jHmiuc ^riitsrljr dourtui Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4.50 Bij dageiijkscho zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3743 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1932 ADVuBTEN. E N Van 1 tot 5 regelsl.l'W Elke regel meer0-22V1 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen DE GRUWEL DER G. P. OE De volkeren zijn met blindheid geslagen. De regeeringen evenzoo. Men ziet niet, of men wil niet zien, door welk een vreeselijk gevaar de menschheid bedreigd wordt Terwijl de volkeren worden verscheurd en verzwakt door binnenlandsche twisten, groeit de macht van de Sovjet steeds aan en vreet de invloed van het communisme in Oude en Nieuwe Wereld steeds door. Het communisme kan niet beschouwd wor- 'den als een richting, als een strooming, die men tot zekere hoogte kan waardeeren die haar, verdiensten heeft voor de wereld, te genover het communisme is maar één hou ding mogelijk: die van het krachtigste ver zet, omdat het beteekent de vernietiging van alles wat negentien eeuwen Christendom en cultuur hebben opgebouwd omdat het betee kent de vernietiging van de vrijheid en het menschelijk geluk. Het communisme is gevestigd op geweld, houdt zich staande en breidt zich uit door een vreeselijk schrikbewind voor hetwelk niets heilig of veilig is en dat beschikt over het militair georganiseerd, blindelings ge hoorzamend werktuig der G.P.Oe. Aan dé tallooze onthullingen over deze gruwel der Sovjetregeering heeft Georg Aga- beskow, die van 1928 tot '30 te Konstantino- pel het bevel voerde over de afdeeling „ge heime dienst", maar ontvluchtte omdat de wreedheden en knevelarijen der G.P.Oe hem tegen de borst stuitten, in zijn „Gedenk schriften" weer meerdere toegevoegd. Zoo werden de krijgsgevangenen uit de opstand in Bokhara, nadat zij beloofd had den de vredesvoorwaarden trouw te .zullen nakomen, op een groot vredesfeest vergif tigd met cyaankali. Vergaderingen, waar Russische sprekers de vredesvoorwaarden zouden uiteen zetten, werden vernield door tijdbommen. Ambtenaren, verdacht van sabotage, pries ters, die' godsdienstles hebben gegeven, boeren, die graan verborgen hebben, worden opgesloten in ellendige hokken, waar lucht noch licht doordringen en waaruit van tijd tot tijd eenigen worden weggebracht, om te dienen als schietschijf, om de recruten der G.P.Oe te harden. Deze dingen hebben internationale betee- kenis. Agabeskow toont aan, hoe de G.P.Oe de grenzen van haar werkzaamheid hoe langer hoe meer verwijdt „Zoowel in het buitenland als in Rusland breidt de G.P.Oe haar spionnagenet voort durend uit Voor haar propagandawerk ont vangt zij jaarlijks van de Regeering drie millioen dollar. Vroeger beschouwden de agenten van de G.P.Oe hun werk als hun revolutionaire plicht, maar thans onder den heerschersstaf .van Stalin, zijn zij niets meer dan blinde werktuigen, die niet hebben te vragen of hun arbeid van nut zal zijn voor de revolu tie. De G.P.Oe, die eenmaal het wapen was van de dictatuur van het proletariaat, is thans 't instrument tot onderdrukking van de massa. En dan te denken, dat er in het buitenland nog zoovelcn gevonden worden, 'die gelooven in de beloften van Moskou". Helaas, ook in ons land komen vele zulke verdwaasden voor! Mogen hun oogen open gaan, voor het te laat is! BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN onderscheidingen Bij Kon. besluit ls benoemd tot officie: is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau G. W. Kok, voorzitter van do Roei- Vereeniging Willem III te Amsterdam. consulaire dienst De consul-generaal der Nederlanden tc Oslo, de heer Polalc, is van verlof op zijn post terug- r Nederlanden