Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken ABONNEMENT: Per kwartaal in Leiden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- sche zending „4-50 Bij dagenjkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad TVz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1932 No. 3740 ADVZRTENTIEN Van 1 tot 5 regelstnVi Elke regel meer0.22 VI Icgez. Mededeelingen van 1—5 regels -■ «....Tm 2^0 Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend o.lO 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen Voor onze Vrouwen EERSTE BLAD. TERUGBETALING VAN VOOR SCHOTTEN In- verband paet hetgeen we meedeelden omtrent de houding, door sommige gemeen tebesturen aangenomen tegenover den aan drang van de zijde van het Rijk om de drie kwartjes per koe voor te schieten, bereikt ons van bevriende zijde de opmerking, dat het Rijk in dit geval de gelden nogal vrij spoedig toezond, nl. in de gemeente van een onzer lezers na drie weken. Wij nemen dit gaarne aan, te meer wijl het ons bekend is, dat in onderscheidene meenten de zaak even coulant verliep. Intussohen moeten we naar voren brengen j en dat is het wat onze lezer evenzeer onderstreept dat de ervaringen, door vrij- I wel alle gemeentebesturen in andere geval len opgedaan, niet van dien aard waren, dat men eeii zoo vlotte afwikkeling mocht ver- j .wachten. En juist alleen op deze ondervindingen I kan men afgaan bij het bepalen van zijn I houding ten aanzien van de steunverleening I krachtens de Crisis-Zuivelwet. Daarbij maakte de omstandigheid, dat deze steun in tal van gemeenten niet of voor een deel niet noodig was, de geneigdheid I om voor dit doel gelden voor te schieten ook al niet grooter. Wanneer de gemeentebesturen voor ver- I schillende doeleinden voorschotten verstrek ken ten behoeve van het Rijk en het Rijk 1 de gemeenten maandenlang laat wachten op de terugbetaling en hun daardoor een be langrijk renteverlies bezorgt, is het te ver- staan, wanneer men op 'n zeker tijdstip de maat vol acht en in het gemeentebelang wei gert over te gaan tot het doen van voorschot ten, die voórjvjoeien uit nieuwe wetten.* Dan kan 'een principieel standpunt gebo den zijn, afgezien van het feit, dat op een bepaald punt en de erkenning, hiervan mag men dën leider, wien de uitvoering der Crisis-Zuivekvet werd opgedragen, niet ont houden behoorlijke diligentie wordt be tracht. Wanneer men ziet, \yelke belangrijke voor schotten er gemoeid zijn met name ten be hoeve van uitgaven door werkverschaffing en steunverleening, kan men begrijpen, dat sommige gemeentebesturen ervoor terug deinsden daaraan nog weer nieuwe voor schotten toe te voegen. Dat zelfs nu nog posten van een vorig dienstjaar openstaan, mag toch eigenlijk piet voorkomen. Temeer waar bekend mag heeten, dat de gemeenten, in het algemeen gesproken, toch reeds de grootste moeite hebben om hun kaspositie in orde te houden. We weten, dat dit punt reeds eerder in de Tweede Kamer ter sprake kwam. Toch zou het niet overbodig zijn, als er nog eens de aandacht op werd gevestigd. Uit de Pers. SOCIALISTISCHE VOORLICHTING De heer Oudegeest heeft op de wijze, zooals hij dat kan een oplossing gegeven van de finantieele moeilijkheden- Wij den ken zoo, dat de heer Al bard a, zijn partij leider, wel zijn hoofd schudden zal over het gemak, waarmee de heer Oudegeest liefst 250 millioen gulden voor den dag toovert. Althans Albarda schrijft -vrij wat voor zichtiger in de Socialistische Gids over het tekort bij de rijksmiddelen. Oudegeest, wiens lot het schijnt te zijn voor het vaderland weg fout op fout te sta pelen, en die daarom kwalijk voor ernstig kan worden genomen, wordt thans eens weer in den hoek gezet door De Vrij heid. 