voorkomen. AANSLAG OP JAPANS HOOGEN COMMISSARIS IN MANDSJOERIJE VERIJDELD Volgens berichten in de bladen te Tokio is op den Japanschen gevolmachtigden, generaal Moeto in Korea ©en aanslag 'be raamd. De daders waren voornemens den trein, waarin de generaal nedsde tot ont sporing te brengen. De Japansche politie ontdekte echter te rechter tijd den aanslag. Twaalf personen zijn gearresteerd. In ver band hiermede zijn de beschermingsmaat regelen voor deni trein van generaal Moeto versterkt. Twee vliegtuigen begeleiden den trein; behalve de baanwacht bevindt zich in den trein van den generaal een lijfwacht in Japansche gardesoldaten. Generaal Moeto 'is Woensdag in Seyoel aangekomen en heeft zich nog denzelfden laar Moekden hegeven, waar hij Don derdag werd verwacht. Bij het opstellen van de candidatenlijsten vo/fr de a.s. Zweedsche rijksdagverkiezingen is het in de soc.dem. partij tot ernstige on- eenigheden gekomen. Men verwacht een splitsing in de partij. Verschillende leiden de persoonlijkheden zijn uit de partij ge treden, Op 59-jarigen leeftijd is te Berlijn na kortstondige ziekte plotseling overleden de leider van den Christelijk Socialen Volks- dienst Dr. Reinhard Mumm. Tot de jongste verkiezingen was hij lid van den Rijksdag. ECONOMISCHE CONFERENTIE IN AMERIKA Verschillende economische vereenigingen in de Ver. Staten hebben tegen October een conferentie bijeengeroepen ter bespoediging Van het herstel van het economische leven. Op deze conferentie zal o.a. beraad worden over de invoering van den zes- urigen werkdag en van een arbeidsweek van 5 dagen. Ook over de opheffing het alcoholverbod zal beraadslaagd worden. EEN DREIGEND CONFLICT IN LANCASHIRE Lit Manchester wordt gemeld: De hoop, dat het reusachtige conflict in de katoen industrie in Lancashire vermeden zal kun nen worden, is toegenomen door het eerste resultaat, dat de waarnemende lord mayor 'an Manchester, de wethouder Titt, heeft kunnen bereiken, in de Dinsdag gehouden bespreking met werkgevers en werknemers, die op zijn initiatief tot stand is gekomen. Beide partijen hebben tijdens de eerste bespreking erin toegestemd, wethouder Titt te aanvaarden als onafhankelijk en traal voorzitter en zullen de besprekingen voortzetten. Naar verluidt, zou de bemiddelaar reeds bereikt hebben, dat de vertegenwoordigers dier wevers hun eisch voor weder te werk stelling van arbeiders, die door het invoe ren van het systeem van meer weefgetou wen per week zonder werk zijn gekomen, hebben opgegeven. Toen voorbijgangers te Barcelona op een der boulevards een auto zagen staan met het koninklijk wapen der Bourbons, protes teerden zij hiertegen met kracht. Om de samenscholende menigte uiteen te drijven, moest de politie den chauffeur ver zoeken, de auto naar de garage terug te brengen, daar de eigenaar niet meer terug kwam. Men vernam later, dat de eigenaar van de auto de Oostenrijksche aartshertog Karei van Habsburg Bourbon is, die gearresteerd en in de gevangenis geworpen is. De aartshertog woont sinds lang te Bar- celona. DE BOERENSTAKING IN IOWA EN OKLAHOMA Politie met handgranaten en traangas. De staking der boeren in de midden-Wes telijke staten duurt nog steeds voort en nog steeds brengen zij hun producten niet aan de markt, teheinde te trachten de prijzen te beïnvloeden. De laatste dagen zijn weer