|Uf(uw geihsciftllouratit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. L m°Se'iik inlich- ABONNEMENT: fer kwartaal In Lelden en in plaat' son waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2 35 Franco per post 2.35 portokosten Fer week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 Bg dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse Dummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3744 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1932 0 1DVSBTEN.1EN Van 1 tot 5 regels.1.1 Elke regel meer.0-22V$ Ingez. Mededeellngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen KLEINE VORDERINGEN Door het algemeen bestuur van den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstands bond is tot den Minister van Justitie het verzoek gericht om gevolg te geven aan de adressen waarin binnen afzienbaren tijd t wettelijke regeling wordt gevraagd tot vereenvoudiging van het incasseeren van kleine vorderingen. In het belang van de inwilliging van zijn verzoek beroept de Bond zich op het feit, dat het in de huidige crisisomstandigheid steeds moeilijker wordt om betaling te ver krijgen van geleverde goederen en gepres teerde diensten. Het geldt hier een aangelegenheid, die reeds vele jaren de belangstelling heeft van den Middenstand en van het parlement I Zoo werd bij de behandeling van de Jus- I titiebegrooting voor '31 in de Tweede Kamer J blijkens het Voorloopig Verslag wederom aangedrongen op het treffen eener wette lijke regeling en kon de Minister in de Mem. van Antwoord meedeelen, dat een ontwerp in voorbereiding was. Maar toen een jaar later bij dezelfde gele genheid vanuit de Tweede Kamer de vraag werd gesteld, hoe de Minister over d o o voering zijner ontwerp-regeling dacht, werd het bescheid gegeven, dat een derge lijke maatregel aan 's lands kas een zeer belangrijk bedrag zou kosten en 's Rijks schatkist dit in de huidige financieele om standigheden niet dragen kon. Nu is het ongetwijfeld waar, dat een regeling als hier van de zijde van den Mid denstand wordt gevraagd, het Rijk een be langrijk gedrag doet derven in de vorm van verminderde griffierechten. Maar aan den anderen kant mag men niet vergeten, dat de draagkracht van den middenstand voor 's Rijks schatkist van HoJ zeker niet geringer beteekenis is.# De moeilijke oeconomische omstandig heden werken slechte betaling iü de hand, en deze heeft plaats soms uit onmacht, gatL vaak ook uit onwil. r'j En wanneer dan anderen zien, dat de jr middenstand tegen wanbetaling bij kleine Vorderingen zoo goed als machteloos staat, zal dit zonder mankeeren het aantal der onwilligen doen toenemen. Dit is hoogst bedenkelijk, niet alleen voor den middenstand zelf en het Rijk als be- lastingheffer, maar voor onze geheele samen leving. En daarom ware tocfi nog eens - té over wegen, of het treffen van maatregelen op dit gebied geen offer waard zou wezen. Een offer, dat overigens weieens zou kun- nen blijken geen werkelijk offer te zijn. ZIJN WE PARAAT 1* De warmte-periode, die we thans door maken, vormt voor menigeen een bedrei ging van zijn persoonlijke weerbaarheid. Toch zou het bedenkelijk zijn om zich al te zeer over te geven aan de weersinvloeden, daar de politieke kalender door de weers omstandigheden in geen enkel opzicht wordt beroerd. Nog slechts luttele dagen resten ons, en de maand September is weer daar, die op verschillend gebied een periode van bedrij vigheid inluidt. j In de kringen der oestercultuur pleegt men te zeggen, dat de werkzaamheden in dit bedrijf zich vooral concentreeren op de maanden, waarin de letter R voorkomt Niet ten onrechte zou hetzelfde kunnen worden beweerd van onze politieke cam