DAMRU BRIEK fl DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND. God gruwelen heetën en niet alleen in het Oude, maar ook in het Nieuwe Testament wordt gezegd, dat Gods toorn over deze din gen komt. (Efeze 5 vers 6). g Gemenad T'ieuws VAN VACANTIE ZUID HOLL. BAKKERSBOND VEERTIENDE JAARVERGADERING Gelijk we in ons vorig nummer meedeel den, werd gieter alhier de lie jaarverga Na de oïficieele ontvangst des morgens ten stadhuize. werd 's middags in Americain' de .huishoudelijke vergadering gehouden. De Directeur van den Gemeentelijken Ge- De voorzitter, de heer J. Schouten, van neeskundigen en Gezondheidsdienst te Amster- Kralingscheveer, heette allen hartelijk wel-dam schrijft: kom ,in het bijzonder de heeren Van Nop-; De aanvragen om hulp of verzoeken om raad p e n en Van Mill, als vertegenwoordigers I tegen de vlooienplaag, welke in huis heerscht van het centraal bestuur, en den heer t o 1 i na terug-komst van vacantie, zijn zoo talrijk, van Ba.rendrecht. Lid vaai het alg. bestuur,'dat ik uwe hulp moet verzoeken raadgevingen van ernstige ziekte hersteld. Het ledental ter algetneene kennis te brengen, is iets groeiende. Helaas had het bestuur Indien de bewoners van een huis, die er een niet zóóveel tijd voor propaganda als hei t poes of hond op na houden, met vacantie gaan, wonschte. In verschillende afdeelingen is de worden deze dieren ergens ondergebracht en toestand verre van rooskleurig. Speciaal te het huis wordt wekenlang niet geschuierd of Rotterdam, door het Belgisch brood en door met den stofzuiger bewerkt, de concurrentie van een nieuw groot levens Vlooien leggen hun eitjes in naden van middelenbedrijf, wat voor andere co-Llega's vloeren, in Ideeden; uit deze eieren ontwikke- weer .aanleiding was de prijzen sterk tellen zich bij deze hooge temperatuur snel lar- verlagen. Concurrentie is noodig, maar de ven. Bij koud weer blijven deze larven een tot toestand in Rotterdam is momenteel o-nduld-i twee jaar in leven; zoodia de temperatuur baar. De economische malaise bracht ook stijgt, ontwikkelen zij zich tot kleine vlooien, elders moeilijkheden. i In deze warme zomerdagen groeit de larve in -Bij de behandeling der ingekomen 6tuk- »^en paar weken tot jeugdige vlooi uit. De ken werd, op voorbeeld van du landelijKe larven voeden zich met stof en uiltjes; zij bond, adhaesie betuigd aan een schrijven zuigen geen bloed. van de bond van smedenpatroons in Ne-1 Komt men nu in een woning, die eenige we- derland, dat aandringt op verplichte ver-ken heeft leeg gestaan, dan komen honderden zekering voor patroons. I katten- resp. hondenvlooien de menschen be- Uit het jaarverslag van den secretarisspringen; indien tevoren kat of hond niet in bjeek. dat de Zuid-Holl. bond momenteel 22het huis was losgelaten, die de vlooien als het afdeelingen telt met een 600 leden. De penningmeester deed meriedcelLng van een batig saldo van 99.94. De finincicele toestand i6 gunstiger dan verleden jaar, toen het saldo schijnbaar voordeelig was. De heer J. Schouten, van Kralingsche- veer, werd bij acolamatie herkozen als voor zitter. _.,0 Als lid van de kascommsieie werd in delversch insectenpoeder plaats van den heer Schater, die aan dé geruimd worden met den stof: beurt van aftreden was, gekozen de heer schuieren. v. d. Ent Braat te Alphen a. d. Rijn. Lysol, carbol, ware verzamelt- Om de vlooien uit huis te verwijderen, is het noodig de vertrekken met een stofzuiger tot in alle hoeken te bewerken, klee.den moeten goed uitgeklopt worden, vloeren opgedweild met bleekpoederhoudend water. Wil men snel te werk gaan, dan moeten de vloerkleeden kwistig bestrooid worden met alles weg er of door dit geval niet doel- Al6 leden van het alg bestuur van den treffend. Wel