te bezwaar van 's lands scbatKist. i-an het consulaat-genreaal strekt de republiek Haïti. Aan den heer de Fransche. Engelscho of Spaan- buitenlandsche onderscheiding Bij Kon. besluit ls aan Mr H. J. Smidt. refe rendaris bij het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, toe stemming verleend tot het aannemen van de Versierselen van officier in de Orde van Leopold II van België. secretaris rijksbemiddelaars De heer Prof. Mr A. C. Josephus Jitta, Rijks- Prince bui ter Het ressort zich uit over Stark kan In rvol ontlic i "zijn functie als zoodanig be- burgemeester k Bij Kon. besluit is met 1 Sept. benoemd i Nicuwstadt M. R. Hai P.T.T. De directeur-generaal der P.T.T. is ver hinderd tot nader bericht zijn gewoon weke- lijksch spreekuur te houden. Men zal zich op het gebruikelijke uur kunnen wenden tot den plaatsvervpngende- directeur-generaa' DE OVEREENKOMST VAN OTTAWA Uit de juist overgeseinde overeenkomst tueschen Groot-Brittannië en Canada blijkt, dat deze van zeer nadeeligen invloed i6 voor ons land. Ze beteekent een nog grooter belemmering van den uitvoer van onze bacon en zuivelproductie, dan de reeds eer der door de Engelsche regeerlng getroffen maatregelen. Op boter zal een invoerrecht worden ge- beven van 15 shilling per hundredweight 13 per 100 Kg.), op kaas van 15 valorem, op eieren van ruim x/i cent per stuk (afwisselend naar gewicht), op volle gesuikerde condens van ƒ4.20 per 100 Kg., op volle ongeeuikerde condens, melkpoeder en andere gerpreserveerd-> melk van 5 per 100 Kg. Het staat nog niet vast, of ook rechten zullen worden geheven op gesuikerde gere condens, waarvan ons land alleen ruim 120 millioen Kg. exporteerde in het vooraf gaande jaar, doch veel moed hebben we daar niet op. De thans opgelegde invoerrechten zijn uitsluitend gericht op het bevordei^en van den handel tusschen Engeland en de domi nions. Dat komt wel heel duidelijk uit door de mededeeling, dat per jaar 127 millioen Kg. Canadeesche bacon vrij van rechten Enge land mag worden ingevoerd, terwijl de zui velproductie van Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Zuid-Rhodesia drie jaar lang zonder invoerrecht mogen worden verhandeld. De getroffen regeling beteekent voor ons land, dat groote belangen heeft bij den zui vel uitvoer naar Engeland, weer een zware slag. Voor de zooveelste maal is ten aanzien van onze vrije-handels-politiek gebleken, dat wie zich in deze tijden tot sohaap maakt, door de wolven wordt verslonden. INKRIMPINGSPLAN BLOEM BOLLENCULTUUR Onder presidium van den heer S. Scho ne v e 1 d heeft gi6ter te Haarlem een epoed- eischende vergadering plaats gehad van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, ter be spreking van het plan der afd. Sassenheim, om de bloembollencultuur met steun van de regeerimg in te krimpen. Van de 24 afdeelingen der Vereeniging waren er 18 op deze vergadering vertegen woordigd. De voorzitter zette in zijn toe spraak tot de vergadering uiteen, dat de toe stand, waarin de bloembollencultuur ver keert, thans zoo ernstig ie, dat het vak kan worden vergeleken met een zinkend schip, waarvan de opvarenden zoo góed als ver loren zijn. Op het departement te Den Haag zijn reedsvoorloopige besprekingen gevoerd door een oommissie, die den indruk heeft, dat de Regeering tot steun bereid is. Ge- wensoht is edliter, dat de Regeering eerst duidelijk van de kweekers zelf verneemt, of hulp gewenscht wordt. Daarom is deze bijeenkomst belegd, opdat le kweekers zich over het voorstel-Sa6senheim, dat kweek- beperking met Regeeringssteun beoogt, kun nen uitspreken. De afd. Texel verklaarde daarop, alleen met het voorstel te kunnen meegaan, als de narcissen