JUnuur LViitsdjr CTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal In Lelden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- scho zending „£-50 Bij dagenjkscho zending „5.50 Alles bij "vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3745 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 ADVEBTEN,tEN Van 1 tot 5 regels...~...........~~. L17M Elke regel meer.0.22 Vi Ingez. Mededeelingen Van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oil nummer bestaat uit TWEE bladen KERK EN PLATTELAND I. Men heeft de stad genoemd „het graf der Kerk". En niet ten onrechte. Ner gens gaat de ontkerstening in onrust barender tempo voort dan in de groote steden, waar de kerken de grootste moeite hebben leer en tucht zuiver te handhaven tegen allerlei ketterden en oiichristelijke levenspraktijken. Het zou echter onjuist zijn, te mee- nen, dat de toestanden op kerkelijk ge bied ten plattelande in het algemeen zoo rooskleurig zouden zijn. P. W. J. van den Berg wijdt in Stem men des Tijds aan dit vraagstuk een belangrijk artikel, dat alleszins de aan dacht waard is van elk, wien de toe komst der kerk en dus van land en volk ter harte gaat. Immers, 50 onzer be volking woont nog altijd buiten de ste den, van de Ned. Herv. Kerk bijv., die 1432 gemeenten telt, zijn er meer dan 1200 plattelandsgemeenten. „Het is dus voor de Kerk van de grootste beteekenis, hoe het met haar in die plattelandsgemeenten gaat en of zij daar uit de snelle verandering herboren en met nieuwe levenskracht bezield te voorschijn zal komen, of als een ruïne van het eenmaal trotsche gebouw, mis schien wel schilderachtig en beziens waardig, maar voor het werkelijke leven van geen belang meer." Wat reeds een oppervlakkige bestu deering der dingen leert, is, dat de kerk zich ten1 plattelande geheel anders tot de bewoners verhoudt dan in dè stad. Dit hangt samen met het karakter der dorpssamenleving, welke veel .meer een gesloten eenheid vormt, met vaste re gels en gewoonten. Een eenheid, welke zich meestal instinctmatig en met groote kracht te weer stelt tegen in vloeden en interventie van buiten en dus in zekere zin aan veranderingen veel minder onderhevig is dan het stads leven. Om goed te begrijpen, tot welk een belangrijke, ja beheerschende plaats de kerk in de meeste dorpsgemeenschappen is gekomen, moet men terug gaan tot de historie, die ons spreekt van de ves tiging van he,t Calvinisme in deze lage landen bij de zee. Die plaats heeft de kerk in sommige streken nog. De kerk besloeg „op het platteland tot voor korte jaren in het dorpsleven in zijn geheel en in het persoonlijk leven der enkelen, een veel grootere plaats en (oefende) een veel dieperen invloed uit, dan in de steden sinds een eeuw het geval is weest." Het landelijk leven staat onder zeer sterke, zoo niet dwingende invloed van de „zede", van de usance. Deze zede, dit gebruik legt beslag op gewone, alle- daagsche dingenbeleefdheidsvormen (ook wel onbeleefdheidsvormen), klee ding, huisinrichting, visites, enz. Maar deze zede, dit gebruik strekt zich ook uit tot de belangrijkste levensuitingen: huwelijk, begrafenis, kerkgaan, huis- godsdienst enz. Het spreekt vanzelf, dat deze ge woonten langzamerhand de geslachten door zjjn ontstaan, maar eenmaal ontstaan, en in de mentaliteit en sfeer van de bevolking vergroeid en ver ankerd bijna onuitroeibaar zijn. In zonderheid natuurlijk als het verkeerde gewoonten betreft. Welnu, met deze feiten heeft de kerk rekening te houden. Gelijk