Ons volk in diepe armoede DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 TWEEDE BLAD PAG. E Hef C.N.V. over 'f rapporf Welfer TEGEN DE DUBBELVERDIENERS Werkloosheidsrisico moét door de heele maatschappij gedragen worden Gisteren werd te Utrecht "de buitengewone algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond ter bespreking van het rapport- Weiter voortgezet In de morgen- of middag vergadering waren tegenwoordig de Tweede Kamerleden H. Amelink, Mr. Dr. J. E. Beu- mer, Chr. v. d. Heuvel, Mr. Dr. J. Schokking, Ds. Langman, en Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Voorts de heeren Bossenbroek van Patrimonium en Pluym van den Ned. Luth. Bond voor Sociale Actie en Mr. van Andel voor de Ver. van den'Chr. handel- drijvenden en industrieelen middenstand in Nederland en de Chr. Patroons Vakcentrale. Gezongen werd het „Lof zij den Heer, den almachtigen Koning der eere". Daarna werd de BESPREKING OVER HET RAPPORT-WELTER Jroortgezet. Voorliefde voor liberalen. De heer Vermeulen (hoofdbestuurslid 'en namens Chr. Ambtenaren), zette zijn toe spraak voort en handhaafde zijn stelling dat j Christelijke ministeries voorliefde schijnen te hebben om in commissies oud-liberalen te benoemen. De bedoeling is niet dat 12 der ambtenaren wordt ontslagen maar dat door ontslagverleening 12 op het totaal salarisbedrag zal moeten worden bespaard. Spr. zei dat het niet goéd is dat op zoo ruwe wijze wordt ingegrepen. De overblij vende ambtenaren zullen dan stellig moeten overwerken en dat is in dezen tijd van werkloosheid njet gewenscht. De wijze van afvloeiing die de commissie zich stelt is niet onsympathiek namelijk dat de ouderen zul len worden ontslagen en de jongeren in dienst zullen worden gehouden. Waarom heeft de commissie geen woord gesproken over ile dubbelverdleneis, Over cumulatie van betrekkingen en over benoeming van gepensioneerden in betrek - i kingen. Alle beetjes helpen, dus ook hierin moetl worden ingegrepen. Met geen woord Wordt gesproken over de opheffing der kleine gemeenten. Door saamvoeging van kleine gemeenten kan heel wat worden bezuinigd. Spr. is voor overleg met de personeelsorganisaties. Het is onjuist van de commissie dat zij voorstelt een permanente salarisverlaging. Er hoeft niet veel meer af van de ambtenaarssala rissen of het bedrag der maatschappelijke steun is grooter dan de lagere ambtenaars- I salarissen. Tachtig procent der ambtenaars salarissen is beneden de f 2000. Een tijdelijk ambtenaar, die nog geen vijf jaar in dienst is en ontslagen wordt krijgt niets. Spr. beval aan een belasting op de dagbladen en de geïllustreerde tijdschriften. (Stemmen: radio, weeldebelasting.) De heer Vermeulen besloot daarna met 'de hoop uit te spreken dat de regeering jnieuwe bronnen zal weten te vinden opdat als de ambtenaren offers moeten brengen, deze met blijmoedigheid kunnen worden ge bracht De heer Schipper (hoofdbestuur G N V.), zei, dat de commissie f 2.600.000 wil be zuinigen op Jiet nijverheidsonderwijs en s'echts 8 op het middelbaar onderwijs en 5V2 op het hooger onderwijs. Door de be zuiniging op het nijverheidsonderwijs wordt de arbeidende Jeugd geschaad. Het kwaad door deze bezuiniging gesticht zou kunnen verminderd worden door toe passing van het leerlingstelsel, welk stelsel belangrijke bezuiniging kan beteekenen. Te gen de thans voorgestelde bezuiniging moet krachtig geprotesteerd worden. De heer deRidderte Amsterdam (Pers. publ. dienst), gaf toe dat bezuinigd dient te worden, doch betreurt het, dat het rapport- Welter deze bezuiniging, over het geheel ge nomen, (en koste van den kleinen man ten uitvoer wil brengen. Het rapport getuigt van de liberale inzichten, welke in vroegere jaren overheerschend waren. Het rapport geeft te kennen, dat men den steeds groo teren invloed van de ambtenaren teniet wil doen en wel door dezen arbeiders een zwa- ren druk op te leggen. Spr. meent, dat men in verzet moet komen tegen het voorstel in het rapport, om de tijdelijk benoemde ambte naren weer te