ELKANDERS LASTEN DRAGEN BESPREKING RAPPORT-WELTER Gemengd Nieuws. WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 3 Christelijk Nationaal Vakverbond in buitengewone vergadering bijeen „Het rapport op zichzelf mag i zeker lof oogsten" IS HET DIEPSTE PUNT DER CRISIS BEREIKT? K. Kruithof Gisteren ving te Utrecht aan de buitenge wone algemeene vergadering van het Chr. Nationaal Vakverbond, welke vergadering was belegd ter bespreking van het rapport Welter. In de vergadering werden ook opge merkt de leden der Tweede Kamer, de hee- ren H. Amelink Mr. Dr. J. E. Beumer en Chr. v. d. Heuvel van de A. R. Kamerclub, en de heeren Ds. H. Langman H. W. Tilanus, en J. R. Snoeck Henkemans van de Chr. Hist. Kaïnerclub. Voorts de heer J. W. Bossen broek namens Patrimonium en de heer Th. C. Pluym namens den Ned. Luth. Bond voor Chr. Sociale Actie. De Voorz. van het C. N. V., de heer K. Kruithof deed zingen „Een vaste Burcht is onze God" ging voor in gebed en sprak een kort openingswoord waarin hij de aanwezigen welkom heette. Hij noemde het rapport-Weiter een kloek stuk werk, waarvan hij zelf al lezende de be langrijkheid begre pen heeft. Op de saamstelling van de commissie-Weiter is critiek uitgeoefend, maar spreker is van meening dat, als die genen, die daarop critiek oefenden, zeil in de commissie ge zeten hadden met dezelfde opdracht, en ze waren tot een resultaat gekomen, zij bespeurd zouden hebben, dat hun resultaat even zoo goed fel zou worden bestreden als nu de axlbeid van de commissie-Weltei'. Onze Chr. vakbeweging heeft een eigen taak en daarom moet ze 't rapport-Weiter zelf be zien .Natuurlijk is dit rapport nog geen regeeringsstuk in dien zin, dat de regeermg de in het rapport vervatte vooretellen heeft overgenomen. Maar dan zou het ook telaat Zijn om het stuk te bespreken. Het dage- lijksch bestuur van het C. N. V. was van meening dat het rapport moest worden be handeld in den eigen kring door iemand uit de vakbeweging, en als vanzelf was de ver- bondspenningmeester, waar het hier finan cieele vraagstukken geldt, daarvoor aange wezen. De bespreking zal zoo ruim mogelijk gesteld worden. Als we tot een besluit zullen Aomen en dat is wel de bedoeling dat dit dan een besluit moge zijn waarmee we allen tevreden zijn. Hierop kreeg de heer J. S. R u p p e r t, Ver- bondspenningmeester het woord tot het hou den zijner inleiding. Concrete vragen De heer Ruppert begon met terug te grij pen naar het ontroerend slot van den Chris- telijk-Socialen Cursus, vorig jaar te Lunte- ren gehouden, toen na het slotwoord van Mr. v. Rhijn over „Christelijk geloof en eco nomische crisis" de cursisten tezamen zon gen het „Beveel gerust Uw wegen". Om twee redenen kwam Spr. daartoe. Al reeds hier om, omdat in wezen de vragen, die nu con- concreet aan de orde komen, toen de cursis ten vijf dagen lang in ernstige beraadsla ging hebben bezig gehouden en dat het antwoord, dat nu gegeven moet worden déar is voorbereid. Maar vooral daarom, omdat toen wel zeer sterk de aandacht is gevestigd op het verband tusschen de zedelijke over tuiging en 't antwoord, dot op vragen van financieelen en economischen aard moet wor den gegeven. Of duidelijker dat de Chr. Vakbeweging alleen dan juist haar koers kan kiezen, al- dit geschiedt in de overtui ging, dat God regeert en dat ons handelen door Zijn wil moet worden bepaald. Eenige algemeene opmerkingen makend, keerde Spr. zich tegen de agitatie die rondom het Rapport-Weiter verwekt is en die wel het best gekenmerkt wordt door het feit. dat toen de bladen op 9 Juli een korte samenvatting van het rapport gaven, een op 10 Juli in Zaandam gehouden mu ziekfeest werd gebruikt tot opwekking van de agitatie tegen het rapport van welks in houd men nog niet of ternauwernood kennis had kunnen nemen. Een dergelijk geagiteerd optreden ver raadt eigen zwakheid en een stemming, die ongeschikt is om groote volksbelangen kalm en nuchter te behandelen. Slechts weloverwogen argumenten mogen dienen, om ons volk door de branding van dezen moeilijken tijd heen te helpen. Voor- oordeel, vooringenomenheid, oppervlakkig oordeel en tevoren-klaareemaakte leuzen ver leenen geen steun aan een doeltreffende actie tot