VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 R BUITENLAND OTTAWA Morgen, Zaterdag, komt er, na vijf weken ingespannen onderhandelen, een eind aan de Britache Rljksconferentie te Ottawa. Het doel van deze conferentie is den han del binnen het Britsohe wereldrijk te verle vendigen en due van datgene, dat in zekere mate een politieke eenheid vormt, ook meer dan te voren een economische eenheid te maken. Dat aan dat pogen ernstige bezwaren ver bonden rijn, behoeft niet veel toelichting. De verschillende deelen van het Britsohe ge- meenobest liggen ver uiteen en hebben uit- eenloopende handelsbelangen met „vreemde mogendheden", die allicht geschaad kunnen worden door de preferentie, die zij kander zouden toekennen. Die preferentieele of voorkeurerechten, heb ben te Ottawa de grootste rol gespeeld het heeft heélwat 6ohikken en plooien ge kost om ten slotte tot iets te komen, dat op den naam van „gematigd succes" aanspraak heeft. Tusschen Engeland eenerzij ds en Canada en Australië anderzijds, moet het aan den vooravond van de sluitingsdag nog niet ge heel in orde zijn. Voor zekere preferenties, die in ton denheid Canada voor Engelsche wa ren wilde toestaan moest Engeland zekere beloften doen, die Canada zouden moeten be hoeden vooral voor de concurrentie van Sov jet Rusland. Engeland moet ten slotte Cana da ln zooverre tegemoetgekomen zijn, hst heeft toegezegd het handelsverdrag met Rusland op te zeggen Indien dit noodig mocht blijken en. Canada een grooter contin gent voor tarwe en hout te verleenen. Wjj willen te dezer plaatse niet verder ingaan op de voorkeursrechten, die Engeland én de dominons en de dominions onderling elkander op de conferentie te Ottawa hehben toegezegd. Van meer direct belang ook voor andere volken dan die tot het Britsohe „ge2in" behooren, ió, dat in het rapport der confe rentie over de betrekkingen tot de vreemde hiogeodheden wordt gezegd, dat naar het eenstemmig oordeel der commissie vreemde mogendheden, die zich aan een lid van het Britsohe rijk door de clausule van meest be gunstiging hebben verbonden, zioh daaraan niet zonder toestemming van dat lid kunnen onttrekken wanneer zij regionale verdragen met andere mogendheden mochten sluiten. Ook uit andere uitingen blijkt, dat men er te Ottawa op bedacht Is om, hoewel men thans om het heele Britsche gemeenebest een tariefmuurtje wil zetten, toch den handel mét de vreemde mogendheden ook wil be houden en ontwikkelen. Zelfs wordt, wellicht om de vrijhandelaars in Engeland tegemoet te komen er zitten ér ook in het nationale kabinet, zooals men weet beweerd, dat het in de bedoeling ligt ven Ottawa het uitgangspunt te maken naar eön verlaging van de tariefmuren over gftheele wereld. wfa* !J«i Men zal zich wellicht herinneren, dat met ditzelfde argument verleden najaar de be- sdiermingspolitiek in Engeland zelf werd ingeluid. Tot dusver hebben we echter ver geefs op de beloofde algemeene verlaging vah tariefmuren gewacht en we zullen ons dus nog maar niet blij maken met dit Angel saksische wonder geneesmiddel, hoezeer het aan een der beproefde stelregelen van Hahnemann herinnert. de nieuwe duitsche rijksdag bijeengeroepen OP DINSDAG 30 AUGUSTUS A.S. Na een bespreking met Rijkskanselier Von Papen heeft de president van den Rijksdag den nieuwen Rijksdag bijeen go roepen voor een zitting, die gehouden zal wprden op Dinsdag 30 Augustus as., des middags te drie uur. Gemeld wordt, dat de 75-Jarige communiste Clftra Zotkin. die sinds 1922 Rijksdaglid is en de laatste jaren bijna steeds te Moskou toeft, zal overkomen om te preside eren tot dat de president Is aangewezen. Gewoonlijk wordt uit de sterkste fractie, dus ditmaal ijlt de natlonaal-soclalistisohe, de keus daar voor gedaan. Dat een communiste als ouder domspresident zal optreden Is den heetbloe dlgen nazi's natuurlijk een doorn tn het oog, zoodat met incidenten rekening wordt ge hóuden. Vandaag zou ln een Kablnetaittlng de definitieve beslissing worden genomen, in zake het werkverechaffingsprogram van de Duitsche RIJksregeering. Naar bekend, ging het bij de huidige on derhandelingen om een bedrag van 200 mll- lioen. die door de Rijksbank in den vorm van wissels verdisconteerd zouden