JHruaar £Vihsrt)r (ümunuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- 6che zending »>4-50 Bij dageujksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3746 VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 XDVZBTEN.(EN Van I lot 5 regelsf 1.1H Elke regel meer0.22VÏ Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels m 230 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang til nummor tsslaat uit TWEF h"j,p EERSTE BLAD DE VERGADERING VAN HET C. N. V. De tweedaagsche bespreking, welke het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft ge wijd aan het Rapport-Weiter, mag buiten gewoon leerzaam worden genoemd. Natuurlijk klonken op deze vergadering, waar zooveel direct belanghebbenden wezig waren, van elkaar afwijkende stem men. Ook werd door sommigen het strikto eigen voordeel heel sterk op den voorgrond geplaatst. Dit is echter een eigenschap van zoo goed als elke bijeenkomst in onze dagen, waartoe in-den-druk-verkeerenden worden opgeroepen. Niemand kan zeggen, in het algemeen dan gesproken, dat het egoïsme hier sterker aan bod was, dan bijvoorbeeld op een meeting van boeren en tuinders; een vergadering van schippers of molenaars; dan wel een samen komst van fabrikanten of handelaren. Dit is al vast een voorname zaak. Ver wijten, dat dit congres der christelijke ar beiders gespeend was aan saamhoorigheids- gevoel ten opzichte van het nationaal volks welzijn, kunnen gerust in de mond of in de pen blijven. De Christelijke vakbeweging heeft, is toch wel mede te danken aan de voor bereiding door haar leiding, in deze lijke tijden getoond haar door de beginselen voorgeschreven weg te kunnen kiezen in volle zelfstandigheid. Gedreven tot deze daad, zouden wij zoo zeggen, omdat zij zich haar verantwoordelijkheid voor God en menschen ten volle bewust is. De Christelijke vakbeweging, gelijk die in ons lap<i vruchtbaar tiert te midden van ons Protestantsch-Christelijk volksdeel ofschoon'zij recht heeft op nog veèl meer partijgangers draagt wèl een eigen stempet De moderne vakbeweging gaat geheel op in den klassenstrijd err kent 'slefchts zijdige belangenbehartiging. De roomsch-katholieke zoekt gewis naar hoogere beginselen, maar de zelftucht ont breekt naar ons oordeel wel eens in haar uitingen en opvattingen. De wetenschap, dat aan het eind van den weg een clerus staat, moet dan wel eens tot geruststelling dienen. De Christelijke vakbeweging weet met haar consciëntie regelrecht te staan voor God Almachtig en de consequentie hiervan aanvaardt zij ten volle. Nu doet het er niet toe, dat in de resolutie meeningen naar voren zijn gekomen, die onze lezers of ook wij niet precies deelen. Denken twee menschen, die studie ge maakt hebben van het rapport-Wel ter in alles gelijk? Het voornaamste is, dat hier een stuk der arbeidersbeweging, hetwelk zich Christelijk durft noemen, de waarheid onder de oogen durft zien; maatregel om het volksbestaan te schragen, durft te nemen; en zich één gevoelt met de gan- sche natie in deze tijden van economische, maar ook van geestelijke verwording. Christelijk-Nationaal in den vollen zinl Uit de Pers. IS ZAALBERG LID VAN DE S.D.A.P.? Uit het „Handelsblad": Waar wij hier en daar den heer Zaal berg wel eens een socialist hadden hoo- ren noemen, vroegen wij hem gedurende het onderhoud, dat we met hem mochten hebben, tot welke partij hij nu wel be hoorde. Het antwoord was kort en krachtig: tot niet een. „En men moet ook niet probeeren mij in een of ander politiek vakje in te deelen, al