ernstige denten ontstaan met boeren, die trachtten hun goederen toch aan de markt te bren gen. In verschillende plaatsen van Okla homa en Iowa moest de politie tegen de sta kende boeren met handgranaten en traan gas optreden. De staking breidt zich thans ook uit Nebraska, Wisconsin, Indiana en Minesota. AARDBEVING OP DE PHILIPPIJNEN Duizenden bewoners dakloos Uit Manilla wordt gemeld, dat het noor delijke I hilippijnen-eiland Luzon door hevige iiardbewi.g is geteisterd. Vooral de aan de westkust gelegen haven stad San Fernando werd zwaar getroffen. Honderden huizen zijn ingestort zenden bewoners zijn dakloos. De schokken waren zoo sterk, dat de naal den der seismografen afbraken. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. DE NOORSCHE OCEAAN-VLIEGERS NEERGESTORT Uit New-York wordt gemeld: De Noorsche oceaanvliegers zijn op 'een wonderbare wijze aan den dood ontsnapt, toen zij gisteren met hun vliegtuig neer stortten. Om aan een hevigen regenval te ont komen stegen zij tot een hoogte van 5000 voet, waair zij in een sneeuwstorm geraakten De motor weigerde en het vliegtuig stortte met den neus in het water van de Placen- tiabaai op zestig mijlen van Harbour Grace. Vissch ers pikten de vliegers op. ERNSTIG MIJNONGELUK Gewond door lucht Op de mijn „Matthias Stinnes" te Glad- beek barstte een der grootste luchtdruklei dingen, waardoor de tot zes atmosfeer mongeperste lucht in de schacht geleid wordt, uit elkaar. Door den luchtdruk werden een aantal mijnwerkers, die met de vulling bezig waren en verscheiden mijnwerkers, die juist aan kwamen, gewond. In twee gevallen waren zoo ernstig, dat onmiddellijk vervoer het ziekenhuis noodzakelijk DE KAPITEIN VAN DE „NIOBE" Ten Westen van het FehmarnBelt-licht schip is door de torpedoboot „Wo.lf" het lijk van den bij de Niobe-ramp omgekomen lui tenant-kapitein Siegfried Engel uit Konings bergen FRANSCHE TROEPENAFDEELING IN MAURETANIE DOOR INBOORLINGEN IN DE PAN GEHAKT Uit St. Louis in Senegal wordt gemeld, dat een Fransche troepenafdeeling in het Noorden van Mauretanië door een oorlogs zuchtige inboorlingenstam is overvallen en volkomen in de pan gehakt. De inboorlin gen, die men als volkomen onderworpen had beschouwd, zijn plotseling in verzet ge komen en overvielen de Fransche patrouil le nabij Nuakchott. Twee Fransche officie ren, drie Europeesche sergeants en 17 Sene- galeesche jagers, werden gedood. ONRECHTMATIGE STEUN In een rechtszaak te Herne werd vastge steld, dat de dienst voor het maatschappe lijk hulpbetoon ten gevolge van onrecht matig verkregen ondersteuningen voor ruim 30.000 mark benadeeld is. Voor het geheele Duitsche rijk raamt men, dat ongeveer 20.000000 mark aan onrechtmatige onder steuningen uitbetaald is. GUSTAV ADQLFJAAR TE NEURENBERG Sedert gistermorgen wordt Neurenberg geheel beheorscht door hot Gustav Adolf- jaar. Na de herinneringsbijeenkomsten in Neurenberg, Fuerth en Zirndorf werd in de groote raadhuiszaal, waarin in 1649 het feestmaal ter eere van den vrede, die het eigenlijke einde aan den 30-jarigcn oorlog maakte, werd gehouden, de hoofdplechtig heid gehouden ter herinnering aan de red ding van Neurenberg door Gustav Adolf uit handen van de Keizerlijken in den 30- jarigen oorlog. i GROOT TRAMONGELUK IN WALES. Een doode en twintig gewonden. Te Llandudno is een tram, die van den