pagnes. Al weten we zeer wel, dat de Anti-Revo lutionaire politicus en propagandist het heele jaar door paraat dient te zijn, het drukste gedeelte zijner werkzaamheden loopt toch over de acht maandelijksche periode van September tot en met April. Maar daarmee is dan ook gezegd, dat onze nieuwe campagne onmiddellijk in het zicht is en onze volle paraatheid eischt. En dit is in bijzondere mate het geval, nu we staan voor een politieke veldtocht, die straks zal worden afgesloten door een ver kiezing1 de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Deze electorale gebeurtenis is altijd van belang, maar ditmaal zeker van meer dan gewone beteekenis, nu we een verkiezing hebben voor te bereiden, die onder zoo ab normale tijdsomstandigheden en te midden van zoo grooten oeconomischen druk plaats vindt. Op staatkundig gebied dreigt altijd het gevaar dat men, in steê van het heil van land en volk in zijn geheel te zoeken, zich door partijoverwegingen laat leiden en enkel oog heeft voor politiek winstbejag. In de tijden van tegenspoed en crisis, die we thans doormaken, heeft men voor derge lijke strevingen en bedoelingen in meer dan gewone mn' op zijn hoede te zijn. Telkens weer leert men in onze dagen de ervaring, dat men in verschillende groepen geen besef heeft van zijn verantwoordelijke positie om leiding te geven aan het politieke denken der burgers en om het volk besef omtrent de werkelijkheid heeft bij te brengen. En in plaats dat, naarmate het tijdstip der verkiezing nadert, de ernst vermeerdert, is te vreezen, dat onjuiste voorlichting toe neemt, dat men de Regeering in haar zware taak al meer bemoeilijkt, dat men zich door kiezers vrees laat leiden en op kiezers gunst speculeert De Christen heeft af te staan van onge rechtigheid, ook van ongerechtigheid in het staatkundige. In het besef zijner groote verantwoording in deze dagen heeft Rij den ernst der tijden onder het oog te zien en steun te bieden aan de Regeering, ook als deze geroepen wordt ingrijpende maatregelen te treffen. Trouw aan zijn roeping en düs t ij d gereed. En daarom vragen wij: zijn wij p a OFFICIEELE BERICHTEN BELASTINGDIENST B(j beschikking van den minister van Fii ien is ingetrokken de verplaatsing van ntvanger der dir. bel. enz. C. P. Vink x le del naar Koudum en de verplaatsing en ontvanger J. Bulthuia van Worl aar Oosterwolde en ia de ontvanger C 'ink verplaatst van Hedel naar Oosterw n de ontvanger J. Bulthuis van Worl VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE MAASTRIGHTSCHE BURGERWACHT. Mr. M. Mendels, s.d. Eerste Kamerlid, heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Binnenlandsche Zaken: I. Is het den Minister bekend, dat dezer igen de commandant der burgerwacht Maastricht op zijn desbetreffende in een sloten vergadering gestelde vraag van den burgemeester ten antwoord heeft g dat deze evenals hij van oordeel alle beambten, in dienst der gemeente, die er toe in de termen vallen, hetzij gewapend, betzij ongewapend, deel behooren uit te maken van de burgerwacht te Maastricht? II. Acht de minister dit oordeel van den burgemeester, althans het aldus kenbaar maken daarvan, juist? III. Is het d«D minister bekend, dat deze commandant zich vervolgens gewend heeft tot de directeuren der verschillende ge meentelijke takken van dienst met het ver zoek, onder verwijzing naar bovenbedoeld oordeel van den burgemeester te- willen be vorderen, dat het onder hen-ressorteerende dienstpersoneel, voor zooveel mogelijk, zich aansluite bij de burgerwacht? IV. Acht de minister dergelijk optreden oorbaar? V. Acht de. minister, indien al een direc teur van een gemeentelijke tak van dienst zich geroepen zou gevoelen