worden. Over de andere 135 millioen heeft men vroe ger reeds de beschikking gekregen. Gemeld wordt, dat met den president van de Rijksbank Dr. Luther nog geen overeen stemming kon worden bereikt STEDEN, DIE DEN STAAT NIET BETALEN Staatsvoogden aangesteld Naar te Berlijn verluidt, is het besluit in zake het instelling van staatsgevolmachtig- dcrj voor Pruisische gemeenten, die niet tijdig voor den staat geïnde belastingen heb ben afgedragen, onderteekend en zal het heden worden gepubliceerd. De regeeringspresldenten worden gemach tigd, staatsgevolmachtigden aan te stellen, die het recht hebben ln de gemeente, waar op zij toezicht houden, terstond een geschei den administratie ln te voeren, zoodat staats gelden niet in de gemeentekas komen, doch roohtstreeks aan den staat worden afge dragen. lil totaal zullen 40 k 50 steden, voorname lijk groote gemeenten, onder toezicht van oen staatsgevolmachtlgde worden gesteld. Zoowel van nat-soc. als van centrum-zijde wordt toegegeven, dat men met elkander onderhandelt over eon coalitie in den Prui- sikchsn Landdag. HET ANTWOORD NA HET ONDERHOUD VAN HINDENBURG EN HITLER (Van onzen Duitschen correspondent De door duizenden gestelde vraag luidde: wordt Hitier rijkskanselier? En het ant woord op deze actueele vraag is ontkennend uitgevallen. De mogelijkheid bestaat WAPENVERGUNNINGEN INGETROKKEN. De „Völkische Beobachter" bevatte Woens dag een bericht, dat met toestemming van de Berlijnsche politie-autoriteiten in Maart van dit jaar aan eenige vakverbonden in het geheel 150 revolvers met 10.000 bijbehoo- rende patronen waren gegeven en aan Rijks- banierleden te Berlijn 40 revolvers mot 2.000 patronen. Dit bericht wordt door den nieuwen hoofdcommissaris van politie te Berlijn be vestigd. HITLER DE DUITSCÖE MUSSOLINI? Zooals bekend, heeft de Duitsche Rijksre- zij is niet gering dat wij binnen afzienba- peering bekend gemaakt, dat Hitler in het ren tijd de positieve waarde van de natio- j onderhoud van Zaterdag met den Rijkspre- naal-sociallstische beweging voor het Duit-,s'^£nl de van Mussolini na diens sche staatsleven moeten erkennen. Dan marsch naar Rome voor zich in Duitschland maar vooral niet eerder zal het onze taak heeft opgeeischt en iheeft Hitier zijnerzijds be zijn, de eventueele voordeelen eener dicta-1 s're^en' dat hij zulk een eisch had gesteld, tuur na te gaan, voorzoover ons hiertoe de regeering heeft thans op grond van mogelijkheid nog wordt gelaten-Want Adolf i"e desbetreffende noodverordening de nat. Hitier, sedert de jammerlijke mislukking Hjr - van 1923 als een gevaar voor de rust Europa en den wederopbouw van Duitsch land door hen bevochten, die van dictato- risch geweld weinig heil verwachten zal. eenmaal aan de macht gekomen allereerst met zijn oppositioneele landgenooten radi caal afrekenen. Onder het motto „München marcheert tegen Moskou" zouden de S.A. en S.S. mannen hun kracht gaan meten met die van het Roode Front, met (om met dr. Jozef Goebbels te spreken) de ..bloedhonden" die het waagden, zich aan Germaansche mannen te vergrijpen. Maar ook de sociaal-democraten en hun „Gewenk- schaften" moeten rekening houden met een stevige attaque van het Bruine Hemd en wie durft beweren dat de Rijksbanier is on gewassen tegen het militair geschoolde Ha kenkruis? Ter veduidelijking een typeerend voor beeld: generaal Haeseler stelde zijn kasteel Harnekop bij Freienwalde ter beschikking van de nationaal-socialisten. Zestig aanvoer ders der S.A.mannen werden er in de gele genheid gesteld, de practische waarde van machinegeweren en gasaanvallen te studee- ren. Majoor von Amim, waarnemend com mandeur der Berlijnsche stormafcLeeling kwam per vliegtuig naar Freienwalde, om het aanvoerders-corps der S.A. mannen dui delijk te maken, dat men desnoods niet voor Illegale middelen zou terugschrikken, om aan de macht te kamen. Zondagmiddag werd plotseling gecommandeerd, dat allen naar hun troepen in Berlijn moesten terugkeeren- In den namiddag haalden een tiental auto'» de aanvoerders af, om ze van Slot Harne kop weer naar Berlijn te transporteeren. Zij. die van den trein gebruik moesten maken, marcheerden in volle uniform naar het dicht bijliggend stationnetje Sternebeck, zongen