JHriturr ^riïisrijc (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Slachtoffers van het water Zij" Creme ABONNEMENT: Per kwartaal In Leiden en in plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending »*-50 Bij dageiijksche zending «5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3742 MAANDAG 22 AUGUSTUS 1932 ADVERTENT1EN VaD 1 tot 5 regels1.17^7 Elke regel meer0.22 Vi Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer.0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen NADERE VERKLARING GE- WENSCHT In een onzer laatste hoofdartikelen schre ven wij bij de behandeling van het rapport .Weiter: Iedereen weet, dat het onderhouden van vier openbare Universiteiten, (hierbij tel len wij dus ook de stadsuniversitcit te Amsterdam), ongerekend dus de speciale hoogescholen te Delft, Wageningen en Rotterdam, zeer zwaar op ons volksin komen drukt. In deze tijden zeker te In de socialistische dagbladpers wordt nu als volgt gevraagd1 Waarom verzwijgt het a.-r. blad dat Nederland naast de openbare ook bij zondere, uit de staatskas gesubsidieerde, hoogescholen bezit? Moet zelfs het Welter- rapport worden aangegrepen om het bij zonder onderwijs een extra voorsprong te verschaffen? Mogen wij nu een wedervraag richten tot. Het V 91 k Wil haar redactie eens ver tellen hoeveel subsidie de bijzondere hooge scholen uit de Staatskas ontvangen? En dit cijfer plaatsen naast de kosten der openbare universiteiten? Dan kan duidelijk worden, of er bij. ons de booze opzet aanwezig is, om ,;liet bijzonder onderwijs een extra voor sprong te verschaffen." Wij dachten, dat Het Volk voldoende op de hoogte der cijfers was. Den laatsten tijd kwamen ons echter zulke vreemde bereke ningen onder de oogen, dat wij zijn gaan twijfelen. ACHTER DEN COMMISSO- RIALEN RUG. Te midden van de „hetze", die van ver schillende kanten tegen het rapport-Weiter wordt gevoerd, mag de aandacht weieens worden gevraagd voor de groote beteekenis, die het werk dezer commissie voor menigeen heeft. Zoo geeft men met name van sociaal democratische zijde zonder ophouden af op de onaandoenlijkheid dezer vooretellen, op de gevolgen der aangeboden maatregelen, op de wijze van werken en de samenstelling der commissie. Maar de vraag is gewettigd, of er tevens voor deze aanvallers van het rapport geen grond is voor groote dankbaarheid. Dankbaarheid over het feit, dat men den stroom van verzet die ook in sociaal-demo- cratischen kring begon te rijzen, nu kan afleiden tegen de voorstellen der staatscom missie in. Men zal evenwel goed cloen te erkennen, j dat er ook buiten de socialistische familie zijn aan te wijzen, die al blij zijn, dat er een rapport-Weiter verscheen, waarachter men zich zoo heerlijk verschuilen kan. Als de vraag ter sprake kwam, of de be snoeiing der publieke uitgaven niet zonder dralen diende te worden aangevat, Juidde in menige gemeente het antwoord, dat men niet midden in een begrooting ingrijpen moet, maar afwachten, wat het nieuwe dienstjaar brengt. Zeker soort politici, dat zich van zijn ver antwoordelijke taak niet al te sterk bewust is, meent namelijk, dat met uitstel al heel- wat gewonnen is. Waar echter uitstel tot een nieuw dienst jaar den wankelmoedigen bestuurder slechts tijdelijk opluchting brengt, is het te ver staan, dat men naar nieuwe middelen tot verschuiving omziet. Is het dan geen uitkomst, wanneer daar het rapport eener staatscommissie verschijnt, dat hulp biedt op het juiste moment? Romt de kwestie der versobering en ver laging weer aan de orde, dan betoogt men wederom met een beroep op dit rapport, dat afgewacht dient te worden, welke maatrege len de Regeering straks zal nemen. Dit heet dan tevens politiek van de groote lijn, van dc breede blik. Of zou het soms zijn vrees voor verant woordelijkheid, gebrek aan durf om door te tasten, ontzien van persoonlijke belangen ten koste van het algemeen? We vreezen het laatste. Terwijl de senaat te Rome overwoog en steeds maar overwoog, ging Saguntum ten onder. In het schuilevinkje spelen achter 'den rug der commissie-Weiter schuilt groot ge vaar, niet het minst voor de gemeentelijke autoriteiten. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot referendaris der P.T.T. N. A. Oostinga. thans referendaris 2e klasse der P.T.T., belast met de functie van directeur van bet P.T.T.-kantoor te Winsum .(Groningen). WATERSCHAPPEN BIJ Kon. besluit zijn benoemd: tot volmacht van het waterschap De Bildtpolder. H. J. Bierma, te St Anna Parochie: tot heemraad van het polderdistrict het Arnhemsche en Velpsche broek D. P. van Capellen van Walsum te Velp (U.); tot plaatsvervangend heemraad van het polderdistrict het Arnhemsche en Velpsche broek A. Kooy j ek A. Kooy te •napolder C. Geerlings. te Anna tot dijkgraaf van den Grooten Zui er P. Voogd, te Goedereede: tot dijkgraaf iden polder de Rooklaasplaat D. Goedkoop, roedereede; tot dijkgraaf van den polder Nieuwei Goede-reede; tot dljkgraai den Ouden Korendijk, Oudt >ndijk, Molenpolder te Goedereede: tot dijkgraaf van den poldei Oud- en Nieuw-W Oostdijk P. Voogd van den polder di Nieuwland en Oost- en Goudswaard) C. van tot hoogheemraad v.... van Voorne L. J. Nieuwland, te Rockanje; hoogheemraad van het hoogheemschap Pul U Saarloos Azn te Hekelingen: tot hoogheem raad van het hoogheemraadschap de Bernisst A. van Beek te Geervliet: tot heemraad vai den polder den Ouden Korendijk. Oude Nieuw Oost- en Molenpolder (gem. Gouds Niemantsverdriet, te Goudswaard, ei tot heemraad van den polder Nieuw-Beijerlam en Nieuw-Piershil, J. van de Zande. te Nieuw Beijerland, en H. Louter, te Piershil. OFFICIEELE BERICHTEN DIPLOMATIE 1 G. H. E. M. Hul op zijn verzoek UITVOERING WATERSTAATSWET IN ZUID-HOLLAND In de plaats van den heer J. H. A. Scha per hebben Ged. Staten au Zuid-Holland aangewezen tot het geven van bevelen, als bedoeld bij de art 80. 98 en 99 van de Wa- teretaatewet 1900, aan besturen ven water schappen, welke geheel 'n Zuid-Holland ge legen zijn, de heer P. de Bruin, lid van Ged. Staten. DIRECTEUR-GENERAAL VAN ARBEID DE HEER ZAALBERG GAAT HEEN De heer C. J. Ph. Zaalberg, directe-ur- generaal van de af dee ling Arbeid van het departement van Economiische Zaken er Arbeid, zal binnenkort .uis zoodanig af treden. De heer Zaalberg zal de directie op zidh nemen van de N.V. Mij tot Behartiging "an Nationale Scheepvaartbelangen. De heer Ir A. W. H. Hacke, districts hoofd in de arbeidsinspectie Groningen, zal den heer Zaalberg opvolgen ails directeur- generaal van Arbeid. STEUN AAN DE WERKLOOZEN IN NATURA Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van den Minister van Binnenland- 6cbe Zaken een commissie in het leven te roepen, aan welke zal worden opgedragen na te gaan of niet, gelet op de moeilijke tijdeometandiiighedn, het tijdstip is aange broken, dat, teneinde tot een meer doeltref fende besteding van de overheidsgelden te komen, de hulp welke aan werkloozen wordt verleend, geheel of ten deele in na- tura zal worden verstrekt. De burgemeester van Hilversum, de heer J. M. J. H. Lambooy, zal het voorzitterschap der commissie op zich nemen. HULDIGING GENERAAL SNIJDERS Op 29 September a.s. hoopt generaal C. J. Snijders, tijdens de mobilisatie