was het alleen maar omdat ik het zoo droevig vind te moeten constateeren welk een tegenstelling er gemeenlijk valt waar te nemen tusschen papieren programpun ten en de manier waarop de politieke lei ders in de practijk daarmee omspringen. Kiezersvangst speelt een veel te groote rol en doet schade aan wat ik zou willen noemen den eerlijken strijd voor werke lijke idealen. Als ik b.v. eens terugdenk aan wat er eertijds in en uit de S. D. A. P. in de dagen van een Tak, van een Troelstra en hun medestrijders, tot uiting kwam, en als ik nu Het Volk met zijn toegeven aan en speculeeren op sensatie- lust ter hand neem, dan zie ik bepaald een betreurenswaardiger! achteruitgang. BINNENLAND. officieele berichten INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN BIJ Kon. beslui hoofdinspectei leend?11' Vollenhoven, ontvanger aer n van den accijns op de suUce op verzoek, eervol ontslag is de heer Justinlano Macia erkend en gelaten als consul-generaal van Columbia Amsterdam voor Nederland. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN Bij Kon. besluit Is benoemd tot burgemee der gemeente Mllllngen. A. J. Eyckelhof; iljn opnieuw benoemd: tot burg I. Corde: Lichtenvoorde A. J. v. d. Laai en te Bergharen G. SI. Jansen; de Ouddorp G. J. iwna G. L. Lovtnk; der Haarlemmermeer Mr A. Slob; der gemeente Oterleek D. Huyser van Reenen, se- dier gemeente: der gemeente Oostka- W. Z. van Teylingen. secretaris dier der gemeenten Linschoten en Snel- G. v d Valk Bouman, secretaris dier n: der gemeente Hengelo (O.) Mr G. Jansen; der gemeente I-Iolten A. P. R. C. baron -. Verwolde; der gemeenten Stad bt-Vollenhove Mr W. C. ten oek S. Edema; der Kate; der gemeente gemeente Assen Mr gemeente Berg en Terblijt J. J. Lohm belast met i elefonie W. Koes invoerrecht op vleesch De minister van Financiën brengt ter ken nis dat de commissie van deskundigen voor de vaststelling van de prijscourant ter bere kening van het invoerrecht op verseh -T ge koeld vleesrh heeft vastgesteld als volgt: rund- en kalfsvleesch, verseh of gekoeld, 100 Kg. f 60, paardevleesch, verseh of gekoeld, 100 Kg. f 40. Gedurende de maand Sept. 1932 zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vleeschsoorten bedrasen: 20 pet. van de aldus vastgestelde waarde voor het rund en kalfsvleesch, zijnde f 12 per .'00 Kg. bruto; 12V2 pet. van de waarde, voor het paardevleesch vastgesteld zijnde f 5 per 100 Kg. bruto. antwoorden van ministers WIJZIGING TARWEWET Op de vragen van den heer Braat be treffende het spoedig nemen van maatregi len tot wijziging van art. 2 der Tarwewet 1931 in dien zin, dat het daarin genoemde percentage van 25 pet. wordt gebracht op 50 pet. heeft minister Verschuur o.m. geant woord, dat, ook indien artikel 2 van de Tarwewet 1931 de vaststelling vun een hoo- ger dan het thans geldende maalpercentage van 25 zou hebben toegelaten, door hem het maalpercentage op 25 zou zijn bepaald geworden. Van een belemmering mag niet worden gesproken. Ware een percenta vastgesteld, waardoor de geheele tarweoogst 1932 door de maalindustrie tegen den richt prijs zou moeten worden afgenomen, cian zou het niet mogelijk zijn geweest tegemoet te komen aan de ernstige en gerechtvaardig de klachten vain de kleine molenaars, die kropmeel malen, om hen in de gel i_ heid te stellen hun kropmeel te bereiden uit sluitend uit hier te lande verbouwde taiwe, zooals zij dat vóór het in werking treden van de Tarwewet gewoon waren. Tot nu toe waren zij gedwongen Tty2 pet. buitenland- sohe tarwe te