kan men probeeren petroleum- Ned. Ba.kkersbond werden herkozen de bee- i houdende stoffen, zooals shelltox, Flit, Abis ren C V Vergeer, W J H Schol ten, J Schouten, J Raaphorst, M Segaar en L Smit. De jaarlijkeche contributie bleef gehand haafd op 1 per lid per jaar. Over de plaats enz., doch dan moeten de kleeden vrij kwistig met deze' vloeistoffen besprenkeld worden. De genoemde directeur vult zijn mededeeün- gen nog aan en schrijft, dat bij het gebruiken van insectenpoeder, om de vlooien te verdrijven van vergadering voor het volgende jaar zal uit de gespijkerde kleeden enz., het er wel op het dagelijksch bestuur met de afd. Den aan komt dat het insectenpoeder versch is. Bij Haag overleg plegen. drogisten wordt nog al eens oud insectenpoeder Daarna was het woord aan den heer C D verkocht, dat ongeveer al een half jaar in huis van Noppen, van Amsterdam, secretaris is, en dan werkt het niet meer. De eieren en van den Ned. Bakkensbond, om te spreken j larven van katten- en hondenvlooien komen in hoofdzaak voor op de vloeren. De menschen- vlooien minder; die nestelen vooral in le ma trassen cn in het by zonder in de nopjes waar mede de matrassen gestopt zyn. De larven van de vlooien zijn zeer goed met het bloote oog zichtbaar. Ze zijn ongeveer la groot indien ze volwassen zyn, en doen over „de komende tijden". Zal er, zoo vroeg spr., bij de groote ver anderingen, die zich op economisch terrein voltrekken, voor ons, middenstanders, straks plaats blijven? Sommigen wenschen en meenen van niet Warenhuizen e. d. aan de eene kant en verbruikscoöperaties anderzijds zouden de middenstaond van haar plaat6 verdringen. Maar ofschoon de coöperaties 60ms zwakke plekken bij de middenstand ontdekken, deze laatste behoeft bij goede organisatie en energiek aanpakken, de coö peraties toch niet te vreezen. De midden stand zal voort6, volgens spr., als schakel tusschen producent en consument niet kun nen worden gemist. Op andere wijze zou zijn werk tóch moeten worden verricht., maar de consument zal daarvan geen finan cieel Aoordeel hebben. Verdwijning van de middenstand zou voor de maatschappij in verschillende opzichten een ramp zijn. .Na rondvraag volgde sluiting. Een gë- meeyschaippelijke boottocht stond nu op het program rond het Dordtsche eiland. In plaats van zes uur, was men echter door tegenstroom en -wind pa6 ruim half acht terug. De uitnemend geslaagde dag werd ten slotte met een gezellig diner besloten. STRANDINDRUKKEN VAN DEN HEER JOHANNES DE HEER De Haagsche tram een slaapwagen! De heer Johannes de Heer, te Rijsenburg, redacteur van „Het Zoeklicht", geeft in dit blad zijn meening omtrent strandlichtzin- |nigheden. Terwijl ik, aldus de heer de Heer, in mijn ligstoel aan het strand mijn oogen laat rus ten op het onbeschrijfelijke spel, dat de zon met de golven speelt, moet ik toch eens mijn oogen van de zee aftrekken en over hel strand laten weiden. Daar is aan het strand ook wel schitte ring, maar ze is van anderen aard dan van de zee. Het is aan het strand de schittering van vleesch, eenenzijds bestaande in de ont blooting van datgene wat niet voor het open bare leven bestemd is en anderzijds in do brutale attractie' van bonte kleuren en uit- heemsche vormen van badco3tuums, bad mantels, strandpyama's. Vooral de laatste trekken zeer de aan dacht. Het strand schijnt tegenwoordig een publieke slaapkamer geworden. Trouwens het is reeds lang de gewoonte om zich in een zeebad niet aan de omge ving te storen; men doet daar eenvoudig of men thuis is. Het strand is eet-, conver satie-, slaap- en badkamer tegelijk. Zelfs vrouwen, die het thuis vreeselijk zouden vinden om ten aanschouwe van eigen om geving van blouse te verwisselen, geven zich