het Horst Wessellied en riepen de kijklustige menigte toe: „Op de barricaden zien kaar weerom!" Toen de bestorming van Berlijn werd het bevel echter nog niet gegeven. Hindenburg bleef door Hitier bespaard, wat Victor Ema nuel III zich tien jaar geleden van Musso lini moest laten welgevallen. De historie is froote gebeurtenis rijker geworden. In- eel. Het rencontre tusschen den generaal-veld- maarschalk en den agitator, met enorme spanning tegemoetgezien, droeg een ontnuchterend koel karakter Het duurde slechts twaalf minuten en Hin denburg stond Hitler van begin tot einde staande tewoord. Vragen, welke aan duide lijkheid niets te wenschen overlieten, wer den met onvervulbare eischen beantwoord Hier stonden twee werelden tegenover elkaar Hindenburg, de generaal-veldmaarschalk, door zijn keizer geroepen, am Duitschland van het Russische gevaar te bevrijden, de rijkspresident, die sedert het overlijden van Ebert met voorbeeldige toewijding zijn veel- eischende plichten vervulde; Hitier, het op positioneele element sedert de omwenteling, de aanvoerder van het heirleger der ontevre denen, de p^lncipleele tegenstander van Weimar, de dictator van het toekomstige Derde Rijk, door de „Vorwörts" na zijn on derhoud met Hindenburg spottend Adolfo Schmussoloni genoemd. soc. pers. gedwongen een bericht op te nemen waarin zij met uitdrukkelijke toestemming Van den Rijkspresident haar lezing bevestigt. AMERIKAANSCH-RUSSISCHE TOENADERING DE OLIEVELDEN VAN BATOEH. Onderhandelingen over de oude schulden. Sedert geruimen tijd doen te New-York geruchten de ronde, dat voorbereidingen worden getroffen voor het voeren van on derhandelingen tusschen de Vereen. Staten en Sovjet-Rusland, welke ten doel zouden hebben de erkenning van de Russische re geering door de Vereen, Staten. Deze erke.n- ing zou afhankelijk gemaakt worden van de principieele erkenning der Russische voor-oorlogsche schulden aan de Vereen. Staten. In leder geval zou echter een aan zienlijk deel der schulden geschrapt wor den, terwijl de door Rusland uit te geven bonds voor do helft gebruikt zouden wor den voor aankoop van Ameriikaansche pro ducten voor Rusland. Naar verluidt bevindt de Amerikaansche buitenlandsche vertegenwoordiger der Stan dard Oil Company of New-York en der Bethlehem Steel Company, Mr. Ivy Lee. zich momenteel op weg naar Moskou, om voorloopig officieus desbetreffende onder handelingen te voeren. Mocht het gelukken een basis te vinden waarop verder onde>- handefld zou kunnen worden, dan heeft Leo voorts de opdracht gekregen onderhan delingen voor de Standard Oil Company aan te knoopen inzake een concessie voor het exiploiteeren der door Rusland stilge legde olievelden te Batoem en opdrachten te verkrijgen voor de Bethlehem Steel Com pany. •T DREIGEND 'TEXTIELCONFLICT Men meldt uit Manchester: In textlei- kringen hoopt men, dat minister-president Mac Donald vrijwillig tusschenbeide zal ko men ln het dreigende conflict ln de textiel industrie in Lancashire, opdat de staking, waarbij ruim een half milloen arbeiders in de katoenindustrie betrokken zuilen wor den, vermeden zal bunnen worden. Hoewel men niet gelooft, dat Mac Donald de belde Sartijen tot overeenstemming zal kunnen rengen, zou ?djn tusschenkomst ongetwij feld tot gevolg hebben, dat de thans afge broken onderhandelingen weer worden her vat In tal van fabrieken hebben de arbeiders reeds thans als protest tegen de loonsver laging het werk neergelegd, en deze afzon derlijke protestactie neemt voortdurend in omvang toe, zoodat men verwacht, dat van daag weer 52.000 arbeiders minder de weve rijen ingaan dan gisteren. De textiel- en garenbeurs te Manchester wordt door het huidige conflict zeer on gunstig beïnvloed en men vreest dat men, indien het conflict niet vermeden kan wor den. den geheelen handel zal verliezen aan de concurrenten in het Verre Oosten. Nader bericht: De staking in de katoenindustrie te Pres ton (Lancashire) is Donderdag officieel be gonnen. Slechts acht op de vljf-en-dertlg spinne rijen werken met völledig personeel. De spinnerijen openden op het gewone ur. Talrijke arbeiders begaven zich naar fabrieken, zonder den drempel ervan te overschrijden. In da „Herrenclub". Nadat de