't Wordt een heel rijtje sociaal-democraten, wat daar komt te staan. Of 't helpen zal? Als de politiek alléén om de politiek be oefend wordt, vreezen wij van niet. Het stukje in de Vrijheid luidt als volgt: RECIDIVE De bladen van de Arbeiderspers van 12 Augustus j.l. bevatten een artikel van den heer Oudegeest over „verlies, dat er niet is". Dit artikel begint aldus: Nu heb ik echter nog een appeltje te schillen met „De Nederlander", „De Tijd", „De Vrijheid" en anderen die reeds ruim een jaar geleden beweerden dat het zoo heel erg was in Nederland. Ik kom hier terug op een geruchtma kend artikel van mij, hetwelk verleden jaar verscheen en waarin ik, op grond van de jaarcijfers 1930 aantoonde, dat het vermogen rond 15 milliard \vas. De bo vengenoemde bladen, vooral de „Vrijheid" hebben dit ontkend en beweerden dat dit reeds veel minder was geworden. Thans spreekt men van een vermogen van rond 10 milliard, hetwelk ik hierbo ven, om aan den veiligen kant te blijven, maar heb aangenomen. Edoch, den 2en Augustus j.l. kreeg ijc de jaarcijfers over Herhaling van 'een fouf, 1931 thuis gezonden. Wat blijkt daaruit? Op 31 Dec- 1930 bedroeg het vermogen 15.666.228.000, aantal aangeslagenen 192.943. Op 31 Dec. 1931 15.623-233.000, aantal aangeslagenen 197.5,02. In het crisisjaar 1930 en een gedeelte van het crisisjaar 1931 werd dus slechts rond 43 millioen verloren 0.27 pet, ter wijl het verlies toen reeds op 5 milliard of 30 pet. werd geschat Interessant is verder, dat er pl.m- 4600 nieuwe vermo gens bezitters gekweekt zijn; althans het aantal der aanslagen vermeerderde met dit aantal. Op grond van deze cijfers mag toch we) gezegd worden, dat de regeering blijkbaar wat heel vroeg begonnen is met haar pogen tot loonsverlaging en afbraak on zer sociale voorzieningen. Wij hebben onmiddellijk de J a a r c ij- fers erop nageslagen. En wat blijkt daaruit? Dat de heer Oudegeest zich hier voor de tweede maal schuldig maakt aan dezelfde „vergissing", waarop wij hem reeds de vorige maal betrapten, n.l. het voor te stellen alsof hij den ver mogenstoestand over 1930 en 1931 mede deelt, terwijl hij het in werkelijkheid heeft over den vermogenstoestand op 1 Mei 1929 en op 1 Mei 1930! Nergens staat in de J a a r c ij f e r s, dat men hier te doen heeft met de vermogens op 31 December 1930 en 1931. Wat staat is, dat men hier te doen heeft met Belastingsjaar-cijfers en wel over 1929—1930. dat is dus van 1 Mei 1929 en over 1930—1931, dat is dus van 1 Mei 1930, toen de crisis een half jaar aan den gang was. Een kind weet, dat de groote daling eerst daarnd gekomen is en dat er inder daad in het voorjaar van verleden jaar reeds milliarden waren verloren. Maar deze Jaarcijfers bevatten daaromtrent nog niets. Hoe deze „voorlichting" van den heer Oudegeest is te qualificeeren? Het ant woord op die vraag zij met gerustheid aan onze lezers overgelaten. ♦Den heer Oudegeest is natuurlijk ook ter oore gekomen, hoezeer hij er maar op los geschreven had. Dies kon men daarna in de roode pers zijn verontschuldiging lezen op de volgende manier: In mijn tweede artikel over de maat regelen die de sociaal-democratie moet stellen tegenover het rapport-Welter, blijkt een vergissing te zijn geslopen, die ik hier wil herstellen. In de krant van Vrijdag j.l. schreef ik, dat het nationaal vermogen op 31 December 1930 zou heb ben bedragen f 15.666.228.000 en op 31 December 1931 nog f 15.623.233.000. Mij is gebleken, dat deze cijfers gelden voor een vroegeren datum. Het eerste geeft aan den stand van het