De verhouding Nederland, Indië, Suriname en Curasao Dc strijd tusschen trein en auto is in verschillende streken van Engeland ten voordeele van de laatste Op Generaal Snijders 80sten verjaardag De eere-wacht bij de lijkbaar van Dr. Schoberin het Wecnsche politic- baslist. Thans groeit het gras tusschen de rails'zal op het mobilisatie-monument een presidium* Snijders-plaquette worden aangebracht. weefgetouwen is ondoenlijk, mede door de nog vrij veel voorkomende handweefgetou wen. Het aantal getouwen in fabrieken van 42 6pinnere/wevers aangesloten bij de Japan Cotton Spinners Association bedroeg dn 1931 ca. 78.000. In deze laatste fabrieken was in bet tweede halfjaar 1932 het aantal getouwen per arbeider 2.27. Wetenschap. SPINOZA-HERDENKING UITGEBREID PROGRAMMA. Aan de door de Societas Spinozana geor ganiseerde internationale Spinoza-herden- king zal o.a. worden deelgenomen door de Koninklijke Academie van Wetenschappen, de universiteit te Leiden en de Gemeente lijke universiteit van Amsterdam, de colle ges van curatoren van beide universiteiten alle Italiaansche universiteiten door een door de Italiaansche Regeering aangewezen delegatie, een door de Fransche Regeering aangewezen delegatie, de universiteit van Parijs, het Institut de France, den gezant van Duitschland te Den Haag en de Duit- sche universiteiten te Bonn, Heidelberg en Kiel, de universiteit van Jeruzalem, de Co lumbia university (Nieuw-York), de univer siteit te Warschau, de universiteit te Coïm- bra (Portugal). Voorts zullen vertegenwoor digd zijn de Nederlandsche Commissie voor intellectueele samenwerking en verschillen de vereenigingen, welke de bevordering van de internationale betrekkingen ten doel heb ben, de Vereeniging voor Wijsbegeerte des Rechts, de Kantgesellschaft, de Vereeniging voor Wijsbegeerte te Den Haag en Rotter dam. Van de zijde van het Nederlandsch Open baar Bestuur zullen de besturen der gemeen ten Amsterdam en Den Haag vertegenwoor digd zijn. Verscheidene instellingen en personen zonden nog geen bericht van deelneming aan de herdenking, zoodat nog op een aan merkelijk uitgebreider deelneming kan worden gerekend. Omtrent het programma van het Inter nationaal wijsgeerig congres kan het vol gende worden medegedeeld: Op Maandagavond 5 September 8 uur zal in de Rolzaal der Grafelijke Zalen op het Binnenhof alhier de openingszitting, welke tevens de plechtige internationale herden kingsbijeenkomst is, plaats hebben. In deze zitting zullen de vertegenwoordi gers der Societas Spinozana, het internatio nale Spinozisten Genootschap, herdenkings toespraken, ieder in zijn eigen taal, houden: Sir Frederick Pollock (Engeland): prof. Léon Brunschvicg (Frankrijk), Dr. Carl Gebhardt (Duitschland); prof. Adolfo RavA (Italië). Dr. J. H. Carp (Nederland). Het openingswoord zal worden gesproken door prof. Leo Polak (Groningen), namens de Nederlandsche afdeeling van het inter nationaal herdenkingscomitë. In Nederland zullen de toespraken van dr. Carp en prof. Polak per radio worden uit gezonden. Den 6den September des morgens zullen de gedelegeerden in het Spinozahuis aan de Paviljoensgracht te Den Haag herdenkings toespraken houden, waarna de voordrachten aanvangen over physica en metaphystica TWEEDE BLAD PAG. 5 DE RIJDENDE KERK EN DE WITTE DAS In de N. R. Ct. slaakt een inzender de olgende ontboezeming, die Leo Lens aan leiding geeft tot nevenstaand versje. Wij achten opze lezers hoofd voor hoofd instaat, hier onmiddellijk de witte das te herkennen, die vroeger met zooveel zwier gedragen werd „door elk weldenkend mensch" „Schrijver dezes Is ëeiï goedaardig man. Er zijn slechts weinig dingen, welke zijn toorn opwekken. Tegen drie ergernissen is zijn goed humeur niet bestand: jammerende honden, slaande deuren en radio-lawaai bij de buren. Deze verschijnselen beschouwt hij als een