besprekingen tusschen de rijks- regeering en Adolf Hitler hadden uitgewe zen, dqt het uur voor het Derde Rijk nog niet heoft geslagen, begaf ik mij naar den veelgenoemden „Herrenclub" in da Friedrich Ebert strasse, om in een kring van conser vatieven, die met de tegenwoordige regeering in eng contact staan, van gedachten te wis selen over de naaste toekomsL Men gaf mij in dezen voornamen .kring ongeveer de vol gende informatie: de mogelijkheid is groot, dat Von Papen rijkskanselier blijft en met zijn kabinet in ongewijzigden vorm voor den rijksdag verschijnt met practische plannen en voorstellen van groote practische beteeke- nis. Mocht de rijksdag hem bij deze plannen zijn vertrouwen niet gunnen, dan zijn er twee oplossingen: de rijksdag wordt opnieuw opgeheven en het volk komt ten zooveelsten male voor nieuwe verkiezingen te staan: of Von Papen dient zijn ontslag in en Hinden- bui^ beproeft opnieuw, een presidiaal kabi net te formeeren. Hier moet de vraag gesteld worden, of Hin denburg ten tweeden male een kanselier zal benoemen, die een meerderheid op parlemen taire basis moet zoeken. Geheel op den ach tergrond staat de oplossing welke door een coalitie tusschen het Centrum en de nazi's en zou worden. Het is algemeen opge vallen, dat het Centrum de laatste dagen ln die richting werkzaam is- Hitier schijnt ge heel onder den invloed van zijn naaste om geving, speciaal van Greger Strasser en Jozef Goebbels te staan. Het onderhoud met Hindenburg heeft op nieuw bewezen, dat politieke agitatie vooral niet met politieke productiviteit verwisseld mag worden. Wanneer het waar is, dat Hit- Ier van Hrindenbung de macht van Mussolini heeft verlangd, dan werd door hem overzien dat Berlijn door hom niet Is veroverd en dat de laatste verkiezingen hem de verwachte meerderheid niet hebben bezorgd. Ds onstuimigheid der extremen. De wijze, waarop de nationaal-soclallstl- sche organen thans het kabinet-Von Papen aanvallen, dwingt ons, eraan te herinneren, dat Hitier en andere vooraanstaande man nen uit zijn partij aan deze regeering hun passieve medewerking principieel hebben i Mandsjoerije op zich heeft genomen, over; toegezegd. Wanneer dr. Goebbels thans in 3. de Chineesche spoorwegen in Mandsjoe- zijn orgaan met de „hooge heeren ln de rije gaan over naar 't beheer van den Zuid Wilhelmstrasse" en het „kabinet der bairons" Mandsjoerijschen spoorweg; een loopje neemt, dan nemen wij dat niet al 4. Japan zullen voordeelen ten aanzien te ernstig, want in den loop der jaren zijn van de belegging van kapitaal in Mand- we aan de onstuimigheid der extremen ge- sjoerije worden toegekend; wend geraakt. De stilistische formuleering 5. Japan zal volkomen vrijheid voor het der nazi's doet vaak voor die der communis- uitoefenen van beroepen en het vestigen ten in grofheid weinig onder. van bedrijven ln Mandsjoerije krijgen; Voor ons staat vast, dat Hitier langs ille- 6. het politle-régime en de bescherming galen weg niet tot de door hem verlangde van den staat zullen Japan worden toever- macht zal komen. Lang^ legabi. v.eg bestaan trouwd; nog allerlei mogelijkheden, onk a! heef* 7. de Mandsjoerijsohe regeering verplicht iet korte onderhoud tusschen Hindenburgen zich de posities der Japansche medewerkers I-Iitler duidelijk doen zien dat de totdusver in de Mandsjoerijsche regeeringsorganen te gevolgde methode niet de Juiste was. i waarborgen. PRINS VAN WALES TE MALTA Het vlaggeschip „Koningin Elizabeth" met den Prins van Wales en Prins George aan boord arriveerde gister in de haven van Malta. Het schip had den Koninklijken Standaard in top. Een groote menschen- menigte had zich bij de haven verzameld om den Piins te begroeten, terwijl van alle openbare en yele particuliere huizen werd gevlagd. Saluutschoten werden gelost toen de „Koningin Elizabeth" de haven binnen- De Prins van Wales heeft den opperbe velhebber der Middellandsche Zee-vloot, mede namens Prins George bedankt voor de ontvangst, terwijl hij zijn bewondering uit sprak voor de gehouden oefeningen nabij Korfee. Admiraal Sir Ernbe Chatfield dank te in zijn antwoord den Prins voor zijn goed keurende woorden en roemde het feit, dat Z.K.H. tijdens de felle hitte op de Middel landsche Zee