verzorging van groote volksbelan gen, maar doen onmetelijke schade. Indien onze critiek noodig is aldus Spr. dan kome zij voort uit rustige en bezadig de overweging van de ongetwijfeld groote belangen, die op het spel staan en wordt ze gedragen door bereidheid om ons deel aan de verantwoordelijkheid te dragen. De opdracht, die de Commissie van de Re geering kreeg, leidde er toe dat zij enkel haar gedachten liet gaan over vermindering der uitgaven en niet over vermeerdering der •Inkomsten. De Regeering heeft zich zelf voorbehouden, zich over de noodzakelijkheid en mogelijkheid daarvan te beraden. Let men op haar opdracht, dan zullen vermoedelijk velen gaarne toegeven dat de Commissie er inderdaad in geslaagd is .voorstellen te doen, die een blijvende en aanzienlijke verlaging der uitgaven tot gevolg zullen hebben. Het Rapport op zichzelf mag zeker lof oogsten: het is helder en duidelijk. De Commissie is er in geslaagd in bijzon der korten tijd aan haar omvangrijke op dracht te voldoen. Spr. stelde vast, dat omtrent J. RUPPERT het standpunt der Regeering nog niets met zekerheid kan gezegd wor den, terwijl hij aan de hand van de radio rede van Min. Ruys de Beerenbrouck aan toonde, dat de Regeering haar taak opvat op een wijze, die tot vertrouwen dwingt. Spi\ verklaarde tenslotte, het zijn taak niet te achten, het rapport te verdedigen, nooh het af te breken, maar om na te gaan met .de beschikbare gegevens, of en zoo ja welke maatregelen, door de Commissie aan bevolen, kunnen dienen om onze volkshuis houding gezond te houden en daarbij zoo ig mogelijk allei-lei volksbelangen te schaden. Uitvoerig besprak de heer Ruppert hierna de uitzetting der Staatstaak en haar velerlei bemoeiing met het maat schappelijk leven, dat voornamelijk aan de arbeiders ten goedo kwam. Maar is wat deze talrijke stand heeft bereikt en gedaan niet aan de geheele maatschappij ten goede ge komen De noodzaak om een grooter deel van de maatschappij op hooger peil te on derhouden is een sterke stimulans geweest tot vergrooting van het productievermogen. Te minder behoeft de arbeidende stand zich van een verwijt ten dezen iets aan te trekken, als hij ziet, hoe ongeveer alle groe pen der bevolking, zoodra zij in den druk verkeeren, zich minstens even onbeschroomd tot de Overheid wenden, terwijl de wijze, waarop de actie wordt gevoerd, dikwijls van een aard is als waarvan de Christelijke ar beidersbeweging de arbeiders steeds heeft trachten te weerhouden. In de tweede plaats is er geen reden om de Overheid terug te dringen, zoolang de maatsohappij zelf zoo traag is, om tegemoet te komen aan nieuwe behoeften om recht te doen. Spr. toonde dit nader aan aan de hand van de geschiedenis der werkloosheidsverzekering, waarvoor werkgeversbijdrage niet het minst bestreden werd door hen, die een laag belastingcijfer een ideale toestand achten. Ongetwijfeld aan de financieele prestaties is een grens, maar door niemand is die met eenige nauw keurigheid aan te geven. Thans den economischen toestand des lands besprekend, betoogde Spr. dat de schets, die Commissie daarvan gaf. hoewel niet is geheel volledig en nauwkeurig, als beeld van het geheel aanvaard kan worden. De tendenz van dit gedeelte van het Rap port, n.l. dat elk perspectief op verbetering ontbreekt, kan Spr. niet aanvaarden. Hij deelt niet de meening, dat de verheffing na de crisis ons op hetzelfde hooge peil zal terugvoeren, doch acht het pessimisme-zon- der-redelijken-grond, om aan te nemen, dat de nering van thans basis voor onze toe komstige tering zal zijn. M.n. wees Spr. hier op de meerdere stabiliteit van het pond en waarschuwde hij tegen de opvatting, dat de verlaging van de waardeering van aan- deelen en obligaties een evenredige daling van het volksvermogen zou beteekenen. Bo vendien: in dit opzicht is over de heele li nie weer eenige verbetering te bemerken. Spr. stemt toe, dat de belastingen geheven naar de tegenwoordige maatstaven in 1933 en wellicht ook in 1934 belangrijk minder zullen opbrengen, maar Spr. ontkent, dat uit de thans bekende feiten moet worden be sloten tot een zoo beduidende vermindering van het volksvermogen, dót ze ons noopt, ons in te stellen op een zoo