brengen in de positie van arbeidscontractant Spr. ziet ook gevaar in de voorstellen betreffende de bezuiniging op het onderwijs dat voor het arbeiderskind beduidend slechter zal worden. De heer B e 1 g e r (ProL Chr. Bond Spoor- Trampersoneel), heeft tot zijn genoegen nog geen verdedigers van het rapport in dezen kring aangetroffen. Naar aanleiding het rapport meent spr., dat men eens ernstig de aandacht moet wijden aan de jeugdbeweging, aan de jongeren, die geen werk kunnen vinden, nu al jaren niet De heer Kooiman te Delft (Belasting ambtenaren), zei, dat in dit rapport elk gevoels-element ontbreekt. Als Christenen dient men zijn naaste lief te hebben, doch daarvan geeft dit rapport nergens blijk. Spr. is van oordeel, dat do werkloozensteun niet verlaagd mag worden. Om de armoede in de gezinnen der werkloo- zen te bestrijden, dient men de uitkeering eerder te verhoogen en nagenoeg tot op de hoogte te brengen van de loonen, welke in do onderscheidene vakgroepen kunnen wor den betaald. Het voorgestelde ontslag van ambtenaren zal het leger werkloozen weer vergrooten. Spr. stelt zich de vraag, of van de salarissen der ambtenaren wel wat af kan. Gaat men de salarissen korten dan zal men daarbij progressie moeten toepassen De heer van Keulen (dezelfde organi satie), is eveneens van oordeel, dat de uit keering voor de werkloozen met geen cent verminderd mag worden. De heer L o o ij e n (hoofdbestuurder van den Chr. Ambtenaarsbond, Dieren), verde digt de bezuiniging door de wijziging van dienst der posterijen ten aanzien der bestelling, verkregen. Spr. is tegen handhaving der dubbel verdleneis, wier inkomen door samenvoeging van pen sioen en salaris wordt gevormd. Spr. is te gen vermindering van de steunuitkeering werkloozen en verklaart zich voor be houd van het salaris-minimum. De heer Grashof f (Rott. Chr. Besturen bond), sprak over de steunverleening aan groote gezinnen. Wat de bedragen betreft kan er geen cent af. De groote gezinnen die gesteund worden hebben het in veel geval len beduidend slechter dan kleine gezinnen die worden gesteund. Spr. gaf verschillende voorbeelden. Vooral van de zijde van het G N. V. moet het pleit worden gevoerd voor de groote gezinnen. De heer S t r ij b i s (Chr. Transportarbei ders), wees erop dat er dubbele genade van God noodig Is voor de werkloozen om staande te blijven in dezen nood en niet in opstand te komen Verlaging der steunbedragen mag niet om de geestelijke en stoffelijke gevaren. En dan is spr. van meening dat als er bezuinigd moet worden en het mag niet op de werk loozen, dan een grooter offer door de wer kenden. (Stem: door het heele volk.) De heer S t r ij b i s: Van het heele volk. Maar ook van de ambtenaren. En als het noodig is dan moeten we een grooter offer willen brengen voor de werkloozen. Spr. gelooft er niets van dat de crisis het diepste punt bereikt heeft Dat de effectenkoersen wat rijzen heeft niets voor de crisis te zeggen. Overal zien we da ling der loonen met ongunstiger wordende arbeidsverhoudingen, alles in landen waar heen wij exporteeren moeten. Wij zullen nog eenige jaren aan de crisis vastzitten. Als we nagaan wat in de particuliere bedrijven is geslikt aan loonsverlaging en verlaging van tarie ven van 30, 40 en 50 en dit een blijvende verlaging der inkomsten voor het rijk ten gevolge zal hebben dan verstaan we dat de ambtenaren moeten instemmen met een salarisverlaging, zij het dat over het percen tage en over de wijze der korting gesproken dient te worden. BEANTWOORDING DOOR DEN HEER J. S. RUPPERT De heer J. S. P up pe r t ving zijn beant woording aan met te zeggen, dat hij het debat al op heel makkelijke wijze zou kun nen beantwoorden door te zeggen, dat hij op tal van punten ondeskundig is. Wij zijn hier bijeen om het rapport te be zien en tevens in het oog te vatten de econo mische toestand des volks en de financieele positie van den Staat. Als vakvereenigings- bestuurders, die nuchter willen zijn moeten we ons wachten voor uitdrukkingen waar aan de