opperbevel hebber van land- en zeemacht, zijn 80sten ven-jaardag te herdenken. Als blijk van waardeerimg voor alles wat hij gedaan heeft voor de Nederlamdscbe en Nederlands cb-Indisphe luchtvaart, heeft zich een voorloopig comité gevormd met het doel generaal Snijders iets aan te bie den, waardoor zijn naam blijvend daaraan zal worden verbonden. Zij hadden gedacht dit te doen door het bijeenbrengen van een fond6, uit de rente waarvan jaarlijks een gouden „C. J. Snijders-medaille' zou kunnen worden toegekend aan dengene, die zioh in h^t afgeloopen jaar op eenigerlei wijze het verdienstelijkst heeft gemaakt voor de Groot-Nederlandeche luchtvaart. GEREF. JEUGDCENTRALE HAARLEM LANDDAG OP 31 AUGUSTUS Uit Haarlem wordt ons gemeld: Evenals vorige jaren, hoopt nu ook weer de Geref. Jeugdcentrale voor Haarlem en omstre ken op Koninginnedag haar landdag te hou den. Aangemoedigd door de zeer gunstige resul taten van vorige jaren houdt de centrale haar landdag ongewijzigd van karakter, d.w.z. sterk afwijkend van het elders gebruikelijke type van landdagen. De Haarlemsche landdag is bijna uitsluitend aan genieten van natuur en sport en spel ge wijd en op deze wijze wordt er God geloofd. Alléén Ds. Bouma, van Amsterdam-Zuid, zal de jongelui toespreken, op het schitterend ge legen park „Huis te Bennebroek", dat freule Willink der jeugdcentrale zeer hartelijk ten gebruike afstond. Keur van wedstrijden, als ringsteken per fiets, estafetteloop, hindernis- baan, etc. kunnen door de goedgeefschheid van vele firma's met pracht-prijzen worden be loond en vullen verder den dag. Een zeer uit gebreide koffietafel wordt voor alle deelne mers in gereedheid gebracht. En dit jaar is er voor gezorgd, dat de crisis het deelnemertal niet behoeft te drukken, daar werklooze leden gratis kaarten kunnen bekomen. Men verzekert ons met grooten nadruk, dat er in Haarlem, sedert de jeugdcentrale met dit soort landdagen is begonnen, en met het orga- niseeren van eenige excursies naar natuurre servaten en interessante bedrijven per jaar, ook een verdieping van het eigenlijk vereem- gingswerk, een zich persoonlijk meer geven aan de studie der Calvinistische beginselen op de vereenigingen it waar te nemen. WETTELIJKE REGELING VAN DE HUISINDUSTRIE Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wettelijke regeling van de huis industrie. Blijkens de toelichting hoopt de regeering haar doel te bereiken door het stelsel, dat het duidelijkst belichaamd is en de meest omvangrijke toepassing heeft ge vonden in de Engeleche Trade Boards Act ROERMONDS ZEVENDE EEUWFEEST EEN JUBILEUM-TENTOONSTELLING Roermond herdenkt dezer dagen het feest van zijn zevenhonderd-jarig bestaan. De plechtigheden werden geopend met een hoog mis, waarbij vele autoriteiten en ook ver- dc Raadzaal een speciale Gemeenteraadszit ting plaats, onder presidium van burge meester Mr M. A. M. W a s z i n k, die een rede hield, waarin hij verschillende wetens waardigheden uit de historie der stad naar voren bracht. Door spr. werd er in het bij zonder op gewezen, dat Roermond reeds vanaf oude tijden een zetel der rechtspraak is geweest. In verband hiermede vond spr. het bedroevend, dat men juist thans, met het oog op ie moeilijke financieels omstan digheden, van Regeeringsw ge een som" van ƒ300.000 jaarlijks wil bezuinigen, door op heffing van een zestal rechtbanken, waar onder !0k die van de stad Roermond. Hij vroeg zich dan ook af, of het niet wensche- lijk ware, dit bedrag te besparen op alle 21 rechtbanken, zoodat opheffing niet noodig is. Door deskundigen werd deze mogelijk heid ook toegegeven. Door den Raad werd vervolgens in dezen gee6t een telegram verzonden aan den Mi nister van Justitie. In de Ned. Herv. Kerk werd Zondagmor gen eveneens een herdenkingsdienst gehou den, welke door B. en W. en vele leden van den gemeenteraad werd bijgewoond. De 6tad is op vele punten keurig ver sierd. en aan feestvreugde was er geen gebrek! DE MOEILIJKHEDEN DER SCHAPENHOUDERIJ De Chr. Boeren- en Tuindepsbond het Kon. Ned Landbouw-Comité en de R.