verlaagd levens peil als de Commissie voorstelt. Ongetwijfeld zullen er drastische maatregelen moeten worden getroffen maar het komt Spr. voor, dat de b 1 ij v e n- d e verlaging niet zulke afmetingen behoeft te verkrijgen. Tenzij wat niemand voor zeggen kan de crisis met nieuwe kracht zou toenemen. In dit verband besprak Spr. ook de lasten, die de Overheid op de bedrijven legt. Hij wees er, dat daartegenover evenredige dien sten staan, bij het ontbreken waarvan in vele gevallen andere en vaak grooterc kosten moeten worden gemaakt Spr. bestreed de opvatting der Commissie, dat een hooge loonstandaard beteekent een hooge kostprijs. Grievend onrechtvaardig achtte hij het, dat de Commissie, eenzijdig gericht, ver klaarde, dat de groote massa voor elk voor stel tot nominale loonsverlaging, al betee kent dat in het geheel geen reëele loonsver laging, ontoegankelijk is. Spr. heeft de over tuiging, dat een groot deel der arbeiders, ondanks onjuiste voorlichting 'toegankelijk is voor reëele voorstellen. De Gommissie had echter ook eens moeten zien naar hen. die door het standvastig advies „loonsverlaging' de mentaliteit der arbeiders bedorven hebben. Spr. meende, dat het weinig nut heeft, te trachten, tegenover de door de Confmissie geschatte cijfei"s over de Rijksinkomsten in 1933 andere cijfers te zetten, die hetzelfde gebrek zouden vertoonen, n.l. dat ze op schatting berusten en dus niet aan een ob jectief criterium kunnen worden geboekt. De opbrengst der Rijksmiddelen over 1932 vertoont een weinig florissant beeld. Spr. berekende een mindere opbrengst (vergele ken bij de gewijzigde raming) van. 23 mil lioen. Ongetwijfeld er moeten maatregelen ge troffen worden. Spr. wees in dit verband op enkele pun ten, die de Commissie niet besproken heeft De pensioenlasten liet ze buiten beschouwing, terwijl wèl de bijdrage aan het Invaliditeitsfonds wordt aangetast. Uit dit laatste blijkt, dat wiskun- berekeningen toch niet onaantastbaar zijn. Ook voor het pensioenfonds van de spoorwegen blijft de bijdrage ongerept. Aan bezuiniging wordt onttrokken 74 mil- liocn aan rente en aflossing. Spr. vroeg zich af, of hier niet een vrijwillige 4 pet conver sie mogelijk zou zijn en een' belangrijke be sparing zou kunnen brengen. Voorts wees Spr. er op, dat in de jaren voor 1931 verschillende belastingen zijn ver laagd of afgeschaft Ook op grond van de cijfers over dezen belastingdruk zou thans eenige verhooging in overweging kunnen worden genomen. De schuld van het Rijk is in de laatste ja ren door extra aflossingen verkleind. Spr. vroeg zich af, of niet, nu toch eenige grond aanwezig is, om te ver wachten, dat het diepste punt van de ciïsis bereikt, ter besparing van wellicht veel onherstelbaar leed eenige toeneming der schuld in overweging zou kunnen worden genomen. Ten aanzien van de financieele positie der Gemeenten, oordeelt Spr., milder dan de Commissie. Wat de gunstige salarieering van het personeel der groote gemeenten bo ven dat van het Rijk aangaat, schijnt de Commissie te oordeelen, dat die „te hoog" is. Het tegendeel: of die bij het Rijk „te ag" is heeft zij niet onderzocht Spr. kwam voor dit eerste deel van zijn rede tot de volgende conclusies: le. Tengevolge van de sterke vermindering an het inkomen der bevolking is zeer be langrijke bezuiniging op het staatsbudget noodzakelijk. 2e. Voor een deel zullen deze bezuinigin gen geen blijvend karakter behoeven te dra gen, terwijl een ander deel door crisisleenin- ?n is op te vangen. 3e. Door eenige besparing aan renten, als mede door eenige verhooging van belastin gen of invoering van nieuwe belastingen is het geraamde tekort te reduceeren. 