er streken zijn, waar de zede verplicht tot kerk gaan, zijn er óók streken, bijv. ten Noorder. van het Y, waar te naasten bij geen volwassen man de kerk bezoekt. Zoo worden gestadigaan geheele streken ontkerstend en vallen terug tot be schaafd heidendom. Dr. Kramer heeft, na een onderzoek ter plaatse, dezer da gen verklaard, dat Bali „rijp voor de zending" zou zijn. Ook Nederland telt gebieden, die „rijp zijn voor de zen ding"; gebieden, waar kerkgaan eerst, bidden en bijbellezen daarna geheel bekende waarden in 't leven géworden zijn. Nu is het echter merkwaardig, dat de ontkerstende plattelandsmensch zich tegenover de kerk meestal toch geheel anders gedraagt dan de ontkerstende stedeling. De laatste staat direct gereed met de boodschapik ga niet meer naar de kerk. ik geloof niet meer aan de Bijbel, dus de kerk moet me maar schrappen als lid. Dat nu is ten platte lande in veel minder mate het geval. In Noord-Holland bijv. zijn er tal van men- schen, die nóóit de kerkdrempel over schrijden, aangesloten ziin bii een socia listische vakorganisatie, enz., maar toch lid zijn van de kerk, trouw hun kerk belasting betalen, hun kinderen naar de catechisatie sturen en niet gaarne zou den willen, dat de kerk verdween. En worden zij gekozen tot lid van den ker- keraad of tot kerkvoogd, dan vinden zij het vanzelfsprekend, deze benoeming te accepteeren. Zóó is de kerk met het dorpsleven samengegroeid, dat men niet kan verdragen de gedachte, dat dat vaak oude bouwwerk met zijn plechtige stilte, waarin a. h. w. nog de geest van de vaderen schijnt voort te leven, die breede toren, wier gebeier wekelijks weemoedig vergeefs roept tot kerk- waartsgaan, die pastorie, waar dominee die in heeft gewoond en dominee die (wat al verhalen komen dan over het verleden los!), spoorloos zouden ver dwijnen. Van den Berg heeft de achtergrond van dat alles heel goed geteekend, als hij schrijft: „Achter deze trouw aan de kerk, waaraan men persoonlijk geen behoefte meer toont, ligt ongetwijfeld nog een goed deel magisch besef, dat de kerk en al wat daar geschiedt, al „de dingen die bij God te doen zijn voor het geheele volk", toch op een of andere manier ten goede komen aan de heele gemeenschap. De predikant is de man die voor die dingen is aangesteld, die die geheime krachten uitdeelt en overbrengt in het huis dat hij bezoekt, aan het ziekbed waar hij „krachtige woorden" spreekt, en in het sterfhuis waar zijn enkele tegenwoordigheid reeds onheilvolle machten afweert. Deze „praereligie" is het, veelmeer dan bewust christelijke belijdenis, die nog een groote schare van uiterlijk on- kerksche lieden aan de kerk bindt, wel ker lasten zij gewillig meedragen, al komen zij nooit binnen haar muren." BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ing, oaad.-notaria te RAAD VAN BEROEP (O.) Bij Kon. besl. Is benoemd tot plaatsvervan- end griffier RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. besl. is benoemd tot subst-off. van Justitie bij de rechtbank te Utrecht Mr J. F. Camphuis, thans subst.off. bij de rechtbank te Winschoten. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE Bij beschikking van den dir.-gen. der P.T.T. s met ineang van 1 Sept. aangewezen als het P.T.T.