aan het strand zoodanig aan de open baarheid prijs, dat mijn oogen er nog meer pijn van doen dan van de flikkering dei- zon op de golven. Ik lees in den Bijbel, in Deut. 22 vers 5: „Het kleed eens mans zal niet zijn als de vrouw, want zulks is den Heere een gru wel", maar cat heeft dé redacteur ^.an de Ma tin" blijkbaar niet gedacht, als hij zegt: ,De strandpyama is het meest correcte en iprechte kleedingstuk voor de dames, het is ïermetisch gesloten" en de directie van de laagsche Tram ziet blijkbaar de trams voor slaapwagens aan en he.'ft daarom toegev en, dat dames in strandpyama's ook in de laagsche trams mochten vervoerd worden. Het wonder van onzen tijd is, dat men lich over niets meer verwondert, de hypcr- noderne wereldbeschouwing laat geen be- vondering meer toe, er is geen venvonde- ing meer over de sehaamteloos-oit'klee le. in als mannen gekleede en gekapte, de bit- er-drinkende on sigaren-rookende vrouwen lan het strand". Voor zijn vertrek van het strand naar ïuis, zag Johannes de Heer op het strand Dok nog een schelpenman, -die zich niet stoorde aan al het gedoe van het mojidaine itrandleven, evenmin als zijn paard. De nilliarden schelpen daar in dien wagen ;ens zooveel levpnde diertjes, welker leven vergaan is en wier huisjes alleen nog maar lienen omvertreden te worden. Zou iet ook zoo zijn met vele strandlevens, al- een leven om straks bij den oogst der we reld vertreden te worden, gelijk de Bijbel iet zegt, Mal. 4 vera 3: En gij zult de god- leloozen vertreden. Aan het slot van zijn strand-indrukken leelt Johannes de Heer dan nog in „Hot Zoeklicht" mede, dat hij naar huis gegaan :ijnde, zijn Bijbel fipsloeg en daarin las, dal :r dingen zijn, die voor de menschen heel ïewoou geworden zijn, maar nochtans voor denken aan de rupsjes van frambozen. Deze larven zijn gevoelig voor petroleumhoudende vloeistoffen, zooals die thans in den handel zijn voor insectenbestrijding "chter moet daarmede niet alleen gespoten worden met een spray, doch rijkelijk gesprenkeld. ERNSTIGE VECHTPARTIJ "Reeds jaren lang bestond er een veete tus schen bewoners van een woonwagen in het woonwagenkamp te Sittard en bewoners van het woonwagenkamp aan den Hekseriberg te Heerlen. Dinsdag j.l. kwam het tusschen beide groepen tot een treffen in het café J. te Leyen broek-Sittard. Het huisraad van het café dien de tot Wapenen. Zwaar werd gestreden met stoelen en bierglazen. Drie groote ruiten den ingegooid. Van beide kanten vielen gewon den. Een der vechtersbazen, die een mes trok, werd met een groc> bierglas bewusteloos ge slagen. De politie kwam tusschenbeide en deed een drietal arrestaties. Men meldt ons uit Katwijk: Door het omvallen van een kooktoestel kreeg de 16-jarige kampeerder A. J. v. d. R uit Leiden, een groote pan met kokend water over het lichaam. Per auto werd de ongelukkige naar het nabij zijnde Zeehos pitium vervoerd, waar de eerste hulp werd verleend. Vervolgens werd éiij per zieken auto naar het Diaconessenhuis te Leiden vervoerd. Men vreest voor zijn leven. DE ZIEKTE VAN WEIL De te Dordrecht geconstateerde ziekte van Weil, heeft zich tot nu toe niet uitgebreid en is tot het aantal bestaande gevallen be perkt gebleven. Indachtig aan het feit, dat de ziekte door ratten wordt verspreid, en dus het aantal ratten de kans op deze ziekte bepaalt, heeft de G.G. en G.D. een aantal rattenvallen op gezet bij de zweminrichtingen aan de Vest en aan de Staart BRAND Gistermorgen is te Overdinkel (O.) de boerderij „Roos", bewoond door de familie Weiman geheel door brand vernield. Van het meubilair werd niets gered. In de buurtschap Reutum (gem. Tubber- gen) is de kapitale boerderij van de erven Dererink op Lammerink tot den grond toe afgebrand. De