vermalen naast het voorge schreven percentage inheemsche tarwe. Een verhooging van het maalpercentage boven 25, en wel tot zulk een cijfer dat daar door de geheele oogst tegen den richtprijs door de maalindustrie zou moeten worden afgenomen, zou niet alleen de mogelijkheid uitsluiten aan de ernstige bezwaren van de kropmolenaars tegemoet te komen, doch het erbruik van tarwebloem A doen verminde ren, hetgeen noodzakelijkerwijze weder tot een venhooging vam het maalpercentage zou moeten leiden. het wereld-anti-oorlogs congres DE REGEERING WEIGERT VISA Naar aanleiding van de berichten in de pers over de mededeelingen van den secre tarissen-genreaal van Binnenl. Zaken en Justitie Dr. Frederik en Dr. Mr. Blom, en een delegatie van het comité tot voorberei ding van het wereldstrijdcongres tegen den oorlog dat Eian buitenlandsche bezoekers, die een visum behoefden om het Congres bij te wonen dit niet zou worden verstrekt, en niet berusten op een uiteindelijke beslissing van de Regeering, heeft gistermorgen een vertegenwoordiger van het comité, opnieuw een onderhoud op het Departement Justitie gehad, teneinde alsnog voor eenige gedelegeerden, o.a. uit de Sovjet-Unie toe lating tot ons land te besluiten. Het Comité deelt echter mede. dat dit onderhoud geen resultaat heeft gehad en dat visa aan alle buitenlandsche bezoekers, die deze behoe ven, geweigerd zullen worden. Protest van het Verbond van Nationalisten. De Centrale Raad van het Verbond Nationalisten heeft aan de Ministers van Binnenl. Zaken en Justitie een protest ge zonden tegen het „Wereldstrijdcongres tegen den oorlog". Dit congres aldus het protest wordt met Russisch communistisch geld gesteund staat in geregelde verbinding met Moskou en krijgt zelfs vandaar uit zijn instructies Waar door dit congres een massale toe loop van communisten is te verwachten en dit congres bovendien te Genève in verband met de orde is verboden, doet de Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten een dringend beroep, dit communistisch Strijdcongres te doen verbieden, opdat hei Nederlandsche volk gespeend mogo blijven van nog meerdere communistische invloe den. lichtbedrijven Door de Unie van Waterschapsbonden is een lijvig rapport opgesteld betreffende de stichting van een nieuwe N.V. voor gecom bineerd electriciteits- en gasbedrijf voor ge heel Flakkee. Zoo men weet "is nu twee jaar geleden voor West-Flakkee een Electr. Maat schappij gesticht, welke het westelijk deel van het eiland van stroom voorziet Het oos telijk deel moest hiervan verstoken blijven omdat deze gemeenten gebonden waren aan een concessie aan de M A.B.E.G. betreffende de leverantie van gas, welke maatschappij het monopolie hiervan heeft tot 19-13. Thans is door genoemde Unie een midden weg gezocht, waardoor het mogelijk wordt dat ook het oostelijk deel van het eiland in het genot van electriciteit wordt gesteld. De bedoeling is een nieuwe N.V. te stichten waarin de gasbedrijven van oostelijk Flak kee en de gasfabrieken van Middelharnis, Sommelsdijk en Dirksland mede worden op genomen, evenals de bestaande electriciteits- maatschappij voor West-Flakkee. Volgens dit rapport, zullen op deze wijze de bestaande gasbedrijven nog meer renda bel kunnen worden gemaakt en zal ook de electrische stroom voor Flakkee goedkooper kunnen worden. De bestaande maatschappij betrekt haar stroom zooals bekend is van de gemeente Dordrecht tegen een bepaald be drag per K.W. Wanneer de verbruiksafname toeneemt over een belangrijk traject als