daaruit worden gelicht. De afd. Noordwijk bracht speciaal de belangen der kleinere ondernemingen naar voren. Ten slotte bleek, dat de vergadering unaniem de voorstellen-Sassenheim aanvaardde. met uitzondering van de afd. Texel, die meende te moeten tegen 6temmen. Tenslotte werd een moti© aangenomen, waarin de wensoh tot steunverleening door de regeering wordt uitgesproken en aan de Alg. Ver. en den Bond van Bloembollen- handelaren wordt verzocht deze actie te steunen. PERSONEELFONDS P.T.T. In het leven is geroepen een stichting, welke den naam zal dragen Personeel fonds P.T.T.. gevestigd te Den Haag, en welke stichting ten doel zal hebben de behartiging in den ruimsten zin van de maatschappe lijke belangen van de personen in dienst bij het staatsbedrijf der posterijen, telegra fie en telefonie en van hun gezinnen, voor zoover de behartiging van deze belangen niet reeds krachtens wettelijk voorschrift, van bedrijfswege of door de werkzaamheid van het Kinderfonds P.T.T. is verzekerd. De commissie van overleg P.T.T. heeft als leden van het bestuur aangewezen: M. van den Broek, assistent le kl. te Utrecht; P. A Feenstra en Th. J. K. Kuiler, beiden com mies te Den Haag en C. Krabbendam, assi stent le kl. te Hilversum. De directeur-generaal beeft benoemd tot voorzitter: H. A. J. Boudier, directeur van het postkantoor te Utrecht, tot viee-voorzit- ter: R. C. Gravestein, referendaris 2e kl. der P. T. T te 's-Gravenhage en tot lid: K. L. J. Dekker, referendaris bij het hoofdbestuur er P. T. T. te 's-Gravenliage. BELASTINGVERHOOGING IN GRONINGEN B. en W. van Groningen hebben een voor stel ingediend bij den Gemeenteraad tot het aanbrengen van wijzigingen in de tarieven der personeele belasting. Zij achten het noodzakelijk om naast het toepassen van bezuinigingen, een' verhooging in te -voeren van de tarieven, waarnaar de hoofdsom van de personeele belasting wordt geheven Wil de desbetreffende verordening voor het jaar 1933 voordcel voor de gemeente afwer pen, dan zal zij nog in deze maand moeten worden vastgesteld. B. en W. stellen voor, de belasting naar den grondslag huurwaar de, welke thans 10 pet. van het bedrag der belastbare huurwaarde bedraagt op 12 pet. te brengen en voorts de belasting op de mo torrijtuigen in verhoun.ng met hetzelfde percentage, d.i. met 20 pet., van de bedra gen, welke thans zijn verschuldigd, te ver- hoogen. Deze meerdere bate zal voor de gemeente- kgp i '00 bedr*>— LANDBOUWCONFLICT ZEEUWSCH-VLAANDEREN In aansluiting met ons bericht op pag. 5 kunnen we nog meedeelen. dat op een ver gadering van de Gew. Afdeeling C.B.T.B. te Axel, waar als spreker optrad de heer P. J. K o 1 ij n uit Gouda, kon bericht worden, dat de afdeeling zich bereid verklaarde in overleg te treden met de landarbeidersbon den voor het in het leven roepen van een .collectief contract. PROF. DR. MR. G. W. J. BRUINS regeeringsvertegenwoordiger Bij beschikking van den Minister van Buitenlandsche Zaken is prof. mr. dr. G. W. J. Bruins, oud-hoogleeraar aan de Handels- hoogeschool te Rotterdam, benoemd tot Ne- derlandsch vertegenwoordiger in het comité dat aan de Studiecommissie voor een Euro- .peesche Unie voorstellen zal moeten doen nopens maatregelen te nemen voor het her stel van de landen van Midden- en Oost- Europa. HET PAARDENWATER TE GORINCHEM Bij het Kon. besluit van den 30sten Juli zijn vernietigd de besluiten van den ge meenteraad van Gorinchem van 15 Mei 1931 en 11 Juni 1931, waarbij burgemeester en wethouders o.a. worden gemachtigd, het Paardenwater in die gemeente in erfpacht aan te nemen en dit te laten dempen. In de overweging tot dit besluit wordt o.m. gezegd, dat practisch en economisch