inhoud ontbreekt en voorts moeten we in het oog houden dat elk bedrijf zoo geleid moet worden, dat het behoorlijk ren dement heeft althans geen nadeelig saldo aanwijst. Als er in een bedrijf personeel te veel is dan moet dat worden ontslagen; dat is een kwestie van goed bedrijfsbeleid. Maar van hen die ontslagen worden is de maat schappij dan niet af. Het werkloosheidsrisico moet door de geheele maatschappij worden gedragen. In ons belang Is het dat de be drijven gezond zijn en ontslag wordt verleend als er teveel personeel is. Of het niet beter is de menschen in het bedrijf te houden dan hen te ontslaan en in den steun op te nemen, moet worden beoordeeld naar de concrete ge vallen. Toezicht op den Rijksgebouwen dienst dat aan rijksgebouwen luxe gespeend zal zijn, is zeer gewenscht Het landbouw onderwijs moet niet worden afgebroken, maar zooveel mogelijk worden bevorderd. De meening is dat de regeering ten dezen ge lukkig niet de commissie-Weiter zal volgen. Rouleering van scholen Spr. kan niet inzien wat er tegen Is dat het leerlingen tal voor het 1. o. eenigermate zal worden verhoogd per onderwijzer. Spr. beval weer aan onderwijs in één gebouw aan twee scholen door denzelfden onderwijzer. Op saamvoeging der gemeenten wilde Spr. niet ingaan; dit onderwerp is te zeer van staatkundigen aard. Waar door de Kroon reeds geruimen tiid geleden een voorbeeld is gegeven door afstand van 10 pCt, daar heeft de commissie-Wel ter terecht het Huis der Koningin en de hooge Colleges van Staat on besproken gelaten. Zij mocht verwachten dat ook in de toekomst een dergelijke houding van die zijde mocht worden verwacht. Wat de steunuitkeering betreft zeide spr. dat moet vaststaan dat de minima niet verlaagd mogen worden, met name in de kleine plaatsen. De bedragen der steun in de kleine plaatsen zijn zoo schreeu wend klein, dat daaraan niet getornd mag worden. Integendeel moeten we zorgen dat we met de kracht van onze beweging in de kleine gemeenten die beneden de minima blijven, er voor zorgen dat deze minima be reikt worden. In het particuliere bedrijf raken de loonen zeer dicht de maxima der steunbedragen, ja in sommige groote plaatsen blijven de loonen in het vrije bedrijf beneden de steunbedra gen. En daardoor komen we toch in een scheeve positie; hoezeer we begaan zijn me1 het lot der werkloozen dan moet toch de maximum-steun-uitkeering verlaagd worden. Alp de loo en in het vrije bedrijf zoozeer dalen, dan is een noodzakelijk gevolg daar van dat ook de steunbedragen verlaagd worden. Voor de groote gezinnen zal spe ciaal gezorgd moeten worden. De loonen in de werkverschaffing zullen laag moeten zijn omdat als de loonen der werkvenschaffing zeer dicht naderen of overtreffen de loonen in het vrije bedrijf in de omgeving dit tot ongewenschte verhoudingen aanleiding geeft. Spr. zag liever de werkverschaffing niet. Dit is een rampspoedig ding. dat iedereen die ermee in aanraking koomt narigheid geeft, maar te missen is zij niet. Als handhaving der tegenwoordige eteun- normen niet mogelijk is dan zal naar nieuwe middelen moeten worden gezocht, door salarisverlaging zoowel als door nieuwe heffingen. Hij vindt het jammer, dat de ambtenaren zich niet hebben kunnen inperken. Het is toch niet zoo dat onze samenleving draait on de ambtenaren. Spr. had het beter en reëeler van de ambtenaren .gevonden als zij de konsekwentie hadden doorzien en zich niet tenvolle hadden verzet tegen elk^ korting.. De heer S t r a u b interrumpeerde en zei, dat niemand van de ambtenaren dit gezegd had maar de ambtenaren zich willen schik ken met het hééle volk onder de crisislasL De heer Ruppert antwoordde dat meer deren uit de vergadering hem reeds hadden aangesproken en gezegd hadden dat men zich verbaasde dat de ambtenaren zich zoo zeer tegen loonsverlaging verzetten in deze ver gadering. Spr. haalt voorbeelden aan van zeer Er is alle reden voor de ambtenaren om vrijwillig mee op te nemen den druk van dezen tijd. Spr. had het goed gevonden als de ambtenaren in deze