vermogen op 1 Mei 1929, het tweede den stand van het ver mogen op 1 Mei 1930. Deze cijfers zijn n.l. ontleend aan de aanslagen in de vermo gensbelasting die haar het vermogen op 1 Mei, den aanvang van het nieuwe be lastingjaar, worden vastgesteld. De conclusies, die ik uit deze cijfers trok, moeten dus eenigszins worden ge wijzigd. De cijfers leeren ons dit: de beurscrisis, die reeds in het najaar van 1029 in Amerika is uitgebroken, heeft in de periode tusschen 1 Mei 1929 en 1 Mei 1930 het Nederlandsche vermogen vrijwel niet aangetast Het verlies bedroeg niet meer dan 0.27 procent Echter moet ik er op wijzen, dat deze verandering niets afdoet aan de som van 254 millioen aan baten voor de schatkist, waartoe ik in mijn eerste artikel kwam. Bij de berekening van de opbrengst der vermogensheffing, die ik bepleitte, stelde ik het belastbaar vermogen op 10 mil liard en hield dus rekening met een zeer ernstige inkrimping van dit vermogen, dat op 1 Mei 1930 nog ruim 15% milliard bedroeg. Is nu de heer Oudegeest na al de vergis singen de heer Smeenk heeft hem vóór een jaar ook reeds terechtgewezen voor ernstig te nemen? Toch voorzitter .van de S. D. A. P. ct.; schouders, hoe ook bewerkt of verduur zaamd, niet in blik, 50 ct; schouders zonder been, hoe ook bewerkt of verduurzaamd niet in blik, 55 ct.; schouders in blik 45 ct carbonade met been, hoe ook bewerkt of varduurzaamd, niet in blik. 45 ct; carbona de zonder heen, waaronder ook begrepen z.g. blaas- en zalmbam, hoe ook bewerkt ol verduurzaamd, niet in blik, 60 ct. per K.G carbonade in blik 55 ct per KG.; alle an dere vat'kensvleesch, hoe ook bewerkt of ver duurzaamd, 20 ct per K.G. BINNENLAND. ïedallle. .nkrijk: is OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is aan Mr A- G. N. Swart t ..k. v»ri»nil tot het aannemen vai .n het Le^ioei tilveren eere de Orde _I. Rensse rer de volksbadhuizen te Utrecht. WATERSCHOUTEN Bij Kon. besluit is aan E. Noordhoff. op zijn irzoek. met ïtslag opzichter Dei DEPARTEMENTEN den personeele: bij het zaken, ond titel van INVOER VAN VARKENSVLEESCH DE TE HEFFEN BEDRAGEN. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat voor het tijdvak van 15 Augustus tot en met 3 September ten behoeve van' het stabilisatiefonds dooi de Nederlandsche Varkenscentrale dé vol gende bedragen zuljep worden geheven bij den invoer Van: versch varkensvleesch al dan niet in deelen, 20 ct. per K.G.; been ham, hoe ook bewerkt of verduurzaamd, niet in blik, 50 ct per K.G.; ham zónder been, hoe ook bewerkt of verduurzaamd, niet in blik, 55 ct per KG.; ham in blik 45 DE BURGEMEESTERSVACATURE TE MIDDELBURG Men schrijft ons uit Zeeland: De liberale Middelburgsche Courant heeft ons stukje over de burgemeestersvacature in Zeelands hoofdstad van zooveel beteekenis geacht, dat ze er een hoofdartikel aan wijdde. Maar de inhoud was wel omgekeerd even redig aan de lengte- De polemiek, die het blad geruimen tijd celeden met ,de Zeeuw" voerde over de bur gemeestersbenoeming te Veere, moet ook al in de herinnering worden teruggeroepen. Waartoe dit alles dient, is ons een raadsel. Ofschoon het blad wil betoogen, dat de be zuinigingsman in den Raad „van de aller- onverdachtste linksheid" is, en er dus lo gisch op zou volgen, dat dan de sterkste lin- ker-fractie, n.l. de S.D.A.P., recht op een bur gemeester van haar kleur zou hebben, schrikt de liberale schrijver van deze conse quentie terug, wil hij „den regel niet blind en strikt mathematisch toepassen", omdat dit niet in het belang van Middelburg zijn.