-K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond hebben zich in vervolg op hun aan den minister gerichten brief betreffende steun schapenhouderij op nieuw tot den minister van Economische Zaken en Arbeid gewend met een adres, waarin zij erop wijzen dat het met de scha penhouderij in ons land zeer slecht gaat en dat de verliezen, welke hierin worden ge leden, zeer groot zijn. Uitgaande van het op 11 Mei 1931 in ons land aanwezige aantal schapen boven 1 jaar ten bedrage van 225.000 stuks, welk aantal op 1 Mei j.l. zeker niet minder zal zijn ge weest zal er afgezet moeten worden ruim 6.325.000 K.G. schapenvleesch. Als de contingenteering van andere landen zoo blijft als deze thans is, zal naar Frank rijk kunnen worden afgezet circa 2.000.000 K.G. schapenvleesch, terwijl de afname door België zeker niet hooger gesteld mag wor den dan op 2.000.000 K.G. .zulks in verband met den afzet in vorige jaren. Hoewel op het oogenblik de binnenland- sche afname van schapenvleesch met 20.000 K.G. per week te hoog is geschat, is toch wel te verwachten, dat deze hoeveelheid bij de stijging van de prijzen van het varkens- vleesch zal worden bereikt. Er zal dan nog ruim 1.000.000 K.G. schapenvleesch over zijn. Dit overschot zal eenigermate kunnen wor den verminderd, indien aan leger en vloot naast rundvleesch ook schapenvleesch zou worden verstrekt. Wat de kosten betreft be hoeft hiertegen geen bezwaar te bestaan. De organisaties hebben den minister ver zocht, deze aangelegenheid met zijn ambt genoot van Defensie te willen bespreken in dien zin. dat aan leger en vloot naast rund vleesch ook schapenvleesch zal worden ver strekt. F. ADRIAANSE t Fedennadht ie plotseling overleden de heer F. Adriaanse, gemeenteoecretaris van Roermond. De overledene bekleedde deze functie vanaf 1904. Hij werd op 22 Mei 1877 te Middelburg geboren. KIND ONDER EEN AUTOBUS DCOD OPGENOMEN Zaterdagmorgen speelde het 1^4-jarig dochtertje van den tuinier Faessen te Venlo aan den Herungerweg op het trottoir voor de ouderlijke woning. In een onbewaakl oogenblik is de kleine den weg opgeloopen, juist op het moment dat een autobus van den stadsdienst der N.V. Maasbuurtspoor weg vanaf den Nieuwen Goltenweg, nader de. De chauffeur trachtte nog het stuur om te werpen om aldus een aanrijding te voor komen. De/ kleine liep echter pardoes tegen de bus op en kwam met het hoofdje onder een der wielen terecht, waarbij de schedel werd verpletterd. Het kind was op slag dood. BRUTALE AANRANDING Te Haarlemmermeer werd dos avonds de koopman W. door een tweetal mannen, die onverwachts van hun fietsen sprongen n hem tegen den grond wierpen, een zoodanig pak slaag toegediend, dat hij enkele minuten half bewusteloos bleef liggen. Toen hij we der overeind kon komeh en zich rekenschap van het gebeurde kon geven, itwam hij tot de ontdekking dat zijn j ortefeuille met plm. f 705 verdwenen was. De aanvallers hadden inmiddels het hazenpad gekozen. DROEVE OOGST VAN TWEE WARME DAGEN In zee verdronken. Zaterdagmiddag is te Hoek van Holland aan het „Stille strand" verdronken de 34- jarige L. Hebing, havenarbeider, gewoond hebbende