aan een derge lijke uitnoodiging gevolg te geven, het ge vaar van hiërarchisch-ambtelijke pressie niet bedenkelijk? VI. Wil de minister openbaren, op welke wettelijke bepaling de bevoegdheid steunt van een commandant der vrijwillige bur gerwacht, om zich op dusdanige wijze met gemeentelijk dienstpersoneel te bemoeien JAARDIENST VOOR WIJLEN MGR. DR. W. H. NOLENS Het bestuur van de R.K. Kamerclub heeft zorg gedragen, dat den eersten September a.s. op passende wijze zal worden herdacht, dat een jaar geleden het stoffelijk overschot van wijlen mgr. dr. W. H. Nolens te Venlo werd ter aarde besteld. Dien dag zal in de Kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvan genis te Venlo (Sinselveldstraat) een plech tige H. Mis en jaardienst worden opgedra gen voor de zielerust .van den overleden staatsman. CONTINGENTEERINGS- BEZWAREN De centrale organ, .tie inzake bezwaren ten aanzien der contingenteering (C.O.B.C.) heeft in verband met talrijke bij haar in gekomen klachten aanleiding gevonden om de Regeering te wijzen op de groote be zwaren die in de praktijk van den handel ondervonden worden in verband met de»| bestaande wijze van toepassing der contin- genteeringsmaatregelen, waardoor aan ieder land afzonderlijk een vast invoercontingent wordt toegewezen. Daardoor wordt aan den handel tot op zekere hoogte de mogelijkheid ontnomen om de goederen te betrekken uit het land dat het goedkoopst is. In een schrij ven dat zij te dien aanzien van den Minis ter van Ec. Zaken en Arbeid mocht ont vangen, deelt Z.Excellentie mede geen wijzi ging in dezen geest in de toepassing van contingenteeringsmaatregelen te kunnen be vorderen. Een dergelijke wijziging zou de kans met zich brengen dat aan ons land ver leende faciliteiten bij wijze van represaille maatregelen werden ingetrokken. In ver band met de groote moeilijkheden welke on dernemingen ondervinden die in de basis jaren niet of slechts ten deele hun werk zaamheden op zoodanige schaal uitoefen den als ten tijde van den aanvang der in voerbeperkingen, in het bijzonder de jonge ondernemingen heeft de C.O.BC. hoewel ton olie de moeilijkheden beseffend om daarin te voorzien, den Minister verzocht te trach ten een modus te vinden, waardoor deze on dernemingen althans in meerdere mate in hun behoeften aan buitenlandsche produc ten kunnen voorzien. De Minister zette in een schrijven, dat de C.O.B.C. van hem mocht ontvangen, uiteen, dat de Regeering de bezwaren stellig niet onderschat. Een verstarrend element acht ijh hier inderdaad aanwezig, zoodat deze aan gelegenheid dan ook bij voortduring haar aandacht heeft. De Minister oordeelt echter de thans geldende regeling als de minst be zwaarlijke. EEN INTERESSANT PERS GESPREK DE HEENGAANDE EN DE NIEUWE DIRECTEUR-GEN. VAN ARBEID Waarom de heer Zaalberg heenging Een redacteur van het „Vaderland" heeft een ihteressant onderhoud gehad met den heer C. J. P h. Zaalberg, den afgetreden directeur-generaal van Arbeid. Zooals men weet, aldus genoemd blad, de heer Zaalberg lid van de Commissie- Wel ter geweest en hij heeft met den Weiter alleraangenaamst samengewerkt, dekt volkomen alle voorstellen der commis sie. De heer Zaalberg gaat dan ook niet al leen mee met de voorstellen der commissie inzake de arbeidsinspectie, maar is er vrij wel de ontwerper zelf van. De voorstellen zijn z. i. onvermijdelijk. Tot die voorstellen behoort ook, dat hoofdambtenaren op wachtgeld moeten gaan. hoe smartelijk het ook wezen mocht en volkomen de getroffenen ook nog voor taak berekend zijn. Nadat de heeren Last ea Klompe, enkel uit leeftijdsoverweging, aangewezen waren, heeft de directeur-generaal zich vrijwillig als derde aangeboden. Hij