geheele hooi- en roggevoor- raad werd mede een prooi der vlammen. Wetenschap. CABRAL HERDACHT Nederlandsche hoffelijkheid te Lissabon. Een Nederlandsche commissie, bestaande uit leden van het Portugeesch Aardrijks kundig Genootschap, heeft zich naar Lis sabon begeven op uitnoodiging van genoemd genootschap, ter gelegenheid van de herden king van de eilanden de Azoren, de eerste groote ontdekking op den zeeweg naar In- dië en wel door Goncalo Velho Cabral, op 15 Augustus 1432 (5e eeuwfeest). Deze commissie bestaat uit de heeren Dr. W. Vinkhuyzen van Maersen, voorzitter, C. A. Begeer, secretaris en D. H. Benjamins, en J. H. M. J. Geerling. leden. Bij de plechtige ontvangst in hot gebouw van het Aardrijkskundig Genootschap "van Lissabon hield dr. W. Vinkhuyzen in de Por tugeesche taal een rede en overhandigdo daarna als huldeblijk van de commissie een zilveren schip, kunstgewrocht (vervaardigd door de Kon. Ned. Edelmetaalliedrijven, Voorschoten), voorstellende het schip van Frav Gonqalo Vèlho Cabral 1432. Tevens werd overhandigd een fraaie oorkonde op perkament, versierd met voorstellingen, op de belangrijke ontdekking betrekking heb bende. Daarna werd de Nederl commissie door de directeuren rondgeleid door de beroemde maritieme en koioniale musea van dit ge nootschap. Den volgenden dag heeft de commissie een krans gelegd op het gedenkteeken van de in den wereldoorlog gevallen Portugeezen cn werd een stille hulde gebracht op hef graf van den onbekenden soldaat, hetwelk zich bevindt in het oude convent der Chris tusridders te Batalha, e«nige uren van de hoofdstad verwijderd. Blijkens de berichten in de Portugeesche pers zijn deze blijken van hoffelijkheid en belangstelling van Nederlandsche zijde op hoogen prijs gesteld. De commissie werd gisteren door de bestuurders van het Portugeesche Roode Kruis in plechtige zitting ontvangen. Dr. Vinkhuyzen bracht in een voordracht in dc Portugeesche taal hulde aan den belang rijken arbeid door het Portugeesche Roode Kruis verricht in den oorlog 19141918 en wel voornamelijk in de overzeesche bezit tingen. Daarna werden de hospilalen en de sanatoria bezocht alsmede de „hulpposten" in de stad, alwaar eerste hulp bij ongelukken verleend wordt. De feesten, welke ter gele genheid van de herdenking van deze groote ontdekking, de eerste schrede op den zee- wej^naar Indië rondom Afrika, zullen echter niet plaats hebben, omdat eenige dagen ge leden een aardbeving de Azoren geteisterd heeft en deze eilanden in rouw dompelde door het verlies van meer dan honderd men- schenlevens. DE OUDSTE MIJNEN VAN ZUID-AFRIKA Reeds 6000 jaar geleden in exploitatie Prof. Dart van de Universiteit van Johan nesburg heeft het resultaat gepubliceerd van zijn onderzoekingen naar de oudste mijnen van Zuid-Afrika, die ontdekt zijn in Rhodesia en Noord-Transvaal. Prof. Dart is tot de con- lusie gekomen, dat reeds vijf k zesduizend jaar geleden deze mijnen door mijnwerkers ge ëxploiteerd werden. In Rhodesia heeft hij spo ren van mijnbouw gevonden, die zesduizend jaar oud zijn. De gedolven mineralen zouden dwars door Afrika naar Egypte zijn gevoerd, want Prof. Dart verklaart, in Babylonische hekwerken en in Egyptische standbeelden brons te hebben gevonden, dat afkomstig is uit de mijnen van Rooiberg in Transvaal, ter wijl het mangaanerts uit Rhodesia door de Egyptische vrouwen gebruikt werd voor het versieren van de oogen. Rechtzaken. HAAGSCHE RECHTBANK INBRAAK IN EEN KIOSK In den nacht van 5 Juli j.l., liepen 2 man ncn over het Bezuidenkout. Het waren eaa 46-jarige bankwerker C. M. en een 23-jarige wever J. B. Beiden waren zonder onderdak, zonder middelen van bestaan cn zochten werk. Zij hoopten dat een of andere vracht auto hen naar