-kantoor ZEEMACHT Bij Kon. besl. is met 1 Sept. "de kar» ie D. Scalongui i bevel over H.M.'s Is het bevel over c den kapitein-luit. opleidingsschip Bij Kon. besl. zijn benoemd: le. tot luit. 1 borsten der le afd. vc Kon. Instituut voor Marine te Willemsoord: P. Cool, L. E. H. Rees J. F. Drijfhout van Hooff, J. G. Stegeman. P. Agema, J. W. Gecrllngs, H. Rob, Jhr P. L. Geen, W. J. de Vries, J. J. Steensma, jrman, J. B. Reiche, G. J. Dijkerman, B. D. Reitsma. W. Beets, M. A. Teljer. LANDMACHT BIJ Kon. besl. zijn benoemd tot le lult. bij hun tegenwoordig korps de 2e luits. J. Tamme het 12e reg. inf., G. M. J. de Chateau va 18e, C. Zaaljer van het 8e, W. F. den Heng.' het 19e, N. J. Kanaar van het 2e, H. -• Alberdlngk van het 19e, L. A. Paling van hi 'e, J. J. C. Baron Taets van Amerongen van h( 2e. W. J. M. van Hertum van het 13e, J. P. H. le Jonge Meilij van het 9e reg. inf., M. Raebel 'an de school voor res.-otf. der inf.; zijn benoemd tot res. le luit. bij hun tegen- voordig korps de res. 2e luits. J. C. Hofman -an het 6e en H. F. Jongman van het 7e reg. n bij de Luchtvaartafd. do res. 2e lults^ Ir_ kevoort, J. WlUemse, M. Noothoven van Goor n H. K. de Graaf: zijn benoemd met ingang van 15 Aug. bij het Reyers. allen is benoemd t diensten bij d> i der Sijde. F. A. M. W. Houba afd.: rea-le-luil. taf der genie'de res.-2e-luit. speciale diensten Dr Ir H. J. CONSULAIRE DIENST Bij K.B. is de heer Justiniano Maci n toegelaten als Consul-Generaal vai sijn post teruggekeerd. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN NIEUWER-AMSTEL Met ingang ven 1 Sept. as. is tot Burge meester van Nieuwer-Amstel benoemd Mr G. P- Haspels, sinds 1926 burgemeester van Avereest (O.). Mr Haspels, die dus wijlen Burgemeester A. Colijn zal opvolgen, i6 Ned. Hervormd en behoort tot de Cbr.-Hist. Partij. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Na zijn promotie wa6 hij enkele ja ren in dienst bij de Nat. Bankvereeniging. waarna hij werkzaam was op het hoofd* kantoor der Ned. Handel-Maatschappij. De nieuwe Burgemeester van Nieuwer- ATpetel iS jj) jaar, DE NOOD IN DE TEXTIELINDUSTRIE DE MEDEDEELINGEN DER GEMEENTE BESTUREN Gisterenmorgen vergaderde ten gemeente huize te Hengelo, het comité, ingesteld door de te$tielgemeenten in het gebied van de Kamer van Koophndel en Fabrieken voor Twente, in verband met de criei6 in het textielbedrijf. Het comité nam in 6tudie de van een aan tal gemeentebesturen ontvangen mededee lingen en antwoorden op de aan deze toege zonden vragen. Tot het opstellen van een ontwerp-adre6 aan de regeering kon even wel nog niet worden overgegaan, omdat enkele gemeentebesturen de gevraagde ge gevens nog niet hadden veistrekt. Besloten erd aan deze gemeentebesturen te verzoe ken thans een snelle afdoening te willen bevorderen. Het comité 16 voornemens, binnen zeer korten tijd, een onderhoud met de regeering aan te vragen, teneinde aan te dringen op het zeer spoedig treffen van maatregelen, die door het optreden in de laatste dagen van de zijde van de Japansche industrie niet langer kunnen uitblijven. In den namiddag had onder leiding van den heer J. M. Krijger Jr., burgemeester Vriezenveen een bespreking plaats met z.g. Katoencommissie, een combinatie van textielfabrikanten, welke in het leven is geroepen door het Verbond van Neder- landsche Werkgevers en den Algemeenen R.K. Werkgevers Vereeniging. Deze vergadering, waarover geen nadere publicaties kunnen worden gedaan, had tot resultaat, dat tot overeenstemming werd gekomen over de richting, waarin verbetering van den toestand behoort te worden gezocht. DE RIJNSCHEEPVAART INTERNATIONALE ONDERHANDELINGEN De op 12 Juli j.l. te Den Haag ingestelde Internationale Studie-Commissie tot onder zoek van