deed dit voorstel reeds 9 Maart 1932. De heer Zaalberg hoort tot hen, die van oordeel zijn, dat ouderen èn ter wille van den dienst én billijkheidsoverweging moeten plaats maken jor de jongeren. Maar dat was heelemaal niet de bedoeling der regeering en zij heeft zeer ernstig ge tracht, den heer Zaalberg van dien stap terug te houden. De directeur-generaal heeft echter zijn ontslagaanvraag gehandhaafd met redenen omkleed. Hoofdreden is geweest, dat de snelle ont wikkeling van den dienst en de steeds groo- tere eischen een jongere kracht vragen, wel ke hij zag in dr. ir. A. H. W. Hacke, dien hij dan ook zelf heeft voorgedragen. De heer Hacke is de door den heer Zaalberg zelf aan gewezen opvolger. Verder heeft de heer Zaalberg niet ver heeld, dat hij de laatste jaren niet heeft kunnen werken als hij wilde, omdat te veel andere dingen, o. a. de werkloosheidverzor ging, hem waren opgedragen. Hij heeft zich dan ook bereid verklaard, desgewenscht, de bij-dingen te blijven behartigen, welk aan bod werd aanvaard. Eindelijk heeft hij wel zijn verwondering te kennen gegeven, dat de betrokken minis ters bij de regeling van de contingenteerin- gen, de Arbeidsinspectie, z. i. het lichaam, dat het allerbest van voorlichting kon die- en, niet om advies hebben gevraagd. Pas later heeft de regeering hem ook nog trachten te winnen voor het directoraat van de N.V. tot behartiging van de Nationale Scheepvaartbelangen. Wij kunnen begrijpen, dat deze geheel nieuwe instelling den oud-zee-officier Zaal berg bijzonder heeft aangetrokken. Wij teekenen nog even met nadruk aan, dat reeds lang voor er definitief tot het neer leggen van het directeur-generaalschap be sloten was, deze nieuwe baan aan den ge zichtseinder opdook. Plannen van Dr. Hacke. Een medewerker van hetzelfde blad bracht ook een bezoek aan den opvolper van den heer Zaalberg als directeur-gene raal van Arbeid, Dr. Ir. A. H. W. Hack Mijn benoeming, aldus vertelde deze, is een uitvloeisel van de bezuiniging, die, he laas, slachtoffers heeft gemaakt Dat is el lendig. Vooral ook: Zaalberg zelf gaat heen. Een onkreukbaar, breed mensch, een man, die zijn eigen weg ging en onder wien het genot was te werken. Van hem kan ik geen goeds genoeg zeggen. Waarom gaat hij weg? Een paleis revolutie? Spreekt u dat toch tegen. Men zoekt veel en veel geheimzinnigs achter die vrij plotselinge mutatie. Maar Zaalberg was zoo eerlijk om, toen er sprake van was de amb tenaren met 35 dienstjaren te doen af vloeien, zich zelf het allereerst op die voor dracht te plaatsen. Hebt u nieuwe inzichten omtrent uw taak? In groote lijnen zal ik het beleid van mijn voorganger volgen. Ik heb eerbied voor zijn werk en liefde voor de Arbeidswet, zoo als die nu is en functionneert De wenschen die ik heb en die ik zal trachten uit te zijn uitvoerig behandeld in mijn proef schrift U kunt ze gecondenseerd in eenige "in de stellingen zoo overnemen: Het zijn: le. Zoolang de volledige aan sluiting tusschen Leerplicht- en Arbeidswet nog niet is verkregen, is het gewenscht, jongens beneden den veertienjarigen leeftijd, die aan hun leerplicht hebben voldaan, on der bepaalde voorwaarden tot den bedrijfs- arbeid toe te laten. Onder leerplicht wordt in dit geval mede verstaan het volgen van het zevende leerjaar. 2. Een vergunning verleend op grond van •t. 28 7e lid der Arbeidswet behoort te gelden voor alle ondernemingen in denzelf den bedrijfstak. 3e. Het algemeen aanvangsuur voor brood bakkerijen moet in alle gemeenten van het Rijk gelijk zijn. De uitzonderingsbepalingen voor de groote bakkerijen moeten daarnaast gehandhaafd blijven. 