Rotterdam zou kunnen ver voeren, om daar een kansje te wagen. I11- tusschen kwelde de honger en toen ze langs een kiosk nabij het S.S. station kwamen opperde de oudste liet denkbeela eens daar te gaan kijken of er iets eetbaars te vinden was.misschien wel eer.ig geld. De mannen slenterden nog even door, liepen voorbij een hotel en zagen daar de portier, die mn te kennen gaf, dat hij ze „in de gaten had". Ze vervolgden daarom hun weg om spoedig weer terug te komen, want ze hadden, zoo n honger. De jongste slaagde erin na verbreking van een ruitje de kiosk oinnen te gaan cn daar lagen een paar stukjes chocolade, eenige sigaretten, sigarettenhulzen, éerf paar pakjes tabak, enz. en die zouden ze' dan maar meenemen. Doch intusschen was 'dc politie gewaarschuwd, omdat een 'andere zwerver tich tegen de kiosk te slapen had gelegd, zoodoende werd het tweetal op hee- terdaad betrapt. Wegens diefstal met inklimming terecht staande, bekenden de mannen hetgeen hun ten laste was gelegd. Uit het strafregister van M. bleek, dat deze reeds verscheidene vonnissen heeft ondergaan. Met verschillen de rechtbanken o.a. te Amsterdam, Alk maar, Rotterdam en Breda maakte hij reeds kennis. De jongere bleek een blanco straf register te hebben. Het requisitoir van het O.M. luidde één jaar en zes maanden gevangenisstraf voor M.; zes maanden voor B. De verdediger van dezen laatste verzocht voor den jongen, die in het oosten des lanrts thuisbehoort en weer bij zijn ouders thuis kan komen, een voorwaardelijke straf. De president jhr. mr. Feith informeerde of dit zoo was en of de jongen als hij vrij kwam weer aan het werk kon gaan. B. zeide dat hij in ieder geval thuis weer terecht kon. De verdediger van M., beaamde, dat het hier een hopeloos geval gold. Maar één jaar en zes maanden straf voor iemand die uit honger stal en slechts nietigheden kon bemachtigen, daar de eigenaar verklaard Ij ad, dat er slechts voor enkele guldens waai de aanwezig was, dat kon pleiter toch moei lijk gelooven. Op 6 September zal de Rechtbank uit spraak doen, HAAGSCH GERECHTSHOF DIEFSTAL De 29-jarige timmerman T. J. S„ en de 31-jarige isoleerder J. C. van H., zijn door de Rotterdamsche Rechtbank wegens dief stal in verceniging in den nacht van 21—22 Februari j.l. gepleegd in de Ned. Herv. Kerk te Overschie, veroordeeld tot twee jaren ge vangenisstraf. Verdachten waren in appèl gekomen om vermindering van straf te krijgen. Zij beweerden, dat de hun opgeleg de straf zoo hoog was, omdat zij ook van andere kerkdiefstallen verdacht werden. S. moest toegeven, dat hij ook wegens inbraak in de Kerk te Standaard-buiten, door de Bredaschc Rechtbank tot 2 jaar gevangenis straf is veroordeeld. De advocaat-generaal mr. Brants, requi- reert tot bevestiging van het vonnis. De verdedigers verzochten oplegging van een lichtere straf. Arrest morgen tien uur. voorzien. De Bond liet de districten hierin! vrij. Nadat nog enkele interne belangen bij de rondvraag waren behandeld, heeft de voor zitter deze vergadering gesloten. WANDELEN WANDELSPORTVEREENIGING „E. D. O." „De Nederlander-Marsch" Men schrijft ons: Na langdurige bespreking met het K.N. A.U-bestuur is de Chr. Sportvereeniging „E.D.O." te Utrecht met de K.N.A.U. over eengekomen om op te richten een Chr. Bond van Wandelclubs, welke in samenwerking met de K.N.A.U. marschen zal gaan orga- niseeren. Door deze samenwerking tusschen de KN.A.LT. en „E.D.O." is het ook toegestaan aan leden van de K.N.A.U. om deel te ne men aan marschen, georganiseerd door „E.D.O." en andere Chr. Vereenigingen, welke lid zijn van bovengenoemden Bond. Aan den marsch, waar door het Dagblad „De Nederlander' beker is be schikbaar gesteld, kan dus ook door hen nog worden deelgenomen. De „Nederlander-Marsch" wordt, zooals bekend, gehouden op Zaterdag 27 Augustus a.s. Vertrek half twee vanaf school Koe koeksplein te Utrecht. Het secretariaat der Rcgelings-Commis- sie is gevestigd bij: H. W. van Ameijden, A. R. Falckstraat 7, Utrecht, waar desge- wenscht ook nadere inlichtingen te verkrij gen zijn. Het inschrijfgeld bedraagt f 0.S0 per persoon. Do route is: Blamvkapelschewveg, Voor- dorpdijk, De Bilt, Bilthovcn, Den Dolder, Huis ter Heide. Zeist, Rijsenburg, Drieber gen, Odijk, Bunnik, Rhijnauwen, Utrecht ECONOMIE EN FINANCIEN FILMRONDREIS „NED. FABRIKAAT" De voorstellingen in Zuid-Limburg hadden een muzlekuiti hiervan stroomde de menigte naar de f 11 toonlngsplaats. Te Kerkrad© plein afloop 2000 n hier werden dooT de fllmver- toonlng de grondslagen voor een winkelweek en tentoonstellingen gelegd in 1933. In Vaals, de zuidelijkste plaats waar een tentoonstelling werd gege-- - J niging plannen tot het dsche wc'- Sittard ;ek ln 1933 ger de belangstelling over- want meer dan 3000 personen vul- het Marktplein, evenals te Valkena- ■- --- drieduizend kijkf— bok lt Nederland- Helmond. Roermond, mond en Venray. Te tal voorstellingen geg de herdenkingsfeesten legenhoid van KOLONIËN Financiën een driejaren plan uitgewerkt dat 105O mlllloen yen zal kosten. De details van cl 11 plan zuilen Worden bekend gemaakt op do buitengewone zitting van het parlement, die Donderdag zal beginnen. ZWEEDSCHE LUCIFERS Het reorganisatierapport. Ingrijpende voorstellen De reorganisatiecommUsIe der Zweedsche dat de Mij 1 DE JAVA-SUIKER-INDUSTRIE Jonge aanplant ontwikkelt zich gunstig j aanbeveel t en e PASOEROEAN". 23 Aug. 1932 (Aneta). Het opgesteld. De o proefstation schrijft, dat hoewel het practlsch staat z 1 blijken te xijn nm wra overal droog gebleven is. de Oostmoesson in lijk te maken. Daarom wordt voorgesteld het vele streken in 1932 geen scherp uitgesproken aandeel-nkipiiaal te handhaven op Kr. nr.l- karakter draagt- De rijping van het oude riet 1 oen. De bankvertegc-nwoordigers uit de eom- verloopt vaak lanezaamzoodat soms riet ge- missie stellen voor a-in de .'lij de noodige tijd oogst wordt voordat het rijp Is. De jonge aan- toe te staan voor de terugbetaling van de plant ontwikkelt zich gunstig, echter blijven verstrekte credieten. Gedurende dien tijd zal de vroeg geplante tuinen veelal nog teekenen rente worden betaald en een gedeelte der af- van den natten planttijd vertoonen al zijn deze lossingen. De eerstvolgende jaren zullen der deels weggetrokken. halve J J gewer Reeds 16 fabrieken afgemalenMet PASOEROEAN*. 23 Aug. (Aneta). Het Proef- I vertei de schuldet welke in 1931 om dezen tl; 16 fabrieken zijn overige gaan nog 6:. wijl In 85 gevallen de productie daalde. In vele gevallen ls/ deze daling dan ook toe te schrijven aan de dit jaar langzaam verloo- pende rijping. CONTINGENTEERINGSMAATREGELEN Griekenland kondigt een lijst af worden, dat alle definities DUITSCHE KOLEN NAAR IERLAND Stexke stijging in de laatste waken Het speciale in buitenland de lulntalen eieren. tikelen, lijn. juts thigenteerde volgende artiKeien gep 2000 qulnta en boter 600 wngon ^gedroogde hennep. Jute- en hem zakken, katoenen stoffen en andere textiel- goederen, muziekinstrumenten enz. Frankrijk maakt nieuwe bepalingen De Fransche Staatscourant publiceerde gister een voorlooplg advies betreffende een nieuwe bepaling omtrent den invoer in Frankrijk van producten als gom, terpenntljn, haxs, colopho- nium. pek etc. DE RUBBERUITVOER VAN NED. INDIE BATAVIA. 23 Aug. (Aneta). Volgens het Centraal Kantoor voor de Statistiek bedroeg de nd Ji in tons van 1000 Ke.: Java en 5* 5872. 