Oost Flakkee zal de verkoopsprijs natuurlijk aan merkelijk kunnen zakken. Het rapport is thans in handen gesteld van Ileeren Ged. Staten van Zuid-Holland, die naar wij vernemen er reeds een zeer gunstig advies over uitgebracht hebben. Wanneer deze plannen doorgaan zal bin nen enkele jaren geheel Flakkee in het be zit zijn van electrische stroom. Behalve de vijf westelijke gemeenten heeft Flakkee ook gas en op 't oogenhlik is men druk aan den arbeid vot de waterleiding, zoodat Flakkee de laatste jaren wel vooruit gekomen is. het initiatief-voorstel albarda INZAKE MOBILISATIE Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het Voorstel van Wet van den heer Albarda c.s. strekkende tot het 'n overweging nemen van verandering in arti kel 187 der grondwet. Ll i voorstellers merken in deze memorie op, dat het parlementaire recht van initia tief zich ook over de Grondwet zelf uit strekt. Met verschillende voorbeelden wordt aangetoond, hoe de opvatting, door enkele leden h iikens het Voorloopig Vers'ag ga- maakt \olgens welke voorstellen t< t Grond wetsherziening uitsluitend van de Regeer ring behooren uit te gaan, evenm'n in de staatkundige practijk als in den tekst der Grondwet eenigen grond vindt. Wat de strikte noodzakelijkheid van een Grondwetsnerziening betreft, over deze vraag zullen de gevoelens wel meestal uit- eenloopen. Van de wenschelijkheid der door hen voorgestelde verandering in art. 1S7 der Grondwet zijn de voorstellers dermate doordrongen, dat zij voor zich niet aarzelen die verandering dringend noodzakelijk te noemen. Bij de indiening van hun voorstel heeft den voorstellers niet in de eerste plaats voor oogen gestaan de mogelijkheid, die ook zij voorshands gering achten, dat hier te lande de wensch zou opkomen om een offensieven oorlog te voeren. Zij hebben veeleer gedachf aan de gevaren, waarin land en volk konun te verkeeren in het geval, dat een-oorlog buiten onze grenzen mocht uitbreken, in zonderheid indien die oorlog ook in de nabijheid van onze grenzen wordt gevoe'tl. De mobilisatie der Nederlandsche weer macht kan dan het gevaar oproepen of ver meerderen, dat Nederland in dien oorlog wordt betrokken. De voorstellers zien dus in het besluit tot een mobilisatie een handeling, zóó ernstig en zoo zwaar van gevolgen, dat zij haar ni-i aan de Regeering alleen meenen te mogen overlaten, doch dat tevoren daarover het oordeel der volksvertegenwoordiging dient te worden ingewonnen. Verband tusschen het onderlinge voorstel en de verhandelingen en besluiten van het S. D. A. P.-congres, gehouden van 4—6 April 1931 te Arnhem bestaat inderdaad. De voorstellers zien nirt in, dat wegens dit erband van hun voorstel mag worden ge zegd dat het niet ernstig bedoeld zou zijn. Zij meenen integendeel, dat de beteekenis van hun voorstel des te grooter is, nu het overeenstemt met de herhaalde uitspraav eener partij, die op één na de sterkste in het land is. Dat, ook indien van alle zijden tot snelle afdoening wordt medegewerkt, het overleg met de Staten-Generaal inzake een mobilisalievoorstel nog eenige vertraging kan veroorzaken, waaraan eenig min 0» meer ernstig risico kan zijn verbonden, dit willen de voorstellers niet tegenspreken. Veel zwaarder dan dit mogelijk nadee' ..eegt echter voor hen het wezenlijke voor deel, dat niet zonder de medewerking van de volksvertegenwoordiging, dus ook niet overijld kan worden overgegaan tot een be sluit, waarvan de gevolgen voor het volk noodlottig kunnen worden. Aan het argument van vele leden, dat