Great Orne kwam, uit de rails gevlogen door een muurtje geschoten, waarbij passagiers er her en der uitgeslingerd w den. Toen de tram uit de rails was gevlogen en zij op de steile helling haar tocht niet meer tot staan kon brengen, nam de be stuurder een meisje, dat hij hem op het voor balkon stond, in zijn armen en sprong van den wagen. Hij had echter den verkeerden kant, dien van het muurtje, gekozen werd doodgedrukt. Het meisje werd zoo erg gewond dat men voor haar leven vreest. Verscheidene passagiers raakten eveneens bekneld en liepen zware verwondingen op. De politie hield dadelijk alle voorbijkomende auto's aan om de gewonden naar de zieken huizen te brengen, dat waren er een twin tigtal. Het ongeluk gebeurde j-uist in een bocht van den weg; was het iets verder ge beurd, dan zou de wagen tweehonderd meter diep gevalen zijn en waren de gevolgen nog veel erger geweest. WERKLOOZENDEMONSTRATIE IN PHILADELPHIA Te Philadelphia heeft politie te voet en te paard met behulp van den gummistok 1500 werkloozen uiteengejaagd, die nabij het stadhuis een demonstratie hielden. Verschei dene personen werden gewond, waaronder vrouwen. De leiders der demonstratie wor den in arrest gesteld. TELEGRAMMEN DE OPSTAND IN BRAZILIË RIO DE JANEIRO, 26 Aug. De Braziliaan- sche Regeering deelt mede, dat de opstan delingen van Sao Paulo de door de Regee ring gedane vredesvoorstellen hebben ver worpen. De vredesvoorstellen hadden be trekking op een algemeen doel, n,l. het overgeven van de wapenen en het aan vaarden van een voorloopige grondwet, tot dat een constituante zou zijn bijeengeroe pen. Na verwerping van deze voorstellen deelde de waarnemende Minister van Marine mede, dat de Regeering nieuwe voorwaarden zal uitwerken, aangezien zij van meening is, dat aan den broederstrijd een einde moet komen. Volgens een bericht van het Braziliaansch Departement van Marine hebben de solda ten van het garnizoen van het Obidonfort tn het Amazone-gebied gevuurd. De Regee- ringsgetrouwe Marinetroepen werden dwongen stroomopwaarts te vluchten. BARNEY BARUCH TE LONDEN LONDEN, 26 Aug. De Amerikaansche fi nancier Barney Baruch is voor een kort oponthoud te Londen aangekomen. Ter eere van hem hood Winston Churchill hem in Claridgehotel een diner aan, waaraar van Engelsche vooraanstaande politici en financiers deelnamen. O.a. Lord Reading en Lionell Rothschild. De „Evening Standard" is van meening, dat dit diner ongetwijfeld groote beteekenis moet hebben. Het blad herinnert eraan, dat het initiatief tot een internationale conferentie over het valuta- en prijsvraagstuk in het Engelsche Lager huis voor het eerst door Churchill is geno men. Men mag aannemen dat de a.s. eco nomische wereldconferentie het voornaam ste onderwerp .van de tafelgesprekken is geweest. TYPHOON OVER FORMOSA LONDEN, 26 Aug. Het Noordelijk deel van het eiland Formosa is door een hevigen typhoon geteisterd, waardoor groote over stroomingon zijn ontstaan. Voor zoover tot nog toe bekend is, zijn 12 menschen ver dronken. Het grootste gedeelte van de oogst is geheel vernield. De steden Taiho- koe, en Keeloen staan onder water. Vier schepen die op weg waren jaaar Keeloen worden vermist. Tengevolge van onderspoe ling van een spoordijk ontspoorde een trein. EXAMENS RADIO TELEGRAFIST Op 5 September a.s., alsmede op 20 No- ber je al