4e. De verkoop van klein versch brood kan worden toegelaten van 8 uur des mor gens af. 5e. Het is wenschelijk, de couponboekjes, bedoeld in art 29 der Arbeidswet, te doen gelden voor alle arbeiders van 16 jaar cn ouder; voor vrouwen en jeugdige personen tot ten hoogste 10 uren per dag en niet nachts of op Zondag. 6e. Artikel 61 sub 1 der Arbeidswet moet worden ingetrokken. 7e. Controle op de naleving der bepalingen van de Arbeidswet mag slechts geschieden door ambtenaren. Sc. De omstandigheid, dat een der con venties van Genève o.a. verbodsbepalingen inhoudt voor den nachtarbeid van banket bakkerspatroons en bij ratificeering deze \erbodsbepalingen ook in de Nederlandscho Arbeidswet zouden moeten worden opgeno men, is een onoverkomelijk bezwaar om deze conventie te ratificoeren. U bent dus ook voorstander van het versche cadetje bij het ontbijt, als ik uw vierde stelling'bezie? Een overtuigd voorstander. Ik acht dat geen kleinigheid, doch een aangelegenheid van groot volksbelang om velerlei redenen. Hebt u, over het algemeen gesproken, nog andere wenschen en idealen? In het algemeen gaan al mijn idealen n de richting van een „ideale' uitvoering .an de prachtige arbeidswetgeving, die wij thans bezitten. En ik hoop óók, dat de nieu we Veiligheidswet spoedig in behandeling il komen. En dan: de Arbeidswet en de Veiligheids wet moeten over het geheele land uniform worden toegepast, dat zie ik als een van do belangrijkste functies van den centraleu dienst. Wat denkt u van de 40 uurs werk week? Daarvan ben ik een overtuigd tegen stander voorloopig. Ik spreek hier deze over tuiging niet uit uit hoofde van wenschelijk- heid, maar ik ontkende mogelijkheid van werktijdverkorting. Concurreeren met 't bui tenland is tóch al moeilijk, door een ver dere werktijdsbeperking zou zij geheel lam geslagen worden. En uw politieke richting? Die heb ik niet. Ik ben bij geen enkele partij aangesloten en ik zie daarin een voor deel. Wij verlieten den nieuwen directeur van den Arbeid met dezen indruk: een nog jonge, idealistische man, practisch en met beide voeten op den grond der realiteit Een rustige figuur: ambtenaar, geleerd en tevens: man van de praktijk en iemand, die een zeer groote liefde koestert voor de materie, van welks ambtelijk apparaat hij met groote snelheid thans op de bovenste sport geplaatst is. HET 700-JARIG FEEST TE ROERMOND BEZOEK VAN PRINSES JULIANA, Gistermiddag te 1 uur arriveerde Prinses Juliana van uit Het Loo te Roermond ter ope^ ning van het Gemeentemuseum en den Maas trichter weg. Aan de grens werd H. K. H. ver- HET VAN HEUTSZ-MONUMENT TE BATAVIA DOOR DEN G. G. ONTHULD Bij de onthulling van het Van Heutsz-mo- nument te Batavia door den Gouverneur- generaal van Ned. Indië, J-hr. Mr. B. C. d e Jonge, hield deze een toespraak, waaraan wij het volgende*ontleenen: Van Heutsz staat reeds ver van una at, maar toch is hij ook dicht bij ons, want hij heeft een mijlpaal geplaatst in de geschiede nis van Nederlandsch-Indië. Wij moeten erkennen, dat hij het is ge weest, die het huis van onze Indische sa menleving heeft opgetrokken,, waarin wij thans wonen. En wanneer wij dat gebouw, zooals het zichzelf zal ontwikkelen in de toe komst, willen begrijpen, dan zullen wij niet kunnen nalateen ook de fundamenten even •o onderzoeken en dan zullen wij aan die fundamenten en grondslagen Van Heutsz vinden. -j Daarom is het een goede gedachte ge weest om het monument van Van Heutsz hier ter plaatse te onthullen en ik maak van deze gelegenheid gebruik, vervolgde de G.