- Hij waagt het er liever op te gaan betoo gen, dat „een liberaal man als burgemeester van Zeelands hoofdstad zeer op zijn plaats zou zijn". Maar wit een argumenten moeten daarbij dienst doen! Ziet u eens, de Raad is in meerderheid links, dus een linksche burgemeester is dan aangewezen. (Het wordt vervelend en ver moeiend te herhalen, dat dan de liberalen niet het minste recht kunnen laten gelden) Verder: de getalsterkte der rechterzijde maakt het wenschèlijk dat de voorzitter van den Raad niet zoover van die rechterzijde afstaat als dat met links het geval is. Wat een bezorgdheid voor de rechterzijde. Ze zal daarvoor den liberalen scribent wel zeer dankbaar zijn. Hiermede zijn dan alle argumenten ge noemd. Het is wel een armoedig beetje, dat getuigenis aflegt van de zwakheid van het standpunt, dat de „Midd. Courant" inneemt- Onze redeneering noemt ze een gewrongen betoog. Maar voor de hare. weet ik moeilijk een naam te vinden. Maar och, als het verleden je nog parten speelt en als je de werkelijkheid niet wilt, dan kom je er toe te gaan gelooven dat een burgemeester van de kleur van het nog altijd aftakelend, weinig meer beteeke- nend liberale groepje nog zoo onredelijk niet is. Elke gelegenheid, om dat verwaten libera lisme een toontje lager te doen zingen, moet echter worden aangegrepen. Daarom hopen wij ook, dat Middelburg een rechtsch burge meester krijgt. De Protestantsch-Christelijke fractes hebben er veel en veel meer recht op. dan de vrijzinnige. Dat zal ieder, die over een onbevangen blik beschikt, moeten toe geven. INSTALLATIE BURGEMEESTER KUYPER TE STEDUM Woensdag is de heer G. Kuyper tot Burgemeester van Stedum geinstalleerd- De ontvangst had plaats in het hotel „Riche" te Groningen. Hier werd bij mon de van Ds. L. ten Kate, Geref. predikant, de burgemeester en familie verwelkomd, terwijl door mevr. Dr. Nijhoff een bouquet werd aangeboden waarna alle leden der commissie aan den heer Kuyper werden voorgesteld. In het gemeentehuis werd de nieuwe Bur gemeester door den wethouder D. Trie- zenberg in zijn ambt geinstalleerd. Naar we in de „N- Prov. Gr. Crt." lezen, zeide deze Spr. o.m.: „Toen we wisten dat tot burgemeester van Stedum was benoemd een zoon van een der grootste staatslieden die Nederland gekend heeft, zoo was die zaak voor ons als eenvoudige Steduraers te groot Waarlijk, we waren hier als degenen die droomden. Tot hiertoe geregeerd onder liberaal bewind, wat het burgemeestetschap betreft, uitgezonderd een drietal jaren 1911— 1914, zal nu aan het hoofd der gemeente staan een anti-revolutionair en dan wel een zonen van Dr. A. Kuyper. die de groote leider is geweest van de A. R. Partij- En in zooverre willen we de erkentelijkheid uit spreken aan die autoriteiten, die er aan hebben meegewerkt, dat er door deze benoe ming aan de gemeente Stedum recht is ge daan voorzoover er hier van recht sprake mag zijn die dezelfde beginselen belijdt als de overgroote meerderheid der inwoners van Stedum. Bovendien, zooals we rc>eds zei den, een zoon van een der grootste staats lieden, die Nederland voortgebracht heeft." In zijn eerste redevoering dan'ste Burge meester Kuyper voor de hartelijke ont- ;st „In deze gemeente, aldus Spr., rin een meerderheid woont van belij dende Christenen, is door de regeering een A. R. tot burgemeester benoemd, toch ze ker niet met de bedoeling, dat hij bij het aanvaarden van zijn ambt zijn beginselen in een zweetdoek zou leggen en begraven. Hij werd hier geplaatst niet aan het hoofd der A. R. fractie, maar aan het hoofd van den geheelen Raad. Ik ben A. R. en daarom juist buig ik voor de majesteit van het recht, dat Godes is en daaruit zal ik do kracht putten om tegen iedere aanranding van het recht op te komen, geen rechtskrenking te dulden, ook als het de rechten van andersdenken den of onderdrukten geldt". Voorts volgden nog toespraken dopr den heer R. Smit, namens de A.