beschouwd in geval van demping in werk verschaffing een zóó gering resultaat zou worden verkregen, dat het niet verantwoord kan worden geacht, daarvoor onvervang baar stadsschoon op te offeren en een his torisch belangrijk geheel te verminken; dat de demping van het Paardenwater dus in strijd moet worden geacht met het algemeen belang. VEREENIGING „NATIONAAL KOLONISATIE PLAN" Onder bovenstaande naam is onlangs op gericht een bond van ongehuwde werkloo- zen, wier streven gericht is op emigratie naar zich voor vestiging geëigende gebieden buiten Europa. Getracht zal worden door middel van col- lecte's, brochure-verkoop, lezingen etc., *de financiering van dit plan mogelijk te maken Reeds moeten verschillende deskundigen op het gebied van kolonisatie-mogelijkheid, toezegging tot medewerking hebben gedaan. Als "bijzonderheid moge nog dienen, dat iedere ongehuwde werklooze als lid dezer vereeniging toe kan treden, zonder dat zulks eenige financieele verplichting met zich mede brengt Het secretariaat is gevestigd: Raadhuis straat 225, Alphen aan den Rijn. Kerknieuws. BAPTISTEN-GEIMEENTEN. Beroepen: Te Nieuw-Weerdinge, A. P» Barencirecht te Emmererfscheidsnveen. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Gorinchem (vac.-Jac. J. H. Pop), J. van Veen te Muiderberg. Voor Lage Vuursche, A- M. den Oudsten te Elburg (nadere beslissing). CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Aalten, cand. A M. Franssen te Rotterdam en cand. W. Meijnhout te Haarlem. sr o e p e n: Te Assen, cand. W. Meijnhout te Haarlem. beslissing Ds. A. M. den Oudsten te Elburg, die het beroep naar de Ned. Hervormde Ge meente te Lage Vuursche had aangenomen, heeft zijn woord teruggevraagd en van den Kerkeraad dezer Gemeente teruggekregen. candidatenovervloed Ds. J. J. Mi edema, Geref. predikant te Groningen schrijft in de „Gron. Kerkbode" over den candidatenovervloed in de Geref. Kerken aldus: „Het is toch een droevig verschijnsel, dat zooveel jonge mannen die gereed staan en begeerig zijn in te gaan in den arbeid van den Dienst des Woords ledig moeten staan. Terwijl tooh nog zooveel Kerken, meer zelfs dan het aantal candidaten dat op 't oogen- blik beschikbaar is, ja zelfs meer dan wat nog in dit jaar gereed komt, vacant blijven Is er geen weg door steun van de andere Kerken te vinden? Is er ook de mogelijk heid, dat kleine Kerken in eikaars nabij heid gelegen, tot combinatie komen? Ja, zou er niet ook over de zaak der tnac- tementen een oplossing te vinden zijn? Niet door een zeker loven en bieden, van de be trokken personen, die voor een zeker be drag zich wel zouden willen beschikbaar stellen, al ware het alleen maar om tot den arbeid te kunnen ingaan. Want dit loopt zoo licht op teleurstelling en verkeerde ver houdingen uit Wij denken veeleer aan het advies der Particuliere Synode van Friesland ten Noor den, dat hierin de Classis adviseerde om desnoods tot f 2100 het minimum te verla gen, met de bepaling dat met jaarlijksche cf twee-jaarlijk6che verhoog ingen het toch tot f 2500 moest worden opgevoerd. Al kun nen dus niet al die ruim 100 Kerken nog in 6taat geacht worden om te beroepen, dan zal toch zeker verre het grootste deel er toe kunnen komen, en zal aan dat leegstaan van zooveel candidaten spoedig een eind zijn gekomen." In de „Geref. Kerkbode voor Noor d-B rabant en Limburg*' wordt voor de candidaten de toestand precair ge noemd. *Er aldus gaat de schrijver van de rubriek „Aan het Spievenster" voort - „arbeid voo-r deze jonge mannen worden gevonden, waaraan levensonderhoud ver bonden i6. Zou er. door een betere verdeeling van lucratieven arbeid niet reeds iets kunnen worden bereikt? Er zijn