saneeringsplannen in de Rijn scheepvaart heeft te Königswinter haar arbeid aangevangen. Nad£t het reeds bekende plan van de nieuwe laadlijn voor Rijnschepen wegens juridische bezwaren met betrekking tot de Mannheimer Acte door zijn ontwerper terug genomen was en de Studie-Commissie de gediende plannen tot afbraak van een ge deelte der Rijnvloot hoofdzakelijk eveneens wegens juridische bezwaren niet verder denkt te behandelen, is de Commissie het eens geworden over de voortzetting van het onderzoek van twee plannen. Het betreft hier een van Nederlandsche zijde ingediend plan tot stillegging van een deel der Rijntonnage, welk plan de mede werking der Regeeringen van de Rijnoever- staten vooropstelt, en een Duitsch plan tot het vormen van een Consortium der Rijn- reederijen, welk plan de aanhuur en gedeel telijke stillegging van scheepsruimte zon der medewerking der Regeering beoogt. Voor de verdere behandeling door de Commissie zullen de plannen worden uitgewerkt, de overeenkomsten enz. ontworpen, waarna de Studie-Commissie op uitnoodiging van de Fransche vertegenwoordigers, haar volgen de vergadering waarschijnlijk den 22 Sept. a.s. in Straatsburg zal houden. CHR. SPOOR- EN TRAMWEG- PERSONEEL INTERN. CONGRES TE AMSTERDAM De Christelijke Internationale Federatie van Spoor- en Tramwegpersoneel houdt op 7, 8 en 9 September a.s. te Amsterdam in hotel Fleissig haar Vijfde Internationaal Congres. Het congres vangt aan op 7 Sept. om 10 uur en wordt voorafgegaan door een vergadering van 't Bestuur op 6 September. Op dit congres, waarvoor reeds ruim hon derd gedelegeerden uit een aantal landen hun komst hebben gemeld, zullen inleidin gen gehouden worden door de heeren Gus- tav Hahnke, uit Berlijn, Hermann Henseler van het Internationaal Arbeidsbureau te Genève en P. S. J. Serrarens, secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond te Utrecht De heer Hahnke behandelt het „Concur- tieprobleem in het Verkeerswezen", een vraagstuk, dat thans alle spoor- en tram wegen bezighoudt; de heer Henseler refe reert over ,,'t Internationaal Arbeidsbureau, zijn doel, streven en werken", terwijl de heer Serrarens een inleiding zal houden over „Samenwerking van de internationale christelijke vakbeweging met het Interna tionaal Arbeidsbureau". Ter gelegenheid van dit congres zal het 10-jarig bestaan der Interntionale herdacht worden, welke herdenking door de zorgen der beide Nederlandsche bonden „St. Raphael" en Prot. Chr. Bond een eenigs- zins feestelijk karakter zal dragen. De directeur van het Internationaal Ar beidsbureau te Genève zal zich op het con gres laten vertegenwoordigen. DE VARKENSCENTRALE RICHTPRIJS VOOR VARKENS Gelijk reeds eerder is bekend gemaakt, is de richtprijs, welke door of vanwegi Nederlandsche Varkenscentrale voor de kens betaald wordt, eenigen tijd geleden vastgesteld geworden op 15 cent per pond levend gewicht. Uit den aard der zaak ligt het in de be doeling van de Nederlandsche Varkenscen trale voor dezen prijs een zoo groot moge lijk aantal varkens uit de markt te nemen. Gelijk echter bekend is, zijn de uitvoermo- gelijkhedcn beperkt met name door de contingenteering van den invoer in België en in Frankrijk. De Engelsche baconmarkt laat grootere soepelheid toe in zoovere, dat er nog geer contingent voor den invo' vastgesteld, d(|ch ook hier moet er bij den uitvoer mede rekening worden gehouden, dat het niet wenschelijk is, het aantal var kens, hetwelk wordt uitgevoerd, plotseling naar boven te