4e. De cijfers der opbrengst der kohier belastingen van de eerste 7 maanden van dit jaar geven grond voor de verwachting, dat de ramingen door de Commissie van -deze middelen, met name van de gemeente- fondsbelasting, te laag zijn gesteld en der halve met een kleiner tekort kan worden rekening gehouden. Nu komend tot de door de Commissie voorgestelde maatregelen behandelde de heer Ruppert allereerst de voorgestelde salariskorting van 8 pet. de gehuwden en 13 pet. voor de ongehuw- den. In verband met den beduidenden om vang van de posten voor salarissen en loo- nen, is helaas, indien belangrijke bezuini ging op het budget noodzakelijk is, aantas ting van de positie van het personeel on ermijdelijk. Het voorstel tot verlaging van de salaris sen is gebaseerd op de verlaging van de kosten voor levensonderhoud. Spr. toonde aan, dat de prijzen thans weer een stijgende tendenz hebben, m.n. ook door de Regee- ringsmaatregelen ten behoeve van de agra rische producten. Wenschen Spr. vroeg zich af, of een eventueele kor ting voor alle rangen gelijk moet zijn, waar bij hij betoogde, dat de financieel sterke iets meer kan dragen dan de minder-bedeelde. Krachtig drong Spr. aan op het plegen van overleg met de personeelorganisaties. Wat de inkrimping van het personeel met 12 pet. betreft zou Spr. beter lijken een be sluit om voorloopig geen nieuw personeel aan to stellen, waardoor in vier jaar 12 pet bespaard is. Salarieering in verband met behoefte, lokte Spr. wel aan, hoewel hij zich af vroeg, of het thans het geschikte moment zou zijn voor de verkrijging er van. Spr. gaf in overweging 't. denkbeeld eener tijdelijke verhooging van het pensioenver- haal. Voor besparing op materieele behoeften riep Spr. de medewerking van de ambtena ren in. Bij de subsidies zou Spr. een uitzondering willen maken voor de subsidies inzake de volksgezondheid. Afzonderlijk ging Spr. nu de verschillende departementen na. De kieschheid, die de Commissie betracht te ten aanzien van het Huis der Koningin en de hooge colleges van Staat door de be zuiniging die voor het vorstelijk huis in 1931 reeds 10 pet bedroeg aan henzelf te laten, kon spr. apprecieeren Reoiganisatie der rechtspraak inzake de sociale verzekering kon Spr. op zichzelf toe juichen Alleen moet er tegen gewaakt wor den, dat de gelegenheid voor belanghebben den om hun belangen voor te staan, niet wordt verkort! Behandeling bij wijze van „proefbetrek king" door jonge juristen leek Spr. niet ge- wenscht. Met de opheffing van den Centralen Raad van Beroep kon hij zich niet vereenigen. Waardeering had Spr. voor het feit, dat de Commissie, ondanks haar taak van bezui niging, in overweging gaf, de werkloosheids uitkeeringen ten plattelands te verhoogeri. Onder nadere beoordeeling der maximum ondersteuningen aan de hand van goede ar gumenten zou te spreken zijn. Zeer slecht was de heer Ruppert echter te spreken over de verlaging der minima, Indien de middelen van de schatkist niet toelaten, deze minima te handhaven, dan zal ernstig moeten worden overwogen of verhooging van belasting of invoeren van een conjunctuurbelasting niet voor moet gaun. Wat het Hooge re Onderwijs betreft, vroeg Spr. zich af, of het offer, dat hiervoor van ons volk wordt gevraagd, niet te groot is. Beperking van het aantal openbare univer siteiten ware gewenscht. Voor de beter ge situeerden ware een hooger collegegeld te overwogen. Met betrekking tot het Nijverheidsonder wijs drong Spr. aan op het gaan in de rich ting van leerlingregelingen. Wat de lagere school betreft, neigde Spr. tot instemming met de voorstellen tot ver hooging van het leerlingen-aantal. Spr. opperde in dit verband nog de ge dachte aan rouleering van twee scholen één schoolgebouw met behoud van de onderwijzers, waardoor lager leerlingen- schaal en verhooging der salarissen moge lijk zou zijn. Zonder in een beoordeeling van dit feit te treden, stelde Spr. vast, dat in Nederland een weermacht bestaat en noodzakelijk ge acht wordt Is in eenige jaren reeds 30 mil- lioen daarop bezuinigd, de Commissie stelt nóg 7i/2 millioen foor. Dat het motorverkeer een grooter aandeel zal moeten betalen in de kosten van de wegen, kwam Spr. niet '-oHfkdftüör. - De voortdurende bezuinigingsmaatregelen bij de posterijen loeg Spr. niet zonder vrees gade. Het ge- aar ontstaat, dat zij niet meer voldoen aan redelijke eischen van maatschappelijk keer. Wat de sociale verzekering betreft pleitte Spr. voor samensmelting der toeziclithoui dende colleges. Ernstig bezwaar maakte Spr. tegen de voorgestelde limitecring van het bedrag dat uit het Invaliditeitsfonds besteed zal worden aan toepassing van de Artikelen 99 en 100 I.W. Bezwaar maakte Spr. in dit verband tegen de wijze, waarop van