Polslandstraat 41 Rotterdam. Dooi vijftal personen is nog getracht de man me een reddingslijn te redden doch tever geefs. Zijn lijk is twee uur later aange spoeld. H. vertoefde met zijn vrouw en twee kinderen, zijn moeder en zwager aldaar aan het strand. Te Scheveningcn is Zondagmiddag nabij den vuurtoren verdronken de 20-jarige v. I). uit de Wolmaransstraat te Den Haag. Zijn lijk is door den Gem. G. en G. Dienst naar liet ziekenhuis Zuidwal gebracht. Zondagnamiddag te ongeveer twee uur heeft de zee ook te Castricum een slacht offer geëischt. Een vijftal jongelui uit Ara sterdam waren op het vrije- strand gaan baden achter het wrak van de „Salaman der". Hierbij gingen drie van het gezelschap te ver in zee. Op hun hulpgeroep begaven twee leden van de Eerste Hulp, die toeval lig in de nabijheid waren, zich te water Het mocht hun gelukken twee der zwem rners op het strand te brengen. De derde gvenwel was in de diepte verdwenen. Zijn lijk is later aangespoeld. Het slachtoffer is de 21-jarige Th. Bussing uit de Czaar Peter- straat-te Amsterdam. De twee geredde dren kelingen verkeerden in bewusteloozen toe stand. Door gedurende een half uur kunst matige ademhaling toe te passen, mocht het gelukken hen weer tot bewustzijn te bren gen. IN RIVIEREN EN KANALEN Drie dooden te Nijmegen. Op de Waal bij Nijmegen heeft Zondag middag een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee jonge menschcn het leven heeft gekost. De 28-jarige Van der Veer zou omstreeks kwart voor vijf met zijn 31-jarige verloofde mej. M. M. een roeitochtje gaan maken. Hij had daartoe in de z.g. vluchthaven een roeiboot gehuurd. Toen het bootje buiten de haven kwam, passeerde daar juist een sleep. Vermoedelijk ten gevolge van zuiging is het roeibootje met groote kracht tegen het eer ste schip achter de sleepboot gevaren. Hei bootje sloeg om en beide inzittenden ge raakten te water. V. d. V. greep, evenals het meisje, zich nog vast aan het anker van het schip, terwijl zij met de andere hand de roeiboot omklemden. Deze boot maakte echter water en verdween na korten tijd In de diepte. Van der V. heeft daarbij ook het anker losgelaten en zonk weg. Vermoedelijk is hij onder het schip terechtgekomen; in ieder gevai men heeft niets meer van hem gezien. De schipper stak het meisje dat zich nog aan het anker vasthield, een vaarboom toe. doch zij was reeds zoo ver uitgeput, dat zij deze niet meer kon grijpen. Even later ver dween ook zij in de diepte. Ofschoon men nog geruimen tijd de omgeving heeft afge zocht is men er niet in geslaagd de lijken der beide slachtoffers te vinden. Zaterdagmorgen is bij het baden in de Waal bij Nijmegen verdronken de 35-jarige Th. v. R., wonende in de Bilderdijkstraat aldaar. Na geruimen tijd dreggen is het lijk opgevischt Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur heeft te Alen (N.-Br.) een droevig ongeval plaats gehad. De familie Feuser uit Duisburg, tij delijk in Rossum woonachtig, had zich per roeiboot van Rossum, alwaar ingenieur Feuser aan de Maaswerken werkzaam is, naar Alen begeven, teneinde aldaar in de Maas te gaan baden. Eensklaps verdween de 31-jarige mevrouw Feuser—Nietsch, die haar 5%-jarig zoontje aan de hand hield, met dezen in de diepte. Onmiddellijk bega ven zich eenige personen te water, die het knaapje nog konden grijpen en op het dro- brengen. Door toepassing van kunst matige ademhaling wist men de levensgees ten van het kind weder op te wekken. Men slaagde er echter niet in de moeder te red den, die voor de oogen van haar familie den dood vond. Na een half uur dreggen werd haar lijk opgehaald. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is een dame te Oosterbeek bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Het slachtoffer was bij een kribbe in de nabijheid van de spoor brug aan het zwemmen, waar de stroom bijzonder sterk is. Plotseling zag haar doch ter, die aan den kant aan het baden haar moeder in de diepte verdwijnen. On haar hulpgeroep schoten direct menschcn toe en werden reddingspogingen onder nomen. doch zonder resultaat Vrijdag is bij het baden in de Maas te Elsloo een 12-iarige jongen, de oudste zoon uit een gezin van negen kinderen, verdron ken. Het liilc is nog niet gevonden. Vrijdag is te Urmond een man uit Tsje- cho-Slowakije, wonende te Geleen, bij het baden in de Maas verdronken. Zondagmiddag stootte bij 't duiken in hel zwembad te Sloten een jongen op het li chaam van een man, dat op den bodem lag. Toon het boven water was gehaald, bleek het te zijn van een ongeveer 30-jarigen man, die veimoedelijk in het water kramp heeft gekregen en verdronken is. Het lijk is naar het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam overgebracht. In het Overijselsch kanaal nabij Vriezen- veen is gistermiddag de 27-jarige gehuwde H. IJ. Veldhof bij het baden verdronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen ach- Te Zwolle is de 6-jarige H. de Vries bij het pootjesbaden in de Thorbeckegraeht verdronken. Zaterdag is het 4-jarig zoontje van den bloemist P. van Z. te Aalsmeer in de sloot achtor het huis aan het Oosteinde verdron ken. Zaterdagmiddag is te Zuid-Scharwoude verdronken de 16-jarige J. W. Bakker uit Noord-Schgrwoude, die in de diepe Scha- gersloot aan het baden was. Zondagmiddag is te IJmuiden de 17-jarige v. Leeuwen, wonende aldaar, in zee af gedreven en verdronken. Zijn lijk was nog niet aangespoeld. Een 17-jarig meisje, dai eveneens wqs afgedreven, werd gered. Van haar hoorde men, dat de genoemde jongen nog in zee was. Hij kon maar weinig zwom men. Dit is in enkele weken reeds het derde dopdelijk ongeval bij het baden te IJmuiden De 20-jarige cavalerist H., afkomstig uit Amsterdam, is bij het zwemmen in de Bar- neveldschebeek op een ondiepe plaats bij het duiken met zijn hoofd op den bodem der beek gekomen. Ernstig gewond is hij naar het militair hospitaal overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Anderhall nur in, groot gevaar Het N. v. d. D. meldt: Toen de kinderen van mr. v. d. V., kan tonrechter te Hulst, Vrijdagmiddag op het strand nabij Walsoorden aan het spelen en baden waren, kreeg de 10-jarige F. v. d. V., een met lucht gevulden band, waarmede de kleine zich op het water liet drijven, aldus lezen wij in het Dagblad van Noord-Brabant De oudste dochter van mr. v. d. V., die vreesde, dat haar broertje zich te ver in het water zou begeven, riep het kind terug, dat toen bemerkte, dat het reeds te dicht bij den stroom was gekomen. Mej. v. d. V. zwom toen den kleine na, waardoor beiden in den stroom kwamen en steeds verder af dreven. Plotseling "verdween het kind ook nog in de diepte, terwijl mej. v. d. V., die pas sinds korten tijd zwemmen kon, om hulp riep. Zij slaagde er in het kind weer op den luchtband te krijgen. Toen mr. L., notaris te Hulst, die zich ook met zijn familie aan het strand bevond, het gevaar bemerkte, heeft hij zich eveneens in den stroom gewaagd om hulp te bieden. De beide kinderen van mr. v. d. V. dreven intusschen steeds verder af. Toen mr. L. hen bereikt had, trachtte hij door den luchtband, waardoor de twee kin deren zich drijvende hielden, hen telkens tegen den stroom in te trekken en ze bui ten de roode tonnen