vergadering het prin cipe van loonsverlaging, zij erover te spre ken in welke mate en zij voorop te stellen dat overleg met de ambtenaarsorganisaties noodzakelijk is aanvaard hadden. De heer De Ridder sprak van de liberale tendenz van het rapport Met zoo'n uitdrukking bereikt toch geen enkel, argument Het kan libe raai zijn maar Ghristelijk is het zeker om orde op zaken te stellen Bij het toepassen van kortingen moet re kening gehouden worden met de draagkracht dergenen op wie die kortingen worden toe gepast De hoogere salarissen zullen zwaar der belast moeten worden. Men moet niet den schijn geven zich aan de verantwoorde lijkheid van het overleg te onttrekken; dat doet men door zoozeer te ageeren als in deze vergadering geschiedde tegen elke salaris verlaging. Wij moeten beseffen dat we als volk één geheel vormen en gezamenlijk den last moeten dra gen. De zaak is nu eenmaal dat we ons in diepe armoede bevinden en dat we als volk moe ten trachten in die diepe armoede er nog van te maken wat er van te maken is. Spreker bestreed den heer Straub dat de Commissie-Weiter voor 1931 een grooter te kort zou hebben geraamd dan werkelijkheid was en toonde dit aan. Wel dacht spr. dat de belastingopbrengst iets gunstiger zal zijn dan door de Commissie Wel ter is geraamd. Maar tooh is een belangrijk tekort te vreezen. Zelfs als het tekort niet honderd millioen maar tachtig millioen zou zijn dan is het nog duidelijk dat zeer belangrijke bezuinigingen noodig zullen zijn. Dit rapport is niet het inzicht der regeering het is slechts een advies aan de regeering en deze zal nader haar houding moeten bepalen. Maar dit staat vast dat belangrijke uitgaafposten bij een dergelijk geweldig tekort niet ongeschonden kunnen blijven. Spr. zag eenige teekenen van economisch herstel heel zwak. Maar tooh meende hij dat in de toekomst het welvaartspeil wel iets hooger kan liggen dan de Commissie-Welter meent Dat we op den duur in de diepte zullen blij ven van thans geloofde spr. niet tenzij bui tengewone dingen gebeuren waarvoor wel eenige vrees is. Spr. eindigde met den wensch dat als door den nood der tijden ons volk offers zal moeten brengen door zwaar der belastingdruk door opheffing van nut tige instellingen of besnoeiing?n daarop, of door salarisverlaging dit zal mogen worden gedaan in het besef dat de last gezamenlijk moet-warden gedragen. De heer Van Driel sprak er zijn leed wezen nog over uit dat het mogelijk was dat in een vergadering van het C.N.V. de ambtenaren smeuïg gemaakt worden voor aanvaarding van loonsverlaging zooals de heer Ruppert gedaan heeft Daarna werd de vergadering geschorst en ging het algemeen bestuur in aparte zitting tot vaststelling van het ontwerp-resolutie. Te vijf uur werd de vergadering heropend met het zingen van het laatste vers van Psalm 68. Daarna deed de Voorzitter voorlezing van het ontwerp-resolutie^ Er volgde eenige discussie over de resolutie. De heer Amelink zeide dat hij vond dat in de resolutie moest worden opgenomen dat als aan het overleg wordt duidelijk gemaakt dat salarisverlaging onvermijdelijk is, het C.N.V. bereid is in salarisverlaging te be willigen. Het speet spr. dat een dergelijke zinsnede niet in de resolutie was opgenomen, waarin men zich principieel uitsprak voor loonsverlaging als deze onvermijdelijk is. De Voorzitter zeide, dat juist over dit punt ernstig beraadslaagd is. Dat in de resolutie staat dat het C. N V. overleg wil bij salarisverlaging kon worden beschouwd als een principieele bereidverkla ring. Verder moeten we niet gaan. Deze re solutie is een compromis. De heer B e 1 g e r wilde dat in de resolutie zou worden opgenomen betuiging van in stemming met de gedachte in het rapport- Weiter inzake het vervoersvraagstuk. Uit bespreking bleek, dat de vergadering daar niet voor was. De heer Belger trok zijn amendement in. De resolutie die daarna met algemeene stemmen werd aanvaard luidt als volgt: RESOLUTIE De Buitengewone Algemeene Vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond op 23 en 24 Aug. 1932 bijeen in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht, besprekende het rapport-Welter, gehoord de inleiding van den heer J. S. Ruppert Jr.