Rijkswege over de bezittingen van de Fondsen wordt beslist. In zijn slotwoord zei Spr. o.m.: Het is voor geen tegenspraak vatbaar, dat onze Nederlandsche Staat voor groote finan cieele moeilijkheden is geplaatst, die slechts zonder al te groote schade voor ideëele, cul- tureele en andere belangen zijn te overwi nen, als het geheele Nederlandsche volk be seft, dat gezamenlijk dragen van den last een plicht is, die wij als leden van die volks gemeenschap in het besef van onze verant woordelijkheid moeten opnemen. Critiek be hoeft daarbij niet achterwege te blij' mits zij slechts bedoelt, de groote belangen van ons volk te dienen. De lezing van het referaat, met een korte pauze, vorderde den geheelen middag. De vergadering bracht den heer Ruppert n lezing, door applaus haar ingenomenheid te kennen. De Voorzitter bracht den referent dank voor de wijze, waarop hij deze zaak heeft behandeld en de vergadering heeft voorgelicht. Daarna werd de vergadering geschorst tot des avonds acht uur. AVONDZITTING Bespreking rapport In de avondzitting werd aangevangen met een bespreking van het rapport-Welter de hand van het referaat van den heer Ruppert. De heer Van Eek (Chr. Ambtenaren) beredeneerde hetgeen in de groote steden een werkloos gezin kan krijgen (steun, school voeding, vrije geneeskundige hulp enz.). De verhouding tussohen hetgeen men met weaken en bij werkloosheid bereiken kan is verbroken. Al Is er niet zooveel werk schuwheid als vroeger wed werd gedacht, toch is die facto, er. Hoe zal de verhouding als de conjunctuur zich verbetert, eer goed gem. akt worden? Zien wij crisis niet t* optimistisch in? Dat de waarde papieren rijzen, zegt epr. eigenlijk niets, want sedert die stijging zijn er in Amster dam nog 800 werkloozen bij gekomen. Waarop baseert men, dat we bet diepste punt bereikt zouden hebben en nu n beteren tijd toegaan? De heer Wetselaar (Chr. Metaalbe werkers) was hrt in groote lijnen met den referent eens. Spr. besprak twee dingen: de verlaging der salarissen van he toverheids- pereoneel en verlaging der steunbedragen. Verlaging der salarissen van het overheidspersoneel zal tot gevolg hebben, dat de salarissen in de particuliere bedrijven ook omlaag gaan. Als de staats financiën in de war raken door de geweldige uitgaven, dan moet het heele volk die dra gen. De opdracht der commissie-Weiter was te begrensd en de .--amenstellang der ccmmiS6ie wa6 te eenzijdig. Een anders saamgeetelde commissie had rapport moe ten uitbrengen over de vraag hoe de crisis- lasten door het volk gezamenlijk gedragen moeten worden. De betaling van den s'teun blijft ver beneden de maximum-uitkeeringen die gesteld zijn. Inderdaad moet gespreken worden van minimale bedragen die de werkloozen ontvangen. De Chr. vak beweging moet een schild zijn voor de zwak ken en alle krachten aanwenden om de ramp van de arbeidende klasse af te wenden dat de steunbedragen zouden worden minderd. Als do bronnen voor de staats inkomsten niet voldoende vloeien, dan moe ten extra lasten gelegd worden op hen, die nog niet van de crisis leden; van inkomens van f 3000 af zou dan één procent extra moeten worden geheven voor fondsvorming voor leniging van den nood der werkloozen. De vakarbeiders die van de steunbedragen moeten leven, verkeeren in zeer kommervolle omstandigheden. Laat het C. N. V. er b- het Nat. Crisis- comité op aandringen, dat vooral den ko menden winter voldoende gezorgd worit voor venstrekking van schoeisel en dekking De heer Straub (Chr. Ambtenaren) zei, dat naar een lager loonpeil wordt aange stuurd door de commissie-Wel ter. Zooals het vorig jaar werd gezegd: allen tezamen naar de bodem van de put, die ellende heet. De cijfers waarvan de commissie-Weiter uitging, waren niet juist. Hot vorig jaar zou hebben gesloten met een tekort van J 42.000.000 volgens de commissie Wel ter. Dat i6 onjuist; het bedr >eg 17.000.000. Na een zoodanigen opzet kan men geen vertrouwen meer hebben in de samenstelling van het rapport De commissie heeft geen vertrouwen in de toe komst. Er it. evenwioht tusschen staats uitgaven en volkeinkomen. Er is geen en kele reden om een noodgeschrei aan te heffen en te zeggen: ach, ach, wat zijn "die staatsuitgaven