-G.. het comité deswege dank en hulde te brengen, zoomede al degenen, die daaraan op verschillende wijzen hebben meegewerkt. Ik denk daarbij ook aan de ontwerpers, en aan degenen, die het hebben uitgevoerd. Thans ga ik over tot het onthullen van het monument, met den wensch, dat het ,in lengte van dagen getuige moge wezen van mijn grooten voorganger Van Heutsz, en er toe moge bijdragen zijn grooten naam levendig te houden en zijn groote beteeke nis steeds beter te doen begrijpen, en tevens met den wensch, dat het tot in lengte van tijden moge uitzien op een gelukkig, voor spoedig en welvarend Indië en getuige moge zijn van volkswelvaart en voorspoed, waar aan ook het leven van Van Heutzs gewijd Verder werd nog het woord gevoerd door dr. W. Meyer Ranncft, voorzitter van den Volksraad, Generaal Cramer, com mandant van het N. O. I. leger, schout-bij nacht O sten, commandant der macht; L. H. W. van Sandick, lid in den Raid van Indië, en mr. Meyroos, burgemees ter, van Batavia. DE NOOD IN DEN TUINBOUW [BESLISSING DER REGEERING WELDRA TE VERWACHTEN Naar wij vernemen, heelt de zeer ernstige toestand in verschillende takken van tuin bouw de Regeering gedurende den laatsten tijd beziggehouden. Nu zij dezer dagen alle benoodigde adviezen heeft ontvangen, zal ,zij zeer binnenkort haar eindoordeel in dezen .vormen. Prinses Juliana en Mtjr. Lemmens bi} het verlaten ter Munsterkerk te Roermond, welkomd door Burgemeester Waszink. Hierna werd naar de woning van den Burgemeester gereden, waar in intiemen kring een lunch plaats had. Tegen half 3 werd naar het museum gereden voor de officieele opening. Aanwezig waren o.m. de Commissaris der Koningin m Lim burg; Dr. F. Schmidt Degener, hoofddirec teur van het Rijksmuseum te Amsterdam, als vertegenwoordiger van den Minister van O., K- en W.; de Gemeenteraad van Roermond, welks leden door den Burgemeester aan Prin ses Juliana werden voorgesteld, en eenige tientallen genoodigden. De Burgemeester hield een begroetingsredt waarin hij o.m. een overzicht gaf van de be zoeken die sinds 1815 de achtereenvolgende Oranjevorsten aan Roermond hebben gebracht. Namens het Gemeentebestuur bood hy H.K.H. de gouden penning der stad Roermond aan. I Hierna geschiedde de opening met een rede van de Prinses. Aan den ingang van het museum stond een eerewacht met vaandels ter sterkte van 150 man uit het Vry willig Landstormkorps Lim- burgsche Jagers. H.K.H- werd begToet door een deputatie van de Vereen, van Nederlanders in Belgisch 1 Limburg, die bloemen aanboden. Na deze plechtigheid reed de Prinses naar de Munsterkerk, waar zij word ontvangen door den Bisschop van Roermond, Dr. Lem mens, die H.K.H. rondleidde door de oude kerk Hierna werd naar de jubileumtentoonstelling gereden, waar de Prinses werd begroet door 1 Mr. Höppener, voorzitter van het centraal I herdenkingscomité, en Mr. George Dahman, 'voorzitter van de tentoonstellingscommissie. De Prinses maakte hierna een rondgang door de expositie, waarna naar de woning van den Burgemeester werd gereden. Na een kort op onthoud verliet H-K.H. de stad. UITVOERING CRISIS-ZUIVELWET TEN AANZIEN VAN MELKPOEDER De Crisis-Zuivel-Centrale brengt het t gende ter kennis van producenten van melkpoeder, die niet zijn aangesloten bij het Controlestation voor Melkproducten to 's-Gra venhage of het Controlestation voor Zuivel producten te Leiden. Ter uitvoering van de Crisis-Zuivelwet .a.v. melkpoeder is een stelsel van heffing n voorbereiding, dat waarschijnlijk als rolgt zal erken: De doeltreffende controle, die mogelijk is p do productie van melkpoeder, maakt het ..iet noodzakelijk, bepaalde merken in te voeren. Voldoende zal zijn als door den producent een bqpaalde door de Crisis-Zui- vel Centrale voor te schrijven administratie gevoerd wordt en deze gecontroleerd wordt door de Crisis-Zuivel-Centrale. Heffing is verschuldigd over de geproduceerde melk