-R. en den heer Bolwijn, namens de C. H. Raadsfractie. Na de Raadszitting werd de nieuwe Bur gemeester hartelijk toegesproken door Ds. M. ten Broek, Ned. Herv. predikant te Wes- teremden, namgns het comité uit de be volking. 's Avonds werd nog een gezellig samen zijn gehouden onder leiding van Dr. J. J. Woldendorp, Ned. Herv, predikant te Stedum. REGEERING EN BOUWBEDRIJF De besturen van de werkgevers- en werk nemersbonden in het bouwbedrijf hebben zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met het verzoek alsnog eea bespreking te mogen hebben, teneinde en kele wenschen naar voren te brengen en op bepaalde punten nader te worden ingelicht. De gevraagde bespreking zal hedenmiddag op het Departement van Binnenlandsche. Zaken worden gehouden en door Mr. Dr. Fredcriks, secretaris-generaal, worden voor gezeten. VERBOND VAN NATIONALISTEN Het verbond van nationalisten is bij Kon. Besl- van 6 Aug. no. 51 erkend onder goed keuring der statuten. De benaming nationa listische militie is gewijzigd in nationalisti sche garde met omschrijving daarvan in de goedgekeurde statuten. Echt en goed zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoe ders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Worm poeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct Bij uw drogist VRAGEN VAN KAMERLEDEN Het Eerste Kamerlid Polak heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken de gendo vragen gesteld: 1. Heeft de Minister inderdaad het hem door de dagbladen toegeschreven voornemen de kweekschool voor vroedvrouwen te Am sterdam op te heffen? 2. Zoo ja, wil de Minister dan mededee- len, hoe groot de werkelijke bezuiniging is, die door deze opheffing zal worden verkre gen? 3. Is de Minister van oordeel, dat deze be zuiniging, ongeacht hoe groot zij moge we zen, opweegt tegen de nadeelen, verbonden aan de opheffing van deze school, zooals o.a. de heer L. Heijermans, directeur van den geneeskundigen en gezondheidsdienst te Amsterdam, deze in de dagbladen heeft opgesomd? 4. Acht de Minister het oirbaar over te gaan tot afbraak van sociale voorzieningen zonder voorkennis en toestemming van Staten-Generaal? 5. Wil de Minister den hier bedoelden en soortgelijke maatregelen tot het verkrijgen van bezuiniging uitstellen en de Staten- Generaal in de gelegenheid stellen er zich bij de behandeling van de begrooting voor 1933 over uit te spreken? Zoo neen, waarom niet? GEREF. JEUGDVEREENIGINGEN OPENLUCHTMEETING Naar wij vernemen, wordt door de geza menlijke Geref. Jeugdvereenigingen in West- Overijssel en Noord-Gelderland te Hattem, een Openluchtmeeting gehouden, a.s. Zater dag 27 Augustus, terrein Molecaten, aan vang 3 uur n.m. Als sprekers zullen optre den Prof. Dr. J. Waterink, van Amsterdam, met het ondenverp: Omgang tusschen jon gens en meisjes"; Ds. Chr. W. J. Teeuwen van IJmuiden, met het ondenverp: De lei van Gideons bende; tenvijl de heer Timmer- van Ommen, Secr. Afd. Overijssel van de Ned. Bond van J. V. op G. G., het slot woord zal spreken. PA VAN DER STEUR VEERTIG JAAR IN INDIë WERKZAAM De heer J. A. Hoekendijk te Heemstede schrijft ons: Op den lOen September a.s. zal het veer tig jaren geleden zijn, dat de heer Johan van der Steur, als wijlen de aartsvader Abraham weleer, zich geroepen gevoelde zijn and en zijn maagschap te verlaten om te gaan naar een hem onbekend- land (Java) niet wetende, wat hij daar vinden zou en te IJmuiden scheep ging