voor het verkrUgen van het bewUs geschiktheid als radlotelegraflst een onderzoek aanvangen naar de bekwaamheid overeenko stig de eischon. omschreven In art 61 van Regeling Toezicht Luchtvaart. Op beido dal de regeling bedoelde a temtier a.s. en voorzoover betreft hen, die het examen op 20 November w'enschen de nemen, uiterlijk 16 Nov. aa bij den dire van den luchtvaartdienst, Heerengracht Den Haas te zijn ontvangen. EXAMENS MODEVAKSCHOOL DEN HAAG. 1ste Ned. Modevakschool. Gesl. voor: Onderwijzeres moderne slerlcunat m J. C. Koorevaar te Hardlnxveld. E. J. Carl Den Haag en H. Horstman te Almelo. Leerares coupeuse: de dames T. G. van Vc te NUeholtpa A. Bangma te Lemmer, G. v Roekei te Driebergen, M. H. H. v. Hartevelt Lelden, M. H. Steur te Burgh (Z A. ten Berge Jelft. Coupeuse: W. J. M. Griffioen te Utrecht, L. v. d. Wee te Kaatsheuvel, R. Eibers te Kaa heuvel. C. Trumple te Den Haag N. Smit Benschop; A. M. Breur! oord: S. van Tooi te Dlnteloord; J. Dinitel- Dlnteloord, J. van Eist r. Vulpen te De Bilt; E. van -nlhuls, .^.arberg: Noderhorst mm; J. Traay d. PUI te Ntl C. Bo gen; G. J. Knossenbe: Hunefeld te Rotterdam; A. Junge W. van Ruler te Voorschoten, me- H. A. A. C. Rob Alphen a. d. Rijn; M. ik; A. W, Coatfnsen te De Bildt; A. T. .1 te Bilthoven; M. Wlllernsteyn te Dordrecht; W. P. Bouwman te Berkenwoude; A. Verwaai te Berken wonde; W. J. Jeursen te Loosduinen; A. Veldhuizen te LMden; H. O. Roest J.o Zoeterwoude; M. Poot te Rotterdam; M. E. Gooslinga te Rotterdam A. Schop, te Rot- W. T. Hardt te Delft; G. do Cuyper J. de Kwaasteniet te Hulgsloterdijk all te Meersel-Dreef; J. C. den Hertog I. E. den Hertog—Krets te Ben. Knüpo; P. v. d. Eük te Gouda; te Kamerlk, mevr. i Kamerlk; G. Dai Schoolnicuws- EXAMENS STAATSEX. TOELATING UNIVERSITEIT AMERSFOORT, 2224 Aug. Gesl. voor jïipl. A mej. H. Nleboer, en de heeren: A i A. Toxopeus. Afgew. 6 cand. Gesl. voor dipl. B: de heeren: S. ann. H. Th. W. A. Dlederike. P. A. Lefeber J C. Meyer en I. de Tombe. Afgew. 7 cand. Het amen wordt voortgezet met 4 cand. Van de vorige groep slaagde nog voor dlpl, B de heer J. A, Mulder. EXAMENS HANDTEEKENEN DEN HAAG, 25 Aug. Akte Ma. Gesl. de hee- n: H. J. \de Leeuw, Tilburg; F. H. Lleuwen. nsterdam; J. Minderaa, Buasum; D, Nap Am sterdam; S. Ie Poole, Amersfoort, EXAMENS-HOOFDAKTE ARNHEM, 25 Aug. Geëx. 7, gesL X cand., nl. ïhof, Zutphen. c. 8 gesl. 2 cand., t- Groenlo; Ch. W Ingenbleek, Sande, R. Vitek, beiden Tilburg; M. M. J. Veld- ïlzen, Maashut; M. G. Weetlnk Breda. DEN HAAG. Geëx. 7, gesl. 3 cand., nl. de hee- in: J. Verhoeven. H. A. Samson, beiden Lei- in; en mej. C. A. J. Hommels. Den Haag. HAARLEM. Geëx. 7, teruggetr. 1, geel. 4 cand nl. de heeren: B. Tol N. van der Lijn. beiden Lsterdam; G. van Stijn, Bovenkerk; J. Ruiter ROTTERDAM I. Geëx 7. geel. 3 cand., nl. de Th. M. Boekesteün J. Schouten en de Casteleön, allen Rotterdam. ROTTERDAM I. Geëx. 7, gesl. 4 cand.. nl. H. van den Donker, Hlllegersberg; en de en: F. M. Mastenbroek, Rotterdam; T. W. Ketel, Gouda; P. van Zonneveld, Waddinx- 1. gesl. 4 cand. nl. H. M. Akte Wiskunde Haag, Fluweelen Burgwal 22, op 27, 30 en 31 Aug. en 2 en 3 September a.s. van 912 en half 2—4 uur. EXAMENS-HANDEN ARBEID DEVENTER 25 Aug. Akte L.O. Geëx. 11. gesl. 6 cand.. nl. mej. A. Veldhuizen van Zan ten, Achterveld; en do heeren: P. R, Fllervoet. Nijmegen; A. J. NJJland. Brummen; B. F. A. Breukers, Nijmegen; C. 8. Uyterwala, Zutphen. *"a examens alhier zUn geëindigd. DEN HAAG. Geëx. 14. gesl. 9 cand., nl. de nes: M. S. Schlffer Hulst; H. J. Leckle, W. Tierates, belden den Haag; P. C. Teunissen J. den Ouden, belden Rotterdam: M. J. van Kempen. Capelle a. d. IJssel; P. J. de Jong. Krimpen; S. van Dijk, Dordrecht; en de heer Hlïleman, Alkmaar; G. J. Prins, EXAMENS-LANDBOUWKUNDE WAGBNÏNGEN, 25 Aug. Akte L. O. Opgeroe- iet opgekomen 1, teruggetr. 3. geëx. cand., nl. de heeren: J. Scheringa, Ze- (Gr.); F. Slnel, Oyen bij Oss; J. J. enbosch. Reek. "t zijn nog gesl. de heeren: Hooge- Lelden ten t Dlplo ntebeen te Leidei V. N. C. Weiter A: de dames A. i wijk; C. Hooft te Den Haa A. Ruygrok te Noordwijk A. M. v. d Puttershoelc; J. van Galen te Den nes leerden volgens de methoden E. N. WILLEM BEUKELSZ VAN BIERVLIET EEN ZEEUWSCHE UITVINDER? De in uw blad van Woensdag 17 Augus- tug 1932 voorkomende beschouwingen over Willem Beukelszoon geven mij aanleiding tot de volgende opmerkingen. De geachte schrijver gaat Hi.i hij zijn be handeling van het geval uit van een begrips verwarring. Begonnen wordt met te zeggen dat in de jaartallenboekjes geleerd werd (en voor zoover ik weet nog geleerd wordt) dat Willem Beukelszoon van Biervliet het haringkaken heeft uitgevonden. Tooh moet men. zoo vervolgt de schrijver, zeer voor zichtig zijn, met maar dadelijk een uitvin ding toe te kennen. Hij citeert dan daarbii het Liber floridus Lamibert waarin gezegd wordt: „Haring een kleine visch zeer ge schikt voor het inzouten door welke be werking zij langen tijd kan worden be waard". Hieruit blijkt, aldus de schrijver, zeer duidelijk, dat men op Europa's west kust reeds in de eerste helft der 12e eeuw ter haringvangst uitvoer en de gevangen visch inzoutte. Verder wordt nog gehaald het Reglement van tol en naviga tie op het Zwin, dat bewaard wordt in het archief der stad Sluis. Dit wordt genoemd een „waarlijk onomstootelijk bewijs, dat reeds lang voor Beukelsaoons uitvinding de haring werd ingezouten. De geachte schrijver begint met het te hebben over het „kaken" om vervolgens zijn geheele opstel door te spreken over „inzouten" dan wel inzouten met kaken to vereenzelvigen. Dat haring reeds vóór Wil lem Beukelszoon werd ingezouten, is naar mijn weten nooit betwist geworden en be hoeft dus niet bewezen te worden. En zelfs al zou het betwist zijn geworden, met onze zaak toch niet veel van doen hebben. Bij ons loopt het niet over inzouten maar over kaken. Want „zouten" en „kaken" zijn tavee .verschillende begrip pen. Willem Beukelszoon heeft niet het zouten uitgevonden maar het f.\ken, niet het in de ton wegpakken, maar de methode om met een mesje, nog steeds in alle visscherij- plaatsen het kaakmesje genoemd; de inge wanden (de geilen, het gelletje) gedeelte lijk te verwijderen, waaruoor hot zout beter op de visch kan inwerken. De handeling van het kaken wordt verricht door kakers of kaaksters (in Schotland bijv.). Haring die niet gekaakt is heet ongekaakte f steurhar ring. Onder steuren wordt erstaan het zou ten van haring, die niet vooraf gekaakt is. Ook steurharing wordt in vaten aangevoert Dat kaken en zouten en wegpakken niet hetzelfde is kan blijken uit het feit, dat al leen van gekaakte haring gesproken wordt