onrechtmatigen aanslag op de rust van zijn particulier heiligdom. Thans is hier een vierde ergernis bijgekomen: de rijdend? kerk. Ter voorkoming van misverstand haast hij zich te verklaren, dat hij geen er gernis vindt in de kerk als zoodanig en dat men hem niet mag vereenzelvigen met de bestrijders van den Godsdienst in al zijn vormen. Hij is een geloovig, zelfs een goed geloovig man, maar er zijn onder de vor- men van Godsdienst enkele, welke men. toe behoort de instelling: rijdende kerk. Stel u voor. lezer: men zit rustig verdiept in zijn werk of zijn boterham en daar galmen plot seling psalmen. Een psalm is een eerwaarde instelling, maar hij vergt eijn eigen sfeer en omgeving. Een psalm in de kerk klinkt in derdaad stichtelijk, zij het al niet steeds schoon. Voor een psalm moet het Zondag zijn en men moet met zijn kerkboek naar het bedehuis wandelen en daar tusschen ge bed en predikatie onder begeleiding van het orgel zelf het lied mee aanheffen. Maar psalm, terwijl men juist een order op schrijfmachine tikt of bij het gemengd nieuws zijn laatste slok thee nuttigt, klinkt als een onvertogen woord. Deze onverhoed- sche stichtelijkheid doet denken aan het ijdelijk gebruik van den naam des Heeren, eerstdaags op straffe der wet verboden...". onder leiding van prof. Léon Brunschvicg (Sorbonne). Des namiddags zal aan de congressisten een ontvangst worden bereid door het Ge meentebestuur van Den Haag. 's Avonds zullen prof. Clay (Amsterdam) en prof. Bachelard (Dijon) voordrachten houden over genoemd onderwerp. Den 7den September zal het probleem van de verhou ding van Philosophie en Religie behandeld worden, in verband waarmede des voormid dags voordrachten zullen gehouden worden door prof. Ortega y Gasset (Madrid), prof. Sassen S. J. (Nijmegen), prof. Appuchu (Parijs), dr Carl Gebhardt (Frankfurt); des avonds door prof. Santayana (Rome). Voor de vergadering op 8 September zijn als sprekers over laatstgenoemd onderwerp in geschreven prof. Edman (Columbia Univer- sit prof. Alexander (Londen), prof. Tön- nies (Kiel), prof. Verweyen (Bonn). Des na middags zal een bezoek worden gebracht aan Amsterdam, Spinoza's geboortestad, en de graven van Spinoza's ouders te Ouder kerk aan den Amstel. Vrijdag 9 September zullen de besprekin gen over de Interpretatieproblemen van het Spinozisme plaats hebben, waarbij voordrach ten gehouden zullen worden door Graaf von ROFFELR1JMEN. De vierde ergernis Er was een goedgeloovig wan, En hij was liberaal; Hij had, nou ja, „een broertje dood* Aan radiokabaai, En haatte zeer een slaande deurM Een jammerende hond, Wanneer hij in zijn heiligdom Zijn Ik-heid, zich bevond. Door deze drie werd slechts zijn toornt^- Zijn ergernis verwekt, Zijn zielsrust en zijn goed humeur. Vanbuitenaf genekt. En ziet! daar wil een vierde draak Zijn tempel binnen gaan: Een kerk, ja werkelijk: een kérk Heeftwielen aangedaan! Wanneer hij diep verdiept zit in Z'n werkïn boterham Zet plots vanbuitenaf eenpsalm Z'n ziel in vuur en vlam! Een psalm is heel eerwaardig, maa4t Hij vergt een eigen sfeer; 4 Hij smaakt niet bij een boterham Een slokje thee, meneer! Een psalm, als je verdiept zit in Je dagblad of je boek, Zoo'n onverhoedsche stichtlijkheid Klinkt bijna als een vloek Let wel: 't 'is niet de psalm, de kérk Die deze heer bestrijdt..., Alleen maar: dat de kerk de psalm Zijn tempel binnen rijdt; Dat is een aanslag op zijn ziel Dafs ongehoord brutaal, Want hij is vroom-op-Zondag, en Meneer isliberaal (Nadruk verboden.) LEO LENS Duniu Borkowski S. J. (Koblenz), prof. Rava (Padua), prof. Rivaud (Parijs), prof. Segoud (Aix en Provence), prof. Myslicki (War schau), prof. Leo Polak (Groningen), prof4 Carvalho (Coïmbra). Den lOen September zal de Septimana Spinozana gesloten wor den. Alle zittingen van het congres, behal ve de plechtige openingszitting op 5 Sep