alleen de Regeering den toestand met juist heid beoordeelen kan en dat men haar de volle verantwoordelijkheid voor het mobili- satiebesluit laten moet, kennen de voorstel lers niet het gewicht toe, dat die leden daar aan klaarblijkelijk hechten. Het is h.i. de plicht der Regeering, de Staten-Generaal ge noegzaam en tijdig aangaande ernstige ge beurtenissen, die naar haar oordcel -en mo bilisatie kunnen noodig maken, in te lich ten, opdat de Staten-Generaal tot beslissing in staat zijn. Hunnerzijds voegen de Staten- Generaal als vertegenwoordigers des volks, bij de gegevens, waarover de Regeering be schikt. andere en niet minder gewichtige, die bij de beslissing een belangrijke rol moe ten vervullen. In zoover kan men zeggen, dat de Regeering den toestand niet met juistheid kan beoordeelen, zoolancr zij de Staten-Generaal niet heeft geraadpleegd. hooge raad van arbeid De minister van economische zaken en arbeid heeft bij den Hoogen Raad Arbeid een voorontwerp van een algemee- nen maatregel van bestuur tot wijziging van het arbeidsbesluit 1920 aanhangig maakt In de memorie van toelichting wordt o. gezegd, dat het in verband met nieuwe voorschriften noodig is, in het Arbeidsbe sluit 1920 duidelijker dan tot nu toe het geval was, tot uitdrukking te brengen, dat de beslissingen van het districtshoofd zich moeten bepalen tot „de uitvoering in bepaald geval van in den algemeenen maat regel vervatte voorschriften." Ook heeft genoemde minister aanhangig gemaakt een voorontwerp van een Konink lijk besluit tot vaststelling van het tijdstip, waarop met betrekking tot ventarbeid van jeugdige personen de artikelen 14, le lid. 17 en 19 en met betrekking tot vervoerar- beid te land art. 17 der Arbeidswet 1919 in werking treden, en een voorontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel 17 der Arbeidswet 1919, voor zoover betreft vervoerarbeid te land. contingenteeringen VOOR DEN TIJD VAN 7 MAANDEN Bij Kon. besluit van 24 Augustus is de invoer van kpusen en sokken, tapijten, naai garen en tafel- en servetgoed gecontingen- tcerd voor den tijd van 7 maanden (1 Aug. 1932—1 Maart 1933). De percentages zijn als volgt vastgesteld: kousen en sokken: 90 pet van den invoer per 7 maanden in de jaren 1930 en 1931: tapijten: 75 pet. van den invoer over het zelfde tijdvak; naaigaren: 80 pet. van Sen invoer over hetzelfde tijdvak; tafel- en servetgoed: 70 pet van den in voer per 7 maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931. Het bedrag ter bestrijding van de kosten is door den minister van economische zaken en arbeid vastgesteld op V2 ten honderd van de bij den invoer te declareeren waarder Deze besluiten treden vandaag in wer king. holl. mij van landbouw ALGEM, VERGADERING TE ROTTERDAM. Woensdag 7 Sept a.s. zal te Rotterdam de 132ste Alg. vergadering der Holl. Mij. van Landbouw worden gehouden. Aan het slot zullen mededeelingen worden gedaan over de werkzaamheden van het hoofdbestuur (varkenscentrale, keurings dienst credietcom.missie en centrale pacht- bureaux). uitvoer van spek Het bestuur van de Nederlandsche Var- kenscentrale maakt bekend, dat het voor het rug- en buikspek van varkens met een slachtgewicht van 190 kg. of meer, geslacht in de week van 28 Augustus tot en met 4 September 1932 en uitgevoerd uiterlijk 15 October 1932, de som van 9 cent per kg., zijnde het geheven bedrag na uitvoer, aan de exporteurs zal terugbetalen. Ook nu gelieve men met de Nederland sche Varkenscentrale over de uitvoering dezen maatregel nader