en het woord kaken in de beteekenis van zouten of wegpakken bij andere artikelen niet gebruikt wordt en narr ik meen ook nooit gebruikt werd. Nu kan niét ontkend worden, dat er aan leiding bestaat tot de begripsverwarring waarvan sprake is. K[et woord „kaak" heeft oorspronkelijk ook "de beteekenis, vat, ton gehad, (vergelijk hqt Fransche „caque" harington en caquer in tonnen pakken). Wanneer men thans nog spreekt van „aan de kaak stellen" dan denkt wel bijna nie mand er meer aan, dat vroeger de gestrafte op een kaak-ton te pronk gezet werd. De gevolgtrekking kaken in tonnen pakken, in tonnen wegzouten. ligt dus voor de hand vooral wanneer men in Van Dale's Groot Woordenboek der Nederl. taal vindt: kaken gevangen haring inzouten, nadat men hun eerst de kieuwen heeft uitgesneden. Toch mag betwijfeld worden of deze gevolg trekking juist is. Immers steeds is aan kaken de beteekenis gehecht van de gei len ontdoen. Bij kaken hebben wij te den ken aan de kaken, kieuwen, koonen van den haring. Zooals dan ook de uitdrukking „haring koonen" voorkwam. Dat het kaken een nieuwe methode van behandelen van den haring was, kan ook blijken uit hetgeen ter zake te vinden is in de Stads rekening van Blankenbergho Anno 1407, waar gesproken wordt van het „Makene van IV harincton/nen. voor t were der nieuwe maniere van soutene of kaeckene den ha- rinc". Deze nieuwe methode, die wel alle door tot op heden dezelfde geble ven is, was den de behandeling van den haring waarhij deze v.an een gedeelte der ingewanden \vr d en nog wordt ontdaan. Op een andere plaats (bijv. v. Vaernewijk) is da»- eok s'prake van „Caeckmeskens, daar Weerbericht. Pijltje geeft den vorlgen stand i Hoogste stand te Breslau en Sarna 770.3. Laagste stand te Vesmanör 758.2. Stand vanmorgen halftwaalf 764.5. WEERVERW ACHTING (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke' wind, meest licht tot half bewolkt, droog, warm weer, behoudens kans op weer, vooral in het Zuiden. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst. te De Bilt) Van IJsland nadert een barometerdaldng en de hoogo drukking ontwikkelde zich vooral over Scandinavië cn Duitschland, zoo dat de wind naar Zuid-Oost loopt. Verdere stijging van temperatuur is dus te wachten, r in verhand met lichte stijging van den barometer in het Zuid-Westen neemt de kans op onweer toe. Frankrijk had reeds tselijk onweer van de Pyreneeën tot Parijs. Overigens viel er regen van beteeke nis alleen in Noord-Noorwegen. In Scandi navië daalde de temperatuur aanmerkelijk. Elders is zij stijgende en in Frankrijk kwa- reeds temperaturen boven 30 gr. C. voor. Geheel Duitschland meldde onbewolkt bijna windstil weer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 21.4 C. 27 AUGUSTUS Zonsopgang 5.04 u.; Zonsondergang 6.59 u.1 de - u.; Maansonderg. 5.22 u, geb kuir Ten lijk mat VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN ïer' tbe>sl Zomertijd} j Van 's avonds 8.29 u. tot 's morgens 5.35 u, heer WATERSTANDEN RIVIEREN JS, Heden Vorig vrÖ Canp i i i i 2.10 2.16: Ema 1.06 1.06. 11"t Coblenz 2.04 2.09 co™ Trier 0.02 0.08,' béb Heden Vorig WalBhut j i 2.87 2.92 Basel 0.89 0.94 Hnnlngen 1.60 1.67 Rheinweiler -0.92 -0.91 Kehl 2.96 0.99 Maxan 4.48 4.52 Wiedesbelm 0.— 0.