tember, welke in de Rolzaal plaats heeft, zullen in het Spinozahuis aan de Paviljoens gracht te Den Haag, den zetel der Societas Spinozana, worden gehouden. AMSTERDAM BEZOEK VAN B. M. DE KONINGIN. Wy vernemen, dat H. M. de Koningin hel voornemen heeft in de tweede week van Sep tember van uit Soestdijk enkele dagen to ver toeven in de hoofdstad, teneinde aldaar ver schillende personen te spreken en zich op da hoogte te stellen van den toestand en by die gelegenheid enkele instellingen te bezoeken- 1 WOENSDAG r AUGUSTUS 1932 ECONOMISCHE WERELDPROBLEMEN in-) Industrieels ontwikkeling De 6nelle groei van de industrie in Ja pen in die laatste jaren dwingt onwillekeu rig bewondering af. Wel zal men in het al gemeen zien, dat weetersche artikelen in een goedkoopere uitvoering worden geïmi teerd, doch waar in de laatste jaren door de verminderde koopkracht er een streven is naar goedkoopere goederen, heeft in de meeste gevallen het goedkoopere Japansche artikel ruimschoots aan de behoeften kun nen voldoen. Bovendien heeft in het begin de industrie zich voornamelijk toegelegd op export naar de omringende Ooetersche lan den, waarbij men natuurlijk een voordeel boven den we6terschen verkooper had, in dóen zin dat men de smaak en mentaliteit van het Oosten beter begreep. Eerst later is men overgegaan tot expansie naar ver der afliggende landen, waarbij tot nog toe eahter het succes nog niet zoo overweldi gend is geweest. Vermeld zij dat hier bui ten beschouwing gelaten zijn exporten van echte zijde, in welken vorm dan ook, naar U.S.A., die steeds 30 A 40% van de waarde van den totalen export bedroegen. Aange zien deze zij de-industrie voor Nederland van weinig belang is, zal ik hierover niet .verder uitweiden. Hoe soms door een toeval een industrie in Japan zich ontwikkelt, kan blijken uit het volgende. De spelden en naaldenindus trie in Europa was goed georganiseerd en het was voor outsiders zeer moeilijk om beschikking te krijgen over de productie methode in deze industrie, daar de benoo- digde machines niet in den handel verkrijg baar waren. Eenige jaren geleden echter slaagden de Japanners er in de hand te leggen op enkele oude machines die voor afbraak verkocht waren. De machines wer den geïmiteerd, met het gevolg dat thans bijv. de geheele Chineesche markt voor naalden en spelden, (met uitzondering van eenige specialiteiten) door Japan wordt be- heerecht.' Als verdere typische voorbeelden van 6nélle uitbreiding van industrie in Japan kunnen genoemd worden de katoenindus trie, de kunstzijdeimdustrie, de kunetmest- fabricage e.d. Bij deze industrieën heeft de ontwikkeling zulk een groote vlucht geno men in zeer korten tijd, dat vroegere^belang rijke importen van de betreffende artikelen vaak plaats gemaakt hebben voor aanzien lijke exporten. Waar zeker voor Nederland de ontwik keling der Japansdhe katoenindustrie ven fcroot belang is in verband met de exporten naar Ned. Indië zal ik dezen, tak van nij- .verheid iets nader beschouwen. De katoenspinnerij Wat het aantal spindels betreft neemt Ja pan de zevende plaats in, echter de tweede II stond in ons nummer van 22 Aug. plaats in het aantal balen gebruikte ka toen, voorafgegaan door U.S.A. en even eens de tweede plaats in de productie per spindel (voorafgegaan door China als No. 1 en gevolgd door Britsoh Indië als No. 3). Hieruit blijkt dus wel de voorname positie die Japan als garen-produoent inneemt en tegelijkertijd dat voor Japan het concurren- tiegevaar niet uit het Weeten dreigt, doch uit China en Indië. Hoewel dertig jaar geleden viermaal zoo veel Indische als Amerikaansche katoen werd gebruikt, werden in bet vorige jaar de beide soorten in gelijke hoeveelheden verwerkt, een toeken dus dat in het meen de kwaliteit der garens verbeterd ie. Hier volgt een vergelijkende tabel, waaruit duidelijk de groote vlucht der spinnerijen te zien is. Aantal maatschappijen Aantal fabrieken Gestort kapitaal (1000 Yen) Aantal ringspindels Aantal mulospindels Aantal twijnspindeds machines geen sprake is, gaat Japan steeds voort haar inrichting te modern is eeren en verkrijgt daardoor ontegenzeggelijk een nog grooteren voorsprong op haar concurrenten dan zij reeds heeft door andere omstandig heden, als bijv. goedkoop© werkkrachten, lagere belastingen enz. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat men zich in den laatsten tijd zeer heeft toegelegd op de vergrooting der efficiency der werkkrachten die in de spinnerijen, voor het overgroots deel uit jonge meisjes bestaan. De onderstaande tabel geeft dit duidelijk weer. Toename der efficiency ln spinnerijen Balen per Arbeiders Spindels arbeider per 1000 per be/ail per maand spindels per maand De spinnerijen zijn voor het overgroote deel (60 concerns van de bestaande 72) ge organiseerd in de .Japan Cotton Spinners' Association" die met medewerking van de regeering een nauwe controle uitoefent op de totale hoeveelheid geproduoeerd garen, hierbij rekening houdende met den econo mische n toestand. Is er dus een tijdelijke overproductie of zijn er afzetmoeilijkheden waardoor een onnoodige concurrentie zou ontstaan, dan moeten de spinnerijen hun productie beperken door stopzetten van een aantal spindels. Zoo is er thans (Juli 1932) een gedwongen beperking van niet minder dan 31%, hetwelk natuurlijk den spinners niet belet het aantal hunner spindels uit te breiden, waardoor de totale productie toch gehandhaafd blijft of zelfs wordt ver groot Hoewel een dergelijke regeling vreemd mag schijnen, moet niet vergeten worden dat er in Japan ook thans nog een groot aantal verouderde machines zijn. Deze worden natuurlijk het eerst stop gezet terwijl voor de uitbreidingen uitslui- dend de allernieuwste types (high draft ring frames) in aanmerking komen. Dit verhoogt de efficiency en houdt tenslotte de winsten op peil. Intusschen moet niet uit het oog verloren worden, welk een machtig wapen de Japansche spinners in handen houden ten opzichte der Westersche ooncurrentie met deze stilstaande spindels, indien in de toekomst die beperking wordt opgeheven. Dat inderdaad de vernieuwingen van oud materiaal nog steeds voortgaan, kan blijken uit het feit dat er in 1931 een toename wa6 van ca. 212.000 „high draft ringspindels", terwijl dit cijfer voor het loopende jaar op 407.000 wordt geschat en voor 1933 op ten minste 240.000. Terwijl dus in de Wester sche landen door de eleohte toestanden in de katoennijverheid van vernieuwing van Bij het critiech beschouwen van boven staande cijfers moet men ar rekening mee houden dat alle getallen niet geheel met elkaar overeenstemmen door het feit dat de kwaliteit voortdurend verbeterd wordt en het gemiddelde garennummer hooger wordt Dit verlaagt natuurlijk het aantal balen per maand en verhoogt het aantal spindels per baal per maand. De katoenweverij De grootste vooruitgang in efficiency werd ongetwijfeld bereikt in de katoenweverij door de geleidelijke invoering van het ge heel-automatische weefgetouw. Terwijl i' 1926 nog 896.7 arbeiders benoodigd waren per 1000 weefgetouwen (inclusief hamdtou- wen etc.) was dit getal ln 1931 slechts 447.2, een besparing dus in werkkracht van meer dan de helft. In 1931 alleen bedroeg, deze besparing 21 in vergelijking met 1930. Uit onderstaande tabellen kan deze voor uitgang diuddelijk blijken. Aantal arbeiders per 1000 weefgetouwen Mainnen Vrouwen Totaal Engelsch machtsvertoon voor Malta Bij Schobers baar De Snijders-plaquette Onder het Haarlemsch plaveisel trof men een oud verwulf aanwaardoorheen eertijds de oude Beek stroomde. De Engelsche Middellandsche Zeevloot nadert Malta, voor het houden der zee-manoeuvres.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5