predikanten, die overstelpt zijn met werk-dat-oplevert. Sommigen hebben bij hun predikants-tractement het inkomen verbonden aan het redacteurschap van een kerkelijk blad. Anderen bekleeden een functie in de Jeugd-Organisatie, ook al met een niet te versmaden schadeloosstelling. Nog weer anderen geven lessen in ien „Godsdienst" aan H.B.S. of Kweekschool, Gymnasium of Lyceum en verdienen daar mee een aanmerkelijke som gelds. Als men nu ook nog in rekening brengt je op brengst van redevoeringen voor verschil lende vereenigingen, het geven van cate chisatie in vacante buurtgemeenten, het pensklaar maken zoo af en toe van een preek voor „Menigerlei Genade'', altemaal tractements-vermeerderingen wegens arbeid die niet speciaal voortvloeit uit de taak vervulling in eigen Gemeente, dan komt men tot inkomens, waar een eenvoudig burger z'n petje voor afneemt. Ik ben er niet jaloerscb op; 't is niet uit nijd of af gunst, dat ik deze dingen opmerk. Maar ik weet, dat deze cumulatie van „inkomens" kwaad bloed kan zetten bij hen, die in 't geheel geen inkomen kunnen declareeren. Zou er nu, zeg ik, door een billijke ar- beidsverdeeling niet een weg te vinden zijn om dezen miestand te doen ophouden? Is bet b.v. noodig, dat lessen in de Godsdienst juist door al of niet gedoctoreerde predi kanten worden gegeven? Ook candidaten zijn bevoegd! Is het noodig, dat in de Jeugd-organisa- ties en hun week- en maandbladen de voor deel-gevende arbeid door predikanten met zeer-voldoend tractement wordt verricht? Ook de jongeren, ja misschien ju ist die, zouden hier voldoen. Er wordt over cumu latie van inkomend geklaagd, op het ter rein van het staatkundig leven. Door pen sioenen verbonden aan vroeger-bekleede functies, door het waarnemen van verschei- der. functies tegelijk ontstaan deze top salarissen. Bij de predikanten bestaat in geringere proporties ook zooiets als cumulatie. De meest-begaafden zullen er natuurlijk het mee6t van profiteeren. Ze zijn Gods Zon- dasskinderen, die haast spelenderwijs e.n arbeidstaak kunnen verzetten, waarvoor ge, met verwondering geslagen, met eerbied vervuld, te kijken staat. Ik behoef ze niet met name te noemen, die predikanten, wier stem ge op alle feest vergaderingen in een feestrede kunt beluis teren en die referaten-met-debat uit de mouw schijnen te schudden. Ontegenzegge lijk mogen deze, mits hun eigen Gemeente er geen seconde ook maar één greintje door te kort komt. zich niet onttrekken aan werk op "breeder terrein, waarvoor God .ze heeft voorbeschikt Maar zouden niet meer dan eens deze grooten aanleiding behooren te nemen, zich niet beschikbaar te stellen, teneinde het terrein voor een minder goed gesitueerd jongere open te laten? Ik ken predikanten die uit principe bedanken voor verschillen de uitnoodigingen om een referaat of op wekkende rede elders dan in hun eigen plaat6 te „Ievreen". Ik vind dit een zeer respectabel standpunt En heb ik nu door deze los6e opmerkin gen het candidaten-probleem opgelost? Ik vlei mij geenszins ook maar in de verste verte niet met deze gedachte. Er zijn heel wat andere factoren, die nog in overweging genomen zouden moeten worden. Pogingen tot verkrijging van een gezonder toestand verdienen onze belangstelling en sympathie zoo ze inderdaad, op billijke gronden wor den aangewend. De zaak is het waard. Er zijn nog zooveel a.s. predikanten in oplei ding Ze moeten worden geholpen. En de ouders die een beroep of een ambt voor hun kinderen zoeken, zullen toezien en wei- bedachtzaam letten op de crisis-verschijnse len in de wereld der theologische candi daten." Afscheid, bevestiging, intrede. Men schrijft ons: Ds. M. Bon s, overgekomen van Ouden hoven, deed Zondag j.l., na des voormiddags bevestigd te zijn door Ds. A. M. van der Most van Spijk, van Kortgene, met een rede over 1 Cor. 3 6 en 7, des namiddags intrede in de Ned. Herv. Gemeente van Colijnsplaat met als tekst Openb. 