niet minder dan 46 schepen had geïnspecteerd. HOE JAPAN ZICH IN MANDSJOERIJE DRINGT Kolonisatie-verdrag Het Japanscfhe ministerie van buitenland sche zaken deelt mede, dat een ontwerpver drag tusschen de Japansche en Mandsjoe rijsche regeering over de Japansche koloni satie in Mandsjoerije de volgende hoofd punten inhoudt: 1. De Mandjoerijsdhe regeering bevestigt alle Japansche rechten en belangen, die door vroegere regeeringen in Mandsjoerije zijn toegekend; Mandsjoerijsche regeering neemt alle internationale rechten en verplichtingen, die Chineesche regeering ten aanzien van PICCARD IN ITALIË GELAND EEN GESLAAGDE TOCHT IN DE STRATOSFEER De ballon van prof. Piccard is Donderdag middag om 5 u. 10 m. nabij Monzambano in de Italiaansche provincie Mantua geland. De nadere aanduiding van de landingsplaats is: Valta Mantovana, 21 K.M. ten N.N.W. van Manutua en 15 K.M. ten Z. van het Gardameer. De instrumenten in den gondel hebben goed gewerkt, doch over de resultaten zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Het Italiaansche luchtvaartministerie had reeds des morgens bericht ontvangen, dat met de mogelijkheid van een landing van prof. Piccard in het gebied van Mantua te rekenen was, waarop terstond bevel officieren en soldaten van het vliegerscorps gegeven is, dat zij zich op alle eventualitei ten voorbereid moesten houden. Dit bevel i9 stipt uitgevoerd. Uit Verona, Desenzano en Ferrare vertrokken vliegtuigen, om bij de landing en de berging van de wetenschap pelijke instrumenten behulpzaam te zijn. In het gebied van het Gardameer was de ballon duidelijk te volgen. Tegen 's middags 2 uur was de ballon tot een hoogte van 1000 meter gedaald en bleef toen twee en een half uur lang boven het gebied van Desen zano drijven. Van Desenzano dreef de ballon vervolgens ln de richting van Castiglione della Stiviere, om vervolgens in de buurt van Monzambano te landen. Een groote menigte was van de landing getuige en juichte prof. Piccard, toen hij den gondel verliet, geestdriftig toe. Nader werd gisteravon duit Milaan geimeld Professor Piccard en zijn assistent Cosyns bevinden zich nog steeds te Monzambano, waar zij, met behulp van officieren en sol daten dér militaire luchtvloot, toezicht hou den op het samenvouwen van den ballon. Zij houden zich vooral bezig met het ver zorgen en de controle van hun instrumen ten, waardoor zij nog geruimen tijd in be slag genomen zullen worden. Na de beëindiging van dezen arbeid zal professor Piccard, op uitnoodiging van het corps vliegers, zich naar Desenzano begeven, waar hij de gast van de Italiaansche vlie gers zal zijn. Hevige koude. Prof. Piccard verklaarde kort na zijn lan ding in een onderhoud met een vertegen woordiger van United Press, dat hij een hoogte heeft bereikt van 17.000 meter. Hij had met moeilijkheden te kampen gehad ln verband met de hevige koude, die ln den gondel heerschte Eén oogenblik vreesden de luchtvaarders zelfs, dat zij dood zouden vriezen. Over de resultaten van zijn tocht betoonde Piccard zich overigens ten hoogste voldaan. Hij heeft waarnemingen verricht, welke, naar hij gelooft, van groote waarde zullen blijken. Voornamelijk iiad hij zich geconcen treerd op het bestudieeren der cosmischo stralen. Zijn onderzoekingen werden, naar hij verklaarde, door ideaal weer begunstigd. Mevrouw Piccard. Mevrouw Piccard was ten zeerste ver heugd bij hetr vernemen van de behouden landing van haar man. Zij zeide nog niet te weten, of zij naar Italië zou gaan, dan wel te Zürich op haar echtgenoot zou wachten. Destijds heeft zij van haar man de belofte afgedwongen, dat hij zijn waaghalzig pogen nooit meer zou herhalen, en eerst in de laatste weken besloot zij, na een langen en feilen strijd met zichzelf en haar geweten om den professor andermaal toestemming te geven. „Het is waar" zeide «ij tot de persmen- schen „hij had het mij destijds beloofd, maar ten slotte moest ik hem toch laten gaan. Hij heeft me de overtuiging bijge bracht, dat een geleerde, die zijn naam eer wil aandoen, voor zijn wetenschap alles moet opofferen, zelfs zijn leven en zijn huis gezin." Over het verblijf van haar man in Zürich- Dtibendorf, vertelde mevr. Piccard iets wat heel teekenend is voor