poeder, in verhouding tot het in de poeder aanwezige melkvet. Dit wordt berekend met behulp van vast gestelde normen, waarvan voor zoover het anwezige melkvet met zekerheid bepaald an worden, kan worden afgeweken. In verband met het bovenstaande moeten productenten van melkpoeder, die niet bij één der genoemde Controlestations zijn aan gesloten, zich ten spoedigste schriftelijk aanmelden bij do Crisis-Zuivel-Centrale, met verzoek om erkend te worden als melk poederproducenten. Zij, die niet erkend zijn, zullen na de invoering der regeling hun bedrijf niet vorder kunnen voortzetten. Voor de uitkeering op de verwerkte melk I zal de regeling gelden, zooals deze voor de andere zuivelproducten is vastgesteld. kan 1 RUSSISCHE DELEGATIE DOOR DE NEDERLANDSCHE REGEERING GEWEIGERD a«nanl net perlbur?^u Vaz Dias verneemt Is aan de Russische delegatie voor het wereld- NpH^rLTC,°ngrOS te Amsterdam door de vlnfl H M°5e ,regeenng geen toestemming verleend Nederland te bezoeken. Met betrekking tot de vraag of de regee- s: NEDERLANDSCH FABRIKAAT INTERESSANT NUMMER VAN HET MAANDBLAD. In de zeer lijvige Augustus aflevering van het tijdschrift der Verceniging „Neder- landsch Fabrikaat" valt allereeist de aan dacht op een aansporing, nu hoe langer hoe meer het Nederlandsche publiek wenscht artikelen van de nationale nijverheid te koopen, dat de Nederlandscho fabrikanten hun artikelen duidelijk voorzien van aan wijzingen, waaruit blijkt dat deze produc ten voortbrengselen zijn van onze eigen nationale nijverheid, in het bijzonder omdat zooals op de kort geleden gehouden alge- meene ledenvergadering der Vereeniging zoo sterk opviel, van de aanwezigen zooveel dames het woord voerden en op boven noemdo kwestie de aandacht vestigden. Daarna treffen wij als naar gewoonte aan een belangrijke opsomming van hetgeen de Vereeniging in de laatste maand deed De heer Rikmcnspool geeft een beschou wing over Nationaal Economische Bewust wording, waarna velo belangrijke mede- deelingen volgen. Ook dit nummer kan weer beschouwd worden als een uitnemend propagandanum m^r voor 't streven der Vereeniging. WERKEN IN WIERINGERMEER Door den directeur-generaal dar Zuiderzee werken is heden aanbesteed het afwerken van oexers en het maken van boordvooreieningen langs het hoofdkanaal van de vierde af deeling van de V lennger Meer (Hoekvaart). Laagste mschrijfster was de firma Gebr. vnn Rooyen pn J' Zandberg te den H^ag voor f 39,100» Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) De heengaande en de nieuwe directeur- generaal van Arbeid. De Regeering en de nood in den Tuinbouw. Prinses Jifliana te Roermond. (blz. 2) Het doodvonnis te Beuthen. Een procla matie der jregeering en een oorlogsverklaring van Hitier. Een protest der Reichshanner tegen het vonnis te Brieg. De begrafenis van Dr. Scbober. Het leeningsprotocol van Lausanne door den Oosten rij kschen nationalen raad defini tief aangenomen. (biz. sy Een buitengewone algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond ter bespreking van het rapport-Weiter. (Blz. 5) De verhouding Nederland, Indië, Suriname en Curacao (III), y;4 (blz 7)' Het drama te Putbroek. Het requisitoir van den advocaat-generaal van het Bossche Gerechtshof. AANBESTEDING NIEUWE PONT VEER MOERDIJK Hedenmorgen had aan de Rijkewaterstaat 's-Hertogenboedh de öanbeeteding plaats van de derde etoompont voor het veer .Moer. dijk'Willemstad. Er werd ingeschreven als volgt: Arnhemsche Stoomaleephelliing-MijArn. hem, 155,000; N.V. Scheepswerf en Ma. ohmefabriek De Bieeboeoh, Dordrecht, 146.843; Boeleö Scheepswerf en Machine, fabriek. Bolnes, 158.700; Rotterdamsche Droogdok-Mij, Rotterdam, ƒ149.000; Feije- noordWilton, Rotterdam, ƒ183.000; De Groot en Van Vliet, Slikkerveer, ƒ159.500; Werf Gusto, Scliiedam, ƒ157.600; De Haan en Oerleman, Heusden: met machines van de Arnhemsche Stoomeleeph.