brengen, aangezien hiervan een ongunstige werking zal uitgaan op de prijzen, welke in Engeland voor de Neder landsche bacon gemaakt worden. Toch heeft de Nederlandsche Varkenscentrale reeds ge meend den uitvoer naar Engeland met 10 15 pet. te moeten verhoogen. Ook bij deze regeling zal het de Neder landsche Varkenscentrale echter niet moge lijk zijn alle varkens af te nemen, wanneer een onbeperkt aanbod, plaats vindt Het in werking treden van de Crisis-Var- kenswet schijnt bij velen ten onrechte de meening gewekt te hebben, dat het wensche lijk is reeds thans een zoo gi'oot mogelijk aantal varkens ter slachting aan te bieden. Wij wijzen er op ,dat het in het belang van een goeden gang van zaken noodzake lijk is, dat een zoo regelmatig mogelijk aan- 3d van varkens plaats vindt De Nederlandsche Varkenscentrale meent dan ook bij de varkenshouders van Ne derland op te moeten aandringen te dezen opzichte behulpzaam te zijn door het aan bod van varkens niet boven het normale te doen stijgen. DE PRESIDENT VAN HET BOSSCHE GERECHTSHOF HEEFT TEGEN 1 JANUARI A.S. ONTSLAG AANGEVRAAGD Naar wij vernemen zal Jhr. Mr. E. F. O. asse van IJsselt, president van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch in verband met zijn hoogen leeftijd zijn rechterlijke j voor zijn burgerwacht, ROFFELRIJMEN. Gaat dat zien.' ■waarin hjj zjjn ergernis lucht ove het feit, dat de burgemeester vai Maastricht gezegd zou hebben da ieder ambtenaar deel behoorde ui te maken van de burgerwacht. Gelukkig dat er Vragers zijn, Al zijn ze meestal rood; 't Zijn redders van het vaderland, Het vaderland in nood. Misgaat zich een minister of Een ander magistraat, Dan stellen zij hun vragen en Doen vragende een daad. Daar heb je Meester Mendels, ons Rood Eerst Kamerlid, Een man, die nooit of nimmer bij De pakken nederzit Hoe heeft hij niet op wijze wijs Zijn kamertaak volbracht, De aandacht eischend voor Maastricht loopbaan eindigen tegen 1 Januari 1933. Jhr. Mr. Sasse van IJsselt bereikte op 20 April van dit jaar zijn SOsten. verjaardag. Op 25-jarige leeftijd aanvaardde hij zijn rechterlijk ambt als kantonrechterplaats- vervanger te 's-Hertogenbosch en bleef in deze functie van 1S77—18S5, toen zijn be noeming volgde als rechter bij de rechtbank te Roermond. In 1893 werd hij als rechter benoemd bij de rechtbank te 's-Hertogen bosch, waar hij in 1S99 raadsheer werd bij het Gerechtshof, in 1919 vice-president, waarna hij in 1Q25 president werd van het zelfde Hof. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Zoutelands (toez.), cand. Th. E. van der Brug te Wolvega. Voor Hoofdplaat (Zeeuwsch-Vlaanderen), J. Osse- waarde te Vlijmen. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Roden, cand. G. Bos te Leeuwarden en cand. H. Vogel te Zwolle. e roe pen: Te Zutphen (als hulpperd.) cand. M. P. van Dijk te Amsterdam. CANDIDATENOVERVLOED. De heer F. C. Noordergraaf te Rot terdam wil ter verhelping van den candidaten- overvloed in de Geref. Kerken krasse maat regelen nemen gelyk ook op publiekrechtelijk gebied gezien worden en schrijft ons: „Volgens het Jaarboek 1932 zijn er, voor tover ik kan nagaan, in de Geref. Kerken een 26-tal dienaren des Woords, die gerechtigd zijn hun emeritaat te nemen. De meesten hun- vieren dit jaar hun 40-jarig ambtsjubi leum, voor de anderen is dit al voorby. „Gelijk men bij Rijk en Gemeente verplicht wordt pensioen te nemen, zeker ook met de bedoeling om plaats te maken voor de jonge- billijk, dat al die 26 predikan ten hun pensioen nemen en dan gaan er weer 26 candidaten van den overvloed in actieven dienst". We willen deze opinie een gelegenheid tot uiting niet onthouden. Maar eerstens wel zeker, dat zij in de betrokken Kerken niet in een regeling zou kunnen worden opge- 3men. En tweedens is het de vraag, of zulks )or ieder en overal gewenscht zou zijn. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. J. Attema, overgekomen van Wol vega, werd gisterenavond bevestigd als pre dikant der Geref. Kerk van Den Haag-Oost. De bevestiging, die in de Westerkerk plaats had, geschiedde door Ds. A. G. Barkey Wolf, van Den Haag-Oost, die tot tekst nam Jesaja 50 4 .,de bediening der hemoediging", waarbij aandacht geschonken werd aan: 1. den dienaar die deze bediening ontvangt, en 2. de bediening zelve die hij heeft te vervullen. Na de bevestiging werd Ds. Attema, die de vaca ture van den emeritus geworden Ds. D. Ring- nalda vervult, Psalm 134 2 en 3 toegezongen- In de toespraken werd hem bijzonder de zorg voor wijk IV en de jeugd aanbevolen. Dr P. J. KROMSIGT Dr P. J. Kromsigt, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, boopt Zondag 11 September a.6. zijn 40-jarige ambtsbediening te berdenken. De jubilaris, pre- d'ikantezoon, werd 16 October Wijk bij Heusden geboren. Hij stu deerde aan "t Gym nasium te Leiden en aan de Rij keu vensiteit te Utrecht, waar hij 3 Juli 1895 onder leiding den vroeg verschei den Prof. Dr H. KI eijtn, p romoveerd e tot Doctor in Godgel eter dibead een proefschrift over: „John Knox als Kerk hervormer". Dr Kromsngt werd 11 Sept. 1892 predikant te Scherpeniese, Ln 1898 te Wierden, in 1900 te Rotterdam en arbeidt sinds 2 Mei te Amsterdam. Mocht hij eerst meer naar de ethische richting geneigd hebben, mede onder in vloed van Prof. Kleijn koos hij weldra met beslistheid voor de Gereformeerde begin selen. Spoedig werd hij medeweri-er van bet confessioneel weekblad „De Geref. Kerk" en kwam zoo in aanraking met Dr. Hoedemaker, wien6 leuze „Heel de Kerk en heel het Voltk" ook Dr Kromligt tot een on verzettelijk 6trijder voor de Volkskerk maakte. Al kwam hij meermalen in con flict met wijlen Dr Kuyper, hij heeft steeds groote bewondering voor diens machtigen geest en talentvolle werken gekoesterd on erkent gaarne veel aan hem te danken te hebben. Als strijder voor de confessioneel© bogm- En voor zijn burgemeester, want En dat moet in de krant Die is een groote schandvlek voor. Ons blanke vaderland. Die man heeft openlijk verklaard, Dat ieder ambtenaar Lid van de burgerwacht moest zijn In dagen van gevaar! Zoo wordt in 't zuiden van ons land De. vrijheid geblameerd! Dat is expresse pressie die Niet mag getolereerd! Ha! wat zal Ruys 'em knijpen, zeg, Een modderpose slaan Als hij straks voor de rechterstoel Van Mendels komt te staan! Je zult het zien: ze zetten hem In z'n geboortekleed, Omdat hij op die roode vraag Geen afdoend antivoord weet!! (Blz. 1) Vergadering van gemeentebesturen in Twente in verband met den nood In de Textiel-industrie. (bl*. 