haar geleerden echt genoot: „Zijn grootste vreugde bestond hierin, dat er bij zijn aankomst niemand tegenwoordig was, omdat hij eenvoudig het uur van zijn komst had geheim gehouden. Mijn man kan absoluut niet tegen den sensatielust van 't publiek, dat hem altijd tracht te storen bij zijn wetenschappelijken arbeid". De professor vertelt Nader wordt gemeld, dat ballon en gon del gisteravond per groote vrachtauto ver voerd zijn naar een vlteghaven in de nabij heid van de plaats der daling. De gondel ie daar onder beecherming geeteld van mili taire vliegers. Prof. Piccard deelde hierna aan eenige perevertegenwoordfigens mee, dat hij tem peraturen ver onder nul had getrotseerd, een wonderlijke dag had gehad, spoedig naar huis dacht te keeivn, reeds een tele gram met geluk wenschen van den Belgi schen Koning had ontvangen en dat hij ge lukktg, doch zeer vermoeid was. Ter oamvulLing vertelde Prof. Piccard, da' hij gedurende de gaheele vlucht zeer lage temperaturen had aangetroffen. Pas kort voor de landing was de temperatuur weer boven nul gestegen. Hij herhaalde nogmaals, dat hij hoogte van ongeveer 17000 Meter had be reikt en wel boven het Ad&metlogebied. Op de vraag of de apparaten evenals bij da vorige todht storingen hadden vertoond, antwoordde Piccard, dat alle apparaten en instrumenten uitstekend hadden gewerkt, en dat slechts ^én instrumentje, dat ech ter van geen beteekenis was voor het vast stellen van de resultaten van deze vlucht, bij de landing blijkbaar had geleden. Over het resultaat van zijn onderzoekin gen in de stratosfeer kon Prof. Piccard nog geen mededeelingen doen. aangezien de in strumenten alle zijn verzegeld en nog onder zocht moeten warden. Direct na dat onderhoud trok Prof. Pic card zicih ln zijn appartement terug, aan gezien hij voedsel en rust noodig had. Hoe de landing plaats vond Volgens berichten in de Messagero, ging de landing van den gondel met eenige moei lijkheden gepaard. Op de plaats waar de beiion neerkwam, bevonden zich vijf boe ren, die in looppa6 op de ballon toebolden. Piccard en Cosijns wierpen bouwen uit, die de boeren trachtten grijpen. Toen de balUm door een plotselinge wind stoot weer iets omhoog dreef, Lieten de boe ren, uit angst de lucht ingetrokken te wor den, de touwen wees los, waardoor de bal- 50 Meter omhoog dreef. Piccard opende het ventiel verder, waarna de gon del van eenige meters hoogte vrij hard op den grond terecht kwam, zoodat de omstan derx voor de inzittenden vreesden, tot het luik werd geopend, en Piccard en Co syns ongedeerd tevoorschijn kwamen. De Meeaageno meldt, dat Prof. Picoard heeft aangekondigd, dat hij voornemens is een derde vlucht in de stratosfeer te maken en wel ergens van de oever van de Hudson- baai in Canada, ln de nabijheid van de Pool. Tal ven vraagstukken zullen kunnen worden opgelost, wanneer vastgesteld kan worden, aan welken invloed de oosmische stralen bloot staan op de pfcateen waar de magnetische stroomingen de stratosfeer dubbele oceaanvlucht MOLLISON OP WEG. De Britsche vlieger Mollison, die eenige weken geleden met de bekende aviatrice Amv Johnson in het huwelijk trad, is gis termorgen te 11.35 uur van. Port Marnock aan het Iersche strand met zijn drie-moto- rige Havilland-Puss-Moth-machlne gestart, om te trachten naar Amerika en terug te vliegen. Zijn benzlne-voorraad ls voldoende voor 33 vlieguren. Hij wil trachten te Hartïour Grace op New Foundland te landen, om daar berurine bil te vullen. Over Nieuw Schotland wil hij dan verder naar New- York vliegen. Hij is van plan den terugtocht binnen drie dagen te doen. Voor zijn voeding nam Mollison noten, druiven, kandyklontjes en twee flesschen koffie mee. De echtgenoote van den vlieger was bij het vertrek aanwezig. Gemeld wordt nog, dat Mollison zich met een draadloos verzoek tot de Oceaanstoo- mers heef» gewend, waarbij hij vraagt of de schepen, welke hij bij zijn vlucht passeert, aan boord willen aangeven zijn koers en het aantal mijlen, dat hem van Harbour Grave op New Foundland scheidt, opdat htj deze gegevens met de zijne kan contro- Weerbe richt OOSTENRIJK EN DE ANSCHLUSS De „Temps" over de ratificatie van het protocol van Lansanne. De „Temps" geeft in een uitvoerig