'ehland ges stus bedroi Mado« BUITENLAND olgende wel lijkschen Dultschen 40.000 ton. Het Is echter de sche kolen-transactie woordige basis voortgezet zullen worden. DE LEIPZIGER NAJAARS-MESSE Op verzoek van het Leipziger Messamt heeft het rijksministerie van economische zaken toe gezegd dat buitenlandsche bezoekers, die van druk dient gebruik kan maken en geen tegoed mag redlt-saldl an andere Ter gelegenheid van de m i Leipzig oen groote etalag nlseerd, die verband houdt voor een goede vei dlge hulpmiddelen daar volledig Een drie-Jaren plan i tig"ng*geatèldr lank van Japan heeft I del en het handwerk in per8 een propaganda tegenover vertegen' w/i verklaring afgelegd over de voortdurende ling van de Japansche valuta, die hij toeschreef j h. aan de politieke en economische onrust in de bi j wereld. De bank was niet in staat daar lets j heeft ivedstrljd geor- et een special© getiteld ..Jeder 6 klein- tlelnhan- Ook de ïttlgi >rodu< effect. Jat jsie heeft de Minister Redacteur: W. HOEKSTRA, Tnlpeboomstraat 6, Den Haag. Alle inzendingen betreffende deze rubriek te zenden aan bovenstaand adres. i 8 dagen Ingewacht ratukken geldti WIT BEGINT LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL DISTRICTSVERGADERING TWENTE In de Zaterdag gehouden vergadering van het proefdistriet Twente van den C.N.V.B. werd het bestuur gekozen, waarmee dit district officieel een onderdee>l van de C.N.V.B.-organisatie ie geworden. De functies werden als volgt verdeeld: J. G. Giesbers, Rijsson, voorzitter; A. J. Boer kamp. Nijverdal, secretaris en afgevaardig de naar het algemeen bestuur van den Bond, en J. Koenderink, aUrem. adjunct. Medegedeeld werd, dat do competitie op 24 Sept. a.s. zal aanvangen; het Bonds- 6ecretariaat zal deze leiden. Men zal afwachten of nog nieuwe ver eenigingen toetreden alvorens een besluit te nemen over de instelling van een derde klasse Besloten werd nog, dat de Bondsspelere- kaarten niet van foto behoeven te worden PROBLEEM VAN-B. SPRINGER. Door onze vacantie bemerkten wij te Iaat, 'dat in bet vraagstuk van B. Springer in de oorspronkelijke opgaaf een schyf was verge ten. Natuurlijk was het hierdoor voor onze lezers onmogelijk de oplossing te vinden. Wij plaatsen thans dit vraagstuk nog eens en ver zoeken ernstig naar de fraaie oplossing te zoeken. 1 §8 9 1 SI 8 S m n 9. m Si s s SS® Cl H fü ÈJ 8 'f! SS PU 46 47 48 49 50 Mag wit 4034 spelen? (1ste publicatie). Zwart: 2, 5, 6, 8, 10, 11, 13—15, 17—19, 21—24, 27 Wit: 25, 26, 28, 31—33, 35—40, 42, 44, 45, .47, 49 Opgedragen aan de lezers van dit blad. EEN FRAAIE PARTIJ Tusschen B o n n a r d (wit) en Springer (zwart), werd onderstaande partij gespeeld, te Lyon. Wit: Zwart: 1. 33—28 13—22 2. 31—27 Tegenwoordig wordt hier meestal 3833 geantwoord want door den tekstzet wordt de witte linkervleugel een weinig topzwaar. 222X33 De meest logische wyze van slaan, mede in verband met voorgaande opmerking. 3. 39X28 17—21 Sterker dan direct 19—23X23, want hierop zóu wit met 3731 kunnen vervolgen er wordt vervolgens 17—21 met 8126 beant woord. 4. 44—39 21—26 Thans moest 1923 eerst gespeeld. Zwart wil echter afwachten en zich zoo laat moge lijk verklaren. 5. 37—31 Wy geven hier de voorkeur aan 39—33 ore op 1923X23 direct met 3328 te kunnen vervolgen. 526X37 6. 42X31 11—17 Alsnog kwam hier 19^—23X23 in aanmer king. 7. 39—33 6—11 Hier was 711 beslist sterker daar Wit dan moeilijk 5014 kan spelen wegens 17—21 en Wit moet toestaan dat Zwart op 26 komt daar 3126 nu niet mag wegens 2024 26X17 11X81 36X27 24—29 34X23 16—21 27XJ6 6—11 16X18 13X22 28X17 19X50 met winst. 8. 60—44! 1—6 9. 44—39 1318 10. 47—4f 9—13 11. 41—3 4-9 12. 46—41 20-25 Deze geheele opening wordt door zwart op uiterst origineele wyze behandeld. De tekstzet ligt niet voor de hand en is toch wel de eenige ojn te trachten eenig voordeel te behalen. 