gestegen. Spr. beredeneerde tachtig millioen gulden tekort per jaar en beval daartoe aan een crieisbelasting. Er is opleving. De crisis is op de beurs ontstaan. Nu zijn de aandeelen alweor stijgende en dit is het begin van de verdwijning d„-r crisis. We moeten streven in de toekomst naar een meer planmatige productie. Offers moeten gebracht worden, maar dan door bet heele Nederlandsche volk door een crisisbelasting. De heer Bossenbroek (Patrimonium) zeide, dat men geloof moet hebben. Maar ook moet men een open oog hebben voor de werkelijkheid. Spr. ziet geen lichtpunten. Zoo is er de zorgelijke toestand van Indië dat nu al 250 millioen gulden aan ons vader land schuldig is. Ziet de referent in de Indi sche toestanden eenige aanleiding tot opti misme voor ons vaderland? Over de cultu res is men algemeen zeer bezorgd. De Han delsmaatschappij boette van haar reserve 40 millioen 20 millioen in. Tal van andere maatschappijen zijn er die millioenen verlies leden. Dat de beurs zich herstelt, zegt op zichzelf niets. Spr. is niet tegen een crisis belasting voor degenen, die door de crisis minder dan 10 pet in hun inkomen terug gingen. Maar spr. dacht, dat de opbrengst van zoo'n crisis-belasting bitter zou tegen vallen. Spr. zag geen opleving. De conferon- ie van Engeland met de Dominions .kan oor Nederland wol weer een knauw betee kenen. Wat bereiken we met Duitschland? Niets! Door Belgic worden we weer met de kolen getroffen. Er is geen opleving. Als de crisis nog een jaar of een paar jaar doorgaat, hoe zullen de particuliere bedrij en zich dan kunnen houden bij het gewei dige interen der reserves. Als we spreken over het dragen van elkanders lasten, dan moeten we zelf daartoe ook bereidheid heb ben. De heer Panne koek (Chr. Landarbei ders) zou graag vernemen, wat de inleider denkt over datgene, wat de commissie-Wel- ter heeft voorgesteld ten aanzien van de positie der landarbeiders. In de practijk is de regeering reeds bezig door te voeren, wat de commissie heeft voorgesteld. Loonen van 22 cent per uur in de werkverschaffing lig gen toch werkelijk beneden het bestaansminimum. Daarbij mogen vele landarbeiders de werk verschaffing niet beschouwen als een aan vulling op het particulier bedrijf; neen, zij moeten hun heele bestaan reeds baseeren op die lage loonen. Het is noodzakelijk, dat ten opzichte van de loonen der werkverschaffing er onderscheid wordt gemaakt tusschen den zomer en den ginter. Spr. besprak daarna het landbouw-ondenvijs. De landbouw heeft een goede voorlichting noodig. Het land bouwbedrijf in Nederland kan best de ver gelijking met 't buitenland doorstaan. Maai de voorlichting moet goed blijven. Ten dien aanzien kan het rapport-Weiter dan ook niet worden gevolgd. De referent sprak over belasting-verhooging, maar hoe denkt de referent dan de positie der arme platte landsgemeenten? D© heer Mennes (Chr. P.T.T.-personeel) was voor een crisis-belasting, als die belas ting maar niet gelegd wordt bv. op diegenen die 22 cent per uur verdienen. Spr. besprak de bezuinigingen bij de P.T.T. en zei, dat ernstig de vraag dient te worden gesteld of op deze wijze niet ernstig de werkloosheid wordt vergroot. Het is aan rcehtmatigen twijfel onderhevig of die 60ort bezuiniging de beste wijze van bezuiniging is. Men moet niet kunstmatig werkloosheid maken. Bij de afvloeiing van personeel houdt de menschen die al op jaren zijn en zelf op wachtgeldstelling vragen in het bedrijf en zet men jonge menschen van 22 jaar uit het bedrijf. Dat is verkeerd. De heer De Jong (Chr. Politie-ambtena ren) zag in de wijze waarop de commissie- Weiter was saamgesteld de oorzaak dat het rapport zoo werd saamgesteld als geschied is. De commissie had wel tot taak o komen met maatregelen tot blijvende mindering der staatsuitgaven maar niet had zij tot taak te komen met een complex van maatregelen waardoor het geheele tekort zou zijn gedelgd. Om het tekort te dekken mag men toch zeker ook zoeken naar nieuwt middelen. Naar spr.'s inzicht vielen buiten de taak der commissie de ambtenaaresala rissen en dc steunuitkeeringen aan werk loozen. De heele opzet der commissie was om het levens- en welvaartspeil der bevol king aan te