hoofd artikel uiting aan zijn genoegdoening over de ratificatie van 't protocol van Lausanne door het Oostenrijksche parlement I>e aan vaarding, aldus het blad, draagt aanzienlijk bij tot opheldering van den juridischen toe stand van Oostenrijk met betrekking tot den economischen of politiekeri Ansohluss aan Duitschland. In de toekomst kan de ma noeuvre van Curtius en Sdhober inzake DuitschOostenrijksche tolunie niet her haald worden, aangezien het protocol van Lausanne niet alleen dat van Genève van 1922 nogmaals duidelijk uiteenzet, maar den duur van den status quo weer vaststelt en daarmede aan alle Al-Duitsche streven een eind maakte. LUCHTDIENST OVER ZES LANDEN Saloniki—Reval Woensdag vond op het vliegveld te War schau in tegenwoordigheid van den presi dent der republiek Moszicki, regeeringsaf- gevaardigden en diplomatieke vertegenwoor digers van Letland en Esthland, de plech tige opening plaats van den eersten lucht- dienst WarschauRiga—Reval. Naar de Minister van Verkeer bij de ope ning mededeelde, is deze nieuwe luchtlijn bedoeld als voortzetting van den ree<Is be- staanden luohtdienst SalonikiBoekarest— Warschau. Deze luohtdienst strekt zich uit over 2700 K.M- en verbindt zes landen met elkaar. MET EEN ZEILBOOT OVER DEN OCEAAN Te Londen zijn drie jeugdige Estlanders aangekomen, die met een kleine zeilboot den Atlantisch en Oceaan van New-York uit over gestoken zijn. Hun oceaanreis heeft zich zonder ongevallen voltrokken, doch bij hun aankomst te Londen stootte de mast een dor bogen van de West-Minster-ibridge met het gevolg, dat de mast in het midden brak. HET BERGINGSWERK DER „NIOBE" Het Duitsche Marinestation der Oostzee deelt mede: Het lichten van de „Niobe" is thans zoover gevorderd, dat de romp nog slechts twee meter onder water ligt In ver band met de weeke gesteldheid van den bodem is het noodzakelijk de romp nog ver der op het land te brengen. Het is nog niet mogelijk te bepalen, wanneer de lijken der slachtoffers zullen kunnen worden EEN TORNADO OVER DAKAR Het ministerie van Koloniën heeft uit Da kar bericht ontvangen, dat Zondag j.l. nabij Bamako aan den Niger een tornado heeft gewoed, die groote materieele schade heeft veroorzaakt, en tal van mensahenlevens heeft gekost Een spoorweg nabij Tamafoo werd grootem deels verwoest. Een locaaltreintje werd uit de rails geworpen, waardoor de machinist en een passagier werden gedood. Zes inboor lingen werden door opgezweepte watermas sa's meegesleurd en verdronken. Verschei dene fabrieken zijn gelheel vernield en hon derden woningen van inboorlingen zijn weg gespoeld. De wegen in het geteisterde gebied zijn bijna alle onbruikbaar. ROOVERS TER DOOD VEROORDEELD! Wegens plundering van goederentreinen Volgens een telegram uit Moskou zijn te Tsjejabinsk, in het Oeralgebied, de leiders van een bende, die in den loop van dit jaar twee gewapende roofovervallen op goederen treinen had gepleegd en acht diefstallen in treinen had ondernomen, ter dood veroor deeld. In het plaatsje Offcnthal bij Darmstadt moest het geheele gezin van den metselaar Fritsch wegens ernstige vergiftigingsve»^ schijnselen in het ziekenhuis worden opge nomen. De vergiftiging zou het gevolg zijn van het eten van bedorven boonen. De man en zijn 18-jarige dochter zijn reeds overleden, de moeder is stervende DE WERKLOOSHEIDSCRISIS IN AMERIKA Steuncomité opgericht Vijf en vijftig vooraanstaande figuren in handel, financiën en Industrie in de Vereen. Staten hebben een comité gevormd ter be strijding van de werkloosheidscrisis die den komenden winter verwacht wordt, 't Comité staat onder voorzitterschap van Newton D. Baker, oud-minister van oorlog. AUTOBUS VERONGELUKT. Vijfden personen gewond. Een autobus van den dienst Lyon-Roanne reed tengevolge van het springen van een band in volle vaart tecen een plataanboout. De wagen werd letter!