Sinds dien is deze trouwe arbeider één maal slechts in het vaderland terug ge weest, om nog één maal zijn moeder te zien en overigens heeft hij al die 40 jaren on onderbroken gearbeid met een ijver en trouw, die aller bewondering afdwingt. Hij is dc stichter en de leider, sedert de laatste 25 jaren met zijn vrouw, van „Oranje-Nas- sau" te Magelang. op Java, waar vele hon derdtallen jongens, en ook meisjes meestal kinderen van Europeesche vaders en inland sche moeders, voor wie niemand zorgde, werden opgevoed tot nuttige en waardige leden der maatschappij. Bij dit werk was en is de groote hoofdzaak dezulken te win nen en te behouden voor het Koninkrijk Gods. Hoe heeft God dezen man gezegend! Juist is hij in de afgeloopen maanden, al thans voor dit jaar, gered uit den finan- cieelen nood, waarin de bezuiniging in Indië hem en zijn groote inrichting (waarin 900 kinderen) bracht; maar nu overvalt hem vooral de. zorg voor zoovele zielen, aarvoor hij zich verantwoordelijk gevoelt i dezen tijd van verwildering. Het is daarom, dat ondergeteekende voor stelt, dat allerwege in alle godsdienstoefe ningen van alle Kerk en richting op Zondag 11 September a.s. met gebed en dankzeg ging worde gedacht aan dezen moeilijken, maar schoonen arbeid, daar toch Nederland een zwaCre verplichting heeft tegenover dit "erk. Elk blijk van belangstelling met genoemd feit zal „Pa van der Steur" (den heer Joh. van der Steur te Magalang op Java) op zijn hoogen leeftijd goed doen en ter bemoedi ging strekken. UIT HET SOCIALE LEVEN Voornaamste Nieuws* NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. De Ned. Bond van Chr. fabrieks- en trans portarbeiders klom dit half jaar met 207-i leden tot een totaal ledental van 19951. Dit ledental was op 1 Juli jl. bereikt, zoodat het thans reeds over de 20.000 zal zijn. De Ned. Bond van Chr. fabrieks- transportarbeiders is op één na de grootste organisatie van het C.N.V. De Ned. Chr. Jandarbeidersbond is de 20.000 al eenigen tijd geleden gepasseerd. DE LOONEN IN DE KOOPVAART Woensdag was het collectief contract met de zeelieden afgeloopen. Zooals reeds is me degedeeld, wenschten de werkgevers op de oude voorwaarden geen nieuw contract te sluiten en hebben de vakorganisaties de staking afgekondigd voor geval lagere voor waarden werden aangeboden. Woensdag is echter zonder contract op de oude voorwaarden monstering aangeb >den en het verwachte conflict in de koopvaardij is dus nog niet uitgebroken. Gemengd Nieuws. KIND UIT EEN SNELTREIN GEVALLEN TRAGISCH ONGELUK TE PUTTEN. De reizigers van den sneltrein naar het Noorden des lands, die gisterenmorgen om 10.50 uur uit Amersfoort vertrokken was, bemerkten, zoo meldt het „Volk", even voor bij het station Putten tot hun groote ont steltenis, dat de trein plotseling stopte Er was aan de noodrem getrokken. Ec-n jon getje van vijf jaar zou uit een der coupe's gevallen zijn. Onmiddellijk verlieten de meeste passagiers de wagens en werd in door het personeel en verscheidene inzit tenden een onderzoek langs de spoorba m ingesteld. Enkele honderden meters terug vond men het kind naast de spoorbaan lig gen, met het hoofdje tegen de rails. Hot was bewusteloos. Eerst is hulp verleend door een plee.» zuster uit Nunspeet. later door Dr. Groene veld uit Putten, die spoedig ter plaatse was Hij constateerde dat het kind een hereon schudding en een schedeldakfractuur had opgeloopen en dat de toestand vrijwel ho peloos moest worden geacht. Het kind is per auto onmiddellijk naar het ziekenhuis in Putten gebracht. De trein kwam met een half uur vertraging in Zwolle aan. Korten tijd later is het