tasten en op oud-liberale manier te zeggen: alles moet naar lager niveau. Als door het overheidspersoneel een offer moet worden gebracht dan zal het dit doen ten in overleg met de regeering maar dan moest de commissie niet van tevoren percentage geven en dat er in hameren. Wat betreft do politietaak treft het dat de commissie niet aanstuurt op de fusie tusschen rijksveldwacht en mare chaussee. Dat zou bezuiniging geven. De heer Vermeulen (Chr. Ambtenaren) sprak als zijn oordeel uit, dat het rapport- Weiter niet is een kloek rapport, maar een suggestief rapport, geschreven voor de pu blieke tribune. Het is mot een bepaald doel geschreven en met dit vooropgezette doel zijn de berekeningen opgezet. Het is ook geen moedig rapport. De com missieleden hadden niets te verliezen maar alles te winnen, wat z. i. uit het geval- Zaalberg blijkt Spr. becritiseerde de samenstelling der commissie en laakte het zeer dat er geen Christelijk man inzat, maar behalve enkele R.K. een aantal oud-libcralisten. Ook sp>: meent, dat do commissie buiten haar taak is gegaan met het voorstellen van een blijvende salarisverlaging. Zij sug- gereerdo de Regeering een tekort. De commissie heeft zich niet in verbin ding gesteld met de menschen, die het w ten kunnen. Dat bleek bij het Rijksopvoe- dingswezen. Per pupil kost dat f 2400. Maar er zijn nog meer tuclitinriehtingen. De pu pillen gaan naar de bijzondere inrichtingen. Daar is het goodikooper. Maar daar zijn on toelaatbare arbeidsvoorwaarden. De vertegenwoordigers der vakorganisa tics zouden tal van bezuinigingen kunnen aangeven. Maar zij weigerden dat als bui tenstaanders te doen. Zij willen er zelf bij zijn als die behandeld worden. Spr.'s ring is. dat anders de menschen, die de in lichtingen verstrekken, de dupe worden. Spr. is overtuigd, dat bij een andere samen stelling der commissie alle vakorganisaties zouden meewerken. Nadat de Voorzitter had medegedeeld dat allo bij het C. N. V. aangesloten organ saties behalve do Diamantbewerkers, he Marinepersoneel en de Werkmeesters vei ♦egenwoordigd zijn, terwijl do Chr. Werk- ge\ersvereeniging bericht van verhinderlne zond en dc Staatkundig Geref. Partij en de Herv. Geref. Staatspartij, hoewel genoodtgd, niets van zich deden liooren. "-erd de be spreking geschorst tot hedenmorgen 10 uur. RELLETJES TE AMSTERDAM. Gisteravond is een werkwillige krantenbe zorger van het dagblad de Maasbode te Am sterdam, die onder geleide van een agent van politie naar huis werd gebracht, door onge veer 300 stakers lastig gevallen. Nadat de agent van het bureau Raampoort versterking had gekregen, heeft men met sabel en gummi stok den" man ontzet. Er werd met steenen naar de politie gegooid,, doch ook daaraan heeft men spoedig een einde gemaakt. DIEVEN VAN RIJWIELPLAA TJES GEPAKT. Te Amsterdam is aangehouden een 48-jarige glazenwasscher, die in de Niersstraat op hee- terdaad betrapt werd op diefstal van iijwiel- belastingmerken. Eveneens is aan iet bureau geleid een 23-jarige schilder, die op heeter- daad betrapt werd toen hij by het zwembad in den Schinkel een fietsplaatje stal. Voorts heeft een agent op het Frederiks- plein te Amsterdam twee mannen, resp. 32 en 15 jaar oud, aangehouden, daar zij zich op erdachte wijze bij eenige rywielen ophielden. Bij fouilleering werden op een der verdachten tien geldige rijwie'belastirigmerken en twee het jaar 1931-1932 aangetroffen. Een dezer fietsplaatjes bleek denzelfden avond te zyn ontvreemd van een rywiel, staande op het Fre- deriksplein. VAN EEN KELDERTRAP GEVALLEN. De echtgenoote M., wonende in de Hakert- kolonie te Heerlen is in haar woning van de keldertrap op haar hoofd gevallen. Zy is aan de gevolgen hiervan overleden. De vrouw laat in man met zes kleine kinderen achter- PAARD ZAKT IN DRIJFZAND Uit Bloeraendaal wordt aan Het Volk ge meld: Maandagavond reed de melkhandelaar H. uit Bloemendaal, die de kampbewoners geregeld van melk voorziet, met zijn met paard bespan- n wagen langs het Bloemendaalsche strand de nabijheid van het tentenkamp. Tot groo- ten schrik van den voerman zakte het dier plot seling weg. De achterpooten waren spoedig ge heel onzichtbaar, zoodat het beest met zyn buik op het zand