21 5m.: „Ziet, Ik maak alle dingen nieuw". De nieuwe leeranr sprak van de rijke belofte, de ernstige waar schuwing, het sterke verlangen en den groo- ten troost, die in deze tekstwoorden liggen opgesloten. Na de gebruikelijke toespraken werd hij hartelijk verwelkomd door ouder ling L. Pouwer, Ds. A. M. van der Most van Spijk en den Burgemeester. Des morgens werd den nieuwen herder de zegenbede uit Psalm 134 en des middags Gezang 96 toege zongen. Vooral des middags'was de belang stelling buitengewoon groot. Ds. J. Visser hoopt van de Ned. Herv. Gemeente te Aalsum afscheid te ne men op Zondag 2 October a.s. De bevesti ging en intrede te Losdorp (Gr.) zullen plaats hebben Zondag 9 October. Bevestiger zal zijn Ds. J. W. Hannema te Holwierda. Ds. D. J. Vossers nam Zondagmid dag afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Rozenburg, welke hij 3y2 jaar heeft gediend. De Zuiderkerk was tot in alle hoeken mei belangstellenden gevuld. Ds. Vossers had tot afscheidstekst gekozen Psalm 90 17 en tot thema: „Het einde van het werk is het ge bed". Aan het einde van den dienst richtte de scheidende leeraar zich tot Ds. W. H. II. Dijkman, zijn voorganger, thans em.-predi- kant en wonénde te Haarlem: tot Ds. J J. Kloots, van Maassluis, den consulent; tot de kerkelijke colleges en tot zijn catechisanten Deze toespraken werden beantwoord door ouderling L. N. van Exel, Ds. Kloots en Ds. Dijkman, die de Gemeente verzocht om Ds. en mevr. Vossers Psalm 121 4 toe te zin gen. De collecte voor de nieuwe kerk bracht f 9G.42 op. kerkgebouwen Te Woerden hoopt men het nieuwe kerkgebouw der Geref. Gemeente, Plantsoen 10, op Vrijdagavond 26 Augustus a.s. in ge bruik te nemen. Ds. M. Heikoop, van Utrecht zal in een bijzondere godsdienstoefening voorgaan. „filippus". De eerstvolgende Jaarvergadering van hei Geref. Traktaatgenootschap „Filippus" word' gelijk we vroeger reeds meldden, gehouden te Rotterdam op Woensdag 14 Septem ber a.s. in de Westerkerk. Op den middag te voren heeft een Be stuursvergadering plaats en op den voor avond een biduur, waar Prof. Dr. T. Hoek stra, van Kampen, voorzitter zal zijn. Er worden op de algem. vergadering verslagen uitgebracht over de gratis-verspreiding 1930 en 1931 en door Ds. J. J. Berends over de traktaatverspreiding onder hoogere stnn den. Als bestuurslid zijn aftredend (doch herkiesbaar) Ds. J. Mulder cn Mr. L. Stadig, terwijl met hen op dubbeltal staan resp. Ds. B. A. Bos te Assen en Mr. Joh. II. Scheurcr te Amersfoort Des middags wordt een refp raat gehouden over: „Zielszorg, zooals die in de practijk der Evangelisatie of meer methodisch wordt uitgeoefend". giften en legaten. Te Den Haag is door wijlen mej. J. Winkelman aan de Diaconieën van de Geref. Kerken van Den Haag-Oost en Den Haag- West elk f 1500 gelegateerd. Te Zwijndrecht zijn door wijlen mej. H. van Noort, 21 Juli j.l. aldaar overleden, aan de hierna genoemde instellingen de volgende bedragen gelegateerd: Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Zwijn drecht 3000, Stichting „Rustoord", tehuis voor ouden van dagen der Ned. Herv. Gem. te Zwijndrecht 5000, de Ned. Herv. Kerk te Zwijndrecht 10.000, de afd. Zwijndrecht van de Zuid-Hol 1. vereen. „Het Groene Kruis' 5000 en de Samenwerkende Zen dingscorporaties te Oegstgeest 20.000. Al deze bedragen zijn vrijgesteld van suc cessierechten. Naar wij vernemen zijn aan verschillen de instellingen nog meerdere bedragen ge