2) Het radicalisme in de nazi-gelederen en et vonnis te Beuthen. Coalitie-besprekingen te Stuttgart? De doodstraf geëischt tegen den Spaan- schen generaal Sanjurjo. De moord te Naaldwijk voor het Haag- sche Gerechtshof. De dader tot 5 jaar ge- angenisstraf veroordeeld. (Blz. 5) De buitengewone vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond. (blz. 7) Ernstige relletjes op den Linker Maas oever te Rotterdam. Groote fabrieksbrand te Zaandijk. (Nadruk verboden.) LEO LENS. het in den naam der gansche Gemeente uit spreekt. Want gij vergist u, wanneer ge den zelfden yver, dien gij hebt, van allen verlangt." „TWEEDE FEESTDAGEN". In Zuid-Afrika zyn Tweede Kerstdag en Tweede Paaschdag vacantiedagen zonder kerk dienst geworden. Tweede Pink3terd.ig bestaat 't geheel niet meer. Een inzender vraagt, wat deze afwijking van de nog in Europa geldende traditie rechtvaardigt. De redactie van „De Kerkbode" van Zuid- Afrika geeft op de vraag feitelijk geen ant woord, doch erkent: .Zoover ons geheugen ons dient, werd er nooit dienst op de boven genoemde dagen in Zuid-Afrika gehouden". KERKGEBOUWEN. Te Roden (Dr.) wordt morgen, Vrijdag middag, de gerestaureerde eeuwenoude kerk der Ned. Hervormde Gemeente weer in gebruik genomen. Ook het orgel is hersteld. selen, heeft Dr Kromsigt een leidende ingenomen in de Confessioneel© Vereeniging en als redacteur van het vroe- ïre tijdschrift „Troffel en Zwaard". Van zijn geschriften noemen we: „De zichtbare Kerk en de Ambten"; „Waartoe een Belijdenis?'*; „De Kerkelijke orgamisa» tie en de practijk"; „De Zending en de Kerk"; „Partijstrijd en Kerkelijk leven"; „Kinderdoop en Genadeverbond"; „De Döop6practijk in de oude Geref. Kerk"; „Het boog belang der Ned. Herv. Kerk als Volkskerk bij een vergeten Grondwetsarti kel"; „Een vast accoord"; „De arbeid in het licht van Gods Woord". Op politiek gebied stond hij voorheen aan den kant der Friesch Christelijk-Hi6tori- scben, en we meenen dat hij nu ook tot de Hervormd-G ©reformeerde Staatspartij hoort. Mede voor de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs en den Chr. Nat. Werk manebond gaf hij gaarne zijn krachten. Meermalen heeft Dr Kromsigt op de voor dracht gestaan voor kerkelijk hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk, doch de Sy node passeerde hem. Ook is in de hem wante pens er meermalen een verwijt van gemaakt, dat hij niet tot hoogleerar aan een Rijksuniversiteit is benoemd geworden. Dr Kromsigt's studietalenten liggen voor al op kerkhistorisch, en meer nog op dog matisch tarreón. JUBILEA Ds. J. Voer ma n, Geref. predikant Joure, viert 1 September a.s. zijn zilveren ambtsfeest. Hij diende in deze kwarteeuw ach tereenvolgens de Gereformeerde Kerken van Westerlee (1907—1911), Warns (1911—1924) en sedert 4 Mei 1924 de Geref. Kerk Joure. De jubilaris is quaestor van de Classis Hee renveen en voorts door deze Classis aangewe zen als deputaat o.m. voor Kerkvisitatie, hulp behoevende Kerken en Zending, terwyl hy van wege de Part. Synode der Geref. Kerken in Friesland-Zuid deputaat (saamroeper) is de hulpbehoevende Kerken en de Evangeli satie. KLACHT OVER DE PREDIKING. Prof. J. A- du Plessis niet Prof. J. du Plessis van Stellenbosch heeft in „Die Kerkblad" der Geref. Kerk in Zuid-Afrika gewaarschuwd tegen het houden var „Dieren-Zondag" en uitgesproken, ^dat die verwaarlosing van gereelde Skrifpredikir w van die Kategismusprediking die behoefte wek om oor al sulke onderwerpe te preek. Hoe 's mens oor diere moet preek, weet ek nic'\ En hy gaat vervolgens in „Die Kerkbode" nog aldus voort met zyn klacht: ,,Dat die Kategismus twaalf maal in die jaar volgens die wet moet gepreek word, weet ek ook, dan lees ek soms van die klagtes op Ringsver- gade rings dat predikante dit nie eens doen NIET TE LANG PREEKEN. In een brief van Calvyn aan Farel komt het volgende voor: vIk hoor, dat Uw buitengewoon lange pre dikatiën velen reden tot morren geven. Ge hebt ons dikwyls