overleg te ple gen. openbare leeszalen DE RIJKSSUBSIDIE De algemeene Nederlandsche bond leesbibliotheekhouders heeft aan den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen een adres gezonden, waarin met den meesten aandrang wordt verzocht in over weging te willen nenien, dat het bedrag der Rijkssuibsidieering voor de Begrooting 1933 niet met de voorgestelde 15 pet, doch met tenminste 50 pet. zal worden vermin derd; en te willen doen bevorderen, dat bij de verleening van de Rijkssubsidie aan de openbare leeszalen en bibliotheken, de uit drukkelijke bepaling worde gemaakt, dat voor het bedrag der verstrekte rijksgelden geen ontspanningslectuur door vorenge noemde instellingen mag worden aange schaft. Uit Oost-lndie boterprijs De boternoteeringscommissie deelt mede, dat de Leeuwarder boternoteering voor Vrij dag 2G Augustus is vastgesteld op 76 cent per K.G. begrooting verworpen BATAVIA, 26 Aug. (Aneta). De Volksraad heeft met 31 togen 27 stemmen de begroo ting van de afd. onderwijs en eeredienst verworpen, zoodat de vaststelling daarvan thans aan de Staten-Generaal is. CENTRAAL WERKLOOZEN-COMITE Uit Batavia wordt gemeld: Het Centraal Werkloozen-Comité heeft in de eerste helft van het loopende jaai 34 per sonen naar Holland gezonden. De inkomsten van het Comité over deze 6 maanden be dragen f 143.288 en de uitgaven f S1.408. De kasmiddelen per 30 Juni j.l. f 111.874. Er wordt op gerekend, dat tegen October a.s. ongeveer 700 personen als gevolg van de stopzetting van suikerfabrieken door ont slag zullen worden getroffen. UIT HET SOCIALE LEVEN CHR. WERKGEVERS7EREENIGING Jaarvergadering te Arnhem Nederland) hoopt op Woensdag 14 Sept. a.s. haar jaarvergadering te houden in restau rant „Royal""te Arnhem. Op de middagver gadering zal door Dr A. A. van Rhijn wor den gesproken over: „De loonen in de be schutte bedrijven". Gemengd Nieuws. in zee verdronken Wederom heeft de zee aan het Schevening- sche strand een jong menschenleven opge- ëischt. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf waren twee jongens, de 13-jarige J. M. H. uit de Eschdoornstraat te Den Haag met zijn 8-jarig vriendje J. v. d. B. uit de Kemp straat. nabij golfbreker 36 in zee. De kna pen, die met een opgeblazen auto-band speelden, waren ongeveer op borsthoogte ge komen, toen zij bemerken, dat de zee hen meetrok. V. d. B. slaagde erin overeind te komen. H. dreef evenwel verder en werd door een vloedgolf om den golfbreker heen getrokken. Ijlings schoten eenige personen toe en trachten met een lijn den jongen te redden. Het mocht evenwel niet baten. Toen men den knaap op het strand had ge bracht, werd onmiddellijk door een tweetal politieagenten kunstmatige ademhaling toe gepast, doch zonder resultaat. Even later door gas bedwelmd in een regenput EEN PERSOON OVERLEDEN Gisterenmiddag wilde de 47-jarige land bouwer S. Klaster,, woonachtig te Havelte, een regenput van zijn zwager Zwiggelaar schoonmaken. Toen hij in de put afdaalde, viel hij er bedwelmd door gassen, plotseling bewusteloos in. Z. die hem ter hulp wilde komen, geraakte eveneens bewusteloos. Twee andere personen slaagden er ii beide slachtoffers met behulp van touwen naar boven te brengen. Een inmiddels ge waarschuwde geneesheer kon bij Klaster slechts den dood constateeren. De heer Zwiggelaar kwam langzamerhand weer bij. Zijn toestand is naar omstandigheden rede lijk weL Voornaamste Nieuws. door schichtig paard omver gereden Gisteravond reed een tweetal meisjes per fiets het dorp Havelte uit. Van