legateerd, waarvan nog wel nadere mede deeling volgen zal. Schoolnieuws. s. s. r. Afd. Rotterdam. De Novitiaats-Com- mie6ie voor het studiejaar 19321933 i6 als volgt samengesteld: H. de Jong, Praeses; A. G. v Raalte, Claes de Vrieselaan 139, actis; Mej. C Gielstra en Mej I Oosterveen. De Novitiaats-Commissie verstrekt gaar ne alle gewenechte inlichtingen omtrent de 6tudie aan de Nederland6che Handels-Hoo- geschool. onderwijzersbenoemingen Slochteren, mej. R. F. Veenema, al daar Als k.v. Z a nd t a n g e bij Mussel (Chr. Nat. School, hoofd M. Walsweer), H. Kieft te Opperdoes. Daarlerveen, O. (Geref. School, hoofd A. Balder), mej. T. C. H. Huitzink te Coë- vorden. Stad aan 't Haringvliet, mej. H. Koppenaal, aldaar. Voor tijdelijk. D r i eb er g e n (Instituut Coolsma, hoofd mej. J. A. van Paassen), mej. J. H. Queré te Domburg. j. n. bosch Naar de „Amst." verneemt, zal de heer J. N. Bosch, onderwijzer te Amsterdam aan een der Scholen van de Vereen, voor L. O. op Geref. Grondslag aldaar, met ingang van 1 September a.s. het Lager Onderwijs ver laten, wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd. De heer Bosch begon zijn loop baan als onderwijzer 1 Jan 1S87 te Baam- brugge, vertrok vandaar 1 Aug 1SS8 naar Am sterdam en is daar aan verschillende scho len van de vereeniging bovengenoemd werk zaam geweest, de laatste jaren aan de Daniël Schutschool. Van 1 Maart 1903 tot 1 Jan. 1917 was hij leeraar aan de Geref. Kweekschool en van 1 Mei 1916 tot heden leeraar aan de Chr. Vormschool. Bovendien heeft hij zitting in onderschei dene examen-commissies. Hij gaat echter op 1 Sept. a.s. alleen als onderwijzer bij het L. O. op non-activiteit h. breekveldt. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd gaat de heer H. Breek veldt, hoofd der Chr. Nat School te Hengelo (O.) met 1 September a.s. het onderwijs met pensioen verlaten. Met hem erlaat een verdienstelijk onderwijsman de school. In 1901 werd hij benoemd tot hoofd dei- eerste Chr. School te Hengelo (O.), die met 32 leerlingen begon. In deze 31 jaar groeide dit onderwijs te Hengelo uit tot drie flinke Scholen, waarvan die van den heer Breed- veldt 316 leerlingen en acht leerkrachten telt nieuwe chr. scholen. Te Velsen-Noord zal de nieuwe kleu terschool van de Herv. Schoolvereeniging „Uw Koninkrijk kome" Donderdagmiddag 25 Augustus a.s. officieel worden geopend. schooljubileum. Te Nieuwkoop (Z.-H.) werd dezer dagen het 25-jarig bestaan der Chr. School herdacht De oprichter, Ds. R. P. A. Rutgers, thans predikant der Ned. Herv. Gemeente te Kat wijk aan Zee, hield de feestrede en herdacht de dagen der oprichting zoowel als die van den houw en opening der School. Verder werd gesproken door den Burge meester, die met de beide Wethouders aan wezig was; door Ds. J. D. Speelman, Geref. predikant te Nicuwveen, namens den Kerke raad der Geref. Kerk; en door anderen. opheffing. Te Eist (G.) besloot de Gemeenteraad tot opheffing van de Openbare Lagere School te Lent Aan het personeel werd eervol vrt- slag verleend met ingang van 1 Jan. 1933. lichamelijke straffen. In Ambt-Hard enberg (O.) krijgt a.s. vergadering «van den Gemeenteraad ter tafel een voorstel van B. en W. om op lichting van Ged. Staten in de instrue tie van 11- dotwiizend personeel te schrap pen «le u 1 -1 -„RcMmelijkQ straffen zijn verboden Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) Het dreigend landbouwconflict te Axel en de bloembollen- (blz. 2) Door de speciale rechtbank te Beuthen zijn vijf nazi's ter dood veroordeeld wegens poli- tieken moord. Dit heeft een geweldige con sternatie in het nat.