— Mannheim 3.28 3.31 Lobr t i 1.07 1.01 Mainz f 0.90 1.01 n i 1.91 1.96 Rahrort Wesel i t Emmerik Dasseldorf Maastricht 1.85 den 0.46 0.52 nini s! 1.26 1.31 1.78 l.f 10.86 10.68 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 27 Augustus (Oude Amsterdamsche ttJd) 6.43 19.28 Hellevoetsl.11.13 23.47 Willemstad 12.11 Brouwersh. 10.25 22.59 Zierikzee 10.45 23.22 Wemeldinge ll.il 28.45 Vllsslngen 9.39 22.15 Terneuzen 10.10 22.42 Hans weert 10.38 23.12 Delfzijl Terschelling 8.59 16.44 Harlingen 4.29 17.21 Helder lo 12.53 Idem 2e IJ muiden, 11.24—.— H. v. Holland 10.42 Üchevenlngen 10.62 28.25 Rotterdam 12.30 men den harinc mede caeckt". In het Gr. Placaatiboek 1,697 Anno 1580 staat te lezen: „Soo wie hem metten Stierman tot eenich werek verhuyrende is, het zij tot leggen, kaecken, Kuypen, Timmeren, enz. In het zelfde 1,722 Anno 1585: Niemant en sal hem vervorderen van nu voortaan eenigen Ha- ringh te kaken, ende in Tonnen te souten, dan die van dien eersten July, totten lesten December incluis daer aen volgende, zal zijn gevangen. Hierbij blijkt al heel duide- lijk, dat men wel reeds altijd aan kaken een aparte beteekenis toekende, anders zou hier niet gesproken worden van „leggen" en „i: Tonnen te souten". Cats zegt ergens: „Al quaeim ick rechts van 't kaken Beha- ringt en bebloet Ick vloogh U con dien hals.. De jonge zeeman, die hier spreekt zal van het enkele inzouten wel niet „bebloet" zijn geworden, maar van het „kaken met het mesje! Cats zegt voorts: „Beukels heeft voor eerst den haring leeren kaken" en daarbij zullen wij het, zoolang het tegendeel niet wordt bèwezen, maar houden. Met een variant op hetgeen geachte schrijver van 17 Aug. j.l. zegt zou ik willen aanraden: Laten wij er niet zoo gauw toe overgaan aan een uitvin der den krans te ontnemen. Op wat mij hij zonder opviel, de opvatting, dat kaken en zouten synoniemen zouden zijn, waardoor zijn betoog op losse schroeven kwam te staan, meende ik de aandacht te mogen ves tigen. Naar mijn meening mogen wij nog altijd blijven zeggenWillem Beukelszoon eelt 't haringkaken uitgevonden. Ook het boek van A. Hoogendijk Jzn. „de Grootvisscherij op de Noordzee", dat ik den geachten schrijver om zijn wetenswaardig heden zeer ter lezing aanbeveel, blijft daar bij en geeft dan de volgende vakkundige beschrijving van het kaken, waarmee ik misschien menigen leek op dit gebied een dienst doe en waarmee ik besluit. Hoogendijk zegt: „Beukelszoon blijft voor ons de man, die het kakingsproces heeft uitgevonden. Het bestaat hierin, dat een ge deelte van de ingewanden van den haring er wordt uitgenomen. Het kaakmesje wordt daartoe in de rechterhand genomen, steu nende met het heft op een leertje, ten einde het inschieten te voorkomen. De haring wordt met den buik naar boven in de lin kerhand gehouden. Terwijl nu het kaak mesje vlak onder de kaken aan den linker kant wordt gestoken, dwingt de kaker met den duim van de linkerhand den kop naar links en wordt nu de gal of het gelletje met bijbahooren met een draaiende beweging vrij gemaakt en uitgelicht". Vlaardingen. L. T. VAN BREE. (Het artikel van onzen medewerker Wes- ls over Willem Beukelsz was oorzaak, dat vele lezers do pen opnamen om een andere meening te bepleiten. Uit de vele stukken kiezen wij dat van den heer Van Bree, dat de gevoelens der bezwaarden 't duidelijkst vertolkt. Red)

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2