lag. Na heel veel moeite gelukte het, met behulp m de kampbewoners eenige planken onder den buik van het paard door te trekken, waar door verder wegzakken voorkomen werd. Met ereenae krachten heeft men toen, door do planken op te lichten, het paard uit zyn nete lige positie bevrijd. Dank zy het groote aan tal behulpzame kampbewoners, werd het dier spoedig verlost. De wagen werd vervolgens door de jeugd naar den Zeeweg getrokken, zoodat het paard op het strand geen dienst meer behoefde te doen. UIT EEN TREIN GEVALLEN Gistermiddag kwart over één is tusschen de Klomp en de halte Heuvelschesteeg, onder de gemeente Amerongen, een man van middelba- leeftijd uit een trein gevallen. De machi nist, waarschijnlijk gewaarschuwd, stopte en reed onmiddellijk terug. Een in den trein aan wezige dokter onderzocht den man en moest den dood vaststellen. Uit zijn zakboekje bleek de man te zijn W. van Schaik, te Rotterdam, schipper van beroep. DOOR EEN ADDER GEBETEN In het ziekenhuis te Heerenveen is een 12- jarig jongetje uit Jubbega opgenomen, dat bij het gaan zwemmen door een adder in den voet •as gebeten. ONGELUK MET EEN GEWEER Maandag was de heer D. van K. te Hoofd dorp bezig met het schoonmaken van een jachtgeweer. Het geweer, dat geladen was, ging plotseling af en de lading hagel drong den heer v. K. in den linkervoet. Den heer v. naar een ziekenhuis te Amsterdam ge bracht. ONGELUK MET COMPLICATIES In de gemeente Noorddyk (Gron.) is gister en Fordauto, die een vrachtauto wilde passee- ren, welke zelf juist voor een wielrijder uit week, gebotst tegen één der langs den kant van het Winschoterdiep geplaatste meerpalen. an den wagen bleef aan den paal ha ken, met het gevolg, dat de auto links omsloeg de vrachtauto meesleepend, terecht kwam tegen den muur van het café, tevens bakkery, van den heer A. Schutter. De muur werd ge heel ingedrukt. De beide auto's zijn ernstig beschadigd, terwijl de wielrijder. Buning ge- heeten, tusschen de auto's terecht kwam en ernstig werd gewond. De bestuurders van de beide auto's zijn er goed afgeRomen. De gewonde wielrijder is naar het academisch zie kenhuis in Groningen gebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. WIELRIJDER AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND Een jeugdig volontair ter gemeente-secreta rie te Borne, de heer Mensink, die om even twaalf uur op weg was naar Hengelo, reed even buiten Borne een langzaam rijdende auto links voorbij, juist toen een vrachtauto Hengelo kwam. Dn wielrijder kreeg eerst klap van den richtingaanwijzer en daarna van den achterkant van den vrachtauto. In bewuste] onzen toestand en ernstig gewond werd M. opgenomen. De ongelukkige is per ziekenauto naar Hengelo vervoerd. Nader wordt gemeld: Het slachtoffer van een aanrijding gister middag tusschen Borne en Hengelo, de 18- jarige M., die op de secretarie te Borne werk zaam was, is aan de bekomen verwondingen overleden. VERDRONKEN. By het zwemmen is de 23-jarige pianist Bakker te Onderdyk by Hoorn verdronken. Pogingen hem te redden faalden. Tn de rivier de Rijn onder Huisden is by het baden verdronken de 17-jarige steenoven arbeider W- Pervors uit Westervoort. Het lyk is opgevischt. BRAND TE BUSSUM. Gisteren is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de leerfabriek aan den Huizer- weg te Bu8sum. De groote voorraoen buffel huiden, die lagen opgeslagen, of op den droogzolder hingen, waren dankbaar voedsel voor het vuur. Twee motorbrandspuiten met 5 stra'en bestreden het vuur. Inwendig Kon niets Worden behouden. De fabriek is cp beurspolis verzekerd tot een bedrag van 3% ton. IN DEN AMSTEL GEREDEN. Zondagmiddag is tengevolge van een stuur- defect een luxe-auto, waarin een vijftal Lisse- naren gezeten waren, nabij Ouderkerk in den Amstel gereden. Alle inzittenden werden uit de auto, welke bijna geheel onder het water oppervlak verdween, door het stuksnijden der kap gered, door eenige met roeibootjes ter hulp gesnelde personen. DOOR EEN ZONNESTEEK GETROFFEN. De boerenarbeider J. S. in Je Haarlemmer- meerpolder werd door een zonnesteek sretrof- fen. De man werd in ernstigen toestand nruir een ziekenhuis overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3