kind. dat afkom stig was uit Limburg, overleden. De omstandigheden, waaronder dit onge luk gebeurd is, zijn wel zeer tragisch. He1 kind komt uit een gezin, waarvan de moe der uit de ouderlijke macht is ontzet. De twee kinderen van dit gezin, twee jongetjes, werden nu door een agent van politie naar Leeuwarden gebracht, om dmr aan den va der te worden overgegeven. De agent was met een der kinderen even naar het toil°t gegaan en had het andere achtergelaten ir; de hoede van een dame en een heer in de coupé. Vermoedelijk heeft het jongetje ge leund tegen de deur en daarbij den knop geraakt, zoodat de deur openvloog. De da me en de heer hadden het ongeluk niet kunnen voorkomen. YREESELIJKE dood. In den afgeloopen nacht werd een waker in den A-G.P.N.V. door een man op den Kloveniersburgwal te Amsterdam gewaar schuwd, dat zijn vriend in het water was ge- aJlen en verdronken. De beide mannen hadden en beetje te veel gedronken, wilden met den eersten trein naar Nunspeet vertrekken, en om tijd te korten zijn zij toen langs Jen water kant tusschen goederen gaan slapen. Door een plons is de man wakker geworden. Hy ontdekte toen dat z'n vriend er niet meer was, x.-n dat diens hoed in het water dreef. Het gelukte den controleur den man on het droge te bren gen. Hij werd naar het Binnengasthuis over gebracht. Daar aangekomen bleek hij reeds te zijn overleden. OPSPORING VAN EEN MEISJE GEVRAAGD Men meldt ons uit Den Haag: De commissaris van politie afd. C ver zoekt de opsporing en aanhouding van Christina Maria Wildeboer Schut, geboren te Rotterdam 11 Juni 1913. Dit meisje, dat door de Rotterdamsche Vereeniging/Liefdewerk voor Kinderbescher ming als pleegkind was geplaatst bij e<?n dame in de Celebesstraat, is gistermiddag tusschen 3 en 5 uur uit de woning van haar pleegmoeder weggeloopen, waar het reecis 2 jaren had gewoond. Signalement: 1.50 M. lang, blond haar, blauwe oogen, bleeke kleur en nog al ta melijk gezet De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strafbaar is het meisje aan de opspo ring door de politie te onttrekken. ONDER EEN AUTO-SPROEIWAGEN GEDOOD Te Dordrecht is gistermidag omstreeks half vijf de S-jarige J. van Klaveren aldaar tegen een auto-sproeiwagen opgeloopen, toen deze zwenkte rond een lantaarnmast op het Stationsplein, met het gevolg dat hij door het achterwiel met doodelijken afloop werd overreden. in een draaikolk verdronken- Woensdagavond ongeveer 5 uur was de heer 1 Lucassen", wonende te Pannerden, in den Kijn gaan zwemmen. Plotseling geraakte hij in een draaikolk en was niet bij machte den oever te bereiken, meldt de „Gelderlander". Hoewel men zoo spoedig mogelijk toeschoot om den drenkeling de helpende hand te reiken, zonk deze terstond naar de diepte en verscheen niet meer aan de oppervlakte. In aHeryl werd met dreggen aangevangen, doch zonder resultaat, liet slachtoffer was gehuwd en vader van 5 kinderen. BOSCHBRANDEN Door vonken uit een locomotief van een stoomtram ontstond brand in de bossclien hij Maasbree (L.) Militairen uit Venlo wis ten het vuur af te dammen en daardoor uit breiding te ••iwVxnen. (BI* 1) Installatie van den heer G. Kuyper tot Bur gemeester van Stedum. „Pa van der Steur" veertig jaar in Indië, Te Putten is een kind van vijf jaar uit den sneltrein gevallen; het is aan de gevolgen overleden. (bi* z) Onze Duitsche correspondent over het on derhoud Hindenburg-Hitler. Piccard is in Italië geland. Bijzonderheden over zijn tocht en de daling. Hij zou een nieuwe stratosfeerreis willen maken. Het textielconflict in Lancashire. DE DOODENDE DAM? Kapelaan Serrarens uit Dongen (N.Br.) nana een treinreis