| en de daarop gevolgde discussies, erkent, dat van de sterke vermindering van: het inkomen en van het volksveimogen zeel groote vermindering der rijksmiddelen het gevolg zal zijn; en dientengevolge maatrege len tot herstel van het financieel evenwicht an de begrooting niet kunnen uitblijven; spreekt als haar meening uit: dat evenwel op grond van de thans ben kende opbrengst der rijksmiddelen over do eerste zeven maanden van 1932 de financieele positie van het Rijk zich minder ongunstig laat aanzien als in het rapport tot uitgangs punt is genomen; dat de regeering een beroep zal doen op het Nederlandsche volk onder meer door be sparing aan rente, ook door vrijwillige con versie van staatsleeningen alsmede door yeri hooging van belasting of invoering van nieu we belastingen, opdat het te ramen tekort op een kleiner bedrag kan worden bepaald; dat de te treffen bezuinigingsmaatregelen in verband met het behoud van de groote belangen die daarbij betrokken zijn, zooveel mogelijk van tijdelijken aard moeten zijn; dat de toestand in de gezinnen der doof de werkloosheid getroffenen niet toelaat da normen voor steunverleening en de loonen iu de werkverschaffing te verlagen, in het bij zonder bij de toepassing daarvan voor dp groote gezinnen en dat zij het standpunt der commissie erkent, dat ten aanzien van he$ platteland op verhooging der steunnormep moet worden aangedrongen; dat de door de commissie voorgestelde kort ting op de salarissen en loonen van het rijks personeel, nl. een permanente verlaging vap S procent voor gehuwden en kostwinners er» 13 procent voor ongehuwden, waarbij geen) degressie ten bate der laagst bezoldigden wordt toegepast, niet kan worden aanvaard; dat echter, indien naast en in verband met de voornoemde maatregelen tot herstel van het financieel evenwicht door de regeering salarisverlaging onvermijdelijk wordt geacht, door haar met de Centrale Commissie vooi; Georganiseerd Overleg daarover reëel overleg worde gepleegd. dat een inkrimping van het overheidsperv soneel op de wijze en naar de mate als de commissie voorstelt, ongewenscht is en ver» vangen dient te worden dóór vervroegde pensionnee ring en door, voor zoover moge» lijk, het niet aanstellen van nieuw personeel] alsmede door het tegengaan van cumulatie van salarissen en pensioenen; dat zij ernstig bezwaar maakt tegen da voorgestelde verlaging van de bijdrage aam het Invaliditeitsfonds en de limiteering van het bedrag dat uit dit fonds besteed zal wor den aan toepassing van de artikelen 99 en 100 van de Invaliditeitswet en de wijze waarop van rijkswege over de bezittingen van dei fondsen der sociale verzekering wordt be»' slist; dat zij het in hooge mate onredelijk en on gewenscht acht op het nijverheidsonderwijs zoodanig te bezuinigen als door de commis sie wordt voorgesteld, temeer daar op Middel baar, Voorbereidend Hooger Onderwijs naai verhouding minder zal bezuinigd worden» terwijl bij noodzakelijke bezuiniging van het nijverheidsonderwijs gestreefd moet worden het kwaad dat daardoor ontstaat door toe passing van het leerlingstelsel zooveel moge lijk te ondervangen; besluit deze resolutie ter kennis te bren gen van de Regeering, de Staten Generaal en te publiceeren in de pers. De Voorzitter sprak een kort slotwoord en sloot nadat gezongen was „Gij toch Gij zijt hun roem de kracht van hunne kracht'* met dankgebed de vergadering. Burgemeester Cermak van Chicago tweede van links) hij zijn aankomst - te Herlijn» De van moord beschuldigde Nazi's tijdens het proces van B cut hen» Het vliegtuig-moederschip Glorioustijdens de vloot-manoeuvres in de Middellandsche Zee. Het wrak van de „Niobe" te Kiel voor. den wal, De Duitsche vlieger Marienfeld en de Italiaan Colombo, die aan de Europa-rondvlucht deelnemenop 't vliegveld- Weenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5