van de vaargeul te houden, waar de stroom nog veel sterker is. Een uur lang hebben de drie in het groot ste gevaar verkeerd. Toen hun krachten bijna uitgeput waren, kwam het zeiljacht van den heer Frensen uit de Kloosterstraat te Antwerpen in het zicht Op het hulpgeroep zijn de zich aan boord bevindende heeren onmiddellijk met red dingsboeien en lijnen ter hulp gekomen, die het drietal na anderhalf uur van de angstigste spanning, ook onder de aanwe zigen aan het strand, aan wal wisten tc brengen. HOTELBRAND TE AMSTERDAM Ongeveer één uur Zondagnacht ontstond brand in de voorkanit-r van do tweede 'ver dieping van het hotel ,J)e Lloyd", Marte laarsgracht 9 te Amsterdam. Toen het vuur ontdekt werd had het reeds fel in het ver trek om zich heen egrepen. Als gevolg van de warmte stonden alle vensters en deuren open, waardoor de vlammen vrije speling door het geheele gebouw hadden. In minder dan geen tijd was dan oo de derde verdie ping aangetast en baanden de vlammen zich een weg naar de zol-d-e.. Toen na enkeli minuten de brandweer verscheen, was he gebouw een vlammen: In ten half uu slaagde de brandweer er "in den brand mee ter te worden, zoodat de brand tot het hotel, waarvan de heer W. J. Bosdrus eigenaar is, beperkt bleef. Een vijf-tal hotelgaoten konden tijdig het gebouw verlaten. De orand, die door bonder den in dezen zomernacht werd gade gesla gen is vermoedelijk ontstaan door het ach teloos wegwerpen van 'n sigaiet. De tweede en derde - erdïeping alsmede de zolder brandd n voor het grootste gedeelte uit. De schade wordt door verzekering gedekt. BRAND MET VERDACHTE OORZAAK Zaterdagnacht brak te Nijmegen brand uit in de woning van Peters, aan den Weur- tenweg. Bij het blusschingswerk constateer de de brandweer twee vuurhaarden, één in een slaapkamer en één in een nabij ge legen pakhuis. Het huis brandde gedeelte lijk uit. Door de recherche werd een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van dezen brand. ZWEMMERS KOMEN IN VERZET Het polderbestuur verbiedt zwemmen. In de Zijde, onder de gemeente Schiplui den, wordt in den laatsten tijd door tal van zwemmers en zwemsters verfrissching ge zocht. Echter, de "Zijde is een openbaar vaar- ater, en bet polderbest'-ur vnnd bovendien de groote animo weinig prettig, daar de bermen van de vaart stevig te lijden kregen Het gevolg hiervan is geweest, dat ten slotte door den voorzitter het zwemmen in de Zijde werd verboden. Dat was echter allesbehalve naar den zin van de pl.m. -MX) zwemlustigen, die dit wel te kennen gaven, en zelfs het bestuurslid van der. polder to lijf gingen. De aanwezige politieman kon hiertecren weinig uitrichten. Thans heeft het polderbe stuur besloten om tceen een vergoeding van 5 cent per persoon, het zwemmen weer toe te laten. VERMISTE BADGAST TERECHT Een jongeman B.. uit Zwartsluis, die se dert Vrijdmnn en op Scliiennonnik >ng vermist werd, is Znterdncmidriprr in uit" putten :oes'.„id in de dnin«n cr^nrui-n rif- jongeman is -jnuwpat'cnt. Voornaamste Nieuws. (Blz. 1) De heer Zaalberg gaat heen als directeur- generaal van arbeid. De uitvoering van de Crisis-Zuivelwet 1932. Slachtoffers van het warme weer. Vele personen kwamen bij 't zwemmen om 't leven. (blz. 2) De conferentie te Ottawa is Zaterdag ge sloten. De overeenkomsten geteekend. Schober in het parlement herdacht. De Japansche indringing in Mandsjoerije. (Blz. 5) Tweede artikel over onze kerktorens, (blz. 3) Dr. L. Yntema, rector van het Chr. Ly ceum te Bussum, is overleden. 