-soc. kamp veroorzaakt- De socialisten zijn inmiddels woedend over de veroordeeling van Rijksbanierleden te Brieg wegens mishandeling van nationaal- socialisten. Prof. Piccard over zijn stratosfeertocht (Blz. 5) Het ontwerp tot wettelijke regeling der huisindustrie. (blz. 3) Het drama te Putbroek voor het gerechts hof te 's-Hertogenbosch. examens notariaat DEN HAAG 22 Aug. Geslaagd voor deel II, le heer J. A. Stomff, Alkmaar. volgende daget staatsex.-toelating universiteit AMERSFOORT. 23' Aug. Van de vorige groep ztln voor diploma A nog geslaagd: J. P. A. M. v. d. Engh, mej. A. M. A. Tombrock en A. v. d. Most. En voor diploma B: J. Büleveld. examens-teekenen DEN' HAAG. 22 Aug. Akte M. O. Gesl. de da- Den c. w. W. P. Kelzi Haag; S. van der Hoek Gronli Joppc. Schiedam, N. Juch. Bussun examens-hoofdakte ARNHEM, 22 Aug. Geëx. 8, gesl. 2 cand., nl. m: J. Th. van Lunenburg, Maasbommel; J. i Hil n. Ini BREDA. Geëx. S. gesl. 5 cand. nl. de heeren: J. C. J. Mathüsen. Tilburg; M. A. M. Raayma- kers, L M. van Veldhoven, belden Den Bosch. '8-GRAVEXHAGE. Geëx. S. gesl. 6 cand., nl. do heeren: A. J. Overman. B. C. van Tol. beiden Den Hnag: J. Slager. Alphen a. d. Rü'n; J. K. van der Valk Leiden; G. Wezenberg. Haxers- woude en mej. H. M. H. Smits, Pijnacker. GRONINGEN. Geëx. 4. gesl. 3 cand., nl. de heeren: B. H. Staal. Usquert: T. Stol. Wester- emden: J. Kortlcamp. Uithuisermeeden. De exa mens alhier zün afgeloopen. HAARLEM. Geëx. 8. gesl. 4 cand., nl. de hee ren: J. Crabbendam, Zandvoort; J. Westenberg Den Helder; C. Kieft, Amsterdam; J. Ursi; ROTTERDAM I Geëx. 7. gesl. 3 cand., nl. mej. G. J. G. Nevels en de heeren J. M. Otte en F Wolfs allen Rotterdam. UTRECHT. Geëx. 8. gesL 1 cand., nL mej. G. H. Baarspul. Utrecht. examens-handen arbeid DEVENTER. 22 Aug. Geëx. 8, gesl. 6 cand., nl. de dames: M. M. Lubbers, Almelo; K. Swart. Neode; C. M. J. Gomer, Nijmegen; N. M. C. de Zevenaar: J. A. A. Schuyt, Velp; M C, Gerritsma, Nümei van der Hoek, Groningen; C. W. Joppe. Schie dam; N. Juch. Bussum. examens-hoefsmid Tot voorzitter der commissie voor de exa mens Rijksdiplomahoefsmid ls benoemd Trof. Dr. H. M? Kroon te Utrecht; als plaatsv. voor zitter Dr. J. H. Hertog. Utrecht; en tot leden: I, Utrecht: N. Bolder. Utrecht; ndo leden: H. Huls- -sfoort; J. Tangelder. Duiven; J. Ver- "i Broek. Tlel; Th. G. Wls- Bennc-kom (Ede.) AMSTERDAM derde bestelling wordt opgeheven Fransche post wordt in de bestelling van 12 u. opgenomen In verband met de geboden bezuiniging zal binnenkort worden overgegaan tot op heffing van de derde briefpostbestelling hier ter stede. Het bezwaar tegen deze opheffing gold wel in hoofdzaak de vertraagde ontvangst der Fransche post. Maatregelen worden echter getroffen, «lat de post uit Parijs (ver trek 22.55) zóó tijdig hier ter stede wordt aangebracht, dat de daarmede verzonden stukken nog in tie bestelling van plm. 12 uur worden opgenomen. de werkloosheid Einde Juli waren er officieel 41710 werk loozen, olzoo 2821 meer clan in Juni. Vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar, toen 22.301 wcrkloozen werden genoteerd, ia het aantal werkloozcn in Juli j.l. 19.409 hooger. Uit Oost-lndie het vliegongeluk op bali De bestuurder \an het op Bali veronge lukte vliegtuig schrijft het ongeluk me aan de plotseling sterke neerwaartsche windvla gen. waardoor hot toestel een boomtak raakte. De doktoren constateerden hij ilea bestuurder een longsclienrlje. terwijl !nj bovendien pijn aan de huid heeft doordat hij benzine over zich heen kreeg. Vanwego het departement van Gnuvernementshednj- is «en commissi! van onderhoek be noemd, hestaanrlt- uit de In-eren Dr. Groe nveld Meyer, Kraayenhu", Kupfer en Nieu- wenhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1