de andere zijde naderde een venterskar van bakker D. Bij het passeeren werd het paard voor de kar schichting, sprong ter zijde en een van meisjes, de 21-jarige mej, A. ter Heide, werd omver gereden en ernstig gewond. Zij wist nog een nabijgelegen woning te bereiken, doch zakte bij de deur ineen. Een geneesheer, die onmiddellijk ter plaatse was, achtte overbrenging naar ziekenhuis noodzakelijk. Terwijl de ziekenauto voor de deur stond is het meisje aan de inwendige verwondin gen overleden. het drama op de waal DE LIJKEN GEVONDEN Het stoffelijk overschot van mej. J. H. B., die Zondag in de Waal bij Nijmegen ver dronken is, werd Dinsdag uit de rivier op- gevischt en is gistermorgen ter aarde be steld. Zoowel in de kerk als op het kerkhof was de belangstelling zeer groot Gistermorgen is het stoffelijk overschot in het tweede slachtoffer, den heer J. v. V eveneens uit de Waal opgehaald het drama te putbroek •WAAR IS DE CAPE VAN VAN DEN ELZEN? Iemand die in de buurt van Putbroek kampeert, schrijft aan het „Vad." over ge sprekken met Putbroekers over het beken de stroopersdrama. Wij ontleenen daaraan: Plotseling boog hij zich naar één onzei begeleiders over en zeide met nadruk: „Maar nu zou ik toch eens willen weten, waar die oude cape van v. d. E. gebleven is. Ze hebben haar wel gezocht, maar nooit kunnen vinden en volgens mij is dit het eenig mogelijke transportmiddel geweest, waarmede ze de vermoorden zonder eenig spoor na te laten hebben kunnen vervoeren Omdat zij daardoor natuurlijk vol bloed is gekomota, hebben ze haar ergens verstopt". Waarop de andere zich met echt Lim- burgsch flegma vergenoegde toestemmend te knikken en een ander slechts zeide: „Ja, dat zullen de hooge heeren in Den Bosch wel uitmaken". Deze laatste uitdrukking typeert wel deze menschen en deze geestesgesteldheid is vol gens ons ook de oorzaak, dat er in Den Bosch zoo weinig nieuws in deze zaak to voorschijn is gebracht, daar al deze men schen wegens stroopen en smokkelen herha- delijk met de justitie fn aanraking zijn ge weest en zich dus aangewend hebben slechts te antwoorden op hun gestelde vragen en zelf nooit nieuwe punten aan te roeren. INBRAAK In de Houtrakpolder (Haerlemmerliede) is de R.K. pastorie ingebroken en een drag van ƒ50 ontvreemd. VLIEGONGEVAL Bü een landing op het vliegveld Molenheide, te Gilze, kwam het Marine-verkeersvliegtuig bestuurd door den korporaal-vliegenier Kronenburg, uit Den Helder, in een kuil te recht en ging over den kop. Een wiel brak het toestel bekwam nog verdere schade, zoodat het later door personeel van het vliegveld De Kooy ter plaatse moest gedemonteerd worden. De bestuurder bekwam geen letsel. TWEE BOERDERIJEN VERBRAND In den afgeloopen noch' brak door onbe kende oorzaak brand uit in de boerderij van den heer G. van Spijkeren aan de Zui derzeestraat te Wezep. De bewoner®, die door eer passeerenden automobilist werden gewaarschuwd, konden zich op het laatste oogenblik in nachtgewaad redden. Door den feilen wind sloegen de vlammen over naar de boerderij van den heer M. Kroee. Bei Je boei derijen brandden tot den grond toe ri. Ook twee schuren alsmede de geheele in boedel gingen verloren. Op eenige kippen kon het vee worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. (Blz. 1) Het „Wereld-anti-oorlogs-congres". Voorstellen tot stichting van een nieuwe N.V. voor electriciteits- en gasbedrijf voor Goeree en Overflakkee. De Indische Volksraad heeft de begrooting Onderwijs en Eeredienst verworpen. (blz. 2) Belangrijke