19—24 13. 49—44 14. 27—22 Deze zet brengt Wit in moeilijkheden. Aan gewezen was het volgende: 3430 25X34 39X19 13X24. Op 14X23 komt Wit's rechter vleugel vrij door 3228 enz. 44—39 813 >(of?) 28—23 18X29 27—22 17X28 32X34 'enz. met goed spel. 1418X27 15. 31X22 16—21 16. 36—31 21—26 17. 31—27 Wy geven hier de voorkeur aan 4137 om op 1721 met 2217 gelyk spel te forceeren. 1712—18 Natuurlijk. Vanaf dit moment komt Wit in het nadeel en muet alles geven om het ergste te voorkomen. 18. 41—36 7—12 19. 37—31 Er is niet veel beters want 3631 of 3329 verliest door 1721 enz, en 3430 en 40X20 (natuurlijk niet 39X19 wegens 14X23 enz.) leidt slechts tot verzwakking. 1 926X37 20. 32X41 Op 42x31 wint Zwart door 1823 enz. 2 014—19 21. 41—37 18—23 Misschien was 1014 hier wel sterker. Zwart wilde echter 3329X29 en vervolgens 2923 niet toestaan. 22. 38—32 Gedwongen want op 3732 volgt 2430 enz. 22. 12—18 23. 42—38 10—14 Hier mocht 812 niet wegens 2721, 3430 enz. Op 27 was Zwart bevreesd voor de volgende afwikkeling: 3429 28 X 34 4020 25X14 (gedwongen anders volgt 2823 enz.) 33—2911 19—23 (of:) 29 X 20 15 X 24 48—42 (dreigt 35—30 4440 28X39 enz.) 7—12 (of:) 3034 en het is niet uit te maken wie er voor deel heeft. De tekstzet is dus alleszins te bil lijken. 24. 34—29 Wit verdedigt zich zéér fraai en weet zijn nadeel tot een minimum te beperken. Stand na 23. Wit: 4238 12 3 4 5 46 47 24. 49 50 23X34 25. 40X20 15X24 26. 28—23 Zéér juist. Door een tydelyk offer werkt Wit zich vrijwel geheel los. 2617X26 27. 23X12 8X17 28. 32X23 19X28 29. 33X22- 17X28 30. 38X33 3—8 31. 33 X 22 8—12 32. 43—38 2—8 33. 3631 12—18 34. 48—43 14—19 35. 4510 812 36. 40—34 5—10 37. 38—33 9—14 38. 34—30 25X34 39. 39X30 11—16 Zwart heeft vanaf den 30sten zet zyn stel ling zeer fijn opgebouwd en gaat nu tot den aanval over. Uit het verdere verloop blijkt dat Wit nog juist over voldoende verdediging beschikt en het is dan ook de vraag of een afwachtende zet, byv. 1015 niet beter ware geweest. Speelt Wit den juisten zet dan maakt het geen verschil maar deze kon een fout maken en dat had Zwart moeten afwach ten, daar het voordeel, zooals reeds gezegd, niet voldoende is om in de stelling normaal te winnen. Zwart heeft dus feitelijk uit psycho logisch oogpunt gefaald. 40. 31—26. (gedw.) 18—23 41. 26—211! Zéér juist. Weerlegt de dreiging 2328 daar thans 3329 zou volgen. 416—11 Wit mag nu niet 3732 wegens 1217 2328 enz. met schijfwinst. 42. 44—40 10X15 Stand na Wit 42: 4440 46 47 48 SO 43. 37—32 12—17 Er is niets beters te vinden. Wit maakt nu precies op tempo remise. 44. 21X12 23—28 45. 32X23 19X8 46. 30X10 4X15 47. 33—2S 11—17 Dreigt 17—21—26—31 enz. 48. 43—38 dus gedw. 13—18 Dreigt nu te winnen door de formatie 813 49 en vervolgens 1721. 49. 40—34 Wit verdedigt zich 'schitterend en alles sluit als een bus. Winst is thans niet meer mngelyk. 498—13 50. 34—29 4—9 51. 2S—23 17—21 Remise d'accord. Een zéér fraaie en levendige party door beide spelers uitstekend gespeeld. De par/j werd gepubliceerd in „Het Dam spel" en geanalyseerd door den wereldkam pioen B. Springer. OPLOSSINGEN Probleem no. 491 Wit: 1. 32—28 2. 27—21 3. 28—23 4. 43—38 5. 4712 6. 49—43 7. 45X3 8. 3X47 en wint. Probleem no. 492 Zwart; 17X26 16X36 19X28 34X32 36X38 38X40 32X41 Wit: 1. 33—29 2. 29—23 3. 84X23 4. 44—40 5. 43—39 6. 37X10 7. 10—5 8. 5X1 ei wint. Zwart: 17X26 18X29 25X45 45X34 34X32 26X46 46X10 Oplossingen ontvangen van: W. Voogt, Jac. Loeve, B. C. Rlyn. Rotterdam; Kl. Kleywegt Nzn., eiland Rozenburg; Th. Buitelaar, Maas- G. Stoffer, Hoensbroek (L.); A. van Wijn gaarden, Giessendam; F. Janson, P. Spui, D. den Hertog, G. van der Meulen, allen Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3