in een klooster te Den Haag een bad. Toen een der kloosterlingen de badkamer passeerde, werd hij een sterke gaslucht ge waar. De kapelaan lag bewusteloos in de kamer. Na heel veel moeite en na langdu rige werking met een zuurstofapparaat kwam de kapelaan weer bij. In de gasleiding was een lekkage ontstaan. MET EEN KANO OVER ZEE. Men meldt ons uit Schiermonnikoog: Alhier is gisteren aangekomen mej. Elza Müller uit Hamburg, die op weg is naar Londen, met een 4 Meter lange opvouwbare kano- Aan boord van de kano is een tentje, waarin het meisje overnacht. Te Zandvoort maakte de jeugd, au er geen officieel vuurwerk meer gegeven wordt, zelf vuurwerk op het Strandplein, waar het raad huis is gelegen. De jeugd vermaakte zich zoo danig, dat de gemeenteraad, die juist verga derde, moest geschorst worden. De vroede vaderen konden nog wel spreken, maar elkaar onmogelijk verstaan. Hoewel de politie spoedig de orde trachtte te herstellen, bleef het nog lang rumoerig. De raadsvergadering werd weer voortgezet, wat men evengoed achterwege had kunnen laten. Erger was, dat verschillende vrouwen vuurwerkgaten in haar japonnen had den. Arrestatie van de daders volgde. SCHANDALIG Toen een groep militairen w.o. vele Twen tenaren nabij Deventer op marsch waren, vroeg men bij een boerderij om water. Aan den wensch meende de eigenaar wel te kun nen voldoen echter tegen betaling van 5 ct, per kop. HEETGEBAKERD! Te Roermond ontstond een ruzie tusschen twee vrouwen, die al lang met elkaar in on min leefden. Met de vuist moest de zaak beslist wor den en een der wijven greep zelfs een revol ver en loste eenige schoten op haar tegen standster. die niet geraakt werd, doch Vel een voorbijganger, die een lichte wonde op liep. De vrouw is ter beschikking van de justitie gesteld. VALSCHE MUNTEN IN AUTOMATEN Aan een Amsterdamech politiebureau is geleid een jarige jongen, die ervan ver dacht worut. in de Eerste Constantijn Huy- gensstraat .Ischo munten te hebben gewor pen in een sigarettenautomaat. DE GEVOLGEN VAN EEN BURENRUZIE In het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen is met zeer ernstige verwondingen op genomen zekere C. H. M.. uit Emmen, die m zijn woonplaats door zijn buurman J. T. met een mes ernstig werd toegetakeld Óore zaak van deze ernstige mishandeling was een ruzie, die tusschen de buren was onti staan over de kinderen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Te Amsterdam is aan den overweg in de Linnaeusstraat een man van 50 jaar over reden door e9n auto. Met ernstige hoofd wonden en een hersenschudding is hij naar het Onze Lieve Wouwen Gasthuis overgo- bracht en aldaar ter verpleging opgenomen. TWEE WOONHUIZEN AFGEBRAND Op het Velciushof te Woensel, gem. Eind hoven, zijn twee arbeiderswoonhuizen afge brand. De brandweer, die spoedig na het uitbre id enyan den brand ter plaatse was, was niet in staat het vuur meester te worden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt ZE KWAMEN OP DE KOFFIE Te Zandvoort werd door twee .Amsterdam mers uit een z.g.n. tentenkamp in een villa ingebroken. Zij werden op heeterdaad betrapt en spron gen uit angst van het dak der villa. Een hunne r brak daarbij zijn dijbeen Hij werd gepakt en per ziekenauto naar Haarlem ver voerd. Een volledig stel inbrekers werktui gen werd op hem bevonden. Hij is een be kende der Amsterdamsche politie De andere is voortvluchtig. Kunst en Letteren. GERHART HAUPTMANN Bij gelegenheid van de zeventigste jaardag van Gerhart Hauptmann zal op 5 September a.s. een gedenksteen worden onthuld te Eml Salzbrunn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1