99 In bosch en duin, Op hei en strand: De nuid wel bruin. Maar niet verbrand! MEISJE RIJDT TEGEN EEN AUTO AAN TOESTAND ZORGWEKKEND Zatei'dagnamiddag omstreeks 5 uur, heeft op den Kanaalweg te Oudenrijn, vlak bij da brug over het Mervvedekanaal een ernstig ongeluk plaats gehad. Daar reed een meisje dat op weg was naar de zweminrichting aan den Liesbosch op een rijwiel. Daar zij geen acht gaf op het verkeer uit de tegenoverge stelde richting, reed zij tegen een auto, vloog over den motorkap heen en kwam in den wagen terecht, tvaar zij bewusteloos bleef liggen. Volgens getuigen reed de auto met matigen gang. Per ziekenauto is zij naar de Rijksklinieken te Utrecht overge bracht, waar zij in zeer zorgwekkenden toe stand werd opgenomen. Zondagavond was het bewustzijn nog niet teruggekeerd, zoo- dat voor haar leven gevreesd wordt LAFFE AANRANDERS In Antwerpen zijn drie Nederlandsch® schippers, de gebroeders v. W.. 25 en 24 jaar oud en de 28-jarige V. D. D. ter beschikking van de justitie gesteld, die een aanslag had den gepleegd op een jongevrouw uit Kater- lee, die naar Antwerpen was gekomen om er een betrekking te zoeken. De schippers hadden haar meegelokt naar hun schip, dat in de Antwerpsche dokken lag, waar zij trachtten de vrouw aan te randen. Niet dan met de grootste moeite is zij aan de woeste lingen ontkomen, waarna zij een klacht bij de politie heeft ingediend met het hierboven vermelde gevolg. SPELEN MET BUSKRUIT Te Helden-Berineen (Limburg) vonden twee jongens in een pakhuis een hoeveel heid buskruit, dat toebehoort aan de schut terij van het dorp. Het gevaarlijk goedje werd in papier gewikkeld en in een droge sloot in brand gestoken. Bij de hierdoor ontstane ontploffing werd een der knapen, het achtjarige zoontje van den lieer A. van Nynhuys, deerlijk verminkt, Men vreest, dat de kleine zijn oogen zal moet-m Zijn negenjarig makkertje J. Pijnenburg bekwam brandwonden aan gelaat, handen en beenen. OP HEETERDAAD BETRAPT Reeds meerdere malen gedurende den laatsten tijd werden in de kleedkamertjes van liet zwembad „Elfhoeven" in de Reeu- wijksclio Plassen uit daar opgehangen klee deren van zwemliefhebbers, kostbare voor werpen of geld gestolen. De pachter koes terde weliswaar verdenking tegen een gere- gpldcn bezoeker, een jongeman uit Dode- graven, doch tot nu toe, was hij er niet in geslaagd hem bij plegen van diefstal te snappen. Eens op een avond echter, toen hij weder om op den loer lag, zag hij don jongeman een klein kamertje binnengaan en uit den zak van een broek een portemonnaie nemen en deze leegschudden. Óp het oogenblik, dat de dief het geld in zijn zak wilde steken, kwam de pachter te voorschijn cn greep den dief, die trachtte te ontsnappen, bij den kraag. Hij werd aan de Reeuwijksche poli tie overgeleverd en legde voor deze een vol- ledige bekentenis af. TAAI JOGGIE In Groningen, zoo moldt het „Nieuwsbl. v, h. Kooiden", stak de vierjarige II. H. V. Vrijdagavond plotseling den rijweg over van den Verlengde Heercweg. Hij werd toen overreden door een luxe auto, die in de rich ting Haren reed. bestuurd door den hecrP. Het kereltje kreeg beide linkcrwielen over zijn borstkas. Tot groote verwondering van allen, die getuige van dit ongeval waren, bleek uit 't geneeskundig onderzoek van dr. Melles, dat het ventje in het geheel geen letsel had be komen. DOOR EEN TREIN GEGREPEI? EN GEDOOD Toen gisteren de ploegbaas Jonker, werk zaam op de spoorlijn tusschen Twcllo en Teuge. voor den sneltrein uit Deventer uit wilde wijken, naderde van de andere zijda een 1) trein Jonker werd door dezen trein gerankt en gewond Ilij is naar DevcnteC ver oerd en aldaar overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1