beslissingen in Duitschland ta wachten. Rijksdagontbinding spoedig ver wacht. Klara Zetkin zal den Rijksdag voorzitten. Hevige aardbeving op de Philippijnen. (Blz. 5) Slotartikel Onze Kerktorens. doo0elijk ongeval: zeehaven dordrecht STOKER DOOR STOOM GEDOOD Gistermiddag ongeveer één uur was in de Zeehaven te Dordrecht de 49-jarige Italiaan- sche stoker S. C. van Genua werkzaam in de machinekamer van het Ital. s.s. Chloë, dat heden zou afvaren naar Italië, om daar te worden gesloopt. Plotseling ontstond een defect aan de stoomleiding van het peilglas, waardoor S. C. een felle straal heete stoom tegen hoofd en borst kreeg, wat hem het leven kostte. Een andere stoker wist rich bijtijds in veiligheid te brengen. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Uit Venlo word tgeerind: Op den Kalden-» kirchenweg alhier reed hedenmorgen de vrachtauto van den heer Berten tengevoilge van het breken van den etuurcracketang tegen een boom. Hierbij raakte de mede- inzittende, een 15-jarige zoon van den heep B.. met het hoofd bekneld tusschen boom en auto. De jongen was op slag dood. Land- en Tuinbouw. dersch-OveriJselsche Mij plaatsvervanger do heer G. Kostermans to Elat iOvor-Betuwe). BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. Een bijvoegsel van de St.ct. no. 165 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedu- rtnde de maand Juli. Daaraan onetlenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haak jes duiden 't aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)mond- en klauw zeer bij de herkouwende dieren en de var kens 739; schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 45 (2); rotknuppel by schapen 262, (19)miltvuur onder alle vee 10 (9). DE NATIONALE BLOEMEN- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING TE DORDRECHT Bovengenoemde tentoonstelling, die van 8—lt - rden gehouden, be- zullen worden. Da luwetijks geboden standrulmt. voor do groote deelname. O.m. komt groote inzending^ uit Antwerpei Vrijdag 2 Sept. w. Dordrecht, eveneens door bemiddeling C.R.V. van 7.45—8 uur nam. voor de 1 een causerie houden over de bloem stelling to be: .ening HOOFDPIJN NA HOOFDPIJN Nu or volkomen vrij van Een vrouw schrijft ons: „Ik zou iedereen, ie aan hoofdpijnen lijdt, willen aanraden om Kruschen Salts te nomen. Voordat ik Kruschen gebruikte, was ik bijna nooit zon der hoofdpijn. Maar sinds ik het nu regel matig neem, heb ik nauwelijks meer hoofd pijn gehad, waar ik uiterst dankbaar voor ben, want hoofdpijnen kunnen iemand zicli werkelijk ziek doen voelen. Eiken morgen voor mijn ontbijt neem ik steeds die kleine dosis Kruschen Salts, in een glas warm ater, en ik voel me nu uitstekend.** Mevr. A. E. D. Hoofdpijnen kunnen gewoonlijk worden toegeschreven aan een slechten toestand van de maag en can een gestadige ophoo ping in het organisme van achtergebleven afval-stoffen, die het bloed vergiftigen en de algeheele gezondheidstoestand benadee- len. Verdrijf dtze giften voorkom dat ze zich ooit weer kunnen vormen en U zult nooit meer eenige last hebben. En dat is de manier, waarop Kruschen Salts verlich ting brengt voor hoofdpijnen vlug en blijvend. Kruschen Salts helpt de natuur om uw; lichaam volkomen tc zuiveren van alle ach tergebleven, verstoppende afvalstoffen. Be gin morgen direct met „de kleine dagelijk- sche dosis" Kruschen Salts. Dan zult U heel gauw h;bben afgedaan met al uw hoofd pijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.l

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1