-Mij 149.400, met machines van Hoogelander vh. Spvm< nevis Co., Utrecht, 147.400; N.V. -Ma-, chinefabriek „Holland", Hordinxveld, 136.300; Jonker en Stans, Ilendrik-Ido- Ambacht: met machines Bolnes en Kinder dijk 144.000. met machines van Straatman, Dordrecht, ƒ161.850; Werf de Klop, Slie- drecht, 158.680; Machinefabriek Koopman, Dordrecht: met 6tuurmechine Donkin Scott 183.000. met Donkon-Scott 6tuurmachine met twee motor-generatoren en één reserve, generator 184.500; Lith en Madern, Rotter* dam, ƒ164.500; Int. Scheepsbouw-Mij „De Maas", Slikkerveer, 179.000; Scheepswerf ,De Merwede", HarcLinxveld, ƒ134.110; Meyer Co., Zaltbommel, 131.900; de Mid. dellandsohe Dok-Mij, Amsterdam, IGS.000; Werf „De Noord", Alblasseiaiam: met Diesel electri6che voortstuwing 162.050. met ma- chines Hoogelander, Utrecht, 134.625; met machines Boele, Bolnes, 137.700, met ma* chines Machinefabriek Bolnes 139.050; met machines Penn cn Bauduin, Dordrecht, 142.550; Penn en Bouduin, Dordrecht, 131.975; Mij „De Schelde", Vii6singen, 158,600; J. en K. Smits Scheepswerf, Kim* derdijk, 158.950; Piet Smit Jr, Rotterdam, 151.700; Machinefabriek Straatman, Dor drecht. ƒ149.350; N.V. Vahali, Gend (Geld.), 139.900; Verschure Co. Scheepswerf, Am. sterdam, 179.400; Vuik Co, Capelle a. d« IJssel, 139.700. GEVAARLIJK STRAND TE EGMOND EEN ONVEILIGE STARTMETHODE VOOR ZWEEFVLIEGTUIGEN Eenige dagen geleden is op het strand té Egmond aan Zee een chauffeur uit Heer Hugo- waard, door een zweefvliegtuig, dat door een auto aan een staaldraad werd opgetrokken, zoodanig geraakt, dat hij met gebroken beer» en arm en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Alkmaar moest worden vervoerd. De man, die vader is van acht kinderen, zal zyn leven lang invalide blyven en verkeert in armoedige omstandigheden, naar de TeL ver- I neemt. Hetzelfde blad maakt melding van wat een Amersfoortsche familie, die haar vacantde te Egmond doorbracht, eveneens aan het strand is overkomen den dag voor bovengemeld on geval. Met de kinderen naar Bergen aan Zee fiet* send, zag de familie op het strand een stil- staanden auto, met op ruim 100 M- afstand het stilstaande vliegtuig, Toen ze naderbij gekomen waren, zette de auto zich in bewe ging. De inzittenden schreeuwden en de fami lie ontdekte, dat de auto met een stalen kabel verbonden was aan het vliegtuig. De man verd byna door liet vliegtuig geraakt en wist lit alleen te voorkomen, door zich met fiets on .1 in zee te werpen. De kabel geraakte ver ward in de fiets van de dame, die, door de fiets stevig neer te drukken, wist te bereiken, dat het vliegtuig tot staan werd gebracht, waardoor zy voorkwam, dat zij of hn.-ir kin- deren door den kabel werden verwond. De familie beklaagt zich er over, dat ze bovendien door de jongelui werd uitgescholden en diende daarover denzelfdcn avond haar bek'ag in by /inn burgemeester, dien zy tevens op het ge- - wees, waaraan het publick door dit experiment is blootgesteld. De burgemeester van Egmond overweegt nu n het vliegterrein meer Zuidwaarts te ver plaatsen, omdat het tusschen Egmond en Castricum minder druk is dan tusschen Eg- r.mn/1 nn Bergen. practisch natuurlyk ondoenlijk om gobriiker van het strand te waarschuwen met zweefvliegen wordt begonnen. Gowe- wordt op het grootere gevaar d--or de methode die te Egmond gevolgd wordt, door het vliegtuig niet door He jongelui zelf door een auto met groote snelheid ta optrekken, !11 Het ieder i laten

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1