verklaard er zelf een fout in te zien, die gij zoudt willen verbeteren. Nu vraag ik U echter, 'dat geen vijandelijk gefluister tot oproerig geschreeuw worde en ik bezweer U: maak het liever met geweld wat korter, dan dat gij den satan gelegenheid geeft, waarnaar hij uitziet- Gy weet ten eerste, dat wy ook den zwakken schuldenaars zijn (Rom. 1 14); niet, dat wij door al te veel toegeven hun onwijsheid zouden vergrooten, maar wy moeten beproeven hen te trekken doordat wij hun iets t<>egeven. Gij weet ook wel, dat gij met eigenzinnige, prikkelbare mc:i- schen te doen hebt. Zeker kan hun misnoegen slechts uit te grooten hoogmoed komen, maar, daar ons de Heere den kansel laat bestijgen, niet voor ons, maar om de Gemeente te prediken, zoo moeten wy onze leering zóó inrichten, dat niet uit verveling verrichting des Woords voortkome. „Ook het gebed moogt gij eerder lang maken iyut g-j V-- r u.'elve bidt, dan wannner gij Voornaamste 'Nieuws. Schoolnieuws. RIJKSUINIVERSITEIT TE LEIDEN Dr. J. H. O o r t, lector in de Sterrenkunde aan de Leidsche Universiteit en conservator aan de Leidsche Sterrenwacht, is, naar men meldt, naar Amerika vertrokken, teneinde daar vanwege de Leidsche Sterrenwacht de ,'erduistering op 31 Augustus waar te ne men. Tevens zal hy, gevolg gevende aan verschil lende uitnoodigingen, aan enkele Amerikaan- sche Universiteiten een reeks colleges geven. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Oud-Be ij er land. (Keucheniueechool, hoofd H. Ringerema), voor tijdelijk Ch. C. Pijl te Rotterdam en Jac. Hagoort te Nu* mansdorp en als kweekeling met akte B. Hagoort te Numansdorp. o s t w o 1 d e (Oldambt, Chr. Nat. School), J. van der Molen te Groningen. .Voor tijdelijk H u i z u m (hoofd J. Pasma), P. J. Rijpstra te Deinum uizum (hoofd J. G. Venhuis), P. Lycklama a Nyeholt te Arum. Voor tijdelijk isse (hoofd W. P. de Jonge), A. van Loon, aldaar. K. VAN DEN BERG De heer K. van den Berg, hoofd der Keu- cheniuêschool te Amsterdam, hoopt met 1 September bet onderwijs met pensioen te verlaten. Hij werd als preddkentszoon geboren te Zuidbroek (Gr.), ontving zijn opleiding te Enkhuizen en Gouda en werd 1 Febr. 1886 onderwijzer te Maassluis en vervolgens te Waddinxveen, Rotterdam, Gouda, Charlois, Amsterdam, om in 1899 hoofd te Hozere- woutfe (Dorp) en in 1903 te Amsterdam te worden. Met name ook voor de paedagogische studie o.ls mede-oprichter van het „Paed. Tijdschrift", de organisatie van Geref. Schoolverband en de zorg voor uitzending van kinderen met „Vacantie Buiten" heeft hij kostelijken arbeid verricht Op kerkelijk terrein liet hij zich evenmin onbetuigd. De laatste jaren gaat hij telkens voor in de godsdienstoefeningen van Geref. Kerken in Hersteld Verband. EXAMENS STAATSEX. TOELATING UNIVERSITEIT Tiel; A. P. Hartlund. Amsterdam. EXAMENS-HOOFDAKTE ARKHEM, 24 Aug. GcSx. 8 gesl 5 cand-, nt T .er BREDA GeCxr Hflag: J. Oly. Wal ROERMOND. GeL'x. 7. g-esl. 5 cand., nl. do herren: J. A. Narrdlnp, TerwinsolonJ H. 1 Wilms, Helden: A. M. J. Geloen: P. J. Stllckolbroek, Pannlngen: J. G. N. Jeuken* UTRECHT. GePx. 8. gre-l. 3 rmd. nl. de hee ren: C. J. van Oostenrijk Maartensdijk; E. Palthe, Utrecht: en F. J WoMels. Dc Bilt, EXAMENS HANDEN ARBEID DEVENTER. 54 M. Strik, Nümeg.n: renberv. M. W. F rueumer-. Nleuw-I.eus<Vn; W. J. .T. Polman. NHmegen; F. Roest Goor: \V. J. J. Blom. Goor; Ph. B. dn Lruw Arnhem: U H. Koster. Apeldoorn; en de heer G. J. Egloraj

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1