ük door midden ge spleten en vrwle -• :g Inritte'-wer- dr*i vJifL'p" ar c' "T wond. Het dunne pttltje geeft den rorlgen Hoogste stand te Praag 770.9. Laagste 9tand te Vardö 750.2. Stand vanmorgen half twaalf 767.4. WEER VER WACHTING (Medeged door 't Kon. Ned. Meteorologisch Inst te De Bilt) BUITENLANDSCH WEERBERICHT De warmte is gisternamiddag vooral over Frankrijk groot geworden. In het Zuiden kwamen middagtemperaturen tot 37 gr, Celsius voor en te Rennes, waar de termo- meter 36 gr. aanwees, is de ochtendtempe- ratuur vandaag alweer 13,7 gr. boven de normale. Ook in ons land houdt de warmte aan en al namen de kansen op onweer Iets toe, door de verdere ontwikkeling van de ondiepe depressie over de Golf van Biscaye, die zich tot over de Iersche Zee uitstrekt, toch is het nog het waarschijnlijkst dat ook h-if komende etmaal droog warm weer zal brengen. In Duitschland toch breidt de hooge druk zich verder uit en drukslijgin- gen in de OosSzee maken het waarschijnlijk, dat de luchttoevoer in onze streken in hoofd zaak een Oostelijke zal zijn. In Scandinavië is de temperatuur meest vrij sterk onder de normale. 20 AUGUSTUS Zonsopgang 4.52 u.; Zonsondergang 7.14 U, Maansopgang 8.20 u.; Maansonderg. 9.3S u. Zomertijd i Van 's avonds 8.44 n. tot 's morgens 5.22 u. waterstanden rivieren Walshnt Basel Huningen Heden Vorig 8.18 8.26 a- 1.85 2.00 Rhelnweiler -0.64 -0.66 Kehl 8.28 8A5 Maxaa 4.91 4.99 Wledeshelm 0.78 0.72 Mannheim 3.82 8.97 Lohr 1.04 1.01 Malnz L37 1.43 Blngen 2.28 2.34 Cobienz Trier Keulen Ruhrort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Heden Vortg 2.66 2/8 1.C6 1.06 2.41 2.47 i 0.11 0.14 2.42 1.0(1 1.10 hoogwater ned. zeehavens (Oude Amater Delfzijl L49 13.51 Terschelling 11.07 23.29 Harllngen 11.66 Helder le 5.24 Idem 2e 1K27 22/0 IJ muiden 6.23 17.46 H. v. Holland 4.32 16.68 Scheven lngen 4.42 17.08 Rotterdam 6.49 i8.47 l&msche ttJd) Hellevoetsi. 6.21 16.41 WUIemetad 6.19 18.33 Brouwersh. 4.33 16.63 Zlerlkzee 6.14 17.20 Wemeldlnge 5.34 17.47 Vllsslngen 3.41 16.49 Terneuzen 4.14 16.27 Hanaweert 6.06 17.07 Kunst en Letteren. PAUL VAN OSTAYEN Er is een comité gevormd, om de nage« dachtenis te eeren van de Vlaamsche dichi ter Paul van Ostayen. Reeds werd een academische zitting aan deze dichter gewijd, werden lezingen over en voordrachten uit zijn werk gehouden. Zijn stoffelijk overschot werd van Miavoye-Aii- thée naar Antwerpen overgebracht. Thans moet nog een monument op dit graf worden opgericht. Het wordt uitgevoerd door de beeldhouwer Oscar Jespers. Het mo nument atelt voor een engelfiguur met toege vouwen vleugels, neergestreken op de gras heuvel. Wie willen bijdragen in de kosten van deze hulde aan Van Ostayen storten hun bijdrage op Nr. 17345: Eng. de Bock, Antwerpen met vermelding: „Herdenking Van Ostayen". Wie een minimum van 100 franc stort, ontvangt gratis een exemplaar van het Gedenkboek Paul van Ostayen, waaraan tal van gezaghebbende auteurs het* ben meegewërkt. BRIEVEN VAN KUNSTENAARS Brieven van kunstenaars krijgen meestal eerst volle waarde, als de tijd, waarin zij leefden, reeds ver achter ligt! Vondelken ners snuffelen wekenlang naar een ergem vermoede, nog onbekende brief van, of zelfl aan Vondel. Riet Goethe is het niet anders. Niet alleen de brieven uit de bloeitijd van hun leven en kunst, maar ook die uit hun jeugd, vaak zonder eenige beteekenis voor het verstaan van des schrijvers werk, wor den nauwkeurig opgespoord en zorgvuldig bewaard- Voor brieven van tijdgenooten bestaat in ons land althans veelszins weinig be langstelling. De „Liefdesbrieven" van Kloos vonden geen bizonder gunstig onthaal, de publicatie ervan werd algemeen als een mis slag beschouwd. Na Kloos thans Van Eeden. „Zal men gelooven aldus H. Borel ln „Het Vaderland" dat twee uitgevers en de redactie van een groot tijdschrift mij ant woordden, toen ik een keur van (met alle persoonlijke dingen tusschen ons uit wegge laten) aanbod om uit te geven, daar ik dit zoo belangrijk vond voor de kennis en het begrijpen van Van Eeden, mij antwoordden, dat er geen belangstelling genoeg meer voor Van Eeden bestond en zij daarom weiger den?" HUIBRECHT VAN EYCK De Brugsche kunsthistoricus Emiel Ren ders hoopt opzienbarende mededeelingen te doen inzake do gebroeders van Eyck. Ren ders zal bewijzen, dat Jan en Huibrccht van Eyck geen broeders zijn geweest, dat de laat ste nooit heeft geschilderd en dus ook eeen deel heeft gehad aan de vervaardiging van „Het Lam Gods" te Gent en dat hij niet meer geweest is dan een bescheiden aanne-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2